AlzaPlus+ Sleva 30 % na elektrokola

Co je zlatá hodina a jak ji využít?

Zobrazit katalog

Článek

Aktualizováno

Úspěch fotografování se obvykle odvíjí od několika různých proměnných – některé může fotograf ovlivnit přímo, některé nepřímo, a u některých nemá vůbec žádnou moc. Jednou z takových je přirozené světlo, jeho intenzita a také barva – v tomto případě je zkrátka nutné přizpůsobit se.

Zlatá hodina

Krátký pohled do historie

Pokud bychom se vydali po stopách slova fotografie, skončíme u řeckých slov fotos (světlo) a grafé (kreslení) – odtud tedy můžeme fotografii definovat jako kreslení světlem. Na jednu stranu je to sice doslovný překlad, ovšem pokud se nad ním zamyslíme, je také maximálně přesný a popisný.

Fotografování totiž ve skutečnosti je kreslení světlem a prakticky vůbec nezáleží na tom, zda fotografujeme na film nebo digitálně. Vždy je třeba pracovat se světlem, které nám umožňuje zachytit část reality na citlivou vrstvu obrazového snímače nebo filmu.

i Pro dokonalé zachycení scény budete potřebovat objektiv. Mrkněte na naše dříve recenzované objektivy Nikon AF-S 28mm f/1,8 G a Olympus 60 mm f/2,8 Macro.

Na jedné straně je třeba splnit podmínku minimálního množství světla, aby byl obraz zachycen, na druhou stranu – a to především u barevné fotografie – je vhodné pracovat i s barvou tohoto světla. Ostatně jedním z parametrů, který ovlivňuje celkovou expozici fotografovaného snímku je vyvážení bílé – s jeho pomocí říkáme fotoaparátu, jaká je barevná teplota chromatičnosti aktuálního osvětlení, abychom dostali barevně korektní a vyvážený snímek bez nechtěného barevného nádechu.

Není světlo jako světlo

Pokud jste někdy studovali princip vyvážení bílé, pak jistě tušíte, že teplota chromatičnosti se udává ve stupních Kelvin a každé světlo má tuto teplotu různou. Obecně pak platí, že nižší teplota chromatičnosti znamená teplejší světlo se žlutým, oranžovým až červeným nádechem, a naopak pro vyšší teplotu chromatičnosti je typické světlo bílé a namodralé, tedy studené barevné odstíny.

zlatá hodina
Každá barva světla má svoji konkrétní teplotu, podle níž se můžete řídit

Výběrem vhodného typu osvětlení můžeme poměrně značně ovlivnit celkovou atmosféru výsledné fotografie a tím také vnímání obrazu divákem. Vše je dáno tím, že se Země otáčí kolem své osy a zároveň také kolem Slunce.

zlatá hodina
Správný okamžik je při fotografování velmi důležitý, mnohdy totiž umožní pořídit až nepřirozené záběry

Právě poloha Slunce vůči fotografovi způsobuje různé zabarvení přirozeného světla a v průběhu dne se mění. Ostatně i proto je dobré počkat si na vhodné světlo, než stisknete spoušť a někteří fotografové takovým čekáním klidně stráví i několik dnů, než se dočkají kýženého osvětlení a pořídí perfektní fotografii.

Jaké světlo je to správné?

Podobně, jako neexistuje ideální expoziční čas nebo ideální zaclonění objektivu, aniž bychom položili druhou část otázky – jaký má být výsledek a čeho chce fotograf dosáhnout, neexistuje ani „to správné“ osvětlení. Vždy totiž záleží na námětu fotografie a také na výsledném dojmu, kterého chce fotograf dosáhnout.

Velmi často se však můžete setkat s termínem zlatá hodina, což je typ osvětlení, kterého velmi často využívají ti, kteří fotografují portréty, nebo chtějí zachytit náladové osvětlení s jemnými stíny a teplejšími barvami.

zlatá hodina
Typická ukázka fotografie pořízené v průběhu zlaté hodiny – jemné a měkké osvětlení

V zásadě je tedy možné mluvit o zlaté hodině a modré hodině, kdy každý z těchto intervalů nastává dvakrát v průběhu dne a má svá specifika ve smyslu barevnosti světla. Zlatá hodina je okamžik (přibližně 60 minut – v závislosti na ročním období a lokalitě) po východu slunce a před jeho západem. Naopak modrá hodina je podobně dlouhý okamžik před východem slunce a po jeho západu.

Pro zlatou hodinu je typické teplejší světlo s dlouhými a jemnými stíny, což je dáno velmi nízkou pozicí slunce nad horizontem. A jak již bylo zmíněno, jedná se o světlo ideální pro portréty, glamour, makro či rodinnou fotografii.

zlatá hodina
Ačkoli vypadá fotografie jako pořízena v noci, je snímána v modré hodině, tedy chvíli po západu slunce

U modré hodiny se využívá toho, že je slunce pod horizontem, avšak stále ještě přezařuje na obloze a celková hladina osvětlení je poměrně vysoká. Tento okamžik je ideální pro fotografování architektury či krajiny a také v případě, kdy chcete pořídit noční fotografie – světelný rozdíl mezi oblohou a například stavbami není ještě tak velký jako v noci a výsledné fotografie jsou velmi emotivní.

Jak zlatou hodinu najít?

Z výše uvedeného je jasné, že zlatá i modrá hodina bude v jinou dobu na severní polokouli a na jižní polokouli, stejně tak se bude tento okamžik v průběhu dne posouvat i se změnou ročního období a v neposlední řadě se také bude měnit doba, po kterou je možné dané osvětlení využít – nejdelší zlatá hodina je obvykle v létě, naopak nejkratší zase v zimních měsících.

Jestliže plánujete využít specifického osvětlení v rámci zlaté nebo modré hodiny, určitě není od věci zjistit si přesně její začátek a konec ve vaší konkrétní lokalitě. Nejrychleji tak učiníte prostřednictvím aplikace Golden Hour pro mobilní telefony nebo tablety, ovšem pouze pro platformu iOS.

zlatá hodina
Přehledné znázornění zlaté hodiny v konkrétní lokalitě na webu Golden-hour.com

Pro rozšířenější platformu Android můžeme doporučit osvědčenou aplikaci ExSate Golden Hour, která je zdarma a najdete v ní všechny potřebné informace, navíc doplněné informacemi o fázích měsíce nebo časech půlnoci. K dispozici je i mapový náhled s vyznačením trajektorie Slunce. Pro uživatele mobilních zařízení s Windows Phone pak můžeme doporučit aplikaci Magic hours.

Ať už se rozhodnete pro jakoukoliv aplikaci, věřím, že hledání té vaší zlaté hodiny bude úspěšné a podaří se vám vyfotit snímky přesně podle vašeho gusta.

Petr Březina

Petr Březina je dlouholetým redaktorem několika různých magazínů a blogů, které se zabývají digitální fotografií a audiotechnikou. Vedle psaní se také věnuje výuce fotografických kurzů i specificky zaměřených workshopů pro začátečníky. Při fotografování aplikuje klasický přístup s minimálními úpravami – oblíbeným námětem jsou portréty a reportáž.


Vytisknout
P-DC1-WEB14
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací