Všechny dárky jako na dlani Nákupy Ona Dnes

Somnium Space: Vaše klíče od virtuálního světa

Zobrazit katalog

Článek

Aktualizováno

VR světům se začíná dostávat pozornost, kterou si jistě zaslouží. Jakou roli v tom všem hraje blockchain? Hlavní výhody VR světa na blockchainu jsou necenzurovatelnost, absolutní digitální vlastnictví pozemků a s ním spojená monetizace. V tomto článku si přiblížíme virtuální svět Somnium Space, jeho využití, potenciál a důležitost otázky vlastnictví ve virtuálních realitách.

Somnium Space – OBSAH

 1. Co je Somnium Space?
 2. Somnium Space a absolutní vlastnictví pozemku
 3. Jak vstoupit do světa Somnium Space?
 4. Herní krypto aktiva: Teleport i vlastní NFT tokeny!
 5. Somnium Cubes jako měna pohánějící celý ekosystém
 6. Co když budou tvůrci chtít hru zrušit nebo přidat další pozemky?
 7. Jak Somnium Space využít?
 8. Somnium Space versus Decentraland
 9. Facebook Horizon? Raději VR na blockchainu
 10. Závěr: Účel předchází nákupu

Co je Somnium Space?

Somnium Space je český projekt, snažící se vytvořit rozsáhlý VR svět, který by se dal přirovnat k tomu, co je k vidění ve filmu Ready Player One. Hráči zde dostávají prostor pohybovat se, tvořit, interagovat s ostatními, skutečně vlastnit pozemek nebo si rozjet vlastní podnikání.

vr-blockchain-somnium-space

Ukázka světa Somnium Space.

Že vám to připomíná Second Life? Tato hra byla vytvořena za účelem virtuálního světa s vlastní ekonomikou a vznikla v roce 2003. Rozdílů mezi Second Life a Somnium Space je však více, než by se mohlo zdát. Somnium má zcela jiný engine, na kterém běží, a i díky tomu má grafiku ve 4K a veškeré věci jsou předem vyrenderované. Tím pádem hra běží plynule a jste v jednom světě se všemi hráči, takže se nemusíte bát rozdělení na různé pod-servery.

Somnium využívá technologii blockchainu, která celému světu dovolí rozjet decentralizovanou ekonomiku. Díky zápisu pozemků na blockchain máte jistotu, že váš pozemek vlastníte vy a můžete si s ním nakládat jak uznáte za vhodné.

Svůj pozemek tak můžete pronajímat, postavit na něm obchod a vydělávat, nebo si jen postavit svůj virtuální dům, kde se budete potkávat s přáteli z celého světa. S lidmi se v tomto světě uvidíte, uslyšíte a můžete spolu interagovat. Svět je již spuštěn, každý si tak může stáhnout klienta a přes Steam vyzkoušet tento pohlcující zážitek. Svět momentálně podporuje VR headsety HTC Vive, Oculus Rift a Windows Mixed Reality. Do konce února 2020 bychom se měli dočkat i verze pro Oculus Quest a později i pro Oculus Go.

vr-blockchain-oculus-quest

Od února budete schopni Somnium Space navštívit s brýlemi Oculus Quest.

Po nedávném upgradu na Somnium Space 2.0 si můžeme vychutnat spoustu zajímavých vylepšení v podobě úplně implementace blockchainu s herním klientem, stálého multiplayeru, možnosti nahrát výtvor z builderu na svůj pozemek ve světě, který uvidí všichni hráči, celotělového avataru, unity SDK, lepší grafiky a ponoření a plno dalších vychytávek.

Somnium Space 2.0 se spustí 20. 2. 2020!

Somnium využívá sítě Loom Network, která běží na blockchainu Etherea. Loom Network poskytuje nástroje, které umožní hře vysokou škálovatelnost, téměř žádné poplatky, interoperabilitu s projekty na Ethereu. Pokud vás zajímá komunita Somnium Space, můžete se přidat do skupiny na Discordu, který Somnium využívá jako jeden z hlavních komunikačních kanálů.

vr-blockchain-somnium-space-loom-network

Somnium Space využívá sítě Loom Network.

Somnium Space a absolutní vlastnictví pozemku

Protože je svět na blockchainu, mohou lidé na svůj pozemek vkládat vskutku cokoliv, a ani samotní vývojáři ze Somnium vám v tom nemohou zabránit. Snad se nedočkáme nějakého virtuálního vandalismu v podobě svastiky, videí pro dospělé, nebo něčeho podobného. V takových případech by bylo zajímavé sledovat, jak by se zakladatelé Somnium Space zachovali a zda by hráče případně zabanovali, což by bylo naprosto v rozporu „decentralizované hry na blockchainu”.

vr-blockchain-somnium-space-pozemky

Červené pozemky jsou koupené, šedé jsou volné a budou nabídnuty na veřejné aukci v polovině roku 2020.

Jak vstoupit do světa Somnium Space?

Ukázka integrace peněženky Metamask do VR světa Somnium Space.

Pro vstup do Somnium potřebujete svou blockchainovou peněženku, která reprezentuje váš herní účet. Pokud chcete jen hrát, stáhněte si hru na Steam a můžete do světa vstoupit ještě dnes.

vr-blockchain-somnium-space-steam

Somnium Space můžete začít hrát ještě dnes přes službu Steam.

Pokud si chcete koupit pozemek a něco na něm začít budovat, doporučíme tento postup:

 1. Nainstalujte peněženku Metamask jako rozšíření v prohlížeči.

 2. Vytvořte si novou peněženku.

 3. Opište si pečlivě seed (12 slov).

 4. Pošlete si Ethereum na adresu, kterou máte v Metamask.

 5. Po nahrání ETH navštivte trh s pozemky OpenSea.

 6. Kupte si pozemek dle libosti.

 7. Registrujte se na Somnium Space (SS).

 8. Propojte Metamask s účtem SS.

 9. Stáhněte si PC klienta z webu SS.

 10. Přihlaste se účtem SS a začněte budovat!

Pokud se rozhodnete nějaký pozemek koupit a navštívíte OpenSea, kde jsou pozemky k dispozici, určitě si všimnete, že se prodávají jen některé a zbytek nikdo nevlastní. Jak to? Somnium Space měl zatím pouze jednu veřejnou nabídku pozemků, která se uskutečnila v říjnu 2019. Zatím je prodáno přibližně 1500 pozemků a cca 3500 zbývajících stále čeká na svého majitele.

vr-blockchain-somnium-space-ILO

První veřejná aukce pozemků Somnium Space proběhla v říjnu 2019.

Zaujal-li vás některý pozemek a uvažujete o koupi, brzy budete mít příležitost. Druhá veřejná nabídka pozemků by měla proběhnout v polovině roku 2020.

Pár malých rad pro koupi pozemku:

Lokalita je důležitá

Pozemek u centra (kde jsou například obchody) bude mít vždy vyšší hodnotu než na okraji mapy.

vr-blockchain-somnium-space-center

Centrum Somnium Space skýtá planetárium, kino, obchody a bowling.

Ostrov, voda, nebo cesta?

Pozemky se nacházejí na ostrově, u vody, u cesty, nebo volně. Z hlediska zájmu lidí se dá vyčíst, že největší zájem je o pozemky na ostrově, poté u vody, u cesty, a volné pozemky jsou „poslední”.

Na velikosti záleží

Pozemky jsou dostupné ve velikostech XL, M a S. Rozdíl je hlavně ve velikosti, kde XL má 1500 m², 50 m do výšky i hloubky. M pozemek má 600 m², 25 m do výšky i hloubky a S pozemek má 200 m², 10 m do výšky i do hloubky. Zde platí jednoduché pravidlo – čím větší pozemek, tím vyšší cena.

vr-blockchain-somnium-space-XL-land

XL pozemek vám dovolí stavět na rozloze 1500 m², 50 metrů do výšky i do hloubky.

Herní krypto aktiva: Teleport i vlastní NFT tokeny!

Ve hře jsou již dnes k dispozici krypto aktiva, tedy předměty, které jsou kryty hodnotou v kryptoměně Ethereum nebo Somnium Cubes. Nejen teleport, kajak, nebo stan s ohněm si můžete koupit a využívat ve hře dle svého uvážení. Zatím byly předměty vydány při příležitosti první veřejné aukce pozemků ve spolupráci s OpenSea a mají určitý benefit, který jako vlastník můžete čerpat. Všechna aktiva jsou omezena na 25 kusů.

vr-blockchain-somnium-space-teleport

Teleport se ve světě Somnium Space prodává i za desítky tisíc korun!

Teleport mi zatím z aktiv přijde nejzajímavější, neboť umožní hráčům se ve hře teleportovat na různé lokality, ale i do jiných VR světů. SS je také součástí aliance VRBA (Virtual Reality Blockchain Alliance), která chce propojovat VR světy a umožnit tak lidem přenášet krypto aktiva napříč hrami.

Právě v tomto ohledu je teleport přelomový a pokud ho lidé budou chtít použít, musí za použití zaplatit nějakou částku či zhlédnout krátkou reklamu. Somnium momentálně pracuje na avatarech na blockchainu, takže v budoucnu, až budou VR světy propojené, váš avatar bude moci žít dál, i kdyby už původní svět zanikl.

Vize Somnium Space je, aby VR světů bylo celkově více, hráč se v nich mohl libovolně teleportovat a brát si s sebou digitální aktiva, nositelné předměty a avatara. Vracíme se tedy k samotnému využití teleportu. Z každého člověka, který použije váš teleport, máte 50% výnos. Momentálně vytváří Somnium Space aktiva jen v limitovaných kusech a v budoucnu jich ještě pár vydá. Není pro ně ovšem prioritou, jde jim spíše o vytvoření celého herního ekosystému, kde kontent budou vytvářet hlavně hráči samotní.

vr-blockchain-somnium-space-cryptoactives-kayak

Kajak, který vám umožní lepší manévrovatelnost a rychlost na vodě.

Dalšími aktivy jsou momentálně kajak a stan s ohněm. Kajak vám umožní si užít trochu té vodácké zábavy a dovolí vám rychlejší jízdu a lepší manévrovatelnost, než běžná aktiva, která budou ve hře.

vr-blockchain-somnium-space-cryptoactives-tent

Stan s ohništěm, které vám na omezený čas dovolí využít jakékoliv místo ve hře.

Stan s ohništěm vám zase umožní si na určitý čas vybrat jakoukoliv část světa Somnium Space a uspořádat si tam táborák u ohně. Můžete si tak udělat romantickou chvilku na vrcholu hory nebo u vody a nebudou vás „rušit” ostatní uživatelé.

Somnium zašlo ještě trochu dál a jsou nyní kompatibilní s vašimi NFT tokeny. Pokud vlastníte Cryptokitties nebo jiná herní aktiva na blockchainu, jste schopni si je importovat do Somnium Space!

vr-blockchain-somnium-space-cryptoactives-cryptokittie

Ukázka NFT Cryptokittie ve světě Somnium Space.

i

Fenoménu Cryptokitties a digitálnímu vlastnictví v herním prostředí jsme se blíže věnovali ve článku Gaming na blockchainu aneb komu patří herní světy?

Somnium Cubes jako měna pohánějící celý ekosystém

Somnium Cubes je název primární měny celého VR světa Somnium. V budoucnu to bude klíč k celému ekosystému. S touto měnou budeme neustále v kontaktu. Budeme si v ní vydělávat, ale i nakupovat. Tokeny $CUBE jsou klasické ERC-20 tokeny, tudíž postaveny na blockchainu Etherea, a povahou je to stablecoin, kdy se cena bude pohybovat kolem 1 $. Dá se očekávat, že v brzké době se tokeny začnou obchodovat i na veřejných burzách.

vr-blockchain-somnium-space-somnium-cubes-scube

Měna CUBE je základem celé ekonomiky ve světě Somnium Space.

Co když budou tvůrci chtít hru zrušit nebo přidat další pozemky?

Dvě nejčastější strasti lidí, kteří uvažují nad zapojením se do VR světa. Je důležité si uvědomit, že pokud by tvůrci hru skutečně ukončili, aktiva ze hry by stále existovala díky zápisu na blockchainu. Tudíž byste mohli vzít veškerá svá těžce nakoupená/vydělaná aktiva a přesunout si je do jiného světa, nebo vše prodat na OpenSea.

vr-blockchain-somnium-space-opensea

OpenSea je největší decentralizované tržiště s kryptoaktivy.

Otázka ohledně pozemků je také namístě a napadne kdejakého člověka, který si koupí pozemek. Momentálně je ve hře 5000 pozemků a tak to i nějakou dobu zůstane. Nejen proto, že je důležité rozjet celkovou ekonomiku v daném světě, ale i z technického hlediska je důležité, aby vše ve VR fungovalo.

Tím, že je Somnium persistent – tedy všichni lidé jsou společně ve světě a nejsou rozděleni do podserverů, je i technologicky velmi náročně zvětšovat stávající svět za přítomnosti plynulé hratelnosti. Jednou však nejspíše k navýšení počtu pozemků dojde, ale to může být klidně i za pár let. A i poté budou pozemky blíže k celkovému dění ve hře mít větší hodnotu, neboť kde budou lidé trávit čas, tam budou peníze.

Jak Somnium Space využít?

Zábava

Hry, bowling, setkávání s rodinou a přáteli, studium, či další druhy sociálního kontaktu. Zábava je široký pojem, a tak nechte své představivosti dostatečný prostor pro to, co v Somnium můžete dělat. Už dnes můžete například hrát bowling, účastnit se různých eventů, jít si zalozit na horolezeckou stěnu, nebo se potkat s přáteli a jít do místního planetária či kina.

vr-blockchain-somnium-space-bowling

Fotka z bowlingu v Somnium Space.

Firemní účely

Meetingy, školení, showroomy a eventy. VR svět může dobře fungovat jako nástroj i pro firemní účely. Můžete uskutečnit firemní meeting ve VR a ukázat tak svým zaměstnancům zcela nové možnosti firemní porady. Firemní večírek, porada nebo školení jsou další z řady možností, které se nabízí při představě využití VR světa. V budoucnu budeme svědky eventů ve VR, které mohou pojmout větší množství lidí než fyzická místa konání a jsou ekologicky i finančně výhodnější.

vr-blockchain-somnium-space-event

I takto může vypadat firemní event.

Byznys

E-commerce, zážitek ve VR, ale i monetizace staveb. Somnium umožňuje monetizaci kontentu, který si postavíte na svém pozemku. Tento způsob byznysu je úplně jiný, než jaký známe dnes. Nepotřebujete platit nájem za prostory, nepotřebujete ani stavaře nebo architekta, abyste si dokázali postavit svůj obchod. V Somnium má obchod například Tesla, Pimax nebo Sony. V budoucnu uvidíme přechod z online světa do e-commerce v podobě obchodů ve VR. Tohle je stále jen začátek!

vr-blockchain-somnium-space-tesla-showroom

Showroom Tesly – v Somnium Space se již prodal první automobil.

Somnium Space versus Decentraland

Dnes je VR světů na blockchainu několik (z nejznámějších: Somnium Space, Decentraland, Horizon, High Fidelity, Second Life, Crypto Voxels, NeosVR). Zde srovnáme Somnium Space a Decentraland jakožto projekty, které využívají blockchain, jsou momentálně nejvíce vidět a komunita je zná už nějakou dobu.

vr-blockchain-somnium-space-vs-decentraland

Porovnání VR světů Somnium Space a Decentraland.

Věřím, že názor na Somnium Space i Decentraland si nejlépe uděláte sami prostřednictvím vlastní návštěvy a zkušenosti. Dle mého názoru je Somnium Space rozhodně dál ve všech technických ohledech, a to nepřeháním. Decentraland je zatím k dispozici pouze na webovém rozhraní, což je pro VR svět docela paradox. Jediné, co zatím Somnium Space chybí, je celková pozornost uživatelů.

Facebook Horizon? Raději VR na blockchainu

Určitě jste již slyšeli, že Facebook plánuje vytvořit svůj vlastní VR svět. Dává to smysl! Facebook vlastní Oculus, tedy nejúspěšnějšího prodejce a výrobce VR headsetů. Horizon bude VR svět, který budete moci navštívit přes headset Oculus Quest nebo Oculus Rift S. V tomto světě dostanete svůj pozemek zdarma a můžete si na něj postavit, co jen chcete. Není to super? Ne, není. Produktem totiž budete opět VY.

Hlavní rozdíl mezi VR světy na blockchainu a Facebook Horizon je ten, že ve světě využívajícím blockchain vlastníte svůj pozemek skutečně jen vy. V Horizonu je to přesně naopak a vše zde patří Facebooku. Takže pokud se vaše stavba Facebooku líbit nebude, bude to jednoduchý proces a ani se vás nemusí ptát. Mimo jiné v Horizonu velmi pravděpodobně nebudete schopni vydělávat peníze skrze svůj vlastní byznys, což je obrovská přednost Somnium Space nebo Decentralandu a obecně VR světů na blockchainu.

vr-blockchain-somnium-space-tesla-showroom

VR svět Facebook Horizon by měl přijít během roku 2020.

Závěr: Účel předchází nákupu

Pokud uvažujete o nákupu virtuálního pozemku, teleportu, nebo jakékoliv investice v Somnium Space či jiném VR světě, nejdříve si pečlivě rozmyslete, co s ním máte v úmyslu.

Možná už vám dochází, jaké možnosti nabízí VR svět pro váš byznys a jak toho využít. První koncepty obchodů, showroomů nebo i zážitků ve VR mohou být skvělým tahem, jak posunout podnikání na úplně jiný level. Dejte si jen pozor na uchování zálohy svých privátních klíčů, neboť zde jste svou bankou jen vy sami a chyby se v krypto světě nepromíjejí.

i

Chcete se o VR světech a gamingu na blockchainu dozvědět více? Zde je ke zhlédnutí záznam přednášky autora článku na téma Ethereum, Gaming a VR.

Ekonomika VR světů může v budoucnu vysát většinu poptávek z klasických eshopů. Budeme v budoucnu nakupovat a trávit čas ve virtuálním světě, nebo tento koncept zůstane jen výsadou geeků?


Pavel Přecechtěl

Pavel Přecechtěl

Jsem spoluzakladatelem projektu VReducation.cz, kde tvoříme vzdělávání pro firmy ve VR. Dále se zaměřujeme na školení na míru a realizujeme virtuální prohlídky pro realitní kanceláře. Také se starám o postprodukci videí ve VRMotion.cz, kde natáčíme, stříháme a postprodukčně upravujeme videa a spoty ve 360° v rozlišení 8K.


Elektronický poukaz na nákup Bitcoinu a dalších kryptoměn v hodnotě 1000 Kč
Voucher na nákup kryptoměn podporovaných HD Crypto s.r.o.

1 000,- bez DPH 1 000,-
Koupit
Ihned ke stažení
Objednací kód: XXhdc101c
TREZOR Model T
Hardware peněženka šifrovací, podporuje více než 500 měn, USB-C, microSD, Password Manager

4 990,- bez DPH 4 124,-
Koupit
Akční cena
Můžete mít ihned na 26 prodejnách
Skladem > 5 ks
Objednací kód: TREZBIT1d
Oculus Quest 128GB
Brýle pro virtuální realitu samostatně fungující, max. rozlišení 1440 x 1600 px, 72 Hz, připojení přes Bluetooth, Wi-Fi a USB-C, ovladač součástí balení, mikrofon, sluchátka

13 490,- bez DPH 11 149,-
Koupit
Akční cena
Můžete mít zítra od 8:00
Skladem > 5 ks
Objednací kód: OC002b2da2
Elektronický poukaz na nákup Bitcoinu a dalších kryptoměn v hodnotě 5000 Kč
Voucher na nákup kryptoměn podporovaných HD Crypto s.r.o.

5 000,- bez DPH 5 000,-
Koupit
Ihned ke stažení
Objednací kód: XXhdc102c
TREZOR One White
Hardware peněženka - podpora 600 kryptoměn (Bitcoin, Litecoin, Ethereum…), Password manager, U2F a další funkce pro správu digitální identity, OLED displej 128x64, snadné použítí na Windows, OS X, Linux, USB

1 590,- bez DPH 1 314,-
Koupit
Akční cena
Na cestě > 5 ks
Očekáváme 21.10.2021
Objednací kód: TREZBIT
TREZOR One Black
Hardware peněženka - podpora 600 kryptoměn (Bitcoin, Litecoin, Ethereum…), Password manager, U2F a další funkce pro správu digitální identity, OLED displej 128x64, snadné použítí na Windows, OS X, Linux, USB

1 590,- bez DPH 1 314,-
Koupit
Akční cena
Na cestě > 5 ks
Očekáváme 21.10.2021
Objednací kód: TREZBIT1
HTC Vive Pro Full kit
Brýle pro virtuální realitu k počítači, max. rozlišení 2880 × 1600 px, 90 Hz, zorné pole 110°, připojení přes Bluetooth, USB-C a DisplayPort, ovladač a základová stanice součástí balení, gyroskop, g-senzor, proximity senzor

36 990,- bez DPH 30 570,-
Koupit
Můžete mít zítra od 8:15
Skladem > 5 ks
Objednací kód: CES9a003jb
HTC Vive Pro Eye
Brýle pro virtuální realitu k počítači, max. rozlišení 2880 × 1600 px, 90 Hz, zorné pole 110°, připojení přes Bluetooth, USB-C a DisplayPort, ovladač a základová stanice součástí balení, mikrofon, sluchátka, gyroskop, g-senzor, proximity senzor

od 35 990,- bez DPH 29 744,-
Koupit
Můžete mít zítra od 9:15
Skladem > 5 ks
Objednací kód: CES9a003ja3
HTC Vive Pro
Brýle pro virtuální realitu k počítači, max. rozlišení 2880 × 1600 px, 90 Hz, připojení přes Bluetooth a USB-C, sluchátka

-10% 22 290,-
19 990,- bez DPH 16 521,-
Koupit
Akční cena
Můžete mít ihned na prodejně Praha - Holešovice
Skladem > 5 ks
Objednací kód: CES9a003ja
Google Titan Bluetooth
Bezpečnostní zámek bezpečnostní klíč pro dvoufaktorové ověřování, FIDO

Cena nebyla stanovena
Hlídat
Těšíme se
Objednací kód: GOOGLET2
Google Titan USB-A
Bezpečnostní zámek bezpečnostní klíč pro dvoufaktorové ověřování, FIDO

Cena nebyla stanovena
Hlídat
Těšíme se
Objednací kód: GOOGLET1
Corsair RM750x (2018)
Počítačový zdroj 750W, ATX, 80 PLUS Gold, 4 ks PCIe (8-pin / 6+2-pin), 9 × SATA, odpojitelné kabely, aktivní PFC, tepelná regulace otáček, síťový vypínač a zero RPM mode, 135 mm ventilátor, plně modulární, hloubka 160 mm

-21% 3 299,-
2 590,- bez DPH 2 140,-
Koupit
Akční cena
Můžete mít ihned na 14 prodejnách
Skladem > 5 ks
Objednací kód: UY006u1c2
Seasonic Focus 650 Gold Semi-modular
Počítačový zdroj 650W, ATX, 80 PLUS Gold, účinnost 90%, 4 ks PCIe (8-pin / 6+2-pin), 8 × SATA, odpojitelné kabely, aktivní PFC, tepelná regulace otáček a síťový vypínač, 120 mm ventilátor, semi modulární, hloubka 140 mm

-4% 2 499,-
2 399,- bez DPH 1 983,-
Koupit
Můžete mít zítra od 8:00
Skladem > 5 ks
Objednací kód: UE313s1b
0
Vytisknout
Zkuste nové Alza Premium Moje Alza Přihlásit Pro organizace Jak nakoupit
P-DC1-WEB12
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi