AlzaPlus+ Velké zboží doručíme zdarma

Operační systém watchOS 8 se blíží

Zobrazit katalog

Článek

Aktualizováno

Navzdory sílící konkurenci zůstávají Apple Watch dlouhodobě nejprodávanějšími hodinkami na trhu. Významný podíl na tom má operační systém watchOS, který nabízí jak elegantní design, tak funkce dotažené (téměř) k dokonalosti. A samozřejmě zajišťuje dokonalé provázání s iPhonem. Kdy Apple vydá nejnovější watchOS 8 a na jaké hodinky půjde nainstalovat?

Operační systém watchOS 8 se blíží – OBSAH

 1. Operační systém v chytrých hodinkách je důležitý
 2. K fungování Apple Watch potřebujete iPhone
 3. Podrobnosti o systému watchOS
 4. Co by mohl Apple v rámci měření spánku zlepšit?
 5. Které Apple Watch podporují upgrade na watchOS 8?
 6. Co by mohl Apple ve watchOS zlepšit?

Operační systém v chytrých hodinkách je důležitý

I přes pokusy konkurence o napodobení Apple Watch zůstává Apple s velkým náskokem jedničkou na poli chytrých hodinek. Jak je to možné? Opět za to může přístup společnosti Apple, která má plně pod kontrolou hardware i software. A právě ten tvoří zajímavou přidanou hodnotu. Toho si je Apple moc dobře vědom, a svůj operační systém proto pravidelně rozšiřuje významnými aktualizacemi. A dokonce stále podporuje i relativně staré Apple Watch. Chystaný watchOS 8 tak bude k dispozici i pro Apple Watch Series 3 z roku 2017.

Apple Watch, menu, watchOS
Pohled na základní menu systému watchOS a ikonky nainstalovaných aplikací. Ty jde podržením přesouvat na jiné místo.

Oproti tomu chytré hodinky ostatních výrobců mají sice často zajímavé funkce i povedený design, ale v naprosté většině trpí na různé verze operačních systémů. Díky tomu roztříštění pak každý výrobce nabízí svůj „obchod“ s aplikacemi, jichž je však omezené množství. Což konečně pochopil Samsung, který společně s Googlem spojí to nejlepší ze systémů Tizen a Wear OS. To znamená, že i na poli android chytrých hodinek by mohla vzniknout reálná konkurence pro Apple Watch.

Apple Watch spárujete jen s iPhone

Ještě než se blíže mrkneme na samotný operační systém watch OS, rádi bychom zdůraznili, že Apple Watch nelze používat na jiném telefonu než iPhonu. To je velký rozdíl vůči jiným chytrým hodinkám, které vždy fungují na obou klíčových platformách (Android a iOS). Systém watchOS je totiž na pozadí zcela provázán s iOS, což je z uživatelského hlediska příjemné, ale ve výsledku tvoří zcela uzavřenou platformu. Pokud chcete Apple Watch, ale ne telefon iPhone, máte jen velmi omezené možnosti – například používat hodinky samostatně. Takové řešení má však několik „ale“. Více informací v našem článku Apple Watch a Android.

Jaký iPhone potřebujete k aktivaci Apple Watch?

Pokud si chcete hodinky Apple pořídit a jablečný telefon byste používali jen pro účely správy hodinek, nemusí být řešení situace drahé. Pro použití hodinek Apple Watch totiž není třeba kupovat iPhone 12, správu smartwatch Apple zvládne spolehlivě i starší iPhone, případně levnější nový iPhone SE. Pozor ale, ne všechny starší iPhony jsou u jednotlivých hodinek Apple Watch podporovány. Níže najdete podrobnější přehled:

 • Apple Watch – pokud se jedná o původní generaci hodinek Apple Watch z roku 2015, bude vám k jejich zprovoznění stačit iPhone 5 s iOS 8.2.
 • Apple Watch Series 1 a Series 2 si vystačí se stejným iPhonem, ale již potřebují iOS 11.
 • Apple Watch Series 3, 4, 5, 6 a SE vyžadují minimálně iPhone 6s a iOS 14. Některé bez technologie Cellular zprovozníte i s iPhonem 6.
 • Pokud tedy máte takový telefon v šuplíku, můžete si Apple Watch pořídit a snadno je s takto starším iPhonem nastavit.

Apple Watch, prvotní spárování s iPhonem, watchOS
Po vybalení Apple Watch z krabičky je nutné nastavit je s pomocí iPhonu. Android telefony podporovány nejsou. Zdroj: apple.com

Podrobnosti o systému watchOS

První, s čím se v rámci používání Apple Watch seznámíte, jsou ciferníky. Ty jsou naprostým základem používání a díky postupným aktualizacím watchOS dochází k rozšiřování jejich možností i grafického ztvárnění.

Ciferníky

Součástí každého ciferníku jsou tzv. komplikace. Například jde o symbol úrovně hluku, venkovní teplotu, aktuální tepovou frekvenci a mnohé další. Rozhodně potěší široká míra přizpůsobení, kdy z předpřipravených ciferníků vytvoříte svůj vlastní přesně tak, aby vám vyhovoval. A ciferníků můžete mít připravených hned několik – pro každou příležitost jiný. Některý oceníte přes den v práci (například se zobrazením úkolů) a odpoledne při sportování se bude hodit zobrazení vzdálenosti nebo tepovky. Mezi jednotlivými ciferníky se listuje jednoduchým přetažením ze strany na stranu. V pojetí watchOS hrají ciferníky ústřední roli. Zajišťují totiž přehled o potřebných datech i přístup k oblíbeným funkcím bez nutnosti zdlouhavého listování.

Apple Watch; ciferníky;wearables;
Nová verze systému watchOS nabídne atraktivní ciferníky. Zdroj fotografie: apple.com

Zajímavou novinkou ve watchOS 8 bude možnost ciferníky sdílet s přáteli, kdy lze nachystaný ciferník odeslat pomocí iMessage. Také půjde stáhnout nové ciferníky přímo z App Store nebo do jedné pozice pro komplikace vložit hned několik různých aplikací. Klidně tak můžete vytvořit jeden „superciferník“.

App Store

Apple Watch obsahují od systému watchOS 6 také dobře známý App Store, ve kterém najdete placené i zcela bezplatné aplikace navržené přímo pro Apple Watch. Jde o rozsáhlou sbírku aplikací pro celou řadu komunikačních, zdravotních, tréninkových a časoměrných úloh. Také si do nich můžete nainstalovat aplikace jiných vývojářů, které máte v iPhonu, a získat nové aplikace v App Storu, buď přímo na Apple Watch, nebo na iPhonu. Všechny aplikace pak najdete na jedné centrální ploše.

Apple Watch; aplikace;wearables;
Objevujte nové aplikace pomocí vestavěného App Store. Zdroj fotografie: apple.com

Kondice a zdraví

Hodinky Apple Watch jsou v dnešní době jedním z nejrespektovanějších nástrojů ke sledování kondice a zdraví. Apple Watch tak stále dokáží přesně sledovat váš srdeční tep či pohybovou aktivitu. K tomu všemu přidávají vestavěný GPS navigační přijímač, díky němuž dokáží pečlivě monitorovat vaši polohu a váš pohyb. A aby byla všechna tato data přesná, ověřují si je ještě pomocí barometrického výškoměru. Pokud se pak na konci dne v aplikaci Zdraví na svém iPhonu podíváte na přehled aktivit, budete zde mít naprosto přesně zaznamenané ušlé kroky, překonanou vzdálenost i nastoupaná patra či výškové metry. A to nejpřesněji na trhu.

Apple Watch, pokud jim dáte šanci, mohou být úžasným koučem. Vedou vás postupně k větším a větším dávkám pohybu. Nenechají vás sedět v klidu, pořád vás nutí soutěžit se sebou samými. Když se je naučíte poslouchat, garantuji vám, že se začnete daleko více hýbat. V této své snaze jsou velmi svědomité. Každé ráno ukazují, jaké již člověk udělal pokroky. Každý večer radí, jak tu kterou aktivitu ještě dotáhnout do úspěšného konce. A každý měsíc zhodnotí uplynulé období a nastaví uživateli nové výzvy. Tyto své pokroky můžete sdílet také s rodinou nebo přáteli, tudíž se můžete velmi snadno motivovat vzájemně.

Apple Watch; měření spánku; zdraví; wearables;
Upravení časového rozvrhu v aplikaci Spánek přímo na Apple Watch. Zdroj fotografie: apple.com

Z oblasti zdraví se pak můžete těšit například na měření kyslíku v krvi, EKG, tepové frekvence nebo délky spánku. Veškeré zaznamenané hodnoty se ukládají do aplikace Zdraví přímo na iPhone, kde si je lze podrobně prohlédnout. A případně i exportovat ke konzultaci s lékařem.

i

Jak funguje sledování spánku na Apple Watch?

Apple Pay

Apple Pay je jednoduché placení iPhonem nebo pomocí chytrých hodinek Apple Watch na všech bezkontaktních platebních terminálech. Apple Pay vyžaduje před každou platbou identifikaci, a tím zvyšuje bezpečnost. V případě Apple Watch stačí, že máte hodinky na zápěstí a jsou odemknuté. Takže typicky stačí je ráno umístit na zápěstí, zadat bezpečnostní PIN a následně pohodlně platit pouhým přiložením zápěstí k platební terminálu. K aktivaci placení stačí dvakrát stisknout tlačítko pod korunkou.

Jaké to má výhody? Kromě uživatelského pohodlí jde primárně o bezpečnost. Vyšší zabezpečení pro bezkontaktní platby v současné době totiž neexistuje. Apple Pay těží ze zcela uzavřeného systému watchOS, který má Apple pod kontrolou. Detaily vaší platební karty totiž Apple nezná a nedozví se je ani obchodník. Data jsou zašifrovaná ve speciálním čipu přímo v Apple Watch. Platebnímu terminálu je během transakce předáno pouze speciální ID, díky němuž banka vaši platbu potvrdí. I kdybyste náhodou Apple Watch ztratili, vstupní PIN jen těžko někdo uhodne. S každým pokusem se totiž prodlužuje uzamknutí hodinek, což záškodníka velmi brzo odradí.

Odemykání MacBooku a iPhone

Používáte MacBook a současně Apple Watch? Díky provázanosti systému watchOS a macOS lze MacBook odemknout i bez zadávání hesla. Tím náhradníkem za komplikované heslo jsou totiž Apple Watch na vašem zápěstí.

Na podobném principu funguje i odemykání iPhone. V covidové době totiž při nasazené roušce nebo respirátoru korektně nefunguje Face ID. S nejnovější aktualizací watchOS však stačí mít hodinky na zápěstí odemknuté, a pokud Face ID nepozná váš obličej, díky Apple Watch dojde bleskově k potvrzení vaší identity.

i V síti operátora T-Mobile si již nyní s hodinkami Apple Watch zatelefonujete i pošlete zprávy bez iPhonu. Jak na to?

Které Apple Watch podporují upgrade na watchOS 8?

Každý podzim vydává Apple novou generaci operačních systémů. Samozřejmostí je iOS pro iPhone, iPadOS pro iPady a samozřejmě i watchOS pro Apple Watch. Na rozdíl od jiných výrobců však Apple bude i v rámci chystaného watchOS 8 podporovat Apple Watch Series 3 z roku 2017. Za to musíme dát rozhodně palec nahoru. Ostatně, podívejte se sami na kompatibilní zařízení.

Apple Watch, které podporují upgrade na watchOS 8

 • Apple Watch Series 3,
 • Apple Watch Series 4,
 • Apple Watch Series 5,
 • Apple Watch Series 6,
 • Apple Watch Series SE,
 • a samozřejmě i každé další chystané Apple Watch.

Co by mohl Apple ve watchOS zlepšit?

I když je z uživatelského hlediska systém watchOS velmi dobře zpracovaný, přesto lze najít některé neduhy. Začněme například aplikací Spánek, která měří délku a kvalitu času stráveného v posteli. I přes veškeré možné zdravotní funkce neumí Apple Watch změřit různé fáze spánku a podle toho vás například ráno vzbudit.

V praxi se také velmi často setkáte s problémem při synchronizaci rozposlouchaných podcastů. A to přitom jde o vlastní aplikaci přímo od Applu. Pokud tak chcete jít běhat bez iPhonu a poslouchat podcasty přes Bluetooth sluchátka, velmi často budete mít smůlu. K synchronizaci je totiž nutné položit hodinky na nabíječku, iPhone umístit hned vedle a čekat, co se stane. Tohle by šlo jistě vyřešit lépe.

Apple Watch SE; Apple; smartwatch; nositelná elektronika; chytré hodinky; wearables;
Chytré hodinky Apple Watch SE disponují mnoha funkcemi zaměřenými na zdraví a bezpečnost.

Také je škoda, že Apple nenaučil systémovou aplikaci Poznámky lépe fungovat na Apple Watch. Kolikrát by se hodilo zmáčknout jednu ikonku v menu nebo v komplikacích a následně si namluvit hlasovou poznámku.

A nakonec musíme vzpomenout, že taková aktualizace systému watchOS (například z verze 6 na 7) trvá klidně i hodinu od samotného stažení instalačních souborů, což je už poměrně dlouhá doba.

i Mohlo by vás zajímat

Chytré hodinky Apple Watch staví na precizním zpracování, množství nejen zdravotních funkcí a perfektní kompatibilitě s iPhonem. O vše potřebné se na pozadí stará operační systém watchOS. A již brzy dorazí ve své 8. generaci.

4,9 140×
Apple Watch SE 44mm Vesmírně šedý hliník s černým sportovním řemínkem
Chytré hodinky s ovládáním v češtině, GPS, telefonování z hodinek přes spárovaný telefon (v dosahu Bluetooth), NFC platby skrze Apple Pay, měření tepu, monitoring spánku, krokoměr, barometr, vhodné pro: běh, cyklistika, jóga, golf, detekce pádu, materiál pouzdra: hliník

7 990,-
Skladem poslední kus
Objednací kód: JA059c5i
Vytisknout
P-DC1-WEB17
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací