AlzaPlus+ Bosch

Kingdom Come: Deliverance (RECENZE) – Překvapení roku

Zobrazit katalog

Recenze

Aktualizováno

Na lokální herní scéně rozhodně nevychází jedna pecka za druhou, kvůli čemuž bylo vydání RPG Kingdom Come: Deliverance něčím, z čeho byla většina místních hráčů i recenzentů vyloženě paf. Nyní, téměř dva roky od vypuštění, tu pro nás vývojáři z Warhorse Studios mají update, který má fandům umožnit jejich hru upravit za pomoci modifikací, jež nebyly doposud oficiálně podporovány. Jaké inovace tato aktualizace přinese, vám řekneme v naší novince.

Přečtěte si také recenze na DLC From the Ashes, Amorous Adventures, Band of Bastards a A Woman's Lot.

Kingdom Come: Deliverance; screenshot: mód

Kingdom Come: Deliverance (hra)

Akční RPG Kingdom Come: Deliverance vyvíjí Warhorse studios, které ho zároveň vydává ve spolupráci se společností Deep Silver. Hra vychází 13. 2. 2018 na PC, PS4 a Xbox One, později vyjde také na Switch. Hra vychází s českou lokalizací (text) a neobsahuje multiplayer . | Homepage


Články: Recenze | Tipy | Recenze DLC: From the Ashes | The Amorous Adventures | Band of Bastards | A Woman's Lot

Části článku:


Obsah recenze Kingdom Come: Deliverance

 1. V Kingdom Come: Deliverance zavítáte do neklidných zemí Koruny české
 2. Vedlejší úkoly mají v Kingdom Come: Deliverance určitou hloubku
 3. Kingdom Come: Deliverance nabízí jeden z nejosobitějších soubojových systémů současnosti
 4. Optimalizace Kingdom Come: Deliverance vám spolu s grafikou vyrazí dech
 5. Kingdom Come: Deliverance je překvapením roku 2018
 6. Recenze Kingdom Come: Deliverance: závěrečné hodnocení
 7. HW nároky pro Kingdom Come: Deliverance PC

V Kingdom Come: Deliverance zavítáte do neklidných zemí Koruny české

• Recenze: 13. 2. 2018 • Autor: Ondřej Zeman

Karel IV. je považován za jednoho z nejvýznamnějších panovníků vrcholného středověku. Byl to první český král, který se stal císařem Svaté říše římské. V průběhu své vlády vytvořil ze zemí Koruny české prosperující říši, v jejímž hlavním městě vybudoval monumentální most či slavnou univerzitu. Na svědomí má též hrad Karlštejn a řadu dalších impozantních staveb. Dodnes jej Češi vnímají jako otce své vlasti. Když si představíte, že po takové osobnosti usedáte na trůn, jistě vás zaplaví hodně nepříjemné emoce, protože už od začátku vašeho panování se od vás čekají skutečně velké věci. Václav IV. zápasil s tímto faktem po celou dobu své nepříliš úspěšné vlády. V praxi vidíme důsledky jeho kralování v Kingdom Come: Deliverance, jež nám ukazuje zemi zmítanou nepokoji.

Příběh Kingdom Come: Deliverance startuje v roce 1403. Česká šlechta má už Václavových výstřelků (pití, ženy a celkový nezájem o záležitosti Říše) dost a spolu s jeho bratrem, uherským králem Zikmundem Lucemburským, se ho rozhodla zajmout a držet ve Vídni. Sám Zikmund mezitím vpadl se svou armádou plnou divokých Kumánů do zemí Koruny české, jež začal nemilosrdně plenit. Kdo se před ním nepodrobil, ten za svou neposlušnost zaplatil hlavou. Nejvíce tato hra mocných ovlivnila životy obyčejných lidí, jejichž vesnice byly bez milosti vypalovány jen proto, že patřily pánům neochotným pokleknout. Jednoho krásného dne dorazilo rabující vojsko k hornické osadě Stříbrná Skalice, kde se shodou náhod zrovna nachází hlavní hrdina Kingdom Come: Deliverance, kovářský synek Jindřich, jemuž tato chvíle změní od základu život.

Kingdom Come: Deliverance; Karel IV Kingdom Come: Deliverance; Václav IV. Kingdom Come: Deliverance; Zikmund Lucemburský

Obrázek 1: Karel IV. byl jedním z největších panovníků své doby. Obrázek 2: Václav IV. bohužel nikdy nedokázal vystoupit ze stínu svého otce. Obrázek 3: Zikmund Lucemburský, „liška ryšavá“, nebyl v českých zemích příliš oblíbený.

Primární dějová linie Kingdom Come: Deliverance mi přišla navržena opravdu slušně. Vyprávění mělo po celou dobu obstojné tempo a o zajímavé události v něm ani na okamžik nebylo nouze. Hra mě v tomto ohledu velmi příjemně překvapila, protože jsem od ní popravdě moc velké zázraky nečekal. Abych byl upřímný, spíše jsem předpokládal, že tu naleznu nudný příběh sázející hlavně na historické pozadí a nikoliv story, s níž by se Warhorse Studios mohlo klidně postavit vedle některých zásadních fantasy RPG z posledních let. Přestože by celek mohl dle mého reálně fungovat bez přítomnosti zápisků a zásadních událostí našich dějin, jejich vypuštění by mu vzalo určité kouzlo, jímž se nyní odlišuje od ostatních konkurenčních projektů zacílených na užívání magie a likvidaci monster.

V případě, že bych měl Kingdom Come: Deliverance po příběhové stránce něco vytknout, byl by to zřejmě hlavní hrdina Jindřich. Vývojáři vyvolený kovářský synek mi bohužel zrovna dvakrát nesedl. Jednoduše to nebyl rek, s jehož osudy bych se dokázal skutečně ztotožnit. Cestu k němu jsem si kvůli této skutečnosti našel až po několika hodinách hraní. Je celkem škoda, že tvůrci z Warhorse Studios nedali hráčům možnost vytvořit si svého vlastního protagonistu. Ten by totiž mohl alespoň do jisté míry splňovat jejich představy šampiona, v jehož kůži by vyloženě chtěli strávit několik desítek hodin. Určitý prostor pro formování by tu jistě byl. Osobně bych k tvorbě postavy využil kupříkladu Jindřichovy přátele, s nimiž na začátku hry podniká různé nezbednosti a lumpárny.

Kingdom Come: Deliverance; Gameplay: krajinka Kingdom Come: Deliverance; Jindřich Kingdom Come: Deliverance; Gameplay: masakr

Obrázek 1: V Kingdom Come: Deliverance budete mít možnost poznat, jak se žilo ve středověku. Obrázek 2: Hlavní hrdina Jindřich ale nepatří mezi ty nejvýraznější kousky. Obrázek 3: Vojska uherského krále Zikmunda se s tím v Kingdom Come: Deliverance rozhodně mazat nebudou.

Vedlejší úkoly mají v Kingdom Come: Deliverance určitou hloubku

Když hru srovnám v rámci počtu vedlejších úkolů s většinou aktuálních RPG, nevychází z tohoto porovnání zrovna nejlépe. Jiná situace nastává, pokud se zaměřím čistě na kvalitu těchto zakázek. Zde Kingdom Come: Deliverance některé své konkurenty převyšuje, jelikož u nich často najdete jen variaci najdi/přines či pronásleduj/zabij, což minimálně dle mého názoru v současnosti už prostě nestačí. Jednotlivé questy tu mají svou duši. Prakticky každá sekundární dějová linka disponuje solidně napsaným příběhem, jehož vývoj vás leckdy ohromí. Občas budete z jejího finále nadšeni, jindy naopak pocítíte určitý nával smutku nad vyvstalou situací, jíž jste možná mohli svými předchozími kroky zabránit. Osobně jsem byl s vývojem velkého počtu z nich zcela spokojen.

V podstatě každý hlavní i vedlejší úkol v Kingdom Come: Deliverance lze splnit různými způsoby. V praxi to znamená, že každý hráč si tu nakonec najde svou cestu, po níž bude kráčet. Horké hlavy vyřeší většinu problémů za pomoci meče, na kradmost orientovaní jedinci se kolem řady problémových míst proplíží ve stínu. Chytráci najdou alternativní cestu a mluvkové ukecají stráže natolik, že jim sami otevřou vrata, jež hlídají. Já sám jsem byl celkem zaujat řešením jedné z prvních zakázek, kdy mě poslali za opilcem, který dlužil mému otci peníze. Jelikož jsem občas údernějšího ražení, dlužníka jsem popadl zezadu a jednoduchým chvatem jsem jej omráčil a vzal mu věci. Ty jsem následně prodal a získal zpět vypůjčený obnos, čímž jsem fakticky splnil zadání zakázky.

Kingdom Come: Deliverance; mniši, klášter Kingdom Come: Deliverance; Lov, lukostřelba Kingdom Come: Deliverance; hospodská rvačka

Obrázek 1: V klášteru se budete věnovat přepisu textů a výrobě léčivých lektvarů. Obrázek 2: Lov vás bude v Kingdom Come: Deliverance bavit. Obrázek 3: Rvačky jsou zde na denním pořádku.

Svět, jenž budete v Kingdom Come: Deliverance prozkoumávat, je skutečně rozsáhlý. O zakázky v něm rozhodně není nouze. Pokud vás po čase přestane bavit zdlouhavě cestovat mezi jednotlivými body po svých či v sedle koně, můžete si tu podobně jako v oblíbeném RPG Mount and Blade otevřít mapu světa a putovat skrz ni, čímž si reálně ušetříte několik desítek minut. Ti z vás, kteří se náhodou bojí, že by jim mohlo něco uniknout, se nemusí strachovat, protože i v průběhu tohoto přesouvání budou mít možnost zažít řadu různých náhodných událostí. Potkat lze pocestné, karavany, po boji toužící potulné rytíře a dokonce i lapky.

Při průzkumu území, na němž se příběh Kingdom Come: Deliverance odehrává, nenarazíte jen na klasické zakázky a úkoly z hlavní dějové linky. Velkolepá, životem kypící města vám kromě nich nabídnou také řadu zábavných aktivit, které bude možno provozovat za jejich vysokými zdmi. V lokálních šencích si zahrajete kostky, poperete se o peníze nebo si pořádně popijete s ostatními hosty. Kostely vám naopak poskytnou duchovní útěchu a hory knih, jež si mohou jedinci znalí písma (což Jindřich zpočátku není) přečíst. Zúčastnit se tu lze též menších šarvátek, závodů na koních, lukostřelby či honu, v jehož rámci se vydáte na lov nepříliš chytrých zvířátek, která se vám po většinu času budou téměř vrhat před luk. Snad se na ně kvůli tomu nebudete moc zlobit.

Kingdom Come: Deliverance; Gameplay: kostky Kingdom Come: Deliverance; Gameplay: pohyb po mapě Kingdom Come: Deliverance; Gameplay: začátek lovu

Obrázek 1: Odreagovat se v Kingdom Come: Deliverance lze například u kostek. Obrázek 2: Pokud vás omrzí průzkum světa, můžete rychle cestovat prostřednictvím mapy. Obrázek 3: Šlechta se tu s poddanými moc nepřátelí.

Kingdom Come: Deliverance nabízí jeden z nejosobitějších soubojových systémů současnosti

Soubojový systém je ve většině akčnějších RPG navržen extrémně jednoduše. Dan Vávra se proto rozhodl, že se prostřednictvím Kingdom Come: Deliverance pokusí ostatním vývojářům ukázat nový směr, kterým by mohli kráčet. Pokud v jeho díle začnete s někým bojovat na kontaktní vzdálenost, objeví se ve středu obrazovky pěticípá hvězda prezentující směry, kudy můžete vést váš výpad. Jednoduché máchání zbraní či údery na jedno místo zde nejsou moc platné. Protivníci je snadno vykryjí a následně vám dají pořádně na pamětnou. Střety se zkušenějšími oponenty jsou díky tomuto faktu hodně náročné. Vždy je nutné se na ně pečlivě připravit skrze trénink se slabšími kousky. Já sám jsem soubojům na blízko kvůli jejich složitosti nepřišel na chuť.

O něco více jsem byl spokojen se zpracováním boje na větší vzdálenosti. Lukostřelba je v Kingdom Come: Deliverance podobně jako kontaktní soubojový systém navržena hodně realisticky. Při střelbě si budete muset vždy spočítat, jak daleko je od vás cíl vzdálen a kolik šípů stihnete vypálit dříve, než k vám dorazí. Jindřich rozhodně není žádný Legolas, takže je stále nutné pracovat s tím, že do svého pohyblivého terče nenasází víc než dva až tři šípy. Pokud budete chtít svého protivníka zabít tímto způsobem, nezbude vám nic jiného, než stále mířit na hlavu a modlit se za zásah. Když při střetu minete více nežli jednou, máte to spočítané. Tuto i další základní dovednosti si zlepšujete neustálým tréninkem, s jehož pomocí můžete stabilně vylepšovat vámi vyvolená zaměření.

Stejně jako ve Skyrimu se i v Kingdom Come: Deliverance vaše postava vyvíjí tak, že se pravidelně věnuje určitým činnostem. Zaměřit se s ní můžete na alchymii, lov, pití, čtení, krádeže, údržbu předmětů, přesvědčování lidí, či ovládání zbraní. Každá profese bude aktivně vylepšovat jednu ze čtyř primárních statistik (síla, obratnost, vitalita, výřečnost), u nichž si můžete vždy po získání tří úrovní vybrat jeden z perků upravujících elementární vlastnosti vašeho reka. Pracovat musíte též s šesti odvozenými vlastnostmi (charisma, viditelnost, nápadnost, hlučnost, rychlost, odolnost), jejichž stupeň bude definován především výbavou, kterou máte na sobě. Šaty tu prostě dělají člověka, takže když přijdete do krámu v pěkném oblečení, usmlouváte slevu snadněji než v hadrech.

Důraz na reálné zpracování nenaleznete v Kingdom Come: Deliverance jen u soubojových mechanizmů a vývoje postavy. Záležet si vývojáři z Warhorse Studios dali také na designu základních potřeb vašeho hrdiny. Jindřich potřebuje pro efektivní fungování stabilní přísun jídla a odpočinku. V momentu, kdy se rozhodnete jeho hlad či únavu ignorovat, začne Jindřichovo tělo slábnout. A aby toho nebylo málo, sám vám bude hlasitě připomínat, že není spokojen, takže už jen proto, aby mlčel, ho po chvíli nasytíte, umyjete a pošlete spát. Jelikož nepatřím mezi velké fanoušky survival her, dokázal bych si Kingdom Come: Deliverance velmi snadno představit bez tohoto aspektu, či s možností jej vypnout. Hráči by dle mého měli dostat na výběr, zda chtějí, aby jejich herní postavě kručelo v žaludku, či nikoliv.

Kingdom Come: Deliverance; Gameplay: finální výbava Kingdom Come: Deliverance; Gameplay: souboj, luk

Obrázek 1: Zbroj definuje míru zranění. Čím lepší výstroj máte, tím méně vám nepřátelé svými zásahy ublíží. Obrázek 2: V Kingdom Come: Deliverance vám k zabití nepřítele postačí jediný správně trefený šíp.

Optimalizace Kingdom Come: Deliverance vám spolu s grafikou vyrazí dech

Hodně českých hráčů se bálo, že se Danu Vávrovi nepodaří Kingdom Come: Deliverance řádně optimalizovat. Popravdě jsem do jistého okamžiku patřil mezi ně. Beta verze této hry totiž nejela zrovna nejlépe. Nakonec mě však čekalo velmi příjemné překvapení v podobě technicky odladěného titulu, který si na mém stroji po celou dobu hraní držel stabilní počet snímků (60+). Při hraní jsem samozřejmě narazil na bugy a menší nedodělky, naštěstí výrazně nenarušovaly celkovou hratelnost.  

Grafický kabátec Kingdom Come: Deliverance je na vysoké úrovni. De facto v průběhu celé hry se budete moci kochat nádhernou českou krajinou, při jejímž průchodu zavítáte do rušných měst, odlehlých vesnic a hlubokých lesů plných divoké zvěře. Hodně zásadní roli tu hraje povedený soundtrack, který vás doprovází na cestách tímto krásným světem. Slušně je zpracován též dabing a zvuková reakce zbraní na střet s různými povrchy, čemuž ostatní tvůrci často nevěnují pozornost.

Kingdom Come: Deliverance; Gameplay: město, hlídka Kingdom Come: Deliverance; Gameplay: krajina, klášter

Obrázek 1: Většina měst i vesnic je v Kingdom Come: Deliverance strážena ozbrojenými vojáky. Obrázek 2: Zavítat můžete i do velkolepého Sázavského kláštera.

Kingdom Come: Deliverance je překvapením roku 2018

Kdybyste se mě před pár dny zeptali na to, zda považuji Kingdom Come: Deliverance za zajímavý titul, zřejmě bych vám dal hodně neutrálně laděnou odpověď, z níž by bylo možné cítit určitou dávku skepse. Prakticky jsem od něj vůbec nic nečekal. Nakonec mě však tento kousek velmi příjemně překvapil. Do rukou mi totiž bylo dáno kvalitní RPG se slušně napsaným příběhem, zábavnými vedlejšími aktivitami, perfektní optimalizací, českou lokalizací, klasickým vývojem postav, specifickým soubojovým systémem a rozsáhlým herním světem kypícím životem. Největší vadou na kráse tohoto díla je dle mého názoru nevýrazný hlavní hrdina, jehož vizuální stránku nejde ovlivnit a občas zbytečně velký důraz na reálnost, která ve hrách nikdy nedělá dobrotu.

Kingdom Come: Deliverance je skutečně specifické dílo zacílené na milovníky historie, fanoušky velkých otevřených světů a hráče klasicky orientovaných RPG, v nichž se občas víc mluví, než bojuje. Dynamičtěji orientovaní hráči zvyklí na jednoduchý soubojový systém, minimum dialogů a tvorbu postavy by mu měli dát raději košem. Za sebe bych jeho koupi doporučil primárně první zmíněné skupině, protože se k ní sám řadím. Tato recenze byla napsána na PC verzi. 

Kingdom Come: Deliverance; Gameplay: výhled

Úkoly jsou v Kingdom Come: Deliverance navrženy velmi kvalitně. Těšit se můžete na řadu zajímavých momentů.

Recenze Kingdom Come: Deliverance: závěrečné hodnocení

Hodnocení 90% GEM
Hlavní parametry: Hratelnost
75%
Audiovizuální zpracování
95%
Znovuhratelnost
100%
Kingdom Come: Deliverance; recenze

Klady

 • Rozsáhlý, životem kypící svět
 • Historické pozadí
 • Propracovaná hlavní dějová linka
 • Slušná škála vedlejších aktivit
 • Obstojná optimalizace i vizuál
 • Celkové zpracování

Zápory

 • Nevýrazný hlavní hrdina
 • Pro někoho zbytečně složitý soubojový systém
 • Stabilní potřeba odpočinku a jídla (nelze vypnout)
Ondřej Zeman

Ondřej Zeman

Mé jméno je Ondřej Zeman. Herní žurnalistice se věnuji už více než sedm let, během nichž jsem měl možnost vypracovat se z herního blogera na plnohodnotného žurnalistu na serveru Zing.cz, ze kterého jsem po čase odešel na Alza Magazín. I když jsem hrdým vlastníkem konzole Nintendo Switch, mou největší vášní je hraní na PC, kde jsem měl možnost zrecenzovat už více než dvě stovky různě kvalitních titulů. Slabost mám primárně pro tahová RPG, indie projekty, propracované FPS a komplexní strategie.

Jak se hraje Kingdom Come: Deliverance na PlayStation 4 Pro

• Novinka: 15. 2. 2018 • Autor: Filip Němec

Co se týče papírových specifikací, vylepšená verze konzole od Sony nabídne přeci jen hezčí herní zážitek díky rozlišení 1080p, zatímco standardní verze PS4 renderuje hru pouze v 900p (stejně jako Xbox One). V současnosti nejvýkonnější herní konzole na trhu Xbox One X se pak může pochlubit rozlišením 1440p.

Jak to ale vypadá ve skutečnosti? Na našem PlayStationu 4 Pro běží Kingdom Come: Deliverance velmi dobře. Potěšující je, že především snímkování je stabilní a snad jen v těch nejvypjatějších situacích si bystré oko herního hnidopicha povšimne mírného škubnutí. Ojedinělé, leč přesto častější, než bychom si přáli, jsou pak problémy s doskakováním a prolínáním textur. Mnohdy se textury načítají velmi pomalu a především zdi budov tak občas znesvětí rozmazaná textura. Výjimečně nás zarazilo také nestandardní chování postav, kdy se v užších prostorech (např. v blízkosti dveří) evidentně nedokázaly rozhodnout, kam vlastně chtějí jít.

Kingdom Come: Deliverance PS4; vesnice Kingdom Come: Deliverance PS4; chalupa Kingdom Come: Deliverance PS4; Rybník

Obrázek 1: Splést si vesničky v Kingdom: Come Deliverance s kdejakým českým skanzenem je opravdu lehké, autenticita je totiž na vysoké úrovni. Obrázek 2: Interiéry lze oproti exteriérům převážně jen chválit. Obrázek 3: Voda zrovna nepatří ke grafickým tahákům hry.

Těchto technických problémů naštěstí není tolik, aby vám nějak výrazně znepříjemnily hraní. Kingdom Come: Deliverance je i na konzoli vizuálně velmi působivou hrou, přestože jde vidět, že použitá generace CryEnginu má již nejlepší roky za sebou, přičemž celé situaci nepomohl ani dlouhý vývoj. Lesní prostředí vás ale i tak potěší až nečekanou autenticitou, na druhou stranu zamrzí třeba chudší textury lesního porostu. Podobných paradoxů budete zažívat mnoho, vizuální stránku hry si ale budete spíše pochvalovat, přestože chyby se dají hledat relativně snadno.

Zásadní je, že minimálně na PlayStation 4 Pro nabízí Kingdom Come: Deliverance plnohodnotný herní zážitek, který dnes již mírně omezený hardware nijak výrazně neznehodnocuje, přesto nejlepší grafické zpracování musíte chtě nechtě hledat pod kapotou výkonného počítače. Tam budou rovněž kratší kupříkladu nahrávací časy – ty jsou u konzolové verze bohužel opravdu dlouhé. Dá se také očekávat, že zmíněné problémy v čele s doskakováním či prolínáním textur autoři minimálně zmírní v nadcházejících opravách. Rovněž doufáme, že zlepšení se dočká i páčení zámků, které je v aktuální konzolové verzi neuvěřitelně obtížné.

Kingdom Come: Deliverance PS4; stromy a keře Kingdom Come: Deliverance PS4; Tvrz

Obrázek 1: Světlá kůra břízek a další charakteristické znaky naší české přírody vzbuzují nečekaně domáckou atmosféru. Obrázek 2: Hrady svým vizuálním zpracováním odpovídají svým dobovým předlohám, takže i historici se budou tetelit blahem.

Zdá se, že studio Warhorse nářky konzolových fanoušků vyslyšelo. Dan Vávra hráče na svém twitterovém účtu krátce po vydání Kingdom Come ujistil, že na řešení nejen výše zmíněných potíží se intenzivně pracuje a velký patch můžeme čekat zhruba za dva týdny. O jeho obsahu vás budeme samozřejmě informovat.

Kingdom Come: Deliverance – Novinky

 1. (5. 11. 2019) Upravit lze skrze modifikace v Kingdom Come: Deliverance vizuál i herní mechanizmy
 2. (21. 8. 2019) Kumáni pořádají invazi na Xbox Game Pass
 3. (3. 4. 2019) Royal Edice je pět v jednom
 4. HW nároky pro Kingdom Come: Deliverance PC

Upravit lze skrze modifikace v Kingdom Come: Deliverance vizuál i herní mechanizmy

• Novinka: 5. 11. 2019• Autor: Ondřej Zeman

Neoficiálně šlo Kingdom Come: Deliverance modifikovat víceméně od vydání, po němž k nám dorazila řada různých modů řešících nedostatky základní hry. Hráčům se v ní nelíbilo třeba omezené ukládání, páčení zámků, chudoba kupců či omezená nosnost hlavního hrdiny, a tak se rozhodli s tím něco dělat. Přestože se jednalo o chvalitebnou práci, stále se nedalo říct, že by měli její autoři požehnání vývojářů, což se před několika dny změnilo. Warhorse Studios totiž světu oznámili, že pro komunitu vydávají oficiální nástroje, s jejichž pomocí mohou členové komunity začít s tvorbou modů redefinujících nejen dialogy, ale také umělou inteligenci, rozložení mapy, průběh některých úkolů nebo vizuální zpracování určitých předmětů.

Kingdom Come: Deliverance - Introducing Modding Tools

V nejnovějším videu od Warhorse Studios máme možnost vidět, jaké možnosti nabízí modovací nástroj pro Kingdom Come: Deliverance.

Za sebe přidání oficiálního modovacího nástroje do Kingdom Come: Deliverance vítám. Warhorse Studios tímto krokem prakticky rapidně navýšili celkovou životnost svého díla, které se díky tomuto tahu může při troše štěstí zařadit třeba vedle Skyrimu, jehož komunita se mu věnovala natolik, že i přes některé nedostatky se z něj nakonec stalo jedno nejrozsáhlejších RPG vůbec. Pokud patříte mezi tvořivé duše, které by rády rozšířily svět Kingdom Come: Deliverance a nevíte, jak na to, jeho tvůrci vám zde připravili řadu instruktážních videí, díky nimž si osvojíte základní dovednosti nutné ke tvorbě modifikací během několika hodin.

• Zdroje: YouTube (Warhorse Stuidos)Kumáni pořádají invazi na Xbox Game Pass

• Novinka: 21. 8. 2019 • Autor: Jiří Fait

Během pondělní speciální epizody Inside Xbox, která probíhala tři hodiny před oficiálním zahájením Gamescomu 2019, společnost Microsoft mimo jiného odhalila nové tituly připravované pro live službu Xbox Game Pass. Kromě her, jako jsou Age of Empires: Definitive Edition, Devil May Cry 5 a Blair Witch, na microsoftí službu zavítá také české RPG Kingdom Come: Deliverance.

To bude k mání jak na PC, tak i na konzoli Xbox One a dostupná bude ve všech třech verzích předplatného, tedy Xbox Game Pass for Console, Xbox Game Pass for PC a Xbox Game Pass Ultimate. Celosvětově se na službě objeví 22. srpna, což je čtvrtek, takže pokud máte pomalejší internet, akorát si můžete přes pracovní dobu nechat KC: D stahovat a na pátek před víkendem budete připravení na autentické středověké dobrodružství, kde se například pijí takové dobové kořalky, jakou byla sejvovice!

• Zdroje: Inside Xbox Gamescom 2019Royal Edice je pět v jednom

• Novinka: 3. 4. 2019 • Autor: Jiří Fait

Kingdom Come: Deliverance sice není bezchybná hra a v době vydání měla spoustu problémů, které poněkud upozadily plný potenciál tohoto nevybroušeného RPG klenotu, ale také by se dalo říct, že KC:D zraje jako víno, takže je vydání nějakého kompletu podle mě logickým krokem. Pokud se Royal Edice vytasí s příznivou cenou, může ta správná pobídka k tomu, aby si Kingdom Come: Deliverance pořídili i ti hráči, kteří prozatím váhali a čekali na nějakou lepší příležitost, kdy si budou moci prvotinu od Warhorse vyzkoušet na vlastní kůži.

Kromě základní hry Kingdom Come: Deliverance bude Royal Edice obsahovat také:

 • DLC From the Ashes
 • DLC The Amorous Adventures of bold Sir Hans Capon
 • DLC Band of Bastards
 • DLC A Woman’s Lot
 • A doplněk pojmenovaný Treasures of the Past obsahující hlavně mapy pokladů.

V těchto přídavcích zhostíte rolí jako rychtář polorozpadlé díry (vesnice), odborník na všechny věci tykající se lásky nebo člen bandy nechvalně proslulých žoldáků. Co se posledního DLC týče, tedy A Woman’s Lot, ve kterém si s největší pravděpodobností vyzkoušíte roli Terezy, což je blízká přítelkyně hlavního protagonisty Jindry, není doposud jisté, jestli se tohoto přídavku dočkáme ještě před Royal Edicí, nebo bude k dispozici až po jejím vypuštění. To by pak znamenalo, že nadcházející DLC obdrží jak původní Kickstarter backeři, tak i majitelé Royal Edice.

Kingdom Come: Deliverance; gameplay: Theresa a Henry

Prozatím to vypadá, že se DLC A Woman’s Lot bude točit okolo Terezy, kterou jste potkali v základní hře.

• Zdroje: Gematsu, GameRevolutionV DLC Band of Bastards se vydáte na nebezpečnou výpravu plnou boje

• Novinka: 8. 1. 2019• Autor: Ondřej Zeman

Nejeden fanoušek Kingdom Come: Deliverance doufal v to, že hra dostane kvalitní český dabing, o jehož přítomnosti se v průběhu vývoje hodně spekulovalo. Na některých webech se dokonce objevila informace o tom, že v případě dostatečně velkých prodejů jej Dan Vávra se svým týmem dodá dodatečně jedním z bezplatných updatů, jen proto, aby milovníkům svého díla udělal radost. Tiskový mluvčí společnosti Tobias Stolz-Zwilling vydal před několika dny bohužel prohlášení, kterým ty, kteří stále věřili v namluvení Kingdom Come: Deliverance naším mateřským jazykem, rozhodně nepotěšil.

Dan Vávra nemá bohužel na produkci dabingu čas, naplno se podle tvrzení Tobiase Stolz-Zwillinga věnuje tvorbě nového obsahu pro Kingdom Come: Deliverance. Pokud by měla práce na této položce začít, musel by dočasně zastavit aktuální tvorbu, což se mu samozřejmě nevyplatí. Zvuková lokalizace prostě není prvkem, jehož vytváření by mělo minimálně pro náš trh smysl. Prakticky se dá říct, že peníze, které by do ní investoval, by se mu nikdy nevrátily, takže není důvod na tomto aspektu pracovat, třebaže by si to řada českých hráčů přála.

Kingdom Come: Deliverance; screenshot: Band of Bastards

V Band of Bastards budou hodně velkou roli hrát souboje. Pokud nejste zdatní v boji, nic dobrého vás v tomto DLC nečeká.

To, že je dabing prakticky odepsán, potvrzuje i druhá novinka zaměřená na Kingdom Come: Deliverance. V průběhu příštího měsíce k nám dle prozatím dostupných informací dorazí v pořadí třetí příběhová expanze s názvem Band of Bastards. Jindřich se v rámci této kampaně vydá vstříc dobrodružství spolu se skupinou bojem zocelených válečníků, kteří vzali zlatou minci od šlechtice Racka Kobyly, s nímž se většina hráčů setkala při absolvování hlavní dějové linky. Úkolem žoldáků, s nimiž bude Jindra cestovat, se stane eliminování banditů sužujících krajinu a čistění jejího povrchu od všech problémistů. Všechny trable tu budete řešit mečem, takže rozhodně nečekejte, že byste své nepřátele ukecali k tomu, aby zahodili zbraně a vrátili se na svá políčka či hrady.

Samotný rozsah expanze Band of Bastards prozatím není znám. Její vydání však nemusí oslavovat jen ti, kteří si ji zakoupí. Hráči vlastnící Kingdom Come: Deliverance se mohou těšit na řadu oprav, jež vyřeší stávající problémy tohoto českého veledíla. V naší redakci upřímně doufáme, že tentokrát konečně dostaneme DLC, které bude stát za to a nebude trpět technickými nedostatky jako jeho předchůdci, o jejichž kvalitě se vedou na webech hodně vášnivé diskuze.Vedle placené expanze dostane Kingdom Come: Deliverance také bezplatnou aktualizaci

• Novinka: 12. 10. 2018 • Autor: Ondřej Zeman

Tak jsme se konečně dočkali, po mnoha měsících nejistoty tvůrci Kingdom Come: Deliverance konečně ohlásili datum vydání datadisku The Amorous Adventures of Bold Sir Hans Capon. Vyjít by podle všeho měl už 16. října a základní hru obohatí o pořádně našlapanou dějovou linku točící se okolo osudů Jana Ptáčka a jeho milé, o níž jsme se vám podrobněji rozepsali v našich dojmech z prezentace na Gamescomu 2018.

Kingdom Come: Deliverance – Amorous Adventures (gameplay trailer)

The Amorous Adventures of Bold Sir Hans Capon by nám mělo nabídnout řadu zajímavých úkolů, jejichž splnění zabere asi patnáct hodin.

Pro hráče, kteří neradi vyhazují peníze za příběhová DLC, tu mají tvůrci bezplatnou aktualizaci Tournament, která do hry přidává slibované turnajové kolbiště, z něhož si při troše štěstí odnesete peníze, slávu a novou výstroj. Obě rozšíření vypadají na první pohled skutečně lákavě, hned po vydání vás proto o obou balíčcích budeme informovat detailněji stejně jako o jejich předchůdci From the Ashes, který nám kvůli své zpracování zrovna dvakrát nesedl.

Recenzi na DLC The Amorous Adventures of Bold Sir Hans Capon si můžete přečíst zde.Dojmy z prezentace dvou nových DLC pro Kingdom Come Deliverance

• Novinka: 15. 9. 2018 • Autor: Filip Němec

Návštěva v malém, ale o to útulnějším příbytku studia Warhorse byla jedna z posledních na letošním Gamescomu, ale šlo o návštěvu snad nejzábavnější. PR manažer Tobi Stolz-Zwillings nám prezentoval dvě nová DLC – rozšíření Tournament, jež bude zcela zdarma, a placené příběhové DLC The Amorous Adventures of Bold Sir Hans Capon. Středobodem celé prezentace bylo právě příběhové DLC, jež se zaměřuje na patrně nejkomičtější postavu původní hry. Sir Hans Capon, pro nás česky Jan Ptáček z Lipé, je totiž typickým představitelem idiota, kterého však publikum miluje.

Kingdom Come: Deliverance; screenshot: Jindřich

Hrát budete sice opět za Jindřicha, všechnu pozornost si však pro sebe strhne hloupý, ale velmi zábavný Jan Ptáček z Lipé.

Jan Ptáček se zamiluje do sličné Karolíny a úkolem Jindřicha, tedy hlavní postavy, není nic jiného, než mu k jeho lásce dopomoci. DLC tak bude plné bláznivých questů, které na zhruba patnácti hodinách herního času nabídnou většinou klasickou hratelnost, avšak zabalenou do netradičního a zábavného obsahu. V rámci prezentace jsme například mohli vidět průchod misí, ve které dostane Jindřich za úkol ukrást náhrdelník Karolíny. Ten se díky Ptáčkově neschopnosti ocitl v doupěti zlotřilých karbaníků, zatímco Karolína má za to, že šperk je bezpečně v její truhle.

Zde se opět projevila úžasná variabilita Kingdom Come: Deliverance a snaha o co největší realismus. Jindřich tak má hned několik možností, jak náhrdelník získat, přičemž tou nejpřímější je samozřejmě přihlásit se do turnaje a náhrdelník vyhrát. Můžete ale také všechny pobít a náhrdelník si prostě vzít, ukrást ho v noci, kdy je kolem nejméně stráží, nebo třeba podplatit hospodského, aby vám v soutěži nečestně vypomohl.

DLC The Amorous Adventures of Bold Sir Hans Capon bude plné zábavy

Poté jsme se přesunuli na samotný konec rozšíření, kde už je napůl ruka v rukávu. Jan Ptáček stojí pod okny krásné Karolíny a chystá se jí vyznat lásku, avšak jeho, řekněme nestandardní způsob myšlení, mu zkrátka nedovoluje složit žádné zamilované rýmy, a tak na řadu přichází opět Jindřich. Obdivuhodná různorodost se Kingdom Come se ukázala i na tomto místě, protože se v tento moment může stát hned několik věcí. Pokud v průběhu hry nenasbíráte dost knih s poezií nebo v nich nebudete schopni číst, z důvodu neinvestování do skillu pro čtení, budete mít s touto misí problémy.

Kingdom Come: Deliverance – Amorous Adventures a Tournament DLC (gameplay trailer)

Už z prvního traileru je zřejmé, že příběhové DLC bude hodně zábavné. V závěru videa pak můžete nahlédnout i pod pokličku zdarma dostupného rozšíření Tournament.

V opačném případě budete muset vybírat jednotlivé verše tak, aby na sebe navazovaly a šeptat je Ptáčkovi. Zde se opět projevil humor autorů, kdy Jan Ptáček některá slova poplete a jeho báseň nakonec nemusí být vůbec lichotivá. Konsekvencí této mise je hned několik, ty už si ale nechám pro sebe, příběh DLC totiž vypadá hodně zajímavě. Prozradit mohu snad jen to, že rozšíření bude mít dva rozdílné konce a vzhledem k jeho zaměření si asi domyslíte, v čem se odlišují.

Bezplatné rozšíření Tournament zabaví na hodně dlouho

Co se druhého, podstatně menšího a také bezplatného rozšíření Tournament týče, to by mělo nabídnout zhruba 5 hodin herního času, který se odvíjí od nových questů. V zásadě je ale jeho hratelnost téměř nekonečná, protože jeho hlavním obsahem budou rytířské turnaje, které můžete opakovat až do zblbnutí. Odměnou bude nejenom herní měna, ale také zcela nová sada brnění. 

Kingdom Come: Deliverance; screenshot: souboj Kingdom Come: Deliverance; screenshot: tournament

Obrázek 1: Turnaj poslouží nejen jako dobrý trénink pro souboje, ale také si v něm můžete pěkně vydělat. Obrázek 2: Motivací bude i nová sada brnění.

Není překvapením, že turnaje budou reflektovat dobová pravidla, přičemž jedno kolo se odehraje se zbraněmi podle výběru jednoho z rytířů a to druhé naopak. Obě rozšíření by měla vyjít na podzim tohoto roku, bližší datum prozatím nevíme. Autoři však slibují, že bychom se jich měli dočkat spíše dříve než později.Do Kingdom Come dorazí tento rok tři placená rozšíření

• Novinka: 31. 5. 2018 • Autor: Ondřej Zeman

Už v létě by mělo do Kingdom Come dorazit placené DLC From the Ashes. Podle komunitních teorií v něm hráči dostanou možnost opět vystavět Stříbrnou Skalici, která padla za oběť divokým Kumánům. Osobně si myslím, že by tu znovu vybudovaná osada mohla fungovat podobně jako v oslavovaném Fallout 4, což by nemuselo být vůbec špatné.

Recenzi na DLC From the Ashes si můžete přečíst zde.

Kingdom Come: Deliverance; wallpaper: roadmap

Cesta Kingdom Come by měla být podle prezentovaných informací dlážděna placenými balíčky.

Druhý zpoplatněný balíček s názvem The Amorous Adventures of Bold Sir Hans Capon si budeme moci zahrát až na podzim. Nabídne nám příběhovou linii zaměřenou na šarmantního šlechtice Jana Ptáčka, který se na jejím začátku zřejmě zamiluje do nádherné dívky. Ta pravděpodobně nebude k jeho citům tak přístupná, jak by si představoval, a tak mu budete muset jako správní kumpáni pomoci.

Třetí expanze do Kingdom Come, za níž budete muset zaplatit, Band of Bastards, vypadá na první pohled dosti bojovně. Vzhledem k původu hlavního hrdiny by se mohlo jednat o datadisk, v jehož rámci se přidáte k družině sobě podobných mužů, kteří pospolu likvidují zemské škůdce a bezstarostné cizince rabující naše území.

Kingdom Come: Deliverance; wallpaper: Stříbrná skalice

V DLC From the Ashes nám vývojáři z Warhorse s vysokou pravděpodobností umožní znovu vybudovat rozbořenou Skalici.

Vedle placených DLC, o nichž toho aktuálně není známo mnoho, obohatí Kingdom Come v průběhu tohoto roku ještě dvě bezplatná rozšíření. První bude zacíleno na zvýšení celkové obtížnosti a druhé nabídne slibované turnaje, na něž se komunita tvořená převážně podporovateli neskutečně těší. Stejně tak bude pro ně vydán pár dokumentárních snímků zaměřených na tvorbu hry a soubojové techniky.

Na ženskou hrdinku si podporovatelé Kingdom Come budou muset počkat

Na podporu modifikací a poslední placené DLC A Woman‘s Lot si budeme muset počkat až do příštího roku. Minimálně podle úvodního obrázku se dá soudit, že bychom se v něm měli vžít do Terezy, s níž jste si v hlavní příběhové linii Kingdom Come mohli párkrát vyrazit. Podobně jako u dalších rozšíření, ani u tohoto kousku prozatím nejsou známy žádné přesné informace. Snad se o nich více dozvíme na E3 2018, kde by měli Warhorse představit minimálně From the Ashes.

Kingdom Come: Deliverance; wallpaper: Tereza

Tereza by měla být primární hrdinkou finálního DLC A Woman‘s Lot, jež do Kingdom Come dorazí příští rok.Dokument o Kingdom Come: Deliverance ukazuje finální fáze vývoje

• Novinka: 9. 4. 2018 • Autor: Ondřej Zeman

Vývoj her je během na dlouhou trať, který ne každý vývojář zvládne absolvovat. Hochům z Warhorse se to však podařilo. Jak moc byla finální fáze jejich práce náročná, nám ukazuje nedávno vypuštěný dokumentární film českého YouTube kanálu Vortex, který prezentuje poslední měsíc tvorby Kingdom Come: Deliverance.

V představených záběrech máte možnost vidět rozhovory s členy studia Warhorse, dotváření celku, balení krabiček s hrou, reakce tvůrců na recenze kritiků nebo setkání Dana Vávry s natěšenou komunitou, která byla z jeho příchodu nadšena. Stejně tak v nich můžete spatřit duševní rozpoložení a určitou nejistotu, jež autory Kingdom Come: Deliverance až do posledních dní provázela.Patch 1.4 přináší do Kingdom Come: Deliverance nové účesy a Velikonoce

• Novinka: 30. 3. 2018 • Autor: Ondřej Zeman

Nejnovější update 1.4 rozšiřuje Kingdom Come: Deliverance o slušnou dávku obsahu. Abyste si jej mohli do PC vůbec nainstalovat, budete potřebovat stáhnout 10,7 GB, což rozhodně není málo. Na konzole by měl dorazit stejně jako vždy o něco později kvůli certifikaci, která zabere určitý čas.

Po nainstalování patche 1.4 se vám u lazebníka otevřou nové typy účesů, jimiž budete moci vzhled vašeho reka vylepšit. Přidána byla též možnost poražené a těžce zraněné protivníky zneškodnit za pomoci pěsti, čímž ušetříte jejich mrzký život. Těšit se v Kingdom Come: Deliverance můžete také na event s velikonoční tématikou, v jehož rámci vám bude umožněno hledat vajíčka a mastit stráže pomlázkou, která bude v boji stejně efektivní jako nabroušený meč. Kompletní výčet změn si můžete přečíst zde.

Stejně jako minule autoři Kingdom Come: Deliverance odstranili více než 200 bugů a chyb. Mimoto se na Steamu objevila první vlna bezplatných DLC, která vylepšují hru především po audiovizuální stránce. Pokud máte výkonnější PC, můžete si hru obohatit o HD textury, zvuky nebo jeden ze tří cizojazyčných dabingů.

Kingdom Come: Deliverance, Henry, nové vousy Kingdom Come: Deliverance; bitva, pomlázka

Obrázek 1: Henryho můžete nyní vylepšit novými typy účesů a vousů. Se samotným Henrym toho ale stále moc nesvedete - uvidíme, kdy (a zdali) přijde slibovaná ženská protagonistka. Obrázek 2: Nic vám lépe nenavodí tu správnou českou velikonoční atmosféru než vyrazit proti nehodnému neřádstvu s nebezpečnou pomlázkou v ruce..Na PC verzi Kingdom Come: Deliverance dorazil gigantický patch 1.3.1.

• Novinka: 10. 3. 2018 • Autor: Ondřej Zeman

Nejnovější patch pro Kingdom Come: Deliverance mění celou řadu zásadních herních prvků, na něž si komunita do dnešních dní velmi hlasitě stěžovala. Rozhodně nejvýraznějším vylepšením je pro mnohé hráče možnost uložit a následně ukončit hru (save and exit). Dosud jsme se totiž museli spoléhat na alkohol (tzv. sejvovice) či jasně definované pozice, na kterých bylo možné zaznamenat herní postup. Pokud nám hra např. spadla v průběhu plnění úkolu, mohli jsme přijít i o několikahodinový úsek hraní.

Kromě tohoto aspektu vývojáři vylepšili také páčení zámků a vykrádání kapes. Oba prvky jsou nyní o něco přístupnější než předtím, což bude většina hráčů jistě považovat za plus, protože se jednalo o hodně náročné disciplíny, na něž měl nervy skutečně jen málokdo. Osobně vítám hlavně úpravu systému plížení. Po aplikaci patche 1.3.1. už totiž nebudete svými kradmými pohyby budit ze spánku osazenstvo vykrádané místnosti.

Kingdom Come: Deliverance, Savior Schnapps, Kingdom Come: Deliverance; bitva, luk

Obrázek 1: Po nahození nového patche 1.3.1. mají někteří hráči Kingdom Come: Deliverance problém s automatickou výrobou lektvarů, jež v minulosti už uvařili. Obrázek 2: Eliminace nepřátel na jednu ránu by už něměla být tak jednoduchá jako doposud.

Upravena byla také balance Kingdom Come: Deliverance. Některé speciální útoky byly o něco oslabeny a vaše nepřátele byste tak už rozhodně neměli zabít jedinou ranou. Stejně tak prošlo revizí více než tři sta úkolů, jež dle slov autorů z Warhorse Studios nefungovaly tak, jak bylo zamýšleno. Kompletní výčet změn si můžete přečíst zde. Na konzole by měl patch dorazit někdy v těchto dnech.

Patch 1.3.1. nepřináší do Kingdom Come: Deliverance jen vylepšení

Primární nevýhodou masivních opravných patchů je to, že vedle vylepšení do hry přináší také řadu chyb. Toho se bohužel nevyvarovala ani před pár dny vydaná záplata 1.3.1. Na fórech si v současnosti nemálo členů komunity stěžuje na nové problematické aspekty, které se po aplikaci patche objevily. Čerstvou dávku bugů (např. nemožnost produkovat lektvary automaticky, přestože jste je už vyráběli) by měl odstranit patch 1.4., který má podle všeho značně vylepšit celkovou optimalizaci (ta je rovněž terčem stálé kritiky). Kdy však dorazí, není prozatím přesně známo.Závěrečný videoblog od tvůrců a co nás v budoucnu s Kingdom Come: Deliverance čeká

• Novinka: 20. 2. 2018 • Autor: Jiří Fait

Byla to dlouhá a strastiplná cesta, ale Kingdom Come: Deliverance je konečně zde. Ondru Zemana hra uchvátila natolik, že se nebál titulu v naší recenzi přilepit krásných 90 %. A co po vydání hry dodává sám otec projektu Daniel Vávra? O tom, že vývoj nebyl vůbec jednoduchý, vypovídají šediny na jeho hlavě a nepadnoucí mikina, kterou nosil už v začátcích video deníčků. Na ničem z toho však už nezáleží, práce na Kingdom Come: Deliverance dospěly ke zdárnému konci – a to hlavně díky fanouškům, kteří hru podpořili na Kickstarteru, což jim Vávra pochopitelně děkuje.

Před téměř deseti lety se z myšlenky zrodil nápad a z něj pak začala na světlo světa vystrkovat růžky základní podoba Kingdom Come: Deliverance, kterou Vávra spolu s hrstkou nadšených vývojářů představil několika vydavatelům. Za dva roky dali dohromady něco, co by mělo přesvědčit investory, aby do hry vložili důvěru (a hlavně peníze). Nutno podotknout, že během této doby skončil Dan Vávra téměř na mizině, takže si dovedete představit, jak moc potřeboval požehnání ze strany vydavatelů.

Všem se ukázka zamlouvala, jenže všichni si zároveň mysleli, že se koncept hry nebude líbit a to se podepíše na prodejích. Dnes už víme, že to byla zbytečná obava, jenže v té době byl Vávrův tým nucen přijít s řešení, což byl v tomto ohledu právě Kickstarter. Zde se potvrdilo, že hráči chtějí titul ze středověku bez draků a kouzel a že zájem opravdu je. Tým se z dvou tuctů lidí pomalu rozrostl na víc než sto a hra Kingdom Come: Deliverance začala exponenciálně růst s nimi.

Kingdom Come: Deliverance; Wallpaper: rytíři, souboj

Artwork vyobrazující souboj mezi kumánským žoldákem a rytířem. 

Daniel Vávra slibuje, že hru budou s týme neustále vylepšovat a pracovat na pravidelných updatech. Zmiňuje, že mají v rukávu několik překvapení (že by DLC? Slibovaná hratelná část za ženskou postavu?), chystají dokument o vývoji hry, který backerům z Kickstarteru později rozešlou a prý mají i další nějaký zajímavý obsah, o němž se dozvíme za několik dní.

Rozhodně se máme ještě na co těšit. Kingdom Come: Deliverance se prozatím prodává dobře (v současné chvíli vévodí seznamu nejprodávanějších her na Steamu), takže motivace k vylepšování nechybí. Pojďme se podívat na to, co Vávra vyzradil v některých z mnoha rozhovorů pro různá média.

O ukládání, modech, hratelné ženské postavě, optimalizaci a českém dabingu v Kingdom Come: Deliverance

V jednom z interview vyzpovídal Dana Vávru také spoluzakladatel Alza Muzea (a bývalý redaktor časopisu SCORE), Michal Rybka. Vypíchneme z něj otázku na český dabing. Vávra přiznává, že by jej v Kingdom Come: Deliverance strašně rád měl, jenže dodat jej do hry by zabralo spoustu času (asi tři měsíce). Muselo by se na něm podílet velké množství vývojářů, herců, zvukařů a režisérů. Bohužel pracovní síla je pro tuto chvíli vyžadována jinde, jak sám Daniel přiznává. Hlavní prioritou je teď velký patch, který má vyjít za necelé dva týdny. Bude dodatečně opravovat bugy a měl by vylepšit celkovou optimalizaci hry.

Druhým dechem ale dodává, že pokud by byl dostatek finančních prostředků (a času), rád by přidal český dabing pro Kingdom Come: Deliverance do nějaké Game of the Year edice jako bonus, jenže slíbit to nemůže. Což je opravdu škoda, protože by si tato prvotina české studia Warhorse naši zvučnou mateřštinu rozhodně zasloužila. Na celý rozhovor se můžete podívat v přiloženém videu.

Nemůžete najít „ukládací samohonku“ a nezamlouvá se vám postel jako save game?

Spoustu lidí při hraní Kingdom Come: Deliverance zřejmě svrběly prsty a mimoděk jim těkaly někde k „F5“, tedy ke klasické klávesové zkrace pro rychlé uložení. Jenže Kingdom Come tuto možnost, jak si pojistit stávající pozici, nemá. Podle Vávry je to dáno tím, že by některé herní mechaniky implementací quick savů hrozně strádaly. Například by to úplně odstranilo pocit strachu o Jindřichův život a ani byste nemuseli důkladně zvažovat každé rozhodnutí, protože byste si mohli v případě chybné volby hru jednoduše rychle načíst. Pokud si chcete v současné verzi Kingdom Come hru uložit, musíte vypít speciální (a poměrně drahý) dryják, nebo se vyspat v posteli.

Kingdom Come: Deliverance PS4; savior schnapps Kingdom Come: Deliverance; Spánek

Obrázek 1: Sejvovice je bezpochyby skvělý název pro „ukládací kořalku“, ovšem ne všichni jsou z ní nadšení. Obrázek 2: Pokud si nemůžete savior schnapps dovolit, můžete se jednoduše do růžova vyhajat.

Podle Vávry byla „sejvovice“ jeho nápad a dost si za ním stál. Spolupracovníci ve studiu tvrdili, že se mu toto rozhodnutí vrátí a kousne jej do zadku. Samozřejmě se průběh hrou ukládá také v zásadních momentech, ale ty mohou být od sebe vzdálené i celou hodinu hraní. V tomto ohledu jsou hráči rozdělení na dva tábory. Některým se větší imerze do herního zážitku líbí a užívají si pocit ohrožení na každém kroku. Ostatní už tak spokojení nejsou, a proto jedním z prvních módu, který se na internetu objevil, je právě možnost si Kingdom Come: Deliverance uložit v podstatě kdykoliv.

Páčení zámku je spíše páčení myší a gamepadů

Měli jsme možnost shlédnout několik gameplay videí od různých youtuberů a streamerů a skoro všichni do jednoho měli problém i s tím „nejjednodušším“ zámkem. Většinou to skončilo zlomeným paklíčem a prohlášením typu: „No zloděj ze mě asi nebude,“ nebo gamepadem svištícím mimo záběr kamery (Ondra to v recenzi viděl podobně).

Kingdom Come: Deliverance; Lockpicking

To nevypadá vůbec složitě. Hmm. Bude zásoba třiceti paklíčů stačit? 

Tento problém vnímají i vývojáři a Dan Vávra se na svém twitteru vyjádřil se smyslu, že s tím něco udělají. Na to ovšem fanoušci Kingdom Come nehodlali čekat, takže i zde vytvořili modifikaci, která páčení zámků znatelně usnadňuje. Studio Warhorse celkově nemá s modifikacemi problém a dokonce tvrdí, že by tyto herní šikuly rádi podpořili například vydáním nějakého tool setu právě pro usnadnění vývoje módů. Obstrukcí je v tomto případě CryEngine, na kterém Kingdom Come: Deliverance běží, resp. případný nesouhlas ze strany vlastníka, Cryteku.

Dodatečný obsah a nová herní postava

Pokud si pamatujete kickstarterovou kampaň, jež započala krasojízdu s názvem Kingdom Come: Deliverance, jistě si vzpomínáte na jeden ze stretch cílů, kterým bylo vytvořit hratelnou ženskou postavu. Vývojáři slíbili mladou a chytrou dívku, jež měla v úvodu hry zachránit hlavního hrdinu Jindřicha. Vyznačovala se odvážností a bonusech při plížení. Tomuto popisu by zhruba odpovídala postava Terezy, ovšem jestli se této dějové linky dočkáme, je prozatím ve hvězdách. Možná v podobě DLC, jako tomu bylo u Eltariel v přídavku pro Middle-Earth: Shadow of War – Blade of Galadriel? Pro připomentí přikládáme jeden ze starších vývojářských deníčků, kde lze mimo jiné spatřit i hratelnou ženskou postavu.

O dodatečném obsahu pro Kingdom Come: Deliverance se Dan zmiňuje i v rozhovoru pro SkillZone. Pravděpodobně se ne všechny prvky dostaly do finálního produktu a některé jsou ještě ve vývoji, takže je téměř jisté, že se jich nakonec dočkáme – ale ještě je prý příliš brzo na to specifikovat konkrétní datum vydání. Jmenovitě Vávra zatím pouze zmínil vylepšení grafiky pro výkonnější konzole Xbox One X a PlayStaton 4 Pro.

Rozbalování sběratelské edice Kingdom Come: Deliverance a promo od Mikoláše Tučka

Pokud patříte mezi ty, kteří si Kingdom Come: Deliverance koupili v základní verzi nebo si hru objednali digitálně, ale zajímá vás obsah sběratelské edice, máme pro vás video od kolegů z AlzaTechu, kteří se „sběratelce“ podívali na zoubek. Doma tento způsob rozbalování ovšem nezkoušejte – my na to máme profesionály.

Mikoláš má v těchto dnech opravdu napilno, ale čas si našel i pro nás a spolu s kolegy z AlzaTechu natočili promo video k vydání Kingdom Come: Deliverance. Prohlédnout si jej můžete níže.Kingdom Come: Deliverance ušlo od začátku vývoje dlouhou cestu

• Novinka: 2. 2. 2018 • Autor: Jiří Fait

„Království nebeské“ je takříkajíc na spadnutí. České RPG Kingdom Come: Deliverance dělí od vydání pár dní a studio Warhorse se znova připomíná. Tentokrát jde o trailer dále poodhalující příběh Jindřicha, hlavního protagonisty hry, jehož osudu se ve hře ujmete. Jak se ze syna kováře stane bojovník? Co jej bude pohánět vpřed kromě touhy po pomstě za smrt rodičů a jakou roli budete hrát v historických dějinách, ve kterých je část českých zemích sužována vpádem Zikmundových vojsk? Něco málo z toho se dozvíte v následujícím traileru.

Co si budeme povídat – tento filmeček pravděpodobně navnadil také spoustu skeptiků mezi námi. Člověk prostě nemůže necítit jistou pýchu k titulu, jehož základnu pomohli vystavět nadšení hráči prostřednictvím zafinancování na Kickstarteru. Odvážný projekt, který měl ze začátku zubaté okraje, se vyrýsoval do něčeho skutečně jedinečného. Video umně prolíná CGI sekvence se skutečným gameplayem, hudba příjemně dokresluje celkovou epickou atmosféru a dabing působí opravdu profesionálně. Co dodat na závěr? Teď už jen zbývá popustit uzdu „válečnému koni“ a pobídnout jej z klusu do cvalu, ať jsme v tom 13. únoru co nejrychleji.

Kingdom Come: Deliverance; Artwork: logo hry

Kingdom Come: Deliverance bude v mnoha směrech milníkem pro český herní průmysl. Ať už v tom dobrém, či špatném slova smyslu – hra světu ukáže, jestli se čeští vývojáři stále mohou řadit mezi ty lepší. Doby Operace Flashpointu a Mafie jsou dávno za námi a Kingdom Come: Deliverance čelí poměrně vysokým nárokům, co se očekávaní týče. Pevně doufáme, že se titul studia Warhorse v čele s Danem Vávrou povede. I když máte velký meč, používejte spíše chytrou mysl

• Novinka: 26. 1. 2018 • Autor: Jiří Fait

Ukázka ze hry začíná podobně jako ty předchozí. Znovu zde máme komentované video a hlavního hrdinu Jindru, kterak se vydává ulovit pár zlotřilých banditů. Jak vyprávěč poznamenává, zbrklé naběhnutí doprostřed tábora hrdlořezů s mávajícím mečem není něco, co byste měli v Kingom Come: Deliverance upřednostňovat. Pokud se ocitnete v boji proti přesile, obvykle pak nemáte příliš velkou šanci na úspěch. Kingdom Come se přeci jen velkou dávkou realističnosti a už pouze souboj jednoho proti dvěma by v takových situací znamenal pro osamělého bojovníka obrovskou nevýhodu. Pamatujte – nejste žádný zaklínač, který metá jeden přemet za druhým a tančí mezi protivníky.

Místo toho byste se měli pokusit tiše vyřazovat jednoho neřáda po druhém ještě předtím, než si toho vůbec někdo všimne. Můžete se pokusit svůj cíl nenápadně zapíchnout (pokud ovšem máte příslušný perk) nebo jej prošpikovat šípem. Ovšem nečekejte žádná virtuální mířidla. Tohle je středověk a středověk byl brutálně nekompromisní. Jestliže už ale k souboji přece jen dojde, bude nejspíše nejlepší vyřídit ho takříkajíc mezi čtyřma očima. Při soubojích využijete šesti útočných zón. Je zapotřebí útočit tam, kde se protivník zrovna nekryje. Můžete sekat, bodat a na vyšší úrovni využívat kombinované útoky. Výpady a krytí odčerpávají vaší staminu, takže je občas lepší před útoky uskakovat, nebo se pokusit o perfektní kryt, po kterém máte možnost provést okamžitý protivýpad.

Kingdom Come: Deliverance; Gameplay: forrest, fight

Pořádný chaos při středověkých bitvách. Pokud se do boje vrhnete v tomto plátěném oblečku, tak si mezi živými moc dlouho nepobudete.

O léčení a světě Kingdom Come: Deliverance

Podobné šarvátky na vašem těle zřejmě zanechají několik krvácejících šrámu, a pokud krvácení nezastavíte, může to znamenat vaši (tedy spíše Jindrovu) nehrdinskou smrt. Léčení bude v Kingdom Come: Deliverance poměrně komplikované. Musíte nejprve pomocí obvazů zastavit krvácení a buď vyhledat doktora Bolíta, nebo se vyspat. Také by mohlo do jisté míry pomoct jídlo nebo alkohol. Další možností je alchymie. Jestliže jste do ní investovali, lze si namíchat léčivý dryják a jiné pomocné lektvary.

Herní svět má být plný možností a NPC v něm si budou žít svým vlastním životem. Nevolníci otročí na poli nebo ve stájích, mnichové halekají své chorály a kati stínají kebule. Znáte to – středověk. Jak už několikrát vývojáři z Warhose avizovali, prostředí v Kingdom Come: Deliverance je věrně vymodelováno podle dobových plánů a zachovalých staveb. Všechny vesnice, chalupy a hrady tak představují výjimečné kukátko do historie.

Kingdom Come: Deliverance; Gameplay: dřevorubci

Práce byla v době středověku skutečná řehole.

Jakmile se začne smrákat, činnost kolem začne upadat a všichni jdou spát. A teď vážně – většina zamíří do hospod se pořádně nadrátovat a prohodit pár slov s lidmi kolem. Hospody a putyky hrály ve středověkou důležitou socializační roli a bylo to v podstatě jediné místo, kde jste po prodřeném dni mohli potkat i lidi mimo vaši notně zúženou „sociální bublinu“. Ovšem pro vás bude důležitější spíše ochrana, jež temnota poskytuje. Díky ní jste nenápadnější, a pokud tíhnete ke zlodějskému „řemeslu“, noční hodiny pro vás představují chmatácké hody. Můžete se pokusit připravit opilé obchodníky o jejich váčky s groši, nebo rovnou zamířit do jejich domů a pořádně si nahrabat.

Počítejte ovšem s tím, že vás při tom může kdokoli přistihnout a jakmile dotyčný vyhlásí poplach, je zle. Jestliže vás stráže chytí při činu, můžete se z této situace vykecat, pokud máte dostatečné přesvědčovací schopnosti. Míra úspěchu zde závisí na vaší reputaci, vzhledu a samozřejmě také již zmiňovaných řečnických dovedností. Volit své odpovědi byste měli opatrně, jelikož na ně bude každý reagovat jinak. Pokud vaše výhružky či přesvědčování selžou, nejspíše tak strávíte několik nocí za mřížemi nebo zaplatíte tučnou pokutu.

Brnění, oděvy a jejich důležitost

Vaše vybavení a zbroj hraje v Kingdom Come: Deliverance velmi významnou roli. Stejně jako prostředí kolem, je i tato část věrná historické předloze. A proto zde máme např. systém vrstvení oblečení. Z jiných RPG jsme zvyklí na to, že na svého hrdinu prostě plácneme hrudní pancíř a máme kompletní nové brnění. Kingdom Come ovšem nebude jako ostatní RPG, takže počítejte se 14 políčky v inventáři, do kterých můžete vkládat všemožné oblečení a zbroj. Jsou zde čtyři pole pro hlavu, šest pro tělo a čtyři pro nohy. Zbraně, prsteny a vybavení pro koně zde mají rovněž své místo.

Kingdom Come: Deliverance; Wallpaper: skupinová bitva

Vesnice napadená Kumány. S lidmi tohoto (z počátku) kočovného národa se v Kingdom Come: Deliverance budeme setkávat zřejmě často.

Na poškození, jež v boji schytáte, mají vliv všechny části vašeho vybavení. Samozřejmě k tomu připočtěte funkci dané zbroje – nestačí jen všeobecné obranné číslo, jež z brnění máte. Například loketní chrániče nezastaví šíp vstřelený do ramene. Oblečení také neslouží jen jako ochrana v boji, ale jeho kvalita (nebo naopak ošuntělost) má ovlivňovat také to, jak na vás bude okolí reagovat. Rytíř v blýskavé zbroji tak má větší šanci někoho přesvědčit o svých vznešených cílech než pokoutně vyhlížející pobuda ve špinavých hadrech.

Schopnosti a rychlé cestování

Jako v každém správném RPG máte i v Kingdom Come: Deliverance k dispozici atributy postavy. Zde jsou čtyři hlavní – síla, obratnost, vitalita a mluva. Tyto čtyři údaje ovlivňují ostatní schopnosti. V Kingdom Come platí, že čím častěji něco děláte, tím více se v tom zlepšujete (inspirace sérií Elder Scrolls?). Smlouvání s obchodníky zlepšuje mluvu a boj zase vaší sílu a obratnost. Kromě těchto základních statistik jsou zde i oddělené bitevní pro všechny typy zbraní. Kromě těch válečnických nabídne hra i deset nebojových. Většina základních skillů a atributů v sobě zahrnuje odemykatelné perky, jenž dále upravují a posilují vaší postavu a nabízí jiné herní možnosti.

Kingdom Come: Deliverance; Gameplay: Talmberk Kingdom Come: Deliverance; příroda, hrad

Obrázek 1: Talmberk a jeho podhradí. Život v Kingdom Come se bude plynout svým tempem. Obrázek 2: Pokud se budete chtít kochat prostředím, v Kingdom Come: Deliverance k tomu budete mít spoustu příležitostí.

Kingdom Come: Deliverance má v sobě zabudovaný systém rychlého cestovaní, pokud vám už přesun koňmo nebo pěšky připadne pomalý. Ovšem abyste se z bodu A dostali do bodu B, musíte danou lokaci nejprve navštívit. I zde nalezneme prvky realističnosti, protože rychlé cestování zde neznamená teleportaci. Na mapě uvidíte přesun vaší postavy, během kterého váš charakter může dostat hlad a také se unavit. Občas se také stane, že při cestě narazíte na přepadení nebo jinou událost, jenž se nějakým způsobem podepíše na celkovém stavu Jindry.

Konec videa je věnován jednomu z vedlejších questů, ve kterém máte vypátrat záhadného německého rytíře, jenž byl nějakým způsobem zapleten do falšování královské měny. V samotném závěru se Jindřich s oním rytířem utká v dramatickém duelu, kdy jsou oba v plné plátové zbroji. Jak můžete sami vidět, zápasit v takovém železném „kabátu“ nebyl žádný med.

Odpovědi tvůrců na dotazy uživatelů Redditu

Další informace jsme se dozvěděli od vývojářů na síti Reddit. Například už teď víme, že hlavní příběhová linie obsahuje 30 úkolů a vedlejších aktivit a questů má být zhruba dvakrát tolik. Některé questy mají mít 3 až 5 různých způsobů řešení a co se herní délky Kingdom Come: Deliverance týče, máme prý počítat se 40-50 hodinami. Samozřejmě pokud rádi plníte vše, co se splnit dá, můžete si k času přidat další hodiny navíc. Tím pádem byste mohli ve hře strávit až 100 hodin herního času, což už je úctyhodné číslo.

Kingdom Come: Deliverance; Gameplay: stráže

Tady to někdo odskáče. Doslova. Cesta dolů z hradeb je dlouhá a pravděpodobně skončí něčím zlomeným. Čelit přesile nebude v Kingdom Come: Deliverance žádná legrace.

Otázky se točily také kolem inspirace, ze které lidé v Warhorse čerpali. Někteří zmiňovali sérii The Elder Scrolls, Fallout a Zaklínače. V odpovědích padly také názvy jako Dark Souls, nebo stařičké Ishar a Darklands. Tvůrci se také zmínili o plánovaném Day One patchi a potvrdili, že chystají několik DLC, jež budou zdarma pro hráče, kteří (finančně) podpořili kickstarterovou kampaň. No 13. února se bude lámat chleba a uvidíme, jak Kingdom Come: Deliverance otřese českým herním průmyslem. Pevně doufáme, že pozitivně.Optimalizace a rozličné způsoby plnění questů

• Novinka: 24. 1. 2018 • Autor: Jiří Fait

Lidé z webu Wccftech se hned na začátku rozhovoru zaměřili na rozsah Kingdom Come: Deliverance. Přesněji řečeno na kilometry čtvereční. Dosavadní FAQ (často kladené otázky) na Steamu totiž říkají, že hra něco málo přes 16 kilometrů čtverečních. Původně bylo v plánu pouze 9, ale jak projekt rostl, rozšiřovalo se také prostředí. Znáte to – tu vesnička, támhle kostelík, zde přidáme farmu a najednou je třeba „nafukovat“.

Kingdom Come: Deliverance; mapa Kingdom Come: Deliverance; mapa, velká

Obrázek 1: Částečně odkrytá mapa Kingdom Come: Deliverance. Obrázek 2: Akty 1 a 2 se sloučí v jedno.

Zajímavý je také fakt, že Akty 1 a 2 jsou nyní sloučené (což vlastně vysvětluje i větší rozsah hry) a akt 3 je naplánovaný jako pokračování. Původně chtěli tvůrci rozčlenit Kingdom Come: Deliverance na tři části a nyní to vypadá, že budou pouze dvě. Což je vlastně pro hráče (a jejich peněženky) velmi dobrá zpráva.

Středověké RPG bez draků a magie = nuda?

Tohle je samozřejmě otázka, jež vyvstane na mysli snad každému hráči fantasy RPG, který již nějakou dobu sleduje český projekt Kingdom Come: Deliverance, a stejně tak zajímala i reportéra v rozhovoru. A jelikož se titul snaží být co nejvíce historicky přesný, nebude to hře spíše podkopávat nohy? Přeci jen jde o skutečný středověk bez nějakých příkras a ve skutečném středověku se toho jednoduše moc nedělo. Většinou jste se narodili v jedné vesnici, v ní také sešli stářím (pokud vás neskolila nějaká nemoc) a oblast za lesem u vesnice pro vás byla cizina.

Tobias kontruje tím, že Kingdom Come: Deliverance prostě hodlá zbourat zajeté prvky dnešních RPG. Bude to podle něj náročné dobrodružství a nesedne úplně každému, ale věří, že hráči nakonec onu odlišnost dovedou ocenit. Nebude zde žádné zázračné GPS na mapě, žádná minimapa, na níž byste měli možnost vidět questové značky nebo směrovací pomocné šipky. Jste to jen vy, váš rozum a schopnosti se s danou situací (úkolem) vypořádat po svém. Podle publikovaných videí je celkem zřejmé, že questy půjdou splnit mnoha způsoby, takže alespoň zde by mohl Kingdom Come: Deliverance strávit i „běžný uživatel“.

Tobias také v rozhovoru řekl, že titul nebude mít žádnou možnost regulace obtížnosti. Takže pokud jste doteď obdivně tleskali odvaze českých vývojářů jít proti proudu, ale ve skutečnosti jste tak nějak pořád doufali v pár „pomocných“ berliček v nastavení hry, budete asi zklamání. Tedy pravděpodobně pouze do doby, než se některé zlepšováky a usnadnění objeví coby mód pro hru.

FOV, FPS a vše kolem optimalizace

Velká spousta her (hlavně se tedy jedná o first-person střílečky) má občas problém s velmi úzkým zorným polem (FOV), které nelze nijak v nastavení modifikovat. U některých hráčů toto úzké FOV pak může vyvolat nevolnosti při rychlých pohybech kamery, nebo prostě celkové nepohodlí při hraní. Jelikož Kingdom Come: Deliverance zapadá do kategorie FPS, lze tento problém očekávat i zde. Podle Tobiase je však v herním nastavení posuvník, kterým si FOV upravíte.

Následovala otázka, jakou herní sestavu by mohli vývojáři Kingdom Come: Deliverance doporučit pro dosažení 4K rozlišení při 60 snímcích za sekundu a jak to bude s podporou SLI/CrossFire (zapojení několika grafických karet najednou). Tobias odpověděl, že tato část vývoje ještě nebyla plně otestována a co se SLI týče, na to by potřebovali profil od Nvidie. Ani podpora HDR není ve hře přítomná, za což prý může používaný CryEngine, na kterém Kingdom Come běží.

Kingdom Come: Deliverance; Kumán

Kumán, turkický nomád, člen kumánské armády.

Nakonec se rozhovor zaměřil na konzolové verze. Nejlépe na tom je prozatím nejvýkonnější Xbox One X – zde běží Kingdom Come: Deliverance v rozlišení 1440p, obsahuje nejlepší globální osvětlení, větší množství stínů, jež jsou zároveň i mnohem kvalitnější, lepší nasvícení a vyšší úroveň detailů.

Na druhou stranu PlayStation 4 Pro umožňuje „pouze“ rozlišení 1080p a má o něco horší globální osvětlení a některé částicové efekty. Podle Tobiase se Warhorse snaží dosáhnout co možná nejlepších výkonů na všech konzolích, jenže CryEngine je v tomto případě dost netvárný, i když je v tomto stádiu vývoje již značně modifikovaný.

Kingdom Come: Deliverance; Wallpaper: Jindra, protagonista

Hlavní protagonista Jindřich ve hře Kingdom Come: Deliverance

Uživatelé standartních konzolí (Xbox One a PlayStation 4) musí počítat jen s rozlišením 900p. V článku jste si jistě všimli nových artworků, jež se zaměřují na postavy důležité pro příběh hry, jako je třeba Karel IV, Václav IV nebo třeba Zikmund Lucemburský. Kromě toho se můžete podívat na částečně odkrytou herní mapu.Vzhůru za dobrodružstvím!

• Novinka: 22. 12. 2017 • Autor: Jiří Fait

Na začátku videa Kingdom Come: Deliverance se Jindra nalézá v kempu a za doprovodného komentáře dvou již známých a správně trapáckých hlasů se vydává na další misi. Tentokrát má najít a prozkoumat potenciální tábor banditů, ze kterého se později vyklube spíše menší opevnění. Přesný úkol zní „prozkoumat a výsledek ohlásit zpět veliteli tábora, siru Radzigovi“, což se samozřejmě lehčeji řekne, než udělá. Ležení banditů se podle všeho nachází někde v lesích u opuštěné vesnice Přibyslavice, což jednomu z anglicky mluvících komentátorů činilo menší výslovnostní problém, jelikož Čeština je jazyk náležitě složitý.

Tam se náš hrdina vydává koňmo na své „věrné Oleně“. Cestou se komentátoři zmiňují o tom, že kromě prozkoumání by se mohli pokusit tábor trochu sabotovat, naskytla-li by se šance. Na cestě narazí na oplátovaného zbrojnoše, který se s Jindrou bez zbytečných řečí pustí do boje. Neznámému bojovníkovi přiskočí na pomoc jeho kumpán a najednou zde máme situaci dva na jednoho. V dnešních RPG by to nebyl takový problém, jelikož někteří hrdinové dokáží posekat třeba i desetinásobnou přesilu. Ovšem Kingdom Come: Deliverance si hodně zakládá na realističnosti, takže hráč musí přemýšlet, zručně ovládat svůj meč a ve správných chvílích blokovat či uskakovat.

Kingdom Come: Deliverance jindra, vesnice

Jak moc rozličné budou questy v Kingdom Come: Deliverance, ukáže teprve čas. Ale podle toho, co jsme doposud měli možnost vidět, to vůbec nevypadá zle. Datum vydání se pomalu blíží, takže pevně věříme, že se tento český projekt povede dotáhnout do úspěšného konce.

Nakonec šel neobrněný protivník k zemi celkem rychle a toho oplátovaného Jindřich prostě unavil natolik, že se nedokázal dostatečně bránit a po chvíli ryl svou pancéřovou tlamou v zemi. Po této epizodě narazi náš hrdina na oběšence, který zde mohl zastávat roli strašáka v poli. Akorát v našem případě měl zastrašit kohokoli, kdo by se odvážil vstoupit do lesů.

V Kingdom Come: Deliverance většinou existuje více než jen jedna cesta

Jak jeden z komentátorů poznamenal, Jindřich měl na výběr z vícero postupů. Po kratším opatrném pochodu lesem se mu naskytl pohled na předsunuté tábořiště banditů, k němuž se ještě vrátíme. Prozatím se Jindřich táboru vyhnul a dostal se k hlídanému mostu. Po delší obhlídce objevil méně střežený přístup do tábora a rozhodl se (resp. se tak rozhodli oni dva hrající komentátoři) počkat na noc. Kingdom Come: Deliverance zde náležitě demonstroval, že některé kusy výzbroje poskytují odlišné výhody. Jako třeba černý oděv, jež zvolili pro plížení, umožňující tišší postup.

A jelikož v dané noci začalo pršet, mohl Jindřich využít perku Rain Man, který v deštivém počasí zvyšuje kradmost o 30 %. To propůjčilo hlavnímu hrdinovi téměř potterovský plášť neviditelnosti a celkem bez problému se tak proplížil celým táborem, zatímco mordoval nepozorné stráže a trávil okolní kotlíky s vařícím se gulášem. Tím vlastně splnil všechny body mise: prozkoumat tábor a pokusit se jej sabotovat.

Kingdom Come: Deliverance; koně, jízda, krajina Kingdom Come: Deliverance; souboj, zbrojnoši

Jiná možnost byla zabít strážného u předsunutého tábořiště, vzít na sebe jeho vybavení a pokusit se splynout s osádkou hlavního tábora. Při vstupu u hlavní brány sice nastala kritičtější situace, kdy se Jindřicha strážný na něco zeptal, ale díky lámané maďarštině se dokázal „prokecat“ dovnitř. Jestli schopnost mluvit cizím jazykem bude některý ze skillu v Kingdom Come: Deliverance, prozatím není jasné. Tak či tak byl úkol splněn, tábor prozkoumán a sabotován. Na závěr ještě přišla větší bitva, ke které už toho moc napsat nelze. Prostě pořádná řezničina ve středověkém stylu s „boss fightem“ na konci.

Kingdom Come: Deliverance vychází i ve sběratelské edici

Do 13. února, kdy Kingdom Come: Deliverance vyjde, zbývá už jen chvilička, nicméně už teď víme, kdo bude v Česku asi nejočekávanější hru roku 2017 distribuovat. Tento kapitální úlovek se podařil společnosti Comgad, což mimo jiné znamená i české titulky (český dabing se, bohužel, prozatím neplánuje). O tom jsme vás informovali už v minulém updatu, novinkou je však možnost zakoupit opravdu výživnou sběratelskou edici (pro všechny tři hlavní platformy), kde vás kromě samotné hry čeká i sada šesti kostek, tričko s motivem Kingdom Come: Deliverance, plakát, cínová figurka, artbook, mosazná mince a digipack.Více Johna Williamse, méně Hanse Zimmera. Jak hudba dělá hru

• Novinka: 7. 12. 2017 • Autor: Jiří Fait

To ovšem neznamená, že bychom se v Kingdom Come: Deliverance dočkali tónů z hvězdných válek, ale jistá podobnost tam je (a to není vůbec na škodu). Daniel Vávra se ve videu přímo vyjádřil, že by si přál spíše melancholické a archaické melodie, což přirovnal k Williamsově tvorbě. Také chtěl dosáhnout určité podobnosti s hudbou Antonína Dvořáka a Bedřicha Smetany s troškou novodobějších skladatelů Z. Lišky a L. Fišera. Takhle to možná zní, jako by se někdo snažil uvařit guláš za použití příliš mnoha surovin, ale výsledek (alespoň ten v ukázce) zní víc než přesvědčivě.

Kingdom Come: Deliverance bude navíc využívat adaptivní systém přechodu hudby. Což v praxi znamená to, že se hudba přirozeně „přelévá“ z jedné tóniny do druhé, aniž by to hráči rvalo uši. Poklidné a relaxační melodie při procházení přírodou plynule přejdou v tajemné a záhadné, když vejdete do zejícího chřtánu nějaké jeskyně. Celý proces v traileru popisuje jak Vávra, tak i skladatel Jan Valta a designér adaptivní hudby Adam Sporka.

Kingdom Come: Deliverance skladatel, Jan, Valta

Hudba je nedílnou součásti téměř každé hry. Bez hudby by třeba Starcraft neměl ten správný říz a Witcher nebyl natolik podmanivý. Kingdom Come: Deliverance rozhodně nechce zůstat stát bokem a hudební doprovod bere velmi vážně.

Jde vidět, že si tvůrci v tomto bodě dávají opravdu záležet, jelikož jsou si jistě dobře vědomí toho, že hudba dělá půlku hry (nebo také filmu). Pár dní zpátky jsem narazil na video Battlefield 1 trailer without music a „znělo“ to… no jako by se skladatel na začátku videa zvedl a řekl si: „Kašlu na to. Stejně mi dost neplatí.“ Vývojáři Kingdom Come: Deliverance naštěstí vědí, jak moc je symfonický orchestr důležitý a že hudba dovede hráče ještě více vtáhnout do děje způsobem, jakým by to hra se špatnou (nebo žádnou) muzikou nedovedla.

A jedna „hudba“ pro české oči na závěr

Doporučuji počkat si na závěr videa a na vlastní „slechy“ zažít přechod z jednoduchého MIDI zvuku do explozivního crescenda symfonického orchestru. Řeknu pouze tolik, že ve mně konec vyvolal velmi příjemný pocit a dál už to není třeba rozebírat. Teď si jen stačí počkat na 13. února, kdy budeme moci zhodnotit, jestli hudba v Kingdom Come: Deliverance dopomohla k lepšímu výsledku. Dan Vávra poznamenal, že „kdyby hra stála za prd, tak máme aspoň skvělou hudbu“, takže to vlastně nemůže dopadnout špatně.

Nakonec máme skvělou zprávu pro všechny neangličtináře. Vydavatelství Comgad potvrdilo, že Kingdom Come: Deliverance bude mít české titulky. Někdo by si mohl říct, že to je přeci jednoduché – česká hra = české titulky. Jenže vývoj her je všechno, jen ne jednoduchá záležitost, a pokud chce studio se svým titulem prorazit také v zahraničí, musí myslet do budoucna. Titulky sice nejsou to samé co plnohodnotný dabing, ale buďme rádi za každou maličkost. O důvod víc se na Kingdom Come: Deliverance těšit.

Kingdom Come: Deliverance; souboj, faceoffKingdom Come: Deliverance – Hodný, zlý a plíživý

• Novinka: 20. 11. 2017 • Autor: Jiří Fait

Studio Warhorse vypustilo další instruktážní video, které se tentokrát věnuje různorodým možnostem při plnění určitého questu. V tomto případě jde o nalezení banditů, jež napadli chovnou stáj. Hráč zde byl vyslán spolu s muži z nedaleké posádky, aby celou záležitost prověřil. Dvojice (tak nějak britsky vtipných) komentátorů ve videu působí coby dva hráči s odlišným stylem hry. Jeden by se nejraději okamžitě pustil do pročesávání přilehlých lesů, zatímco ten druhý k úkolu přistupuje taktičtěji, tzn. prošetření místa činu a výslech svědků.

Hráči zvyklí na bodíky investované do „mluvících“ schopností v jiných RPG zde mohou slavit. Z videa je zřejmé, že schopnost máchat mečem ve středověku nebylo tím jediným, co vás mohlo v životě posunout dál. I v Kingdom Come: Deliverance budeme spoléhat na přesvědčovací dovednosti, jak bývá u poctivých RPG her zvykem. Pokud bude většině úkolů ve hře dána stejná nebo alespoň podobná míra pozornosti, máme se na co těšit.

Kingdom Come Deliverance; world map

Většina NPC nepůsobila prostě jako hloupá figurína komentující okolní dění, ale v podstatě každá mohla v tomto detektivním úkolu nějakým způsobem přispět do mlýna a posunout tak vyšetřování dál. Ovšem je třeba podotknout (jak jeden z komentátorů správně upozornil), že konkrétnější informace se hráč dozvěděl právě díky diplomatickým schopnostem. Potom už jen stačilo vypátrat bandity a udělat s nimi krátký proces. Opět zde bylo vidět, jaký důraz autoři kladou na různorodost možností, jelikož jste mohli útočníky napadnout sami, nebo si na pomoc zavolat zbrojnoše vyslané s vámi.

Jde o skutečné možnosti, nebo nám Kingdom Come: Deliverance nabízí pouze jejich iluzi?

Opravdu si ceníme toho, že se vývojáři snaží o rozmanitost a nevydávají se jednoznačným směrem. Animace postav a některé dialogy nám ovšem doteď dělají vrásky na čele. Dabing ve hře mi také nepřišel kdovíjak mistrovský. Osobně bych si občas dokázal představit hraní Kingdom Come: Deliverance doprovázené spíše s komentářem těch dvou gentlemanů ve videu, než abych musel v některých místech poslouchat mdlé namluvení postav. Ale tuhle výtku berte, prosím, s rezervou. Popravdě jde spíš „jen“ o zaujatý pohled hráče, který si přeje, aby zrovna tato hra dopadla nad očekávání.

Kingdom Come Deliverance; scouting, party

Nakonec bych ještě rád poukázal na jednu věc, na níž si někteří stěžovali v souvislosti s touto ukázkou. Konkrétně šlo o „fakt“, že výsledek úkolu bude stejný, ať už zvolíme při jeho plnění jakoukoli možnost. Pokud jste poslední desetiletí nežili někde pod kamenem nebo ve stromoví, pak jistě víte, že je to v RPG s otevřeným světem poměrně běžná věc. Tady jde hlavně o počet možností, JAK daný problém/quest vyřešit. Navíc jsme ve skutečnosti neviděli konečné vyústění daného questu. Pokud se hráč nebude cítit svázaný a příběh mu nabídne vícero cest, pak půjde podle mě o hráče spokojeného.Jak věrně napodobí Kingdom Come: Deliverance šermířské souboje?

• Novinka: 29. 10. 2017 • Autor: Jiří Fait

O soubojích se toho v rámci Kingdom Come: Deliverance napsalo již mnoho. Hra si zakládá na realističnosti tohoto prvku a studio Warhorse mu věnuje nemálo času. Zdejší způsob boje by mohl znamenat menší revoluci ve first-person RPG žánrů, pokud jej vývojáři dotáhnou do zdárného konce. Daniel Vávra a Viktor Bocan nám ze středověké zbrojnice názorně předvedou, že to myslí opravdu vážně.

Vávra zmiňuje, že jejich cílem je vytvořit univerzální a sofistikovaný systém soubojů, jenž se přiblíží realitě tak blízko, jak jen to bude možné. Samozřejmě jde pořád jen o hru, takže musíme očekávat nějaké kompromisy. Jde hlavně o zábavu, ta je stále na prvním místě. Nicméně máchání zbraněmi má být propracované a dopady ran citelné. Jejich výběr bude skutečně široký: palcáty, sekery, kopí, řemdihy a také meče. Podle tvůrců je ovšem takový meč docela drahá záležitost, takže obstarat si nějakou pořádnou ocel nebude vůbec snadné.

Kingdom Come Deliverance; sword play

Ukázka předvádí jak souboje skutečných šermířů, tak i samotný systém bojů ze hry. V Kingdom Come: Deliverance bude kromě vašeho zdraví důležitým prvkem také výdrž. Ta se odvíjí od věcí jako je únava, hlad nebo celkového vyčerpání z bitev. Pokud půjdete do souboje s prázdný žaludkem, nevyspalí a s plnou plátovou zbrojí na sobě, můžete si rovnou dřepnout na zadek a nechat se umlátit.

Každý úder, který udělíte (anebo obdržíte), totiž odčerpá něco z vaší výdrže, a pokud jste přišli oslabení, v souboji dlouho nevydržíte. Vývojáři navíc zmiňují i speciální komba, jež můžete provést po úspěšném řetězení určitých úderů vyžadujících (podle našeho odhadu) nemalé množství výdrže. S některými protivníky nemusíte jít do boje na blízko, ale například je prošpikovat šípy z dálky. Rytíře na koni zase celkem snadno shodíte ze sedla pomocí píky, využijete-li krátkého dosahu jeho zbraně.

Kingdom Come Deliverance; bow arrow

Šermování samo o sobě vypadá opravdu propracovaně. Útoky vedete z různých úhlů, můžete je na poslední chvíli měnit a zasáhnout místo, kde se nepřítel zrovna nekryje. Kingdom Come: Deliverance je pořád v první řadě RPG, takže pokud narazíte na opravdu tuhého protivníka, můžete si v příslušné sekci vylepšit spoustu schopností a daný souboj si takto ulehčit, nebo se mu úplně vyhnout tím, že soka přesvědčíte o zbytečnosti celé bitky pomocí „kecací“ dovednosti. Už teď se nemůžeme dočkat konečného výsledku.Nový trailer Born From Ashes odhaluje, kterak v sobě Jindřich objeví hrdinu

• Novinka: 18. 8. 2017 • Autor: Dominik Fait

Nadpis je možná poněkud zavádějící, ale takhle nějak by se dalo charakterizovat poselství nové ukázky, kterou nám kluci a holky z Warhorse v tyto parné letní dny naservírovali. Z popela Jindřichovy vypleněné rodné vesnice a ze smrti jeho rodičů se zrodí nenávist a touha po pomstě, proto slovo „hrdina“ tak úplně nevystihuje povahu hlavní postavy Kingdom Come: Deliverance. Na druhou stranu člověk přece jen musí mít pro strach uděláno, hodlá-li čelit Kumáncům (právě jejich oddíly stojí za válečnou tragédií v Jindřichově Stříbrné Skalici) a zprostředkovaně také lišce ryšavé, králi Zikmundovi.

Žádné konkrétní nové informace trailer nepřináší, můžeme tak jen hodnotit, v jaké fázi vývoje hra je a jaký dojem v nás celkově vyvolává. V tomto ohledu si o všem podstatném přečtěte v našem preview, co se samotného videa týče, můžeme pouze konstatovat, že se s každým dalším týdnem těšíme stále víc.

Ovšem je třeba poctivě přiznat, že ještě evidentně není vše dokonalé: obličejové animace nepůsobí (snad s výjimkou Jindřichova otce) úplně věrohodně… byla by rozhodně škoda, kdyby Kingdom Come v rozletu brzdila taková zdánlivě prkotina (kolega z branže Mass Effect: Andromeda by o tomto tématu mohl sáhodlouze vyprávět). Také dabing nám úplně nelibozvučí – například v čase kolem 0:40 vyvolává dojem téměř komický. Nicméně času mají tvůrci ještě celkem dost, a tak určitě není nutné malovat čerta na zeď. S trochou štěstí a dobré vůle se tyto drobné, ale potenciálně kritické nedostatky ještě vypilují.


Kingdom Come: Deliverance; rytířský turnaj, rvačka Kingdom Come: Deliverance; boj, jeskyně

HW nároky pro Kingdom Come: Deliverance PC 
Minimální HW požadavky Doporučené HW požadavky
Operační systém Windows 7 64-bit nebo Windows 8 (8.1) 64-bit Windows 7 64-bit nebo Windows 8 (8.1) 64-bit
Procesor Intel Core i5-2500K 3.3 GHz nebo AMD Phenom II X4 940 Intel Core i7-3770 3.4 GHz nebo AMD FX-8350 4.0 GHz.
Grafická karta NVIDIA GeForce GTX 660 nebo AMD Radeon HD 7870 NVIDIA GeForce GTX 1060 nebo AMD Radeon RX 580
DirectX DirectX 11.0 DirectX 11.0
Operační paměť 6 GB 8 GB
Pevný disk 30 GB 30 GB

S jakým herním PC na Kingdom Come: Deliverance?

Chcete si ulehčit výběr? Níže pro vás máme tipy na vhodné herní počítače podle náročnosti.

Alza GameBox GTX1660

Minimální požadavky:

Alza GameBox GTX1660

Alza GameBox RTX2060

Doporučené požadavky:

Alza GameBox RTX2060

Alza GameBox RTX2080

Pro náročné:

Alza GameBox RTX2080

i Mohlo by vás zajímat

Související články

Hodnocení metacritic

Kingdom Come: Deliverance preview

Obsah preview Kingdom Come: Deliverance

 1. Kingdom Come: Deliverance nás zavede do zemí Koruny české
 2. Čekají vás realistické souboje a řemesla
 3. Kingdom Come: Deliverance, to je svět plný možností
 4. Za každý svůj čin ponesete patřičný následek
 5. Svět Kingdom Come „žije“
 6. Masivní souboje nesmí ve středověké hře chybět
 7. HW nároky pro Kingdom Come: Deliverance PC

Kingdom Come: Deliverance nás zavede do zemí Koruny české

(30. 6. 2017) Hra je zasazená do 15. století, přesněji do roku 1403, kdy byl král Václav IV. v zajetí a jeho bratr Zikmund chtěl ovládnout České země. Hrát budete za kovářského synka Jindřicha, jehož příběh začíná právě uprostřed tohoto rozruchu. Rukama žoldáků přišel o rodinu i dům, a tak se Jindřich vydává na cestu ke spravedlnosti. Kingdom Come nás zavede do skutečných historických oblastí městeček Sázava, Rataje nad Sázavou a Stříbrná Skalice.

Kingdom Come: Deliverance krajina, grafika

V Kingdom Come: Deliverance se převtělíte do syna kováře Jindřicha, se kterým budete prozkoumávat krásné scenérie zemí Koruny české, ale zažijete i neutuchající a kruté boje na život a na smrt.

Čekají vás realistické souboje a řemesla

Kingdom Come: Deliverance si velice zakládá na autentičnosti soubojů a prostředí. Unikátní je například soubojový systém. Vývojáři ze studia Warhorse spolupracují se zkušenými šermíři, kteří jsou experti na středověké bojové umění. Budete tak mít možnost své nepřátele srovnat do latě pomocí reálných, dávno zaniklých technik a pohybů. Naučit se je všechny tak, aby naopak finálně nesrovnali oni vás, bude vyžadovat čas. Zejména pokud se s každou z dobových zbraní, mezi nimiž najdeme klasiky jako meče, sekery, kladiva či luky, „pracuje“ vždy trochu odlišně.

Další obvyklou herní mechanikou u RPG bývají řemesla. Ani Kingdom Come: Deliverance na ně nezapomnělo. Jako syn kováře se samozřejmě očekává, že se budete věnovat kovařině a kování výzbroje pro příští bitvu. Pokud máte v oblibě tichý a temný průchod hrou, věnujte se například alchymii a namíchejte svým nepřátelům smrtící dryáky. Řemesla budou testovat vaše dovednosti z reálného života. Broušení meče, míchání jedů, to vše probíhá stylem miniher.

Kingdom Come: Deliverance; souboj, faceoff Kingdom Come: Deliverance; souboj, přepadení

i

Vývojáři k zaznamenání animací využili vlastní motion capture studio. V něm nahráli pohyby šermířů, aby byla výsledná podoba ve hře maximálně autentická a plynulá.

Kingdom Come: Deliverance, to je svět plný možností

Způsobů, jak Kingdom Come: Deliverance hrát, je spousta. Lze se vydat cestou barda, který všechny spory řeší svojí výřečností. Můžete se odít do ocelových plátů rytíře a na každý problém odpovídat hrubou silou. Anebo preferujete spíše taktiku kradmých pohybů ve stínech a zákeřných útoků do zad? Nebojte, i na zlodějíčky mezi námi dobří lidé z Warhorse pamatovali.

Na veškeré vaše činy ovšem bude herní svět Kingdom Come: Deliverance reagovat, takže si musíte dávat pozor, co děláte. Metod, jak plnit úkoly, je opravdu mnoho a je pouze na vás je objevit. Času budete mít dost, protože malebná krajina s dynamickým počasím, kterou můžete prozkoumat na svém věrném oři nezávisle na hlavní dějové lince, vás jen tak neomrzí.

Kingdom Come: Deliverance zloděj, gameplay

Minihry se ve světě Kingdom Come: Deliverance vyskytují na denním pořádku. Potřebujete nabrousit meč? Musíte se to nejprve naučit a formou miniher tuto dovednost dále pilovat. Stejně tak průchod hry je jen a pouze ve vaší režii, možností je nespočet.

Za každý svůj čin ponesete patřičný následek

Každý váš čin má v Kingdom Come: Deliverance následky. Na tradiční „návštěvy“ u NPCéček zahrnující kromě zdvořilého pozdravu i kompletní vybílení jejich skromných obydlí (provedených za bílého dne a pod jejich bohorovným dohledem) zapomeňte. Pokud něco ukradnete a někdo vás nahlásí, budete se muset zodpovídat vyšší moci. Vaše skutky, dobré i zlé, se kromě toho podepíší i na herní ekonomice a postoji, jaký k vám zaujmou místní obyvatelé. Jestli budete nemilosrdně vraždit a loupit, vlídného slova, natož spojenců, se asi jen tak nedočkáte.

Svět Kingdom Come: Deliverance „žije“

Každé NPC má svůj denní cyklus. To jsme mohli vidět i u jiných RPG her, co je ovšem velice unikátní, je systém upřednostňování potřeb před zadaným úkolem. Správně, každá jednotlivá postava v herním systém má vlastní potřeby a musí je uspokojovat. NPC spolu také neustále vedou rozhovory, které vám mohou osvětlit děj hry, nebo vám otevřít nové možnosti. Zkrátka a dobře, nic vám nebrání jen tak se potulovat mezi vesničkami a sledovat všední život jejich obyvatel se všemi slastmi a strastmi, jež taková venkovanská existence ve středověké Evropě obnáší.

Kingdom Come: Deliverance; životní cyklus, vesnice

Celý herní svět Kingdom Come: Deliverance je dokonale propracovaný. Každý zde žije svůj život a nemá problém vás poslat k šípku, protože má prostě něco lepšího na práci než vám zrovna teď pomáhat. Dialogy mezi potulujícími lidmi mohou mnohdy napomoct k osvětlení děje. Doporučujeme ovšem mít zapnuté titulky, jelikož hra nebude mít česky dabing a neangličtináři by tak mohli minout zajímavé informace.

Masivní souboje nesmí ve středověké hře chybět

Když už budete cítit, že jste šermířský systém Kingdom Come: Deliverance ovládli dostatečně, zkuste se zapojit do některé z velkých bitev. Ovšem i ty vycházejí ze skutečnosti, že jste obyčejný člověk a nikoliv šlechtic, takže se jich zúčastníte jako řadový voják. Žádná vysoká hodnost a velení skupiny. Jen vy, vaši spolubojovníci a nepřátelé. Kromě bitev na otevřeném prostoru se můžete těšit také na obléhání monumentálních hradů, při nichž využijete veškeré své těžce nabyté zkušenosti. Proč se třeba neproplížit za nepřátelské linie a nezkusit potichu zpacifikovat stráže na strážních postech?

Kingdom Come: Deliverance obléhání hradu, boj

S Jindřichem se postupně v Kingdom Come: Deliverance vypracujete do stavu, kdy bude ve vašich silách zapojit se do velkých bitev, mezi nimiž se jednoznačně vyjímá obléhání a dobývání hradů.

V předběžném přístupu má mnoho lidí nahráno už několik set hodin, takže je vidět, že i po dokončení hlavního příběhu budete mít chuť hrát Kingdom Come: Deliverance dál. Warhorse navíc slibuje vydání vývojářských nástrojů a podporu modifikací, které vám herní dobu ještě více prodlouží. Po dvou odkladech jsme se dočkali oficiálního data vydání. To je stanoveno na (a doufejme, že už takové i zůstane) 13. února 2018 pro PC, Xbox One i PS4. Ale pokud se vám nechce čekat na plnou verzi, můžete si zaplatit předběžný přístup a do objevování světa Kingdom Come: Deliverance se pustit už teď.

4,9 13×
Kingdom Come: Deliverance Royal Edition - PS4
Hra na konzoli - PS4 / PS4 Pro, PS5 (s mechanikou), krabicová verze, české titulky, žánr: RPG, - edice obsahuje všechny přídavky - Treasures of the Past, From the Ashes, The Amorous Adventures of Sir Hans Capon, Band of Bastards a A Woman's Lot
599,-
Skladem > 10 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: MSX617
4,4 169×
Xbox Game Pass Ultimate - 3 měsíční předplatné
Dobíjecí karta - na PC (Win 10), mobilní telefon / tablet (Android), Xbox 360, Xbox One S / Xbox One X, Xbox Series X, Xbox Series S, licence ke stažení, klíč pro Xbox Live, Microsoft Store a Xbox Mobile app, doba členství 3 měsíce - 333 Kč/měsíc
999,-
Ihned ke stažení
Objednací kód: MX029gu2
4,4 55×
Xbox Game Pass - 6 měsíční předplatné
Dobíjecí karta - na Xbox One S / Xbox One X, Xbox Series X, Xbox Series S, licence ke stažení, klíč pro Xbox Live, doba členství 6 měsíců - 249,83 Kč/měsíc
1 499,-
Ihned ke stažení
Objednací kód: MX029gp2
4,4 169×
Xbox Game Pass Ultimate - 1 měsíční předplatné
Dobíjecí karta - na PC (Win 10), mobilní telefon / tablet (Android), Xbox 360, Xbox One S / Xbox One X, Xbox Series X, Xbox Series S, licence ke stažení, klíč pro Xbox Live, Microsoft Store a Xbox Mobile app, doba členství 1 měsíc
339,-
Ihned ke stažení
Objednací kód: MX029gu1
4,4 55×
Xbox Game Pass - 3 měsíční předplatné
Dobíjecí karta - na Xbox One S / Xbox One X, Xbox Series X, Xbox Series S, licence ke stažení, klíč pro Xbox Live, doba členství 3 měsíce - 249,67 Kč/měsíc
749,-
Ihned ke stažení
Objednací kód: MX029gp3
Kingdom Come: Deliverance - From The Ashes (PC) DIGITAL
Hra na PC - elektronická licence, klíč pro Steam, české titulky, žánr: akční a RPG,
64,-
Ihned ke stažení
Objednací kód: MVE003910
Vytisknout
P-DC1-WEB09
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací