XXL týdny Všude vedro, doma ne

Co je eSIM?

Zobrazit katalog

Článek

• Autor: Redakce

Blíží se čas, kdy běžným SIM kartám v mobilních telefonech a dalších zařízeních definitivně odzvoní. Nestane se tak během několika měsíců, ale jednou je zřejmě zcela nahradí eSIM karty. A zařízení, která tuto technologii podporují, přibývají. Co to eSIM vlastně je? Co všechno se postupným odklonem od plastových kartiček změní? A jaké má eSIM výhody a nevýhody? 

Co je eSIM – OBSAH

 1. Co je eSIM?
 2. eSIM vs SIM
 3. Výhody eSIM
 4. eSIM a mobilní operátoři
 5. Mobilní telefony a další zařízení s eSIM
 6. Jak se zbavit eSIM při prodeji, půjčení telefonu?

Co je eSIM?

eSIM karta je samostatný čip, virtuální SIM karta, zabudovaná do základní desky mobilních telefonů nebo třeba chytrých hodinek. Nahrazuje klasickou plastovou SIM kartu takže odpadá nutnost vkládat ji do příslušného slotu. Nemusíte se ale bát, možnost změnit mobilní zařízení nebo číslo tím neztratíte. Na čip zabudovaný v telefonu či jiném zařízení si budete moci jednoduše stáhnout svůj profil, případně jej také odebrat. Jak funguje eSIM?

eSIM už nebude plastová, nýbrž bude součástí mobilního telefonu v podobě čipu.

eSIM vs SIM

Klasické SIM karty mají čip s daty v sobě. V případě jejich ztráty nebo poškození je nutné vážit cestu ke svému operátorovi pro další SIM. Naproti tomu nové eSIM, zabudované do čipů v telefonu, nabízí uživateli možnost stáhnout svůj profil z pohodlí domova. Klasické SIM nevyhovují ani výrobcům, kteří pro ně musí do mobilů vyrábět příslušné sloty, jenž jsou z technologického hlediska poměrně složité a relativně energeticky náročné. 

Nadto zejména v případě současných chytrých telefonů zabírají i cenné místo. A aby toho nebylo málo, sloty jsou také častým důvodem k reklamaci celého zařízení. Slabým místem jsou i u voděodolných telefonů. Pro výrobce to totiž znamená nutnost extra utěsnění.

Co je eSIM; čip eSIM

Pro ušetření místa v zařízení nahradí plastové SIM nová verze eSIM, která má mnohem menší fyzické rozměry.

eSIM přinese větší úroveň zabezpečení

SIM karty si v dnešní době objednává operátor u výrobce, který mu pošle obálky s klasickými plastovými SIM, a to se všemi potřebnými údaji k jejich aktivaci nebo odblokování. Současně si operátor do svého počítače tyto údaje převede a odešle obálky novým klientům. Novinka v podobě eSIM bude stahovat data od výrobce digitálně.

i Technologie eSIM je stále na svém počátku. I přesto se ale pomalu začíná objevovat jak v mobilních telefonech, tak i v chytrých hodinkách. Nejvíce se zatím zapojují společnosti Apple se svými Apple Watch, eSIM najdeme ale i u Samsungu a jeho Galaxy Watch. O těch nejnovějších hodinkách z dílen Samsung si můžete přečíst více ve článku Samsung Galaxy Watch3 (PREVIEW) – nejvybavenější smartwatch na trhu?.

Po celou dobu je cesta tohoto datového souboru zašifrovaná a rozbaluje se až při samotném stahování dat do čipu. Pro vyšší bezpečnost údajů se daný profil s unikátním kódem ICCID u výrobce neuvolní dříve než na pokyn uživatele (prostřednictvím QR kódu nebo zadáním eID). Zabudovanou eSIM lze také stáhnout pouze jednou. Proces netrvá nijak dlouho, jelikož uživatelský profil má datový objem jen v řádech několika desítek kilobajtů. Nutné je ale připojení zařízení k internetu.

Malé čipy nahrazující větší plastové SIM karty jsou potenciálem pro další rozvoj, především chytrých hodinek, náramků, doplňků (obecně oblast tzv. nositelné elektroniky neboli wearables), ale i senzorů a některé elektroniky do aut. Krokem kupředu jsou rozhodně v oblasti tzv. internetu věcí (IoT). U řady chytrých zařízení v domácnosti by bylo použití klasické plastové SIM karty technologicky obtížné a zejména nepraktické.

Co je eSIM; čip pro auta i hodinky

Vestavěná eSIM je vhodná i pro sporttestery, senzory a elektroniku do automobilů.

Výhody eSIM

Vestavěné virtuální SIM nabízí řadu výhod, mezi ty nejpřínosnější patří:

 • Řešení komplikací při vkládání klasické SIM do některých zařízení (čidla, senzory, hodinky apod.)
 • Zlepšení voděodolnosti přístrojů
 • Odpadnou reklamace kvůli nefunkčnímu slotu
 • Šetří místo v telefonu
 • Aktivace SIM bez nutnosti navštívit pobočku operátora
 • Jeden profil bude moci spravovat více eSIM (doplňková zařízení nebo více operátorů)
 • DualSIM bude jednodušší – pouze stažení dat
 • Snazší změna operátora
 • Jednodušší získání SIM mimo státy EU

eSIM a mobilní operátoři

Jak již bylo řečeno, velkou výhodou eSIM bude i snazší změna operátora. Na jeden čip lze nahrát více profilů od různých operátorů najednou. Aktivní však může být jen jeden. V případě telefonů s duální SIM bude tento problém vyřešen dvěma různými čipy. Celý proces budou ale i nadále komplikovat smluvní podmínky jednotlivých mobilních operátorů.

i

eSIM předplacená karta

Možnost využít eSIM se týká i uživatelů předplacených karet. V současné době je eSIM předplacená karta k dispozici u všech velkých domácích operátorů. Práce s ní, např. tedy dobíjení, je stejná, jako u klasické plastové SIMky.

A kde je ten často hledaný háček? Zdánlivě nevýhodné podmínky pro poskytovatele mobilní sítě budou totiž dost možná kompenzovány na běžných uživatelích. Čipem budou osazena i dodatečná zařízení – fitness náramky, hodinky a další doplňky, které dnes propojujeme s mobilním telefonem. Smlouva s poskytovatelem se tak rázem rozšíří s každou vaší chytrou věcí. Standard eSIM, jehož tvůrcem je organizace GSMA, nabízí možnosti přizpůsobení SIM karet v zájmu obchodních politik mobilních operátorů. Co nás tedy přesně čeká s novými vestavěnými čipy, je zatím nejasné.

Co je eSIM; jedna smlouva pro všechna zařízení

Doba klasických SIM karet pomalu, ale jistě končí.

Aktuálně eSIM telefony (a další zařízení) podporují všichni tři tuzemští operátoři. Společnost O2 eSIM začala podporovat jako poslední, a to 1. února 2020. V případě všech operátorů ale stále narážíme na jistá omezení: T-Mobile eSIM nabízí pouze pro vybraná zařízení Apple a Samsung. Podobně vypadá podpora eSIM i u Vodafone a O2. O2 eSIM navíc podporuje i u vybraných telefonů Huawei nebo Motoroly Razr. „Virtuální SIM karta“ už není ani výsadou velkých operátorů, od konce loňského roku nabízí eSIM virtuální operátor Mobil.cz a pro stávající zákazníky také virtuální operátor Kaktus od T-Mobile.

i Virtuální SIM (tedy eSIM) není totéž jako virtuální telefonní číslo. To totiž existuje nezávisle na SIM kartě nebo telefonním přístroji. Jedná se v podstatě o službu, která má ulehčit život těm uživatelům, kteří nechtějí pro registraci na některých stránkách využívat vlastní telefonní číslo.

Žádný z operátorů ale v současnosti nepodporuje Apple Watch. Problematika zavedení systému pro nové SIM není jednoduchá a předchází jí změna interních systémů, přetvoření většiny fungujících procesů apod.

Úpravami bude muset projít také e-shop mobilních operátorů a servis. U původních klasických SIM jsme totiž při potřebě dát telefon do servisu jednoduše vytáhli kartu ven. Vestavěné čipy tohle nedovolí a zároveň z bezpečnostních důvodů lze daný profil na čip stáhnout jen jednou. Je tedy nutné vymyslet jiný způsob, zřejmě nějaké dočasné zablokování profilu.

i Vyzkoušejte změnu uživatelského prostředí systému Android skrze vlastní personalizaci telefonu.

Složitá je i spolupráce. Aby existoval jeden typ čipů, které budou podporovat všechny systémy mobilních operátorů, musí se spojit výrobci elektroniky i mobilní operátoři. To vyžaduje čas a lze jen doufat, že se spolupráce povede. Jinak bychom nejspíše museli zjišťovat také kompatibilitu mobilního zařízení s operátorem.

Co je eSIM; GSMA vyvíjí standard pro eSIM

Zavedení eSIM vyžaduje spolupráci operátorů i výrobců zařízení.

Mobilní telefony a další zařízení s eSIM

Mobilních telefonů, které podporují eSIM, zatím není mnoho. Jedním z prvních byl Google Pixel 2 a jeho větší verze 2XL. Následoval samozřejmě Google Pixel 3 (nově eSIM samozřejmě najdeme i u Pixel 4 a Pixel 4XL) a mezi průkopníky patří i iPhone, mobilní telefon společnosti Apple. Ten tuto technologii představil ve své tehdejší vlajkové lodí iPhone Xs a Xs Max. Nově také eSIM podporuje oblíbený iPhone SE 2020 a samozřejmě také, byť částečně, obě nejnovější řady iPhone: iPhone 12 (modely iPhone 12, iPhone Mini, iPhone 12 Pro a iPhone 12 Pro Max) i předchozí modely iPhonu 11. Ke starším telefonům – iPhone 8, klasický iPhone X – eSIM Apple nebude, z pochopitelných důvodů zpětně přidávat. U Applu je zajímavé, že jejich iPhone Dual SIM podporuje v podobě kombinace eSIM a klasické SIM, tedy nikoliv dvou fyzických SIM.

Dalším z průkopníků eSIM je Samsung, v současnosti ji najdeme v modelech Samsung Galaxy S21, Galaxy Note 20 i ve skládacích modelech Samsung Galaxy Z Flip 5G a Samsung Galaxy Z Fold2 5G. Ostatní výrobci zůstávají zatím přinejmenším opatrní – z těch větších se do eSIM pustil pouze Huawei se svými modely P40 a P40+ a první vlaštovku představila i Motorola se svým modelem Motorolu Razr 2019. 

i Samsung Galaxy S21 Ultra 5G: Recenze těžké váhy světa telefonů

eSIM se dostaly i do mnohých chytrých hodinek, například do nových Samsung Galaxy Watch3. V případě Applu se jedná o integraci do modelů Apple Watch 3 a starších včetně aktuálních Apple Watch 6, které sdílí telefonní číslo se svým spárovaným iPhonem. Operátor vydávající eSIM musí být totožný, jako je operátor na vložené plastové SIM kartě v telefonu. To však platí pouze pro účel aktivace, a proto je dobré mít ve chvíli aktivace v telefonu vloženou SIM kartu od stejného operátora. V případě společnosti Apple ale nejsou hodinky a iPhone s eSIM osamocené – najdeme ji i v některých tabletech, konkrétně iPad Air nebo třeba iPad Pro M1 a dalších.

i Pravidelně aktualizovaný seznam zařízení s podporou eSIM najdete např. ZDE

Jak se zbavit eSIM při prodeji nebo půjčení telefonu?

Zajímavou otázkou může být, co vlastně udělat s nahraným profilem eSIM, když se chceme telefonu zbavit, ať již kvůli prodeji, či jen v době servisu nebo zapůjčení někomu jinému. Kartu v tomto případě není možné jednoduše vysunout ze zařízení, proto musíme profil zkrátka z telefonu smazat. To jde udělat klasicky přes nastavení. Profil se totiž nutně nemusí zcela odebrat při obnově továrního nastavení. Obnovu profilu je třeba řešit návštěvou operátora, původní aktivační QR kód již nebude funkční. Při půjčení telefonu stačí virtuální SIM pouze zamknout PIN kódem podobně, jako je to u klasické plastové karty.

i Mohlo by vás zajímat

eSIM rozhodně je velkým krokem kupředu, a to v oblasti mobilních telefonů i širším kontextu internetu věcí. V Česku se definitivní přechod na eSIM předpokládá do roku 2026.

Samsung Galaxy S21 Ultra 5G 256GB černá
Mobilní telefon - 6,8" AMOLED 3200 × 1440, 120Hz, procesor Samsung Exynos 2100 8jádrový, RAM 12 GB, interní paměť 256 GB, zadní fotoaparát s optickým zoomem 108 Mpx (f/1,8) + 10 Mpx (f/2,4) + 12 Mpx (f/2,2), přední fotoaparát 40 Mpx, optická stabilizace, GPS, Glonass, NFC, LTE, 5G, USB-C, čtečka otisků v displeji, voděodolný dle IP68, Dual SIM + eSIM, neblokovaný, rychlé nabíjení 25W, bezdrátové nabíjení 15W, reverzní nabíjení 4,5W, stylus, baterie 5000 mAh, Android 11

+ ZDARMA Elektronický poukaz Alza.cz v hodnotě 1000 Kč na nákup Microsoft 365 Personal, Family, Business Stan
+ ZDARMA Poukaz Kurz focení mobilem ON-LINE - Základy focení a kompozice

31 990 Kč se slevovým kódem  SAMCERVENEC3000
s prodlouženou zárukou
34 990,- bez DPH 28 917,-
Koupit
NEO pronájem
Můžete mít dnes od 8:00
Skladem > 5 ks
Objednací kód: SAMO0209c1
Samsung Galaxy S21 5G 256GB šedá
Mobilní telefon - 6,2" AMOLED 2400 × 1080, 120Hz, procesor Samsung Exynos 2100 8jádrový, RAM 8 GB, interní paměť 256 GB, zadní fotoaparát s optickým zoomem 12 Mpx (f/1,8) + 64 Mpx (f/2) + 12 Mpx (f/2,2), přední fotoaparát 10 Mpx, optická stabilizace, GPS, Glonass, NFC, 5G, USB-C, čtečka otisků v displeji, voděodolný dle IP68, Dual SIM + eSIM, neblokovaný, rychlé nabíjení 25W, bezdrátové nabíjení 15W, baterie 4000 mAh, Android 11

+ ZDARMA Poukaz Kurz focení mobilem ON-LINE - Základy focení a kompozice

21 499 Kč se slevovým kódem  SAMCERVENEC2500
747 Kč měsíčně 36 měsíců
s prodlouženou zárukou
23 999,- bez DPH 19 834,-
Koupit
NEO pronájem
Na objednávku – termín upřesníme
Objednací kód: SAMO0207c4
iPhone 12 Pro Max 256GB tichomořsky modrá
Mobilní telefon - 6,7" OLED 2778 × 1284, procesor Apple A14 Bionic 6jádrový, interní paměť 256 GB, zadní fotoaparát s optickým zoomem 12 Mpx (f/1,6) + 12 Mpx (f/2,2) + 12 Mpx (f/2,4), přední fotoaparát 12 Mpx, optická stabilizace, GPS, Glonass, NFC, LTE, 5G, UWB, Lightning port, voděodolný dle IP68, single SIM + eSIM, neblokovaný, rychlé nabíjení 20W, bezdrátové nabíjení 15W, baterie 3687 mAh, iOS 14

+ ZDARMA Poukaz Kurz focení mobilem ON-LINE - Základy focení a kompozice

s prodlouženou zárukou
-11% 36 990,-
32 990,- bez DPH 27 264,-
Koupit
NEO pronájem
Na cestě > 5 ks
Očekáváme 04.08.2021
Objednací kód: RI035c1
iPhone 12 Pro 128GB grafitově šedá
Mobilní telefon - 6,1" OLED 2532 × 1170, procesor Apple A14 Bionic 6jádrový, interní paměť 128 GB, zadní fotoaparát s optickým zoomem 12 Mpx (f/1,6) + 12 Mpx (f/2) + 12 Mpx (f/2,4), přední fotoaparát 12 Mpx, optická stabilizace, GPS, Glonass, NFC, LTE, 5G, UWB, Lightning port, voděodolný dle IP68, single SIM + eSIM, neblokovaný, rychlé nabíjení 20W, bezdrátové nabíjení 15W, baterie 2815 mAh, iOS 14

+ ZDARMA Poukaz Kurz focení mobilem ON-LINE - Základy focení a kompozice

934 Kč měsíčně 36 měsíců
s prodlouženou zárukou
29 990,- bez DPH 24 785,-
Koupit
NEO pronájem
Můžete mít dnes od 8:00
Skladem > 5 ks
Objednací kód: RI034b3
iPhone 12 128GB fialová
Mobilní telefon - 6,1" OLED 2532 × 1170, procesor Apple A14 Bionic 6jádrový, interní paměť 128 GB, zadní fotoaparát 12 Mpx (f/1,6) + 12 Mpx (f/2,4), přední fotoaparát 12 Mpx, optická stabilizace, GPS, Glonass, NFC, LTE, 5G, UWB, Lightning port, voděodolný dle IP68, single SIM + eSIM, neblokovaný, rychlé nabíjení 20W, bezdrátové nabíjení 15W, baterie 2815 mAh, iOS 14

+ ZDARMA Poukaz Kurz focení mobilem ON-LINE - Základy focení a kompozice

685 Kč měsíčně 36 měsíců
s prodlouženou zárukou
-10% 24 490,-
21 990,- bez DPH 18 174,-
Koupit
NEO pronájem
Můžete mít dnes od 8:00
Skladem > 5 ks
Objednací kód: RI032c6
iPhone 12 Mini 128GB černá
Mobilní telefon - 5,4" OLED 2340 × 1080, procesor Apple A14 Bionic 6jádrový, interní paměť 128 GB, zadní fotoaparát 12 Mpx (f/1,6) + 12 Mpx (f/2,4), přední fotoaparát 12 Mpx, optická stabilizace, GPS, Glonass, NFC, LTE, 5G, UWB, Lightning port, voděodolný dle IP68, single SIM + eSIM, neblokovaný, rychlé nabíjení 20W, bezdrátové nabíjení 12W, baterie 2227 mAh, iOS 14

+ ZDARMA Poukaz Kurz focení mobilem ON-LINE - Základy focení a kompozice

607 Kč měsíčně 36 měsíců
s prodlouženou zárukou
-9% 21 490,-
19 490,- bez DPH 16 107,-
Koupit
NEO pronájem
Na objednávku – termín upřesníme
Objednací kód: RI033c2
OnePlus 9 12GB/256GB fialová
Mobilní telefon - 6,55" AMOLED 2400 × 1080, 120Hz, procesor Qualcomm Snapdragon 888 8jádrový, RAM 12 GB, interní paměť 256 GB, zadní fotoaparát 48 Mpx (f/1,8) + 50 Mpx (f/2,2) + 2 Mpx (f/2,4), přední fotoaparát 16 Mpx, elektronická stabilizace, GPS, Glonass, NFC, LTE, 5G, USB-C, čtečka otisků v displeji, dual SIM, neblokovaný, rychlé nabíjení 65W, bezdrátové nabíjení 15W, baterie 4500 mAh, Android 11

+ ZDARMA Elektronický poukaz Alza.cz v hodnotě 1000 Kč na nákup Microsoft 365 Personal, Family, Business Stan
+ ZDARMA Poukaz Kurz focení mobilem ON-LINE - Základy focení a kompozice

647 Kč měsíčně 36 měsíců
s prodlouženou zárukou
-4% 21 590,-
20 790,- bez DPH 17 182,-
Koupit
NEO pronájem
Můžete mít zítra od 8:00
Skladem 1 ks
Objednací kód: ONE0078c1
OnePlus 9 Pro 8GB/128GB černá
Mobilní telefon - 6,7" AMOLED 3216 × 1440, 120Hz, procesor Qualcomm Snapdragon 888 8jádrový, RAM 8 GB, interní paměť 128 GB, zadní fotoaparát s optickým zoomem 48 Mpx (f/1,8) + 8 Mpx (f/2,4) + 50 Mpx (f/2,2) + 2 Mpx (f/2,4), přední fotoaparát 16 Mpx, optická a elektronická stabilizace, GPS, Glonass, NFC, LTE, 5G, USB-C, čtečka otisků v displeji, voděodolný dle IP68, dual SIM, neblokovaný, rychlé nabíjení 65W, bezdrátové nabíjení 50W, baterie 4500 mAh, Android 11

+ ZDARMA Elektronický poukaz Alza.cz v hodnotě 1000 Kč na nákup Microsoft 365 Personal, Family, Business Stan
+ ZDARMA Poukaz Kurz focení mobilem ON-LINE - Základy focení a kompozice

691 Kč měsíčně 36 měsíců
s prodlouženou zárukou
-9% 24 299,-
22 190,- bez DPH 18 339,-
Koupit
NEO pronájem
Můžete mít dnes od 8:00
Skladem 3 ks
Objednací kód: ONE0079b1
Xiaomi Mi 11 Lite 5G 6GB/128GB zelená
Mobilní telefon - 6,55" AMOLED 2400 × 1080, 90Hz, procesor Qualcomm Snapdragon 780G 8jádrový, RAM 6 GB, interní paměť 128 GB, zadní fotoaparát 64 Mpx (f/1,79) + 8 Mpx (f/2,2) + 5 Mpx (f/2,4), přední fotoaparát 20 Mpx, elektronická stabilizace, GPS, Glonass, IrDA, NFC, LTE, 5G, USB-C, čtečka otisků, hybridní slot, neblokovaný, rychlé nabíjení 33W, baterie 4250 mAh, Android 11

+ ZDARMA Elektronický poukaz Alza.cz v hodnotě 1000 Kč na nákup Microsoft 365 Personal, Family, Business Stan
+ ZDARMA Poukaz Kurz focení mobilem ON-LINE - Základy focení a kompozice

8 999 Kč se slevovým kódem  CHCIM1000
312 Kč měsíčně 36 měsíců
s prodlouženou zárukou
9 999,- bez DPH 8 264,-
Koupit
Můžete mít dnes od 8:00
Skladem > 5 ks
Objednací kód: XI233b2
Samsung Galaxy A52 černá
Mobilní telefon - 6,5" AMOLED 2400 × 1080, 90Hz, procesor Qualcomm Snapdragon 720G 8jádrový, RAM 6 GB, interní paměť 128 GB, Micro SD až 1000 GB, zadní fotoaparát 64 Mpx (f/1,8) + 12 Mpx (f/2,2) + 5 Mpx (f/2,4) + 5 Mpx (f/2,2), přední fotoaparát 32 Mpx, optická stabilizace, GPS, Glonass, NFC, LTE, Jack (3,5mm) a USB-C, čtečka otisků v displeji, hybridní slot, neblokovaný, rychlé nabíjení 25W, baterie 4500 mAh, Android 11

+ ZDARMA Elektronický poukaz Alza.cz v hodnotě 1000 Kč na nákup Microsoft 365 Personal, Family, Business Stan
+ ZDARMA Poukaz Kurz focení mobilem ON-LINE - Základy focení a kompozice

281 Kč měsíčně 36 měsíců
s prodlouženou zárukou
8 999,- bez DPH 7 437,-
Koupit
Můžete mít dnes od 16:00
Skladem > 5 ks
Objednací kód: SAMO0213b2
0
Vytisknout
Zkuste nové Alza Premium Moje Alza Přihlásit Pro organizace Jak nakoupit
P-DC1-WEB24
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi