Nikon D850 (RECENZE)

Zobrazit katalog

Okolo nové digitální zrcadlovky Nikon D850 se toho opravdu hodně namluvilo, naspekulovalo, po internetu létaly hoaxy jeden za druhým, ale teď už je konečně jasno – fotoaparát je již v prodeji a podle dostupných informací byla dokonce celá první dodávka do ČR rozebrána téměř okamžitě. Jeden kousek jsem ale také dostal do ruky já, na obvyklý redakční testík a musím říct, že to byla opravdu zajímavá zkušenost, o kterou se s vámi podělím v následujícím článku, včetně ukázkových fotografií v plném rozlišení.

Nikon D850 recenze test

Nikon D850 má vylepšený úchop a výklopný displej

Na první pohled vypadá Nikon D850 stejně, jako jeho předchůdce Nikon D810 a také rozměry i hmotnost jsou skoro stejné (byť opticky vypadá novinka větší). Je to ale opravdu jen zdání na první pohled. Jakmile přístroj párkrát otočíte v ruce, zjistíte hned tři nejzásadnější změny – první změnu zjistíte ihned po uchopení, protože D850 má vylepšený úchop stejně, jako jsme na to v poslední době u nových Nikonů zvyklí od dob příchodu Nikon D750, tedy zvětšením vykrojení pro prsty pravé ruky. No, a protože je Nikon D850 poměrně dost velký fotoaparát, tak díky tomu padne opravdu jako ulitý i do hodně velké ruky.

i Jak se vyznat v typech digitálních fotoaparátů a jejich parametrech? Poradíme vám v našem šikovném průvodci Jak vybrat digitální fotoaparát.

Druhou změnou, které si taky asi rychle všimnete je, že na zadní stěně je nyní nově LCD monitor výklopný a samozřejmě dotykový. Některým uživatelům se toto řešení moc nelíbí – ani přesně nevím proč, snad kvůli možnosti poškození při vyklopení, ale na druhou stranu, pokud se to nehodí, tak LCD vyklápět nemusím. Podle mě jde naopak o velkou výhodu, protože je celá řada situací, kdy se to opravdu hodně hodí – třeba při fotografování ze stativu z nižších výšek, nebo naopak při focení z ruky nad hlavou a podobně. Já jsem si třeba při focení s touto novinkou zkoušel delší expozice na tekoucí vodě při nízké hodnotě ISO a byl jsem opravdu moc rád, že se při své výšce nemusím pokaždé ohýbat do někdy krkolomných poloh, abych se mohl podívat na LCD. Současně musím ještě připomenout, že LCD monitor je zcela nový a s rekordním, proti Nikon D810 téměř dvojnásobným rozlišením – tedy cca 2,4 Mpx.

Nikon D850 recenze testNikon D850 recenze test Nikon D850 recenze test
Zrcadlovka Nikon D850 má vylepšený úchop, díky kterému dobře padne i do větší ruky.

Třetí změnou je pak absence vestavěného blesku, kde jsou první reakce zatím rozporuplné – na jednu stranu je pravda, že u fotoaparátu tohoto typu se tak nějak rovnou předpokládá použití externího systémového blesku s daleko vyšším výkonem i kvalitou oproti tomu vestavěnému, ale na druhou stranu je stejně tak pravda, že ne vždy má člověk ten externí po ruce a lepší vestavěný, jak žádný. Nemluvě pak o situacích, kdy se vestavěný blesk dá použít třeba pro bezdrátové odpalování toho (těch) externích a taky je podle mě lepší, když je někde něco navíc, než když něco někomu chybí. Ale s tímto názorem budu asi spíše naopak v menšině, protože podle prvních reakcí fotografů většině z nich vestavěný blesk spíše nechybí – třeba těm, kteří si ho jen čas od času omylem nechtěně vyklopili. Další věc je, že díky absenci blesku bylo možné instalovat lepší pentagonální hranol, díky kterému má Nikon D850 zase o něco větší a světlejší hledáček.

D850 boduje také podsvícenými tlačítky a joystickem

Na první pohled méně viditelnou novinkou jsou podsvícená tlačítka, kde se asi všichni shodneme na tom, že tato vychytávka je opravdu velmi praktická a za sebe doufám, že se snad časem dostane i do levnějších modelů digitálních zrcadlovek. Dále se pak přesunulo tlačítko ISO na horní stranu ke spoušti, což je rozhodně pohotovější pro fotografy, kteří s hodnotou ISO hodně pracují – což je i můj případ, takže za mě dobré. Další novinkou Nikonu D850 je, že na zadní stěně přibyl joystick, který na ovládání mnoha uživatelům vyhovuje víc, jak klasický křížový volič – nyní si tak můžete vybrat, co vám víc vyhovuje. Další změny (ještě by se pár drobností našlo) jsou pak již spíše jen kosmetické. Přesto snad stojí ještě za zmínku, že podle některých zahraničních zdrojů, které se zabývají "rozborkou a sborkou" všemožné elektroniky, je nový model výrazně odolnější a robustněji konstruovaný než jeho předchůdce. To už ale berte spíše s nadhledem, protože takovou informaci nelze zcela jednoznačně potvrdit. Každopádně faktem je, že nový Nikon D850 je postaven na kovovém šasi z obvyklých hořčíkových slitin a je utěsněn proti prachu a stříkající vodě (dešti).

i Nový Nikon D850 je zajímavým novým trendem v profesionálních digitálních zrcadlovkách, protože je opravdovým univerzálem. V pořád ještě rozumně velkém těle totiž dokázal dokonale skloubit dohromady vysoké rozlišení, vhodné především na studiovou či krajinářskou fotografii s vysokou rychlostí, pohotovostí a mimořádně rychlým automatickým zaostřováním, což jsou pro změnu zase vlastnosti potřebné například na sportovní fotografii, fotografování zvířat, cestopis a další akčnější kategorie – obojí přitom v podstatě bez jakýchkoli kompromisů.

Samotné ovládání fotoaparátu je pak v klasickém Nikoním stylu, tedy menu s barevně odlišenými kapitolami podle jejich zaměření. Stejně tak zůstává zachována logika ovládacích prvků jako takových, takže pokud na nový Nikon D850 budete přecházet z některého z dřívějších modelů, ale i z modelů z nižších modelových řad Nikon D, tak rozhodně nebudete mít s aklimatizací na nový model žádný větší problém – vše je tam, kde má být a kde jsme na to roky zvyklí, takže pohoda. Drobností na závěr je pak ještě malá, ale příjemná úprava spodní strany fotoaparátu, kde vedle stativového závitu navíc přibyla dírka pro zajišťovací kolík, kterým disponují některé stativové destičky, takže již nebude docházet k protáčení fotoaparátu při snímání na výšku – což se občas stává při nedostatečném dotažení, nebo třeba změně teploty (kdo zažil, jistě ví, jak to občas dokáže naštvat). 😊

Vybavení funkcemi, praxe a obrazová kvalita Nikonu D850

Rozlišení 45 Mpx, rychlost až 9 sn./s a zcela tichá závěrka

Na novém fotoaparátu je téměř vždy nejzajímavější a nejdůležitější snímací čip a nejinak je tomu i v tomto případě. Nikon D850 je osazen čipem formátu Nikon FX, tedy Full-frame - 36x24 mm velkým, "podsvíceným" CMOS senzorem bez "Low-pass" filtru a s rozlišením 45,4 Mpx (konkrétně 8 256  × 5 504 pixelů), který pravděpodobně pochází z dílen Toshiby na Tchaj-wanu. V základním nastavení je citlivost čipu v rozsahu ISO 64 až 25 600, v rozšířeném pak ISO 32 až 102 400. Samozřejmostí je pak již čištění čipu a také možnost pořídit referenční data pro odstranění prachu ze snímku za pomoci firemního programu Nikon Capture NX-D. Sériové snímání v plném rozlišení je možné rychlostí 7 snímků za vteřinu a pokud použijete bateriový grip Nikon MB-D18, tak rychlost vzroste na 9 snímků za vteřinu.

Nikon D850 - Ukázkové snímky Nikon D850 - Ukázkové snímky Nikon D850 - Ukázkové snímky
Nový Nikon D850 perfektně vykresluje detaily a velmi dobrých výsledků dosahuje i za vyšší citlivosti ISO při focení v interiérech

Zde snad ještě stojí za zmínku, že mechanická závěrka je testována na 200 000 cyklů a rozsah expozičních časů je 1/8000 až 30 vteřin, synchronizační čas pro blesk je pak 1/250 vteřiny. Kromě mechanické závěrky je ale k dispozici i závěrka elektronická, která v případě potřeby umožňuje zcela tiché fotografování (v tomto případě opravdu naprosto tiché – fotoaparát skutečně nevydá naprosto žádný zvuk) a dále je pak elektronickou závěrku možné využít třeba také pro časosběrné snímání, pro omezení opotřebení závěrky mechanické, která jinak právě při časosběru dostává docela dost zabrat. Video je pak možné pořizovat až ve 4K a časosběrné dokonce až v 8K rozlišení a to z celé plochy čipu, tedy bez ořezu.

Špičkové ostření včetně focus bracketingu

Další kapitolou je systém automatického zaostřování, který je převzatý z nejvyššího modelu značky Nikon, tedy z digitální zrcadlovky Nikon D5. Autofokus má celkem 153 ostřících bodů, z čehož je rekordních 99 bodů křížových. Citlivost AF modulu je přitom až -4EV a i z praktického fotografování mohu potvrdit, že mi fotoaparát zaostřil prakticky v jakékoli situaci a to i za opravdu hodně špatných světelných podmínek. Dokonce se autofokus občas chytil i když jsem třeba fotografoval potok ve stinném údolí a měl jsem našroubován šedý neutrální filtr 1000ND – a ten je opravdu hodně tmavý. 😊 Ještě zajímavější je u D850tky ale funkce posunu ostření, tedy focus bracketing. Jde prostě o to, že můžete pořídit sérii fotografií s malým posunem zaostřením a následně ji v příslušném programu složit dohromady. Můžete tak získat mnohem větší hloubku ostrosti, než by bylo možné běžnými prostředky. Využití tedy najde především u makrofotografie, ale třeba i u krajiny, kde budete chtít do obrazu zakomponovat i nějaké to hodně blízké popředí.

Nikon D850 - Ukázkové snímky Nikon D850 - Ukázkové snímky Nikon D850 - Ukázkové snímky
S Nikonem D850 zvládnete vyfotit hezké noční snímky i pokud s sebou zrovna nemáte stativ. Zvýšením citlivosti ISO na 6400 a více dosáhnete na časy závěrky, za kterých lze fotografovat i z ruky.

To ale zdaleka není všechno, pro ty, kteří rádi zaostřují na stativu pomocí živého náhledu, tak zde byl živý náhled vylepšen tak, aby byla scéna lépe viditelná i při nedostatečném osvětlení. To je navíc ještě doplněno zajímavou funkcí "focus peaking", při jejíž aktivaci se na displeji zvýrazňují kontury míst na fotografovaném objektu, kam je momentálně zaostřeno. Pokud si tedy rádi hrajete s přesným zaostřením a malou hloubkou ostrosti, tak se vám tahle drobná vychytávka jistě bude hodně líbit.

Nevídaná kvalita obrazu i při vysokých citlivostech ISO

Úplně ze všeho nejdůležitější je ale samozřejmě samotná obrazová kvalita a tady bych to shrnul do prostého konstatování, že nic lepšího jsem zatím ještě neviděl – a že už jsem toho viděl docela dost. Nikon D850 fotí opravdu parádně, a to jak s ohledem na míru šumu, tak i ohledně dynamického rozsahu. Pokud jde o míru šumu při vysokých citlivostech ISO, tak jako vždy hodně záleží na konkrétní fotografované scéně, protože na některých typech fotografií je šum patrný více a na jiných méně. Přesto lze ale obecně říci, že i přes vysoké rozlišení je možné v praxi jít s citlivostí ISO opravdu hodně vysoko, a přitom fotografie zůstávají stále použitelné. Hodně také ale záleží na konkrétním nastavení fotoaparátu a případně vaší schopnosti dokonale zpracovat pořízené fotografie.

i Už vám nestačí fotoaparáty pro začátečníky a poohlížíte se po novém, a tedy i dražším přístroji? S cenově zvýhodněnými starter kity zrcadlovek a bezzrcadlovek rozhodně neprohloupíte! Obsahují totiž veškeré základní příslušenství, se kterým můžete ihned vyrazit do terénu. Další možností, jak při nákupu fototechniky ušetřit, jsou cashback akce, kdy obdržíte část z ceny produktu zpět.

Při praktickém fotografování se ukázalo, že citlivost ISO 6 400 je naprosto v pohodě, v naprosté většině případů se pak dá prakticky použít i citlivost ISO 12 800 a někdy i ISO 25 600. Pokud mají být výsledným produktem menší fotografie, nebo fotografie jen pro web, pak lze často použít i citlivost ISO 51 200. Skutečně rušivou degradací obrazu šumem i ztrátou ostrosti trpí pouze fotografie pořízené na nejvyšší citlivost ISO 102 400, ale i tady si dovedu představit, že by v nouzi a po pečlivém zpracování byly třeba pro web použitelné – byť samozřejmě už s jistými omezeními. Představu si ale nejlépe uděláte sami – níže si můžete stáhnout několik ukázkových fotografií v plném rozlišení, a to jak ve formátu JPG, tak i ve formátu RAW (NEF).

Nikon D850 - Ukázkové snímkyNikon D850 - Ukázkové snímkyNikon D850 - Ukázkové snímkyNikon D850 - Ukázkové snímky
Porovnání snímků s citlivostí ISO 6 400 až 51 200. Snímky v plném rozlišení najdete na konci článku.
Nikon D850 - Ukázkové snímkyNikon D850 - Ukázkové snímkyNikon D850 - Ukázkové snímkyNikon D850 - Ukázkové snímkyNikon D850 - Ukázkové snímky
Porovnání snímků s citlivostí ISO 6 400 až 102 400. Snímky v plném rozlišení najdete na konci článku.

Kvalita ale také zabere nějaké to místo, proto počítejte s tím, že pro Nikon D850 budete potřebovat nejen velkokapacitní a dostatečně rychlé paměťové karty, ale také dostatek místa na pevném disku vašeho počítače, stejně jako pořádnou porci výkonu počítače pro zpracování fotografií. Velikost fotografií hodně záleží nejen na nastavení fotoaparátu, ale také na fotografované scéně. Zhruba se ale dá říct, že při maximálním rozlišení má výstup ve formátu JPG velikost někde kolem 30 až 40 MB. Při fotografování do formátu RAW potom počítejte s tím, že datová velikost jediného snímku se bude pomalu blížit ke 100 MB a pokud sáhnete po formátu TIFF, pak počítejte s cca 140 MB.

Fotografie ke stažení v plném rozlišení

Zde si můžete na ukázku stáhnout fotografie v plném rozlišení, a to jak ve formátu JPG, tak i ve formátu RAW a můžete si je sami zkusit zpracovat. Záměrně jsem vybral takový typ fotografií, který je z hlediska posouzení kvality asi nejzajímavější, a to především noční fotografie pořízené za použití vysokých citlivostí ISO. Pro jistotu snad jen dodám, že ukázkové fotografie byly pořízené za běžných podmínek a ve fotoaparátu byly vypnuté funkce pro vylepšení kvality, takže vhodným nastavením fotoaparátu by bylo možné dosáhnout ještě o poznání lepších výsledků. Fotografie v JPG i RAW jsou zcela bez úprav, tedy jen překopírované z paměťové karty. V textu použité fotografie ve webovém rozlišení (1 000 pixelů delší strana) jsou také zcela bez úprav – je to původní JPG, pouze zmenšený a lehce doostřený, jinak také zcela bez úprav.

Všechny RAW (.NEF) snímky zabalené do .zip archivu (velikost 1,04 GB)

Příslušenství, cena a závěr

Baterie Nikonu D850 vydrží až na 1 800 snímků

Pokud jde o příslušenství tak v prvé řadě musím zmínit, že novinkou fotoaparátu Nikon D850 jsou sloty na paměťové karty. Do fotoaparátu je nyní možné současně vložit jednu kartu SD, SDHC nebo SDXC s podporou UHS-I a UHS-II a do druhého slotu nejmodernější kartu typu XQD. Pokud chcete Nikon D850 opravdu aktivně používat, tak pro jistotu zdůrazňuji, že je v podstatě nutné použití opravdu kvalitní paměťové karty, a to nejen s dostatečnou kapacitou, ale také dostatečně rychlé, aby zvládaly ukládat značnou porci dat, a to zejména v případě využívání sériového snímání. V případě použití nekvalitních paměťových karet může ukládání snímků a videí trvat opravdu dlouho a může to i přibrzdit celkovou rychlost fotoaparátu.

Výrobce také současně upozorňuje na vylepšenou baterii Nikon EN-EL15a, ale přiznám se, že netuším úplně přesně, v čem je nová baterie lepší, protože předchozí se shodným označením, jen bez toho "a" na konci má stejnou kapacitu. Přes stejnou kapacitu ale vydrží oproti svému předchůdci o poznání více – výrobce uvádí, že až kolem 1800 fotografií (což ale nemusí být zásluha jen baterie, svoje dělá i schopnost fotoaparátu dobře hospodařit s energií). Každopádně je ale podstatná informace, že ve fotoaparátu jsou oba typy baterií zaměnitelné, stejně jako lze na obě použít stejnou nabíječku – což je dobrá zpráva, pokud máte nakoupené nějaké ty baterie do zásoby.

Velký výběr objektivů Nikkor i dalších značek

Nejdůležitějším příslušenstvím jsou ale samozřejmě objektivy a asi není potřeba připomínat, že nabídka objektivů je v tomto případě skutečně mimořádně široká, a to jak ze strany samotného Nikonu, tak i ze strany dalších alternativních výrobců, takže si vybere skutečně doslova každý. Přesto musím pro jistotu upozornit, že pokud chcete využít potenciál tohoto fotoaparátu naplno, pak je nutné použití jen těch nejkvalitnějších objektivů. Největší nesmysl, který můžete udělat je, že si pořídíte špičkový fotoaparát a potom šetříte na objektivech – zdá se to sice jasné, ale přesto tak stále řada uživatelů činí. V tomto případě to ale platí dvojnásob, protože takto extrémně vysoké rozlišení prostě všechny objektivy nedokáží vykreslit. Bez odpovídajících objektivů to prostě není a ani nemůže být ono. K digitálnímu fotoaparátu Nikon D850 jsou proto ideální pouze nejvyšší modely zoom objektivů anebo ještě lépe kvalitní objektivy s pevným ohniskem.

Stejně jako nabídka objektivů, tak je bohatá i nabídka dalšího příslušenství k digitálním fotoaparátům, jako jsou třeba externí systémové blesky, přídavný bateriový grip Nikon MB-D18 a podobně. To vše už u takto velké značky bereme tak nějak jako samozřejmost a z nabídky si jistě vybere každý. Přesto bych snad přeci jen vypíchnul jednu zajímavou maličkost, kterou je adaptér pro digitalizaci filmů Nikon ES-2. V kombinaci s některým z makroobjektivů Nikon tak můžete Nikon D850 využít jako skener filmů a diapozitivů ve vysokém rozlišení. Fotoaparát má k tomu dokonce v menu speciální nastavení, které vám rovnou převrací barvy (takže můžete jednotlivá políčka přímo kontrolovat pomocí živého náhledu) a ukládá takto nasnímaná filmová políčka na paměťovou kartu. Zdánlivě maličkost, ale pro ty, kteří mají doma stále ještě archiv svých fotografií na kinofilmu to může být zajímavé plus, protože nemusí investovat do speciálního skeneru, který není zrovna levný a také zabírá místo na pracovním stole.

Nikon D850 - Ukázkové snímky
Schopnosti Nikonu D850 jsme vyzkoušeli také v ateliéru. Výsledky jsou perfektní.

Bezdrátová výbava nesmí u Nikon D850 chybět

V dnešní době pak samozřejmě nesmí chybět ani bezdrátová konektivita a Nikon D850 je v tomto ohledu vybaven obvyklou výbavou v podobě Wi-Fi, Bluetooth a NFC pro propojení s chytrými zařízeními. Pomocí firemní aplikace Nikon SnapBridge můžete přenášet fotografie, sdílet je na sociálních sítích anebo také fotoaparát dálkově ovládat. Fotoaparát není vybaven vestavěnou GPS jednotkou, ale můžete jej bezdrátově propojit třeba s telefonem a přístroj si informaci o poloze načte z něj, takže ve výsledku je to jako by GPS měl, tedy uloží informaci o poloze do Exif každé fotografie.

Nikon D850 je aktuálně (09/2017) v prodeji za cenu zhruba 97 000 Kč včetně DPH za samotné tělo a určitě se najde spousta lidí, kteří budou tvrdit, že je to příliš. Podle mě to ale příliš není, naopak, tento fotoaparát je ve své podstatě levný – je ale nutné si uvědomit, čím vlastně je a pro koho je určen. Nikon D850 patří k současné absolutní světové špičce, a to po všech stránkách a nelze proto očekávat, že bude stát jako by to byl fotoaparát určený pro rodinnou dovolenou, čímž tedy rozhodně není. Nikon D850 je opravdu nekompromisním profesionálem, a hlavně je navíc i skutečně univerzální. Doposud to totiž bývalo většinou tak, že se profesionální fotoaparáty dělily na dvě skupiny, jedna spíše pro reportéry, tedy extrémně rychlé přístroje s nižším rozlišením anebo přístroje pro krajináře a studiové fotografy, které měly vysoké rozlišení, ale zase byly celkově spíše pomalejší. Toto členění Nikon D850 naprosto rozboural, protože v sobě dokonale spojuje jak extrémně vysoké rozlišení, tak i celkovou rychlost. Během těch několika dnů, co jsem měl tento fotoaparát k dispozici, jsem jej použil jak ve studiu, tak i na krajinu, stejně jako třeba na noční fotografování ve městě a opravdu mě nenapadá nic, co bych mu vytknul – snad jedině ten vestavěný blesk, který přeci jen může několika málo uživatelům chybět.

Závěrečné hodnocení Nikonu D850

Hodnocení 95% Alza.cz
Hlavní parametry: Konstrukce
98%
Obrazová kvalita
98%
Poměr cena / výkon
90%
Nikon D850

Klady

  • Excelentní kvalita fotografií
  • Opravdu univerzální
  • Špičkový AF
  • Množství funkcí
  • Odolnost a ergonomie
  • Tichý režim (opravdu tichý)
  • Lze použít jako skener filmů
  • Nabídka objektivů a příslušenství

Zápory

  • (Někomu) chybí vestavěný blesk

Nikon D850 skladem a další PROFI novinky

Profesionální fotoaparát Nikon D850 se skvělým senzorem, díky němuž fotografie vynikají naprosto dokonalými detaily, právem patří k naprosté špičce. Aktuálně obsazuje Nikon D850 první příčku na foto trhu ve své kategorii zrcadlových fotoaparátů – nejen kvůli maximální kvalitě kresby.

Nikon D850 skladem na Alza.cz

Máme radost, že vám jako jedni z prvních můžeme fotoaparát Nikon D850 nabídnout - a to skladem. Svou novou foto hračku tak můžete mít doma už zítra.  

Kvalitu a jedinečnost oceňuje i odborník na fotoaparáty Nikon, Michal Kupsa: "Pokud se podíváme na parametry nové digitální zrcadlovky Nikon D850 z celkového pohledu, tak je zjevné, že se jedná o opravdu špičkový profesionální přístroj, vybavený tím nejlepším, co má Nikon v současné době k dispozici, a tak se opravdu máme na co těšit. Současně je z parametrů také jasné, že Nikon D850 není nijak extra úzce zaměřený, ale naopak se jedná o mimořádně univerzální nástroj, který díky vysokému rozlišení stejně dobře poslouží jak ve studiu, tak třeba i na krajinu. Nejen to, díky rychlosti jak AF, tak i sériového snímání v kombinaci s odolností, tak stejně dobře poslouží i na akčnější fotografování třeba sportů, zvířat, náročnějších reportáží a také pro cestovatelskou fotografii. Současně je ale také potřeba si uvědomit, že pro dosažení opravdového maxima a plného využití potenciálu fotoaparátu Nikon D850 je zapotřebí také použít odpovídající objektivy."

i Na podrobné recenzi Nikonu D850 už nyní pracujeme, těšte se.

Jsme prodejcem Nikon PROFI techniky

Profi techniku si před nákupem musí každý fotograf detailně prohlédnout a vyzkoušet. Navštivte Nikon stánek na našem showroomu v Praze 7-Holešovicích. Čekat na vás budou i odborníci z českého zastoupení Nikon, kteří představí naprosté novinky, PROFI techniku a detailně zodpoví všechny dotazy.

Alza.cz je oficiálním prodejcem profi fototechniky Nikon

Profi těla vyžadují profi objektivy

K profesionálnímu tělu potřebujete kvalitní objektivy. Profesionální objektivy NIKKOR 200mm f/2, NIKKOR 300mm f/2,8, NIKKOR 300mm F4E a další už čekají v našich skladech. Prohlédněte si kompletní nabídku profi techniky – připravili jsme pro vás speciální Nikon PROFI stránku.

NIKKOR 400mm f/2,8 E AF-S FL ED VRNIKKOR 800mm f/5,6 E AF-S F VR NIKKOR 300mm f/2,8 AF-S G VR II

Nikon D850 oficiálně představen

Vždycky, když se blíží zveřejnění informací o nějakém očekávaném fotoaparátu, tak se zvedne hned celá vlna odhadů, dohadů, spekulací ale někdy i manipulací, hoaxů a občas i skutečných uniklých informací přímo od samotných výrobců. V případě dlouho očekávané digitální zrcadlovky Nikon D850, nástupce modelu D810, však byl tento informační šum snad vůbec největší v celé historii fototechniky – a to nejen značky Nikon, ale celkově.

Nikon D850 recenze test

Dočkali jsme se. Nikon D850 na oficiálních snímcích

Celé týdny a měsíce kolovaly po internetu spousty „zaručených informací“ a „skutečně pravých“ produktových fotografií nového fotoaparátu. Zvědavost fotografů byla ještě umocněna tím, že Nikon v této době slaví 100.výročí založení firmy, a tak se dalo očekávat, že si na takto klíčovém modelu dá opravdu záležet. Když ale přišlo ono výročí, tak Nikon pouze konstatoval, že nový fotoaparát se bude jmenovat Nikon D850 a že bude již brzy. Dnes je však již všem diskuzím konec – Nikon D850 je tu, známe kompletní parametry i cenu pro český trh.

Nikon D850 recenze testNikon D850 recenze test Nikon D850 recenze test Nikon D850 recenze test Nikon D850 recenze testNikon D850 recenze test

Asi nejpodstatnější je informace o snímacím čipu, Nikon D850 disponuje zcela novým CMOS čipem formátu FX (tedy Fullframe) o rozměru 36 × 24mm a jeho rozlišení je úctyhodných 45,7 Mpx. Použita byla nová technologie mikročoček bez mezer, která zaručuje získání maxima detailů a současně i maximální dynamický rozsah. Citlivost čipu lze nastavit v rozsahu ISO 64 až 25 600, který lze dále uživatelsky rozšířit až na ISO 32 až 102 400. Tento rozsah citlivosti ISO lze použít i pro natáčení videosekvencí, a to ve kvalitě 4K UHD, včetně možnosti pořízení dokonce až 8K časosběrného videa. Snímací čip je bez low-pass filtru.

S Nikonem D850 lze fotit i za měsíčního svitu

Automatické zaostřování (stejné jako u Nikon D5) disponuje 153 ostřícími body a jeho maximální citlivost je až -4 EV. Až do hodnoty -3 EV pak funguje přesné měření expozice, kterému podle údajů výrobce stačí i pouhé osvětlení svitem měsíce, jako jediným zdrojem světla. Výrobce současně inzeruje, že Nikon D850 je jako první vybaven funkcí pro fotografování s posunem zaostření, pro ostřejší snímky a větší hloubku ostrosti – asi tuším, jak to bude fungovat a jsem velmi zvědav, jak se tato nová technologie projeví při praktickém fotografování.

Nikon D850 recenze testNikon D850 recenze test Nikon D850 recenze test Nikon D850 recenze test Nikon D850 recenze testNikon D850 recenze test

Fotografie bude možné pořizovat rychlostí až 7 snímků za vteřinu a pokud použijete přídavný battery pack Nikon MB-D18, pak ještě dále stoupne až na 9 snímků za vteřinu. S tímto battery packem pak bude také možné natáčet video až 3 hodiny. Pořízené fotografie je možné ukládat na paměťové karty, pro které budou k dispozici dva sloty – jeden pro SD UHS II. a druhý pro XQD karty. Fotoaparátu nechybí ani obvyklá konektivita pro přenos dat i ovládání chytrými telefony a tablety v podobě rozhraní WiFi, Blouetooth i NFC. Z vnějšího provedení pak snad nejvíce zaujme i zde prosazený nový trend v podobě výklopného LCD monitoru na zadní stěně. Již samozřejmostí je pak například hledáček s poctivým pentagonálním hranolem, nebo celá soustava těsnění pro odolnost digitální zrcadlovky Nikon D850 vůči povětrnostním vlivům. Samotné tělo fotoaparátu je pak celokovové, z obvyklé a oblíbené hořčíkové slitiny.

Parametry Nikonu D850

Technické specifikaceNikon D850
Snímací čipFX - Full-frame 24 × 36mm, CMOS, 45,7 Mpx
Poměr stran3:2
Rozsah citlivosti ISOISO 32 až 102 400
Rozsah expozičních časů1 / 8 000 až 30 s + B
Automatické zaostřování153 bodů, citlivost až -4 EV.
Rychlost sériového snímání7 snímků za vteřinu (s battery packem 9)
LCD monitorVýklopný, dotykový, 3,2“ (8cm)
Video4K UHD / 30p
Bezdrátové rozhraníBluetooth, Wi-Fi, NFC
Paměťové karty2 sloty – SD UHS-II + XQD
Časosběrné videosekvence8K
ProvedeníKovový, odolný proti povětrnostním vlivům, osvětlená tlačítka

Nikon D850 recenze testNikon D850 recenze testNikon D850 recenze test

Nikon D850 recenze testNikon D850 recenze testNikon D850 recenze testNikon D850 recenze test Nikon D850 recenze testNikon D850 recenze test

Pokud se podíváme na parametry nové digitální zrcadlovky Nikon D850 z celkového pohledu, tak je zjevné, že se jedná o opravdu špičkový profesionální přístroj, vybavený tím nejlepším, co má Nikon v současné době k dispozici, a tak se opravdu máme na co těšit. Současně je z parametrů také jasné, že Nikon D850 není nijak extra úzce zaměřený, ale naopak se jedná o mimořádně univerzální nástroj, který díky vysokému rozlišení stejně dobře poslouží jak ve studiu, tak třeba i na krajinu. Nejen to, díky rychlosti jak AF, tak i sériového snímání v kombinaci s odolností, tak stejně dobře poslouží i na akčnější fotografování třeba sportů, zvířat, náročnějších reportáží a také pro cestovatelskou fotografii. Současně je ale také potřeba si uvědomit, že pro dosažení opravdového maxima a plného využití potenciálu fotoaparátu Nikon D850 je zapotřebí také použít odpovídající objektivy. Každopádně jde o mimořádně zajímavou formu oslavy stého výročí Nikonu a už teď se moc těším, až se mi Nikon D850 dostane do ruky k obvyklé redakční recenzi.

Doporučené prodejní ceny Nikonu D850 pro český trh:

Nikon D850 (samotné tělo): 96 690 Kč včetně DPH
Nikon D850 + AF-S 24-120mm f/4: 117 390 Kč včetně DPH

Oznámení Nikonu D850 a 100. výročí značky

Čas od času se i ve světě fotografie a fototechniky vyskytne nějaké zajímavé výročí. Jedno takové je právě dnes, a navíc opravdu hodně významné a také hodně kulaté. 25.července 1917, tedy přesně před sto lety vznikla spojením tří menších výrobců optiky společnost Nippon Kogaku K.K., která postupem času začala pro objektivy používat označení Nikkor a pro fotoaparáty Nikon tak, jak to známe dodnes. Pro zajímavost a pro jistotu ještě dodám, že současný Nikon nevyrábí jen fotoaparáty a objektivy, ale například také mikroskopy, dalekohledy a další optické a elektronické přístroje. V neposlední řadě také patří k nejvýznamnějším světovým výrobcům optického skla jako takového.

100 let od vzniku značky Nikon

K takovému významnému výročí Nikon samozřejmě připravil celou řadu zajímavých aktivit i produktů. Jako každá velká společnost, tak má i Nikon své muzeum. Jednou z aktivit ke stému výročí je právě nová expozice tohoto muzea v Tokiu. Teď si asi říkáte, proč o tom mluvím, že do Tokia kvůli tomu nepojedete – ono to ale není potřeba, protože Nikon připravil virtuální prohlídku tohoto muzea, takže si ho klidně můžete prohlédnout z tepla svého domova zde: Virtuální prohlídka muzea Nikon v Tokiu.

Dalším zajímavým počinem Nikonu ke svému stoletému výročí je projekt nazvaný 100 let příběhů. Název tento projekt velmi dobře vystihuje, protože nejde jen o techniku, jde ale především o výsledky, touto fototechnikou dosažené. Celá ta spousta zajímavých fotografií, příběhů jejich vzniku a zážitků, poznání či poučení s tím spojených – a to od použití techniky Nikon na vesmírných misích, přes výsledky práce špičkových fotografů, až po fotografie, zážitky a příběhy nadšených amatérských fotografů v každodenní fotografické praxi. Více o tomto projektu, a hlavně desítky těchto příběhů najdete na této webové stránce: 100 let příběhů Nikon.

Limitované edice Nikon

Stejně tak je jasné, že takové významné výročí je příležitostí pro výrobu nejrůznějších výročních produktů v limitovaných edicích. Nikon logicky sáhnul k tomu nejlepšímu ze své produkce a vyrobil limitované edice například vlajkové lodi digitální zrcadlovky Nikon D5, stejně jako topmodelu z DX série, tedy Nikon D500. Dále je k mání trojice nejlepších profesionálních objektivů - širokoúhlý AF Nikkor 14-24mm f/2,8 G ED, základní světelný zoom AF Nikkor 24-70mm f/2,8E ED VR a světelný teleobjektiv AF-S Nikkor 70-200mm f/2,8E FL ED VR. Všechny tři se pak dají pořídit i naráz ve speciálním kufru. Dále pak jsou v této výroční sérii vyráběny ještě některé dalekohledy, popruhy a nezbytná dávka upomínkových a reklamních předmětů. Tyto produkty jsou v prodeji pouze na speciální stránce: Produkty ke 100. výročí založení fy Nikon.

Nikon 100 let limitovaná edice aniversary Nikon 100 let limitovaná edice aniversaryNikon 100 let limitovaná edice aniversary

Nikon 100 let limitovaná edice aniversary Nikon 100 let limitovaná edice aniversaryNikon 100 let limitovaná edice aniversary

Nikon 100 let limitovaná edice aniversary Nikon 100 let limitovaná edice aniversaryNikon 100 let limitovaná edice aniversary

Soutěž #lookbackatnikon

Nechybí ale samozřejmě ani to hlavní – fotografování. Nikon vyhlásil fotografickou soutěž otevřenou všem fotografům. Tématem je autoportrét fotografa, který by měl být odrazem jeho samého a jeho fotoaparátu Nikon. Soutěž běží od teď do 15. září na Instagramu a připravena je spousta velmi lákavých cen. Detailní propozice a pravidla soutěže na soutěžní stránce: Fotosoutěž Nikon #lookbackatnikon.

Další odkazy

Ohlášení nové digitální zrcadlovky Nikon D850

V souvislosti s tímto významným výročím se také očekávalo představení nějakého nového, zásadnějšího fotoaparátu, což se ale nakonec nestalo. Tedy vlastně stalo, ale jen tak nějak napůl. Dlouho se spekulovalo o nástupci oblíbené profesionální digitální zrcadlovky Nikon D810 a to se nyní oficiálně potvrdilo. Nikon však ohlásil pouze vývoj jejího nástupce, který ponese označení Nikon D850. Dále však už pouze oznámil, že informace o datu uvedení do prodeje budou oznámeny později. Současně bylo na oficiálních Youtube kanálech Nikonu publikováno video, které naznačuje v hrubých rysech směr, jakým se nový Nikon D850 bude ubírat. Je to ale zatím opravdu jen náznak a zatím ani není jasné, jak bude fotoaparát vypadat. Vhledem k tomu, že ve videu ale figuruje logo stého výročí, tak se dá považovat za jisté, že bude představen ještě letos.

Michal Kupsa

Michal Kupsa se narodil v roce 1970 v Brně. Fotografovat začal již ve svých 15 letech a novinářské činnosti propadl již o tři roky později. Na svém kontě má spolupráci s řadou prestižních českých i zahraničních médií, včetně České televize, Českého rozhlasu, National Geographic, Národní knihovny Kongresu USA, iDNES, nadace Člověk v tísni a většiny českých magazínů o fotografii a fotografování. Zaměřuje se především na cestopisné články, recenze fototechniky a vedení fotografických kurzů.

NIKKOR 300mm f/4.0E PF ED VR - Objektiv Doručení na
prodejnu zdarma
NIKKOR 300mm f/4.0E PF ED VR
Objektiv pro digitální zrcadlovky, bajonet Nikon F, určen pro Full Frame a APS-C (ekv. 450 mm), závit pro filtry 77 mm, automatické ostření, stabilizace, váha 755 g
54 490,-
Skladem 1 ks u dodavatele
Objednací kód: OI392s6
Vytisknout
P-DC1-WEB35
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Zkuste naše cookies My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies a další údaje k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a dalších údajů vč. jejich předání pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací
Alzak icon