Alza.cz
Zobrazit katalog

Monitor ViewSonic XG3202-C (RECENZE)

Recenze

Aktualizováno

Co dělá z obyčejného monitoru ten herní? Rozdílů je spousta. Nesmíte koukat jen na odezvu a rozlišení, když jiné parametry jsou možná i podstatnější. Třeba obnovovací frekvence, synchronizace obrazu s výstupem grafické karty nebo výběr z více konektorů.

Monitor ViewSonic XG3202-C recenze

Většina hráčů staví stolní počítač tak, aby maximálně ušetřili s minimálními náklady. Investice do grafické karty, procesoru a RAMky se bere jako logická, v rozpočtu ale málokdo počítá i s pořádným monitorem. Znáte to: „Ještě tu mám monitor, na kterém jsem psal referáty…“

Po boomu notebooků to vypadalo, že monitory se budou hodit leda do kanceláří. Jenže hraní na PC má ve střední Evropě větší tradici, než na západě. Stolní počítač na hry je pro mnoho hráčů jedinou rozumnou platformou – je proto škoda dostupný výkon posílat na nejobyčejnější obrazovku. Proto jsme se rozhodli otestovat herní monitor ViewSonic XG3202-C, abychom našli ty nejpodstatnější rozdíly.

Recenze monitoru ViewSonic XG3202-C – OBSAH

  1. Technické specifikace monitoru ViewSonic XG3202-C
  2. Design a vzhled
  3. Přizpůsobení monitoru
  4. Ovládací menu na obrazovce
  5. Kvalita barev a zobrazení
  6. Praktické zkušenosti

Technické specifikace monitoru ViewSonic XG3202-C

ModelViewSonic XG3202-C
Úhlopříčka31,5"
Rozlišení1 920 × 1 080 px
Poměr stran16 : 9
Jas300 cd/m2
Kontrast3 000 : 1
Odezva (gray-to-gray)6 ms
Max. obnovovací frekvence60 pro VGA, 144 Hz pro DL-DVI, HDMI a DisplayPort
Frekvence obrazuhorizontální 24 – 82 kHz, vertikální 50 – 57 Hz
Typ paneluVA, anbtireflexní
Zakřivení1800 R
KonektoryVGA, DVI, HDMI, DisplayPort, 3,5mm jack, USB 2.0 na nabíjení, VESA 100 × 100 mm
Reproduktory2× 2 W
Spotřebamax. 45 W, typická 38 W, úsporná 32 W, standby pod 0,5 W
Naklápění-5 až 13°
Rozměry se stojánkem721,2 × 495,22 × 230,42 mm
Hmotnost8,1 kg
Cena7 490 Kč

*Ceny jsou platné k 2. 7. 2018

Design a vzhled

Část herních monitorů poznáte podle vzhledu. Jednou imitují vzhled stealth letadel, podruhé se snaží obejít fádní tvary přidáním barevného podsvícení. Z této perspektivy je ViewSonic poměrně obyčejný. Rámečky jsou cca centimetr tenké na všech stranách, kromě té spodní, a nenajdete na nich nic, co by rušilo monotónní černou.

Monitor ViewSonic XG3202-C čelní pohled

I spodní strana je veskrze konzervativní, kromě stříbrného loga výrobce na ní objevíte jen bílou diodu vpravo dole, která však míří spíš dolů a nikoli do očí, takže neruší a přes den si jí ani nevšimnete.

Monitor ViewSonic XG3202-C je pak opřený na jakési trojnožce. Jak si jistě z fyziky pamatujete, rovina je určená třemi body, z čehož vyplývá, že testovaný kousek by mohl na stole držet velmi stabilně. Pravda to je, nicméně z malinko jiných důvodu: přední noha je v podstatě rovná, o podložku se opírá v celé délce, a protiváhu jí tvoří jeden bod, pozicovaný za obrazovku.

Dá se říci, že přední část stojanu kopíruje linii displeje, a celý monitor se sklápí směrem vzad, kdy se hmotnost přenáší na opěrnou nohu. Váha 8,1 kg pak znamená, že s monitorem jen tak nepohnete.

Monitor ViewSonic XG3202-C pohled zezadu

Opěrný systém má však i drobnou nevýhodu. ViewSonic se třeba nehodí pro umístění na počítačové stolky, které mají zvýšený stupínek právě pro obrazovku. Samotná noha je totiž široká zhruba půl metru, takže by stůl musel být adekvátně dimenzovaný.

Zároveň však musíme zmínit i výhody. Kromě zmiňované stability je to malá hloubka, takže monitor můžete mít nalepený jen pár centimetrů od zdi. Zvlášť dobře se bude ViewSonic vyjímat na skleněných stolech, u přírodního dřeva už bude efekt slabší.

Kam ale zasunout konektory? Výběr mezi VGA, HDMI, DL-DVI a DisplayPortem se nachází na spodní straně v levé polovině při pohledu na monitor. Kabely jsou tak sice hůř přístupné při montáži, máte ale jistotu, že se nebudou lámat, což platí i pro umístění zdířek pro sluchátka a mikrofon hned vedle. Posledním portem ve výbavě je USB na levé hraně – na něj dosáhnete poslepu. Škoda, že poslouží jen pro nabíjení elektroniky.

Monitor ViewSonic XG3202-C konektory
Kabely jsou schované na spodní straně, stačí naklopit monitor a dostanete se k nim.
i

Nevíte, který konektor je ten správný? Přečtěte si článek o tom, jaké konektory by měl mít váš monitor.

Přizpůsobení

Ve chvíli, kdy vám monitor stojí na stole, nadejde čas pro jeho nastavení. Nejdříve se budete asi věnovat správné poloze. Výškově nastavit monitor nejde, musíte se zkrátka smířit, že spodní hrana je od stolu 7 cm vysoko, což změníte jedině podložkou.

Ani do stran monitor XG3202-C naklápět nejde, funkce pivotu si výrobce pro tento mode šetří. Nutno však podotknout, že zakřivené obrazovky se pro otočení o 90° příliš nehodí.

ViewSonic je ale možná sklápět okolo horizontální osy v rozsahu -5 až 13°, což bohatě stačí, pokud chcete pracovat nebo hrát se zády rovnými jak pravítko. Při sklopení opačným směrem se zase můžete zbortit do židle (hráči jistě znají onu polohu podobnou pilotovi Formule 1) a uvidíte pořád stejně dobře.

Nebavili jsme se zatím o kalibraci barev, kontrastu a podsvícení, přesto toto menu neopomene asi nikdo, kdo objeví nenápadný joystick snadno nahmatatelný za pravou hranou. Stačí po ní přejet prstem a vyčnívající páčku objevíte na první pokus.

Jakmile jednou barvy nastavíte, ergonomii joysticku můžete ignorovat, při prvním nastavování však narazíte na drobné komplikace. Pokud je nechcete opakovat po nás, věnujte pozornost symbolům, které se na obrazovce objevují. My totiž měli tendence páčku používat podobně, jako kdysi na tlačítkových telefonech, tedy aby střed potvrzoval a ostatní směry sloužily pro pohyb v menu.

Viewsonic XG3202-C menu vstupy Viewsonic XG3202-C menu zvuk Viewsonic XG3202-C menu režimy Viewsonic XG3202-C menu barvy Viewsonic XG3202-C menu analog Viewsonic XG3202-C menu rozhrani

Ve většině případů to tak sice funguje, ale struktura samotného menu používá dva směry zároveň. Zatímco jednou pohybem dolů listujete v položkách, podruhé si celé menu zavřete. V každém případě je však tento systém intuitivnější, než když vás výrobce nutí do používání čtyř tlačítek.

Co vlastně můžete nastavovat? První stisk joysticku otevře rychlé menu, ve kterém lze zapnout herní režim, upravit kontrast a jas, vybrat vstup nebo otevřít kompletní menu. I v něm lze změnit, ze kterého konektoru bude ViewSonic XG3202-C čerpat data, podstatnější je však nastavení zvuku integrovaných 2W reproduktorů (hlasitost a úplné ztlumení), zobrazovacích režimů, jemného nastavení parametrů obrazu při připojení analogového datového zdroje.

Monitor ViewSonic XG3202-C joystick ovládající OSD
Celé menu se ovládá malým joystickem na zadní straně.

Kvalita zobrazení

Jak už padlo v odstavci výše, vlastnosti monitoru lze upravovat buď předpřipravenými režimy, nebo klasickými posuvníky. Odpovídá to třeba logice fotoaparátů v mobilních telefon – buď zvolíte režim na krajinky nebo portréty, nebo si vyberete manuální režim a budete ovlivňovat jednotlivé parametry obrazu. ViewSonic XG3202-C to má stejně tak.

Dostupné režimy monitoru ViewSonic XG3202-C:

  • Standard – výchozí nastavení, které umožňuje zapnout zkrácení input lagu, stabilizaci černé, Advanced DCR (vypínání části podsvícení v závislosti na obsahu na obrazovce), filtr modrého světla a nastavení doby odezvy (v podstatě overdrive) ve třech stupních.
  • Game – herní režim obsahuje tři podpoložky. Dvě jsou určené pro žánr FPS, jedna je pro real-time strategie a jedna pro hry MOBA. Kromě nich si však můžete vytvořit tři vlastní profily za použití stejných atributů, jako v režimu Standard.
  • Movie – filmový režim tlumí sytost barev, takže působí přirozenějším dojmem
  • Web – subjektivně velmi podobný standardnímu režimu
  • Text – potlačuje modrou barvu, aby se oči příliš neunavovaly
  • MAC – výstup optimalizovaný pro počítače Apple
  • Mono – konverze obrazu na odstíny šedé

Bohužel jsme bez kalibrační sondy nemohli nastavit konkrétní výchozí body. Pro posouzení obrazové kvality proto posloužila užitečná stránka www.lagom.nl/lcd-test, která umožňuje základní nastavení i bez speciálního hardwaru. Srovnání jsme pak hledali v displeji notebooku Lenovo ThinkPad L470 a 24" monitoru Dell U2412M.

Monitor ViewSonic XG3202-C srovnání černé barvy Monitor ViewSonic XG3202-C srovnání bílé barvy
Srovnání s displejem notebooku a IPS monitorem.

První nastavení jsme provedli „od oka“, tak, aby barvy byly živé, černá skutečně tmavá a bílá neměla nádech do modré, žluté, nebo červené. Už při tomto nastavení bylo nutné nastavit maximální jas, aby se intenzita bílé přiblížila k referenčnímu Dellu s IPS panelem. I tak jsme se ale shodli, že bílá není tak výrazná a že je obraz na monitoru poněkud rozostřený. To však připisujeme spíš rozlišení FullHD použitém na velké úhlopříčce 31,5".

Teprve po této kalibraci jsme začali ručně upravovat konkrétní hodnoty a pozorovat, jak se projeví na obrazu.

Kontrast

V této disciplíně musíme ViewSonic XG3202-C pochválit. Testovací proužky rozdělené do 32 dílků byly vidět tak, že i ten nejtmavší šlo odlišit od černého pozadí a světlejší dílky ne neslévaly dohromady.

Monitor ViewSonic XG3202-C test kontrastu
Barvy by se neměly slučovat do jedné ani v tmavých, ani ve světlých odstínech.

Ostrost

Zde jsme narazili hlavně na absenci jakýchkoli úprav. Zatímco klasický monitor umožňuje ostrost upravit, ViewSonic nic takového neumí. S tímto krokem souvisí i nastavení gama křivky, který by měla zajistit, aby se pokusný obrázek při pohledu z větší vzdálenosti stal jednolitou šedou plochou. Z výchozího (a doporučovaného) nastavení 2,2 jsme se však dostali až na maximální hodnotu 2,8. Teprve potom středový kruh splynul s pozadím. Při kalibraci přes barevné proužky jsme se však vrátili k původní hodnotě 2,2.

Monitor ViewSonic XG3202-C test ostrosti
Při pohledu z dálky by měl celý obrazec splynout do šedé plochy.

Černá

Dalším testem bylo srovnání dvaceti odstínů šedé. S odstupňováním světlejších odstínů nebyl problém, test nás však donutil upravit kontrast na 80 %, aby byl viditelný i nejtmavší čtverec.

Monitor ViewSonic XG3202-C test černé
Měli byste rozlišit všechny čtverce na obrázku, byť nejtmavší by měl být sotva zřetelný.

Bílá

S výše uvedenými parametry jsme zažili menší šok: odstíny bílé ViewSonic netrefil, bylo třeba proto snížit kontrast až na 60 %, aby šachovnice vystoupily z bílého pozadí.

Monitor ViewSonic XG3202-C test bílé
Vidíte i nejsvětlejší odstíny bílé?

Inverze

Inverze, neboli pixel-walk se projevuje chvěním obrazových bodů. Tímto testem XG3202-C prošel bez zaváhání.

Monitor ViewSonic XG3202-C test inverze
Nechvějí se body na některém z obrázků?

Odezva a ghosting

Deklarovanou hodnotu 6 ms bohužel nedokážeme ověřit, ani vyvrátit. Ghosting jsme si však přeměřit mohli – při focení animace při závěrce 1/400 a ISO 800 jsme zjistili, že přechod je vidět maximálně na třech proužcích, což znamená 50 ms jak při změně z černé na bílou, tak opačným směrem.

Monitor ViewSonic XG3202-C test ghosting
Měření ghostingu můžete provést i na svém monitoru.

Input lag

V tomto testu ViewSonic trošku ztrácel, jak je patrné z fotky. Zatímco monitor Dell vpravo zobrazuje snímek 26 a notebook dokonce 27, XG3202-C je teprve u snímku 24.

Monitor ViewSonic XG3202-C test input long
Test input lagu prokázal, že recenzovaný monitor se zpožďuje za notebookem i monitorem.

Pozorovací úhly

Výrobce udává zobrazovací úhly v rozsahu 178° v obou osách. U zakřiveného displeje je srovnání ošemetné. Obraz je samozřejmě vidět i z velmi ostrých úhlů, rozdíly ale spatříte pouhým okem. Zvlášť patrný je rozdíl mezi obrazem ve výšce očí a pod ním. Pokud budete sedět dál než 60 cm od obrazovky, budou rozdíly postupně slábnout.

Monitor ViewSonic XG3202-C pozorovací úhly
Na monitor ViewSonic se dá koukat i z hodně ostrých úhlů.

Podsvícení

Jestli něco dokáže diváka rušit, tak pruhy vzniklé nestejnoměrným podsvícením. Testovaný ViewSonic naštěstí na nic takového netrpěl, černá byla jednolitá. Při zobrazení bílé však skrz displej prosvítaly světlejší body. Přikládáme to však chybě u testovaného kusu, protože defekt je velmi výrazný, zatímco zbytek obrazu je i v bílé bez vad.

Monitor ViewSonic XG3202-C podsvícení
Vada na podsvícení byla pravděpodobně chybou jednoho kusu, jinak je podsvícení rovnoměrné.
i Projděte si doma celý test na www.lagom.nl/lcd-test, dozvíte se, jak si stojí váš monitor!

Uživatelské zkušenosti

První věcí, které si u nového monitoru budete všímat, je zakřivení. Jedná se o vlastnost, která v nezúčastněných dokáže vzbudit emoce. Dokud si monitor s prohnutou obrazovkou nevyzkoušíte, snadno řeknete, že oblouk je buď úžasný, nebo zbytečný.

Faktem je, že mírné zahnutí rozhodně nepřekáží, v případě velkých úhlopříček i pomáhá. Efekt však není nijak výrazný, po deseti minutách rozdíl oproti rovné ploše sotva postřehnete. Po chvíli mžourání dokonce můžete podlehnout iluzi, že koukáte na klasický, rovný monitor.

Větší podíl na příjemném používání monitoru ViewSonic XG3202-C má podpora technologie FreeSync, tedy synchronizace snímkovací frekvence s grafickou kartou. Stačí LCD propojit přes DisplayPort ke kompatibilní kartě a FreeSync povolit v jejích ovladačích a je to!

i Řekli jsme, že efekt FreeSyncu má velký podíl na komfortu. Hráči snad prominou připomenutí, k čemu je tato funkce dobrá. Zjednodušeně řečeno, když grafická karta posílá obraz na monitor, rozděluje ho na jednotlivé snímky. Podle náročnosti grafické scény však jednou pošle 60 snímků za vteřinu, jindy třeba 40. Běžný monitor ale zobrazuje snímky s neměnnou frekvencí. Může se proto stát, že na jednom obrázku na monitoru vidíte dva obrázky z grafické karty, mezi kterými je viditelný předěl. FreeSync zajišťuje, aby tento kaz (screen tearing) vůbec nevznikal.
trhání obrazovky

Potěšil též nastavitelný sklon obrazovky, díky kterému můžete pohodlně u monitoru střídat polohy. Daní za stabilní polohu je však podstavec, který se nehodí pro všechny typy stolů. Snadno pochopitelné je menu nastavení barev monitoru, kladně hodnotíme i přístupnost portů. Jejich drobným nedostatkem je použití USB jen pro nabíjení.

Nedostatky v podání barev zaznamenáte jen při přímém srovnání s IPS panely, FullHD rozlišení vám zase taktně připomene, že nemusíte sedět nalepení 30 cm od displeje. Protihodnotu však tvoří široké využití tohoto monitoru.

Ve hrách oceníte vysokou obnovovací frekvenci a FreeSync. Při práci se hodí filtr modrého světla a Flicker Free podsvícení snižující únavu očí. A pokud střídáte počítač s notebookem, oceníte, že ViewSonic XG3202-C je kompatibilní se všemi používanými konektory.

ViewSonic XG3202-C

Recenze ViewSonic XG3202-C

Monitory ViewSonic

Monitor ViewSonic XG3202-C se prezentuje jako herní monitor. Na základě rychlosti odezvy sice nebude prvním kandidátem pro nadšence do e-sportů nebo profi hráče, ale pokud třeba hrajete v klanu nebo jen hledáte, jak si zpříjemnit dlouhé gamingové seance, tahle obrazovka zvládne mnohé.

Klady

  • FreeSync
  • 144 Hz frekvence
  • režimy na univerzální použití
  • výběr konektorů

Zápory

  • slabší podání bílé
  • nehodí se pro hardcore hráče kvůli input lagu
Vytisknout
P-DC1-WEB02
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Zkuste naše cookies My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies a další údaje k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a dalších údajů vč. jejich předání pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací
Alzak icon