Co je to standard Matter?

Zobrazit katalog

Článek

Aktualizováno

Nikdy jste neslyšeli o Matter? V tom případě jste si otevřeli náš článek správně! Jde totiž o dlouho očekávaný standard, který propojuje různé prvky chytré domácnosti. Co všechno umí a jaké značky standard Matter prosazují?

Co je to standard Matter – OBSAH

 1. Co je Matter?
 2. Jaké jsou přínosy standardu Matter pro systémy Smart Home?
 3. Jak na chytrou domácnost?
 4. Matter a praktické využití Philips Hue

Co je Matter?

Matter je nový komunikační standard chytré domácnosti. To znamená, že výrobci chytrých zařízení budou používat jedno komunikační rozhraní pro přenos informací mezi různými prvky. Díky tomu dojde ke sjednocení komunikace chytrých zařízení od různých výrobců, což je dnes poměrně složité. V principu tedy půjde o platformu, která zaštítí všechny poskytovatele hardwaru i softwaru pro chytrou domácnost.

V budoucnu si tak budete moci například zakoupit chytrou žárovku s podporou Matter a nastavit ji pomocí Apple Homekit, Google Assistant nebo Amazon Alexa – aniž byste se museli starat o kompatibilitu. Již nyní sice některá zařízení podporují více platforem (například Amazon Alexa nebo Google Assistant), ale Matter tuto podporu platforem rozšíří a usnadní implementaci nových zařízení.

Chytrá domácnost; Matter

Pokud tak bude produkt označen logem Matter, znamená to, že bude kompatibilní s ostatními produkty komunikujícími tímto standardem bez ohledu na značku. A zároveň je uřídíte kteroukoli z platforem k řízení chytrého domu, tedy aktuálně Apple HomeKit, Google Home, Amazon Alexa, Samsung Smartthings nebo Tuya.

Často kladené otázky Matter?

Co je to standard Matter?

Jde o otevřený standard pro vzájemnou komunikaci chytrých zařízení, který je navržený tak, aby umožňoval vzájemné propojení mezi chytrými zařízeními od různých výrobců.

Co je cílem standardu Matter?

Hlavním cílem standardu Matter je umožnit uživatelům snadné a bezproblémové propojení a ovládání různých chytrých zařízení v domácnosti, bez ohledu na to, od kterého výrobce pocházejí. Díky tomu by mělo být možné například ovládat osvětlení, topení, klimatizaci, zabezpečovací systémy a další výrobky pomocí jednoho centrálního ovladače nebo chytrého asistenta.

Kdo stojí za vývojem standardu Matter?

Standard Matter je výsledkem spolupráce mezi velkými technologickými společnostmi, jako jsou Apple, Google, Amazon a další. Současně vznikl sloučením několika existujících standardů pro domácí automatizaci, jako jsou Apple HomeKit, Google Weave a Thread od společnosti Nest Labs.

Kdo za standardem Matter stojí?

Connectivity Standards Alliance, mezinárodní společenství více než 550 technologických společností, které se zasazuje o otevřené standardy pro internet věcí, oznámilo 4. 10. 2022 vydání specifikace Matter 1.0 a zahájení certifikačního programu Matter. Členské společnosti mají nyní k dispozici kompletní program pro uvedení nové generace produktů, které fungují napříč značkami a platformami, na trh s větším soukromím, bezpečností a jednoduchostí pro spotřebitele.

Smart home: ilustrativní

Součástí vydání standardu Matter 1.0 je otevření autorizovaných testovacích laboratoří k certifikaci produktů, dostupnost testovacích svazků a nástrojů a kompletní vývojová sada softwaru (SDK) pro referenční návrhy s otevřeným zdrojovým kódem. To vše s cílem uvést poměrně rychle na trh nové, inovativní produkty. Dále členové Connectivity Standards Alliance plánují softwarově aktualizovat některé své produkty tak, aby podporovaly Matter, což je z uživatelského hlediska fajn zpráva.

„To, co začalo jako mise s cílem rozluštit složitost konektivity, vyústilo v Matter, jednotný globální protokol založený na IP, který zásadně změní internet věcí,“ řekl Tobin Richardson, prezident a generální ředitel Connectivity Standards Alliance. „Toto vydání je prvním krokem na cestě, kterou se naše komunita a průmysl vydávají, aby byl internet věcí jednodušší, bezpečnější a hodnotnější bez ohledu na to, kdo jste a kde žijete. Díky celosvětové podpoře velkých i malých společností je vydání standardu Matter 1.0 více než jen milníkem pro naši organizaci a naše členy.“

Smart home: ilustrativní

V představenstvu Connectivity Standards Alliance zasedají vedoucí pracovníci společností Amazon, Apple, ASSA ABLOY, Comcast, Google, Huawei, IKEA, Infineon Technologies AG, The Kroger Co., Latch Systems, LEEDARSON, Legrand, LG Electronics, Lutron Electronics, Midea, Nordic Semiconductor, NXP Semiconductors, OPPO, Resideo, Samsung Electronics, Schneider Electric, Signify, Silicon Labs, Somfy, STMicroelectronics, Texas Instruments, Tuya a Wulian.

Jaké jsou přínosy standardu Matter pro systémy Smart Home?

V současné době je oblast chytrých domácností poměrně roztříštěná a pro celou řadu obyčejných zákazníků silně nepřehledná. Existuje totiž mnoho příslušenství s podporou vlastních komunikačních protokolů – například Apple HomeKit. Jiné prvky chytré domácnosti zase komunikují v rámci Amazon Alexy, případně s Google Assistant. Nemusí být jasné, proč byste si měli vybrat jednu platformu místo druhé, a i když se jednou rozhodnete, jste omezeni na část trhu s příslušenstvím, a nikoliv na to, co má design nebo specifikace, které zrovna hledáte nebo potřebujete.

Jakmile se přenosový standard Matter více rozšíří, což očekáváme během roku 2023, bude jeho využívání výhodné jak pro uživatele, tak i pro celé odvětví inteligentních domácností. Uživatelé získají jednu základní platformu, kde bude fungovat prakticky každý nový výrobek pro chytrou domácnost. A to včetně spolehlivé komunikace s dalším příslušenstvím, což je často problém. Různé prvky chytré domácnosti jsou totiž často rozptýlené ve více místnostech nebo venku, a pokud není k dispozici solidní signál, může docházet k problémům v komunikaci. Je tak možné očekávat urychlení přechodu domácností na kvalitnější WiFi routery s podporou rozhraní WiFi 6 nebo MESH systémy. Možná se u nových WiFi routerů také setkáme s nějakou optimalizací pro komunikaci prvků chytré domácnosti přes standard Matter.

Díky postupnému odstranění mnoha různých platforem ve výsledku ušetří i výrobci prvků chytré domácnosti. I když prodají více výrobků, nebude nutné držet velké množství pracovníků na podpoře. Celý proces zprovoznění nového zařízení totiž bude maximálně snadný a intuitivní i pro nezkušené uživatele.

Jak na chytrou domácnost?

Chytré telefony byly teprve začátek – dnes s jejich pomocí můžete ovládat kompletní domácnost. Koncept Smart Home přestal být sci-fi fantazií nebo technologickou hříčkou pro geeky a stal se realitou dostupnou pro každého. Chytrou domácnost zvládnete vybudovat sami, bez tahání kabelů a složité instalace. A získáte pomocníka, který zjednoduší každodenní činnosti, zvýší bezpečnost domova a sníží energetické náklady.

Apple HomeKit

Uživatelé operačního systému iOS k centralizaci chytré domácnosti vyloženě nepotřebují specializovaný hub s komunikačním protokolem ZigBee či Z-Wave. Produkty fungující přes aplikaci Domácnost od Apple totiž fungují na lokální síti – musíte být doma na stejné WiFi, jako je ovládaný produkt. Možnost vzdáleného ovládání mimo lokální síť – např. z druhého konce světa – však přichází v úvahu až při využití centrální jednotky, jako je Apple TV, Apple HomePod nebo Apple iPad v režimu domácího centra.

Apple HomeKit sdružuje ovládání smart spotřebičů a komponentů označených logem „Works with Apple HomeKit“ v jediné aplikaci. Přímo v ní snadno přidáte další domácnosti i další uživatele. Apple HomeKit podporuje ovládání chytrými hodinkami Apple Watch, a díky Siri dokonce i hlasovými pokyny. Zcela nejpohodlnější ovládání nabídne multimediální zařízení Apple TV či chytrý reproduktor Apple HomePod.

 • Pro lokální ovládání eliminuje nutnost pořízení specializovaného hubu
 • Produkty kompatibilní s Apple HomeKit fungují na WiFi nebo Bluetooth
 • Pohodlné ovládání pomocí iPhonu, iPadu nebo Apple Watch
 • Hlasové ovládání díky asistentce Siri
 • Pouze pro majitele produktů Apple
 • Využití automatizací a vzdálené ovládání pouze s domácím centrem (Apple HomePod, Apple TV, iPad)
 • Funkční pouze ve verzi systému iOS 10 a vyšší

Internet věcí

Z anglického Internet of Things (zkráceně IoT). Díky vysokorychlostnímu internetu se neustále zvyšuje množství zařízení a přístrojů běžné spotřeby, které pomocí internetu komunikují se svými uživateli a odesílají data o provozu do cloudových služeb nebo jiným zařízením. Internet věcí představuje jeden z hlavních pilířů konceptu chytré domácnosti (Smart Home).

Bluetooth

Bluetooth představuje standard pro bezdrátovou komunikaci mezi dvěma i více zařízeními, např. počítačem, chytrým telefonem a chytrými hodinkami, ale i mezi komponenty chytré domácnosti. Nevýhodou je dosah omezený na několik desítek metrů.

Z-Wave

Z-Wave je jedním z nejvíce využívaných protokolů pro bezdrátovou komunikaci mezi zařízeními v chytré domácnosti. Jedná se o otevřený protokol, což znamená, že spolu teoreticky mohou spolupracovat zařízení různých výrobců. Mozkem systému bývá obvykle Z-Wave centrála, jednotlivé komponenty si však dokážou signál vzájemně předávat, a rozšiřovat tak dosah celé sítě s každým dalším připojeným zařízením.

ZigBee

ZigBee je stejně jako Z-Wave otevřený protokol bezdrátové komunikace, který propojuje jednotlivé součásti automatizované domácnosti jako např. bezpečnostní senzory a alarmy, termostaty, zámky nebo kamery s centrální řídicí jednotkou, ale i mezi sebou navzájem. Využití nachází také v průmyslu. Komponenty s podporou ZigBee spolu komunikují ve frekvenčním pásmu 868 MHz nebo 2,4 GHz.

IFTTT

Zkratka pro anglický výraz If This Then That, který lze volně přeložit jako „Pokud se stane toto, musí se stát i tamto“, označuje bezplatnou webovou platformu, která dokáže formou tzv. appletů, tedy řetězců podmíněných akcí a reakcí, propojit jinak nesouvisející aplikace i chytrá zařízení. K dispozici je také aplikace pro chytré telefony a tablety se systémem iOS a Android.

Inteligentní dům vs. chytrá domácnost

Ve spojení s chytrou domácností můžeme narazit i na pojem inteligentní dům (nebo chytrý dům). I když lze oba výrazy považovat za významově příbuzné, neznamenají totéž. Chytrá domácnost (Smart Home) je obvykle marketingové označení pro systém vzájemně komunikujících prvků, které si můžete kdykoliv pořídit i do své současné domácnosti a zpříjemnit či usnadnit si jimi život. Jak se dočtete v tomto průvodci, jde především o světla, zabezpečovací prvky, kuchyňské spotřebiče a podobná zařízení.

Alternativně lze za chytrou domácnost označit jakékoliv domácí prostředí využívající chytré prvky. Lze proto tímto způsobem pojmenovat jak domácnost postavenou na systémech Apple HomeKit, Amazon Alexa, Google Assistant a podobně, tak domácnost uvnitř inteligentního domu. Zatímco za inteligentní domácnost lze označit každou domácnost v inteligentním domě, za inteligentní dům nelze označit každý dům využívající prvky chytré domácnosti.

Inteligentní dům smart home
Ať už máte pravý inteligentní dům, nebo ne, chytrou domácnost můžete skutečně nabít funkcemi.

Správně jsou chytré domy typem budov, které se jako „inteligentní“ už projektují. Nejde tedy jen o sadu chytrých prvků tvořících inteligentní domácnost, nýbrž o komplexní systém využívající specificky připravenou elektroinstalaci i architektonická a strojní řešení. Ta spolupracují tak, aby byla budova maximálně automatizovaná, regulovatelná a úsporná.

Starší budovu lze chytrému domu přiblížit podobně, jako ji lze zateplit. Ale tak jako prostým zateplením nedosáhnete energetické úspornosti nových pasivních domů, ani stará budova s novými chytrými prvky nenabízí tolik možností jako od základů navržený inteligentní dům. Nicméně pokud chcete vytvořit něco jako inteligentní dům svépomocí, Smart Home prvky jsou nejlevnějším a nejpraktičtějším řešením, které můžete využít. Se zapojením si poradíte sami a díky bezdrátové komunikaci prvků se vyhnete i větším stavebním úpravám.

Jak využít scénáře a automatizace?

Jste v situaci, kdy si se svou chytrou domácností skvěle rozumíte a chcete ji začít využívat naplno. K tomu vám pomohou scénáře a automatizace. Scénář umožňuje v jeden okamžik spustit několik akcí najednou – typicky se jedná o scénář typu „Dobré ráno“ nebo „Dobrou noc“, kdy váš hlasový asistent rozsvítí (zhasne) světla, zvýší (sníží) teplotu v obývacím pokoji a zapne (vypne) větrák. Fantazii se zde meze nekladou, scénářů můžete vytvářet mnoho a mohou obsahovat nespočet různorodých příkazů.

Automatizace, jak už název napovídá, jsou tady od toho, aby se chytrá domácnost obešla i bez vás. Jinými slovy, automatizace umožňuje spustit několik akcí najednou bez vašeho vědomí, ale pouze v případě splnění nějaké podmínky. Otevření okna vyvolá vypnutí topení, otevření dveří způsobí rozsvícení světel nebo nejrůznější reakce na narušení zabezpečení domácnosti. Cílem je mít vše důležité na jeden klik, povel nebo zcela automaticky.

Matter a praktické využití Philips Hue

Na trhu už máme první produkty pro Matter. Celou situaci si totiž rychle uvědomila společnost Philips s řadou chytrého osvětlení Hue, která bude používat protokol Matter. Pro vás jako uživatele tak bude velkým plusem, pokud můžete například pomocí hlasových příkazů, ať už používáte Alexu od Amazonu, Google Assistant, nebo Siri od Applu, zapínat a vypínat nebo stmívat světla Philips Hue. To je samozřejmě možné již nyní, ale je to mnohem komplikovanější, než když se to provádí prostřednictvím komunikačního rozhraní Matter. Philips Hue má v oblasti osvětlení mimořádně silnou pozici a jako průkopník využití standardu Matter počítá v blízké době se zvýšením prodejů.

i Mohlo by vás zajímat

Standard Matter je konečně tady a je připraven sloužit uživatelům chytré domácnosti. Je proto velký předpoklad, že v následujících měsících dojde k masivnímu rozšíření podporovaných prvků.

4,8 695×
Apple HomePod mini vesmírně šedá - EU
Hlasový asistent Apple HomeKit (Siri) - kompatibilní aplikace Apple Home, podpora iOS, připojení přes WiFi 2,4 GHz a bluetooth, otevřený systém, fungování samostatně, ovládání domácnosti, podporuje Apple Music
2 890,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: JA041
4,7 73×
Apple HomePod (2nd generation) Midnight
Hlasový asistent Apple HomeKit (Siri) - v angličtině, kompatibilní s aplikacemi výrobce, podpora iOS, připojení přes WiFi 2,4 GHz a bluetooth, otevřený systém, fungování samostatně, ovládání domácnosti, vzdálený přístup, 4 mikrofony ke snímání okolního zvuku, podporuje Apple Music, výškový reproduktor
8 999,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: apple23_02
4,4
FIBARO Home Center 3
Centrální jednotka - komunikační protokol ZigBee a Z-Wave, hlasový asistent Google Assistant a Amazon Alexa, kompatibilní aplikace apple Siri zkratky, podpora Android a iOS, připojení přes WiFi 2,4 GHz, WiFi 5 GHz, bluetooth a rádiové vlny, otevřený systém, ovládání domácnosti
13 890,-
Skladem 3 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: FIBR03
4,8 695×
Apple HomePod mini bílý - EU
Hlasový asistent Apple HomeKit (Siri) - v angličtině, češtině, kompatibilní aplikace Apple Home, podpora iOS, připojení přes WiFi 2,4 GHz a bluetooth, otevřený systém, fungování samostatně, ovládání domácnosti, kamera, 2 mikrofony ke snímání okolního zvuku, podporuje Apple Music, basový reproduktor
2 890,-
Skladem > 5 ks
Objednací kód: JA041a1
4,0 14×
iGET SECURITY M5-4G Premium - inteligentní zabezpečovací systém 4G LTE/WiFi/LAN, set
Centrální jednotka - podpora Android a iOS, připojení přes WiFi 2,4 GHz, GSM a rádiové vlny, uzavřený systém, ovládání zabezpečení, pro správu až 1000 zařízení
6 499,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: iGt21014
4,6 254×
Google Nest Mini 2. generace Charcoal
Hlasový asistent Google Assistant - v angličtině, němčině, podpora Android a iOS, připojení přes WiFi 2,4 GHz, WiFi 5 GHz a bluetooth, otevřený systém, ovládání domácnosti, 3 mikrofony ke snímání okolního zvuku, podporuje Spotify, YouTube Music a Pandora
1 190,-
Na objednávku – termín upřesníme
Objednací kód: GOOGH51
4,5 19×
Sonoff NSPanel EU, šedý
Centrální jednotka - hlasový asistent Google Assistant a Amazon Alexa, kompatibilní s aplikacemi výrobce, podpora Android a iOS, připojení přes WiFi 2,4 GHz a bluetooth, uzavřený systém, ovládání domácnosti, vytápění a chlazení, displej, pro správu až 8 zařízení
1 890,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: SNFa042
4,8 695×
Apple HomePod mini modrý - EU
Hlasový asistent Apple HomeKit (Siri) - kompatibilní aplikace Apple Home, podpora iOS, připojení přes WiFi 2,4 GHz a bluetooth, otevřený systém, fungování samostatně, ovládání domácnosti, podporuje Apple Music
2 890,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: JA042
4,6 23×
TP-Link Deco M9 Plus (2-pack)
WiFi systém - WiFi 5, 802.11-/b/g/n/ac, až 2134 Mb/s, Tri-band (2.4 GHz 400 Mb/s + 5 GHz 867 Mb/s ), 2 × GWAN, 2 × GLAN, WPA-PSK a WPA2-PSK, rodičovská kontrola
5 379,-
Skladem > 5 ks
Objednací kód: TP880c
3,5 17×
iGET SECURITY M5-4G Lite - inteligentní zabezpečovací systém 4G LTE/WiFi/LAN, set
Centrální jednotka - podpora Android a iOS, připojení přes WiFi 2,4 GHz, GSM a rádiové vlny, uzavřený systém, ovládání zabezpečení, pro správu až 999 zařízení
4 299,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: iGt21013
4,6 254×
Google Nest Mini 2. generace Chalk
Hlasový asistent Google Assistant - v angličtině, němčině, podpora Android a iOS, připojení přes WiFi 2,4 GHz, WiFi 5 GHz a bluetooth, otevřený systém, ovládání domácnosti, 3 mikrofony ke snímání okolního zvuku, podporuje Spotify, YouTube Music a Pandora
1 190,-
Na objednávku – termín upřesníme > 5 ks
Očekáváme 20.06.2024
Objednací kód: GOOGH52
4,6 110×
Google Nest Hub (2nd gen) Chalk
Hlasový asistent Google Assistant - v angličtině, podpora Android a iOS, připojení přes WiFi 2,4 GHz a bluetooth, otevřený systém, ovládání osvětlení, domácnosti, sledování počasí, displej, 3 mikrofony ke snímání okolního zvuku, podporuje Netflix, YouTube, Spotify, Apple Music a YouTube Music, uhlopříčka displeje 7", dotykové ovládání
2 290,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: GOOGH45
4,8 695×
Apple HomePod mini žlutý - EU
Hlasový asistent Apple HomeKit (Siri) - kompatibilní aplikace Apple Home, podpora iOS, připojení přes WiFi 2,4 GHz a bluetooth, otevřený systém, fungování samostatně, ovládání domácnosti, podporuje Apple Music
2 890,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: JA043
4,3 60×
Tesla Smart ZigBee Hub
Centrální jednotka - komunikační protokol ZigBee, hlasový asistent Google Assistant a Amazon Alexa, kompatibilní aplikace tuya, podpora Android a iOS, připojení přes WiFi 2,4 GHz, otevřený systém, ovládání elektroinstalace, osvětlení, domácnosti, zabezpečení, oken, dveří, vrat, vytápění a chlazení, pro správu až 50 zařízení
Cenová bomba
499,- Ušetříte 150,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: Tslpt2114
4,1 41×
AQARA Hub M2 EU - Zigbee řídící jednotka
Centrální jednotka - komunikační protokol ZigBee, hlasový asistent Apple HomeKit (Siri), Google Assistant a Amazon Alexa, kompatibilní aplikace Apple Home, připojení přes WiFi 2,4 GHz, bluetooth a ethernet, ovládání osvětlení, domácnosti, zabezpečení, vytápění a chlazení
1 299,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: AqRAA_0016
4,8 695×
Apple HomePod mini oranžový - EU
Hlasový asistent Apple HomeKit (Siri) - kompatibilní aplikace Apple Home, podpora iOS, připojení přes WiFi 2,4 GHz a bluetooth, otevřený systém, fungování samostatně, ovládání domácnosti, podporuje Apple Music
2 890,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: JA044
Vytisknout
P-DC1-WEB03
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací