Hlavní parametry
Výkon
75 %
Provozní vlastnosti
95 %
Cena
80 %
Dlouho očekávané procesory AMD Ryzen jsou konečně skladem. Neváhali jsme a vrcholový model R7 1800X postavili vůči zástupcům z konkurenční stáje Intel. Zvědaví jsme byli zejména na souboj s výrazně dražším Intel Core i7-6900K. Jak to celé dopadlo? Zjistíte v našem podrobném testu (recenzi) níže!
Také vás již nyní můžeme navnadit, že podobně zpracovaný test chystáme i pro další řadu AMD Ryzen 5.
Model | Ryzen R7 1700 | Ryzen R7 1700X | Ryzen R7 1800X |
Počel jader | 8 | 8 | 8 |
Základní frekvence | 3 GHz | 3,4 GHz | 3,6 GHz |
Boost frekvence | 3,7 GHz | 3,8 GHz | 4 GHz |
Multi-Threading | 16 | 16 | 16 |
Integrovana grafika | – | – | – |
L3 Cache | 16 MB | 16 MB | 16 MB |
Odemčený násobič | ANO | ANO | ANO |
TDP | 65 W | 95 W | 95 W |
Předpokládaná cena | 9 790 Kč | 11 990 Kč | 14 990 Kč |
Trvalo to dlouho, ale je to tu. Od chvíle uvedení posledních AMD procesorů uplynuly roky. Mezitím jsme neměli moc na výběr. Bylo to Intel, nebo nic. Nelze úplně říct, že bychom strádali po stránce výkonu, ale pro Intel tu nebyla žádná konkurence a tak ani důvod se někam posouvat. Posledních pár generací jsme jako zákazníci měli možnost upgradovat pouze v řádu pár procent a většinou nešlo o moc výhodnou investici. Důvod k upgradu procesoru je buďto ten, že starý procesor nestíhá nakrmit grafickou kartu, že už to fakt stojí za to nebo prostě chcete a nedá vám to nemít to nejnovější. Ještě nedávno a možná stále dost lidí provozuje ve svých sestavách procesory Intel 2. generace Sandy Bridge, ale s příchodem silných grafických karet už hodně uživatelů upgradovalo na 6. a 7. generaci čtyřjádrových procesorů od Intelu. Pro ty, kteří chtěli větší výpočetní sílu, nezbývalo v posledních pár letech více možností, než si pořídit X99 platformu s možností až 10jadrových procesorů s 20 pracovními vlákny, ale ruku na srdce – šlo o investici v řádu desítek tisíc korun.
Dnešním dnem přichází změna. Na trh se po dlouhém čekání dostaly nové procesory Ryzen od AMD s až neuvěřitelnými cenami, super výkonem a s možná ještě neuvěřitelnějšími provozními vlastnostmi.
Na úvod vám řeknu, že jsem mile překvapen tím, co AMD s ohledem na svou historii dokázalo. Nevěřil jsem tomu, ale mýlil jsem se. V následující recenzi vás nechci a ani nebudu trápit tím, co se za všechna ta léta událo, jak se AMD (ne)dařilo na trhu a tak dále. Sám jsem byl zvědavý hlavně na reálné testy a myslím, že vy také. Dnešní recenze bude o řadě Ryzen 7, což jsou procesory o osmi jádrech s šestnácti pracovními vlákny. Na výběr jsou tři modely.
V testu se podíváme na zoubek nejsilnějšímu a nejvýše naceněnému modelu 1800X. Pro úplnost vysvětlím, co znamená X a jaký je tedy například rozdíl mezi Ryzenem 7 1700 a 1700X. X značí technologii XFR, která procesor automaticky přetaktovává dle způsobu a síly chlazení.
Základní takt Ryzenu 1800X je stanoven na 3.6 GHz, ale se vzduchovým chlazením (Noctua NHD-15) procesor automaticky operuje díky XFR na 3.7 GHz. Pokud byste použili silnější vodní chlazení, XFR by mělo zvednout frekvenci výš, v rámci zachování stejných podmínek měření jsem ale u všech třech testovaných plaforem používal stejný vzduchový chladič.
Boost frekvence, kterou řídí právě XFR, je stanovena na maximálních 4.0 GHz, ale upozorním na to, že tohoto taktu v klasických podmínkách nedosáhnete automaticky, což by mělo zařídit XFR. Budete jej však muset nastavit ručně. Ale nebojte, nejde o žádnou vědu. V základním nastavení procesor sice na 4.0 GHz boostuje, nicméně jen chvílemi a při lehké zátěži. Pokud budete chtít pevný takt i při hrách či náročné práci, budete si muset s nastavením pohrát. Ryzen má také rád rychlejší frekvenci pamětí, proto i zde bude potřeba trocha manuálního ladění. Většina základních desek má už v UEFI předpřipravené profily, které stačí pouze zapnout, proto se nemusíte bát, že byste zrovna vy nevytáhli ze svého nového procesoru maximum. Konkurenční a o dost dražší Broadwell-E i7 6900K se chová velmi podobně. Základní deska si určí, které jádro z celkových osmi je nejlepší a dle příležitosti mu dává možnost Turbo Boostu na 4.0 GHz.
V této kapitole si ukážeme, jak si nový procesor od AMD, Ryzen 7 1800X, vede ve hrách. Každá hra se chová trochu jinak, běží na jiném enginu a celkové využívání procesoru se většinou liší. Některé hry mají rády (dokážou využít) více procesorových jader/vláken a některé méně. Jsou ale i takové, které využijí pouze jedno jádro. Určitým hrám záleží i na frekvenci operačních pamětí a jsou to tzv. CPU bound hry, tedy takové, které více závisí na procesoru než na grafické kartě.
V rámci zachování objektivity a přesných výsledků je nutné dodržet velmi specifické postupy při měření. Při srovnávání výkonu více procesorů ve hrách musíme nastavit podmínky a prostředí pro každou platformu tak, aby to prostě bylo fér. Takže ať už měříme i7 7700K či i7 6900K nebo Ryzen 7 1800X, musíme mít kromě procesoru a základní desky po hardwarové stránce nastavené stejné podmínky. Tedy stejnou grafickou kartu, stejný SSD disk, stejný zdroj, pokud možno stejné paměti. Po softwarové stránce je důležité mít stejný operační systém včetně aktualizací, nejlepé mít čistě nainstalovaný OS po formátu disku, stejnou verzi ovladačů grafické karty a krom několika dalších věcí je především důležité měření ve hře.
Hry měříme pomocí nástroje Fraps a logujeme tzv. frametimes, ve kterých je zaznamenáváno, jak dlouho trvalo grafické kartě vykreslit jeden snímek za druhým. Pomocí nástroje MSI Afterburner zaznamenáváme několik dalších hodnot, jako je vytížení grafické karty, vytížení procesoru, teploty, frekvence a další. Logy z obou programů se ve finále sesynchronizují a jsou připraveny ke snímkové analýze.
Nejdůležitější částí celého procesu je identický způsob měření přímo ve hře. Je důležité zvolit správnou scénu, která bude konzistentní a u které opakovaně naměříme totožný výsledek. Pokud bychom měřili scény s velkou variabilitou, k ničemu bychom se nikdy nedopracovali. Z tohoto důvodu např. nepřichází v úvahu měřit v multiplayeru. Když máme scénu, kterou budeme měřit, vybranou, musíme zjistit, jak dlouho přesně scéna trvá, abychom vždy dodrželi stejný časový úsek. Ve většině her je potřeba scény opakovat, protože při prvním průběhu scény se kompilují shadery, načítají se textury apod. Z těchto důvodů měříme povětšinou až druhý či třetí průběh.
Pro srovnání třech platforem jsme ve finále vybrali pět her, u kterých jsme měřili každou platformu zvlášť na základním nastavení (tzv. default), bez jakýchkoliv úprav v UEFI a podruhé, kdy byly všechny tři platformy přetaktované. Mějte na paměti, že taktování=výkon zdarma, a proto vždy doporučuji taktovat, co to jde. V obou případech nastavení systému jsme měřili ve dvou rozlišeních a to ve 1 280 × 720 a 1 920 × 1080 px. Jistě se ptáte: proč proboha měří v malém rozlišení, ve kterém už roky nikdo nehraje? Je to jednoduché, čím menší rozlišení, tím více hra potřebuje výkonu ze strany procesoru. Jde sice vzhledem ke dnešní době o syntetické měření, ale získáme tím dobrou představu o tom, jaký je výkon procesoru v herním prostředí. Nebudu vás ale dále zdržovat teorií, určitě jste zvědaví na výsledky, tak pojďme na to.
AMD AM4
Intel X99
Intel Z270
Tento graf nám ukazuje porovnání procesorů Ryzen 7 1800X a i7 6900K. Jde o test syntetický v rozlišení 1 280 × 720 px a měřeny jsou dva případy – když jsou procesor a operační paměti v základním nastavení a když jsou přetaktované. Jak vidíte, platforma X99 s procesorem i7 6900K svědčí hře trochu lépe, ale pro lepší představu se mrkneme i na další graf.
Asi jste si všimli, že tu máme něco navíc. Předchozí graf srovnával dva osmijádrové procesory, které operují celkově s šestnácti vlákny. Šlo o srovnání tzv. clock to clock aneb takt na takt. Jistě vás ale zajímá, zda by nebyl výkonnější nový Kaby Lake i7 7700K, který cenově odpovídá novým Ryzenům více, než je tomu u procesoru i7 6900K, který má stále velmi drahou platformou celkově. A výsledek v nejnovějším Zaklínači vidíte sami. Geralt razí motto: „Čím víc, tím líp".
Přesouváme se do skutečnější roviny, do tzv. FULLHD rozlišení, tedy 1 920 × 1080 px. Stále jde o rozlišení, které se používá nejvíce, a jak můžete vidět na grafu srovnání takt na takt se stejným počtem jader, rozdíly ve snímkové frekvenci jsou minimální (takovou odchylku můžeme zahrnout do rozsahu chyby měření). Na grafu je zajímavé to, že o setinu chlupu vychází lépe varianta obou sestav v základním nastavení, což může a nemusí být pravděpodobné, ale tady v Alze nemáme v úmyslu měření nijak manipulovat ani ohýbat pravdu. Bohužel, ne všude to tak je. Jak kdysi řekl Tomáš Garyk Masaryk, nevěřte všemu, co se píše na internetu.
Možná se divíte, proč i7 7700K závod projelo – i přesto, že je nový Kaby Lake drtič, tahle krásná a úžasná hra má prostě ráda něco jiného. Vítěze asi znáte, ale dovolím si ho vyhlásit. V Zaklínači 3 jasně vyhrává nový Ryzen od AMD! Jednoduché počty, protože za cenu samotného i7 6900K máte s Ryzenem nový počítač se slušnou grafickou kartou, dobrou základní deskou a vším, co má dneska správná mašina mít. Pokud máte tedy v plánu koupi herního počítače nebo chystáte upgrade a zrovna Zaklínač 3 je váš šálek kávy, moje doporučení by bylo jít do Ryzenu 7 1700 za krásných 9 721 Kč, přetaktovat ho na 4GHz, nezapomenout na paměti a co vám zbyde, to nacpat do grafické karty.
Rádi si děláte co chcete? Jasně, kdo ne, že? Na tohle je pátý díl Grand Theft Auto jako stvořený. Na prvním grafu vidíme, že osmijádrový Broadwell-E drtí nový Ryzen od AMD se stejným počtem jader, ale jde o syntetickou demonstraci hrubého výkonu procesoru, a proto počkejte, než se dostaneme ke klasickému rozlišení.
Opět jsme přizvali do hry i7 7700K, který se dá pořídit za cca stejné peníze, jako nový Ryzen. Počet jader je rozdílný, maximální dosažitelná frekvence také, ale ve finále jde vždy o tom, k čemu budete procesor využívat. Kaby Lake prostě miluje vysoký takt a hlavně rychlé paměti a v nízkém rozlišení, kde hrajeme na sílu procesoru, je to prostě znát.
Ve vyšším rozlišení se Ryzenu ulevilo a paradoxně se zde projevila jeho síla. U GTA 5 jsme při měření narazili na zajímavost, a to toho charakteru, že každý z této dvojice procesorů zvláda specifickou herní situaci odlišně. Podívejme se tomu na zub.
Na tomto grafu máme průběh snímkové frekvence. V GTA 5 měříme čtvrtou scénu vestavěného benchmarku – pokud jste si ho někdy pouštěli, možná vám začne docházet, kde to 6900K projela. Jde o průlet stíhačkou směrem do města. Z nějakého důvodu tuto část scény zvládá Ryzen lépe a předbíhá o dost dražší Broadwell-E. Ve městě je to už víceméně plichta.
Už jsem říkal, že je i7 7700K drtič? Ano, je, jakmile mu pomůžete. Osobně bych měl v tuto chvíli tendenci sáhnout po čtyřjádru od Intelu ale je tu několik „ale". Určitě víte, že 5 GHz nedá každý kus, ale každý kus hřeje tak, že je většinou nutné provést delid – výměnu pasty mezi tepelným rozvaděčem a pouzdrem čipu – což je náročná a nebezpečná operace. A potřebujete rychlé paměti a ty něco stojí. Pokud bych měl jít cestou rozumu, opět bych zde šel do nového Ryzenu od AMD a co bych ušetřil, to bych investoval do grafické karty.
Fallout je prostě kultovka. Já vyrůstal na prvních dílech, a proto jsem si i přes předpotopní engine hry musel zahrát čtvrtý díl. Už se těším na další. Jen moc nevěřím tomu, že dostane lepší podvozek a hra bude fungovat nějak normálně a ne jako prvního dubna. I přesto je Fallout 4 jednou z nejvíce CPU bound her, kde je znát jak sílá procesoru, tak frekvence pamětí, a proto je dobrou ukázkou toho, jak v takovém prostředí škáluje výkon s frekvencemi.
A opět to tu ukradlo nejnovější čtyřjádro od Intelu. Mějte ale na paměti, že výsledná snímková frekvence, kterou vidíte na grafu, je spíše orientační a syntetická. Proto se raději podíváme na FULLHD variantu, ve které nejspíš hrajete taky.
Jsme zpátky v realitě a reálný rozdíl v souboji dvou osmijáder, kde rozumná varianta jednoho (Ryzen 7 1700) stojí 9 721 Kč a druhá necelých 32 000 Kč končí rozdílem pár snímků za sekundu.
A jsme na konci postapokalyptického příběhu, který nekončí nalezením G.E.C.K.u, ale tím, že pokud chcete pařit Fallouta na ULTRA detaily s pořádnou grafárnou, i7 7700K vás vytáhne z bryndy. Ryzen vás v ní ale taky nenechá. Skoro 100FPS po OC je dost a užijete si plynulý zažitek ze hry.
Crysis 3 je správným a férovým příkladem, jak měřit výkon. Cryengine je i přes své stáří stále nadčasový a z procesoru zvládne vymáčknout jeho maximum. To, že je zde Ryzen lehce slabší, vidíme. Ale schválně se pojďme mrknout, jak si tu poradí Kaby Lake i7 7700K se čtyřmi jádry.
Není pochyb o tom, že Kaby Lake je o generace napřed, a proto se mu daří skoro všude tam, kam příjde. Otázkou ale je, zda cca 13 snímků za sekundu stojí za to nemít navíc další čtyři jádra.
No a ve FULL HD máme jasno. Výkon stejný a čtyři jádra navíc. Ne, že bych exceloval v matematice, ale tady jsem si jist, že 1+1 nejsou 2, ale 7.
Bez komentáře. Nemusíte být úplně první. Vin Diesel by sice řekl, že výhra je výhra, ale AMD Ryzen si tu vede velmi dobře. Na Kaby Lake i7 7700K od Intelu sice lehce ztrácí, ale rozdíly jsou tak malé, že musíte sami zvážit, zda se vám vyplatí mít, či nemít o čtyři jádra a osm pracovních vláken více.
Jako poslední si dáme Battlefield 1. Hned na začátek ale upozorním na to, že v měření, i když bylo několikrát opakované, něco nehrálo. Hru jsem se z důvodu popularity přesto rozhodl zařadit do výsledků. Projdeme si obě rozlišení a ve finále si dáme malé zamyšlení nad současnou situací.
Tady se pod mikroskopem nechytá ani i7 7700K. Battlefield 1 má prostě rád hodně pracovních vláken a dokáže je využít. Rozdíl skoro 30FPS v OC je dost, ale i tak nemám důvod k obavám, proč? Vysvětlím za chvíli.Opět vidíte, že realita je o dost příjemnější než syntetické měření, ale pro jistotu dáme šanci ještě i7 7700K.
Dodávám, že všechny grafy u každé hry pocházejí ze stejných datových sběrů (logů) a zde vidíte finální výsledek. Je to výsledek měření tří platforem skrz naskrz pěti hrami. Možná se ptáte, proč jsem vám vůbec 1 280× 720 px syntetiku ukazoval. Pokládám to za důležité – pokud chci, aby byla recenze objektivní, musím jít víc do hloubky a ukázat vám i to, na co jako běžní uživatelé nepříjdete, ale můžete to pocítit například u hry jako je Fallout 4.
Ještě se vrátím k výsledkům Battlefieldu 1 a dovolím si lehce zapolemizovat o tom, že výkon bude otázkou času.
Zrovna u Battlefieldu 1 by mělo být využití GPU skoro stoprocentní. Propady, které můžete vidět na začátku, znamenají, že procesor v danou chvíli nenakrmil grafickou kartu tak, jak měl, a ta se flákala. Proč to vlastně rozebírám? Chtěl bych nastínit, jak je důležité ve výkonu hardwaru myslet objektivně – dělá to dnes strašně málo lidí a ještě méně testerů, redakcí, magazínů a uživatelů. Dalším trnem dnešní rychlé doby je to, že se máločemu dá taková šance, jakou si daná věc nebo záležitost zaslouží. Ryzen se právě narodil a já mám takové tušení, že bude zrát jako víno. V tuto chvíli pravděpodobně není spousta věcí doladěných po softwarové stránce, příjdou určitě nějaké aktualizace operačních systémů, výkonnostní záplaty v driverech grafických karet a výkon se srovná a kdo ví, třeba ještě překvapí. Osobně dávám nejen z pohledu her Ryzenu šanci a pokud ho doporučím i vám, nebudu mít ani ty nejmenší výčitky.
Na závěr herní části se ještě podíváme na rozdíly výkonu jednotlivých procesorů ve 3D benchmarcích. Jde víceméně také o syntetické testy, které nám dají náhled na to, jak procesory fungují v laboratorních podmínkách, kdy je vše optimální pro účely testování. V některých případech mají testy do reálného hraní daleko, ale někdy se mohou velmi blížit realitě. Mimoto je tzv. benchování velmi oblíbenou aktivitou overclockerů, ale i obyčejných uživatelů, kteří srovnávají výkon svých sestav s ostatními. Tyto benchmarky jsou super nástrojem, pokud chcete vyladit svou sestavu na maximum a mít přehled o tom, co děláte a zda to má smysl.
FireStrike je benchmark od Futuremarku, skládá se z několika testovacích scén různé náročnosti a součástí je i test počítání fyziky. Ryzen zde lehce ztrácí, otázkou je ale opět softwarová optimalizace, může jít o „problém" ze strany jak benchmarku, tak operačního systému či grafických driverů. Následující testy bych doporučil brát spíše orientačně, teprve čas ukáže :)
Na dalším grafu už máme změnu. Ryzen 1800X předehnal Kaby Lake i7 7700K. Rozdíl mezi FireStrike (1 920 × 1 080 px) a FireStrike Extreme (2 560 × 1 440 px) je především v rozlišení a můžeme tedy v klidu říct, že v reálném prostředí, kde jako uživatelé využíváte vyšší rozlišení než FULLHD, si vede nový Ryzen krásně. Upřímně řečeno, rozdíl něco přes 200 bodů. V syntetickém testu to není tolik a s ohledem na cenu nových AMD procesorů je jasné, co si vybrat.
TimeSpy je takový benchmark od Futuremarku, který využívá DirectX 12 a běží v rozlišení 2 560 × 1 440 px. Opět je zde s ohledem na cenu testovaný AMD Ryzen 7 1800X jasný vítěz.
Unigine Heaven je velmi náročný benchmark a je vhodný pro testování stability grafické karty. Vítězí zde i7 7700K, protože benchmark nevyužívá tolik procesorových vláken jako benchmarky od Futuremarku a tak źde hraje roli hlavně výkon na takt a to, jak je takt jader procesoru vysoký.
V této kapitole si ukážeme, jak si procesor vede v tzv. 2D testech, tedy v situacích, kdy sestava nevyužívá grafickou kartu. Jde například o renderování snímků, práci s daty, enkódování videa, rozbalování .rar souborů a podobně. Nejprve se ale podíváme na provozní vlastnosti, tedy na spotřebu, lidově řečeno, kolik který procesor žere.
Na grafu vidíme spotřebu ve wattech. Je měřen celý odběr sestavy za napájecím zdrojem. Měřil jsem tzv. stav IDLE, je to stav, kdy sestava téměř nic nedělá, neběží žádný program krom operačního systému a počítač nevykonává téměř žádnou práci. V tomto stavu je v grafu dvojí nastavení sestavy. V prvním případě jsou všechny tři sestavy na základním nastavení a ve druhém máme přetaktováno, stejně jako u her. Jaké je překvapení, že AMD Ryzen 7 1800X, který má o čtyři jádra víc, má jen o 10 W vyšší spotřebu než i7 7700K s pouze čtyřmi jádry. Fantastické. Oproti tomu Intel i7 6900K si vezme ze zásuvky o dost víc, hlavně, když je systém přetaktovaný. Nutno podotknout, že všechny tři sestavy mají v operačním systému nastaven režim napájení na vysoký výkon. Důvodem je rychlejší odezva celého systému a stejně tak to bylo nastaveno i u her.
Předchozí graf nám v podstatě ukazoval, jakou spotřebu sestavy budeme mít ve chvílích, kdy nejsme u PC a nic na něm neděláme. Ruku na srdce, dost lidí nechává počítače běžet 24/7/365, a to už za rok něco udělá. Na tomto grafu vidíme maximální možný odběr, když dostane procesor kopu práce. Odběr jsem proto testoval ve známém zátěžovém testu Prime 95. Opět se potvrzuje to, co nám ukazoval předchozí graf, jen ve větším měřítku. Spotřeba nových procesorů AMD Ryzen je naprosto geniální.
Ještě se podíváme na teploty ve stejných situacích jako u spotřeby, údaje jsem zaznamenával souběžně. Musím ovšem upozornit na to, že u klasických monitorovacích programů jako je CoreTemp nebo RealTemp zatím teplota procesoru monitorovat nejde a tak jsem teploty sledoval v AMD Ryzen Master, což je nástroj pro taktování těchto nových procesorů.
Cinebench R15 je jedním z oblíbených a nejpoužívanějších testů pro zjištění síly procesoru ve 2D prostředí. Aplikace renderuje velmi detailní snímek a využívá k tomu všechna dostupná pracovní vlákna. Mám radost, protože zde je krásně vidět výkon nového Ryzenu a získat několik bodu v Cinebenchi navíc není jen tak.
Starší verze Cinebench R11.5 opět potvrzuje minulý výsledek a obhajuje prvenství AMD Ryzen 7 1800X nad i7 6900K od Intelu.
GeekBench 3 je souhrnný benchmark, který se skládá z několika různých testů založených na reálných scénářích, které mohou procesor z hlediska práce potkat. Bere v potaz i výkon operačních pamětí a můžeme vidět, že i zde vede Ryzen jak na základních frekvencích, tak po přetaktování, v obou případech z důvodu zachování fair play takt na takt.
wPrime je benchmark používající složité matematické funkce pro počítání velkého objemu dat. Lze zde nastavit napevno počet pracovních vláken, která test pro výpočty použije, tedy v případě i7 6900K a Ryzen 7 1800X 16, u i7 7700K pak celkem 8. Tento test sedí o něco více Broadwellu-E i7 6900K, ale výkon 1800X není vůbec špatný. Výsledek nám ovšem říká, že Ryzen potřebuje popohnat operační paměti na frekvenci o něco více, než i7 6900K.
FireStrike Physics je samostatný test počítání fyziky z 3D benchmarku od Futuremarku, který jsme si ukazovali v části s herními testy. Jde o dobrý test pro procesor a paměti, kde je nejvíce znát efektivita právě operačních pamětí. Opět se zde potvrzuje, že Ryzen potřebuje takt pamětí více než konkurenční Broadwell-E.
Jako předposlední test si uvedeme enkódování videa v H265 ve 4K rozlišení. Zde je AMD Ryzen o něco slabší než konkurenční osmijádro a především zajímavý je zde výkon procesoru Kaby Lake i7 7700K, jehož síla v tomto druhu testů je velmi dobře známa.
A na závěr RealBench v HWBOT verzi - jde opět o pestrý test práce s jedním vláknem, enkódování videa a multitaskingu a opět se zde projevuje hlavně síla nejnovějšího čtyřjádra od Intelu, kterému práce s videem opravdu sedí.
Z mého úhlu pohledu jsme právě svědky comebacku, jak má být. AMD mělo v posledních letech problémy, to víme všichni a upřímně, málokdo věřil, že se z toho ještě společnost dostane a že přijde s něčím, co stojí za to. Všichni tipovali v nejlepších případech výkon někde kolem 2. generace konkurenčního Intelu, ale Ryzen nám vytřel zrak. A to nejen výkonem, ale i cenou, kterou si společnost mohla dovolit nasadit. A mít možnost nasadit procesor s cca stejným výkonem a několikanásobně nižší cenou (dle modelu), to je zlom, ve který doufal jen málokdo. A gratuluji i nám všem, protože Ryzen znamená hlavně svobodu a možnost volby a v dnešním světě není nic důležitějšího, než mít možnost se rozhodnout a ta tu v tomto ohledu ještě před pár hodinami nebyla.
Budu-li upřímný, byl jsem vždy Intelák, ne že bych AMD vyloženě podrážel, jak to mají někteří ve zvyku, ale výsledky Ryzenu nalomily i mě a to už je co říct. Pokud chcete znát můj osobní názor, běžte do Ryzenu – už jen proto, že je potřeba AMD podpořit, ale hlavně, Ryzen si vaše peníze zaslouží a jak už jsem psal, nemohu se zbavit pocitu, že nové procesory od AMD budou zrát jako víno. Čím budou starší, tím budou lepší a výkonnější. V blízké budoucnosti příjdou na trh ještě Ryzen 5 a Ryzen 3 a vy se můžete těšit na další nezávislé testy výkonu, kterým budu věnovat minimálně tolik, co Ryzenu 7.
Recenze není takového rozsahu, jako bych si přál, ale bylo na ni velmi málo času a vy už určitě na výsledky nechcete dále čekat. Já se k Ryzenu určitě brzy vrátím a příště vám dopodrobna ukážu, jak taktovat a možná si vezmu na pomoc i tekutý dusík a ukážeme si další sérii testů.
Výkon
75 %
Provozní vlastnosti
95 %
Cena
80 %
Jmenuji se Michal Mikle, jsem overclocker a baví mě výkon. Tam, kde je možnost z hardwaru vymáčknout i tu poslední kapku síly, tam nesmím chybět. Na taktování miluji především adrenalin a posouvání limitů komponent a mne samotného. K této bohulibé aktivitě používám především tekutý dusík, kompresorové metody, ale rád si pohraji i s vodou (někdy podchlazenou) a nepohrdnu ani kvalitním vzduchovým chlazením.
Za vysoký výkon, výborné provozní vlastnosti a pokrok ve vývoji udělujeme procesoru AMD Ryzen 1800X stříbrné ocenění.