Hlavní parametry
Konstrukce
95 %
Obrazová kvalita
95 %
Poměr cena / výkon
90 %
Je tomu doslova jen pár dnů, co jsem psal recenzi na nový Nikon D3400 a pravda, šlo mi to dost ztuha, protože oproti předchozímu modelu Nikon D3300 se toho moc nezměnilo. Podobné je to i v tomto případě – právě mi na stole přistál nejnovější Nikon D5600 a pomalu ale jistě zjišťuji, že se od svého předchůdce v podobě Nikon D5500 zase tak moc neliší, respektive upřímně řečeno skoro vůbec. Na druhou stranu tu ale rozhodně nechci naříkat nad tím, že by se snad výrobci málo snažili a že by bylo málo inovací. Prostě a jednoduše téměř všechno, co vymyslet šlo, tak už bylo vymyšleno a pomalu ale jistě dochází k tomu, že už není moc co vylepšovat. Tedy ne že by už definitivně nebylo co vylepšit, to se vždycky něco najde, ale prostě doba překotných změn je dávno pryč a vývojáři už tu více, tu méně naráží na technologické i fyzikální limity. Pro něco radikálnějšího si prostě budeme muset počkat na nějaký ten geniální nápad, nebo spíš zásadní vědecký objev.
Za posledních pár let už jsem si tak nějak zvykl na nově přepracovanou ergonomii digitálních zrcadlovek Nikon (první byl v tomto ohledu tuším full-frame model Nikon D750) s podstatně více vykrojenou úchopovou částí, že mě samozřejmě už ani nepřekvapuje, že je tento skvělý koncept použit i u nejnovější zrcadlovky Nikon D5600. Přes své malé rozměry i hmotnost tak fotoaparát padne naprosto dokonale do ruky a to i fotografům s větší rukou.
Také použité materiály, působí solidním a robustním dojmem. Fotoaparát je samozřejmě plastový, ale je skvělou ukázkou (ostatně jako většina Nikonů), že není plast jako plast – od kovového provedení to ani nepoznáte a naopak uživatel získá výhodu nižší hmotnosti, vyšší odolnosti i snížené teplotní vodivosti. Dle mého soukromého názoru jsme se už dávno dostali do doby, kdy jsou plasty lepší, jak ve vyšších třídách stále oblíbené hořčíkové slitiny a já osobně bych bral plastové klidně i ty nejvyšší profesionální modely.
Nikon D5600 - nejnovější digitální zrcadlovka značky Nikon se drží tradičního designu s vylepšenou ergonomií úchopové části.
Jak už je u "Nikoní pětkové řady" letitým zvykem, tak i v tomto případě dominuje zadní stěně LCD monitor umístěný na kloubu, díky kterému je možné jej natočit do v podstatě úplně libovolné polohy a případně jej i pro transport "zaklopit" displejem k tělu tak, aby se nepoškrábal. Samotný monitor je vysoce kvalitní, má úhlopříčku 3,2" (nebo chcete-li, tak 8,1cm), jeho rozlišení je něco víc jak milion pixelů a jak už je dnes zvykem, tak je dotykový.
Příjemný je i pohled do hledáčku, který je, stejně jako u vyšších modelů, vybaven volitelně zobrazitelnou pomocnou mřížkou na matnici. Všimnul jsem si také zajímavého detailu v podobě displeje v hledáčku, který je řešen tak, že intenzita jeho osvětlení je plynule regulována podle toho, jak moc světlá či tmavá je fotografovaná scéna. Je to drobnost, která ale potěší, protože u některých fotoaparátů zejména při nočním focení vestavěný displej v hledáčku dokázal občas lehce oslnit, nebo spíše "přesvítit" některé části fotografované scény.
Ovládací prvky jsou na fotoaparátu Nikon D5600 rozmístěny dle obvyklého vzorce a vše najdeme tam, kde jsme byli zvyklí. Pokud tedy přejde z některého ze starších modelů, nebude vám přechod činit žádné velké problémy. Fotoaparát se dobře ovládá i větší rukou a jediným drobným zádrhelem mohou být snad jen menší tlačítka v dolní části zadní stěny – ale i ty jsou spíše otázkou zvyku a cviku a je to akceptovatelná daň za malé a lehké tělo fotoaparátu.
Celkově tedy mohu mechanické provedení a ovládání hodnotit jako skvělé – fotoaparát je malý a lehký, ale přitom se velmi dobře drží i ovládá. Svými rozměry a hmotností může směle konkurovat nejedné, dnes tak populární "bezzrcadlovce", přitom je ale předčí právě lepší ergonomií, ovládáním i daleko bezpečnějším držením, protože fotoaparát s takto tvarovaným úchopovým gripem vám prostě z prstů nevyklouzne – což se o některých bezzrcadlovkách rozhodně říct nedá (o ryze technických aspektech, jako třeba výdrž baterie ani nemluvě).
Nedostatky mě pak v ohledu konstrukce fotoaparátu nenapadají opravdu žádné, leda bych chtěl být opravdu velký hnidopich, tak bych řekl, že zadní LCD by se v některé z příštích verzí mohl přeci jen ještě maličko zvětšit. Tedy ne že by byl nějak malý (je v vlastně stejně velký, jako v podstatě u všech dnešních zrcadlovek), ale spíše jsem to myslel proto, že v rámečku kolem něj přeci jen ještě kousek nevyužitého místa zbývá.
Asi největší novinkou je integrovaná funkce SnapBridge, která využívá technologii Bluetooth Lowenergy (BLE) s velmi nízkou spotřebou z baterie, díky čemuž umožňuje trvalé nízkoenergetické spojení fotoaparátu s chytrým telefonem či tabletem. SnapBridge se jmenuje také aplikace pro chytrá zařízení, pomocí které je zajištěna komunikace (ke stažení pro Android zde - Nikon SnapBridge pro Android a dostupná je samozřejmě i pro Jablečný iOS - Nikon SnapBridge pro iOS). Stejná aplikace pak umožňuje i využití vestavěné Wi-Fi jednotky, která dále posouvá možnosti využití. Pomocí WiFi lze přenášet fotografie v plném rozlišení, videa a hlavně lze fotoaparát dálkově ovládat, včetně přenosu živého náhledu.
Je to opravdu skvělá hračka a možnosti využití jsou velmi rozsáhlé – od blbnutí se selfie, až třeba po dálkové ovládání při fotografování zvířat a podobně. Prostě něco pro nás, hračičky. Snad jen ještě dodám, že fotoaparát si z chytrého zařízení načítá mimo jiné také přesný čas a případně i informaci o poloze (pokud je v takovém zařízení zapnutá GPS jednotka). Současně se pak také dá očekávat, že aplikace SnapBridge se bude časem vylepšovat a třeba se v ní někdy dočkáme i češtiny (ta zatím bohužel chybí).
Po stránce dalších funkcí je Nikon D5600 vybaven obvyklou paletou všech možných dostupných vychytávek tak, jako jsme na to byli zvyklí u předchozích fotoaparátů "pětkové řady". Pro ty, kdo tuto zpětnou zkušenost nemají, pro jistotu zopakuji aspoň hlavní rysy a nejdůležitější výbavu. Menu fotoaparátu je samozřejmě kompletně v češtině a pro začínající fotografy je vybaveno i integrovanou nápovědou, která vám u každé funkce přímo na displeji relativně podrobně vysvětlí, k čemu je daná funkce či volba v praxi dobrá a případně taky jak funkci správně nastavit – zdánlivě detail, ale u méně používaných funkcí se to často hodí i pokročilým fotografům, protože nabídka funkcí je obsáhlá a manuál s sebou v brašně přeci jen asi nenosí nikdo. Hlavním voličem na horní straně lze snadno zvolit některý z expozičních režimů, od plné automatiky, přes nabídku mnoha kreativních (přednastavených) režimů, obvyklou poloautomatiku s předvolbou času nebo clony, až po režim plně manuální.
V dnešní době už nemůže chybět ani režim pro natáčení videosekvencí, opět s detailními možnostmi nastavení jak rozlišení videa (maximum je Full HD rozlišení s 60 snímky za sekundu), tak třeba kvality (komprese), nebo automatiky či ručního nastavení citlivosti mikrofonu, redukce hluku větru a také praktického režimu s plně manuálním nastavením všech parametrů. V nabídce ale najdeme i časosběrné snímání a případně i samostatný režim, ve kterém se výsledné časosběrné snímky automaticky rovnou složí do videa – a to opět s velmi detailními možnostmi nastavení, kde například předem vidíte, jak bude výsledné video dlouhé, což je u timelapse opravdu užitečné.
Dále pak v menu najdeme například také dnes čím dál víc oblíbené HDR, ale třeba taky podobnou funkci Nikon Active D-Lighting, která ale funguje na jiném principu a obě funkce lze dokonce i vzájemně kombinovat. Zajímavá a u jiných značek neobvyklá je i funkce redukce šumu, která se zde nastavuje zvlášť pro dlouhé expoziční časy a zvlášť pro vysoké citlivosti ISO a obojí jde opět vzájemně kombinovat.
Praktická ukázka - Nikon D5600 + AF-P DX Nikkor 18-55mm f/3,5-5,6 G VR - ISO 3200, clona f/3,5, čas 1/13s.
O automatické zaostřování se stará senzor Nikon Multi-CAM 4800DX s fázovou detekcí a 39 zaostřovacími body (z toho je 9 bodů křížových). Při praktickém fotografování v terénu funguje přímo skvěle a také ovládání automatického zaostřování je dostatečně intuitivní a srozumitelné i pro začátečníky. Zajímavé výsledky ale fotoaparát podává nejen při klasickém fotografování s okem na hledáčku, ale i při použití živého náhledu a také při natáčení videosekvencí. Nejvíce je to znát při použití nejnovější generace objektivů s krokovým ostřícím motorkem, označené jako AF-P, které (nejen) k fotoaparátu Nikon D5600 rozhodně vřele doporučuji – navíc budou k dispozici v nabídce s fotoaparátem v cenově zvýhodněných setech.
První dva objektivy tohoto typu mi již prošly rukama a jejich podrobné recenze, včetně ukázek v plném rozlišení najdete na mém webu: prvním je základní zoom objektiv AF-P DX Nikkor 18–55mm f/3,5–5,6 G VR (byl použit pro většinu ukázkových fotografií v tomto článku) a druhým je kompaktní a lehký zoom teleobjektiv AF-P DX Nikkor 70-300mm f/4,5-6,3 G ED VR.
Nejvíce zajímavá je však asi samotná obrazová kvalita výstupních fotografií. Tady snad jen úvodem zmíním, že Nikon D5600 je osazen dnes již obvyklým 24Mpx snímacím čipem formátu DX (APS-C), technologie CMOS. Fotografie mají rozměr přesně 6 000 × 4 000 pixelů a lze je ukládat v obvyklých formátech JPG i NEF (RAW) na paměťové karty typu SD a všechny jejich varianty (SDHC, SDXC a podobně).
Pro posouzení výstupu jsem pořídil obvyklou sérii zkušebních fotografií při všech dostupných citlivostech ISO – to je v případě tohoto fotoaparátu rozsah ISO 100 až ISO 25.600. Jako zkušební scénu jsem si vybral interiér hezkého a velmi zajímavého kostela ve Štěchovicích osvíceného umělým osvětlením. Na následujících ukázkách pak najdete 100% výřezy z ukázkových fotografií. Zde snad jen doplním, že se jedná o fotografie ve formátu JPG, zcela bez úprav tak, jak byly uloženy ve fotoaparátu na paměťovou kartu. Fotoaparát byl resetován a vypnuty funkce redukce šumu.
Z výsledků je patrné, že výstup je skutečně vynikající (kdo by si chtěl výstupy prozkoumat detailně, tak na konci článku v přílohách jsou ke stažení originální soubory v plném rozlišení). Podle čistě „papírových“ parametrů by měl být fotoaparát osazen stejným, nebo přinejmenším velmi podobným čipem, jako levnější model Nikon D3400, nebo naopak vyšší Nikon D7200 a totéž platí pro obrazový procesor. Přesto si nemohu pomoct od dojmu, že Nikon D5600 přeci jen posunul laťku kvality výstupu zase o kousek výš.
Pro zajímavost jsem pro vás tentokrát připravil ještě jednu novou zajímavost, kterou asi začnu odteď používat do všech dalších článků – a sice testovací fotografie zmenšené na obvyklý rozměr pro web. Co si budeme povídat, většina z nás stejně fotí především pro web a tak jsou takto prezentované výstupy možná výmluvnější, jak tradiční 100% výřezy. Posuďte sami níže. Pro jistotu se ještě přiznám, že pokud nemůžete najít ukázku na ISO 100, tak hledáte marně – výstup na ISO 100 a ISO 200 je v podstatě stejný a tak jsem nejnižší hodnotu prostě vynechal kvůli zarovnání článku.
Pokud jde o otázku příslušenství, tak pro běžné fotografování mohu doporučit především již zmíněný zvýhodněný set se dvěma objektivy s krokovými motorky AF-P (recenze najdete zde: AF-P DX Nikkor 18–55mm f/3,5–5,6 G VR a AF-P DX Nikkor 70-300mm f/4,5-6,3 G ED VR). Pokud potřebujete základní objektiv s pevným ohniskem a vysokou světelností, pak je tu malý, levný a přitom opticky vysoce kvalitní objektiv AF-S DX Nikkor 35mm f/1,8 G. V případně potřeby výkonnějšího blesku anebo také přisvícení při natáčení videa v tmavých prostorách je asi ideální volbou blesk s LED světlem Nikon Speedlight SB-500. Pokud holdujete natáčení videa a vyžadujete opravdu kvalitní záznam zvuku, pak můžete sáhnout například po externím mikrofonu Nikon Me-1. U fotoaparátu mi trošku chybí vestavěná GPS jednotka, ale to můžete snadno vyřešit externím modulem Nikon GP-1a, případně ještě snadněji pomocí propojení fotoaparátu s chytrým telefonem pomocí aplikace SnapBridge. Kompletní nabídku příslušenství pak najdete na stránkách výrobce, či u každého solidního obchodníka.
Aktuální prodejní cena nové digitální zrcadlovky Nikon D5600 se pohybuje někde kolem 21.000,- Kč včetně DPH, což je podobná cenová hladina, jako když na trh přišel jako novinka předchozí model Nikon D5500. Poměr ceny a výkonu je podle mě vynikající a testovaný fotoaparát považuji v současné době a ve své třídě za asi vůbec nejlepší. Za dostupnou cenu získáte malý, lehký a přitom kvalitativně nekompromisní fotoaparát, ideální například na cesty, nebo pro ty, kterým se nechce vláčet těžká fototechnika a případně také pro ženy – fotografky.
Tak a to je asi tak vše, dobré světlo a příště zase z jiného soudku.
Konstrukce
95 %
Obrazová kvalita
95 %
Poměr cena / výkon
90 %
Michal Kupsa se narodil v roce 1970 v Brně. Fotografovat začal již ve svých 15 letech a novinářské činnosti propadl již o tři roky později. Na svém kontě má spolupráci s řadou prestižních českých i zahraničních médií, včetně České televize, Českého rozhlasu, National Geographic, Národní knihovny Kongresu USA, iDNES, nadace Člověk v tísni a většiny českých magazínů o fotografii a fotografování. Zaměřuje se především na cestopisné články, recenze fototechniky a vedení fotografických kurzů.