Sluneční paprsky lákají ven, tak proč toho nevyužít aktivně s holemi na nordic walking? Víte vlastně, jak vybrat správné hole? A jak s touto poměrně oblíbenou aktivitou správně začít?
Nordic walking je všeobecně považován za ideální pohybovou aktivitu pro seniory, ale tuto úvahu musíme rozšířit i na mnohé další skupiny. Nordic walking je tak zcela jistě ideální pro někoho, kdo sedí celý den u počítače, tráví spoustu času v uzavřených prostorech nebo například většinu času stráví za volantem v automobilu nebo jiném dopravním prostředku.
Možná hlavním plusovým bodem pro nordic walking je, že kromě holí již nic dalšího nepotřebujete. A vyrazit můžete v jakémkoli ročním období.
Rázná chůze s holemi neboli nordic walking pochází z Finska a patří mezi oblíbené letní aktivity i pro vrcholové biatlonisty a běžce na lyžích. Při této činnosti totiž zapojíte do pohybu prakticky celé tělo.
i
Nordic walking a hubnutí
Co se týče spalování kalorií, můžete se dostat do stejných čísel jako při klasickém běhu, nenamáháte ale takovou měrou klouby. A o jakých číslech se zde bavíme? Při hmotnosti 90 kg můžete za hodinu intenzivní chůze spálit až 2 300 kJ (550 kcal).
Při nordic walkingu máte v hůlkách oporu, zároveň díky nim dokážete jít mnohem rychleji než při chůzi bez nich. Práce s hůlkami posílí vaše paže, zlepší koordinaci a dýchání. Náročnost si můžete přizpůsobit dle svých schopností a sport je možné provozovat celoročně.
Protože jsou hole jedinou pomůckou, kterou na nordic walking potřebujete, je nutné výběru věnovat zvýšenou pozornost. Z pohledu materiálů je to jednoduché – nejkvalitnější jsou karbonové s uhlíkovými vlákny, zajišťující pevnost i dlouhodobou odolnost. A přitom jsou lehké a dobře tlumí nárazy. Nevýhodou je pouze vyšší cena. Hliníkové jsou naopak citelně levnější, ale mají zase vyšší hmotnost. Duralové hole pak tvoří takový čistý střed s průměrnými vlastnostmi.
Nordic walking hole jsou charakteristické úchopem v tzv. rukavičce. To znamená, že hole máte stále pevně v rukou, i pokud je během odrážení pouštíte z dlaně. To je důležité, protože při nesprávném použití například trekingových holí se vám snadno smekne ruka a může dojít k nějakému zranění.
Důležitou vlastností je samozřejmě délka používaných holí. Tu ovlivníte jednoduchým povolením klipů a vysunutím na potřebnou délku. Během cestování tak lze hole docela solidně zmenšit. Správná délka hole odpovídá zhruba vaší výšce, od níž odečtete 55 centimetrů. Při prvním nastavení výšky hole je nutné dodržet úhel v lokti 90 stupňů.
Nordic walking hole mají různá zakončení, která volíte podle připravené trasy. Některé hole jsou opatřeny i botičkou, jež je vhodná pro pohyb například po asfaltu. Pokud vás však následující kilometry zavedou do lesa na nezpevněný povrch, lze botičku jednoduše sundat a dále se pohybovat s holí zakončenou hrotem.
Základní technika pohybu s nordic walking holemi je poměrně jednoduchá a během prvních pár venkovních výletů ji zcela bezpečně zvládne naprostá většina lidí.
Chůze s holemi na nordic walking není technicky náročná, ale je dobré se zpočátku soustředit na koordinaci pohybu celého těla. Pohyb s holemi by měl být především uvolněný a celkově pohodlný.
Pokud preferujete náročnější sportovní aktivitu, bude pro vás jistě zajímavý nordic running. Běh s holemi pro vás je bez ohledu na výkonnostní úroveň jedině ku prospěchu. I kdyby mělo jít jen o občasné zpestření rutinního tréninkového týdne. Nicméně s velkým rozmachem ultra maratónů v horském prostředí je vhodné tuto aktivitu pravidelně nacvičovat.
Správné zapojení holí při běhu významně snižuje zatížení především nosných kloubů. To má nesporný význam v prevenci proti zranění nejnamáhanějších částí nohou – achillovek, kotníků a kolen. Běžcům a dalším sportovcům, kteří už nějaké zranění mají, pak použití holí umožňuje rychlejší návrat k plnému tréninkovému zatížení.
Nordic walking je běžná chůze se speciálními hůlkami, z níž mají radost všechny věkové skupiny. Můžete začít v kterémkoli věku a s celkově naprosto minimální investicí do potřebného příslušenství.