Základní deska ATX využívá nejrozšířenější standard v uspořádání základních desek, který najdeme u většiny výrobců výpočetní techniky. Nabízí až 4 sloty pro RAM a až 7 pro PCIe. V roce 1995 ho vytvořil Intel, později ho však začalo využívat také AMD. Jaké typy má základní deska ATX a co všechno dalšího s ní souvisí?
PokračovatZákladní deska Intel formátu ATX
Základní deska Intel formátu ATX má nejčastěji procesorové sockety 1151, 1151 Coffee Lake a 2066. Téměř vždy jsou součástí již kompletní desky, v níž jsou zapojeny ostatní komponenty. Základní deska ATX na platformě Intel musí využívat procesor značky Intel, s „cizím” jednoduše fungovat nebudou.
Socket, případně také patice nebo slot, je označení pro konektor, jímž se k základní desce – v tomto případě ATX – připojuje procesor.
Základní deska AMD formátu ATX
Základní deska AMD formátu ATX bývá rovněž součástí již hotového celku, který obsahuje komponenty i dalších výrobců. Základní desky společnosti AMD najdeme nejčastěji se sockety AM4, TR4 či AM3+. I zde platí pravidlo, že musí fungovat s procesorem značky AMD, jiný nejsou kompatibilní.
Rozdíl mezi ATX deskami Intel a AMD je v tom, že akceptují procesor jednoho konkrétního výrobce. Deska s formátem AMD nebude fungovat s CPU od Intelu a naopak.
Seznamte se s dalšími formáty základních desek
Pro náročné uživatele je micro ATX základní deska
Základní deska micro ATX, známá též jako µATX nebo mATX, je svými rozměry 244 × 244 mm o 25 % menší než standardní deska ATX. Uživateli nabízí až 4 RAM a 4 PCle sloty. Díky své ceně je formát mATX často vyhledávaný.
Mini ITX základní deska, nejmenší ze všech
Základní deska mini ITX je označení pro nejmenší ze všech formátů, který má rozměry 170 × 170 mm. Na rozdíl od ATX byla vyvinuta firmou VIA Technologies. Nejčastěji je využívána v počítačích malých rozměrů. Někdy je mylně zaměňována s mini ATX.
Základní deska ATX – bez čeho se neobejde
Počítačová skříň ATX
Standardy ATX se promítají rovněž do počítačových skříní, potažmo do rozvržení a zapojení jednotlivých komponentů. Nejčastěji se jedná o tower case („bedna na stojato“), v němž je deska otočená o 90 stupňů, což umožňuje připojování komponentů po celé její délce.
i
Standardy ATX rovněž definují vlastnosti zdrojů, kabelů či konektorů. Nepříliš rozšířeným nástupcem je standard BTX, jenž byl navržen tak, aby lépe pracoval s moderními technologiemi, které vyžadují větší odběr elektřiny a produkující více tepla.
ATX zdroj přináší nové možnosti
Elektrický zdroj ATX dává uživateli možnost počítač zapnout i za využití softwaru. Jde například o probuzení PC stisknutím klávesnice nebo myši. Většina ATX zdrojů však má fyzický vypínač, který jej vypne úplně, a aktivace pomocí software tak není možná. Stejnou funkci má micro ATX zdroj, ten však patří k micro ATX desce.
K čemu je ATX konektor a ATX kabel
ATX konektor je podle nových standardů možné umístit přímo na základní desku. Zpravidla se jedná o konektor pro hlavní (main power) ATX kabel, jehož prací je napájení základní desky a všech jejích komponentů. ATX konektor nejčastěji představuje port sériový a paralelní, USB, klávesnicový, VGA či PS/2 pro myš.
Zajímá vás o formátu ATX, jeho specifikách z pohledu napájecího zdroje nebo konektorové výbavy více? Abychom si nemuseli půjčovat cizí obsah, protože to není naše parketa, mrkněte na článek o ATX na Wikipedii.
Skrýt popisPokud máte dotaz k produktům, službám, dopravě či jiný požadavek, využijte zákaznické podpory.
Nejprodávanější
