Jak obnovit data z flash disku? (NÁVOD)

Zobrazit katalog

Článek

Aktualizováno

Spousta z vás se již pravděpodobně setkala s nějakým problémem s USB flash diskem. Koneckonců, jako každá jiná technologie, flashka není nezničitelná a je dobré o potížích, které mohou nastat, něco vědět. V tomto článku se podíváme na několik problémů i jejich příčiny a poradíme, jak na záchranu dat, či ještě lépe – jak jejich ztrátě předcházet.

Jak obnovit data z flash disku

Jak obnovit data z flash disku – OBSAH

  1. Smazal/a jsem si data omylem
  2. Flash disk se mi nezobrazuje v nabídce v počítači
  3. Nevidím soubory na flash disku / nelze k nim přistoupit
  4. Prevence: Jak předejít problémům s flash diskem
  5. Tip: Zálohujte, zálohujte a ještě jednou zálohujte

Jak obnovit smazané soubory z flash disku

Samozřejmě, prvním a nejčastějším původcem problému bývá člověk. Snad každému z nás se stalo, že si data z flashky smazal sám a komu ne, tomu se to určitě někdy stane. Napomáhá tomu i fakt, že pokud v operačním systému Windows mažete soubor z externího zařízení, rovnou se odstraní – neskončí nejdříve v koši. Nelamte si s tím ale hlavu, řešení tohoto problému je asi to nejjednodušší, co zde dnes najdete. Hlavní pravidlo: Po tom, co si soubory omylem smažete, flashku nepoužívejte, dokud data zase neobnovíte. Smazaná data totiž vždy lze obnovit jen do té doby, dokud je nepřepíšete jinými.

Řešení: „Flash disk recovery“ pomocí specializovaných programů

Důvod, proč je obnova flash disku, ze kterého jste data sami smazali, vůbec nejjednodušší, je prostý. Na internetu najdete tuny a tuny programů, které vám s touto problematikou pomůžou a jejich použití je zpravidla velmi jednoduché. Jeden z nejpříjemnějších programů (z těch známějších) je Recuva od společnosti Piriform. Přesně tento problém řeší rychle a jeho používání je jednoduché. Program stačí zadarmo stáhnout a nainstalovat. Záchrana dat z flash disku je pak jednodušší díky plně česky lokalizovanému průvodci. Piriform je totiž dceřinou organizací našeho českého Avastu, a spolehnout se tak můžete na velmi dobrý překlad.

Piriform Recuva postup Piriform Recuva postup Piriform Recuva postup
Zatímco internetová stránka v češtině není, samotný program už ano. Navigace po webu je jednoduchá, zkrátka následujte zelená tlačítka „Download Free Version“ a „Free Download“. Nakonec si vyberte jeden ze dvou serverů pro stažení.

Pokud jste majitelem firmy nebo máte na svém počítači nenahraditelná data, možná hledáte o něco pokročilejší software. Tím je třeba EaseUS Data Recovery Wizard, který je sice placený, zato se ale jedná o velmi pokročilý (nejen) flash disk recovery software. Kromě omylem smazaných souborů obnoví např. i stav flashky před formátováním, napraví ztrátu dat kvůli viru, a dokonce si poradí i s lehkým fyzickým poškozením. Flashku vám samozřejmě fyzicky neopraví, ale umožní vám z ní získat vaše cenná data. Nejlevnější balíček ale začíná na 70 dolarech (±1 600 Kč), a proto ho doporučujeme jen těm, kteří vědí, že jej opravdu plně využijí. Běžnému uživateli bohatě postačí již zmíněný program Recuva.

Flash disk se mi nezobrazuje v nabídce v počítači

Pokud se vám flash disk nezobrazuje v nabídce na počítači, notebooku či jiném zařízení, v první řadě je potřeba problém blíže prozkoumat. Dejte tedy flashku do jiného zařízení, a pokud tam bude fungovat, problém bude spíše na straně vašeho počítače. Jestli ne, můžete přistoupit k řešení problému s flash diskem. My se nyní podíváme na oba problémy.

i

Ať už se s vaším flash diskem děje cokoliv, snažte se jej používat co možná nejméně, dokud problém nevyřešíte. Jedině tak totiž minimalizujete rozsah škod.

Řešení 1: Záchrana dat z flash disku, když nefunguje jen na jednom zařízení

Asi by i vás samotné napadlo překopírovat soubory z flashky na zařízení, které ji detekuje, a k souborům se posléze dostat díky jinému médiu. My se ale trochu blíže zaměříme na řešení problému, spíše než na jeho „obcházení“. První možnou příčinou je znečištění. Řádně tedy očistěte jak flashku, tak i USB port zařízení a vyzkoušejte, zda bude fungovat. Pokud ne, laikovi zbývají v podstatě jen dvě další možnosti. Zálohovat data a následně zformátovat flashku na funkčním zařízení (návod najdete v článku Formátování disku), nebo vyhledat pomoc odborníka. Obnova dat z flash disku, případně oprava flashky, vás většinou přijde na částku okolo 1 000 až 1 500 Kč, avšak každý IT technik si svoje služby samozřejmě účtuje individuálně.

Flash disk znečištění
Znečištění patří mezi velmi časté důvody, proč flash disk nefunguje. Snažte se tedy konektor udržovat co nejčistší.

Řešení 2: Když flash disk nefunguje nikde

V tomto případě máte jako laik víceméně smůlu. Neodborné snahy o nápravu by flash disk mohly jen dále poškodit. Většinou se nejedná o softwarovou vadu, takže vám nepomůže ani program. V této situaci je zkrátka nejlepší vyhledat odborníka, který vám flash disk buď opraví, nebo z něj alespoň získá vaše data.

Nevidím soubory na flash disku / nelze k nim přistoupit

Další problém, na který můžete narazit – počítač rozpozná flash disk bez problémů, ovšem soubory buď zmizely, nebo nejdou otevřít. Rozsah tohoto problému je většinou individuální, stejně jako náročnost jeho řešení. Může jít vesměs o komplikace, které vyřeší pár kliků v programu, ale problém může být i vážnější. V takovém případě je proto řešení náročnější.

Řešení 1: vyhledání systémových chyb

V podstatě nejjednodušším způsobem obnovy ztracených souborů z flash disku je funkce „Kontrola chyb“, kterou má operační systém Windows již v základu. Můžete ji použít na každý disk (včetně interních) a máte s ním docela dobrou šanci na vyřešení problému. Program rozjede test k odhalení veškerých chyb, které by se mohly týkat systému, a pokusí se je opravit. Pokud se vám tedy ztratily soubory, Kontrola chyb je solidním začátkem každé obnovy flash disku.

Kontrola chyb postup Kontrola chyb postup
Výhodou kontroly chyb je postup v několika kliknutích a integrace do operačního systému Windows.

Řešení 2: využití programů na obnovu dat

O tomto softwaru jsme se bavili už výše, jedná se o programy jako např. Piriform Recuva nebo EaseUS Data Recovery Wizard. Podobně jako funkci pro obnovu smazaných souborů, oba dva programy nabízí řešení i pro nepřístupná data. Použití je opět velmi jednoduché a programy vás jím dobře provedou. Pokud tedy nepomůže Kontrola chyb, zkuste si flash disk projet třeba Recuvou.

Řešení 3: když nic nezabírá

Pokud ani jedno z řešení výše nepomohlo, vyzkoušejte ještě flash disk v jiném zařízení. Jestliže soubory najdete, pečlivě je zálohujte a flash disk zformátujte (návod v článku Formátování disku). Pokud ne, nejlepší bude obrátit se na odborníka, ovšem v těchto případech se často stává, že se oprava nevydaří kompletně. Šikovnější IT technik by však měl zachránit velkou většinu uložených dat.

i

Pokud máte podobné problémy s SD kartou, mrkněte na článek Jak obnovit data z poškozené SD karty?

Prevence: Jak předejít problémům s flash diskem

Flash disk vám samozřejmě nevydrží věčně, ale existuje několik způsobů, jak jeho životnost maximalizovat. Pokud tedy nechcete řešit problémy výše, zde je několik tipů, jak zacházet s flash diskem tak, aby vám vydržel co nejdéle.

Používejte volbu bezpečného odebrání flash disku

Ačkoliv spousta lidí bere možnost „bezpečně odebrat“ na lehkou váhu, v počítači není jen tak. PC totiž vážně nezvládne odhadnout, kdy chcete flash disk odpojit, a proto mu to musíte říct. Je to důležité z jednoho prostého důvodu. Představte si situaci, kdy máte rozepsaný dokument, který je uložený na flashce. Program k němu přistupuje a téměř konstantně do něj zapisuje další a další data, a to i když třeba zrovna nepíšete. Pokud tento tok dat neočekávaně přerušíte, může dojít k poškození souboru a jeho následné nečitelnosti. Je to, jako kdybyste dostali jen půlku dopisu s instrukcemi. Taky pravděpodobně radši neuděláte nic, než abyste to udělali špatně kvůli nedostatku informací.

Flash disk programy
Volba bezpečného odebrání vám zabere asi 5 vteřin navíc a může zachránit soubory před poškozením. To, podle nás, stojí za to.

Předejděte mechanickému poškození flashky

Nadpis zde hovoří za vše. Flash disky jsou sice poměrně odolné, ale pokud to není nutné, nedovolte, aby vám padaly na zem, mačkaly se s dalšími věcmi v batohu apod. Proto doporučujeme přenášet je alespoň v nějaké krabičce.

i

Někteří výrobci berou problematiku mechanického poškození na vědomí. Vznikají tak odolné flash disky, které jsou vyrobeny buď z tvrdších materiálů, nebo obaleny gumou, která značně zmírňuje nárazy.

Nezapínejte programy přímo z flash disku

Už jsme mluvili o tom, že každý flash disk má nějakou svoji životnost. Ta se dá číselně převést na zápisové a čtecí cykly (průměrná životnost čítá 10 000–100 000 cyklů). Když si tedy kupříkladu na flashku nahrajete jednu fotku, využijete jednoho zápisového cyklu. Pokud ale zapnete program přímo z flash disku, budete využívat několik desítek až stovek cyklů najednou. Lepší je tedy program překopírovat do počítače a až následně jej použít.

Flash disk programy
Možnost poškození se vztahuje ke každému programu. Logicky ale platí, že čím je program komplexnější, tím pro flashku hůře. Vyvarujte se tedy například hraní her nebo využívání grafických programů (nemluvě o zásadní ztrátě na výkonu).

Tip: Zálohujte, zálohujte a ještě jednou zálohujte

Co je lepší než obnova dat z flash disku? Vůbec data neztratit! Zálohování je zdaleka nejlepší prevencí proti jakékoliv ztrátě souborů, a navíc je v dnešní době až směšně jednoduché. Jednou z možností zálohování jsou samozřejmě třeba externí disky nebo další flash disky. Mnohem efektivnější jsou ale cloudová úložiště. Díky nim se ke svým souborům dostanete z jakéhokoliv podporovaného zařízení, tedy z počítače, notebooku i mobilu s přístupem k internetu. Pomocí cloudu zabráníte jakékoliv ztrátě dat, která by vás mohla potkat. Mezi asi nejznámější cloudové služby patří trojice programů Google Drive, Microsoft OneDrive a Dropbox.

i

K zálohování do cloudu nemusíte využívat jen internetové služby. Western Digital například přišel se svým fyzickým úložištěm My Cloud, které si umístíte přímo k vám domů a můžete do něj ukládat data přes internet. Více o něm v našem článku: WD My Cloud Home: lepší než cloudové služby?

Google Drive (Google Disk) je samozřejmě cloudovým úložištěm od Googlu. Získáte do něj přístup v podstatě v momentě, kdy si založíte Google účet, a možná o tom ani nevíte. Plán zadarmo vám poskytuje 15 GB na jakékoliv vaše soubory, což postačí na menší flashku. Pokud byste potřebovali více úložiště, možností je i povýšení na Google One. S touto službou si můžete (za patřičný příplatek) dopřát mnohem více místa. A to až do 30 TB, které můžete navíc rozdělit více lidem. Google One tedy představuje skvělou příležitost pro firmy. Další značnou přidanou hodnotou Drivu/One je propojení všech aplikací Google. Můžete tedy přímo přes cloud přistoupit do všech Google aplikací, a dokonce i do některých externích. V obchodě s rozšířeními si totiž můžete svůj programový arsenál nechat pořádně rozrůst, a to většinou úplně zadarmo.

Google Drive logo Google Drive programy
Práce s Google Diskem je velmi intuitivní. Soubory můžete buď přetáhnout z počítače přímo do složky, nebo vytvářet úplně nové pomocí některého z integrovaných programů.

Microsoft OneDrive je Google Drive podobný. S bezplatným plánem sice dostanete jen 5 GB úložiště, což je opravdu málo, zato ale OneDrive najdete v základu v každém podporovaném Windowsu. Do složky OneDrive, kterou najdete v Průzkumníku souborů, jednoduše vložíte jakékoliv soubory a ony se automaticky nahrají do cloudu. Podobně jako Drive, i OneDrive můžete propojit s několika aplikacemi, ovšem s tím rozdílem, že v případě Microsoft OneDrive se bavíme o programech Microsoft Office. OneDrive je také mnohem levnější, pokud chcete rozšířené úložiště. Jeho plány sice končí jen na 6 TB, v ceně je ovšem i verzování cloudu (v podstatě záloha zálohy – zajímavé, že?) a celý balíček Office 365.

OneDrive logo OneDrive využití
Pokud chcete uložit soubory na OneDrive, stačí je zkopírovat do automaticky vytvořené složky. Do ní pak máte přístup na jakémkoliv zařízení, na němž se přihlásíte ke svému Microsoft účtu.

V neposlední řadě je tu Dropbox. Zpočátku nenápadný program, který si oblíbili hlavně programátoři, je dnes využívaný jak spoustou firem, tak i miliony jednotlivců. Jeho bezplatná kapacita je sice úplně nejmenší ze zmíněných, a to 2 GB (plněním „úkolů“ lze ale bezplatně rozšířit až na 20 GB), zato však poskytuje ze všech tří nejlevnější a nejbezpečnější rozšířené služby. Kvalitní šifrování Dropboxu je vlastně jedním z předních důvodů, proč je tento cloud tak vychvalovaný. Sílu Dropboxu ale poznáte až při stažení jeho aplikace. Verzuje vám totiž každý soubor zvlášť, takže pokud píšete dejme tomu nějaký dokument (Dropbox lze mj. propojit s Office 365), průběžně se vám aktualizuje i na cloudu. Podobně jako u OneDrive, stačí soubory k záloze přesunout do vytvořené složky. Dropbox dále nabízí i řešení pro firmy, které umožňuje např. soubory „servírovat“ hromadně všem zaměstnancům.

DropBox logo DropBox odkazy
Dropbox, podobně jako OneDrive, vytvoří složku přímo v počítači. Mezi přidanou hodnotu patří třeba zmíněné verzování, ale dále třeba i automatické ukládání snímků obrazovky nebo sdílení odkazů na soubory ve dvou kliknutích.
i Mohlo by vás zajímat

Obnova flash disku může být občas náročná a nemusí se vydařit. Každopádně silně nedoporučujeme pokoušet se flashku opravit manuálně, pokud nevíte, co děláte. Výše uvedená řešení jsou bezpečná, a pokud žádné z nich nefunguje, raději se obraťte na specialisty.

4,7 488×
SanDisk Ultra Dual USB Drive m3.0 64GB
Flash disk 64 GB - USB 3.2 Gen 1 (USB 3.0), konektor USB-A a Micro USB-B, rychlost čtení až 130 MB/s, softwarové AES-128 šifrování, OTG, materiál plast, rozměry 11,7 × 25,4 × 30,2 mm (V׊×D)
349,-
Skladem > 10 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: DU049x9k3
4,6 834×
ADATA UV150 32GB
Flash disk 32 GB - USB 3.2 Gen 1 (USB 3.0), konektor USB-A, rychlost zápisu až 40 MB/s, rychlost čtení až 90 MB/s, s krytkou, s poutkem na klíče, materiál plast, rozměry 10 × 18 × 58 mm (V׊×D)
199,-
Skladem > 10 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: DU080e6i
4,8 1068×
SanDisk Ultra Flair 64GB tropická modrá
Flash disk 64 GB - USB 3.2 Gen 1 (USB 3.0), konektor USB-A, rychlost zápisu až 60 MB/s, rychlost čtení až 150 MB/s, softwarové AES-128 šifrování, s poutkem na klíče, materiál plast a kov, rozměry 6,6 × 13,21 × 42,42 mm (V׊×D)
299,-
Skladem > 10 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: DU049y3e1
4,6 312×
Silicon Power Ultima U02 Black 32GB
Flash disk 32 GB - USB 2.0, konektor USB-A, rychlost zápisu až 10 MB/s, rychlost čtení až 30 MB/s,, s krytkou, s poutkem na klíče, materiál plast, rozměry 8,1 × 18 × 60,6 mm (V׊×D)
199,-
Skladem > 10 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: JU251p4n
Vytisknout
P-DC1-WEB19
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací