Healthy Eating

Healthy Eating – same-day delivery available. Just make sure the product you want is in stock. Choose products to buy from the comfort of your home and have them delivered to your address, to an AlzaBox, or to one of our stores. Learn more about why shop on Alza.cz.

Continue

7 reasons to shop for Healthy Eating on Alza.cz

  • We have a wide network of stores across the Czech Republic, where we follow all hygiene measures, as well as contactless AlzaBoxes (pick-up points).
  • You can see the availability of each item right away. Don't forget that we deliver on weekends too.
  • We accept most payment methods, including contactless and cryptocurrency.
  • You can easily return or exchange your product at any of our AlzaBoxes.
  • Need assistance? Our customer support is available 24/7.
  • We complement our range with accessories and additional services.
  • You'll find all the essential information for each product, and for some, user reviews to help with your selection.

What to consider when choosing Healthy Eating?

If you're planning to get Healthy Eating, there are a few aspects that can help you choose the right product. In the left menu, you can use the parametric filter to narrow down the selection to match your preferences. We also recommend sorting by popularity or price.

Make your selection easier. Click through our pre-made filters for the category: Healthy Eating

Are you looking for the best Healthy Eating? Browse products sorted by popularity, or consult the reviews from other users.

Cheapest vs. most expensive Healthy Eating

If you are looking for products based on price, you can browse the lowest priced Healthy Eating, or choose to sort by price from highest to lowest.

Healthy Eating – main types

Hide description
1,479 Results
4.2 7×
Watch Price/Availability
KOLATCH Pistachio tubes 3 × 35 g
Cookies - crispy biscuit tubes filled with sweet pistachio cream, drizzled with white chocolate and sprinkled with chopped pistachios - 36 Kč/ks
  109,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: CUKR077
4.4 23×
Watch Price/Availability
GRIZLY Porridge Choco Banana FIT by @mamadomisha 300 g
Rice Porridge , energy value per 100g: 388 kcal - 630 Kč/1 kg
  189,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTgriz099
5.0 36×
Watch Price/Availability
GRIZLY Coconut flour BIO 1000 g
Flour - coconut, 1000 g - 107 Kč/1 kg
  107,-
Buy
In stock > 20 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTgriz050
4.4 42×
Watch Price/Availability
GymBeam Protein Chips 40g Paprika
Healthy Crisps - gluten free, no added sugar and vegan, 403 kcal per 100 g, weight 40 g - 975 Kč/1 kg
  39,-
Buy
In stock > 20 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTgym321
4.6 16×
Watch Price/Availability
Gymbeam Instant Oatmeal, 1000g, Chocolate
Oatmeal , energy value per 100g: 394 kcal
  from  117,-
Buy
In stock 1 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTgym067
4.4 36×
Watch Price/Availability
Lifelike Hazelnut Cream 300 g
Nut Cream - smooth, hazelnut, natural, 9.4 g protein per 100 g, 646 kcal per 100 g, gluten-free, palm oil-free, weight 300 g - 763 Kč/1 kg
  229,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTlif007
4.9 26×
Watch Price/Availability
Emco Light & Brittle - seeds and nuts 500g
Muesli - - 238 Kč/1 kg
  119,-
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTem068
4.3 17×
Watch Price/Availability
Living Things Raspberry & Pomegranate 330 ml
Drink - gently sparkling probiotic soda made from raspberries and pomegranate, high fibre content, low in calories and sugar, no sweeteners and preservatives, suitable for vegans and vegetarians, naturally gluten-free
  from  65,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTgrhe050
4.6 17×
Watch Price/Availability
Captain Kombucha Zero Original 1000 ml
Drink - a fizzy drink, from green tea and Kombucha mushroom, without sugar, contains a symbiotic culture of bacteria and yeast, Organic quality, with filtered water, 1000 ml - 119 Kč/1 l
  119,-
Buy
In stock > 20 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTkom012
4.7 24×
Watch Price/Availability
BIG BOY Rice porridge with yoghurt by Tatiana 350 g
Porridge , energy value per 100g: 388 kcal - 597 Kč/1 kg
  209,-
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTbig050
4.4 39×
Watch Price/Availability
SENS Hot crispy & roasted crickets - Gift set of 4 flavours
Dried Insects - 8,113 Kč/1 kg
  649,-
Buy
In stock 2 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTsens0031
4.6 14×
Watch Price/Availability
Mixit Coconut porridge with white chocolate in pocket (5 pcs)
Porridge , energy value per 100g: 489 kcal - 40 Kč/pcs - from 796 Kč/1 kg
  199,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPT16431
4.8 33×
Watch Price/Availability
Emco Mysli loose - exotic fruit 750g
Muesli - weight: 0,75kg - 159 Kč/1 kg
  119,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTem072
4.6 38×
Watch Price/Availability
VIGO Kombucha Cucumber and coriander BIO 330 ml
Drink - fermented tea with cucumber and coriander flavour, slightly sparkling, BIO, vegan, glass 330 ml - from 209 Kč/1 l
  from  55,-
Buy
In stock > 20 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTgrhe030
4.6 19×
Watch Price/Availability
NATU Lyophilised raspberries 45 g
Freeze-Dried Fruit -, 45 g - 2,867 Kč/1 kg
  129,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTnatu034
4.8 144×
Watch Price/Availability
Alpro almond drink unsweetened-unroasted 1l
Plant-based Drink - almond, with flavour of natural - from 79 Kč/1 l
  from  59,-
Buy
In stock > 20 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTdan0009
3.0 6×
Watch Price/Availability
Vilgain Nut Spread Topping pistachios 270 g
Syrup - creamy, high in nuts, rich in fibre and unsaturated fats, 100% natural ingredients
  349,-
Buy
In stock 1 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTvil281
4.9 8×
Watch Price/Availability
FOOD FORGE Lunar Cheese smoked Niva 75 g
Crispy Cheese - freeze dried, 38 g protein per 100 g, weight 75 g, 587 kcal per 100 g - 2,653 Kč/1 kg
  199,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTfobr003
4.7 31×
Watch Price/Availability
FOOD FORGE Lunar Cheese StrinX - smoked 25 g
Crispy Cheese - freeze dried, 47 g protein per 100 g, weight 25 g, 547 kcal per 100 g - from 2,760 Kč/1 kg
  from  57,-
Buy
In stock > 20 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTfobr014
4.4 31×
Watch Price/Availability
Allnature Tahini 220 g
Supplement - sesame seed paste, suitable for hummus, dips or dressings
  109,-
Buy
In stock > 20 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTant144
5.0 7×
Watch Price/Availability
BrainMax Ghee, organic, 340 ml
Ghee is suitable for roasting, frying, baking or can be eaten cold, in addition, it retains all the vitamins, does not contain milk protein and is therefore also suitable for those who are lactose and casein intolerant, Moreover, it is rich in butyrate, a fatty acid, which supports the health of the intestinal lining and the entire digestive tract, omega 3 and 6 fatty acids, Contains healthy omega 3 and 6 fatty acids supplemented with substances that maintain an alkaline environment in the body, contains butyric acid, which is important for our intestinal lining, it does not burn and no toxic substances are produced when heated, therefore it can be used for baking your favourite desserts or frying, grass-fed quality - 762 Kč/1 l
  259,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTvitm108
4.9 13×
Watch Price/Availability
Lifelike Twister Vanilla ELI 300g
Nut Cream - crunchy, mixed nut, vanilla flavour, 14.7 g protein per 100 g, 558 kcal per 100 g, weight 300 g - 697 Kč/1 kg
  209,-
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTlife002
4.9 18×
Watch Price/Availability
Mixit Gluten-free fruit muesli 290 g
Muesli - - 583 Kč/1 kg
  169,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTmix157
4.3 28×
Watch Price/Availability
GymBeam Stevia 300 tablets
Sweetener - stevia, tablets, 300 tablets per pack, 50 calories per 100 g - 0.73 Kč/ks
  219,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTgym628
In the category Healthy Eating on Alza.cz, we currently have a total of 1479 products, which you can easily buy online and get quickly delivered. See all of your purchases and make orders on our easy-to-use app.
Check out products sorted by price starting with the lowest price in the category cheap healthy Eating Find products sorted from the most expensive to the cheapest in the category most expensive healthy Eating Check out products sorted by price starting with the highest price in the category best sellers, best healthy Eating You’ll find products sorted by reviews starting from the highest ranked in healthy Eating reviews