AD homeoffice PET

Octopath Traveler (RECENZE) – JRPG s notnou dávkou nostalgie

Zobrazit katalog

Recenze

Aktualizováno

Square Enix ve spolupráci se studiem Acquire Switch vyvinulo ambiciózní JRPG Octopath Traveler s atraktivním vizuálním stylem, tahovými souboji a 8 hlavními hrdiny, s nimiž prožijete nejedno dobrodružství a budete postupně odhalovat jejich mnohdy pohnuté osudy. Jak se tato hra vycházející 13. 7. 2018 pro Nintendo Switch povedla, se dozvíte v naší recenzi.• Žánr: RPG • Multiplayer: Ne • Vývojář: Square Enix, Acquire • Vydavatel: Nintendo • Datum vydání a Platformy: Nintendo Switch (13. července 2018) • Homepage: www.nintendo.com/games/detail/octopath-traveler-switch • Čeština: NeObsah recenze Octopath Traveler

 1. Octopath Traveler – 8 různých příběhů v jednom
 2. Tak už konečně táhni!
 3. Vizuálně úchvatný Octopath Traveler
 4. Octopath Traveler rozhodně stojí za to
 5. Recenze Octopath Traveler: závěrečné hodnocení

Octopath Traveler – 8 různých příběhů v jednom

• Recenze: 22. 7. 2018 • Autor: Štěpán Lenk

Octopath Traveler na první pohled vypadá jako poměrně klasické JRPG připomínající třeba Final Fantasy 6. Od ostatních zástupců tohoto žánru se ale v určitých oblastech liší, což je nejlépe asi vidět na příběhu, kdy místo jasně dané dějově linie staví do popředí partičku 8 hrdinů a jejich osobní životní příběhy. 

Octopath Traveler; artwork: hrdinové

Octopath Traveler je skvělé dobrodružství, které sází především na příběhy jednotlivých postav.

Na začátku si zvolíte jednu z 8 dostupných postav lišících se povoláním (bojovník, zloděj, kouzelník, lovec atd.) a hlavně svými osudy. Díky tomu je prvních pár hodin ve hře radikálně odlišných v závislosti na vybraném hrdinovi, protože každý začíná v jiném městě, potýká se s jinými životními situacemi a jeho motivace k výpravě do velkého světa plného dobrodružství je zcela odlišná.

Lovkyně H’aanit se tak vydává po stopách svého ztraceného mentora, zloděj Therion se pokouší přijít k bohatství loupeží v tajemném sídle, učenec Cyrus Allbright se snaží vypátrat odcizený svazek z univerzitní knihovny a tak dále a tak podobně. Jednotlivé příběhy jsou převážně zábavné a napínavé, některé ale za ostatními svou kvalitou přeci jen trochu zaostávají. Třeba taková poutní výprava Ophilie Clementové za Plamenem původu (Flame of Origin) mě poměrně nudila, celkově mi ale postavy v Octopath Traveler přišly dobře napsané a často mi přirostly k srdci více, než bych na začátku čekal. 

Octopath Traveler; gameplay: Tressa Octopath Traveler; gameplay: Ophilia Octopath Traveler; gameplay: detail

Obrázek 1: Dějová linie obchodnice Tressy mě opravdu bavila. Obrázek 2: Zato příběh mladé Ophilie jsem nemohl vystát. Obrázek 3: Lokace potěší úchvatnými detaily.

Škoda ovšem poměrně pomalého rozjezdu celé hry. Dokud se k vám nezačnou přidávat ostatní členové party, hra se docela táhne a zejména u slabších postav (hlavně klerik a učenec) trvají některé souboje až nepříjemně dlouho. Čím víc, tím líp zde naštěstí platí beze zbytku a už s druhým členem na palubě začne faktor zábavy rapidně stoupat.

Octopath Traveler rozhodně nezapře své JRPG kořeny, proto můžete očekávat levelování postav, spoustu magie, jedinečných schopností každého charakteru, nakupování lepší výbavy a spoustu rozhovorů a vedlejších questů. Fanoušci budování vlastních avatarů si tak určitě přijdou na své, uživatelské prostředí by si ale vzhledem k velkému množství statistik, obrazovek a tabulek zasloužilo vyřešit trochu intuitivněji. 

Octopath Traveler; gameplay: menu Octopath Traveler; gameplay: souboj Octopath Traveler; gameplay: interier

Obrázek 1: Menu by mohlo být o něco méně. Obrázek 2: Kde jsem si jen nechal ten postřik proti hmyzu? Obrázek 3: Krom exteriérů se povedly i interiéry.

Tak už konečně táhni!

V rámci putování za osudy postav ve své skupince prozkoumáváte okolní krajinu, otevíráte poschovávané truhličky s poklady a dost často se dostanete do napínavých potyček na život a na smrt. Souboje jsou tahové a vzhledem k různým povoláním všech charakterů a jejich schopnostem i dosti variabilní. Všichni nepřátelé jsou citliví na specifické typy útoků (ať už elementální či fyzické) a mají určitý počet štítů, které postupně odbouráváte úspěšnými útoky. Pokud se vám štíty podaří vyčerpat úplně, nepřítel je na jedno kolo omráčený a můžete útočit dle libosti, či své výpady mezi jednotlivými postavami i řetězit. 

Zajímavým prvkem v Octopath Traveler je i možnost boostovat své útoky pomocí speciálních bodíků, které každá vaše postava získá na začátku nového kola. Ty můžete uplatnit hned, nebo si je schovat na později a použít jich hned několik najednou. To přijde vhod především při soubojích s obtížnými bossy, kdy vám pár chytře našetřených Boost bodů leckdy pomůže prorazit i zdánlivě nezničitelný štít. 

Octopath Traveler; gameplay: boss Octopath Traveler; gameplay: boss Octopath Traveler; gameplay: piráti

Obrázek 1: První boss, na kterého jsem v Octopath Traveler narazil. Obrázek 2: Tenhle boss mi dal opravdu zabrat. Obrázek 3: Piráti toho vydrží opravdu hodně, naštěstí jejich útoky nejsou zas tak silné.

Při prozkoumávání krásně zpracovaných lokací mě ale trochu iritoval fakt, že nepřátelé nejsou nikde vidět. Mapa se jimi ve skutečnosti jen hemží, ale přesto jsou vašemu zraku skryti, takže si prostě jdete v poklidu po cestě, nikde ani živáčka, a najednou bum! Obrazovka zčerná a už jdete do boje, aniž byste ještě před vteřinou něco tušili. Chápu, že to částečně zvyšuje napětí, ale někdy prostě na bojování nemáte náladu a mít přehled o výskytu nepřátel na mapě by se rozhodně hodilo. 

Protivníci se navíc respawnují děsivě rychle a často tak budete absolvovat stejné souboje dvakrát čistě proto, že jste si zaběhli na vedlejší cestu pro truhlu a vracíte se zpět přes stejné místo třeba jen o 10 sekund později. V Octopath Traveler navíc můžete ukládat hru pouze na určitých místech, takhle rychlý respawn oponentů pro mě byl místy velmi frustrující. Není to tím, že by souboje nebyly zábavné, to naopak, mají v sobě ten správný mix napětí, akce, taktiky a obtížnosti. Často už jich je ale prostě moc (hlavně při cestování z jednoho města do druhého) a začnou působit malinko stereotypně. Většinou ale pomůže zaskočit na chvíli do města, nasbírat trochu síly a co nevidět se zase začnete bavit.

Octopath Traveler; artwork: charaktery

8 hlavních hrdinů Octopath Traveler v celé své kráse.

Vizuálně úchvatný Octopath Traveler

V oblasti hratelnosti je na tom tedy Octopath Traveler až na pár drobných nedostatků velmi dobře, jak si ale vede po audiovizuální stránce? No, grafické zpracování vzhledem ke své retro stylizaci rozhodně nemusí sednout každému a abych byl upřímný, i já sám jsem nejdříve s vizuální stránkou Octopath Traveler trochu bojoval. Mohla za to především tlumená paleta v počátečních lokacích, jakmile jsem se ale v kůži zloděje Theriona dostal z města a začal prozkoumávat okolní oblasti, Octopath Traveler si mne nadobro získal.

Octopath Traveler; gameplay: sníh Octopath Traveler; gameplay: pláž Octopath Traveler; gameplay: světlo

Obrázek 1: Jednotlivé lokace překvapí mírou detailů a drobných efektů. Obrázek 2: Hra trochu nečekaně běží na Unreal Engine 4. Možná proto ta voda vypadá tak dobře. Obrázek 3: Povedené světelné efekty nejvíce vyniknou v tmavých jeskyních.

Grafika je v rámci své stylizace krásná, plná detailů a drobných animací (tráva, koruny stromů, blyštící se sněhové vločky), jež navozují iluzi skutečně živého světa. Dokonce i ty malé postavičky jsou skvěle rozpohybované a s i těmi několika pixely, které je tvoří, jsou schopny řečí těla předat určitou emoci či aktuální náladu. Překrásná jsou jednotlivá města, jež vynikají odlišnou architekturou a překvapí i působivé světelné efekty v tmavých jeskyních.

Octopath Traveler; artwork: plánování

Krom stylizované grafiky se Octopath Traveler může pyšnit i krásnými ilustrovanými vizuály.

To vše podbarvuje výtečná hudba skladatele Yasunori Nishikiho, který si s jednotlivými hudebními motivy opravdu vyhrál a zdatně střídá monumentální skladby burácející v akčních pasážích s méně agresivními, až intimními melodiemi. Octopath Traveler díky tomu jako celek působí kouzelným, místy až pohádkovým dojmem a i když je grafika ve své podstatě velmi jednoduchá, o to více je fascinující, jakých atmosférických výjevů tvůrci s několika sprity na obrazovce docílili. Palec nahoru.

Octopath Traveler rozhodně stojí za to

Kolem a kolem je Octopath Traveler vynikající tahové JRPG, které se místo budování klasického fantasy příběhu soustředí především na hlavní postavy a jejich osudy. Upřímně řečeno to ale vůbec ničemu nevadí, jelikož dějovou linii o zachraňování jednoho království už jsme viděli nejméně stokrát a Octopath Traveler tak v rámci svého žánru působí jako závan svěžího větru, paradoxně i přes svou retro stylizaci. Pokud jsou vám podobné hry blízké a vlastníte Nintendo Switch, neměl by vám tento titul uniknout.

Octopath Traveler; artwork: cesta

Za koho z osmi hrdinů nejraději hrajete vy?

Recenze Octopath Traveler: závěrečné hodnocení

Hodnocení 82% GEM
Hlavní parametry: Hratelnost
75%
Audiovizuální zpracování
85%
Znovuhratelnost
90%
Octopath Traveler; recenze

Klady

 • Kouzelná grafika
 • Krásná hudba
 • Povedený soubojový systém
 • Zajímavé hlavní postavy a jejich osudy

Zápory

 • Po čase poněkud stereotypní souboje
 • Velmi rychlý respawn nepřátel
Štěpán Lenk

Štěpán Lenk

Hraním videoher svůj volný čas trávím už pěknou řádku let, jejich recenzování jsem se ale začal věnovat až kolem roku 2017. Mými oblíbenými žánry jsou RPG a akční adventury, nepohrdnu ale i nějakým tím zápasem o přežití v battle royale titulech nebo čistokrevnou FPS. Obecně u her razím heslo, že skvělá hratelnost je nadřazená nabušené grafice.

i Mohlo by vás zajímat

Octopath Traveler vyšlo 13. července 2018 exkluzivně pro Nintendo Switch.


Vytisknout
P-DC1-WEB11
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací