Healthy Eating

Healthy Eating – same-day delivery available. Just make sure the product you want is in stock. Choose products to buy from the comfort of your home and have them delivered to your address, to an AlzaBox, or to one of our stores. Learn more about why shop on Alza.cz.

Continue

7 reasons to shop for Healthy Eating on Alza.cz

  • We have a wide network of stores across the Czech Republic, where we follow all hygiene measures, as well as contactless AlzaBoxes (pick-up points).
  • You can see the availability of each item right away. Don't forget that we deliver on weekends too.
  • We accept most payment methods, including contactless and cryptocurrency.
  • You can easily return or exchange your product at any of our AlzaBoxes.
  • Need assistance? Our customer support is available 24/7.
  • We complement our range with accessories and additional services.
  • You'll find all the essential information for each product, and for some, user reviews to help with your selection.

What to consider when choosing Healthy Eating?

If you're planning to get Healthy Eating, there are a few aspects that can help you choose the right product. In the left menu, you can use the parametric filter to narrow down the selection to match your preferences. We also recommend sorting by popularity or price.

Make your selection easier. Click through our pre-made filters for the category: Healthy Eating

Are you looking for the best Healthy Eating? Browse products sorted by popularity, or consult the reviews from other users.

Cheapest vs. most expensive Healthy Eating

If you are looking for products based on price, you can browse the lowest priced Healthy Eating, or choose to sort by price from highest to lowest.

Healthy Eating – main types

Hide description
1,479 Results
4.1 54×
Watch Price/Availability
GymBeam Zero Ketchup Sauce 320 ml
Sauce - ketchup, Attachment, sweet, gluten-free, Vegan, vegetarian and lactose-free, 9 kcal /100 g, total volume 320 ml - 372 Kč/1 l
  119,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTgym620
4.6 22×
Watch Price/Availability
GRIZLY Rice flakes 1000 g
Cereals - flavour natural, weight 1 kg, 1489 kJ per 100 g - 107 Kč/1 kg
  107,-
Buy
In stock > 20 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTgriz069
4.0 25×
Watch Price/Availability
NATU Pistachio cream 140 g
Nut Cream - smooth, pistachio, natural, 20 g protein per 100 g, 560.33 kcal per 100 g, gluten-free, palm oil-free, weight 140 g - 1,707 Kč/1 kg
  239,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTnatu020
4.9 90×
Watch Price/Availability
Alpro soy drink 1l
Plant-based Drink - soy - from 69 Kč/1 l
  from  55,-
Buy
In stock > 20 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTdan0001
4.8 14×
Watch Price/Availability
GreenFood Nutrition Low Carb Buckwheat porridge, 500g
Porridge , energy value per 100g: 362,81 kcal
  279,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTgfn0084
4.4 27×
Watch Price/Availability
Lifelike Peanut Chocolate Deluxe 300 g
Nut Cream - smooth, peanut, chocolate flavour, 19.8 g protein per 100 g, 610 kcal per 100 g, gluten-free, palm oil-free, weight 300 g - 397 Kč/1 kg
  119,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTlif011
4.6 38×
Watch Price/Availability
VIGO Kombucha Original 330 ml
Drink - fermented tea, lightly sparkling, organic, vegan, glass 330 ml - from 209 Kč/1 l
  from  55,-
Buy
In stock 2 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTgrhe031
4.3 17×
Watch Price/Availability
Living Things Watermelon & Lime 330 ml
Drink - gently sparkling probiotic soda from watermelon and lime, live functional lemonade, high fibre content, low in calories and sugar, no sweeteners and preservatives, suitable for vegans and vegetarians, naturally gluten-free
  from  65,-
Buy
In stock > 20 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTgrhe051
4.4 10×
Watch Price/Availability
GRIZLY Mixed nuts with truffle spice 250 g
Nuts - mix, shelled and spicy almond, cashew and peanuts, 250 g - 596 Kč/1 kg
  149,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTgriz134
4.8 253×
Watch Price/Availability
Mixit Crispy vegan cheese with Gouda flavour 90g
Crispy Cheese - weight 90 g, 595 kcal per 100 g - 2,211 Kč/1 kg
  199,-
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTmix237
4.8 11×
Watch Price/Availability
GRIZLY Cassava BIO 1000 g Cassava flour
Flour - cassava, 1000 g - 147 Kč/1 kg
  147,-
Buy
In stock 4 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTgriz052
4.7 24×
Watch Price/Availability
BIG BOY Rice porridge Sweet and Salty with salted caramel flavour 350g
Porridge , energy value per 100g: 425 kcal - 654 Kč/1 kg
  229,-
Buy
In stock 3 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTbig049
4.6 83×
Watch Price/Availability
Samurai Shot Geisha Velvet soft drink 0,75l 0%
Energy Drink , volume: 0,75 l, non-returnable glass - 399 Kč/1 l
  299,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: NAPssh12
4.4 44×
Watch Price/Availability
Alpro coconut-almond drink 1l
Plant-based Drink - multi-species, with flavour of natural - from 79 Kč/1 l
  from  59,-
Buy
In stock > 20 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTdan0015
Watch Price/Availability
CANS Peach Iced Tea, 8 x 330ml
Iced Tea - sparkling non-alcoholic flavoured drink with black tea extract and peach flavour, 8× 330ml - 967 Kč/1 l
  319,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTcans005bun
4.0 4×
Watch Price/Availability
SENS Crunchy Insect Challenge - Gourmet Party Game
Gift Set - party game with edible insects, crickets, anemones and worms, fun gourmet gift, rules inside the package
Discounted -10 % 359,- 399,-
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTsens0062
3.7 68×
Watch Price/Availability
GymBeam Zero Pancake Syrup 320 ml
Syrup - calorie-free, sweet - 372 Kč/1 l
  119,-
Buy
In stock 1 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTgym613
4.4 23×
Watch Price/Availability
GRIZLY Porridge Brownie FIT by @mamadomisha 300 g
Rice Porridge , energy value per 100g: 415 kcal - 1,790 Kč/1 kg
  179,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTgriz100
4.8 17×
Watch Price/Availability
Mixit Muesli low carb - blueberry 400 g
Muesli - weight: 0,4kg - 573 Kč/1 kg
  229,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTmix158
4.6 5×
Watch Price/Availability
KetoMix Protein pancake with caramel flavour 250 g (10 servings)
Směs na palačinky - ; energy values per 100g: 92,25 kcal - 118 Kč/pcs - from 2,356 Kč/1 kg
  589,-
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPT16091
4.5 78×
Watch Price/Availability
SENS Crispy & roasted crickets 20g - Chilli & Lime
Dried Insects - with chilli and lime flavour, not only for athletes, an alternative to the classic potato chips, with amino acids, vitamins, fibre and iron, gluten and lactose free, weight 20 g - from 7,950 Kč/1 kg
  from  149,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTsens0019
4.7 6×
Watch Price/Availability
SlaDIA Sweetener 600 + 100 Tablets
Sweetener - low-calorie with a unique composition based on sucralose and stevia, suitable for sweetening coffee, tea and all cold and hot drinks - 0.43 Kč/pcs
  299,-
Buy
In stock 4 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SIMSla034
4.4 13×
Watch Price/Availability
KetoMix Protein porridge 280 g (10 servings) - with banana-apple flavour
Protein Puree - , 367,83kcal calories per 100g, 47g of protein per 100g - 42 Kč/pcs - from 1,496 Kč/1 kg
  419,-
Buy
In stock 4 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTket020
5.0 3×
Watch Price/Availability
Mixit Single Origin - Hazelnuts from Piedmont 200 g
Nuts - natural hazelnut, 200 g - 1,045 Kč/1 kg
  209,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTmix305
In the category Healthy Eating on Alza.cz, we currently have a total of 1479 products, which you can easily buy online and get quickly delivered. See all of your purchases and make orders on our easy-to-use app.
Check out products sorted by price starting with the lowest price in the category cheap healthy Eating Find products sorted from the most expensive to the cheapest in the category most expensive healthy Eating Check out products sorted by price starting with the highest price in the category best sellers, best healthy Eating You’ll find products sorted by reviews starting from the highest ranked in healthy Eating reviews