Epidemie koronaviru zavřela většinu lidí doma. Dojít si mohou maximálně do práce, k lékaři a na nejnutnější nákupy. Zároveň ale vzrostly i obavy o naše blízké, s nimiž se z důvodu omezení pohybu osob nemůžeme pravidelně setkávat. Jak zajistit, aby byli třeba naši prarodiče v bezpečí, jak zjistit, že skutečně poctivě zůstávají doma? Pohodlné a praktické řešení nabízí tzv. SOS tlačítka a GPS lokátory. Jak mohou pomoci?
Malé, ale šikovné – i to by se dalo říct o SOS tlačítku. SOS tlačítko, většinou malé jednoduché zařízení, které je možné mít neustále u sebe (na krku, na řemínku na zápěstí, v kapse), které po stisku přivolá pomoc. Většina z nich se automaticky spojí se záchrannou linkou, ty pokročilejší (případně mobilní telefony vybavené SOS tlačítkem) odešlou SMS nebo zavolají na předdefinovaná čísla, takže nutné zadávat telefonní číslo, vytáčet atd. Tlačítka je zpravidla možné mít zavěšená třeba na krku a jsou vždy při ruce, když se něco stane. Např. náhlá nevolnost seniora, senior upadne a nedokáže se zvednout a podobně.
SOS tlačítka bývají součástí některých jednoduchých mobilních telefonů pro seniory. Například Evolveo EasyPhone FM, který po stisku velkého tlačítka na zadní straně telefonu začne vytáčet předvolená čísla a zároveň na ně odešle SOS zprávu. Na rozdíl od pouhých „upozorňovačů“ v podobě SOS tlačítek mají telefony výhodu obousměrné komunikace. Seniora je možné okamžitě kontaktovat a zjistit jeho stav či konkrétní situaci.
Nových možností v aktuální situaci nabývají i geolokátory. Dříve vám pomohly hledat například kufr na letišti, nyní mohou pomoci s hlídáním členů domácnosti. Například dětí, které nemohou jít do školy, ale zároveň ani ven za kamarády.
Mezi hlavní výhody geolokátorů patří:
Geolokátor stačí umístit třeba do tašky, kapsy a spárovat s mobilním telefonem. Pak už je velmi jednoduché sledovat jeho pohyb na mapě. Snadné je i nastavení tzv. GEO-Fence, tedy jakéhosi neviditelného plotu. Pokud lokátor překročí takto vymezený perimetr, okamžitě vám odešle notifikaci na mobil.
Lokátory nejčastěji fungují na bázi technologií GPS a GMS a jejich součástí je SIM karta. Tu buď dodává přímo výrobce, nebo je nutné ji dokoupit. Při výběru lokátorů si všímejte zejména parametrů, jako je výdrž baterie a délka nabíjení, ale také odolnost celého zařízení. Rozhodně je dobré, aby daný typ lokátoru disponoval i vlastní mobilní aplikací.
Velmi praktické lokátory, pokud tedy potřebujete lokátor na hlídání dětí, jsou ty, které jsou přímo určeny pro děti. Dětské lokátory totiž mívají líbivý vzhled chytrých hodinek. Některé jsou natolik vychytané, že vás upozorní, pokud si je dítě z ruky sundá. Hodí se i možnost SOS tlačítka, jímž některé typy disponují.
Používání GPS lokátorů či SOS tlačítek – případně jejich kombinace – může být přijatelným způsobem, jak se alespoň trochu postarat o své blízké, s nimiž nemůžeme být v bezprostředním kontaktu. Samozřejmě, že osobní kontakt nic nenahradí. Je proto vhodné si s příbuznými často telefonovat a udržovat kontakt alespoň tímto způsobem.