Příběh série Gears of War (TÉMA) – Od občanské války až po záchranu světa

Zobrazit katalog

Článek

Aktualizováno

Není příliš těžké splést si sérii Gears of War s bezduchou akční řežbou, kde spletitý příběh nahrazují utrhané končetiny nepřátel. Vedle vždy kvalitní hry více hráčů a oblíbeného splitscreenu však série už od počátku stojí na zajímavém příběhu, a protože letos vyjde v pořadí již šestý díl (Gears 5), i mnoho hráčů Gears of War se v příběhu může ztrácet. Pojďme se společně podívat na spletitou story plnou odvahy, odhodlání, ale také zmaru a selhání.

Gears of War – příběh; wallpaper: série

Příběh Gears of War – Obsah

 1. Příběh série Gears of War
 2. Objevení emulze a Pendulumské války
 3. Den Vynoření
 4. Bitva u Halvo Bay (Gears of War: Judgement)
 5. Nasazení zbraně Hammer of Dawn proti Locustům
 6. Lightmass ofenzíva (Gears of War)
 7. Operace Hollow Storm (Gears of War 2)
 8. Ostrovní národ
 9. Bratři až do úplného konce (Gears of War 3)
 10. Nová generace
 11. Fénix vstává z popela (Gears of War 4)

Příběh série Gears of War

• Téma: 7. 8. 2019 • Autor: Filip Němec

Pod značku Gears of War patří nejen pět her vydaných na PC, Xboxu 360 a Xboxu One, ale také pětice novel Aspho Fields, Jacinto's Remnant, Anvill Gate, Coalition's End a The Slab. Knihy působí jako spojnice mezi jednotlivými díly, rozšiřují celý příběh a vyplňují mezery, které v rámci her zůstávají nezaplněny. Stejně zásadním čtením je ale také série komiksů od vydavatelství DC Comics, jež v rámci 24 sešitů přibližuje pozadí celé ságy a taktéž spojuje jednotlivé hry i zmíněné knihy. Na komiksech navíc spolupracovali přímo autoři ze studia Epic Games

Pokud ale chcete co nejjednodušeji poznat celý příběh série, postačí vám tento článek, ve kterém se zaměříme i na události mimo jednotlivé hry, jež jsou ale důležité pro to, abyste si jednotlivé díly Gears of War užili na maximum a z příběhu pochopili naprosto vše. Děj herní série totiž začíná až válkou s Locusty (rasou lidem podobným válečníků, kteří do té doby žili pod zemským povrchem), a to dokonce až několik let po jejím začátku. Abychom ale poznali všechny hlavní postavy a zejména pozadí příběhu (a byli schopnosti pochopit mnoho zajímavých narážek ve hře) podíváme se nejdříve na to, co této desítky let trvající válce předcházelo.

Jakkoli se to může zdát jako samozřejmost, pro jistotu zmiňujeme, že článek obsahuje spoilery z jednotlivých dílů a čtěte ho tedy na vlastní nebezpečí. Na druhou stranu pospojování příběhu díky knihám a komiksům vám může dát odpovědi na doposud nezodpovězené otázky.

Gears of War – příběh; wallpaper: tým Delta

První tři díly herní série Gears of War se zaměřují na tým Delta, který vede Marcus Fenix, legenda války s Locusty. Osudy této jednotky se však prolínají i s dalšími díly.

Objevení emulze a Pendulumské války

Příběh série Gears of War se odehrává na fiktivní planetě Sera, která je velmi podobná naší Zemi, což však není jediný příměr, jenž autoři ve hře použili. Jednotlivé národy žily až na drobné konflikty v míru, jak se ale zvyšovala energetická náročnost života a neobnovitelné zdroje docházely, začala hrozit energetická krize. Při těžbě posledních ložisek ropy však těžaři narazí na novou substanci, kterou pojmenují emulze. Z počátku šlo spíše o kuriozitu zajímající vědce, později však doktorka Helen Cooper vynalezla proces přeměňující emulzi na čistší a efektivnější zdroj energie.

Planeta na pokraji krize začala emulzi rychle těžit, napětí mezi národy se však ještě více zvětšilo po tom, co některé oblasti díky ložiskům emulze bohatly, zatímco ostatní země se začaly hroutit. Spekulace s akciemi těžebních společností zapříčinily navázání měny na hodnotu těchto společností a nůžky mezi bohatými a chudými státy se tak ještě více rozevřely. To vyústilo v jediné možné řešení – válku. Začala tak desítky let dlouhá světová válka, aniž by obyvatelné planety Sera znali pravou podstatu emulze. Ve skutečnosti totiž šlo o parazitickou formu života, která je schopna napadat ostatní organismy a přeměnit je.

Gears of War – příběh; screenshot: emulze

Objevení emulze bylo pro obyvatele planety Sera z počátku záchranou. Brzy se však ukázalo, že si lidstvo hrálo s něčím, čemu vůbec nerozumí.

Konflikt celosvětového významu vyústil v různá spojenectví, nakonec tak proti sobě povstaly dvě strany: Coalition of Ordered Governments (COG) a Union of Independent Republics (UIR). Pendulumské války, jak se jim později začalo říkat, trvaly 79 let a uvrhly celou planetu do nekončícího válečného konfliktu, který trval tak dlouho, že se z něj v podstatě stala běžná věc a nově narozená generace jej brala jako součást života.

Ačkoli hra o těchto událostech přímo nevypráví, už v té době se začaly formovat životy důležitých postav, jež ve hře potkáme. Poručík Victor Hoffman si vysloužil nejvyšší COG vyznamenání při obraně města Anvegad (více v knize Siege of Anvil Gate) a Major Adam Fenix, otec hlavní postavy původní trilogie, poté, co viděl válku na vlastní oči, podepsal odchod z armády a přijal místo jako výrobce zbraní s cílem vytvořit síť orbitálních satelitů, jež by mohla válku sledovat a díky tomu zredukovat oběti na obou stranách na co nejnižší množství.

Gears of War – příběh; screenshot: Pendulumské války

Pendulumské války jsou důležitou součástí historie Gears of War a skalní fanoušci si přejí jejich videoherní zpracování. Autoři však od této významné epochy dávají ruce pryč a není se čemu divit. Bylo by velmi obtížné zpracovat hru tak, aby boj s lidským nepřítelem šel před hráči obhájit.

V průběhu Pendulumských válek pokračovala těžba emulze a u horníků se začaly objevovat vedlejší účinky. Dlouhodobé vystavení emulzi z nich postupně vytvořilo lidské zombie, COG však tyto problémy utajilo a nakažené potají studovalo v New Hope Medical Facility. Rasa Locustů, do té doby žijící pod zemí, na tom však byla o poznání hůře. Takzvaná Lambent nákaza pocházející z emulze vytvořila z Locustů stvůry, které se obrátily proti své vlastní rase a pod zemí tak začala občanská válka. Královna Locustů Myrrah došla k názoru, že jedinou možností, jak se nenechat vyhubit, je expanze na povrch.

Myrrah se však nejdříve kontaktovala s Adamem Fenixem a uzavřela s ním dohodu. Pokud Adam přijde na způsob, jak Lambent nákazu vyhubit, nechá lidstvo na povrchu být. Adam si informaci o existenci Locustů nechal pro sebe a začal pracovat na protilátce, zatímco se planeta Sera brodila v krvi Pendulumských válek.

Bitva u Aspho Fields

Ještě více než kniha Siege of Anvil Gate je však pro pochopení úvodního příběhu důležitá novela Aspho Fields. COG se dozví o tajné zbrani s názvem Hammer of Dawn, jež vyvíjí UIR a vzniká tak operace Leveller, jejímž cílem je získat informace o této technologii. Součástí jednotky je syn Adama Fenixe Marcus a také bratři Dominic a Carlos Santiagovi. Na první pohled jednoduchá mise se nakonec zvrtne ve válečnou vřavu, za kterou Carlos zaplatí svým životem a všichni tři posléze dostávají vysoká válečná ocenění.

Ze získaných dat Adam Fenix sestrojí svou vlastní verzi orbitální zbraně, se kterou zničí flotilu UIR v bitvě u Bongourgu, jejíž příběh vypráví osmnáctý sešit od DC Comics Gears of War: Promise Me. Užití tak ničivé zbraně nakonec vyústí ve vyjednávání míru, z něhož vyjde COG jako vítězná strana a s výjimkou malé Gorasnayanské republiky všichni účastníci války podepisují mírovou dohodu.

Gears of War – příběh; screenshot: bitva u Aspho Fields

Bitva u Aspho Fields v podstatě ukončila Pendulumské války. To nejhorší však mělo teprve přijít.

Den Vynoření

Období bez jediného výstřelu však trvalo pouze šest týdnů. Z podzemí se totiž do celého světa náhle vynoří armáda Locustů, humanoidních vetřelců, kteří jsou ve svém podzemním domově Hollows sužování vlastní občanskou válkou. Svět užívající si mír není na tak devastující útok připraven a po dobře naplánovaném útoku, jež směřoval na všechna hlavní města planety, umírá téměř čtvrtina celé populace. Začátek války s Locusty je tak znám jako Den Vynoření, kdy se nečekaný nepřítel doslova vynořil přímo ze země.

Síly COG rozprostřené po celé planetě čelily zničujícím útokům, které díky tomu, že byly vedeny skrze tunely, mohly udeřit prakticky kdekoli. Armáda Locustů naverbovala také válečná zvířata, jako jsou obrovští Brumakové nebo Reaveři, a planeta Sera se začala zmítat ve válce, jakou ještě nikdy nezažila. Během pár dní se zhroutila většina služeb a situaci zhoršila uprchlická krize, kterou nešlo jakkoli korigovat či utlumit. Přestože se vojenské síly COG nedokáží Locustům efektivně bránit, proti novému nepříteli chce bojovat mnoho civilistů. Mezi odvážlivce patří také sportovní celebrita Augustus Cole, který přišel v Den Vynoření o svou rodinu.

Gears of War – příběh; screenshot: Brumak

Zatímco COG má tanky, rasa Locustů si osedlala obrovské Brumaky vyzbrojené ničivými zbraněmi.

Bitva u Halvo Bay (Gears of War: Judgement)

Až doposud se všechny výše zmíněné události staly mimo hlavní herní sérii a vypráví o nich knihy a komiksy. Jsou ale začátkem celého příběhu a scénáristé her často předpokládají, že o těchto událostech víte a nezdráhají se s nimi pracovat. První linkou, která se dočkala i videoherního zpracování, je bitva u Halvo Bay. Tu autoři zasadili do v pořadí čtvrtého dílu série Gears of War s podtitulem Judgement. Ten však nenavazuje na původní trilogii a přináší retrospektivní vyprávění, v němž je hlavním hrdinou poručík Damon Baird. 

Baird byl v bitvě u Halvo Bay velitelem Kilo čety, jež se podařilo probít městem Halvo Bay až do tajné Onyx laboratoře, ve které se nachází ničivá Lightmass raketa. Baird dostane za úkol tuto raketu odpálit na město, protože se zde nachází také generál Karn, velitel armády Locustů. To však s ohledem na případné ztráty na životech vlastních vojáků i civilistů Baird odmítne, a tak je on i jeho tým poslán před vojenský soud. Přelíčení u soudu je hlavní dějovou linkou Gears of War: Judgement, zatímco samotná bitva u Halvo Bay je vyprávěna pomocí retrospektivních misí. 

K odsouzení čety Kilo ale nakonec nedojde, soud je totiž přerušen útokem generála Karna, který zabije mimo jiné i plukovníka Ezra Loomise, jež přelíčení vede. Damon Baird však přijde o svou hodnost, díky čemuž se shodou okolností může později stát velitelem jednotky právě Marcus Fenix, tito dva válečníci se však potkají až o pár let později.

Gears of War – příběh; screenshot: bitva u Halvo Bay

I přes povedený příběh azábavnou hratelnost je Gears of War: Judgement nejvíce přehlíženým dílem série a to snad i kvůli tomu, že zde poprvé nepotkáme legendárního Marcuse Fenixe.

Nasazení zbraně Hammer of Dawn proti Locustům

Jak se armáda Locustů šířila planetou, nápadů, kdy účel světí prostředky, přibývalo. Velitel COG Richard Prescott se tak rozhodl k použití orbitální zbraně Hammer of Dawn, jež zkonstruoval Adam Fenix. Prescott tak přikázal všem vojenským silám COG ustoupit na náhorní plošinu Jacinto, kterou díky svému skalnatému podloží nebylo možné podvrtat obrovským červem, jenž Locustům hloubil podzemní tunely. Stejný příkaz dostali také civilisté, ale až tři dny před samotným útokem. Tím se COG chtělo vyhnout vyzrazení plánu, ale zároveň šlo o plánované ztráty na civilních životech, bylo totiž jisté, že všichni přeživší se na plošinu Jacinto nevejdou.

Po zásahu ničivou zbraní Hammer of Dawn byla většina významných měst v troskách a o život přišla velká část obyvatel celé planety, COG tímto útokem však docílilo toho, že armáda Locustů nezískala ve válce rozhodující výhodu. Mnoho civilistů, kteří se nestihli před útokem schovat, však přežilo a začali si říkat Outsideři. Za tento hrůzný čin se staly odpůrci COG a od té doby přežívají v ruinách planety Sera a budují provizorní osady.

Gears of War – příběh; screenshot: Hammer of Dawn

Hammer of Dawn je satelity naváděna zbraň, se kterou lze pracovat na dálku a s chirurgickou přesností.

Láska otce a syna

Hromadný útok orbitální zbraní zasáhl velkou část Locustů, jež se pohybovali po povrchu planety, jejich tlak však pokračoval dále. Uběhlo deset let a COG jen těsně drželo při životě svou poslední základnu Jacinto, kterou stále vedl Prescott. Tomu se podařilo zjistit, že Marcusův otec Adam Fenix o válce, jež odstartoval Den Vynoření, dopředu věděl. Prescott tak naplánoval Adamovo přepadení a jeho únos na tajný ostrov Azura, kde pracovali ti nejlepší vědci koalice COG. Než se však celé přepadení stihlo spustit, oblast, kde Adam pracoval, byla napadena Locusty, a protože Adam věřil, že mu zbývají poslední chvíle života, rozhodl se zavolat svému synovi a dát mu poslední sbohem.

Marcus, tou dobou na válečné frontě, se však nehodlal smířit s tím, že by už nikdy neviděl svého otce, a tak napadne nadřízeného plukovníka Hoffmana, poruší rozkaz a vydá se tatíka zachránit. Přitom s sebou ale odnáší také součást zaměřovacího zařízení, bez kterého není možné použít Hammer of Dawn a COG tak nadobro ztrácí oblast Ephyra. Marcus však nestihne dorazit včas a myslí si, že jeho otec zahynul vinou bombového útoku. Neví však, že na poslední chvíli byl opravdu přepaden a bezpečně transportován na ostrov Azura.

Marcus je za neuposlechnutí rozkazu a zradu vržen do nejstřeženějšího vězení v oblasti Jacinto na 40 let, z něhož se ho jeho bratr ve zbrani Dominic Santiago snaží všemožnými způsoby dostat i včetně vloupání se do vězení. Vše ale změní útok Locustů, který prorazí obranu vězení a tímto momentem začíná první díl Gears of War.

Lightmass ofenzíva (Gears of War)

Mezitím COG přichází s plánem na zničení Locustů jednou provždy a vyvíjí zařízení zvané resonátor, se kterým by šlo nechat vybouchnout tunely pod povrchem země a poté s pomocí Lightmass bomby odpálit podzemní ložiska emulze a tím zasadit populaci Locustů zničující úder. V ten moment už je ale Jacinto plné Locůstů, a tak fakt, že Dominic Santiago osvobodil Marcuse z vězení, vlastně nikoho zase až tak netrápí, protože je potřeba každý, kdo umí zmáčknout spoušť. A Marcus vždy patřil k těm nejlepším. Dominic a Marcus se tak připojují k Delta týmu pod vedením velitele Kima. Ten pátrá po členech týmu Alpha, který dostal za úkol donést rezonátor do tunelů. Nedlouho poté je však Delta Squad a zbytek Alpha Squad přepaden locustím generálem RAAMem a ten v souboji zabíjí velitele Kima.

Marcus je tak zpět povýšen do hodnosti seržanta a stává se velitelem Delta týmu. Ten nyní kromě něho tvoří dlouholetý spolubojovník Dominic Santiago a dva přeživší z Alpha Squad – bývalý hráč Trashballu Augustus Cole a Damon Baird, jež je hlavní postavou Gears of War: Judgement. Týmu se nakonec podaří umístit resonátor v tunelech Locustů a odpálit Lightmass bombu. Exploze zabije obrovské množství Locustů a válka se obrací ve prospěch COG.

Gears of War – příběh; screenshot: zakončení

Tým Delta je celou planetou považován za hrdiny. Na finální vítězství si však budou muset ještě počkat.

Operace Hollow Storm (Gears of War 2)

Jak ale víme, následovaly další díly Gears of War, jež na sebe přímo navazují – nepřekvapí tedy, že výbuch Lightmass bomby nebyl zase až tak ničivý. COG však mělo navrch, a tak se doposud obranná válka převrací ve vyloženě ofenzivní konflikt, zahájen byl totiž útok do podzemních tunelů s cílem definitivně zničit nepřítele. Mezi stovkami jednotek nechybí ani členové Delta týmu, kteří zjišťují, že armáda Locustů doslova potápí jednotlivá města pomocí obřího červa Riftworm.

Na cestě za jeho zabitím se však musí odklonit od svého cíle a zamíří přímo do chřtánu nepřítele, kde Dominic Santiago nachází v locustím vězení svou několik let pohřešovanou ženu Mariu. Ta je po dlouhém mučení na pokraji smrti a Doma téměř nepoznává. Z počátku Dom samozřejmě uvažuje nad tím, že se jí pokusí zachránit, ale tím by ohrozil celou misi a šance, že by Maria přežila, je stejně mizivá, a tak jí ušetří trápení milosrdnou střelou do hlavy. Hlouběji v tunelech pak tým Delta narazí na královnu Myrrah a zjistí, že Locusté vedou rovnou dvě války. Teď už COG ví, že pod zemí se objevila nákaza Lambent, která napadá Locusty a ti útočí na své druhy. Myrrah tak přišla s plánem potopit celé Jacinto, čímž by voda zaplavila tunely a zabila všechny nakažené infekcí Lambent.

Gears of War – příběh; screenshot: Maria

Druhý díl výrazně přidal na emocích a temném příběhu, jehož vrcholem byla smrt Domovy ženy.

Takový plán se nakonec líbí i COG, pokud by ho totiž stihli zvládnout dříve a bez vědomí Locustů, zničili by celou jejich armádu jednou provždy. Začal tak závod o čas, bylo totiž třeba co nejrychleji evakuovat Jacinto a zároveň nepozorovaně dostat další Lightmass bombu do ložiska emulze pod celou oblastí. Akci však zhatil nečekaný útok Locustů na Jacinto, při němž tým Delta osedlal obrovského Brumaka a použil ho jako beranidlo. Cesta zpět do tunelů byla volná. Při masivním útoku však dostává zásah helikoptéra, která nese Lightmass bombu a vše zase vypadá beznadějně.

Jenže nyní volný Brumak se dostal příliš blízko emulze a pomocí Lambent nákazy zmutoval, čímž se stal mimo jiné extrémně výbušným. Delta se chopila této šance a Brumak dostal přímý zásah z orbitální zbraně Hammer of Dawn. Od detonujícího Brumaka postupně vybuchuje celé ložisko emulze pod náhorní plošinou Jacinto, ta je zaplavována a spolu s ní i tunely plné Locustů.

Gears of War – příběh; screenshot: potopené Jacinto

Příběh druhého dílu končí pohledem na Marcuse, který sleduje pod vodou mizející Jacinto.

Ostrovní národ

COG a v podstatě celá planeta Sera nakonec válku s Locusty vyhrála, ale cena byla obrovská. COG tak bez obyvatelných měst a základen skončilo na ostrově Vectes, kde se pokouší znovu vybudovat moderní svět a jedním z prvních kroků bylo formální uzavření míru s Gorasnayanskou republikou. Toto nepřátelství totiž trvalo desítky let od již zapomenutých Pendulumských válek.

COG se čas od času muselo vypořádat s útoky izolovaných Locustů, narůstající hrozbou však byla nákaza Lambent, která se skokově zvýšila nejspíše kvůli výbuchu emulze. Nakažení Leviathani a Stalkové začínají čím dál tím častěji útočit na ostrov, z něhož se stává spíše než nový domov uprchlický tábor, a tak se COG po čase rozhoduje pokusit se opět osídlit pevninu. Zatímco jedna skupina míří k Anvil Gate, druhá, včetně týmu Delta, zůstává na poslední létající základně COG Sovereign.

Bratři až do úplného konce (Gears of War 3)

Na Sovereign znenadání přilétá hlavoun organizace COG Prescott, který po zničení Jacinta záhadně zmizel a je podezírán ze zatajování informací. Prescott ihned po svém příletu sdělí Marcusovi, že jeho otec je naživu, v ten moment však loď napadne emulzí nakažený Leviathan a při útoku přichází Prescott o život. V poslední chvíli však Marcusovi stihne předat zašifrovaný disk, s nímž se tým Delta přesouvá až k Anvil Gate, kde disk dekóduje generál Hoffman a Marcus tak zjistí, že je jeho otec živ a zdráv, leč držen na ostrově Azura, který je chráněn umělou energetickou bouří, aby se na něj nedalo doletět ani doplout.

Gears of War – příběh; screenshot: Leviathan

Souboj s obrovským Leviathanem je jedním z nejlepších okamžiků třetího dílu.

Součástí plánu, jak se dostat na ostrov Azure, je tak ponorka, tu ale musí Delta někde dotankovat. Týmu se podaří najít zásobu emulze, ale zjišťuje, že se jí nakazili také lidé. Dom, který se stále nevyrovnal se smrtí své manželky, najede těžebním strojem do zásob emulze a tím vyhodí celou oblast do vzduchu, čímž získá zbytku týmu čas a také zabije všechny civilisty zasažené Lambent nákazou, aby se nemohla sířit dál.

Marcus se v dotankované ponorce dostane až na ostrov Azura, deaktivuje generátor umělých bouří a zbývající členové týmu Cole a Baird spolu s posilami dorazí právě včas. Na ostrov se totiž chystá vstoupit také skupinka Locustů. Týmu se podaří osvobodit Marcusova otce, o kterém si mysleli, že je již několik let po smrti, na dojemná setkání však není čas. Adam Fenix týmu vysvětlí, jak celá Lambent nákaza funguje. Sám ji totiž léta studoval a přišel na to, že cílem nakažených je vyhladit všechen život na planetě, a proto sestrojil zbraň, která dokáže zničit infikované buňky, s čímž ale bohužel zemře i sám hostitel.

Gears of War – příběh; screenshot: ostrvo Azure

Jednou z informací, které Prescott celou dobu tajil, byl pravý účel ostrova Azure. Ten totiž spolu s generátorem bouří, fungující jako obranný mechanizmus, měl sloužit jako domov pro elitu COG v případě války.

Při pokusu aktivovat zbraň se do souboje připlete i královna Locustů Myrrah, která prozradí, že s Adamem již dlouhé roky spolupracuje. Adam ji totiž slíbil, že najde způsob, jak Lambent nákazu zlikvidovat a Myrrah tak na oplátku neměla zaútočit na lidi na povrchu. Adam však ve výzkumu nepokročil a Locusté byli k útoku, jež začal Dnem Vynoření, víceméně donuceni, protože v podzemí již roky bojovali s nákazou z emulze. Myrrah se pokusí všechny zastavit, současné nastavení zbraně totiž zabije jak nakažené, tak i všechny ostatní Locusty.

Týmu se nakonec podaří zbraň aktivovat, při první vlně paprsků však umírá i Marcusův otec Adam, jenž studiu nákazy obětoval vše. Aby ji lépe pochopil, sám si emulzi aplikoval a tak jeho zbraň zachraňuje celou planetu Sera, ale zároveň ho zabíjí. Ke slovu se nakonec přihlásí i zraněná královna Myrrah, která se nechá slyšet, že za vše může právě Marcus. Kdyby totiž nerozptyloval svého otce, mohl Adam svůj výzkum dokončit. Na to Marcus reaguje tím, že Myrrah probodne Domovým nožem a Gears of War 3 končí jistotou, že válka s Locusty je u konce. Marcus však truchlí pro svého otce i nejlepšího přítele Dominica Santiaga. Poslední vteřiny hry ale nakonec nejsou úplně smutné. Marcus se po mnoha letech opět setkává s Anyou Stroud, se kterou se seznámil už v Pendulumských válkách, kde působila jako komunikační důstojník. Konec konfliktu s Locusty jim pak dá prostor pro začátek vztahu, ze kterého později vzejde jejich syn JD Fenix. 

Gears of War – příběh; screenshot: Myrrah smrt

Jen pár sekund po tom, co Adam vyhubí všechny nepřátele, umírá rukou jeho syna Marcuse samotná královna Locustů.

Nová generace

Uplynulo 25 let od chvíle, kdy Marcus a zbývající členové týmu Delta zachránili planetu Sera. Mezitím se Marcus oženil s Anyou a zplodili syna. JD se i přes naléhání svého otce nakonec přidal k COG a stal se vojákem. Vlastně se ale není čemu divit, rod Fenixů vždy plodil tvrdohlavé válečníky. V boji se pak JD seznamuje s Delem Walkerem, který se brzy stane jeho nejlepším přítelem, a protože oba posléze pochopí, proč jeho otec Marcus nemá COG příliš v lásce, armádu opouští, s čímž jim Marcus nakonec pomůže. Jméno Fenix totiž stále hodně znamená, přestože současné vedení COG ho nemá zrovna v oblibě.

Svět se po desetiletí trvající válce znovu probouzí k životu, za což může ve velké míře právě COG. To zbudovalo na mnoha místech obrovská města obehnaná vysokými zdmi, za nimiž roboti dnem i noci staví nová obydlí. Platí však stanné právo, které v pojetí COG připomíná diktaturu podepřenou vojenskou mocí, a tak vznikají skupinky tzv. Outsiderů, kteří si v divoké přírodě budují provizorní základny a s robotickými vojsky COG nevychází zrovna dobře. Právě k Outsiderům se připojí Marcus a Del a brzy se spřátelí s Kait Diazovou, hlavní postavou pátého dílu.

Fénix vstává z popela (Gears of War 4)

Začátek čtvrtého dílu představuje 25. výročí konce války s Locusty. U řečnického pultíku stojí přísná a upjatá první ministryně Jinn a vedle ní sedí medailemi a hvězdami ověnčený plukovník Hoffman, který vzpomíná na bitvu u Aspho Fields, Anvil Gate a samozřejmě Den Vynoření. JD se díky svému otci neměl v armádě špatně, ale kvůli neshodám s politikou první ministryně on i Del armádu opustili a nyní brázdí svět se svou kamarádkou Kait a jejím strýcem Oscarem, který si zažil své ve válce s Locusty.

Kaitina matka Rayna pověří skupinku Outsiderů získáním tzv. fabricatoru z opuštěné základny COG. Ten je schopen vyrábět nejrůznější předměty pro stavbu, opravy či boj. Původně utajená mise se samozřejmě zvrtne v přestřelku s robotickými vojáky COG a to Jinn naštve natolik, že posléze zaútočí na vesnici Outsiderů. Útok se sice podaří odrazit a s pomocí fabricatoru začne oprava vesnice, v noci však znenadání zaútočí neznámá stvoření a unesou většinu Outsiderů včetně Rayny a Oscara. Proti útočníkům se není jak bránit, a tak Rayna zamkne JDho, Del a Kait uvnitř budovy, aby je zachránila.

Zatímco JD a Del jsou udiveni z nového nepřítele, kterému začnou říkat Swarm, Kait je v šoku z únosu matky a strýce a rozhodne se únosce pronásledovat. JD si je však vědom toho, že v podstatě nikdo z válečníků nedokázal tváří v tvář tomuto novému nepříteli vzdorovat a má navíc podezření, že zde může být souvislost mezi neznámými protivníky a Locusty či Lambent nákazou. Vydává se tak rovnou za svým otcem Marcusem, který už pověsil všechny Lancery na hřebík a stal se z něj starý bručoun. Ještě větší, než byl zamlada.

Gears of War – příběh; screenshot: Marcus Phoenix

Nebýt přítomnosti Marcuse Fenixe, čtvrtý díl Gears of War by rozhodně nesklidil tak velký úspěch.

Marcus nejdříve není z návštěvy svého syna zrovna nadšený, protože je na něj stále naštvaný za to, že nastoupil k COG a poté armádu opustil, čímž vystavil nebezpečí i jeho. Na ochotě mu nepřidá ani fakt, že armáda COG robotů sleduje trojici přátel až do Marcusova domu, který je po pár minutách srovnán se zemí. Jakmile ale Marcus zjistí, že Swarm není lidského původu, začne brát situaci vážně a rozhodne se vydat do pevnosti Reval, kde byly stovky mrtvých Locustů pohřbeni mimo dosah civilizace, aby potvrdil nebo vyvrátil spojení mezi nimi a novým nepřítelem.

Cestu jim stěžuje armáda COG a později také Swarm. Při jednom souboji je Marcus chycen Snatcherem a unesen a Kait, Del a JD se musí rozhodnout, koho se vydají zachránit dříve. Kdyby se rozdělili, čeká je téměř jistá smrt, a tak Kait neochotně souhlasí s tím, že nejprve najdou a osvobodí Marcuse, který přislíbil pomoc jeho přátel při hledání Kaitiny matky Rayny. Při sledování unikajícího Snatchera JD a ostatní zjistí, že unesení lidé jsou zamotávání do kokonů, ze kterých se později vylíhnou příslušníci rasy Swarm a přemýšlí nad tím, jestli náhodou výboj ze zbraně JDho dědečka Adama Locusty nezabil, jak si všichni mysleli, ale pouze podnítil další proces přeměny jako v případě emulze.

JDmu se nakonec podaří dohonit Snatchera s Marcusem uvnitř a v poslední chvíli jej vysvobodí. Marcus se pak podělí o zajímavý zážitek, kdy byl sám tak blízko přeměně, že byl napojen na kolektivní vědomí rasy Swarm a díky tomu zjistil, že jde opravdu o původní Locusty, kteří po zásahu Adamovou zbraní upadli do dlouhé stáze a postupně zmutovali v novou rasu. Zároveň pak díky společnému vědomí ví, kde se nachází Rayna a že ji nezbývá mnoho času. Protože je Kaitina matka na jiném locustím pohřebišti, Marcus povolává své posily, které zatím nezmínil jmény, ale nikdy nepochyboval o jejich stoprocentní loajalitě.

Gears of War – příběh; screenshot: COG mechové

Vůbec bychom se nedivili, kdyby se v pátém díle autoři vytasili s něčím podobně velkým.

Nakonec se ke Kait, JDmu, Marcusovi a Delovi připojí další staří známí – Marcusův parťák z Delta týmu Augustus Cole a Daimon Baird se svou přítelkyní Samanthou Byrne, která rovněž bojovala ve válce s Locusty. Marcusovi parťáci ale nepřijdou sami, doprovází je dva obří mechové. Baird je totiž v současnosti uznávaným konstruktérem robotů právě pro COG. S pomocí dvou obrovských robotů se všichni probojují až do další základny rasy Swarm, kde Kait nachází svou matku stále živou, avšak napojenou na kolektivní vědomí celé rasy a její odpojení je pro ní sice jistou smrtí, ale také ukončením nekonečného trápení.

Rayna z posledních sil předá Kait náhrdelník, který dostala od své matky, aniž by to ale Kait sama tušila, to, co považuje za zadní a méně významnou stranu amuletu, je ve skutečnosti jeho hlavní část a nese symbol královny Locustů Myrrah. Máme tak pádný důvod domnívat se, že Kait je vnučkou Myrrah a pátý díl série bude nejspíše také o objevování Kaitiny minulosti. Ne náhodou bude totiž Kait hlavní postavou Gears 5.

• Zdroje: Gears of War Fandom wiki, vlastní

i Mohlo by vás zajímat

Jaký osud čeká na Kait Diazovou v Gears 5, se dozvíme již 10. září 2019 na PC a Xbox One.

Gears of War 2 Po záplavě
Kniha – autor Karen Travissová, 400 stran, česky, brožovaná bez přebalu lesklá
234,-
Skladem > 10 ks u dodavatele
Objednací kód: FKP133488
Vytisknout
P-DC1-WEB13
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací