Během svátku 28.9. jsou uzavřeny pobočky Děčín, Kladno, Brno-Lískovec a Frýdek-Místek. Všechny ostatní pobočky zůstávají otevřené pro výdej objednávek.
Nakupování budoucnosti Projektory Vankyo

Sedm pravidel pro výběr kvalitního stativu

Zobrazit katalog

Článek

Aktualizováno

Snad každý fotograf dříve nebo později dojde k závěru, že by si měl pořídit nějaký stativ. Výběr vhodného a zejména opravdu kvalitního stativu přitom není tak jednoduchý, jak by se na první pohled mohlo zdát. Svou roli při výběru hraje hned několik hledisek, z nichž některá jsou specifická, podle konkrétního zaměření daného fotografa, a některá jsou naopak spíše obecného charakteru. Tato hlediska detailně probereme v následujícím článku – přehledně, bod po bodu.

Sedm pravidel pro výběr kvalitního stativu – OBSAH

 1. Nejdůležitějším hlediskem jsou použité materiály
 2. Provedení noh stativu
 3. Ovládání a vysouvání středové tyče
 4. Zcela zásadní je volba typu stativové hlavy
 5. Provedení upínací destičky na stativové hlavě
 6. Dostupnost náhradních dílů
 7. Nosnost stativu i hlavy
 8. Závěr: dobře zvolený stativ je společníkem na celý život

i

Hned na úvod je potřeba zdůraznit, že ne všechna pravidla platí obecně a univerzálně. Je nutné zohlednit konkrétní účel a potřeby, což si už každý zájemce o kvalitní stativ musí vyjasnit hlavně sám.

1. Nejdůležitějším hlediskem jsou použité materiály

Velkou výhodou plastových či částečně plastových stativů je samozřejmě nízká cena a také nízká hmotnost. Tím ale výhody končí a nastupují nevýhody – jedná se o výrazně menší životnost a především nižší stabilitu, což je pro stativ dosti zásadní. Pokud chcete opravdu kvalitní stativ, doporučuji poohlédnout se po solidním celokovovém provedení.

foto; stativ; jak vybrat stativ
Složený karbonový stativ s hlavou a popruhem.

Současné kovové stativy jsou většinou hliníkové, takže hmotnost sice naroste, ale ne extrémně. Bohatě se vám to vrátí na životnosti, stejně jako na zvýšené stabilitě. Nevýhodou kovového stativu je, že v zimě studí do rukou, doporučuji proto dbát i na detail v podobě pěnového či gumového potahu horních dílů noh stativu.

!

Pokud toužíte po tom nejlepším, přejete si zachovat vysokou stabilitu i mechanickou odolnost a zároveň redukovat hmotnost stativu, zvolte stativ karbonový. Nárůst ceny je sice většinou vyšší, ale pokud to myslíte s focením vážně, karbonový stativ se vám z dlouhodobého hlediska jistě vyplatí.

2. Provedení noh stativu

Nohy stativu se většinou skládají ze tří nebo čtyř dílů. Obě řešení mají své výhody i nevýhody. Třídílné nohy jsou pohodlnější a rychlejší na vytažení, ale stativ jako celek je ve složeném stavu větší. Naopak u čtyřdílných trvá o chvilku déle, než je rozložíte, ale zase jsou ve složeném stavu o poznání menší. Tohle už je o osobních preferencích, ale většina fotografů, které znám, používá třídílné nohy – včetně mě.

foto; stativ; jak vybrat stativ foto; stativ; jak vybrat stativ
Obrázek 1: Možnost extrémního roztažení noh. Obrázek 2: Nezávislé vyklápění noh.

Stejně tak je podstatný mechanismus fixace noh, také zde jsou dva nejpoužívanější systémy – první využívá zaklapávací páčky a druhý dotahovací kruhové prstence. Tohle je opět spíše otázka zvyku, ale osobně pokládám za lepší a pohotovější dotahovací kruhové prstence, které se lépe a rychleji ovládají, a to třeba i v rukavicích. Lepší stativy je mají pogumované, aby neklouzaly v rukách a v zimě nestudily.

foto; stativ; jak vybrat stativ
Nastavování noh pomocí (pogumovaných) prstenců.

Nohy by také měly jít hodně roztáhnout bez nějakých omezovačů, ale současně by měly mít pojistky proti nechtěnému přílišnému roztažení. Za samozřejmost pak považuji to, že lze každou nohu vysunout a nastavit samostatně. Důležité je i zakončení noh a případná možnost výměny – jedná se o klasické gumové koncovky, kovové hroty do hor a podobně.

3. Ovládání a vysouvání středové tyče

Důležité je provedení středové tyče. Vysouvání a její ovládání by mělo být jednoduché a dobře ovladatelné, bez složitějších mechanismů. Rozhodně nedoporučuji vysouvání pomocí otáčení kličkou, protože je to zkrátka slabé místo, které se většinou snadno rozbije. Tyč by také neměla být příliš krátká, kvůli stabilitě ji sice není dobré moc vysouvat, ale stejně se to občas hodí.

foto; stativ; jak vybrat stativ foto; stativ; jak vybrat stativ
Obrázek 1: Možná manipulace se středovou tyčí. Obrázek 2: Vodorovné uchycení středové tyče.

Spodní konec tyče by měl být opatřen háčkem nebo mít možnost upevnit háček – to se velmi hodí, pokud například fotíte na horách za silnějšího větru. Na háček pověsíte třeba batoh, a tím výrazně zvýšíte celkovou stabilitu stativu. Velmi důležité pak také je, aby šla středová tyč vytáhnout a otočit hlavou dolů. Toto řešení ocení zejména makrofotografové, kteří se díky tomu dostanou s fotoaparátem velmi nízko k zemi, například pro fotografování rostlin, hmyzu a podobně. 

4. Zcela zásadní je volba typu stativové hlavy

Často je možné koupit zvlášť samotný stativ a zvlášť hlavu. Díky tomu lze dosáhnout ideální kombinace obou elementů, což ocení zvláště náročnější fotografové. Nicméně, všichni výrobci nabízí u naprosté většiny stativů i zvýhodněné sety hlavy se stativem, takže si vybere opravdu skoro každý. Toto řešení doporučuji, protože se na něm dá výrazně ušetřit oproti samostatné koupi těchto položek.

foto; stativ; jak vybrat stativ foto; stativ; jak vybrat stativ
Obrázek 1: Kvalitní třícestná hlava. Obrázek 2: Řez kvalitní kulovou hlavou.

Pokud jde o samotné hlavy, nejrozšířenější jsou dvě verze – kulová a třícestná hlava. Běžnější a na ovládání rychlejší i pohodlnější je hlava kulová, ale třícestná je zase výrazně přesnější a jemnější na ovládání, což oceníte zejména při fotografování architektury, kdy je nutné kompozici nastavit velmi přesně. Kvalitní stativová hlava by také měla disponovat vodováhou a snadným otáčením kolem své osy pro pořizování panoramat. Samozřejmostí by měla být možnost překlopení hlavy do polohy pro fotografování na výšku.

5. Provedení upínací destičky na stativové hlavě

Při výběru kvalitního stativu byste měli také věnovat pozornost provedení upínací destičky na stativové hlavě, případně tomu, zda je hlava touto destičkou vůbec vybavená. Sice stále existují fotografové, kteří mají raději provedení bez destičky, kdy se fotoaparát přímo šroubuje na stativ, ale jsou v menšině. Tomu odpovídá i nabídka stativů, kdy naprostá většina současných kvalitních stativů již má hlavu vybavenou rychloupínací destičkou.

foto; stativ; jak vybrat stativ
Rychloupínací destička na stativové hlavě.

Pro jistotu jen krátce, o co jde – je to malá destička, kterou připevníte na fotoaparát. Když jej pak chcete dát na stativ, nemusí se šroubovat, ale jen se zacvakne a je to. Doporučuji před koupí pořádně prohlédnout mechanismus upínání i odpínání a promyslet, zda vám bude vyhovovat – každý výrobce to má maličko jinak.

foto; stativ; jak vybrat stativ foto; stativ; jak vybrat stativ
Obrázek 1: Zastaralý typ destičky s nutností šroubováku nebo mince. Obrázek 2: Moderní destička s instalací jen pomocí ruky.

Podstatné je také provedení samotné destičky a zejména mechanismus pro připevnění k fotoaparátu. Lepší jsou systémy, kde to jde udělat jen rukou, méně praktické pak potřebují šroubovák nebo alespoň minci.

6. Dostupnost náhradních dílů

S předchozím bodem o rychloupínacích destičkách souvisí i další bod, tedy dostupnost náhradních dílů. Zde je dobré si ověřit, zda výrobce umožňuje také samostatný prodej jednotlivých dílů stativu, zejména pak oněch destiček, protože snad každému fotografovi se ji dříve či později podaří ztratit. Proto je dobré mít náhradní, nebo alespoň možnost si náhradní dokoupit.

i V AlzaMagazínu pro vás máme i další články:

Totéž platí ale i pro ostatní díly stativu. Když vám třeba stativ spadne a nějaká část se poškodí, není nad to, když můžete koupit poškozený díl nový a jen ho vyměnit, bez nutnosti nákupu celého nového stativu.

7. Nosnost stativu i hlavy

Rozhodně věnujte pozornost také nosnosti stativu a případně i použité hlavy, protože se mohou lišit, i když jsou prodávány společně! Nosnost musí mít velkou rezervu kvůli větru, možnosti dodatečného zatížení a podobně. Nosnost stativu i hlavy by měla být minimálně dvojnásobná oproti nejtěžší variantě výbavy, kterou používáte. Zvažte tedy váš fotoaparát spolu s nejtěžším objektivem a případně i bleskem, a to celé vynásobte dvěma, nejlépe pak rovnou třemi. U kulových hlav stativu platí jednoduchá poučka, že čím větší je otočná koule, tím lépe.

foto; stativ; jak vybrat stativ
Alternativní způsob zatížení stativu.

Závěr: dobře zvolený stativ je společníkem na celý život

Vývoj fotografické techniky jde velmi rychle kupředu a je celkem běžné, že v průběhu let změníte fotoaparát, objektivy, blesk, případně i celý systém nebo výrobce, a to třeba i několikrát. Stativ je ale úplně jiná liga, tam platí pořád stejná dobrá pravidla, kterými se lze řídit dlouhodobě. Kdysi mi jeden fotograf řekl, že stativ mám vybírat opravdu hodně pečlivě, protože fotoaparát je na pár let, zatímco dobře zvolený stativ je klidně na celý život, a měl pravdu – fotoaparát už mám asi desátý, ale stativ pořád jeden a ten samý.

i

Pár rychlých tipů pro výběr stativu

 • Nejlepší materiál je karbon, ideální kombinace hmotnosti a pevnosti.
 • Nejlepší poměr ceny a výkonu je většinou hliník.
 • Volte osvědčené a specializované výrobce.
 • Co nejméně plastů, ideálně žádné – jak u stativu, tak i jeho hlavy.
 • Koupě stativu i s hlavou je výhodnější a většinou má v ceně i brašnu.
 • Nosnost ideálně trojnásobná oproti nejtěžší kombinaci výbavy.
 • Dobrá volba znamená stativ klidně i na celý život.

Věnujte proto výběru stativu opravdu velkou pozornost a budete mít vystaráno rovnou na celé roky. Také není špatné mít stativy dva, jeden menší a lehčí na cesty, na nošení v brašně nebo na batohu, a jeden skutečně robustní do studia či na přepravu autem.

Michal Kupsa

Michal Kupsa

Michal Kupsa se narodil v roce 1970 v Brně. Fotografovat začal již ve svých 15 letech a novinářské činnosti propadl již o tři roky později. Na svém kontě má spolupráci s řadou prestižních českých i zahraničních médií, včetně České televize, Českého rozhlasu, National Geographic, Národní knihovny Kongresu USA, iDNES, nadace Člověk v tísni a většiny českých magazínů o fotografii a fotografování. Zaměřuje se především na cestopisné články, recenze fototechniky a vedení fotografických kurzů.


Zhiyun Weebill S
Stabilizátor pro fotoaparáty, nosnost 3000 g, výdrž 12 h, způsob upevnění: rychloupínací destička, Bluetooth, USB-C, stativová trojnožka a ovládání pomocí mobilní aplikace, panoramatický mód, časosběrný mód a 360° mód

8 590,- bez DPH 7 099,-
Koupit
Můžete mít dnes od 9:15
Skladem 4 ks
Objednací kód: ZHYa10
Rollei Rock Solid Tripod Gamma Mark II
Stativ pro digitální fotoaparát, kulová hlava, transportní výška 60.5cm, max. výška 163.5 cm, zatížení až 20kg, hmotnost 1,75kg

-30% 7 389,-
5 189,- bez DPH 4 288,-
Koupit
Můžete mít dnes od 9:15
Skladem 4 ks
Objednací kód: ROLL45a1
Manfrotto BEFREE LIVE MVKBFRT-LIVE černý
Stativ 1/4" a 3/8" závit, max. výška: 150 cm, max. zatížení: 4kg, včetně stativové hlavy

-4% 5 950,-
5 689,- bez DPH 4 702,-
Koupit
Můžete mít dnes od 9:15
Skladem 2 ks
Objednací kód: MAN266
Zhiyun Crane M2
Stabilizátor 3v1, OLED displej, inteligentní vyvažovací systém, WiFi a Bluetooth, funkce powerbanky, výdrž až 8 hodin

5 589,- bez DPH 4 619,-
Koupit
Můžete mít dnes do 7:15
Skladem > 5 ks
Objednací kód: ZHYa09
Manfrotto BEFREE LIVE MVKBFRTC-LIVE karbonový
Stativ pro digitální fotoaparát bez stativové hlavy, transportní výška 41cm, max. výška 150 cm, zatížení až 4kg, hmotnost 1,38kg

-1% 8 580,-
8 489,- bez DPH 7 016,-
Koupit
Na objednávku do 4 pracovních dnů
Objednací kód: MAN267
0
Vytisknout
Zkuste nové Alza Premium Moje Alza Přihlásit Pro organizace Jak nakoupit
P-DC1-WEB18
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi