Reklamace či vrácení? Velké zboží doručíme zdarma

Nikon D5600 (RECENZE)

Zobrazit katalog
Nikon D5600 (RECENZE)

Je tomu doslova jen pár dnů, co jsem psal recenzi na nový Nikon D3400 a pravda, šlo mi to dost ztuha, protože oproti předchozímu modelu Nikon D3300 se toho moc nezměnilo. Podobné je to i v tomto případě – právě mi na stole přistál nejnovější Nikon D5600 a pomalu ale jistě zjišťuji, že se od svého předchůdce v podobě Nikon D5500 zase tak moc neliší, respektive upřímně řečeno skoro vůbec. Na druhou stranu tu ale rozhodně nechci naříkat nad tím, že by se snad výrobci málo snažili a že by bylo málo inovací. Prostě a jednoduše téměř všechno, co vymyslet šlo, tak už bylo vymyšleno a pomalu ale jistě dochází k tomu, že už není moc co vylepšovat. Tedy ne že by už definitivně nebylo co vylepšit, to se vždycky něco najde, ale prostě doba překotných změn je dávno pryč a vývojáři už tu více, tu méně naráží na technologické i fyzikální limity. Pro něco radikálnějšího si prostě budeme muset počkat na nějaký ten geniální nápad, nebo spíš zásadní vědecký objev.

Nikon D5600 a mechanické provedení a ovládání

Za posledních pár let už jsem si tak nějak zvykl na nově přepracovanou ergonomii digitálních zrcadlovek Nikon (první byl v tomto ohledu tuším full-frame model Nikon D750) s podstatně více vykrojenou úchopovou částí, že mě samozřejmě už ani nepřekvapuje, že je tento skvělý koncept použit i u nejnovější zrcadlovky Nikon D5600. Přes své malé rozměry i hmotnost tak fotoaparát padne naprosto dokonale do ruky a to i fotografům s větší rukou.

Také použité materiály, působí solidním a robustním dojmem. Fotoaparát je samozřejmě plastový, ale je skvělou ukázkou (ostatně jako většina Nikonů), že není plast jako plast – od kovového provedení to ani nepoznáte a naopak uživatel získá výhodu nižší hmotnosti, vyšší odolnosti i snížené teplotní vodivosti. Dle mého soukromého názoru jsme se už dávno dostali do doby, kdy jsou plasty lepší, jak ve vyšších třídách stále oblíbené hořčíkové slitiny a já osobně bych bral plastové klidně i ty nejvyšší profesionální modely.

Nikon D5600

Nikon D5600 - nejnovější digitální zrcadlovka značky Nikon se drží tradičního designu s vylepšenou ergonomií úchopové části.

Jak už je u "Nikoní pětkové řady" letitým zvykem, tak i v tomto případě dominuje zadní stěně LCD monitor umístěný na kloubu, díky kterému je možné jej natočit do v podstatě úplně libovolné polohy a případně jej i pro transport "zaklopit" displejem k tělu tak, aby se nepoškrábal. Samotný monitor je vysoce kvalitní, má úhlopříčku 3,2" (nebo chcete-li, tak 8,1cm), jeho rozlišení je něco víc jak milion pixelů a jak už je dnes zvykem, tak je dotykový.

Příjemný je i pohled do hledáčku, který je, stejně jako u vyšších modelů, vybaven volitelně zobrazitelnou pomocnou mřížkou na matnici. Všimnul jsem si také zajímavého detailu v podobě displeje v hledáčku, který je řešen tak, že intenzita jeho osvětlení je plynule regulována podle toho, jak moc světlá či tmavá je fotografovaná scéna. Je to drobnost, která ale potěší, protože u některých fotoaparátů zejména při nočním focení vestavěný displej v hledáčku dokázal občas lehce oslnit, nebo spíše "přesvítit" některé části fotografované scény.

Ovládací prvky jsou na fotoaparátu Nikon D5600 rozmístěny dle obvyklého vzorce a vše najdeme tam, kde jsme byli zvyklí. Pokud tedy přejde z některého ze starších modelů, nebude vám přechod činit žádné velké problémy. Fotoaparát se dobře ovládá i větší rukou a jediným drobným zádrhelem mohou být snad jen menší tlačítka v dolní části zadní stěny – ale i ty jsou spíše otázkou zvyku a cviku a je to akceptovatelná daň za malé a lehké tělo fotoaparátu.

Standardní firemní produktové fotografie fotoaparátu Nikon D5600:

Nikon D5600 - produktová fotografie Nikon D5600 - horní strana fotoaparátu Nikon D5600 - levá strana fotoaparátu Nikon D5600 - pravá strana fotoaparátu Nikon D5600 - zadní strana fotoaparátu Nikon D5600 - s vyklopeným vestavěným bleskem Nikon D5600 - možnosti výklopného LCD monitoru Nikon D5600 - pohled do hledáčku

Celkově tedy mohu mechanické provedení a ovládání hodnotit jako skvělé – fotoaparát je malý a lehký, ale přitom se velmi dobře drží i ovládá. Svými rozměry a hmotností může směle konkurovat nejedné, dnes tak populární "bezzrcadlovce", přitom je ale předčí právě lepší ergonomií, ovládáním i daleko bezpečnějším držením, protože fotoaparát s takto tvarovaným úchopovým gripem vám prostě z prstů nevyklouzne – což se o některých bezzrcadlovkách rozhodně říct nedá (o ryze technických aspektech, jako třeba výdrž baterie ani nemluvě).

Nedostatky mě pak v ohledu konstrukce fotoaparátu nenapadají opravdu žádné, leda bych chtěl být opravdu velký hnidopich, tak bych řekl, že zadní LCD by se v některé z příštích verzí mohl přeci jen ještě maličko zvětšit. Tedy ne že by byl nějak malý (je v vlastně stejně velký, jako v podstatě u všech dnešních zrcadlovek), ale spíše jsem to myslel proto, že v rámečku kolem něj přeci jen ještě kousek nevyužitého místa zbývá.

Vybavení, funkce a obrazová kvalita

Asi největší novinkou je integrovaná funkce SnapBridge, která využívá technologii Bluetooth Lowenergy (BLE) s velmi nízkou spotřebou z baterie, díky čemuž umožňuje trvalé nízkoenergetické spojení fotoaparátu s chytrým telefonem či tabletem. SnapBridge se jmenuje také aplikace pro chytrá zařízení, pomocí které je zajištěna komunikace (ke stažení pro Android zde - Nikon SnapBridge pro Android a dostupná je samozřejmě i pro Jablečný iOS - Nikon SnapBridge pro iOS). Stejná aplikace pak umožňuje i využití vestavěné Wi-Fi jednotky, která dále posouvá možnosti využití. Pomocí WiFi lze přenášet fotografie v plném rozlišení, videa a hlavně lze fotoaparát dálkově ovládat, včetně přenosu živého náhledu.

Je to opravdu skvělá hračka a možnosti využití jsou velmi rozsáhlé – od blbnutí se selfie, až třeba po dálkové ovládání při fotografování zvířat a podobně. Prostě něco pro nás, hračičky. Snad jen ještě dodám, že fotoaparát si z chytrého zařízení načítá mimo jiné také přesný čas a případně i informaci o poloze (pokud je v takovém zařízení zapnutá GPS jednotka). Současně se pak také dá očekávat, že aplikace SnapBridge se bude časem vylepšovat a třeba se v ní někdy dočkáme i češtiny (ta zatím bohužel chybí).

Produktové video výrobce popisující (nejen) propojení fotoaparátu s chytrým zařízením:

Ukázkové printscreeny z aplikace SnapBridge na chytrém telefonu:

Nikon D5600 - printscreen z aplikace SnapBridge Nikon D5600 - printscreen z aplikace SnapBridge Nikon D5600 - printscreen z aplikace SnapBridge Nikon D5600 - printscreen z aplikace SnapBridge

Po stránce dalších funkcí je Nikon D5600 vybaven obvyklou paletou všech možných dostupných vychytávek tak, jako jsme na to byli zvyklí u předchozích fotoaparátů "pětkové řady". Pro ty, kdo tuto zpětnou zkušenost nemají, pro jistotu zopakuji aspoň hlavní rysy a nejdůležitější výbavu. Menu fotoaparátu je samozřejmě kompletně v češtině a pro začínající fotografy je vybaveno i integrovanou nápovědou, která vám u každé funkce přímo na displeji relativně podrobně vysvětlí, k čemu je daná funkce či volba v praxi dobrá a případně taky jak funkci správně nastavit – zdánlivě detail, ale u méně používaných funkcí se to často hodí i pokročilým fotografům, protože nabídka funkcí je obsáhlá a manuál s sebou v brašně přeci jen asi nenosí nikdo. Hlavním voličem na horní straně lze snadno zvolit některý z expozičních režimů, od plné automatiky, přes nabídku mnoha kreativních (přednastavených) režimů, obvyklou poloautomatiku s předvolbou času nebo clony, až po režim plně manuální.

V dnešní době už nemůže chybět ani režim pro natáčení videosekvencí, opět s detailními možnostmi nastavení jak rozlišení videa (maximum je Full HD rozlišení s 60 snímky za sekundu), tak třeba kvality (komprese), nebo automatiky či ručního nastavení citlivosti mikrofonu, redukce hluku větru a také praktického režimu s plně manuálním nastavením všech parametrů. V nabídce ale najdeme i časosběrné snímání a případně i samostatný režim, ve kterém se výsledné časosběrné snímky automaticky rovnou složí do videa – a to opět s velmi detailními možnostmi nastavení, kde například předem vidíte, jak bude výsledné video dlouhé, což je u timelapse opravdu užitečné.

Dále pak v menu najdeme například také dnes čím dál víc oblíbené HDR, ale třeba taky podobnou funkci Nikon Active D-Lighting, která ale funguje na jiném principu a obě funkce lze dokonce i vzájemně kombinovat. Zajímavá a u jiných značek neobvyklá je i funkce redukce šumu, která se zde nastavuje zvlášť pro dlouhé expoziční časy a zvlášť pro vysoké citlivosti ISO a obojí jde opět vzájemně kombinovat.

snímek z Nikonu D5600

Praktická ukázka - Nikon D5600 + AF-P DX Nikkor 18-55mm f/3,5-5,6 G VR - ISO 3200, clona f/3,5, čas 1/13s.

O automatické zaostřování se stará senzor Nikon Multi-CAM 4800DX s fázovou detekcí a 39 zaostřovacími body (z toho je 9 bodů křížových). Při praktickém fotografování v terénu funguje přímo skvěle a také ovládání automatického zaostřování je dostatečně intuitivní a srozumitelné i pro začátečníky. Zajímavé výsledky ale fotoaparát podává nejen při klasickém fotografování s okem na hledáčku, ale i při použití živého náhledu a také při natáčení videosekvencí. Nejvíce je to znát při použití nejnovější generace objektivů s krokovým ostřícím motorkem, označené jako AF-P, které (nejen) k fotoaparátu Nikon D5600 rozhodně vřele doporučuji – navíc budou k dispozici v nabídce s fotoaparátem v cenově zvýhodněných setech.

První dva objektivy tohoto typu mi již prošly rukama a jejich podrobné recenze, včetně ukázek v plném rozlišení najdete na mém webu: prvním je základní zoom objektiv AF-P DX Nikkor 18–55mm f/3,5–5,6 G VR (byl použit pro většinu ukázkových fotografií v tomto článku) a druhým je kompaktní a lehký zoom teleobjektiv AF-P DX Nikkor 70-300mm f/4,5-6,3 G ED VR.

Nejvíce zajímavá je však asi samotná obrazová kvalita výstupních fotografií. Tady snad jen úvodem zmíním, že Nikon D5600 je osazen dnes již obvyklým 24Mpx snímacím čipem formátu DX (APS-C), technologie CMOS. Fotografie mají rozměr přesně 6 000 × 4 000 pixelů a lze je ukládat v obvyklých formátech JPG i NEF (RAW) na paměťové karty typu SD a všechny jejich varianty (SDHC, SDXC a podobně).

Pro posouzení výstupu jsem pořídil obvyklou sérii zkušebních fotografií při všech dostupných citlivostech ISO – to je v případě tohoto fotoaparátu rozsah ISO 100 až ISO 25.600. Jako zkušební scénu jsem si vybral interiér hezkého a velmi zajímavého kostela ve Štěchovicích osvíceného umělým osvětlením. Na následujících ukázkách pak najdete 100% výřezy z ukázkových fotografií. Zde snad jen doplním, že se jedná o fotografie ve formátu JPG, zcela bez úprav tak, jak byly uloženy ve fotoaparátu na paměťovou kartu. Fotoaparát byl resetován a vypnuty funkce redukce šumu.

100% výřezy (bez dalších úprav) ze středu ukázkových testovacích fotografií:

Nikon D5600 - 100% výřez ze středu fotografie při ISO 200 Nikon D5600 - 100% výřez ze středu fotografie při ISO 400 Nikon D5600 - 100% výřez ze středu fotografie při ISO 800 Nikon D5600 - 100% výřez ze středu fotografie při ISO 1600 Nikon D5600 - 100% výřez ze středu fotografie při ISO 3200 Nikon D5600 - 100% výřez ze středu fotografie při ISO 6400 Nikon D5600 - 100% výřez ze středu fotografie při ISO 12800 Nikon D5600 - 100% výřez ze středu fotografie při ISO 25600

Z výsledků je patrné, že výstup je skutečně vynikající (kdo by si chtěl výstupy prozkoumat detailně, tak na konci článku v přílohách jsou ke stažení originální soubory v plném rozlišení). Podle čistě „papírových“ parametrů by měl být fotoaparát osazen stejným, nebo přinejmenším velmi podobným čipem, jako levnější model Nikon D3400, nebo naopak vyšší Nikon D7200 a totéž platí pro obrazový procesor. Přesto si nemohu pomoct od dojmu, že Nikon D5600 přeci jen posunul laťku kvality výstupu zase o kousek výš.

Pro zajímavost jsem pro vás tentokrát připravil ještě jednu novou zajímavost, kterou asi začnu odteď používat do všech dalších článků – a sice testovací fotografie zmenšené na obvyklý rozměr pro web. Co si budeme povídat, většina z nás stejně fotí především pro web a tak jsou takto prezentované výstupy možná výmluvnější, jak tradiční 100% výřezy. Posuďte sami níže. Pro jistotu se ještě přiznám, že pokud nemůžete najít ukázku na ISO 100, tak hledáte marně – výstup na ISO 100 a ISO 200 je v podstatě stejný a tak jsem nejnižší hodnotu prostě vynechal kvůli zarovnání článku.

Testovací fotografie bez úprav, pouze zmenšené na obvyklý webový rozměr:

Nikon D5600 - testovací fotografie bez úprav při ISO 200 Nikon D5600 - testovací fotografie bez úprav při ISO 400 Nikon D5600 - testovací fotografie bez úprav při ISO 800 Nikon D5600 - testovací fotografie bez úprav při ISO 1600 Nikon D5600 - testovací fotografie bez úprav při ISO 3200 Nikon D5600 - testovací fotografie bez úprav při ISO 6400 Nikon D5600 - testovací fotografie bez úprav při ISO 12800 Nikon D5600 - testovací fotografie bez úprav při ISO 25600

Výše uvedené ukázkové fotografie jsou dle mého názoru více než výmluvné a to je ještě třeba si uvědomit, že jde o JPG a fotoaparát s vypnutými redukcemi šumu. Z formátu NEF (RAW) a vhodně nastaveného fotoaparátu by se dalo dostat ještě o poznání víc. Co k tomu více říct? Snad jen, že dobré, fakt hodně dobré ….

Nikon D5600: příslušenství, cena a závěr

Pokud jde o otázku příslušenství, tak pro běžné fotografování mohu doporučit především již zmíněný zvýhodněný set se dvěma objektivy s krokovými motorky AF-P (recenze najdete zde: AF-P DX Nikkor 18–55mm f/3,5–5,6 G VR a AF-P DX Nikkor 70-300mm f/4,5-6,3 G ED VR). Pokud potřebujete základní objektiv s pevným ohniskem a vysokou světelností, pak je tu malý, levný a přitom opticky vysoce kvalitní objektiv AF-S DX Nikkor 35mm f/1,8 G. V případně potřeby výkonnějšího blesku anebo také přisvícení při natáčení videa v tmavých prostorách je asi ideální volbou blesk s LED světlem Nikon Speedlight SB-500. Pokud holdujete natáčení videa a vyžadujete opravdu kvalitní záznam zvuku, pak můžete sáhnout například po externím mikrofonu Nikon Me-1. U fotoaparátu mi trošku chybí vestavěná GPS jednotka, ale to můžete snadno vyřešit externím modulem Nikon GP-1a, případně ještě snadněji pomocí propojení fotoaparátu s chytrým telefonem pomocí aplikace SnapBridge. Kompletní nabídku příslušenství pak najdete na stránkách výrobce, či u každého solidního obchodníka.

Nikon D5600 - set se dvěma objektivy s krokovými motorky Nikon D5600 - s objektivem AF-S DX Nikkor 35mm f/1,8 G Nikon D5600 - s bleskem Nikon Speedlight SB-500 Nikon D5600 - s externím mikrofonem Nikon Me-1

Aktuální prodejní cena nové digitální zrcadlovky Nikon D5600 se pohybuje někde kolem 21.000,- Kč včetně DPH, což je podobná cenová hladina, jako když na trh přišel jako novinka předchozí model Nikon D5500. Poměr ceny a výkonu je podle mě vynikající a testovaný fotoaparát považuji v současné době a ve své třídě za asi vůbec nejlepší. Za dostupnou cenu získáte malý, lehký a přitom kvalitativně nekompromisní fotoaparát, ideální například na cesty, nebo pro ty, kterým se nechce vláčet těžká fototechnika a případně také pro ženy – fotografky.

Tak a to je asi tak vše, dobré světlo a příště zase z jiného soudku.

Nikon D5600: ukázkové snímky

Hodnocení 93% Alza.cz

Hlavní parametry

Konstrukce

95 %

Obrazová kvalita

95 %

Poměr cena / výkon

90 %

Klady:

  • opravdu špičková (až bezkonkurenční) obrazová kvalita
  • malá a lehká plnohodnotná zrcadlovka
  • skvělý poměr ceny a výkonu
  • technologie z vyšších modelů
  • i přes malé rozměry vynikající ergonomie
  • široká nabídka setů s objektivy

Zápory:

  • pořád mi chybí vestavěná GPS (ale to lze obejít)
  • nic dalšího mě fakt nenapadá

Michal Kupsa

Michal Kupsa se narodil v roce 1970 v Brně. Fotografovat začal již ve svých 15 letech a novinářské činnosti propadl již o tři roky později. Na svém kontě má spolupráci s řadou prestižních českých i zahraničních médií, včetně České televize, Českého rozhlasu, National Geographic, Národní knihovny Kongresu USA, iDNES, nadace Člověk v tísni a většiny českých magazínů o fotografii a fotografování. Zaměřuje se především na cestopisné články, recenze fototechniky a vedení fotografických kurzů.

Vytisknout
P-DC1-WEB30
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací