AlzaBoxy Q1 Xiaomi 14

Co je to DAB/DAB+ a co uživatelům přináší?

Zobrazit katalog

Článek

• Autor: Redakce

Fakt, že se v České republice přechází, byť poměrně pomalými krůčky, od analogového na digitální vysílání rozhlasu (i televize, ale to je jiný příběh), je dobře známý. V našem článku jsme pro vás shrnuli základní informace o tom, jak změnit typ příjmu signálu vaší oblíbené rádiové stanice, jak naladit DAB+ rádio, co je pro to třeba udělat, a také odpovíme na otázku, jestli je potřeba spěchat v případě, že stále používáte klasické FM rádio. Prozradíme i kdy – a zda vůbec či za jakých podmínek – dojde k definitivnímu vypnutí analogového vysílání rozhlasu v České republice.

Co je to DAB/DAB+ rádio

Co je to DAB/DAB+ a co uživatelům přináší? – OBSAH

 1. Co je DAB?
 2. Jak se od sebe liší DAB a DAB+?
 3. Jaké výhody a nevýhody má DAB/DAB+ rádio?
 4. Starému rádiu ani DAB/DAB+ tuner nepomůže
 5. Jak naladit DAB/DAB+ rádio
 6. Čeká nás hromadný přechod na DAB/DAB+?
 7. DAB v mobilu

Co je DAB?

Zkratka DAB neboli Digital Audio Broadcasting je označení pro digitální rozhlasové vysílání. Stejně jako v roce 2011 vystřídala analogovou televizi její digitální nástupkyně, tak i rozhlasové vysílání začíná procházet digitalizací.

DAB, tedy lidově digitální rádio, se dnes stává naprostým standardem, byť klasický FM signál stále funguje a je možné jej využívat. Možná se ptáte, proč se vlastně na digitální signál přechází. Odpověď je vcelku prostá. Hlavním důvodem je fakt, že už jsou dnes vyčerpány kmitočty, na kterých je možné vysílat. Není proto možné nadále rozšiřovat programovou nabídku.

Jak se od sebe liší DAB a DAB+?

DAB byl prvním krokem v digitalizaci rozhlasového vysílání. Nyní už je naprosto běžná vyšší verze DAB+, kterou podporují jak provozovatelé, tak samotné přístroje. V současné době je DAB+ pokryto 95 % populace České republiky.

DAB+ se od DAB liší zejména širším pásmem signálu, který umožňuje přenášet i různá doplňková data, jako jsou obrázky, mapy apod. Na lepších zařízeních můžete dokonce objednávat a stahovat písničky, které zrovna slyšíte, nebo třeba hlasovat v anketách. Tato přidaná funkce je dobře vidět například u některých autorádií, která zobrazují nejen název stanice, ale přidají i interpreta a název právě vysílané písničky. 

Obě technologie nicméně fungují zároveň a pokud máte DAB rádio, není nezbytně nutné pořizovat nové jen proto, abyste mohli přijímat signál DAB+.

DAB, mapa pokrytí
Mapa pokrytí České republiky vysíláním DAB+, stav k září 2020. Až na drobné výjimky naladíte DAB rádio všude. Zdroj: Český rozhlas

Jaké výhody a nevýhody má DAB/DAB+ rádio?

Co se týče změn k lepšímu, největší výhodou, kterou digitální rádio pro běžného posluchače přináší, je pravděpodobně jeho dostupnost: oblíbenou stanici lze v rámci digitálního vysílání naladit i tam, kde to dříve nebylo možné. Analogový signál totiž byl na nějaká místa v naší republice příliš krátký (obyvatelé u hranic v horách by určitě mohli vyprávět), zatímco digitální signál se dostane téměř kamkoliv. Další výhody DAB a DAB+ rádií jsou pak následující:

 • Mnohem větší dostupnost stanic pro všechny obyvatele Česka
 • Rozšíření programové nabídky
 • Nezávislost na internetovém připojení
 • Vyšší zvuková kvalita bez neduhů jako např. šum, kterými analogový signál trpí
 • Jednoduché ovládání, nic není potřeba složitě ladit
 • Širší možnosti v zobrazení textových či obrazových doplňkových informací
 • DAB rádio nabízí dobré pokrytí signálem
 • Nutnost pořídit nový přístroj

Z hlediska rádiových stanic je hlavní výhodou, kterou DAB rádio přináší, možnost sdružovat jednotlivé programy do jednoho datového balíčku. Jinými slovy: představte si, že vlastníte rádiovou stanici. Řekněme, že chcete dát svým posluchačům na výběr, a proto vysíláte v určitý čas na jednom programu hudbu a na druhém zprávy.

iVíce informací o digitální rozhlasové technologii naleznete v článku Digital Audio Broadcasting.

Kdybyste využili klasické analogové technologie, je nutné odeslat dva samostatné signály. Díky DABu je možné tyto dva signály zkomprimovat do jednoho a odeslat dohromady, což je velká úleva pro vysílače i síť samotnou.

DAB rádio
Rádio se z našich životů nevytratilo. A to digitální ve formě DAB/DAB+ možnosti ještě rozšiřuje.

Starému rádiu ani DAB/DAB+ tuner nepomůže

První dotaz tedy zní: Je mé staré rádio schopné DAB vysílání přijmout? Odpověď je jednoduchá: Bohužel není. Pokud máte doma nebo na chalupě ještě staré rádio po babičce, bude vám přijímat pouze FM vysílání. Ke starému radiopřijímači ani není možné dokoupit nějaké dodatečné zařízení, které by jej přetransformovalo, jako tomu bylo v případě set-top-boxů u analogových televizorů. Nezbude vám tedy nic jiného než si pořídit nové DAB rádio.

i Aktualizovaný přehled stanic vysílaných v DAB+ najdete na webu DAB-plus.cz

Jak naladit digitální rádio

Samotné ladění DAB/DAB+ rádia je naprosto bezproblémové a od „klasického“ rádia se v zásadě nijak neodlišuje.

 • DAB/DAB+ rádio bývá vybaveno běžnou anténou, se kterou si pohodlně vystačíte na běžný poslech.
 • RDS rádia jsou vybavena displejem, protože dovedou přijímat i dodatečné informace, např. obrázky.
 • DAB+ antény zkvalitňují signál a jeho dosah. Hodit se mohou tam, kde je horší signál. Výhodou je, že je lze využít i pro příjem televizního DVB-T2 signálu.
i Přechod na DVB-T2: standard DVB-T je minulostí

Čeká nás hromadný přechod na DAB/DAB+?

Ačkoliv jsou výhody DAB+ (tedy digitálního vysílání) zřejmé a pro uživatele i provozovatele přínosné, úplný přechod na DAB a opuštění zastaralého a nedostačujícího FM v České republice naráží na neochotu některých soukromých provozovatelů opustit stávající frekvence a přejít na digitální vysílání. Už dvakrát byla posunuta doba, dokdy mají tento přechod realizovat.

Aktuálně platí rok 2025. Do té doby budou obě vysílací technologie fungovat souběžně. Nicméně ani potom není nic jisté. Zmínění provozovatelé soukromých rádií stále doufají v to, že analogové vysílání nebudou muset vypnout. Nicméně pokud jde o DAB+ rádio stanice, to jsou dnes už prakticky všichni celoplošní rádioví provozovatelé, a to jak veřejnoprávní (kompletní Český rozhlas, který má v digitálním vysílání výrazně širší nabídku než při příjmu pomocí FM), tak valná většina těch soukromých. Veřejnoprávní Český rozhlas navíc brzy začne přistupovat k vypínání AM vysílání některých stanic, k 31. 12. 2021 tak z éteru zmizí AM vysílání oblíbeného ČR1 Radiožurnál, ČR2 (Dvojka) a ČR Plus. Trend tak jasně směřuje k odklonu od analogového vysílání. 

Pravdou nicméně zůstává, že se dost dobře může stát, že k definitivnímu vypnutí FM vysílání dojde jen v případě Českého rozhlasu. Alespoň o tom hovoří aktuální strategie Ministerstva kultury. Ostatní stanice budou moci vysílat souběžně jak v FM/AM, tak digitálně v DAB/DAB+. Záleží na tom, zda se vládě podaří do 10. října 2022 předložit jasný plán přechodu na DAB+. Pokud ne, rádiovým stanicím budou moci být prodlouženy tzv. transformační licence pro analogové vysílání. Konečné rozhodnutí tak s největší pravděpodobností bude na jednotlivých stanicích, jaké alternativy svým posluchačům nabídnou. 

i Internetová rádia 
Je důležité vypíchnout jeden zásadní rozdíl. DAB/DAB+ rádio se nerovná internetové rádio. DAB/DAB+ využívá klasického způsobu šíření signálu pomocí sítě vysílačů, podobně jako je to u DVBT v případě televize. Naproti tomu internetové rádio vysílá pouze na internetu. Nepotřebuje žádné vyhrazené frekvence a kmitočty, nicméně nutnou podmínkou je internetové připojení. 

Na druhou stranu jsou v Evropě země, které již analogové vysílání vypnuly. První vlaštovkou bylo v roce 2017 Norsko. Řidiče, kteří pravidelně jezdí do zahraničí a chtějí přijímat signál DAB+ v autě, bude určitě zajímat, že u něj to rozhodně nezůstalo a do budoucna nezůstane. Proto určitě není od věci zainvestovat do nového autorádia již nyní. DAB+ autorádio je dnes již naprosto běžným zbožím a většina modelů příjem tohoto typu signálu podporuje. Majitelé nových aut nemusí mít obavy, aktuální stav je takový, že všechny nové vozy na českém trhu jsou už v základní výbavě vybaveny DAB+ přijímačem.

DAB v mobilu

Mobilní telefony jsou naším každodenním společníkem, a je proto celkem namístě, že se staly i prostředkem k poslechu rádia. A to už poměrně od začátku, kdy i ty nejstarší telefony dokázaly přijímat FM signál pomocí antény, kterou se stával kabel od připojených sluchátek. 

Digitalizace a připojení telefonů k internetu přidala možnost vybrat si ze širokého spektra internetových rádií. Jenže ta, jak jsme napsali v boxíku výše, potřebují internetové připojení. A pokud nejste zrovna na WiFi, spotřebovávají data. Logicky se tedy nabízí možnost příjmu DAB, resp. DAB+ signálu. Jenže to stále ze strany výrobců naráží na problém, resp. spíše neochotu, byť např. společnost Samsung uznala, že tento způsob poslechu rádia má nižší nároky na využití baterie.

DAB rádio v telefonu
Výrobci telefonů na posluchače DAB/DAB+ rádia příliš nemyslí, podpora je v podstatě nulová.

Problém nese jméno DAB Tuner, tedy zařízení, které je schopné signál přijmout a dekódovat. A to výrobci do svých přístrojů nepřidávají. Jedním z mála dostupných telefonů, které DAB/DAB+ podporují, byl svého času telefon LG Stylus 2. Od té doby je ticho po pěšině a milovníci poslechu digitálního rádia se musí vydat cestou internetových streamů, které podporuje většina rozhlasových stanic.

i Mohlo by vás zajímat

Digitální rádio (DAB, resp. DAB+) je rozhodně technologickým krokem, který přináší řadu benefitů. Ať už je to jednodušší hledání oblíbené stanice, nebo signál o vyšší kvalitě. Přechodu se není třeba obávat, téměř celá Česká republika je navíc už dnes pokryta vylepšenou verzí signálu, tzv. DAB+, jenž umožňuje i přenos dalších doplňkových informací. K příjmu DAB/DAB+ signálu je potřeba pouze jediné – radiopřijímač, který to zvládne. A to už jsou v dnešní době prakticky všechny.  

4,8 113×
JBL Tuner2 černý
Bluetooth reproduktor - aktivní, o výkonu 5W, frekvenční rozsah od 80 Hz do 20000 Hz, 3,5mm jack, Bluetooth 4.2, USB napájení, certifikace IPX7, displej, výdrž baterie 12 h
2 590,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: JJ090t2a
4,8 64×
JVC RA-E981B + záruka 42 měsíců po registraci
Rádio - internetové a klasické, DAB+ a FM tuner s 80 předvolbami, přehrávaná média: USB flash disk, podpora MP3, výkon 10 W, USB a sluchátkový výstup 3,5 mm, Bluetooth a Wi-Fi, Spotify, aplikace UNDOK, automatické ladění, budík, hodiny, dálkové ovládání, síťové napájení
3 989,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: JVC25g3
4,5
TechniSat DIGITRADIO 3 černá/stříbrná
Rádio - klasické, DAB+, FM a RDS tuner s 40 předvolbami, podpora AAC, MP3, WAV a WMA, výkon 20 W, vstup USB, 3,5mm Jack a AUX, výstup 3,5mm Jack, ekvalizér a snooze, Bluetooth, k podporovaným médiím patří CD a USB flash disk, budík, displej a hodiny, baterie, dálkové ovládání a napájecí zdroj součástí, síťové napájení, klasický design, rozměry 130 × 380 × 168 mm (V׊×H), hmotnost 3,57 kg, černá a stříbrná barva
6 189,-
Skladem 2 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: JT858g
4,8 113×
JBL Tuner2 bílý
Bluetooth reproduktor - aktivní, o výkonu 5W, frekvenční rozsah od 80 Hz do 20000 Hz, 3,5mm jack, Bluetooth 4.2, USB napájení, certifikace IPX7, displej, výdrž baterie 12 h
2 590,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: JJ090t2b
4,6 42×
Soundmaster UR2045SI
Rádio - klasické, kuchyňské, DAB+, FM a RDS tuner, výkon 10 W, automatické ladění, Bluetooth, budík, displej a hodiny součástí, síťové napájení, klasický design, rozměry 45 × 260 × 160 mm (V׊×H), hmotnost 0,687 kg, stříbrná barva
1 689,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: SNM002c2
5,0
TechniSat MULTYRADIO 4.0 černá/bílá
Rádio - internetové, přenosné, DAB+, FM a RDS tuner s 24 předvolbami, podpora AAC, MP3, WAV a WMA, výkon 20 W, vstup USB a 3,5mm Jack, výstup 3,5mm Jack, automatické ladění, Bluetooth a Wi-Fi, k podporovaným médiím patří CD a USB flash disk, budík, displej a hodiny, dálkové ovládání součástí, síťové napájení, klasický design, rozměry 230 × 445 × 190 mm (V׊×H), hmotnost 2,83 kg, bílá a černá barva
7 549,-
Na objednávku – termín upřesníme 2 ks
Očekáváme 05.03.2024
Objednací kód: JT858o1
4,2 41×
Sharp DR-I470BKPRO
Rádio - internetové a klasické, přenosné, DAB+, FM a RDS tuner s 60 předvolbami, výkon 30 W, vstup 3,5mm Jack, výstup 3,5mm Jack, automatické ladění a automatické vypnutí, Bluetooth a Wi-Fi, streamovací služba Spotify, budík, displej a hodiny, baterie, dálkové ovládání a napájecí zdroj součástí, síťové napájení, klasický design, rozměry 145 × 354 × 185 mm (V׊×H), hmotnost 3,16 kg, černá barva
3 219,-
Skladem 3 ks u dodavatele
Objednací kód: SHP05d1
3,2 11×
TESLA Sound DAB75 rádio s DAB+ certifikací
Rádio - klasické, přenosné, DAB+ a FM tuner s 80 předvolbami, podpora MP3, výkon 5 W, výstup 3,5mm Jack, automatické ladění, Bluetooth, k podporovaným médiím patří MicroSD karta, budík, displej a hodiny součástí, bateriové a síťové napájení, na integrovanou baterii, klasický design, rozměry 90 × 170 × 52 mm (V׊×H), hmotnost 0,367 kg, šedá barva
1 049,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: TESV010a2
Vytisknout
P-DC1-WEB14
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací