Vyzkoušeli jsme telefon s Huawei službami (RECENZE): Co na něj říkáme?

Zobrazit katalog

Článek

• Autor: Matěj Toul

O sporech a sankcích mezi společností Huawei a americkou vládou jistě víte. Jedním z důsledků je fakt, že Huawei momentálně nesmí využívat Google služeb ve svých mobilních telefonech. Čínský výrobce proto musí vsadit na jiné řešení a vyvíjí svůj ekosystém, který nazval Huawei Mobile Services. My jsme telefon s HMS měli možnost vyzkoušet. Jak se nám s ním fungovalo? Doporučujeme toto řešení?

Huawei Mobile Services

Telefon s HMS – OBSAH

  1. Huawei je nucen vydat se vlastní cestou
  2. Testovaná verze Huawei P20 Lite se zcela spoléhá na HMS
  3. Huawei zvládl vyvinout své rozhraní poměrně rychle
  4. Jak se mi používaly HMS?
  5. Stojí přechod na Huawei Mobile Services za to?

Huawei je nucen vydat se vlastní cestou

Na Huawei byly loni, z důvodu podezření spolupráce s čínskou vládou, americkou administrativou uvaleny sankce. Jednou z nich bylo i nařízení, které Googlu zakazuje poskytovat této čínské společnosti své služby. Nejnovější telefony Huawei tak nemají přístup k YouTube, Gmailu, Google Mapám apod. Společnost musela zásadně zintenzivnit práci na svém ekosystému Huawei Mobile Services.

i

Většina aplikací HMS se ve smartphonech Huawei nacházela již mnohem dříve, před sankcemi. Fungovaly ale vedle Google služeb a zákazníci měli vždy na vybranou. Nové modely obsahují už jen aplikace z ekosystému Huawei, které lze doplnit aplikacemi z AppGalery.

Známým faktem je, že veškeré služby od Googlu jsou v Číně zakázané. Tamní uživatelé tak HMS, ale i další ekosystémy mimo Google, používají již dlouho. Huawei se ovšem stal první čínskou firmou, která musí nyní svým rozhraním zaujmout i potenciální zákazníky mimo svou domovinu, tedy např. v Evropě, ne jen čínského občana.

Huawei P20 Lite 2019
Huawei P20 Lite 2019 jsme svého času prodávali s Google službami. Zdroj: Alza.cz.

Huawei má nyní kvůli těmto komplikacím velké problémy dostat se na světové trhy, a tak se např. jejich loňský supermodel Huawei Mate 30 Pro, který se dodnes drží na vysokých příčkách recenzentů, do Evropy prakticky nepodíval. My jsme si HMS vyzkoušeli na telefonu Huawei P20 Lite 2019, který se u nás ještě s Google službami prodával. Náš testovaný model však funguje jen s Huawei Mobile Services.

Testovaná verze Huawei P20 Lite se zcela spoléhá na HMS

Smartphone Huawei P20 Lite 2019 sám o sobě není vůbec špatný telefon. Velký displej, čtverný fotoaparát a spousta úložiště se v nízké střední třídě jistě neztratí. Nás ale zajímá hlavně jeho rozhraní. Služby od Googlu zde nehledejte, Huawei používá své vlastní aplikace. Jeho alternativy jsou tyto:

Google Huawei
Google Play Huawei AppGallery
Gmail Huawei Email
Google Maps nativně bez alternativy (zatím)
Google Drive Huawei Cloud
Google Photos součástí Huawei Cloud
Google Docs, Sheets, Slides, atd. nativně bez alternativy (zatím)
Google Chrome (prohlížeč) Huawei Browser

Huawei zvládl vyvinout své rozhraní poměrně rychle

Vytvořit svůj vlastní operační systém není jen tak, ale Huawei začal masivně kontaktovat vývojáře, aby své aplikace vyvíjeli i pro AppGallery. Ze základního ekosystému, který v Číně stačil, tak Huawei pomalu vytváří rozhraní, jež lze při troše fantazie využívat i v evropských podmínkách. Nedávno např. Huawei uzavřel smlouvu se společností TomTom o využití jejich map, takže bychom se brzy mohli dočkat nativní aplikace.

Huawei a TomTom - partneři
TomTom je jednou z největších firem co do mapování. Na přední Google ztrácí díky podpoře Huawei čím dál méně.

Zde také okrajově narážíme na jeden z rozdílů mezi službami Googlu a Huawei. Zatímco Google Mobile Services nepustí na „svůj píseček“ nic, co neprošlo přímo Googlem, Huawei si nechává zadní vrátka pro partnery, jako je třeba právě TomTom. To zní na jednu stranu dobře, protože rozvoj platformy je tak mnohem rychlejší. Pokud ovšem budeme trochu skeptičtí, kompletní seznam „partnerů“ Huawei nikde nenajdete.

Jak se mi používaly HMS?

Nyní přejdeme k tomu, jak prostředí telefonu s HMS vypadá a hlavně jak moc dobře/špatně se používá v praxi. Zajímavé je už samotné rozhraní po zapnutí telefonu. Příjemně působí možnost vůbec si nezakládat žádné účty (ani Huawei ID) a rovnou začít mobil používat. Bez účtu se dostanete téměř všude, včetně obchodu AppGallery. 

Pokud si pak budete chtít účet založit, možná si všimnete tlačítka na propojení s Googlem. Nenechte se ale zmást, slouží jako jiný způsob přihlašování, nikoli jako možnost synchronizace starších dat. Nyní už ale k samotným aplikacím.

HMS - Huawei ID HMS - Launcher HMS - nastavení HMS - informace
HMS lze používat i bez Huawei ID, pro přístup do Cloudu se bez něj ale neobejdete. Pokud se rozhodnete pro přihlášení, můžete k tomu použít i svou gmailovou adresu. Levý snímek má horší kvalitu kvůli vestavěné ochraně údajů v rámci HMS – screenshot není možný.

Huawei Email je podobný Gmailu

Začněme e-mailovým klientem Huawei Email, který má velmi podobné rozložení jako Gmail, dokonce mi přijde možná i o trochu přehlednější. A téměř hned poté, co Huawei Email otevřete, vám nabídne propojení s Gmailem, které funguje bez problémů. Všechny maily, které by vám chodily na Gmail, si můžete prostřednictvím Huawei Email prohlížet a také na ně odpovídat. Lze psát i nové maily a celkově v něm fungovat tak, jako byste měli Gmail. Do emailového klienta se dále můžete přihlásit i přes svůj účet Huawei ID.

HMS - Email HMS - Kalendář
Klient Huawei Email nabízí propojení s Gmailem. Emailů lze propojit i více a všechny pak synchronizovat i s kalendářem (vyjma Gmailu).

Huawei AppGallery obsahuje přes 50 tisíc aplikací

Nyní se dostáváme k obchodu s aplikacemi AppGallery, v němž na mě hned poté, co jsem jej otevřel, vyskočilo okno s téměř 20 doporučenými aplikacemi ke stažení. Z nich přibližně polovina jsou hry, které však mohou rázem zaplnit takřka celé úložiště. Proto pokud se vám některá z nich líbí, je nutné vybírat s rozmyslem. Výběr ale neobsahuje jen hry, jsou mezi nimi i mapy a navigace, které HMS nativně chybí, bankovní aplikace nebo i kancelářský balík Microsoft Office.

i

Zatímco Google Play má téměř 3 miliony aplikací, Huawei AppGallery jich má jen něco okolo 50 tisíc. Dle vyjádření společnosti se přesto jedná o 3. největší obchod s aplikacemi na světě se 400 miliony uživatelů měsíčně.

Když se výběrem prokoušete a nejspíše odklikáte, že žádnou z doporučených aplikací nechcete, objeví se poměrně hezké rozhraní, kde už lze stahovat jakoukoliv aplikaci, kterou AppGallery nabízí. Zde se ale dostáváme k omezení, a tím je výrazný nedostatek aplikací. Nenajdete zde Facebook, Instagram, Spotify, Netflix a ani například u nás hojně využívané české Mapy.cz.

HMS - AppGallery 1 HMS - AppGallery 2 HMS - AppGallery 3
Aplikací na AppGallery není mnoho, ovšem Huawei se snaží jít novým uživatelům HMS co nejvíce naproti.

Jedna aplikace na AppGallery z těch, na něž jsem zvyklý, je ale dostupná. Je jí Facebook Messenger, který je zde dostupný ovšem jen ve verzi Lite. Samozřejmě – kdo hledá, ten najde a pravděpodobně byste si ke zmíněným službám našli alternativy. Ale ruku na srdce, ne každý chce kvůli novému telefonu podstupovat koupi nových předplatných nebo zakládání několika účtů. Huawei AppGallery ovšem nabízí i seznam přání (dostupný až po registraci), kam můžete vývojářům napsat, kterou aplikaci byste rádi viděli v rozhraní HMS.

Huawei Browser s přístupem ke... Google službám

Vzhledem k tomu, že všechny ostatní aplikace (kalendář, galerie, Cloud, fotoaparát a další) vypadají a fungují podobně jako na každém Androidu, pojďme se ještě na chvíli pozastavit u prohlížeče Huawei Browser. Právě jeho prostřednictvím se totiž můžete v Evropě dostat ke všem Google službám. Ty jsou sice v Číně zakázány úplně, globální verze telefonů ovšem s prohlížením internetových verzí služeb problém nemají. 

Přes prohlížeč se tak vlastně můžete ke Google službám dostat a využívat je. Zdaleka to ovšem nebude tak pohodlné jako používání příslušných aplikací. Ještě dodejme, že vzhledově Huawei Browser až na pár výjimek vypadá, jako kdyby Google Chromu z oka vypadl.

