Externí blesk na fotoaparát využijete zvláště v situacích s nedostatkem světla a tehdy, kdy vestavěný blesk nemá dostatečnou sílu. Na výběr jsou originální systémové fotoblesky, které nabízí 100% kompatibilitu s tělem fotoaparátu, ovšem vyšší cenu. Nebo alternativní neoriginální externí blesky značky METZ, Nissin a SIGMA, které jsou poměrně levnější, ovšem nemusí poskytovat stoprocentní kompatibilitu.
PokračovatExterní blesky: Originální vs. neoriginální fotoblesk
Originální fotoblesky
- Nabízejí 100% kompatibilitu s tělem fotoaparátu
- Zpravidla jsou dražší, než neoriginální fotoblesky
Neoriginální (alternativní) fotoblesky
- Obecně se od originálních fotoblesků liší nižší pořizovací cenou
- Nemusí nabízet plnou komunikaci s tělem fotoaprátu
Podle jakých parametrů vybrat ten správný externí blesk
Externí blesk a jeho výkon
Výkon blesku udává tzv. směrné číslo (GN), jehož hodnota vyjadřuje množství světla, které je schopen vyzářit. Pro dostatečné osvětlení objektů a jejich správné exponování obecně platí, čím více je objekt vzdálen, tím vyšší musí být směrné číslo. Kromě vzdálenosti objektu hraje roli také clonové číslo a citlivost ISO (šum).
- Pro dosvícení standardních interiérů a prostorů do 5 m postačí nejzákladnější externí blesky.
- Většina externích blesků je s fotoaparátem spojená paticí TTL (tzn. „Sáňky na blesk“), kterou naleznete na většině pokročilých fotoaparátů.
Ovládání fotoblesku
Nejlevnější externí blesky jsou ovládany zpravidla plně manuálně, dražší a profesionální fotoblesky nabízejí již plné automatické nastavení, které může výrazně usnadnit práci.
- Manuální blesk – konstantní síla záblesku.
- Automatický blesk – sílu záblesku řídí čidlo umístěne v těle blesku.
- Systémové blesky – jsou řízeny fotoaparátem, vzájemná výměna informací pro správnou expozici.
Externí blesk a napájení
Většina externích blesků je napájená pomocí klasických tužkových AA baterií, které dostanete v každém obchodě. Nejlepší řešením je používat NiMH dobíjecí akumulátory, které zvládnou až pro tisíc dobíjecích cyklů.
- NiMH akumulátory dokáží na jedno nabití vyprodukovat 100 až 300 záblesků.
- Poměrně dražším způsobem napájení je externí nabíječka
Fotoblesky a jejich rozdělení
![]() | ![]() | ![]() |
Amatérské externí blesky | Poloprofesionální externí blesky | Profesionální externí blesky |
Amatérské externí blesky
Typicky mají menší směrné číslo, nejčastěji do GN 20, jejich výkon i dosah záblesku je tedy nižší. Povětšinou neumožňují vyklápění a směrování hlavy. Zpravidla bývají malých rozměrů. Amatérský externí blesk je možné pořídit od 2 500 do 5 000 Kč.
Poloprofesionální externí blesky
Nabízí dostatečný výkon (GN 42) i dosah spojený s bohatými funkcemi. Výhodou oproti amatérským bleskům je plně výklopná a všesměrová hlava. Poloprofesionlní externí blesky jsou zpravidla napájeny čtyřmi AA bateriemi. Cenová hladina se pohybuje od 5 500 Kč až 10 000 Kč.
Profesionální externí blesky
Nabízí maximální výkon, někdy až GN 60 a více, a řadu zajímavých funkcí, které je odlišují od poloprofesionálních blesků. Mezi ně patří například komunikace s ostatními fotoblesky, režim stroboskopu, konektor pro externí napájení atd. Profesionální externí blesk pořídíte od 15 000 Kč.
Skrýt popisPokud máte dotaz k produktům, službám, dopravě či jiný požadavek, využijte zákaznické podpory.
Nejprodávanější
Externí blesky
Externí blesky
Blesk slouží k osvětlení fotografované scény. Je to zařízení, které dokáže vytvořit krátký světelný záblesk. Používá se při špatných světelných podmínkách pro dodatečné osvětlení snímaného objektu.
Kompaktní fotoaparáty mají blesk zpravidla zabudován přímo do těla, digitální zrcadlovky umožňují připojení i externího tzv. systémového blesku.
Pokud máte dotaz k produktům, službám, dopravě či jiný požadavek, využijte zákaznické podpory.