Aktuální rychlost doručení Alza prodejny Alzaboxy AlzaExpres Expresní doručení Partnerská odběrná místa Doručení na adresu
0-1 den 0-1 den 1-3 dny 0-1 den 2-3 dny 2-3 dny

Upozorňujeme na podvodné SMS, které lákají na nevyzvednuté výhry ze slosování. Více zde. 

Vánoční trháky UniCredit Bank

Mobilní telefony

https://cdn.alza.cz/Foto/ImgGalery/Image/Article/minnahled.jpg

Jak poznat příslušenství s certifikací MFi?

Co si představíte pod pojmem MFi? Ti z vás, kteří používají Apple zařízení, již možná tuší. Ano, jde o certifikaci, kterou je označeno výhradně kvalitní příslušenství. Jak jej poznáte?

https://cdn.alza.cz/Foto/ImgGalery/Image/Article/stupen-kryti-ochrana-ip.jpg

Stupeň krytí (IP) udává ochranu telefonu před kapalinou a prachem

Stupeň krytí (IP, Ingress Protection) je mezinárodně standardizovaný kód, který udává odolnost elektrospotřebičů proti vniknutí cizích těles a kapalin, zejména vody. Vyjadřuje se v tzv. IP kódu, který je tvořen znaky „IP“ následovanými dvěma číslicemi: první udává ochranu před nebezpečným dotykem a před vniknutím cizích předmětů, druhá označuje stupeň krytí před vniknutím vody.

Samsung Dex

Samsung Dex umožňuje připojit vybrané smartphony a tablety Samsung Galaxy k počítači nebo chytré televizi tak, že dokážou zastoupit počítač. Stačí připojit klávesnici a myš a na obrazovce už se objeví prostředí podobné Windows, včetně schopnosti pracovat ve více aplikacích zároveň.

https://cdn.alza.cz/Foto/ImgGalery/Image/Article/google-pay-clanek.jpg

Google Pay v Česku: jak funguje a které banky službu podporují?

Google Pay, platební systém od Googlu v Česku představený 14. listopadu 2017, se u nás úspěšně zabydlel. Využívá jej stále více lidí a stále více bank jej již podporuje nebo v brzké době podporovat bude. Pořád platí původní motto systému „Přiložíte. Zaplatíte. Hotovo.“ Co je potřeba splnit, abyste mohli Google Pay využívat? A které banky jej v současnosti podporují?

https://cdn.alza.cz/Foto/ImgGalery/Image/Article/obnovovaci-frekvence-mobilni-telefon-displej.jpg

Obnovovací frekvence displeje

Obnovovací frekvence displeje udává, kolikrát se za jednu vteřinu překreslí obraz na obrazovce. Vyšší číslo znamená plynulejší obraz. Běžná frekvence je 60 Hz a při rychlém scrollování na ní můžete vnímat drobné trhání. U obnovovacích frekvencí 90, 120 nebo více hertzů k němu nedochází.

https://cdn.alza.cz/Foto/ImgGalery/Image/Article/co-je-esim.jpg

Co je eSIM?

Plastové SIM karty tu nebudou navždy. Budoucností se zdá být technologie eSIM. Jedná se o samostatný čip zabudovaný do základní desky telefonu. Co všechno se tímto odklonem od plastových kartiček změní? A má moderní technologie eSIM nějaká úskalí?

https://cdn.alza.cz/Foto/ImgGalery/Image/Article/odemykani-oblicejem.jpg

Odemykání obličejem: jak to funguje a na co si dát pozor

V dnešní době je důležité mít telefon dobře zabezpečený. Vedle klasické čtečky otisků prstů, PINu či gesta zde máme i odemykání obličejem. Jaké má tento způsob odemykání telefonu výhody a nevýhody? 

https://cdn.alza.cz/Foto/ImgGalery/Image/Article/cisty-android-2019-2.png

Co je to čistý Android?

Čistý Android je název používaný pro operační systém Android v jeho nejjednodušší podobě – neobsahuje upravené grafické rozhraní ani případné funkce, které do operačního systému vkládají jednotliví výrobci.

https://cdn.alza.cz/Foto/ImgGalery/Image/Article/tof-sensor.jpg

Time of Flight senzor

Time-of-Flight je typ senzoru měřící vzdálenost předmětů na základě rozdílu času vyslání a opětovného přijetí signálu, ať už světelného, nebo zvukového. Spadá do technologií 3D skenování a má opravdu široké uplatnění.

Operační systém

Operační systém (OS) je software, na němž běží chytré telefony, tablety, počítače, notebooky nebo moderní chytré televize. V případě mobilních telefonů a tabletů je to nejčastěji Google Android a Apple iOS, které mají nejrozšířenější platformu. Dále se však můžeme setkat také s méně využívaným BlackBerry OS či s operačním systémem KaiOS. určeným pro tlačítkové mobily. Podrobněji se popisu jednotlivých OS, jejich výhod a nevýhod, věnujeme v článku Srovnání mobilních operačních systémů.

Operační systém: KaiOS

KaiOS je operační systém navržený pro klasické tlačítkové telefony. Za cíl si dává spojení starších telefonů s moderní, digitální dobou. KaiOS umožňuje stahování aplikací ze speciálního KaiStoru, využívání 4G sítě pro surfování po internetu, ale i pro volání a chatování. To vše při nízkých nárocích na baterii. Na KaiOS běží například začátkem roku 2018 představená Nokia 8110.

Operační systém: Windows Phone

Windows Phone je operační systém vytvořený společností Microsoft, který svým vzhledem připomíná prostředí Windows. Zatímco platformy Android a iOS mají vizuálně podobné ovládání, Microsoft šel jinou cestou a přišel s úvodní obrazovkou ve formě dlaždic. Ty lze různě seřazovat, vzájemně seskupovat a měnit na velikosti. Stejně jako iOS, i Windows Phone je uzavřenějším operačním systémem nabízející omezenější možnost individualizace, kterou ovšem kompenzuje nižší mírou rizika zavirování. Podrobněji se popisu jednotlivých OS, jejich výhod a nevýhod, věnujeme v článku Srovnání mobilních operačních systémů.

Operační systém: iOS

Operační systém iOS je software vytvořený společností Apple, a najdete ho tedy pouze uvnitř telefonů a tabletů této značky. Jedná se o tzv. uzavřený operační systém, který je oproti otevřeným alternativám, jako je Android, výrazně bezpečnější. Zároveň neumožňuje žádné výrazné úpravy ve vzhledu nebo funkčnosti systému, což může být pro mnoho uživatelů překážkou. Podrobněji se popisu jednotlivých OS, jejich výhod a nevýhod, věnujeme v článku Srovnání mobilních operačních systémů.

Operační systém: Android

Android je operační systém vyvíjený společností Google, který v aktuální době využívá většina výrobců mobilních telefonů. Jedná se o tzv. otevřený operační systém a má prakticky neomezené možnosti přizpůsobení. Některé úpravy lze provádět pomocí základního nastavení, zatímco další modifikace lze kdykoliv stáhnout z obchodu Google Play. Uživatel tak může velice snadno upravovat nejen grafické rozhraní, ale i způsob ovládání telefonu. Slabší stránkou Androidu je potom vyšší náchylnost k napadení škodlivým softwarem. Podrobněji se popisu jednotlivých OS, jejich výhod a nevýhod, věnujeme v článku Srovnání mobilních operačních systémů.

Vnitřní paměť

Vnitřní paměť telefonu slouží k dlouhodobému ukládání dat a na rozdíl od operační paměti RAM, která uchovává právě zpracovávaná data, disponuje velkou kapacitou. Na tuto paměť se ukládají filmy, písničky, fotografie, aplikace či další systémová data, která lze ve většině případů kdykoliv vymazat. Ukládá se zde i samotný operační systém, což je nutné brát v potaz při koupi mobilního telefonu bez slotu na paměťovou kartu. Pokud si tedy koupíte přístroj s 16GB pamětí, počítejte s tím, že průměrný operační systém zabírá přibližně 4–5 GB volného místa, a vám zbude 11–12 GB. U telefonů s OS Android se ale disponibilní úložiště může lišit mezi jednotlivými modely a výrobci, jelikož každý z nich do telefonu předinstalovává odlišné aplikace a používá své vlastní grafické nadstavby.

Paměťová karta

Paměťová karta je přenosné médium, na které lze volně ukládat uživatelská data. Pokud mobilní telefon disponuje slotem pro paměťovou kartu, lze jejím vložením rozšířit vnitřní paměť, a získat tak větší kapacitu úložiště. Vybírat lze podle značky, kapacity, rychlosti zápisu a typu, přičemž nejpoužívanější jsou microSD karty.

Operační paměť RAM

Operační paměť, neboli RAM, je rychle přístupná paměť uchovávající právě zpracovávaná data. Obecně platí, že čím větší operační paměť přístroj má, o to rychleji běží a zvládá více operací najednou.

https://cdn.alza.cz/Foto/ImgGalery/Image/data-232.jpg

Co je LTE? A jaké nabízí výhody oproti 3G a 2G sítím?

Se zkratkou LTE se dennodenně setkáváme v parametrech telefonů či reklamách mobilních operátorů. Víte ale, co je LTE? Znáte výhody LTE oproti starším 3G sítím? A jaký je vůbec rozdíl mezi pojmy LTE a 4G?

Elektrický příkon

Elektrický příkon je hodnota odebírána ze zásuvky, a řídí se podle ní elektroměr. Výkon je vždy nižší hodnota, než příkon, a značí, kolik je schopno zařízení efektivně využít energie. Uplatňuje se zde tzv. perpetuum mobile - tedy vždy jsou nějaké ztráty (ať už tepelné, pohybové či zvukové) a to je rozdíl mezi příkonem a výkonem.

https://cdn.alza.cz/Foto/ImgGalery/Image/Article/notch-mobilni-telefony.jpg

Notch

Notch je název pro vykrojení displeje, používané na mobilních telefonech. Slouží k tomu, aby mohla obrazovka zabírat maximum plochy smartphonu, ale zároveň aby byly senzory a selfie kamera byly ergonomicky umístěny.

Výhodné pořízení elektroniky bez provozních starostí.

Tisíce produktů ihned k odběru na našich pobočkách.

Rozbalené, zánovní a použité zboží

Nakup zboží ve více lidech a získej parádní slevu!

Zboží za lepší ceny a nadstandardní služby pro firmy

Kontaktujte nás na WhatsAppu

Kontaktujte nás na Messengeru


Zkuste nové Alza Premium Moje Alza Přihlásit Alza pro Firmy Jak nakoupit
P-DC1-WEB04
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi