Pokoj vašeho potomka by měl být bezpečným rájem, kde se rozvíjí dětská kreativita. Vzhledem k tomu, že zde děti tráví poměrně velkou část dne, hrají si, učí se, odpočívají, je potřeba dbát na dostatečné množství světla, které by navíc mělo být šetrné k jejich očím. Jak správně vybrat svítidlo do dětského pokoje a na co si dát při výběru pozor?
Až začnete plánovat, jaké osvětlení do dětského pokoje vybrat, klidně využijte svou představivost naplno, nezapomeňte ale, že zejména vaše dítě je tím, kdo by se měl v pokoji cítit dobře. Zkuste s ním během plánování mluvit o tom, co by se mu líbilo, případně se snažte odhadnout jeho vkus. Rozdíl bude jistě i v případě, že vybíráte lustr do dívčího pokoje nebo lustr do chlapeckého pokoje.
Dále je potřeba vzít v potaz i počet, velikost a směr oken (vzhledem ke světovým stranám), ale i rozměry místnosti. Podle nich pak budete snáze usuzovat, kolik svítidel a o jakém výkonu do pokojíčku pořídit. Neméně důležitá je i sytost odstínu nábytku i výmalby. V případě tmavších nebo sytějších tónů totiž dochází k optickému ztmavení daného prostředí, a bude třeba zvolit výkonnější či jasnější zdroj světla.
Pro děti do tří let zvolte nepříliš zářící osvětlení. Mějte na mysli své časté noční příchody kvůli krmení, přebalování nebo pokusům dítě uspat. Důležité je umístit osvětlení tak, aby dítěti nesvítilo přímo do očí.
Zvažte i noční osvětlení, jež vám pomůže s orientací v pokoji při nočních kontrolách bez nutnosti rozsvěcet hlavní světlo. Ideální volbou je lampa s nastavitelnou intenzitou svícení v kombinaci s hravými dekorativními světly, která dostatečně osvítí váš prostor třeba pro čtení pohádek.
K usínání jsou pak vhodné projektory, které nejenže poskytnou příjemně tlumené světlo, ale také dokáží promítat nejrůznější obrazce či postavy na strop i stěny pokojíčku. Pokud vyberete projektor v podobě hračky, můžete ho dát dítěti i do postýlky – k usínání jej zakrátko budou vyžadovat i ti úplně nejmenší.
Co se týká designu osvětlení, malé děti příznivě reagují na výrazné barvy a známé předměty. Osvědčeným hitem vždy byla a jsou světla s oblíbenými dětskými postavičkami z pohádek, jako je třeba tradiční Krteček, ale i modernější Spiderman nebo Mimoňové.
V průběhu vývoje vašeho dítěte se mění požadavky na osvětlení a většímu dítku již pouze lustr do studentského pokoje stačit nebude. Místnost je třeba doplnit o vhodné osvětlení stolu, kde bude dítě školního věku často pracovat.
S přibývajícím věkem dítěte rostou i jeho požadavky na kvalitní osvětlení. Školák bude potřebovat stolní lampičku pro nasvícení prostoru, kde se bude učit, dělat úkoly, případně ovládat počítač. Osvětlení v blízkosti počítače ulevuje očím od zátěže. Na pracovní plochu by mělo mířit ideálně shora nebo zboku.
Stolní lampičku volte vždy s nastavitelným ramenem a umístěte ji pravákovi z levé a levákovi z pravé strany, aby si dítě rukou nestínilo. Doporučená výška osvětlení je kolem 30 cm a úhel dopadu světla by se měl pohybovat mezi 60 až 70 stupni. Vhodná svítivost stolní lampičky je mezi 300–500 lm. Barva pracovního světla by měla být co nejblíže dennímu světlu, proto je lepší upřednostnit bíle svítící žárovky nebo LED diody (bílé světlo má teplotu okolo 4500 K).
Některé děti se ještě v raném školním věku bojí tmy, uvítají tedy i noční osvětlení. Nejvhodnější umístění je v protilehlém rohu pokoje od postele tak, aby nesvítilo přímo do očí. Přestože by osvětlení samozřejmě mělo ladit i s ostatním vybavením, jedno veselé světlo nebo lampa rozhodně dodají pokoji styl a dítě si je zamiluje.
Během plánování osvětlení dětského pokoje vždy nejdříve zvažte bezpečnostní hledisko rozmístění světel. Nejbezpečnější jsou stropní světla a vysoko připevněná nástěnná světla, jež jsou tak mimo dosah dětí. Výhodou takto umístěných světel je snížená pravděpodobnost rozbití a následného úrazu.
Veškeré nevyužité zásuvky zaslepte a vyvarujte se nestabilních stolních lamp a závěsných světel. Mohla by se rozbít během skoků do postele, polštářových bitev nebo při hraní na akční hrdiny.
V dnešní době již není smart osvětlení v domácnostech výjimkou. Snadno jej můžete ovládat pomocí mobilního telefonu, a nastavit tak i dětem vhodnou intenzitu a barvu světla. Příkladem je inteligentní osvětlení Philips Hue. Jak funguje? Mrkněte na video níže.
Lustr do dětského pokoje i další osvětlení vybírejte vždy s ohledem na celkový styl a další vybavení pokoje, ať je vše krásně sladěno.