Red Dead Redemption 2 (RECENZE) – Osudový příběh Divokého západu

Zobrazit katalog

Recenze

Aktualizováno

Red Dead Redemption 2 je konečně tady. Dokáže obří westernová akce naplnit očekávání, která se za dobu vývoje kolem hry nashromáždila? Překoná pokračování svými kvalitami první díl? A stojí tento výlet na Divoký západ vůbec za to? Odpověď na tyto a další palčivé otázky naleznete v naší recenzi!

Red Dead Redemption 2; keyart: cover

zdroj: Rockstar Games

Red Dead Redemption 2 (hra) | Red Dead Redemption (IP) |

Akční adventura Red Dead Redemption 2 je druhým díle herní série Red Dead Redemption. Titul vyvíjí Rockstar Studios a vydává společnost Rockstar Games. Hra vychází 26. 10. 2018 na PS4Xbox One, 5. 11. 2019 na PC a 19. 11. 2019 na Google Stadia. Titul obsahuje separátní multiplayer v podobě Red Dead Online a je bez české lokalizace . | Homepage


Články: | Recenze – PS4

Obsah recenze Red Dead Redemption 2 (PS4)

 1. Dospělý příběh na počátku nové éry
 2. Red Dead Redemption 2 - Divoký západ nikdy nebyl rozsáhlejší
 3. Kde končí snaha o realismus a začíná hra?
 4. Střílení, střílení a zase to střílení v Red Dead Redemption 2
 5. Co oči zákona v Red Dead Redemption 2 nevidí, to odznak nebolí
 6. Dostavník dorazil do cílové zastávky
 7. Recenze Red Dead Redemption 2: závěrečné hodnocení

Dospělý příběh na počátku nové éry

• Recenze: 1. 11. 2018 • Autor: Štěpán Lenk

Red Dead Redemption 2 je hned od začátku dosti intenzivním zážitkem. Dutch Van Der Linde je společně se svým gangem po masakru ve městě Blackwater na útěku před zákonem. Riskantní přechod přes horský průsmyk se ale nevyplatil a celý gang díky silné vichřici uvízne v promrzlém dřevěném srubu. Takřka bez jídla, léků a dalších zásob.

Red Dead Redemption 2; screenshot: přestřelka
Gang Van Der Linde v akci.

Jedním z členů skupinky je i Arthur Morgan (tedy vy), ostřílený desperát a pravá ruka hlavy gangu, jež se s několika dalšími lidmi vydává do nepříznivého počasí sehnat nějaké zásoby. A až v Red Dead Redemption 2 poprvé vyrazíte na koňském hřbetu do nečasu, kdy slyšíte jen pískání mrazivého větru, křupání zmrzlého sněhu a na krok nevidíte, dýchne na vás zvláštní tíseň a pocit zodpovědnosti. Někdo se totiž o členy gangu bude muset postarat a ten někdo jste vy.

Nebude to ovšem nic jednoduchého. Píše se totiž rok 1899 a nespoutaná éra desperátů a Divokého západu pomalu končí. Nastupuje 20. století a s ním i nová, civilizovaná doba. Bude v ní ale místo pro Arthura Morgana a zbytek gangu, který si cení své svobody a nezávislosti na systému nadevše?

Red Dead Redemption 2; gameplay: začátek Red Dead Redemption 2; gameplay: Arthur Red Dead Redemption 2; gameplay: Jelen
Obrázek 1: Hra začíná poněkud nepříjemně v mrazivé vánici. Obrázek 2: Arthur Morgan je sympaťák s trochu pochybným morálním kodexem. Obrázek 3: Člověk se o svůj gang musí nějak postarat. Dneska bude jelení guláš.

Příběh je, jednoduše řečeno, super. V rámci jednotlivých misí se budete podílet na vcelku standardních westernových aktivitách (přepadení vlaku, krádež dostavníku, lov divoké zvěře, však to znáte…) přesně vystihující naše představy o Divokém západu, jež nám od malička vtloukaly do hlavy televizní a knižní kovbojky.

Kromě akčních pasáží ale podstatnou část příběhu tvoří  nutnost postarat se o ostatní členy gangu, který tvoří mimojiné i ženy, děti a všemožné existence, jejichž cesty svedl osud dohromady. Zlepšovat životní úroveň všech obyvatelů tábora pak můžete pomocí upgradů, ty ale něco stojí a Dutch Van Der Linde má zrovna hluboko do kapsy. K navyšování společného rozpočtu pak slouží speciální kasička, kam lze dle vašeho uvážení přispívat buď dolary nebo hodnotnými věcmi, tak snad si ty prachy vydělané vražděním, okrádáním a hazardními hrami nebudete škudlit pro sebe, že ne?

Red Dead Redemption 2; screenshot: protagonista
Bál jsem se nevýrazného hlavního protagonisty, naštěstí jsem se mýlil.

Na atraktivitě příběhu se kromě výborně navržených misí velkou měrou podílí i skvěle napsané postavy, jež pronášejí uvěřitelné, často velmi zábavné dialogy. Měl jsem trochu obavy, jestli bude vůbec možné se ztotožnit s hlavním hrdinou Arthurem, jelikož je to ve své podstatě prachobyčejný pistolník a zabiják. Tvůrci mu ale vtiskli pořádnou dávku šarmu a osobnosti, takže i když díky vašim rozhodnutím často dělá vyloženě odporné, amorální věci, nakonec si ho oblíbíte velmi rychle.

Red Dead Redemption 2 - Divoký západ nikdy nebyl rozsáhlejší

Red Dead Redemption 2 je obří hra. Je to jeden z těch titulů, ve kterém můžete utopit klidně stovky hodin a stále zde budete objevovat něco nového. Herní mapa je skutečně obrovská, víc než svojí rozlohou ale ohromuje především fantasticky zpracovaným, živým světem. Po cestách projíždějí dostavníky, osamělí jezdci, přírodou běhá zvěř, již můžete lovit, nebo klidně jen pozorovat, nemluvě o strašné spoustě náhodných mini questů, jež sice můžete ignorovat, často se ale nachomýtnete i k situacím, které mohou být ve finále významnější, než by se na první pohled mohlo zdát.

Red Dead Redemption 2; screenshot: průzkum
Svět Red Dead Redemption 2 skýtá nejedno překvapení.

Například jednou jsem bezstarostně cválal na koni krajinou, když tu náhle slyším volání o pomoc. Po chvíli pátrání jsem narazil na mladého muže uštknutého chřestýšem. Rozhoduju se mu pomoci, jed vysávám (pod podmínkou, že o tom nikomu neřekneme) a jdu si po svých. Když jsem pak o několik dní později jel nakoupit munici do města Valentine, přihnal se ke mně onen mladík s úsměvem na rtech a jako poděkování mi nabídl, že si mohu v obchodě se zbraněmi vybrat jednu položku dle svého uvážení –  že prý to zaplatí. A podobných okamžiků je ve hře plno. Výjimkou nejsou ani naprosto bizarní momenty – kde jinde jste viděli koně zavraždit svého majitele?

Red Dead Redemption 2 ale samozřejmě netvoří jen jedna rozlehlá krajina, dost často zavítáte i do měst, ať už proto, že si chcete doplnit zásoby, zahrát karty v saloonu nebo se třeba jen potřebujte pořádně vykoupat. Osobně jsem nejraději navštěvoval jižanské St. Denis, svou architekturou zcela evidentně inspirované skutečným New Orleans v Louisianě, a malebné městečko Strawberry na úpatí hor – to jsem si přímo zamiloval a ono mne. Tedy do té doby, než jsem v rámci jedné mise nevystřílel polovinu jeho obyvatel.

Red Dead Redemption 2; gameplay: saint denis Red Dead Redemption 2; gameplay: Strawberry Red Dead Redemption 2; gameplay: Krajina
Obrázek 1: St. Denis se evidentně inspirovalo skutečným New Orleans. Obrázek 2: Městečko Strawberry si mě získalo svou poklidnou atmosférou. Obrázek 3: I mimo města je ale na co se koukat.

Kromě plnění spousty hlavních a vedlejších misí můžete při svých toulkách naplňovat i své tajné sběratelské touhy hledáním kartiček z krabiček cigaret, krást povozy a posléze je prodávat překupníkovi, lovit legendární zvířata, chytat ryby, hledat dinosauří kosti, navštívit biograf, hrát hazardní hry nebo prostě jen tak z plezíru okrádat náhodné pocestné. Množství vedlejších aktivit je až neuvěřitelné a to jsem zde zdaleka nevyjmenoval všechny.

Rockstar Games se podařilo vytvořit opravdu unikátní svět, který, bohužel pro ostatní studia,  posunuje laťku open world her o pár stupínků nahoru. Dokonalé iluzi ještě napomáhá úžasné audiovizuální zpracování v čele s parádně detailní grafikou, realistickými světelnými efekty a především dynamickým modelem počasí, jehož plynulé proměny během okamžiku vykouzlí diametrálně odlišnou atmosféru. Třešničkou na dortu jsou pak naprosto brilantní práce dabérů a místy až filmová hudba, jež snese srovnání i s klasikem žánru Enniem Morriconem. Výtečná práce a klobouk dolů. Jen si dejte pozor, abyste se při tom všem nadšení z krásného otevřeného světa nezapomněli a nezřítili se třeba i s koněm z útesu. Jako… ehm… jeden můj kamarád, nikoli já, pochopitelně.

Red Dead Redemption 2; gameplay: poker Red Dead Redemption 2; screenshot: rybolov Red Dead Redemption 2; gameplay: nůž
Obrázek 1: Poker aneb můj nejoblíbenější způsob, jak přijít o peníze. Obrázek 2: Život na Divokém západě je leckdy stresující, není nad to se uvolnit třeba při rybolovu. Obrázek 3: Poznámka: Tato kratochvíle ve skutečnosti bolí o dost více, než ve hře.

Kde končí snaha o realismus a začíná hra?

Hned v úvodních minutách hraní vás zaskočí míra realismu a detailů, kterou svuj titul Rockstar Games obdařili. Arthurovi rostou vlasy a vousy, postupně se mu špiní oblečení, svého koně musíte krmit, hřebelcovat a sem tam ho přátelsky poplácat pro utužení dobrého vztahu. Každá i sebemenší aktivita má svou vlastní animaci, což vytváří přímo pohlcující atmosféru a je to úžasné na pohled, na druhou stranu to všechno vytváří velmi specifickou, rozvážnou a pomalou hratelnost, která upřímně nemusí sednout každému.

Red Dead Redemption 2; gameplay: pečínka
Některé aktivity jsou v Red Dead Redemption zbytečně zdlouhavé.

Otevírání šuplíků, prohledávání zabitých nepřátel, sbírání bylinek, stažení zvířat z kůže, opékání masa na ohni… to vše je z vizuálního hlediska zpracováno s až nebývalou přesností a pečlivostí, bohužel to ale znamená, že každý tento proces zabere klidně několik vteřin, což některé činnosti citelně protahuje. Ano, je to zpracované působivě a dodává to hře jedinečnou atmosféru, když vám ale opékání pár kousků masa zabere klidně i minutu reálného času, bude to třeba po 20 hodinách hry stále zábava?

Korunu tomu dodává i pohyb samotného protagonisty. Arthur je jako neobratný tank, takže otočit se na malém prostoru a přimět ho třeba otevřít bednu na zemi je někdy až nečekaně obtížné, navíc chodí rychlostí třínohé klisny, což je minimálně zpočátku vyloženě otravné a chvíli trvá, než si na to zvyknete. A abych řekl pravdu, zatím jsem si na to po několika desítkách hodin strávených v Red Dead Redemption 2 tak úplně nezvykl.

Red Dead Redemption 2; gameplay: běh Red Dead Redemption 2; gameplay: jídlo
Obrázek 1: Pokud zrovna neběží, tak se Arthur pohybuje k uzoufání pomalu. Obrázek 2: Chcete stáhnout z kůže nějaké zvíře? Není problém, jen to bude chvíli trvat.

Když ale nad tím ale přemýšlím, tohle je asi jediný problém, který jsem na hře objevil. Hratelnost jako taková je prostě skvělá a jen tak se projíždět na koni krásnou krajinou je zkrátka úžasný pocit. I přes idylickou atmosféru se ale nejedná o úplně bezpečenou projížďku, jelikož se svět Red Dead Redemption 2 přímo hemží nástrahami, ať už se jedná o divokou zvěř, lovce lidí či prachsprosté bandity, kteří vám o život budou usilovat často a rádi. Takže když už se vydáte na nějakou vyjížďku (a že jich bude hodně, kůň je váš hlavní dopravní prostředek), doporučuji se pořádně ozbrojit.

Střílení, střílení a zase to střílení v Red Dead Redemption 2

Red Dead Redemption 2 disponuje slušným arzenálem, dočkáte se tedy revolverů, pistolí, pušek, brokovnic, nějakých těch výbušnin, nožů, tomahawků a luků, přičemž jsem pravděpodobně nevyjmenoval zdaleka všechno. O zbraně se musíte starat a udržovat je čisté, jinak hrozí jejich zaseknutí, čemuž by se většina z nás určitě ráda vyhnula.

Zbraně můžete upgradovat, dokonce je i zdobit rytinami, výměnou materiálů, pažbami z různých druhů dřeva a tak podobně. Když přijde na samotnou střelbu, tak ta působí velmi dobře, cítíte váhu každého výstřelu a přestřelky jsou prostě a jednoduše zábavné.

Red Dead Redemption 2 Ol' Driscoll Camp Gunplay | GEM (Gameplay)

Když člověk narazí na kemp nepřátelského gangu, je brokovnice jasná volba.

Vzhledem k tomu, že v akčních pasážích často čelíte výrazné přesile, cítili asi tvůrci potřebu trochu srovnat šance a implementovali do Red Dead Redemption 2 funkci Dead Eye, tedy jakousi formu bullet-timu, jež vám dovolí přesně zamířit hned na několik cílů naráz a pak je jednoduše odprásknout. Osobně mi ale tento mechanismus přišel trochu nadbytečný (byť efektní), většinu času jsem se ale naštěstí v pohodě obešel i bez toho.

Arthur dokáže najednou pobrat dvě menší ruční zbraně (pistole nebo upilované brokovnice) a dvě pušky, nebo jednu pušku a luk. Hlavní protagonista tedy není zrovna chodící zbrojnice, ačkoli na takové ty běžné přestřelky to stačí bohatě. Přesto bych nedoporučoval pouštět se do nějakých masových zabíjení, ani tak kvůli otázce morálky, ale protože… no… co kdyby to někdo viděl?

Co oči zákona v Red Dead Redemption 2 nevidí, to odznak nebolí

Rockstar Games pro svoji westernovou akční adventuru vytvořili poměrně komplexní systém morálky a zločinu. Stejně jako v jejich předchozím titulu GTA V (taková menší hra, možná jste o ní slyšeli) vás ruka zákona pleskne přes prsty, pokud něco vyvedete. Policii se dá utéct a vyhnout se tak přímému konfliktu (a pravděpodobně i několika vraždám), podle závažnosti prohřešku ale posléze bude na vaši hlavu vypsána odměna, což obyčejně znamená i nasazení lovců lidí. Tuto částku lze naštěstí splatit na jakémkoli poštovním úřadu, mnohem lepší je ale nenechat se při zločinu vůbec chytit.

Red Dead Redemption 2; gameplay: paprsky
Poklidná polední procházka lesem je ideální na vyčištění hlavy po vystřílení kempu banditů.

Svět Red Dead Redemption 2 je totiž plný potenciálních bonzáků, kteří se, jakmile vás načapou při nekalosti, okamžitě rozběhnou vás naprášit nějakému zákonodárci. V ten moment máte několik možností - buď vysypete dotyčnému zásobník do zad, nebo jej doběhnete, povalíte na zem a názorně mu vysvětlíte (slovy nebo pěstmi), že by měl raději mlčet, jinak se stane něco velice nepěkného. Co ale ve skutečnosti s nebohým svědkem uděláte, je pouze na vás a vašem svědomí.

Arthurovu pověst tak máte plně ve svých rukou. Chcete hrát za nemilosrdného pistolníka, který střílí na potkany, pardon, na potkání, a je věčně na útěku před zákonem, nebo budete spíše za kladného antihrdinu, jenž se k násilí uchyluje, až když je to nevyhnutelně nutné? Vaše volba, mějte ale na paměti, že k pádu na šikmou plochu často stačí velmi málo.

Red Dead Redemption 2; gameplay: svědek Red Dead Redemption 2; screenshot: žádní svědci Red Dead Redemption 2; gameplay: bounty
Obrázek 1: Dobře mě poslouchej, kámo... Obrázek 2: Žádní svědci, dobří svědci. Obrázek 3: Zabíjení ale není vždy nutností. Někdy stačí laso.

Dostavník dorazil do cílové zastávky

A co říct závěrem? Mám sice pocit, že vše podstatné již bylo řečeno, ale hru jako Red Dead Redemption 2 prostě nemohu jen tak odbýt. Studio Rockstar Games zřejmě překonalo samo sebe a stvořilo vynikající open-world akční adventuru, jež hravě strká do kapsy většinu své konkurence. Chytlavý příběh skupinky vyděděnců společnosti, parádní grafika a zvuk a až neuvěřitelná míra detailů ve všech ohledech vás pohltí natolik, že ovladač dobrovolně odložíte až při úplném vyčerpání.

Red Dead Redemption 2 není dokonalá hra, ale je tomu sakra blízko. Je to jeden z těch titulů, kvůli kterým už více než týden chodím spát ve čtyři ráno a když se probudím, okamžitě v hlavě začínám plánovat, kdy si budu moci zahrát. A jak tak nad tím přemýšlím, kdybych teď přestal psát... Takže se mějte a uvidíme se na prérii!

Tato recenze byla napsána pro PS4 verzi.

Red Dead Redemption 2; screenshot: závěr
Kdy naposledy jste viděli tak krásnou… grafiku?

Recenze Red Dead Redemption 2: závěrečné hodnocení

    Hodnocení 95 % GEM
Hlavní parametry: Hratelnost
95 %
 Audiovizuální zpracování
90 %
 Znovuhratelnost
85 %
Red Dead Redemption 2; recenze

Klady

 • Skvělý příběh
 • Obrovský, krásně zpracovaný otevřený svět
 • Mraky vedlejších aktivit
 • Audiovizuální zpracování
 • Parádní atmosféra

Zápory

 • Možná až příliš zdlouhavé animace u některých činností
 • Neohrabaný pohyb hlavní postavy
Štěpán Lenk

Štěpán Lenk

Hraním videoher svůj volný čas trávím už pěknou řádku let, jejich recenzování jsem se ale začal věnovat až kolem roku 2017. Mými oblíbenými žánry jsou RPG a akční adventury, nepohrdnu ale i nějakým tím zápasem o přežití v battle royale titulech nebo čistokrevnou FPS. Obecně u her razím heslo, že skvělá hratelnost je nadřazená nabušené grafice.

HW nároky pro Red Dead Redemption 2 PCMinimální HW požadavky Doporučené HW požadavky
Operační systém Windows 7 (service Pack 1) - 64bit Windows 10 (v1803)
Procesor Intel Core i5 2500K / AMD FX-6300 Intel Core i7 4770K / AMD Ryzen 5 1500X
Grafická karta NVIDIA GeForce GTX 770 2GB VRAM / AMD Radeon R9 280 3GB NVIDIA GeForce GTX 1060 6GB VRAM / AMD Radeon RX 280 4GB
DirectX - -
Operační paměť 8 GB 12 GB
Pevný disk 150 GB 150 GB

S jakým herním PC na Red Dead Redemption 2?

Chcete si ulehčit výběr? Níže pro vás máme tipy na vhodné herní počítače podle náročnosti.

Alza GameBox GTX1660 Lite

Minimální požadavky:

Alza GameBox GTX1660 Lite

Alza GameBox RTX2060

Doporučené požadavky:

Alza GameBox RTX2060

Alza BattleBox RTX2080S Cougar

Pro náročné:

Alza BattleBox RTX2080S Cougar

i Mohlo by vás zajímat

Red Dead Redemption 2 – Dojmy z hraní (PC)

 1. Už v prvních minutách se Red Dead Redemption 2 nepěkně vybarvilo
 2. Optimalizace zřejmě nikoho v Rockstar Games netrápila
 3. Minimálně v tento moment je Red Dead Redemption 2 dosti nevydařeným portem
 4. HW nároky pro Red Dead Redemption 2 PC

Už v prvních minutách se Red Dead Redemption 2 nepěkně vybarvilo

• Dojmy z hraní: 7. 11. 2019 • Autor: Ondřej Zeman

Jak jsem už psal v naší včerejší novince, start Red Dead Redemption 2 se moc nevydařil, což jsem mohl na vlastní kůži pocítit ihned, jakmile jsem spustil příběhovou kampaň. Její aktivace mě totiž poslala zpátky do Windows, kde mi hra oznámila, že bych si měl nainstalovat již nainstalované ovladače. Po jejich přeinstalování se bohužel nic nestalo, a tak jsem PC vypnul a šel na kutě. Dobře jsem zřejmě udělal, jelikož po zapnutí PC a spuštění klienta společnosti Rockstar Games se mi ráno konečně povedlo jeden z nejočekávanějších portů tohoto roku nastartovat. Nevím však, zda se jednalo o velké vítězství, protože po zahájení dějové linky se mi úplně ztratilo menu, nebo přesněji řečeno jeho velká část, kvůli čemuž se s ním nepracovalo zrovna nejlépe.

Red Dead Redemption 2; screenshot: cover
Na PC verzi Red Dead Redemption 2 jsem se skutečně těšil, je opravdu škoda, že nám všem Rockstar Games dodalo hru, jež funguje jen určité části jejich vlastníků.

O moc lépe na tom bohužel nebyla ani mapa, z níž jsem stejně jako z výzev měl možnost vidět kvůli grafickému bugu jen polovinu. Kdyby mě ovšem tento nešvar trápil jen v menu, zřejmě by to nebyl až takový problém, po čase však začal zasahovat i do hry samotné, kvůli čemuž se mi slušně ztížilo absolvování některých pasáží. Některé dokonce nebylo možné zdolat vůbec, jelikož vyloženě vyžadovaly, abych mačkal určitá tlačítka v daném pořadí, což nebylo vzhledem k tomu, že jsem neviděl jaká, vůbec jednoduché. Ve finále mi s ním pomohlo až restartování Red Dead Redemption 2, čímž jsem docílil dočasné nápravy, po pár minutách ovšem začala hra opět blbnout, takže jsem si moc nepomohl.

Značně zabugované mi popravdě přišly také některé mise, jež jsem mohl během několika hodin hraní Red Dead Redemption 2 absolvovat. Vyloženě úsměvná byla kupříkladu situace okolo lovení zvěře. Na cestě do tábora se mi totiž povedlo kořist ztratit, čehož jsem si zprvu nevšiml. Když jsem však dorazil do základny, RDR 2 mě nabádalo k tomu, abych svou kořist sundal ze sedla, kde nebyla. Rozhodl jsem se proto, že se pro úlovek vrátím. Hře se ovšem mé počínání moc nelíbilo, a tak mě po chvíli zabilo, přestože mě původně stále nabádalo k tomu, abych konečně vzal svou kořist povalující se ve sněhové závěji.

Red Dead Redemption 2 – Lov (Gameplay)

Plnit úkoly v Red Dead Redemption 2 není nějak zvlášť náročné. Některé dokonce dokáží slušně zabavit, nesmíte od nich však očekávat příliš.

Optimalizace zřejmě nikoho v Rockstar Games netrápila

Zatímco u Grand Theft Auto V svět žasnul nad tím, jak se Rockstar Games povedla PC verze, u Red Dead Redemption 2 většina hráčů nechápe, jak je možné, že se neopakuje stejný scénář. V minulosti se přeci jen vývojářům už povedlo dostat pár svých her na počítače bez toho, aby se u nich komunita musela potýkat s většími problémy. Tentokrát však očividně nedali do své práce srdíčko, jelikož optimalizace, která byla třeba u Grand Theft Auto V jedním z nejvyzdvihovanějších prvků, nepředstavuje v Red Dead Redemption 2 aspekt, s nímž by byla hráčská obec v současnosti zcela spokojena. Je skutečně škoda, že si vývojáři v tomto ohledu nevzali příklad od CD Projekt RED, kteří skrze Zaklínač 3: Divoký hon ukázali světu, jak má vypadat optimalizace otevřeného univerza.

Jejich hra totiž běžela na všech strojích velmi pěkně bez ohledu na to, o jaká PC se jednalo. U  Red Dead Redemption 2 s ničím takovým nepočítejte. Jakmile jej spustíte, můžete se těšit na neustále zatížený procesor způsobující zamrzávání hry, trhané filmečky a citelné propady fps, jak v singleplayeru, tak i v multiplayeru, kde vás bude zasekávání občas stát život. Za úplně fascinující považuji fakt, že celek není schopen řádně těžit z výkonu nabízeného grafikou, kvůli čemuž je ve finále víceméně jedno, zda vlastníte kartu za pět nebo dvacet tisíc, protože s ní titul není schopen pracovat.

Red Dead Redemption 2; screenshot: absence menu Red Dead Redemption 2; screenshot: uřízlá mapa
Zatímco je možné některé nedostatky Red Dead Redemption 2 zachytit na screenshot, určité chyby je třeba zabrat klasickým fotoaparátem, jelikož na obrázcích ze hry nejdou vidět. Setkat jsem se s tímto problémem však mohl v obou režimech, jež tento kus nabízí.

Abych však stále jen nekritizoval, musím uznat, že minimálně ovládání Red Dead Redemption 2 lze označit za relativně vydařené. Hlavní hrdina se dá skrze klávesnici a myš ovládat plynule bez toho, aby se zasekával, či vytvářel problematické situace pro kameru. Střelba je taktéž zpracována velmi kvalitně, díky čemuž si eliminaci nepřátel a lov zvířat vskutku užijete. Jediný problém, který jsem zaznamenal, byla občas trošku hektičtěji navržená jízda na koni, ta ovšem bude jistě podobně jako většina nešvarů Red Dead Redemption 2 rychle opravena.

Když už jsem zde zmínil dobrou ovladatelnost, bylo by ode mě nemístné opomenout také grafické zpracování Red Dead Redemption 2. To představuje jeden z nejsilnějších aspektů tohoto díla, takže pokud hru rozjedete, můžete se těšit na vizuální orgie v rozsáhlém světě, který doslova kypí životem. Osobně jsem se mnohokrát přistihl, jak jen tak jezdím krajinou, sleduji všude se vyskytující zvěř, a účastním se náhodných událostí směřujících mě k dalším dobrodružstvím, jež bych si jistě užíval více, kdyby se odehrávala v odladěné hře.

Red Dead Redemption 2 – Toulky krajinou (Gameplay)

Toulky krajinou Red Dead Redemption 2 jsou něco, do čeho, zřejmě po vyladění technické stránky, zainvestuji spoustu svého času.

Minimálně v tento moment je Red Dead Redemption 2 dosti nevydařeným portem

Aktuálně vydané Red Dead Redemption 2 je jedním z největších překvapení tohoto roku. Bohužel se jedná o nemilé překvápko, protože namísto kvalitně vyladěného díla dostala komunita na PC nedodělanou akční adventuru plnou bugů a technických nedostatků, které jsou natolik závažné, že je nelze za žádných okolností přehlížet. Abych byl upřímný, vůbec nechápu, jak si vývojáři z Rockstar Games mohli dovolit na počítače vypustit něco tak nedopečeného jako Red Dead Redemption 2, hlava mi to prostě nebere. Kdyby v těchto dnech hra vyšla na všechny platformy, zřejmě bych byl schopen akceptovat určitou míru nedostatků. Pokud však měli tvůrci celý rok na to, aby pracovali jen na této verzi, je to, co vypustili, neakceptovatelné, kvůli čemuž bych dal na PC tomuto dílu jen 60%.

Red Dead Redemption 2; screenshot: krajina Red Dead Redemption 2; screenshot: bouře Red Dead Redemption 2; screenshot: chybějící jelen
I přes všechny nedostatky nelze Red Dead Redemption 2 upřít fakt, že se aktuálně jedná o jednu z nejpěkněji vypadajících her na trhu. Jen by to chtělo ještě řádně zapracovat na technické stránce.

Red Dead Redemption 2 je v základu kvalitní hrou. Start PC verze se však na rozdíl od vydání konzolových vyloženě nevyvedl, což ukazují nejen internetová fóra, ale také naše dojmy zacílené vyloženě na zpracování technické stránky, jež jste si mohli v předchozích minutách přečíst. Nákup Red Dead Redemption 2 na PC za sebe v těchto dnech nedoporučuji, protože se jedná o neskutečnou slátaninu, na níž je očividné, že se při práci na portu pro PC vývojáři z Rockstar Games moc nepředřeli. Pokud dojde k opravám, budeme vás detailněji informovat v našich následujících novinkách, nečekám však, že by celek byl dán zcela do pořádku během pouhých pár dní. Je škoda, že se neopakuje situace s Grand Theft Auto V, to bylo totiž po této stránce vyladěno na jedničku.

• Zdroje: Vlastní


Red Dead Redemption 2 – Novinky

 1. (5. 12. 2019) Rockstar si chce odpuštění získat primárně za pomoci spotřebního zboží
 2. (16. 11. 2019) Prozatím největší update pro PC verzi Red Dead Redemption 2 vylepšuje mnohé
 3. (6. 11. 2019) Zásadním problémem Red Dead Redemption 2 jsou časté pády hry
 4. (18. 10. 2019) Některé momenty z průletu krajinou Red Dead Redemption 2 berou dech
 5. (11. 10. 2019) HW požadavky Red Dead Redemption 2 jsou možná až překvapivě nízké
 6. (4. 10. 2019) Zahrát si Red Dead Redemption 2 budeme moci na PC už letos
 7. HW nároky pro Red Dead Redemption 2 PC

Rockstar si chce odpuštění získat primárně za pomoci spotřebního zboží

• Novinka: 5. 12. 2019 • Autor: Ondřej Zeman

Hladký start je věc, která se podaří jen hrstce vývojářů, protože skutečně odladit hru není vůbec jednoduché. O kapku náročnější to bývá u portů, což krásně ukázala PC verze Red Dead Redemption 2. Ta byla v den vydání natolik vyladěná, že některým hráčům nešla ani spustit, a když už se náhodou dostali do hry, většinou se dočkali výrazných propadů fps, nebo pádů do operačního systému. Její tvůrci se naštěstí velmi rychle chytli za hlavu a začali pracovat na opravách, díky čemuž je z jejich díla aktuálně slušně hratelná akce, za níž se Rockstar už nadále nemusí stydět kvůli její nedodělanosti. Určitý šrám na jeho pověsti však zůstal, čehož si je vedení společnosti dobře vědomo, a tak jedná.

Red Dead Redemption 2; screenshot: poncho
Primární odměnou pro hráče, kteří museli čelit nedodělkům Red Dead Redemption 2, má být nový obleček a pár poživatin.

Komunita Red Dead Redemption 2 Online jakožto omluvu za zpackaný start dostane díky „velkorysosti“ Rockstar Games rozsáhlý podpůrný balíček, jež jí má mírně zpříjemnit putování po herním světě. Obsahuje totiž primárně munici do různých typů zbraní, léčivé nápoje a řadu jednorázových posílení, která pomohou vašemu hrdinovi či hrdince nabrat síly po náročné akci. Pokud náhodou máte všeho dostatek, nesmutněte, kromě poživatin a nábojů vám tento balík nabídne také nový přírůstek do vaší garderoby. Po jeho nahození si na sebe budete moci navléct pončo, které vám připomene časy starých dobrých westernů. Osobně se mi obsah bezplatného updatu moc nelíbí, jelikož jsem čekal víc. Časem bychom ovšem měli dostat další rozšíření, tak snad budou více rozsáhlá.

• Zdroje: PolygonProzatím největší update pro PC verzi Red Dead Redemption 2 vylepšuje mnohé

• Novinka: 16. 11. 2019 • Autor: Ondřej Zeman

Když vydáte hru v takovém stavu, že se většina hráčů nedostane ani přes váš klient, je něco hodně špatně. Na druhou stranu vás však stabilní nářek zákazníků, kteří za vaše dílo zaplatili nemalé peníze, nutí k tomu, abyste na jejich lamentování reagovali co nejdříve. Přestože si dal Rockstar v tomto ohledu celkem na čas, nakonec přeci jen jeho mluvčí začali s komunitou aktivněji komunikovat. Ve finále se odhodlali i k tomu, že se zavázali rychlé nápravě, na níž jsme si museli počkat celý týden. Až 14. 11. byl totiž vydán pořádný patch, jehož cílem nebylo celek obohatit o nové aspekty, ale vyloženě opravit nejpalčivější nedostatky, které znemožňovaly lidem, aby si hraní řádně užili. Osobně jeho příchod vítám, protože sám jsem od vydání našich dojmů neměl Red Dead Redemption 2 důvod hrát.

Red Dead Redemption 2 PC Launch Trailer

Po vydání nového patche jede Red Dead Redemption 2 o mnoho lépe než při vydání, někteří však stále hlásí různé typy nedostatků.

Jeho technické nedostatky byly totiž natolik zásadní, že jsem si hraní nemohl řádně vychutnat, a tak mi přišlo zbytečné v herním světě trávit čas. Kdo by taky chtěl investovat jednu z nejcennějších komodit dospělého člověka do něčeho, co nefunguje, jak má. Po vydání aktuálního updatu se však k Red Dead Redemption 2 s vysokou pravděpodobností vrátím. Přinesl totiž řadu inovací, které celek značně vylepšily po technické stránce. Komplet si nyní drží stabilní fps, nepadá, a dokonce se ho podařilo zbavit i většiny grafických chyb, na něž jsem si stěžoval v našich dojmech z hraní. Rockstar si očividně vzal kritiku fanoušků i herních novinářů k srdci a začal makat. Doufejme, že jim jejich současný zápal vydrží a jejich projekt bude už jen vzkvétat.

• Zdroje: Gamespot, vlastníZásadním problémem Red Dead Redemption 2 jsou časté pády hry

• Novinka: 6. 11. 2019 • Autor: Ondřej Zeman

Když před několika lety dorazilo na PC vytoužené Grand Theft Auto V, jednalo se o bezproblémovou hru, na níž bylo poznat, že se při její tvorbě nikdo neflákal. Kritici i hráči z ní proto na počítačích byli doslova nadšení. Od Red Dead Redemption 2 se čekalo, že bude kráčet ve šlépějích vydařeného GTA V. Většina vlastníků digitální kopie se proto těšila na moment, až Rockstar herní svět westernové adventury otevře obyčejným PC smrtelníkům. Kdyby jen tušili, co je čeká, zřejmě by nebyli tolik natěšení. Start Red Dead Redemption 2 se totiž zrovna dvakrát nepovedl, o čemž se přesvědčila velká část hráčů v okamžiku, kdy ji spustila, a namísto menu je přivítalo oznámení o chybě.

Red Dead Redemption 2 PC Launch Trailer

Zatímco trailery k Red Dead Redemption 2 prezentovaly PC verzi jako něco, z čeho bude většina hráčů unesena, finální verze nabízí trošku odlišný zážitek.

Rockstar se k nastalé situaci dlouho nevyjadřoval, nakonec však prolomil mlčení a oznámil stěžovatelům, že je třeba aktualizovat ovladače jejich grafických karet. Co myslíte, pomohlo to? Většině bohužel nikoliv, protože problém padání Red Dead Redemption 2 neměl moc společného se zastaralostí softwaru určeného ke kontrole GPU. Další radou od vývojářů bylo spouštět hru v režimu správce, což u některých zafungovalo, jiným však odmítl klient společnosti Rockstar titul zapnout, jelikož došlo k úpravě spouštěcího souboru, který se tím pádem stal nevyhovujícím. Bezproblémová podle všeho není ani optimalizace či jednotlivé pasáže příběhu, u nichž dochází k samovolnému vypínání celého procesu, z čehož hráči moc velkou radost nemají.

Samotný Rockstar na opravách podle všeho intenzivně pracuje. Jak rychle se mu však podaří zdolat počáteční problémy, je otázkou, na kterou v tento moment nikdo nemá uspokojivou odpověď. V naší redakci máme PC verzi Red Dead Redemption 2 už k dispozici, takže se v následujících dnech můžete těšit na naše dojmy z hraní na počítači, jež jsou aktuálně dosti zkaleny technickými nedostatky, s nimiž jsme se bohužel také setkali.

• Zdroje: PC Gamer, Polygon, YouTube (Rockstar Games)Některé momenty z průletu krajinou Red Dead Redemption 2 berou dech

• Novinka: 18. 10. 2019 • Autor: Ondřej Zeman

Hráče čekající přestřelky nový trailer k Red Dead Redemption 2 zřejmě moc nepotěší, protože se zaměřuje na trošku jiný aspekt tohoto veledíla. Hlavní roli v něm totiž dostala krajina a její obyvatelé – uvidíte divokou prérii, tekoucí řeky, tmou zalité lesy, horská údolí, bažinaté oblasti a sněhem pokryté usedlosti. Právě při spatření ve sněhu zachumlaných baráčků si nejeden hráč určitě vzpomene na vydařený film The Hateful Eight od kultovního režiséra Quentina Tarantina, který nám prezentoval podobný výjev, jen v něm bylo trošku více krve. Na záběrech nechybí ani zvířata, jejichž kožichy jsou díky vylepšením z výkonných grafik řádně načechrané, což jim mohou monstra ze Switch verze Witcher 3: The Wild Hunt jen tiše závidět.

Red Dead Redemption 2 – PC Trailer

Jen málokterá krajina vypadá tak báječně jako ta z Red Dead Redemption 2.

Po zhlédnutí dnešního traileru nám HW nároky na PC připadají vyloženě směšné, protože tato hra si svým vizuálem hravě obhájí mnohonásobně větší požadavky. Prakticky každá sekunda z aktuálního videa k Red Dead Redemption 2 nám ukazuje životem kypící svět, jehož zpracování je doslova dechberoucí. Pokud bude takto celek vypadat i ve skutečnosti a nejen v prezentačních materiálech, dostaneme na počítačích k dispozici hru, kterou si díky její neskutečně věrohodné grafice ve finále zahrají nejen hráči bažící po akci, ale také milovníci krásných výhledů. Ti budou moci po univerzu Red Dead Redemption 2 jen tak bloumat a pátrat po nejlepších momentech, jež by si mohli vyfotit a dát na některé ze sociálních sítí, kde ukazují svému okolí snímky z prožitých dobrodružství.

• Zdroje: YouTube (Rockstar Games)HW požadavky Red Dead Redemption 2 jsou možná až překvapivě nízké

• Novinka: 11. 10. 2019 • Autor: Ondřej Zeman

V posledních letech se rozmohl trend, že si hry na PC berou stále více místa. Red Dead Redemption 2 v tomto ohledu nebude žádnou výjimkou, protože si od vašeho disku vyžádá celkem 150 GB, což i na dnešní poměry rozhodně není málo. Na oplátku vám má ovšem navíc (kromě základní hry, pochopitelně) nabídnout tři mise pro nájemné lovce, dva úkryty pro gangy a dvojici map vedoucích k pokladům. Ochuzeni nebudou vlastníci verze pro počítače ani o pestrou škálu neokoukaných příběhových zbraní, koní a tretek. Přítomna má být taktéž příběhová mise To The Ends of The Earth, která hráče vyšle vstříc velkolepému dobrodružství.

Red Dead Redemption 2; screenshot, parta
S vaší partou budete moci v Red Dead Redemption 2 řešit různé situace.

Samotné HW nároky mi, kromě zmíněné nutnostmi mít větší disk, nepřijdou nikterak vysoké. Prakticky lze říct, že Red Dead Redemption 2 pojede na i na postarších strojích. Osobně se této skutečnosti moc nedivím, protože Rockstar Games prostě a jednoduše chtějí oslovit co největší počet hráčů, který jim následně bude cpát peníze za mikrotransakce, jimž se tento kousek (resp. jeho onlinový bratříček) jistě nevyhne. Zajímají-li vás detailní informace, či to, zda patří vaše mašina mezi počítače, jež Red Dead Redemption 2 rozjedou, detaily o HW můžete nalézt na konci článku.

• Zdroje: Rockstar SupportZahrát si Red Dead Redemption 2 budeme moci na PC už letos

• Novinka: 4. 10. 2019 • Autor: Ondřej Zeman

Už nějaký ten pátek se spekulovalo o tom, že Red Dead Redemption 2 dorazí na PC, nikdo si ovšem nebyl zcela jist, zda to nejsou jen tradiční klepy, kterých se u předchůdce této westernové akce vyrojilo relativně hodně. Nakonec se však ukázalo, že mnoho měsíců probíhající šuškanda se zakládala na pravdivé informaci, kterou před pár hodinami potvrdil sám velký Rockstar Games tím, že oznámil Red Dead Redemption 2 pro počítače. Dle Rockstar by měla tato verze jejich veledíla nabídnout širší spektrum nastavení než jeho konzoloví bratříčci, protože přeci jen v rámci HW budou stroje za desítky, či dokonce stovky tisíc nabízet citelně vyšší výkon otevírající dosud netušené možnosti. Pokud tedy ovšem na to tu nabušenou mašinu budete mít.

Red Dead Redemption 2: Official Trailer #3

Trailer k Red Dead Redemption 2 nadchl hráče na PC už před rokem. Řada z nich proto s nadšením očekávala jeho případné oznámení na počítače.

PC verze Red Dead Redemption 2 by měla obsahovat tradiční příběhový režim spolu s novým obsahem složeným z loveckých misí, neokoukaných zbraní a lovu gangů. Mimoto dostanou hráči na počítačích veškerá DLC, ke kterým mají aktuálně přístup majitelé Xbox One a PS4 verzí. Počítat podle všeho můžeme také s přítomností veškerého obsahu pro hru pro více hráčů, která je dle našeho názoru hlavním důvodem toho, proč vlastně tento kousek míří na tuto platformu. Rockstar přeci jen s posledním GTA vydělával hlavně na mikrontransakcích, kterých nebylo v multiplayeru málo.

Pokud vás Red Dead Redemption 2 zaujalo stejně jako nás, najít jej budete moci 23. října v nabídce Humble Store, Epic Game Store, Green Man Gaming. Pokud si jej ovšem chcete koupit dříve a s určitou výhodou, musíte zamířit na Rockstar Games Launcher startující prodej už 9. října, kdy vám kromě samotné hry nadělí také dva starší tituly ze svého portfolia dle vašeho výběru. Zajímavé na této situaci je, že do katalogu Steam dorazí tento kousek více než měsíc po vydání, což se jeho uživatelům jistě líbit nebude. Red Dead Redemption 2 totiž na PC vychází už 5. listopadu. V případě, že se trošku obáváte toho, jak náročný tento kousek bude, už 9. října vám řekneme více o jeho technických nárocích.

• Zdroje: Gamespot, PC GamerBlíží se kapesní verze Divokého západu?

• Novinka: 4. 1. 2019 • Autor: Štěpán Lenk

Tyto debaty zažehnul samotný ředitel americké sekce Nintenda Reggie Fils-Amie, který v rozhovoru pro Hollywood Reporter prohlásil, že Red Dead Redemption 2 ve verzi pro Switch nevyšla ne kvůli nedostatku výkonu mobilní přenosné konzole, ale prostě a jednoduše z časových důvodů.

Red Dead Redemption 2; screenshot, Switch
Red Dead Redemption 2 na Switchi? Spekulace divoká jako Divoký západ, anebo realita budoucích měsíců či let.

Vývoj Red Dead Redemption 2 se ovšem táhnul několik dlouhých let a začal už v době, kdy Switch neexistoval ještě ani jako technický výkres na papíře. A tak se tedy po příchodu této úspěšné platformy na videoherní scénu Rockstar Games vcelku logicky rozhodli ambiciózní hru dokončit podle původního plánu, než se zbytečně zatěžovat tvorbou další verze.

Znamená to tedy, že v budoucnu můžeme počítat s tím, že si na Switchi Red Dead Redemption 2 zahrajeme? S jistotou to bohužel prohlásit nejde, pravděpodobnost ale nakonec není vůbec malá. Rockstar se ale nejdříve bude určitě soustředit na PC verzi a až poté začne řešit, jak svoji obří hru upravit natolik, aby šla bez problémů rozběhnout na výkonově relativně omezeném Nintendu Switch. Vydařené porty AAA titulů, jako jsou Doom nebo Wolfenstein 2: The New Colossus, ovšem jasně ukazují, že to není nic nemožného.Tvůrci Red Dead Redemption 2 se mají čím chlubit

• Novinka: 19. 12. 2018 • Autor: Štěpán Lenk

Možná se ptáte, jestli toto video vzniklo k nějaké konkrétní příležitosti, nebo Rockstar Games dostali akutní záchvat egoismu? Ne tak docela, Red Dead Redemption 2 je totiž na platformě PS4 momentálně nejlépe hodnocenou hrou vůbec, což si alespoň krátké pozastavení a ocenění zaslouží. 

Red Dead Redemption 2 - Accolades (Trailer)

Trailer ukazující dosavadní úspěchy hry

I přesto, že je vlastně jedná o jedno velké plácání po zádech sebe sama, netlačí Rockstar Games nijak zvlášť na pilu, předvede efektně a svižně sestříhané video okořeněné několika chvalozpěvy a během půl minuty je po všem, takže můžeme jít v klidu domů. A hrát Red Dead Redemption 2. Co taky jiného?Red Dead Redemption 2 – tajemství skrytá v kódu aplikace odhalena

• Novinka: 5. 12. 2018 • Autor: Štěpán Lenk

Nářky PC hráčů se po zveřejnění pochvalných recenzí rozléhaly vyprahlými prériemi až k saloonu města Valentine, ale co naplat, Rockstar Games svou westernovou pecku vydal pouze na konzole a zbytek trhu víceméně ignoruje. Podobně se ovšem zachoval i u GTA 5, je tedy rozumné předpokládat, že PC verze se přeci jen dočkáme. Navíc se několik snaživých jedinců jalo pořádně prozkoumat kód mobilní aplikace Red Dead Redemption 2 a došlo k velmi zajímavým objevům.

V řádcích kódu této aplikace totiž naleznete hesla typická právě pro grafické nastavení na PC – kvalita anizotropního filtrování, motion blur, kvalita vykreslení trávy, odrazů a tak podobně. Zkrátka a dobře to nejsou zrovna věci, které si na konzolích můžete nastavovat dle libosti. Samozřejmě to nelze brát jako plnohodnotný důkaz, je to ale přinejmenším zajímavé.

Red Dead Redemption 2; gameplay: legendy Red Dead Redemption 2; gameplay: vlk Red Dead Redemption 2; gameplay: trefa
Obrázek 1: Legendy o PC verzi Red Dead Redemption 2 se vyprávějí zásadně v noci u táborového ohně. Obrázek 2: PC hráči se na Red Dead Online třesou jako vlk na svou kořist. Obrázek 3: Red Dead Online bude pro PC hráče určitě trefou do černého. Ehm.. No dobře, už toho nechám.

A upřímně, PC komunita je dosti velký píseček na to, aby jej Rockstar jen tak ignorovalo. Naprostá většina jejich her navíc při startu aplikovala stejný postup – prvotní vydání pouze konzolových verzí, aby pak po několika měsících s velkou pompou došlo k oznámení PC portu. Jsem si skoro jistý, že nás to čeká i v případě Red Dead Redemption 2. Vzhledem k tomu, jaký hype provází tuto hru i po vydání, je to snad až nevyhnutelný krok.Red Dead Redemption 2 – krátce a stručně

• Novinka: 19. 10. 2018 • Autor: Štěpán Lenk

Nejnovější video sází na rychlý střih mezi napínavými akčními sekvencemi a promluvami hlavního hrdiny Artura Morgana s ostatními charaktery. Z atmosféry rozhovorů je vidět, že dramatické situace nebude nouze a o svůj holý krk budete bojovat takřka neustále. Dost už ale řečí, podívejte se na novou ukázku sami.

Red Dead Redemption 2 – upoutávka k vypuštění hry (trailer)

Nejnovější trailer překvapil hlavně velmi skromnou stopáží.

Trailer přibližuje vztahy mezi jednotlivými členy gangu Van Der Linde a ukazuje, že se někdy během hry (pravděpodobně na začátku) dočkáme i otřepané hlášky: „Ještě jedna poslední prácička a budeme za vodou.” Všichni ale dobře víme, že tuhle větu většinou následují komplikace, nebezpečí a smrt. Nikdo ale nikdy netvrdil, že život gangstera na Divokém západě bude pohoda, klídek a tabáček.

Osud Artura Morgana se naplno rozběhne už za necelý týden, jelikož Red Dead Redemption 2 oficiálně vychází 26. října 2018 pro PS4 a Xbox One. Pokud se tedy chcete zasadit o to, aby členové gangu Van Der Linde ve zdraví přežili útrapy v Americe na přelomu 19. a 20. století, brzy se vám naskytne přímo jedinečná možnost.Z čeho si zastřílíme v Red Dead Redemption 2?

• Novinka: 17. 10. 2018 • Autor: Štěpán Lenk

Na oficiálních stránkách Red Dead Redemption 2 nedávno přibyla nová záložka Weaponry (Výzbroj), která v rámci poměrně obsáhlého článku představuje většinu arzenálu, jímž se budete moci na nebezpečném Divokém západě ohánět. A protože článek je to dosti dlouhý, přinášíme vám stručný výtah toho nejdůležitějšího, co na jeho řádcích můžeme najít.

Podle Rockstar Games na naše nenechavé ručičky čeká přes 50 střelných zbraní s nezměrnými možnostmi vlastní customizace a upgradování. Zbraně bude možné zdobit vyrýváním vlastních ornamentů či nápisů, ale také různými druhy kovů a jiných materiálů. Estétové si tedy přijdou na své, praktikové se ale mohou těšit na vyměnitelná hledí, hlavně, rukojeti a mířidla, jež vám dovolí si chování oblíbené zbraně upravit podle své libosti.

Red Dead Redemption 2; screenshot, revolver
Zbraně jsou na Divokém západě absolutní nutností.

Každá zbraň se samozřejmě bude chovat jinak a bude se hodit v různých situacích. Kolty a brokovnice dobře poslouží na krátkou vzdálenost, zatímco lovecké pušky užijete spíše na dálku. Rockstar Games se ale ve svém informačním nášupu věnují i speciální schopnosti zvané Dead Eye – ta po spuštění na pár vteřin zpomalí čas a nechá vás v klidu zamířit. Tato schopnost se ale bude v průběhu hry postupně vyvíjet, po určité době se tedy dočkáte i plně automatického zaměřování, možnosti bleskově zamířit na několik cílů naráz či zvýraznění slabých míst nepřátel. 

Osobně mi zahrnutí schopnosti Dead Eye přijde trochu kontroverzní. Na jednu stranu chápu, že v drsném světě Red Dead Redemption 2 je každá pomoc dobrá, na tu druhou se obávám, aby se přestřelky nestaly díky Dead Eye triviální záležitostí. Ale vzhledem k tomu, nakolik jsou ostatní herní mechanismy propracované a dotažené, Rockstar snad ví, co dělá.

Red Dead Redemption 2; screenshot: cesta
Red Dead Redemption 2 vychází 26. října 2018. To abych už vyrazil do nejbližšího hokynářství.

To by bylo z našeho stručného výtahu vše, pokud ale lačníte po dalších informacích jako supi toužící po lahodně uleželé mršině, odkaz na původní článek doplněný o spoustu screenshotů a úžasné dobové ilustrace naleznete zde. Snad to trochu zmírní nekonečné čekání na den, kdy Red Dead Redemption 2 konečně dorazí na pulty všech hokynářství.4 a půl minuty westernového nářezu

• Novinka: 2. 10. 2018 • Autor: Štěpán Lenk

Nejnovější video zveřejněné studiem Rockstar Games se zaměřuje hlavně na pestrou paletu aktivit, kterým se ve hře budete moci věnovat. Vlakové či bankovní loupeže nemůžou chybět, ty k Divokému západu prostě patří, ale pokud zrovna nebudete pistolí v ruce hrozit pokladníkům všemožných institucí, Red Dead Redemption 2 nabízí přibližně miliardu jiných činností, jimiž půjde zahnat dlouhá chvíle.

Red Dead Redemption 2 – oficiální gameplay 2. část (gameplay)

Vychutnejte si téměř 4 a půl minuty strhujících záběrů.

Jestli se budete věnovat hazardním hrám, rybaření, lovu divoké zvěře, pistolnickým duelům, vykrádání domů, obchodů, vymáhání odměn nebo se pustíte do volného průzkumu obří herní plochy narvané k prasknutí tajemstvím, dobrodružstvím a vedlejšími úkoly, na které často natrefíte úplnou náhodou, je především vaše volba. Mějte ale na paměti, že nebezpečí v Red Dead Redemption 2 číhá doslova na každém kroku.

Hlavního hrdinu Artura Morgana, jehož role se zhostíte, si budete moci vizuálně přizpůsobit obrazu svému, budete mu moci měnit oblečení, přirozeně mu budou růst vlasy a vousy, takže pokud nebudete toužit po vzhledu vandráka, návštěvě lazebníka se nevyhnete. Ve světě Red Dead Redemption 2 ale bude spíše než na vzhledu záležet na vašich skutcích. Cokoli špatného nebo dobrého někomu provedete, si prý dotyčná osoba bude pamatovat a podle toho se tak k vám také bude chovat. Rozhodnutí, která během hry učiníte, by tak měla mít na její další vývoj zásadní vliv.

Red Dead Redemption 2; screenshot, nebezpečí
Ve světě Red Dead Redemption 2 je třeba být obezřetný za každé situace.

Na Divokém západě se ovšem neobejdete bez ostře nabitých koltů, jelikož zdejší kovbojové, psanci a šerifové se k přestřelce nijak zvlášť přemlouvat nenechají. V Red Dead Redemption 2 budou akční pasáže tvořit velký podíl hry, navíc bude možné libovolně přepínat mezi pohledem z třetí a první osoby, což je skvělé. A protože střetnutí s bandity, gangstery a silami zákona bude přehršel, bude Artur disponovat i několika speciálními schopnostmi, jež mu dovolí odhalit, snadno zaměřit a posléze i zasáhnout slabá místa jeho nepřátel. Zrovna tento prvek bych sice klidně i oželel, jelikož se mi do poměrně realisticky pojaté hry tak úplně nehodí, ale nechme se překvapit, jak to bude fungovat v kontextu celé hry.

Red Dead Redemption 2 každopádně i po druhé ukázce vypadá náramně. Hra vychází 26. října 2018, to jsou necelé 4 týdny na to nakoupit dostatek munice a fazolí v plechovce, než se vydáme do westernového eposu studia Rockstar na PS4 a Xbox One.
Jak se Red Dead Redemption 2 jeví naživo?

• Novinka: 22. 9. 2018 • Autor: Štěpán Lenk

Naše redakce bohužel možnost osahat si Red Dead Redemption 2 neměla, toto privilegium se v rámci české herní scény dostalo jen kolegům z Games.cz. Díky jejich účasti (a několika dalších zahraničních herních webů) na této soukromé prezentaci, jež se odehrála přímo ve velitelství studia Rockstar, na internet pronikla spousta nových informací. Co nás zatím zaujalo nejvíce?

Očité svědky prezentace zřejmě nejvíce ohromila míra detailů, kterými bude Red Dead Redemption 2 oplývat. Například pokud si budete chtít přivydělávat prodejem zvířecích kůží, budete si muset při lovu počínat velmi opatrně. Čistý zásah lukem nebo pistolí do hlavy vám zajistí největší výdělek, naopak za kůži prostřílenou jako řešeto toho moc nedostanete. Zvíře budete muset stáhnout z kůže vlastnoručně, maso pak bude možno upéct a sníst, když s tím ale budete otálet, pravděpodobně se zkazí.

Red Dead Redemption 2; screenshot, revolver Red Dead Redemption 2; screenshot: luk
Obrázek 1: Zbraně bude třeba pravidelně čistit. Obrázek 2: Luk je ideální zbraní pro lov či tichý postup nepřátelským územím.

O vlastní zbraně bude nutné se patřičně starat a čistit je, pokud tedy nechcete, aby se vám zasekly přímo uprostřed přestřelky. Navíc jich u sebe budete moci nosit pouze omezené množství – 2 revolvery a dvě velké zbraně (pušky nebo luk). Ještě lze k celkové výbavě přičíst lovecký nůž, laso a vrhací nože, ale to je vše. Zbytek vašeho arzenálu samozřejmě budete moci převážet v brašně vašeho sedla, které bude na zádech tahat váš věrný oř.

Red Dead Redemption 2 aneb kůň nad zlato

Z dostupných informací je zřejmé, že si své prašivé herky budete muset jak se patří všímat: nejen, že čím více o ni budete pečovat, tím více vás bude poslouchat, ale když si nedáte pozor, o svého koně klidně můžete přijít v přestřelce, což znamená obstarat a vycvičit nového. Nemluvě o tom, že na zádech té nebohé mršiny zůstane sedlo plné vaší výbavy, které budete muset nějakou chvíli tahat svépomocí. A i když se vám koníčka podaří udržet naživu, nemáte zdaleka vyhráno. Klidně jej totiž můžete i ztratit, pokud se vzdálíte příliš daleko. Kůň sice půjde přivolat pískáním, to ale bude slyšet pouze do určité vzdálenosti. Je tedy na místě si při pěších toulkách divočinou dobře si zapamatovat, kde jste svůj čtyřnohý dopravní prostředek „zaparkovali”.

Red Dead Redemption 2; screenshot, kůň Red Dead Redemption 2; screenshot: svět
Obrázek 1: Kůň bude naprosto zásadním dopravním prostředkem. Obrázek 2: Plahočit se obrovským světem Red Dead Redemption 2 pěšky by nebylo nic příjemného, svého koně si tedy náležitě važte a starejte se o něj.

Red Dead Redemption 2 si tedy bude zjevně hodně zakládat na atmosféře a vlastně i realističnosti. Nečekejte žádná moderní a efektní menu, třeba u obchodníka si budete moci všechno nabízené zboží prohlédnout přímo v regálech a přinést ke kase, nebo vás obchodník nechá nahlédnout do katalogu zboží plného dobových perokreseb a ručně psaných popisků jednotlivých předmětů. 

Velkou roli bude hrát i komunikace s (nebo mezi) ostatními postavami. S většinou NPC půjde prohodit alespoň pár slov, spoustu věcí ale můžete objevit pouhým poslechem cizích konverzací a díky tomu se i nachomýtnout k řadě vedlejších misí.

Akční složka hry by měla být vcelku klasickým mixem přestřelek, plížení a taktického se schovávání za překážkami, přičemž luk zjevně zastává pozici zbraně ideální pro tichý postup. Nepřátelé se prý v akčních scénách budou chovat poměrně realisticky. Často by ani nemělo jít pozabíjet všechny protivníky, jelikož nebude nic výjimečného, když se při nevyhnutelé prohře sami dají na útěk. 

Z ohlasů herních médií je ale nad slunce jasné, že Rockstar stvořil překrásný, živoucí a do detailu promyšlený svět, ve kterém budeme moci utopit celé stovky hodin. Když si k tomu navíc přičteme plánovaný a před pár dny oznámený online režim, Red Read Redemption 2 jen potvrzuje svoji pozici dost možná nejočekávanější hry druhé poloviny letošního roku. Red Dead Redemption 2 aneb poslední výspa Divokého západu

• Novinka: 19. 9. 2018 • Autor: Štěpán Lenk

Rockstar opět, jak je jeho dobrým zvykem, zničehonic zveřejnil kupu nových informací a obrázků k jejich napjatě očekávané open-world akční adventuře. Tentokrát jsme se díky tomu dozvěděli o důležitých místech, do kterých se během hry podíváte hned několikrát. Pojďme se tedy podívat, co všechno na svůj projekt tvůrci vyzvonili tentokrát a kam nás Red Dead Redemption 2 všude zavede.

Annesburg

Prvním takovým místem je důlní městečko Annesburg. Život horníků a jejich rodin nikdy nebyl jednoduchý, někdo ale tu práci dělat musí. Uhelné doly v Annesburgu zásobují uhlím okolí řeky Lannahechee už téměř jedno století, drsné pracovní podmínky a mizerná výplata už ale nejednoho dělníka stály život.

Red Dead Redemption 2; Annesburg
Jó, horník, ten tvrdej kámen má.

Lagras

Menší a poměrně odlehlá osada poblíž bažin Bayou Nwa u Lemoyne, kde lidé žijí zcela soběstačně. Zdejší obyvatelé si něco málo vydělají rybolovem, případně v tomto regionu zastupují roli průvodců pocestných.

Red Dead Redemption 2; Lagras
Lagras je poklidná osada, kde si místní vystačí s tím, co mají.

Mount Hagen

Mount Hagen se tyčí nad jezerem Isabella na západě a průsmykem Beartooth Beck na východě, který zajišťuje relativně bezpečný průchod od západního pohoří až k řece Dakota dále na jihu.

Red Dead Redemption 2; Mount Hagen
Pokud se potřebujete dostat k řece Dakota, vemte to kolem Mount Hagen.

Rhodes

Na první pohled počestné a spořádané městečko, pod povrchem ovšem až do morku trámů prolezlé korupcí. Už dlouhá léta zde zuří válka mezi rodinnými klany plantážnîků Braithwaiteů a Grayů. Že bychom se dočkali příběhu Romea a Julie na způsob Divokého západu?

Red Dead Redemption 2; Rhodes
Dvě znepřátelené rodiny v jednom městě. Co by na to řekl jistý pan Shakespeare?

Saint Denis

Vstupní brána do Severní Ameriky s obchodními trasami táhnoucími se přes celou zemi. Saint Denis je jedna velká směska odlišných kultur a lidí, kde obchodníci, společníci, námořníci, dělníci, žebráci a zloději žijí pěkně na jedné hromadě.

Red Dead Redemption 2; Saint Denis
Saint Denis je jeden velký mix kultur a lidí všech společenských vrstev.

Strawberry

Strawberry je vcelku obyčejným městečkem na Divokém západě, s příchodem nového excentrického starosty se ale všechno změnilo. Nový šéf radnice je totiž přímo posedlý myšlenkou proměnit Strawberry na kulturní centrum pro zámožné turisty, i navzdory místním obyvatelům.

Red Dead Redemption 2; Strawberry
Příchod excentrického starosty obrátí celé město vzhůru nohama.

Valentine

Halasné a drsné městečko v kraji Heartlands. Zdejší dražby dobytka do Valentine od nepaměti přitahují obchodníky, rančery, kovboje, gamblery a prostitutky, kteří si chtějí jen vydělat trochu peněz, oddávat neřestem a užít si trochu zábavy.

Red Dead Redemption 2; Valentine
Dražby dobytka zvířecího často přitahuje i dobytek lidský.

V Red Dead Redemption 2 tedy o zajímavé lokace nebude nouze. I přesto, že Rockstar prostřednictvím nových obrázků představil slušný počet měst a osad, kam se budeme moci v kůži hlavního hrdiny Arthura Morgana vypravit, mám tušení, že konečné číslo bude ještě mnohem, mnohem větší. Finální rozlohu celé hry se ale pravděpodobně dozvíme až v plné verzi, do vydání (26. října 2018) naštěstí zbývá jen měsíc a pár dní.Red Dead Redemption 2 – Divoký Západ jako živý

• Novinka: 9. 8. 2018 • Autor: Štěpán Lenk

Musím říct, že Rockstar u propagace svého westernového hitu volí poněkud pozvolný postup. Jiné tituly by do nás cpaly trailery horem dolem, Red Dead Redemption 2 ale zjevně nemá kam spěchat. Ačkoli tato hra vychází už za pár měsíců, studio na nějaké budování hypu zjevně kašle a skoro to vypadá, že nám gameplay video vlastně servírují jen tak aby se neřeklo. Své hře zcela evidentně věří a vzhledem k tomu, že předchozí díl má dodnes solidní fanouškovskou základnu, se jim ani nedivím. A i kdyby snad někdo měl tendence o RDR2 pochybovat, myslím, že zveřejnění dnešní ukázky všechny pochyby rozdrtilo na prach. Tak se na ní pojďme podívat.

Wow. A teď nemyslím World of Warcraft. Myslím prostě užaslé „WOW”. Dlouhé čekání na gameplay se tedy rozhodně vyplatilo, jelikož Rockstar Games podle mého museli všem doslova vytřít zrak. Read Dead Redemption 2 bude zřejmě naprosto obří hra přímo přetékající vedlejšími aktivitami a obrovským, krásně zpracovaným otevřeným světem k prozkoumávání.

Red Dead Redemption 2 v první řadě vypadá naprosto fantasticky. Celá ukázka je sestříhaná přímo z herních záběrů a ukazuje, že si při navrhování tohoto světa designéři z Rockstar Games dali opravdu záležet. Hra se odehrává na přelomu 19. a 20. století, kde se v kůži Arthura Morgana budete toulat s gangem zločinců napříč Severní Amerikou a snažit se přežít.

Krajina vypadá velice realisticky a přímo přetéká atmosférou. Můžeme se těšit na několik různých prostředí (drsné hory, husté lesy, bažiny…), dynamický model počasí a hlavně na inteligentní zvířata, včetně klasických amerických predátorů, jako jsou vlci, medvědi, aligátoři. Tato zvířata budete moci lovit, a jelikož kůže a suroviny z nich získané půjdou i prodávat, možná strávíte v divočině stopováním více času, než bychom si na začátku hry mohli jen pomyslet.

Red Dead Redemption 2; gameplay, západ Red Dead Redemption 2; gameplay, medvěd Red Dead Redemption 2; gameplay, kemp
Obrázek 1: Krajina vypadá skvěle, ale bude plná nebezpečí. Obrázek 2: Během střetnutí s predátory půjde doslova o život, hlavně díky jejich (doufejme) vysoké AI. Obrázek 3: Vaše osada bude důležitou součástí hry.

Red Dead Redemption 2 ale rozhodně nebude jen o prozkoumávání přírody a lovu divoké zvěře, velkou část hry totiž bude tvořit i správa osady, kterou založíte společně se svým gangem desperátů. Obstaráváním zásob pak budete udržovat morálku všech obyvatel, s nimiž budete moci navazovat přátelské vztahy, ale klidně se s nimi i můžete rozhádat. Jak přesně tato mechanika bude fungovat, zatím není známo, vaše akce prý ale mají mít opravdové důsledky na zdejší svět. Komunikace s NPC bude podstatně rozšířena: lze vyvolávat konflikty, urovnávat je, zastrašovat svědky vašich případných zločinů a tak podobně.

Red Dead Redemption 2; noc, banda
Padouch nebo hrdina, my jsme jedna rodina.

Rozpálený písek a rozžhavené kolty, to je Red Dead Redemption 2

Divoký Západ by samozřejmě nebyl správně “divoký” bez násilí, přestřelek a duelů odehrávajích se v pravé poledne. Rockstar Games v Red Dead Redemption slibuje kompletně přepracovaný soubojový systém, chování zbraní a upravený střelecký model. Každá zbraň bude mít jiné vlastnosti, nabíjení, zpětný ráz a míření bude mnohem realističtější a to přímo úměrný možnostem palných zbraní z přelomu století.

Hra samozřejmě není pouhopouhou střílečkou, nýbrž hrou, která hodně staví na objevování a cestování napříč krajinou. Podstatným prvkem zde tedy bude i váš věrný kůň, bez kterého byste se obřím světem Red Dead Redemption 2 museli jinak plahočit pěšky. Cesta z kempu do města by vám tedy zabrala asi tak 2 dny, po čemž nikdo určitě netouží. Ke svému nejprve poněkud svéhlavému oři si ale během hry Arthur bude postupně budovat silné citové pouto. Čím větší vazba mezi nimi vznikne, tím více bude čtyřnohý “taxík” poslouchat. Něco podobného se nedávno objevilo i v Legend of Zelda: Breath of The Wild a fungovalo to skvěle, jsem si jist, že tento systém dobře zapadne i sem.

Red Dead Redemption 2; gameplay, Kůň Red Dead Redemption 2; gameplay, kolt, střelba
Obrázek 1: K vašemu koni si budete moci během hry vybudovat silné pouto. Čím silnější, tím lépe ovladatelný váš oř bude. Obrázek 2: Kolty k Divokému západu prostě patří.

Čekání na opravdovou herní ukázku bylo předlouhé, naštěstí nás všechny ubezpečilo, že to stálo za to. Rockstar Games zřejmě pod rukama vzniká fantastický titul s opravdu žijícím světem, jenž bude radost prozkoumávat. O příběhových misích a vedlejších aktivitách zatím mnoho nevíme, budou ale přiblíženy v dalším plánovaném videu. Už teď je mi ale nad slunce jasné, že se máme na co těšit. Red Dead Redemption 2 dorazí už 26. října, takže já osobně si jdu na hlavu narazit stetson a nabít všechny kolty, co doma najdu.

Red Dead Redemption 2; noc, desperáti
Kdo z vás se nemůže dočkat, až se svým gangem vystřílí celý saloon? To jsem vážně jediný?


Co prozradil třetí trailer k Red Dead Redemption 2

• Novinka: 7. 5. 2018 • Autor: Štěpán Lenk

Gameplay traileru jsme se evidentně opět nedočkali, Red Dead Redemption 2 si ovšem bohatě vystačí s efektně sestříhanými výjevy z Divokého západu, na základě kterých můžeme vcelku dobře odhadnout rozmanitost herní náplně. Zcela nepochybně nás tedy nemine přepadávání vlaků, bankovní loupeže, obligátní pistolnické duely či lov divoké zvěře. Fanoušci prvního dílu si určitě všimli známé zjizvené tváře Johna Marstena, hlavního protagonisty „jedničky”. Ovšem jak velkou bude mít v příběhu úlohu je zatím ve hvězdách.

O hlavní dějové linii zatím není známo příliš podrobností. Jisté ale je, že hlavní hrdina Arthur Morgan je se svými kumpány z gangu Van der Linde po nepovedené loupeži na útěku před federálními agenty a lovci odměn. Cestování neúprosnou divočinou, navíc v neustálých obavách z mužů zákona, ovšem není nic jednoduchého, loajalita některých členů gangu tak rychle půjde stranou v zájmu vlastního prospěchu. Protože ze všeho nejdůležitější je prostě přežít. Držme si palce, abychom i my přežili do 26. října, kdy Red Dead Redemption 2 docválá na PS4 a Xbox One.

Zde se můžete podívat na výběr z celkem 19 nových screenshotů, které Rockstar zveřejnili. Celou galerii najdete na oficiálních stránkách hry.

Red Dead Redemption 2; screenshots, hunting Red Dead Redemption 2; screenshots, střelba, Divoký západ
Obrázek 1: Kachny to neměly lehké ani na Divokém západě. Obrázek 2: Přestřelky budou v RDR2 na denním pořádku.
Red Dead Redemption 2; screenshots, liška, pes Red Dead Redemption 2; screenshots, atmosféra Red Dead Redemption 2; screenshots, v dešti, na koni
Obrázek 1: Krom mužů zákona vám po krku půjdou i divoká zvířata. Obrázek 2: Příroda je zpracovaná opravdu fenomenálně. Obrázek 3: V saloonu bude jistě o zábavu postaráno.


Kdo si počká, ten se dočká

• Novinka: 5. 2. 2018 • Autor: Jiří Fait

Onen odklad vlastně není až tak dramatický, jelikož bylo vydání Red Dead Redemption 2 původně naplánováno na „jaro roku 2018“. Alespoň jsme se tedy nedočkali přesunu na další rok. Rockstar se vyjádřili, že tento čas navíc využijí k tomu, aby svou hru maximálně vylepšili. Přímo říkají:

„Můžeme s nadšením oznámit, že Red Dead Redemption 2 vyjde 26. října roku 2018. Všechny, které jsme tímto prohlášením zklamali, se omlouváme. Doufali jsme, že titul vydáme dříve, ale potřebujeme ještě nějaký čas navíc k doladění hry.“

Red Dead Redemption 2: Gameplay: Gun fight Red Dead Redemption 2: explosion Red Dead Redemption 2: horse, ride
Obrázek 1: S Arthurem Morganem si nebude radno zahrávat. Obrázek 2: Také on občas padne na podlahu. Kvůli efektu, samozřejmě. Obrázek 3: Kouzelná scenérie Divokého západu ze sedla koně.

Bohužel v prohlášení nepadlo ani slovo o tom, jestli se Red Dead Redeption 2 dočkají také PC hráči. Je možné, že se tvůrci primárně zaměřují na to, aby titul perfektně šlapal na konzolích, a PC verzi si schovávají „na potom“ s tím, že ji vydají s plnou parádou a se všemi grafickými vymoženostmi, jež by konzole poslaly do věčných lovišť. Anebo jednoduše nehodlají Red Dead Redemption 2 vydat na PC vůbec, jelikož se první díl verze pro stolní počítače také nedočkal. Byla by to ovšem škoda, protože třeba takový hit studia Rockstar Grand Theft Auto V slavil na PC obrovský úspěch a vydělává firmě Rockstar dodnes. Blog končí slovy:

„Ze srdce vám děkujeme za trpělivost a doufáme, že jakmile dostanete příležitost si Red Dead Redemption 2 zahrát, sami uznáte, že ono delší čekání stálo za to. Prozatím přikládáme nové screenshoty a těšíme se, až se s vámi podělíme o nové informace v nadcházejících dnech.“

Red Dead Redemption 2: Gameplay: Main, characters Red Dead Redemption 2: Mountain, view Red Dead Redemption 2: Winter, ride
Obrázek 1: Cowboy musí vypadat drsně a to za každých okolností. Taky by měl žvýkat tabák a páchnout kravským trusem, ale to je detail. Obrázek 2: Co k tomu dodat? Doufáme, že si takovýchto scenérií užijeme v Red Dead Redemption 2 více. Obrázek 3: Nechvalně proslulý Dutch van der Linde a jeho gang na zimním soustředění.

Co Red Dead Redemption 2 ukázalo nového?

• Speciál: 10. 9. 2018 • Autor: Štěpán Lenk

Jestli čekáte nový trailer či gameplay záběry, budete pravděpodobně zklamáni. Pokud čekáte nové screenshoty, budete nejspíš trochu zklamáni taky, ale jste velmi blízko. Rockstar totiž zveřejnil celých 23 obrázků přibližujících charakter a motivace nejen hlavního hrdiny Arthura Morgana, ale také většiny důležitých postav, které se ve hře objeví. Pojďme se tedy podívat, s kým budeme mít co dočinění.

Red Dead Redemption 2; Arthur Morgan
Jsme zloději ve světě, který už o nás nestojí.
Red Dead Redemption 2; Sean Macquire
Nechte to na mě. Rozmluvil bych psovi i vagon masa.
Red Dead Redemption 2; Sadie Adler
Nikdo už mě o nic nepřipraví.
Red Dead Redemption 2; Susan
Přísahám bohu, že byste shnili ve svojí vlastní špíně, kdyby vás nikdo nedržel v lati.
Red Dead Redemption 2; Tilly Jackson
Většina z nás vyrostla ve strachu, hladu a samotě. Ať tak, či tak.
Red Dead Redemption 2; Pearson
Lidi jsou šťastný a dobře živený. Možná nakonec budeme v pořádku.
Red Dead Redemption 2; Uncle
Lidi řikaj, že jsem línej. Nejsem línej, jen nerad pracuju. V tom je rozdíl.
Red Dead Redemption 2; Micah Bell
Věřím v to, že existují jenom vítězové a poražení. Nic mezi tím.
Red Dead Redemption 2; Mary-Beth Gaskill
Pánové, myslím, že mám něco, co stojí za to.
Red Dead Redemption 2; Charles Smith
Za to, jaké peklo jsme způsobili, si zasloužíme v něm skončit.
Red Dead Redemption 2; Lenny Summers
Žít svobodně tady venku, tímhle stylem… Neměnil bych.
Red Dead Redemption 2; Bill Wiliamson
Nezkoušej nic hloupýho a my zůstaneme milí.
Red Dead Redemption 2; Josia Trelawny
Jak může být romantika hloupá? Je to vše, co máme.
Red Dead Redemption 2; Leopold Strauss
Tam venku je hanebný svět… A dohání nás.
Red Dead Redemption 2; Reverend Swanson
Trpěl jsem a přišel o všechno. O své povolání, víru, rodinu...
Red Dead Redemption 2; John Marston
Vše, co mi zůstalo, jsou pochyby. Pochyby a jizvy.
Red Dead Redemption 2; Molly O’Shea
Hraješ nebezpečnou hru.
Red Dead Redemption 2; Abigail Roberts
Jestli mu udělají jen jednu jedinou modřinu, přísahám, že na ně snesu plameny pekelné.
Red Dead Redemption 2; Dutch
Jdou po nás tak tvrdě, protože jsme vším, čeho se bojí.
Red Dead Redemption 2; Jack Marston
Chytil jsi ty padouchy?
Red Dead Redemption 2; Hosea Matthews
Přál bych si získat moudrost za nižší cenu.
Red Dead Redemption 2; Karen Jones
Dělat podvody, vykrádat banky, vyjebávat s bohatejma a odpornejma.
Red Dead Redemption 2; Javier Escuella
Když budeme muset, budeme bojovat. Když budeme muset, utečeme. Když budeme muset umřít, umřeme. Ale budeme svobodní.

Jak tedy sami vidíte, v Red Dead Redemption 2 narazíme na hodně různorodou chásku. Kromě prohnaných, sobeckých desperátů se dočkáme i starostlivých duší pečujících o druhé, narazíme ale i na realisty, kteří přijali neúprosnost tohoto světa za vlastní a prostě se snaží přežít v rámci jeho pravidel. Rockstar tedy opět neukázal mnoho, i sebemenším střípkem informací se mu ale daří šponovat naše očekávání. Ještě 49 dní, lidi. To zvládneme.


Obsah preview Red Dead Redemption 2

 1. Všechny trailery Red Dead Redemption 2, o kterých zatím víme
 2. Red Dead Redemption 2 – uniklé informace, mapa světa, postavy a zvěsti
 3. Datum vydání a (možná) PC verze

Všechny trailery Red Dead Redemption 2, o kterých zatím víme

• Preview: 29. 11. 2017 • Autor: Jiří Fait

(29. 11. 2017) Vývojáři z Rockstar Studios vědí, jak dělat dobré hry. A oznámení Red Dead Redemption 2 v minulém roce to jen potvrzuje, jelikož po něm následoval na téměř všech sociálních médiích doslova uragán. Pokračování akční adventury Red Dead Redemption (RDR) lze s klidem označit za jednu z nejočekávanějších her pro PlayStation 4 a Xbox One a v našem preview se dozvíte vše, co potřebujete vědět. Mrkneme se na datum vydání (které je prozatím naplánováno na rok 2018), trailery, možné postavy ve hře, mapy a další.

V říjnu 2016 se na internetu objevil první teaser z této připravované westernovky. Ukázal nám některá prostředí, kde se bude příběh odehrávat, a taky něco málo z postav, na které možná narazíte.

Druhý trailer dorazil relativně nedávno, 28. září 2017, a odhalil něco málo z příběhu. Podle tvůrců se kampaň bude zaměřovat na Arthura Morgana (to jste ve hře vy), což je člen psanců, které vede Dutch van der Linde. Potvrzených informací je poskrovnu, ale některé se dají vyčíst přímo z trailerů.

Red Dead Redemption 2 – uniklé informace, mapa světa, postavy a zvěsti

Také samotní tvůrci zveřejnili několik indicií, podle nichž můžeme potvrdit (nebo vyvrátit) některá tvrzení týkající se příběhu v Red Dead Redemption 2. Jisté screenshoty byly do světa dokonce vypuštěny „nechtěně“ (jako tzv. leaky), takže se můžeme podívat také na (údajnou) mapu světa.

Red Dead Redemption 2; mapa
Obrázek mapy znázorňuje velké pláně (Great Plains), kde se nacházela oblast Blackwater z prvního dílu Red Dead Redemption. Na okraji pobřeží lze také spatřit několik ostrůvků, což by naznačovalo možnost se na ně vydat lodí... nebo si prostě zaplaveme.

Prozatím to vypadá, že Red Dead Redemption 2 bude prequel. Tuto myšlenku podporuje hned několik věcí. Nová mapa oblasti přesahuje až za Blackwater, kterou jsme měli možnost prozkoumávat v prvním RDR. Ovšem co je důležitější, v nové mapě chybí některé kolejové trasy pro vlaky, které v původní hře už byly vybudovány. Což by právě naznačovalo, že se bude děj odehrávat v minulosti, kdy vlaková doprava teprve expandovala k západnímu pohraničí. 

V Red Dead Redemption 2 se také mohou objevit některé postavy z RDR. Tady jde sice z větší části o spekulaci, ale vzhledem k tomu, že se (zřejmě) podíváme do minulosti, se někteří domnívají, že jeden z kovbojů na konci traileru je jistý Bill Williamson, kterého si mnozí hráči jistě pamatují z předchozího dílu. Jak jsme již uvedli, druhý trailer potvrdil hlavní postavu Arthura Morgana a gang Van der Lindeho. Jelikož vývojáři z Rockstar rádi zmiňují starší a důležité protagonisty ve svých hrách (jako tomu bylo v sérii Grand Theft Auto), mohli bychom očekávat například alespoň cameo (štěk) samotného Johna Marstona, hlavního hrdiny RDR.

Red Dead Redemption 2; mapa
Divoký západ nebyl pro každého. Byl to čas plný dřiny, potu a krve. První díl Red Dead Redemption byl spíše o konci této doby, kdežto Red Dead Redemption 2 se (pravděpodobně) zaměří na ranější období. Sice to nebudou úplné prvopočátky kolonizace Ameriky, ale i tak jistě půjde o zajímavou změnu.

Nová oblast na mapě je označená jako New Bordeaux a svojí pozicí docela solidně zapadá na místo, kde by normálně stálo New Orleans. A jelikož má vydavatel 2K Games s New Orleans zkušenosti už z nedávné Mafie 3, nedivili bychom se, kdyby si tuto lokalitu vybrali i pro Red Dead Redemption 2.

Red Dead Redemption 2 bude (nepřekvapivě) o otevřeném světě, jak už to dnes bývá zvykem, takže můžeme čekat, že na koňském hřbetě navštívíme zajímavá města, kempy karavan, úkryty banditů, ranče, tunely, jeskyně atd. Mapa také naznačuje, že bychom se mohli podívat i do vězení. Jestli jako „turisté“ nebo stálejší rezidenti, to ukáže čas. Stejně jako v RDR, i v Red Dead Redemption 2 najdeme úvodní startovací oblast, zde nazvanou The Grizzlies (a opět to bude jako v případě Armadillo z jedničky na severu). Zdá se, že The Grizzlies bude podobně jako White Orchard v Zaklínači 3 hrát roli pseudo-tutoriálu.

Red Dead Redemption 2; Arthur Morgan Red Dead Redemption 2; Dutch van der Linde

Datum vydání a (možná) PC verze

A teď trochu ke zprávám ve smutnější tónině. Bohužel se zatím nikdo z Rockstar pořádně nevyjádřil k tomu, jak to vlastně bude s PC verzi. Ta vlastně ani vyjít nemusí, jelikož předchozí Red Dead Redemption se doposud na PC neukázal. Což je v tomto případě poněkud zvláštní, jelikož například takové Grand Theft Auto V od Rockstar zaznamenalo na PC obrovský komerční úspěch. 

Všichni samozřejmě doufáme, že bude studio následovat příklad GTA a nakonec se hry dočkáme i na stolních počítačích poté, co si verze na PS4 a Xbox One všichni dostatečně omakají. Datum vydání se posunulo z konce 2017 na jaro roku 2018.

Red Dead Redemption 2; dostavník, kovbojové Red Dead Redemption 2; kovbojové, noc Red Dead Redmption 2; město

4,9 28×
Red Dead Redemption 2 (PC) DIGITAL
Hra na PC - elektronická licence, klíč pro Rockstar Launcher, žánr: akční, - Amerika, 1899. Konec éry divokého západu začal a muži zákona loví poslední zbývající psanecké gangy. Ti, kteří se nevzdají nebo nepodlehnou, jsou zabiti. Red Dead Redemption 2 od tvůrců Grand Theft Auto V a Red Dead Redemption je epický příběh o životě v Americe za úsvitu moderní doby.
1 499,-
Ihned ke stažení
Objednací kód: MVE004816
4,9 188×
Red Dead Redemption 2 - PS4
Hra na konzoli - PS4 / PS4 Pro, PS5 (s mechanikou), krabicová verze, žánr: akční, pro online hraní vyžaduje předplatné PlayStation Plus, - America, 1899. Amerika, 1899. Konec éry divokého západu začal a muži zákona loví poslední zbývající psanecké gangy. Ti, kteří se nevzdají nebo nepodlehnou, jsou zabiti. Red Dead Redemption 2 od tvůrců Grand Theft Auto V a Red Dead Redemption je epický příběh o životě v Americe za úsvitu moderní doby.
1 129,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: MSX355
4,7 20×
Red Dead Redemption 2: Ultimate Edition (PC) DIGITAL
Hra na PC - elektronická licence, klíč pro Rockstar Launcher, žánr: akční, - Amerika, 1899. Konec éry divokého západu začal a muži zákona loví poslední zbývající psanecké gangy. Ti, kteří se nevzdají nebo nepodlehnou, jsou zabiti. Red Dead Redemption 2 od tvůrců Grand Theft Auto V a Red Dead Redemption je epický příběh o životě v Americe za úsvitu moderní doby.
2 299,-
Ihned ke stažení
Objednací kód: MVE004818
4,9 59×
Red Dead Redemption 2 - Xbox One
Hra na konzoli - Xbox One S / Xbox One X, Xbox Series X, krabicová verze, žánr: akční a adventura, - America, 1899. Amerika, 1899. Konec éry divokého západu začal a muži zákona loví poslední zbývající psanecké gangy. Ti, kteří se nevzdají nebo nepodlehnou, jsou zabiti. Red Dead Redemption 2 od tvůrců Grand Theft Auto V a Red Dead Redemption je epický příběh o životě v Americe za úsvitu moderní doby.
1 129,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: MXO353
5,0
Red Dead Redemption 2 - Xbox Digital
Hra na konzoli - Xbox One S / Xbox One X, Xbox Series X, Xbox Series S, elektronická licence, klíč pro Xbox Live, žánr: akční,
1 799,-
Ihned ke stažení
Objednací kód: MXESD0843
4,0
Red Dead Redemption 2 - Ultimate Edition - Xbox Digital
Hra na konzoli - Xbox One S / Xbox One X, Xbox Series X, Xbox Series S, elektronická licence, klíč pro Xbox Live, žánr: akční,
2 549,-
Ihned ke stažení
Objednací kód: MXESD0845
4,9 20×
Red Dead Redemption (Game Of The Year) - Xbox 360, Xbox One
Hra na konzoli - Xbox 360, krabicová verze, žánr: akční, - jedna z nejlepších her z drsných dob Divokého západu, sandboxová akční hra od tvůrce GTA Rockstar, GOTY edice obsahuje rozšíření Undead Nightmare
839,-
Momentálně nedostupné
Objednací kód: MX355c
Vytisknout
P-DC1-WEB19
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací