Alza.cz
Zobrazit katalog

ASUS ROG CROSSHAIR VI EXTREME (RECENZE A TESTY)

ASUS ROG CROSSHAIR VI EXTREME (RECENZE A TESTY)

Už jste si vyzkoušeli AM4 platformu? Ze začátku uvedení procesorů AMD Ryzen to vypadalo, že jim dochází dech. Uběhlo několik měsíců a ukázalo se, že jen potřebují trochu něhy a péče. Výkon roste a pravděpodobně ještě poroste. ASUS ROG CROSSHAIR VI HERO dosvědčila, že když Ryzenu dáte pevnou zem, umí se pěkně zapřít. A co když se dostane ke kyslíkové bombě a pár zakázaným látkám? Dámy a pánové, šílenci a blázni a vy všichni, kterým nedá pan Hertz spát, je tu ASUS ROG CROSSHAIR VI EXTREME

Co se v recenzi ASUS ROG CROSSHAIR VI EXTREME dočtete?

  1. Přehled a specifikace základních desek pro AMD Ryzen od ASUS
  2. Specifikace a představení ASUS ROG CROSSHAIR VI EXTREME
  3. Napájení (VRM), extreme funkce a bližší pohled na desku
  4. BIOS a UEFI rozhraní ASUS ROG CROSSHAIR VI EXTREME
  5. Přetaktování na vzduchu s Noctua NHD-15
  6. Závěr aneb to nejlepší pro AMD Ryzen

Přehled a specifikace základních desek pro AMD Ryzen od ASUS

ASUS Crosshair VI Extreme je tu a AM4 lineup základních desek je kompletní, alespoň tedy prozatím. Jediné, co bych tomuto talentovanému výrobci vytkl, je chybějící hi-endová miniITX deska typu Impact. Malé a výkonné PC jsou v kurzu a hlavně se na nich výborně taktuje. Budu doufat, že se dočkáme.

ModelCrosshair VI ExtremeCrosshair VI HeroStrix X370-FPrime X370-PROStrix B350-F  GamingPrime B350-PlusPrime B350M-A
FormátEATXATXATXATXATXATXmicroATX
ChipsetX370X370X370X370B350B350B350
Podpora RAM4 x DDR4 až 3200 (OC)4 x DDR4 až 3200 (OC)4 x DDR4 až 3200 (OC)4 x DDR4 až 3200 (OC)4 x DDR4 až 3200 (OC)4 x DDR4 až 3200 (OC)4 x DDR4 až 3200 (OC)
Multi-GPU2 x SLI, CrossFireX2 x SLI, CrossFireX2 x SLI, CrossFireX2 x SLI, CrossFireXCrossFireXCrossFireX
PCIe sloty

2 x16 3.0
1 x16 2.0
3 x1 2.0

2 x16 3.0
1 x16 2.0
3 x1 2.0

2 x16 3.0
1 x16 2.0
3 x1 2.0

2 x16 3.0
1 x16 2.0
3 x1 2.0

2 x16 3.0
1 x16 2.0
3 x1 2.0

1 x16 3.0
1 x16 2.0
2 x1 2.0

1 x16 3.0
2 x1 2.0
M.21 x4/SATA 1 x41 x4/SATA1 x4/SATA1 x4/SATA1 x4/SATA1 x4/SATA1 x4/SATA
SATA8888466
EthernetIntelIntelIntelIntelIntelRealtekRealtek
Wi-Fi802.11ac802.11ac
AudioSupremeFX S1220SupremeFX S1220SupremeFX S1220AS1220ASupremeFX S1220A887-VD2887-VD2
Cena9 3995 999 Kč5 199 Kč3 989 Kč3 299 Kč2 799 Kč1 999 Kč

Specifikace a představení ASUS ROG CROSSHAIR VI EXTREME

CROSSHAIR VI EXTREME je především základní deska na lámání rekordů pod tekutým dusíkem, a proto je vybavena speciálními funkcemi. Oproti levnějšímu modelu Crosshair VI HERO nabízí krom extreme funkcí M.2 slot navíc, z nichž je jeden chlazený pasivním heat sinkem. Co do designu a praktičnosti má EXTREME model zabudovaný I/O shield přímo v desce a je vybaven RGB Aura podsvícením. Stejně jako u Intel verzí velkých EATX desek i tato má zespod desky backplate pro zpevnění celého PCB. Velkou novinkou je o 90° orientovaný 24 ATX pin, který ASUS nazývá ProCool Power Connector. Osobně se mi tato inovace velmi zamlouvá, a to ze tří důvodů, o kterých se ještě zmíním, stejně tak jako o dalších super „fičurách“, které „Extremka“ nabízí.

ASUS CROSSHAIR VI EXTREME 

Napájení (VRM), extreme funkce a bližší pohled na desku

Nejdříve se zmíním o tom, že mé recenze dostávají menší upgrade. Míval jsem ve zvyku dělat unboxing formou fotek, ale od teď budete mít na začátku recenze vždy krátké video. Pojďme mrknout na jednu z těch zajímavějších částí desky.

ASUS CROSSHAIR VI EXTREME; FEATURES

Vrátím se k nově orientovanému 24 ATX pinu a k oněm třem důvodům. Zaprvé to dobře vypadá a s tím jde ruku v ruce i cable management a finální vzhled. Za druhé při vytahování konektoru od zdroje není na konektor takový nápor, a jelikož mi rukama prošly tuny zdrojů, musím říct, že některé drží jak přibité, až se člověk o PCB trochu bojí. Za třetí při extrémním overclockingu nejsou konektory tolik vystaveny případné kondenzaci a sněhu z námrazy. Za mě skvělý krok od ASUSu.

2 kouzelná tlačítka

Nad 24 ATX pinem máme červené tlačítko SAFE_BOOT, které v případě stisknutí sepne či restartuje desku s ignorováním nastavení v BIOSu, a deska naběhne do UEFI na základním nastavení, a přesto s posledními nastavenými hodnotami, takže je nemusíte všechny nastavovat znovu. RETRY_BUTTON, jehož název mluví za vše, slouží k překonání problémů s POST fází; leckdy, když si hrajete s laděním pamětí DDR4, nechce deska tzv. retrainout a toto tlačítko může pomoci problém překonat. 

Směrem vzhůru se nachází dva switche, první je RSVD switch a slouží k eliminaci tzv. cold boot bugu (stav, kdy je procesor tak moc podchlazen, že se tváří jako mrtvý). RSVD switch jednoduše řečeno pustí do procesoru různá napětí na vyšších hodnotách a zafunguje jako defibrilátor. Přepínač nad ním je pro SLOW_MODE, který také slouží pro překonání problémů spojených s extrémním taktováním a dá se využít k lepšímu skóre v různých benchmarcích, jelikož se systém v jistém smyslu celý zpomalí, z tohoto důvodu i název SLOW_MODE.  

Další funkce pro pokročilé

Dále narazíte na jumper jménem LN2_MODE, který je vhodné zapnout pro extrémní taktování. Odemkne větší hodnoty voltáží a celkově povolí to, co můžete při XOC potřebovat. A pak už klasika Q_LED (POST) displej, neboli debug display, ten zobrazuje kódy, pomocí kterých se dá vyluštit, kde je případný problém. Následují tlačítka Power a Reset pro zapnutí/vypnutí a restartování desky-systému. Poslední zajímavou věcí je PROBELT, tedy měřící body pro použití multimetru za účelem měření reálného napětí na daných větvích.

ASUS CROSSHAIR VI EXTREME VRM

Napájecí kaskáda ASUS ROG Crosshair Extreme je do detailu stejná, jako u HERO modelu. Nejde ovšem o negativní věc, i pro ty nejextrémnější případy taktování je napájení dimenzováno více než dostatečně. VRM je tedy tvořeno 8+4 fázemi z NextFETů CSD87350 od Texas Instruments o jednotlivém výkonu (papírovém) 40A při rozsahu provozní teploty -50°C do 125°C. Ty jsou tzv. package limited, proto zde platí, že čím menší teplota, tím větší výkon kaskády. 8 fází napájí CPU, zbylé 4 SOC (System On Chip), které je souborem IMC (paměťový řadič) + USB + M.2 + PCI-e. Teoretický minimální výkon kaskády je 480A při maximální teplotě 125°C, což je již velmi slušná hodnota, a můžeme tedy říct, že ASUS Crosshair VI Hero je připravena po stránce napájení na ty nejextrémnější metody taktování i za pomoci tekutého hélia. Celou napájecí kaskádu řídí Digi+ ASP1405 PWM regulátor.

ASUS ROG CROSSHAIIR VI EXTREME I/O SHIELD

Jak jsem již zmínil, velmi příjemnou změnou je napevno zabudovaný I/O shield. Zleva máme dvě tlačítka, první složí k vyresetování CMOS a druhé k funkci USB BIOS Flashback. Jde o „fičuru“, díky které můžete flashnout BIOS i bez CPU a RAM, stačí vám jen zapojený 24 PIN, USB flashka naformátovaná na FAT32 a soubor s BIOSem, který přejmenujete na C6E.CAP. Flashku připojíte do dolního USB portu v bílém rámečku s názvem BIOS, stisknete tlačítko na tři vteřiny, to se rozbliká, a jakmile zůstane jen svítit, flashování je dokončeno. 

Dále zleva jsou konektory pro 2x2 MU-MIMO 802.11AC Wi-Fi antény, čtveřice USB 3.1 portů typu A 1. generace, další čtveřice USB 2.0 opět typu A, znovu dvojice USB 3.1 typu A 1. generace a USB 3.1 typu A + C 2. generace. Následuje LAN port Intel I211-AT s technologií GameFirst IV a přepěťovou ochranou LANGuard. Jako poslední úplně vpravo najdete barevně podsvícené LED jack audio konektory a optický výstup SPDIF.

BIOS a UEFI rozhraní ASUS ROG CROSSHAIR VI EXTREME

V této kapitole vás provedu nastavením a možnostmi BIOSu, přičemž se rovnou podíváme na to, které hodnoty, a jak nastavit pro maximální přetaktování se vzduchovým chladičem, jako je Noctua NH-D15.

ASUS CROSSHAIR VI EXTREME; BIOS

První položkou v BIOSu je souhrn funkcí, které máme nastavené jako oblíbené. Usnadní to a urychlí přístup k těm, které používáme nejvíce.

ASUS CORSSHAIR VI EXTREME; BIOS

V položce menu pod názvem Main nalezneme souhrn informací o systému. Jaký procesor a paměti jsou osazeny, na jakých frekvencích operují a jaký má deska firmware (verzi BIOSu).

ASUS CROSSHAIR VI EXTREME; BIOS

Nacházíme se v Extreme Tweakeru, tedy v části, ve které naleznete vše potřebné pro účely taktování. Ihned na začátku jsou předem uložené profily pod názvem Overclocking Presets, které vám mohou usnadnit nastavování pro žádané frekvence. Ai Overclock Tuner nabízí možnosti Auto, Manual a D.O.C.P., ze kterých je dobré vycházet, pokud chcete taktovat RAM. BCLK Frequency je klasicky nastavení pro základní frekvenci, která je posléze násobená násobičem (CPU Core Ratio). Pod položkou Performance Bias můžete nalézt nastavení pro lepší skóre v benchmarcích, jako je např. Cinebench R15 nebo GeekBench 3. A poslední položkou na tomto obrázku je Memory Frequency, což je klasicky nastavení pro výsledný, efektivní takt operačních pamětí DDR4.

ASUS CROSSHAIR VI EYTREME: uefi

V dolní části Extreme Tweakeru máme DRAM Timing Control, tedy sekci pro úpravu časování DDR4, Extrernal Digi+ Power Control sekce je část s možnostmi pro napájecí kaskádu. Naleznete zde volby jako Load-line kalibrace, nejrůznější limity, ale pro klasické, neextrémní taktování vám pravděpodobně budou stačit auto hodnoty, protože zrovna ASUS desky fungují na auto velmi dobře, obzvlášť pokud jde o hi-end modely, což je náš případ. Tweakers paradise je už sekce pro opravdové nadšence, kteří jdou i po tom posledním bodu v benchmarku, který hraje roli a dělí overclockery od světových rekordů.

CPU Core Voltage je klasicky napětí pro jádra, doporučuji zvolit Manual, nežli offset, napájení je pak efektivnější, CPU SOC Voltage je napětí pro System on Chip a DRAM voltage napětí pro DDR4. 

ASUS CROSSHAIR VI EXTREME; uefi

V záložce Advanced pak naleznete možnosti a funkce věcí, které vidíte na screenshotu. 

ASUS CROSSHAIR VI EXTREME;

V sekci Monitor pak naleznete většinu hodnot, které jdou na desce monitorovat, od teploty a napětí procesoru až po připojené ventilátory a přídavná externí čidla.

ASUS CROSSHAIR VI EXTREME; UEFI

V sekci BOOT najdete především nastavení priorit bootování z disků a věcí spojených s dobou v průběhu bootování do OS.

ASUS CROSSHAIR VI EXTREME; bios

V sekci nástrojů naleznete utilitu pro flashování verzí BIOSu ASUS EZ Flash 3, Secure Erase pomůže k obnově rychlostí SSD (smaže ale veškerá data, ekvivalent formátu). Super funkcí je ASUS Overclocking profile, ve které si můžete uložit několik různých nastavení BIOSu a později je jen jednoduše obnovit.

ASUS CROSSHAIR VI EXTREME; bios

A poslední je sekce UEFI EXIT, s funkcemi obnovy defaultních hodnot či uložení těch nastavených s následným restartem. Tím máme nastavení BIOSu i s přípravou na přetaktování ve stylu 4000 MHz na jádrech a 3435 MHz na RAM s časováním 14-14-14-14-32 1T.

Přetaktování na vzduchu s Noctua NHD-15

Můj kus AMD Ryzen 7 1800X zvládá 4GHz celkem v pohodě a zvládne i víc, ale pro začátek jsem zvolil trochu konzervativní hodnotu. Více mě ale zajímaly hlavně paměti a to, jak půjdou přetaktovat. ASUS CROSSHAIR VI EXTREME oficiálně podporuje 3200MHz v OC, a ačkoliv se mi podařilo několikrát projet GeekBench 3 na 3600 MHz s timingem 14-14-14-14-32-1T, narazil jsem na stejné problémy, jako s CROSSHAIR VI HERO, a to na takové, že tak vysokou frekvenci se podaří několikrát rozjet a později to už vůbec nejde, až do té doby, dokud se nepřeflashuje BIOS. Příjemným limitem bylo ale 3434 MHz se stejným časováním, a to stabilně i v testech náročných na paměti, což vůbec není špatné.

ASUS CROSSHAIR VI EXTREME

Cinebench R15 používám jako počáteční test stability, abych věděl, od čeho se odrazit a zároveň podle něj posuzuji kusovost procesorů. Nejde o takovou zátěž na paměťový řadič, jako u následujících testů a test prošel několikrát po sobě, tudíž jsem se přesunul k více memory-sensitivním benchmarkům.

ASUS CROSSHAIR VI EXTREME; TEST RAM

SuperPI 32M je jeden z nejnáročnějších testů na operační paměti a paměťový řadič a tudíž i pospolu s GeekBench 3 prověří stabilitu přetaktovaných pamětí. Oba dva testy prošly 3x po sobě, což značí dostatečnou stabilitu po stránce přetaktování RAM.

ASUS CROSSHAIR VI EXTREME; ENCDODING TEST

Do třetice vždy k testům počáteční stability používám velmi náročný test HWBOT H265. Ze zkušenosti vím, že pokud tento benchmark proběhne několikrát po sobě, nebývají už žádné dodatečné problémy se stabilitou systému.

To, co vidíte v těchto testech, je spíš konzervativní overclock, kterého lze bez problémů dosáhnout se vzduchovým chladičem, jako je Noctua NH-D15. Není to ani limit desky, ani procesoru, ale jelikož mám v plánu tuto sestavu vzít na dusík, s odvážnějšími hodnotami se ukáže až tam.

Závěr aneb to nejlepší pro AMD Ryzen

Když jsem měl poprvé v rukou ASUS CROSSHAIR VI HERO, říkal jsem si, že pro AM4 platformu už asi nic lepšího nebude, ale omyl. Výrobce přišel ještě s našlapanější deskou EATX formátu, která toho nabízí ještě více pro opravdové nadšence a overclockery. Upgrade z Hero modelu či přímo koupi „Extremky“ ocení hlavně ti, kteří chtějí ze svého systému dostat maximum. Pro overclockery a především pro ty z nás, kteří si hrají s tekutým dusíkem, je tato deska tou správnou volbou, protože nám nabízí vše, co potřebujeme. Teď si jen ještě počkat na odladěnější verze BIOSů; věřím, že dorazí v následujících pár týdnech a bude o zábavu postaráno.

ASUS ROG CROSSHAIR VI EXTREME, základní deska

ASUS ROG CROSSHAIR VI EXTREME

Základní desky

Za nejlepší základní desku na trhu pro AMD Ryzen, která uspokojí i ty nejnáročnější overclockery s tekutým dusíkem, odměňuji ASUS CROSSHAIR VI EXTREME naším nejvyšším hodnocením, zlatým Alzákem!

Klady

  • Výborné taktování (až na pár much v BIOSu)
  • Silné napájení s dostatečnou rezervou
  • Prémiové funkce pro extrémní overlocking
  • Super design a lepší konektivita
  • Vestavěný I/O shield

Zápory

  • BIOS se buguje, pro vyšší přetaktování RAM je potřeba reflash
Michal Mikle
Jmenuji se Michal Mikle, jsem overclocker a baví mě výkon. Tam, kde je možnost z hardwaru vymáčknout i tu poslední kapku síly, tam nesmím chybět. Na taktování miluji především adrenalin a posouvání limitů komponent a mne samotného. K této bohulibé aktivitě používám především tekutý dusík, kompresorové metody, ale rád si pohraji i s vodou (někdy podchlazenou) a nepohrdnu ani kvalitním vzduchovým chlazením.
Vytisknout
P-DC1-WEB18
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Zkuste naše cookies My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies a další údaje k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a dalších údajů vč. jejich předání pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací
Alzak icon