• Autor: Matěj Toul
O sporech a sankcích mezi společností Huawei a americkou vládou jistě víte. Jedním z důsledků je fakt, že Huawei momentálně nesmí využívat Google služeb ve svých mobilních telefonech. Čínský výrobce proto musí vsadit na jiné řešení a vyvíjí svůj ekosystém, který nazval Huawei Mobile Services. My jsme telefon s HMS měli možnost vyzkoušet. Jak se nám s ním fungovalo? Doporučujeme toto řešení?
Na Huawei byly loni, z důvodu podezření spolupráce s čínskou vládou, americkou administrativou uvaleny sankce. Jednou z nich bylo i nařízení, které Googlu zakazuje poskytovat této čínské společnosti své služby. Nejnovější telefony Huawei tak nemají přístup k YouTube, Gmailu, Google Mapám apod. Společnost musela zásadně zintenzivnit práci na svém ekosystému Huawei Mobile Services.
i
Většina aplikací HMS se ve smartphonech Huawei nacházela již mnohem dříve, před sankcemi. Fungovaly ale vedle Google služeb a zákazníci měli vždy na vybranou. Nové modely obsahují už jen aplikace z ekosystému Huawei, které lze doplnit aplikacemi z AppGalery.
Známým faktem je, že veškeré služby od Googlu jsou v Číně zakázané. Tamní uživatelé tak HMS, ale i další ekosystémy mimo Google, používají již dlouho. Huawei se ovšem stal první čínskou firmou, která musí nyní svým rozhraním zaujmout i potenciální zákazníky mimo svou domovinu, tedy např. v Evropě, ne jen čínského občana.
Huawei má nyní kvůli těmto komplikacím velké problémy dostat se na světové trhy, a tak se např. jejich loňský supermodel Huawei Mate 30 Pro, který se dodnes drží na vysokých příčkách recenzentů, do Evropy prakticky nepodíval. My jsme si HMS vyzkoušeli na telefonu Huawei P20 Lite 2019, který se u nás ještě s Google službami prodával. Náš testovaný model však funguje jen s Huawei Mobile Services.
Smartphone Huawei P20 Lite 2019 sám o sobě není vůbec špatný telefon. Velký displej, čtverný fotoaparát a spousta úložiště se v nízké střední třídě jistě neztratí. Nás ale zajímá hlavně jeho rozhraní. Služby od Googlu zde nehledejte, Huawei používá své vlastní aplikace. Jeho alternativy jsou tyto:
Huawei | |
---|---|
Google Play | Huawei AppGallery |
Gmail | Huawei Email |
Google Maps | nativně bez alternativy (zatím) |
Google Drive | Huawei Cloud |
Google Photos | součástí Huawei Cloud |
Google Docs, Sheets, Slides, atd. | nativně bez alternativy (zatím) |
Google Chrome (prohlížeč) | Huawei Browser |
Vytvořit svůj vlastní operační systém není jen tak, ale Huawei začal masivně kontaktovat vývojáře, aby své aplikace vyvíjeli i pro AppGallery. Ze základního ekosystému, který v Číně stačil, tak Huawei pomalu vytváří rozhraní, jež lze při troše fantazie využívat i v evropských podmínkách. Nedávno např. Huawei uzavřel smlouvu se společností TomTom o využití jejich map, takže bychom se brzy mohli dočkat nativní aplikace.
Zde také okrajově narážíme na jeden z rozdílů mezi službami Googlu a Huawei. Zatímco Google Mobile Services nepustí na „svůj píseček“ nic, co neprošlo přímo Googlem, Huawei si nechává zadní vrátka pro partnery, jako je třeba právě TomTom. To zní na jednu stranu dobře, protože rozvoj platformy je tak mnohem rychlejší. Pokud ovšem budeme trochu skeptičtí, kompletní seznam „partnerů“ Huawei nikde nenajdete.
Nyní přejdeme k tomu, jak prostředí telefonu s HMS vypadá a hlavně jak moc dobře/špatně se používá v praxi. Zajímavé je už samotné rozhraní po zapnutí telefonu. Příjemně působí možnost vůbec si nezakládat žádné účty (ani Huawei ID) a rovnou začít mobil používat. Bez účtu se dostanete téměř všude, včetně obchodu AppGallery.
Pokud si pak budete chtít účet založit, možná si všimnete tlačítka na propojení s Googlem. Nenechte se ale zmást, slouží jako jiný způsob přihlašování, nikoli jako možnost synchronizace starších dat. Nyní už ale k samotným aplikacím.
Začněme e-mailovým klientem Huawei Email, který má velmi podobné rozložení jako Gmail, dokonce mi přijde možná i o trochu přehlednější. A téměř hned poté, co Huawei Email otevřete, vám nabídne propojení s Gmailem, které funguje bez problémů. Všechny maily, které by vám chodily na Gmail, si můžete prostřednictvím Huawei Email prohlížet a také na ně odpovídat. Lze psát i nové maily a celkově v něm fungovat tak, jako byste měli Gmail. Do emailového klienta se dále můžete přihlásit i přes svůj účet Huawei ID.
Nyní se dostáváme k obchodu s aplikacemi AppGallery, v němž na mě hned poté, co jsem jej otevřel, vyskočilo okno s téměř 20 doporučenými aplikacemi ke stažení. Z nich přibližně polovina jsou hry, které však mohou rázem zaplnit takřka celé úložiště. Proto pokud se vám některá z nich líbí, je nutné vybírat s rozmyslem. Výběr ale neobsahuje jen hry, jsou mezi nimi i mapy a navigace, které HMS nativně chybí, bankovní aplikace nebo i kancelářský balík Microsoft Office.
i
Zatímco Google Play má téměř 3 miliony aplikací, Huawei AppGallery jich má jen něco okolo 50 tisíc. Dle vyjádření společnosti se přesto jedná o 3. největší obchod s aplikacemi na světě se 400 miliony uživatelů měsíčně.
Když se výběrem prokoušete a nejspíše odklikáte, že žádnou z doporučených aplikací nechcete, objeví se poměrně hezké rozhraní, kde už lze stahovat jakoukoliv aplikaci, kterou AppGallery nabízí. Zde se ale dostáváme k omezení, a tím je výrazný nedostatek aplikací. Nenajdete zde Facebook, Instagram, Spotify, Netflix a ani například u nás hojně využívané české Mapy.cz.
Jedna aplikace na AppGallery z těch, na něž jsem zvyklý, je ale dostupná. Je jí Facebook Messenger, který je zde dostupný ovšem jen ve verzi Lite. Samozřejmě – kdo hledá, ten najde a pravděpodobně byste si ke zmíněným službám našli alternativy. Ale ruku na srdce, ne každý chce kvůli novému telefonu podstupovat koupi nových předplatných nebo zakládání několika účtů. Huawei AppGallery ovšem nabízí i seznam přání (dostupný až po registraci), kam můžete vývojářům napsat, kterou aplikaci byste rádi viděli v rozhraní HMS.
Vzhledem k tomu, že všechny ostatní aplikace (kalendář, galerie, Cloud, fotoaparát a další) vypadají a fungují podobně jako na každém Androidu, pojďme se ještě na chvíli pozastavit u prohlížeče Huawei Browser. Právě jeho prostřednictvím se totiž můžete v Evropě dostat ke všem Google službám. Ty jsou sice v Číně zakázány úplně, globální verze telefonů ovšem s prohlížením internetových verzí služeb problém nemají.
Přes prohlížeč se tak vlastně můžete ke Google službám dostat a využívat je. Zdaleka to ovšem nebude tak pohodlné jako používání příslušných aplikací. Ještě dodejme, že vzhledově Huawei Browser až na pár výjimek vypadá, jako kdyby Google Chromu z oka vypadl.
Na závěr je třeba podotknout, že i když budou mít telefony HMS, pořád je to v jádru Android. To znamená, že je možná instalace aplikací přes .apk soubory, které najdete téměř pro každou aplikaci, ve většině případů z oficiálních zdrojů (Google aplikace ale bohužel ne). Na některé dokonce odkazuje i přímo AppGallery. Pokud například do vyhledávače napíšete Facebook nebo Instagram, můžete přejít na oficiální stránky a tam si .apk soubor stáhnout a nainstalovat. Minusem je ale to, že tuto proceduru budete většinou muset opakovat s každou novou aktualizací aplikace.
Tento postup Huawei ještě dále přímo usnadňuje přes aplikaci MoreApps. Do vyhledávání zadáte aplikaci, kterou hledáte, a MoreApps vám ukáže nejspolehlivější externí zdroje (např. APKPure,...). Před instalací ještě MoreApps z důvodu bezpečnosti provádí antivirovou kontrolu. Mějte ale na paměti, že MoreApps stále jen odkazuje na zdroje, co se samotnou firmou Huawei nemají co dočinění.
Huawei si za svůj výkon jednoznačně zaslouží uznání. Bez Googlu se dokáže obejít a nabídnout své vlastní řešení. Zda jej ale přijmou i zákazníci ve světě, ne jen ti v Číně, je otázkou, na kterou není snadné odpovědět. Rovněž nelze jednoznačně říci, zda nové Huawei telefony za přechod na HMS stojí.
Rozhraní aplikací Huawei je zvládnuto pěkně a i přes absenci spousty aplikací se alespoň omezeně dají používat. Sám bych ovšem přechod ze zvyku na aplikace Google nepodstoupil. Používám je dlouho a vyhovují mi, takže nemám potřebu na tom něco měnit. Pokud si však kupujete svůj první smartphone, na Googlu žádná data nemáte nebo zkrátka Huawei preferujete a zároveň jste ochotní akceptovat používání převážně alternativních aplikací, Huawei Mobile Services se nemusíte bát.
Pokud jste na vážkách, zda to zkusit, rozhodování vám možná ulehčí březnové novinky Huawei P40 a P40 Pro, které již místo Google služeb využívají Huawei služby. Koneckonců, podívejte se, co tyto nové kousky umí – Huawei P40 (PREVIEW): úžasné displeje a nekompromisní foto výbava.
Další telefony Huawei, které využívají HMS, tedy Huawei Mobile Services:
Telefon Huawei se službami HMS si vyzkoušel i tým AlzaTechu:
Huawei se svými službami udělal kus práce. Deklarovaných 400 milionů uživatelů měsíčně je pěkné číslo, jenž bude i nadále růst. Pro našince se ale jedná o nepodstatný údaj, ten bude muset řešit přechod z Google služeb, na které je roky zvyklý. Bude si muset zakládat nové účty, zvykat na nové prostředí a zejména oželet aplikace se všemi „spoluuživateli“, followery apod. A pro Huawei nebude jednoduché ho k tomuto kroku přesvědčit. Telefony Huawei P40 jsou pro přechod zatím největší záminkou, musí ale pro potenciální uživatele opravdu stát za to, protože konkurence nespí. Ta má s Huawei P40 srovnatelnou výbavu včetně fotoaparátu.