Společnost NVIDIA odstartovala letošní veletrh CES 2022 vskutku velkolepým způsobem. Představila totiž hned několik nových grafických karet a více než 160 herních notebooků. Na co všechno se mohou hráči, ale i nároční profesionálové těšit? A je GeForce RTX 3090 Ti novým králem grafického výkonu?
Dlouho trvající spekulace se potvrdily a NVIDIA finálně odhalila parametry grafické karty GeForce RTX 3050 a RTX 3090 Ti. Ve druhém případě si však na oficiální detaily ještě musíme počkat. Nicméně obě karty míří do herních PC, ale na zcela opačné výkonnostní a samozřejmě i cenové hranice.
GeForce RTX 3050 rozšiřuje rodinu GPU založených na oceňované architektuře Ampere. Jde vlastně o vůbec první grafiku, která podporu ray tracingu a DLSS přináší do segmentu nejlevnějších karet končících „50“. Samotná grafická karta GeForce RTX 3050 vychází po technické stránce z již existující karty GeForce RTX 3060 s 8nm jádrem GA106, které po úpravách nese označení GA106-150. Ve svém repertoáru tak má 2 560 shaderů, 20 RT jader a 80 tensor jader. Pracovní frekvence se bude pohybovat od 1,55 do 1,78 GHz. A co je důležité, kapacita grafické paměti je skvělých 8 GB GDDR6.
Paměťová sběrnice se šířkou 128 bitů pak předurčuje nasazení grafiky GeForce RTX 3050 zejména při hraní ve Full HD rozlišení. Na více než 60 FPS bez problémů rozhýbe tituly jako Black Ops Cold War, Doom Eternal, F1 2021 či Control. Do prodeje se dostane už na konci ledna za doporučenou cenu 249 dolarů. Cenu je nutné brát se zvýšenou obezřetností, protože trh s grafickými kartami je stále velmi rozkolísaný.
Pokud naopak toužíte hrát výhradně ve 4K a na maximální detaily, jistě oceníte příchod GeForce RTX 3090 Ti, která představuje jednoduše to nejlepší z generace Ampere. V tuto chvíli se spekuluje o plně aktivním 8nm čipu GA102 s 84 bloky SM, 84 RT jádry, 336 tensor jádry a 10 752 shadery. Pracovní frekvence pak výrobce určil v rozmezí 1 560 MHz až 1 860 MHz, což jsou zhruba o 10 % vyšší hodnoty než u GeForce RTX 3090. Po stránce grafické paměti zůstává extrémní kapacita 24 GB GDDR6X, ale frekvence se má zvýšit z 19,5 GHZ na rekordních 21 GHz.
To celé dohromady znamená, že GeForce RTX 3090 Ti by mohla být o nějakých 10 až 15 % výkonnější než GeForce RTX 3090. Dalších informací se dočkáme ještě v průběhu ledna.
NVIDIA společně s celou řadou předních výrobců notebooků uvádí na trh více než 160 herních a Studio notebooků založených na revoluční architektuře NVIDIA Ampere v čele s grafickými kartami GeForce RTX 30. Ty obsahují RT jádra druhé generace pro ray tracing a Tensor jádra třetí generace pro DLSS a umělou inteligenci. V součtu jde o nejtenčí, nejlehčí a nejvýkonnější notebooky všech dob. Tyto laptopy jsou osazeny nejnovější generací CPU, nabízejí širokou řadu designů, jako jsou duální obrazovky, podstavce, konvertibilní zařízení i 14palcové displeje. Mnohé z nich jsou rovněž vybaveny technologií G-SYNC a disponují rozlišením 1 440p.
Rovněž se musíme zastavit u kategorie notebooků označované jako NVIDIA Studio, která je na míru designovaná pro kreativce a náročné uživatele. I tady respektovaní výrobci (ASUS, MSI a Razer) rozšiřují nabídku o modely poháněné novými GPU GeForce RTX 3080 Ti a 3070 Ti. Jde o čipy, které jsou v praxi až 7× rychlejší při 3D renderingu než nejnovější MacBook Pro 16. Stejně tak dosahují mnohem lepších výsledků ve více než 200 kreativních aplikací, při používání ray tracingu nebo umělé inteligence. Díky tomu jsou skvělým nástrojem pro kteréhokoliv tvůrce.
Pokud se blíže podíváme na nové notebookové grafiky, vězte, že GeForce RTX 3070 Ti je až o 70 % rychlejší než RTX 2070 SUPER pro notebooky a dokáže zajistit vysokou snímkovou frekvenci 100 FPS při rozlišení až 1 440p. Silnější GeForce RTX 3080 Ti pro notebooky je vůbec první nasazení extrémně výkonných čipů „80 Ti“ do laptopů. Díky použití 16 GB paměti GDDR6 dostanete mnohem lepší výkon než v případě legendární desktopové grafiky NVIDIA TITAN RTX.
NVIDIA také oznámila dalších 10 nových RTX her využívajících tracing akcelerovaný pomocí GPU nebo NVIDIA DLSS. Patří mezi ně:
Dobře vyladěná technologie NVIDIA Reflex je zajímavým nástrojem v arzenálu společnosti NVIDIA, který zlepší vaše herní zkušenosti. Díky systému kombinací optimalizace grafické karty a hry totiž dramaticky snižuje vstupní prodlevu až o 80 %, díky čemuž vám dodá výhodu v typických kompetitivních titulech.
Hráči a herní vývojáři si uvědomují, že snížení latence systému je klíčem ke skvělému zážitku, a proto došlo v uplynulém roce k obrovskému nárůstu ekosystému NVIDIA Reflex zajišťujícímu nízkou latenci. Reflex je podporován v 8 z 10 nejlepších kompetitivních stříleček včetně Apex Legends, Valorant a Fortnite. Hry jsou díky citelně rychlejší odezvě lépe ovladatelné a méně frustrující. Kromě již zmíněných akčních titulů si však technologii NVIDIA Reflex osvojily i další herní žánry. Například jde o plošinovky typu F.I.S.T., docela těžkou bojovku v podobě God of War nebo náročné simulátory iRacing.
Rychlý herní monitor patří do povinné výbavy každého kompetitivního pařana, který chce ze svých dovedností vytěžit maximum. Protože jsou 144Hz a 240Hz monitory už vcelku rozšířené a jejich cena znatelně klesla, hrát na klasickém 60Hz monitoru s vysokou odezvou dnes znamená vzdát se některých výhod, které mohou mít soupeři. Plynulost je důležitá především pro hráče, kteří hrají rychlé hry pro více hráčů a chtějí získat výhodu nad svými soupeři. Při obnovovací frekvenci 240 Hz se jejich obraz obnoví 4× častěji (oproti 60 Hz), což znamená, že mají k dispozici mnohem aktuálnější informace o dění ve hře.
Díky citelnému nárůstu výkonu desktopových, ale i notebookových GPU dochází k odemknutí nové kategorie displejů s rozlišení až 1 440p. NVIDIA ve spolupráci se svými partnery totiž nachystala certifikované monitory s již zmíněným rozlišením 1 440p, minimálně 27" úhlopříčkou, G-SYNC a podporou obnovovací frekvence až 360 Hz nebo technologie NVIDIA Reflex.
NVIDIA startuje rok 2022 ve velkém – více než 160 herních notebooků a dvě nové herní desktopové karty jsou toho jasným důkazem.