HMS - Browser
Huawei Browser umožňuje Evropanům přístup k internetové podobě Google aplikací a nabízí i jako jedna z mála aplikací tmavý režim.

U nedostupných aplikací není všem dnům konec

Na závěr je třeba podotknout, že i když budou mít telefony HMS, pořád je to v jádru Android. To znamená, že je možná instalace aplikací přes .apk soubory, které najdete téměř pro každou aplikaci, ve většině případů z oficiálních zdrojů (Google aplikace ale bohužel ne). Na některé dokonce odkazuje i přímo AppGallery. Pokud například do vyhledávače napíšete Facebook nebo Instagram, můžete přejít na oficiální stránky a tam si .apk soubor stáhnout a nainstalovat. Minusem je ale to, že tuto proceduru budete většinou muset opakovat s každou novou aktualizací aplikace.

Huawei - Zdroje aplikací
Zde jsou všechny možnosti, jak dostat část aplikací do telefonu s HMS, a to jak oficiálně, tak přes externí služby. Stačí naskenovat QR kód.

Tento postup Huawei ještě dále přímo usnadňuje přes aplikaci MoreApps. Do vyhledávání zadáte aplikaci, kterou hledáte, a MoreApps vám ukáže nejspolehlivější externí zdroje (např. APKPure,...). Před instalací ještě MoreApps z důvodu bezpečnosti provádí antivirovou kontrolu. Mějte ale na paměti, že MoreApps stále jen odkazuje na zdroje, co se samotnou firmou Huawei nemají co dočinění.

i Další telefony společnosti Huawei

Stojí přechod na Huawei Mobile Services za to?

Huawei si za svůj výkon jednoznačně zaslouží uznání. Bez Googlu se dokáže obejít a nabídnout své vlastní řešení. Zda jej ale přijmou i zákazníci ve světě, ne jen ti v Číně, je otázkou, na kterou není snadné odpovědět. Rovněž nelze jednoznačně říci, zda nové Huawei telefony za přechod na HMS stojí.

Rozhraní aplikací Huawei je zvládnuto pěkně a i přes absenci spousty aplikací se alespoň omezeně dají používat. Sám bych ovšem přechod ze zvyku na aplikace Google nepodstoupil. Používám je dlouho a vyhovují mi, takže nemám potřebu na tom něco měnit. Pokud si však kupujete svůj první smartphone, na Googlu žádná data nemáte nebo zkrátka Huawei preferujete a zároveň jste ochotní akceptovat používání převážně alternativních aplikací, Huawei Mobile Services se nemusíte bát. 

Pokud jste na vážkách, zda to zkusit, rozhodování vám možná ulehčí březnové novinky Huawei P40 a P40 Pro, které již místo Google služeb využívají Huawei služby. Koneckonců, podívejte se, co tyto nové kousky umí – Huawei P40 (PREVIEW): úžasné displeje a nekompromisní foto výbava.

Další telefony Huawei, které využívají HMS, tedy Huawei Mobile Services:

Galerie – Jak vypadají Huawei Mobile Services?

HMS - Launcher HMS - Témata
Přizpůsobení rozhraní HMS
HMS - Launcher HMS - Témata
Huawei Phone Clone (převod místních dat do nového telefonu)
HMS - AppGallery 1 HMS - AppGallery 2 HMS - AppGallery 3
Huawei AppGallery
HMS - Kalendář 1 HMS - Kalendář 2
Kalendář
HMS - Huawei Browser HMS - Fotoaparát 1 HMS - Fotoaparát 2
Huawei Browser a fotoaparát
HMS - Email HMS - Hudba
Huawei Email a Hudba
HMS - Poznámky 1 HMS - Poznámky 2
Poznámky
HMS - nastavení HMS - informace HMS - informace
Nastavení a optimalizace HMS

Telefon Huawei se službami HMS si vyzkoušel i tým AlzaTechu:

i Mohlo by vás zajímat

Huawei se svými službami udělal kus práce. Deklarovaných 400 milionů uživatelů měsíčně je pěkné číslo, jenž bude i nadále růst. Pro našince se ale jedná o nepodstatný údaj, ten bude muset řešit přechod z Google služeb, na které je roky zvyklý. Bude si muset zakládat nové účty, zvykat na nové prostředí a zejména oželet aplikace se všemi „spoluuživateli“, followery apod. A pro Huawei nebude jednoduché ho k tomuto kroku přesvědčit. Telefony Huawei P40 jsou pro přechod zatím největší záminkou, musí ale pro potenciální uživatele opravdu stát za to, protože konkurence nespí. Ta má s Huawei P40 srovnatelnou výbavu včetně fotoaparátu.

Vytisknout
P-DC1-WEB02
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací