UEFA promo_CZ

iPadOS 16: ještě přehlednější práce na iPadu

Zobrazit katalog

Článek

Aktualizováno • Autor: Ondřej Chabr

Konference WWDC 2022 přišla klasicky ve znamení nových operačních systémů. Apple samozřejmě nemohl vynechat systém pro své tablety iPad, který se v nové verzi nazývá iPadOS 16. Čeho jsme se v něm dočkali?

iPadOS 16, úvod

iPadOS 16 – OBSAH

 1. Nový systém pro iPady, iPadOS, je tu a přináší mraky novinek
 2. Systém iPadOS 16 neopomíná bezpečí, ale ani zábavu
 3. Spolupráce týmu v iPadOS 16 bude snazší, navíc přichází aplikace Freeform
 4. V iPadOS jsme se konečně dočkali počasí
 5. Které iPady podporují iPadOS?
 6. Co jsme o iPadOS psali dříve

Nový systém pro iPady, iPadOS, je tu a přináší mraky novinek 

Na úvodní keynote WWDC v sídle Applu jsme se v předtočeném videu postupně dozvěděli všechny novinky firmy. Především šlo o nový software, a to jak iOS 16 pro telefony iPhone, tak watchOS pro hodinky Apple Watch, macOS Ventura pro Apple počítače a rovněž iPadOS 16 určený novějším iPadům. Kalifornský gigant ale neopomněl představit ani nové MacBooky.

iPadOS 16, systém na iPadu
Nový iPadOS 16 se točí okolo proměny dřívější kopie iOS na spíše dospělejší operační systém.

Populární Craig Federighi na keynote prohlásil, že iPad je nejuniverzálnějším Apple zařízením. Nový iPadOS 16 by ho měl obohatit o nové funkce, a posunout tak jeho schopnosti ještě dále. Po zhlédnutí prezentace novinek a přímých ukázek některých z nich můžeme jen souhlasit. iPadOS 16 si toho připravil opravdu spoustu.

Systém iPadOS 16 neopomíná bezpečí, ale ani zábavu

Stejně jako v případě iOS 16 se praktických funkcí dočkaly aplikace Mail a Zprávy. Ve zprávách si vlákno konverzace můžete označit jako nepřečtené, pokud se ke zprávě chcete vrátit později. Krátce po odeslání je také možné zprávu upravit či zcela vymazat. V základním e-mailovém klientovi uživatel nově také může smazat dosud nepřečtený e-mail. Vhod přijde naplánování pozdějšího odeslání e-mailu a aplikace zvládne upozornit třeba i na chybějící přílohu. 

iPadOS 16, sdílené fotky
I když na rodinném výletě každý fotil svým iPhonem, fotky a videa v iPadOS 16 snadno nahrajete do společného alba.

iPad je skvělým řešením na prohlížení fotografií. Ke zjednodušení jejich souhrnu na jedno místo při rodinných oslavách a dalších akcích, kde se najde více fotografů a kameramanů, Apple představil iCloud Shared Photo Library. Funguje až pro 5 uživatelů. Ti mohou své snímky na sdílenou knihovnu manuálně vložit nebo přímo při focení aktivovat volbu focení do skupinového alba. V něm pak každý může editovat i mazat.

i

iOS 16: nová zamykací obrazovka a spousta dalších změn

Není žádnou novinkou, že se největší firma světa věnuje bezpečnosti, heslům, únikům dat apod. Velkou novinkou v rámci nových systémů jsou tzv. Passkeys. Skrze tuto novou funkci, kterou však implementují i další společnosti, se bude možné přihlašovat k webům a aplikacím bez zadávání hesel. Web či aplikace vás vyzve, abyste ověřili své přihlášení přes otisk prstu či sken obličeje. Tím bude uživatel lépe chráněn před únikem hesla a phishingem.

Spolupráce týmu v iPadOS 16 bude snazší, navíc přichází aplikace Freeform

Apple se již od doby oddělení iPadOS od iOS snaží systém pro tablety upravit tak, aby lépe využíval potenciál velkého displeje, vysokého výkonu a podpory množství aplikací. Ve verzi iPadOS 16 proto několik takových specialit představil. Jde o lepší spolupráci na společných projektech a dalších činnostech, více nastavení v aplikacích, pokročilejší multitasking a podporu zobrazení obsahu na externím monitoru.

iPadOS 16, kolaborace
Práce v iPadOS 16 na jednom dokumentu v týmu a možnost v reálném čase vše diskutovat. Další krok k vyšší produktivitě.

Kolaborace na projektu je řešena přístupem nejen k typicky sdíleným souborům jako textový dokument či prezentace, ale i práce s poznámkami či hledání informací na sdílených webových stránkách. Dokument se vám může měnit pod rukama a máte možnost vidět změny provedené vašimi spolupracovníky. O změnách a poznatcích diskutujete ve společné konverzaci.

i

Apple také slíbil, že v průběhu roku vydá aplikaci Freeform. Ta vám a spolupracovníkům zobrazí nekonečné plátno, které můžete plnit kresbami, zápisky, odkazy, fotkami, nálepkami apod. Všichni pozvaní vidí vše v reálném čase.

Velkou novinkou je tzv. Stage Manager, tedy takové vylepšené Split View zobrazení více aplikací zároveň. Stage Manager má v centru dění aplikaci, jíž se po boku zobrazují další. Ty je možné vytáhnout do okna, to si velikostně přizpůsobit a jedno okno může dokonce překrývat okno jiné. Přepínání aplikací do popředí provází pěkná animace. Aplikace lze i seskupit dle činnosti, iPad si tuto skupinu bude napříště pamatovat.

iPadOS 16, Stage Mananger
Díky funkci Stage Manager si konečně můžete okna přizpůsobit podle svého.

Již roky se uživatelé rozhodují, zda si pro běžnou práci místo notebooku nepořídit pouze iPad a pracovat na něm. Apple jim takový přechod nyní ještě usnadňuje. iPad Pro či Air je totiž možné nově připojit k monitoru o rozlišení až 6K. Pracovní plocha se tak skutečně znatelně rozšíří a po připojení Apple Magic Keyboard klávesnice před sebou máte opravdu velmi schopný pracovní nástroj.

iPadOS 16, úprava nástrojů
Ve vybraných aplikacích si přesně poskládáte ikonky nástrojů podle toho, jak které používáte.

Některé aplikace dostanou tzv. desktop-class prostředí. Budou zkrátka více využívat velkou plochu iPadu a přinesou na něj schopnosti dospělých operačních systémů. Ve většině částí systému bude možné vrátit akci zpět, podobně jako používáme v macOS zkratku CMD + Z nebo na Windows CTRL + Z. U souborů půjde měnit jejich koncovku či se na mnoha místech objeví menu s akcemi jako duplikovat, přejmenovat, tisknout aj.

V iPadOS jsme se konečně dočkali počasí

Po dlouhých letech přemítání, proč dosud neexistuje aplikace Počasí pro iPad, je konečně zde. Těšit se můžeme na stejný vzhled včetně animací, jaké známe z iOS. 

Apple zapracoval také na komunitní aplikaci Game Center, která byla dosud spíše upozaděna. S iPadOS 16 bude lepší přehled nad statistikami přátel a posledními aktivitami. Game Center také umožní hrát multiplayer hry a přes SharePlay se zároveň s kamarádem při hře vizuálně spojit.

iPadOS 16, aplikace Počasí
Léta vyhlížená aplikace Počasí v iPadOS 16. Využívá celou plochu displeje.

Zajímavou novinkou je způsob vyjmutí nějakého objektu z fotky. Pouhým podržením prstu na fotografii z ní systém vyřízne objekt, osobu, zvíře a můžete je překopírovat do jiného umístění. Funkci Live Text pro kopírování textu z fotky už znáte, ovšem nyní je rozšířena o překlad jazyka či zobrazení konverze jednotek a měn. V nové verzi aplikace Domácnost máte na větším displeji lepší přehled nad kamerami a dalšími ovládacími prvky chytré domácnosti. Novinek je však daleko více.

i

Pokud chcete najednou upravit více fotek stejným nastavením, lze úpravy zkopírovat a aplikovat je na libovolné další snímky. 

Změnou prošel i proces rodinného nastavení zařízení. Nové iOS či iPadOS zařízení, např. pro vaše dítě, můžete nyní hned od startu nastavit podle věku, čímž omezíte přístup k různým aplikacím, hrám, obsahu v iTunes apod. Hlasová asistentka Siri umí odpovědět na více povelů, i když jste bez internetového připojení, a pro ještě větší zabezpečení lze v galerii fotek a videí k albu Nedávno smazáno a Skryté přistoupit jen po ověření Face ID, Touch ID či zadáním hesla. 

iPadOS 16, nastavení iPadu pro člena domácnosti
Nový iPad v iPadOS 16 pro své dítě snadno nastavíte pouhým výběrem jeho profilu ze služby Rodinné sdílení.

Které iPady podporují iPadOS?

V seznamu níže vidíte podporované iPady pro iPadOS 16. Je však nutné mít na paměti, že ne všechny funkce systému budou fungovat na všech těchto modelech a generacích. Obecně ale iPady s procesory M1 podporují naprostou většinu nových funkcí.

i Mohlo by vás zajímat

Nejen systémy iOS 16 či macOS Ventura se dočkaly svých speciálních funkcí. iPadOS 16 je možná dosud největším posunem iPadu k dospělému operačnímu systému. Výhody notebooku se začínají stírat a iPad navíc může čerpat ze své skvělé mobility a slušného fotoaparátu. 

Co jsme o iPadOS psali dříve

Aktualizováno

Operační systém iPadOS je od září 2019 nedílnou součástí každého iPadu. Pojďme se podívat na ty nejzásadnější novinky, funkce a naše zkušenosti z pravidelného používání. Zjistíte rovněž, proč vůbec Apple oddělil operační systém iPadOS od iOS, který běží na telefonech iPhone.

iPadOS: tipy a triky – OBSAH

 1. Proč vznikl iPadOS?
 2. iPad konečně podporuje ovládání myší
 3. Nové funkce domovské obrazovky
 4. Vylepšený multitasking
 5. Sidecar – iPad jako druhá obrazovka k Macu
 6. Tmavý režim
 7. Podpora USB disků
 8. Která zařízení podporují iPadOS?

Proč vznikl iPadOS?

Když Apple na úvodní prezentaci WWDC 2019 ukázal nový operační systém iPadOS určený výhradně pro iPady, jednalo se o překvapení. Apple je totiž v tomto směru poměrně konzervativní a dlouho se spoléhal na čtyři základní operační systémy – iOS, macOS, watchOS a tvOS.

Z předchozích keynote však šlo poměrně jednoduše vyčíst, že iPady jsou dlouhodobě plánované jako první a zároveň nejlevnější vstupenka do Apple světa. Ceny nových iPadů startují na necelých 10 tisících. Oproti tomu nový MacBook Air M1 začíná až kolem 30 tisíc. Právě proto se Apple rozhodl, že iPad převezme na svá bedra pozici levnějšího typu notebooků, které v nabídce společnosti Apple chybí.

Apple iPad; příslušenství
Klávesnice a Apple Pencil jsou nejčastěji kupovaným příslušenstvím pro iPad.

K tomu však vedla cesta jedině přes masivní úpravy na pozadí operačního systému. Proto se softwarový tým rozhodl rozdělit původně sdílený mobilní systém na iOS pro iPhony a iPadOS pro iPady. Na druhou stranu však bylo víceméně jasné, že když systém iPadOS vychází z iOS, asi se od jeho základů příliš nevzdálí, ale bude se spíše jednat o jeho verzi ušitou na míru iPadům.

i

Alza.cz rozvíjí program pro firemní zákazníky

Alza.cz prohlubuje spolupráci s firemními zákazníky a veřejným sektorem a přináší dosud nejkomplexnější nabídku produktů a služeb. Vedle širokého sortimentu a výhodných cen je nabízena například asistence vlastního obchodníka, řešení na míru, rychlé dodání a flexibilní možnosti financování. Novinkou mezi doplňkovými službami je pak instalace softwaru na místě i na dálku. Stále oblíbenější jsou u firem poukazy na nákup v Alze jako dárek pro zaměstnance. Firmy také stále častěji využívají možnost pronájmu elektroniky.

iPad konečně podporuje ovládání myší

Díky tomu můžeme po zkušenostech konstatovat, že iPad je nyní Macům blíž než kdy jindy. Tomu napovídá celá řada nových funkcí. Většina z těch výrazných totiž znamená právě přiblížení tabletů k počítačům. Paradoxně můžeme začít tím, čím se Apple v podstatě vůbec nechlubí, ale jde o největší skok od uvedení iPadu – podpora myši.

Typický Apple uživatel myš na 99 % potřebovat nebude, ale dlouholetí uživatelé počítačů se systémem Microsoft Windows 10 si tuto funkci zamilují. Podpora myši je zaobalená do kategorie funkcí Zpřístupnění, která je určena pro zjednodušení ovládání uživatelům s omezenou hybností nebo vadami zraku. To však nebrání tomu, aby kurzor na obrazovce využívali i další uživatelé.

Podporovány jsou drátové i Bluetooth myši či trackpady, které snadno simulují většinu dotykových gest včetně dvojitého poklepání, otevření menu nebo přechodu na domovskou obrazovku či do notifikací.

i

Posuňte práci na vašem oblíbeném iPadu Pro, iPadu Air i iPadu mini o stupeň výše s Apple Pencil či Apple Pencil 2. generace s bezdrátovým nabíjením.

Nové funkce domovské obrazovky

Vůbec první, co po spuštění iPadu s iPadOS uvidíte, je přepracovaná domovská obrazovka. Na tu lze nově přidávat widgety, což byla dlouho žádaná funkce známá z tabletů s Androidem. Z uživatelského hlediska se jedná o příjemnou záležitost, která vám minimálně ušetří jeden tah prstem do strany. S widgety lze na domovské obrazovce různě manipulovat a upravovat je dle vlastních preferencí. V praxi tak můžete mít neustále na očích svůj kalendář, informace o počasí nebo ovládání hudební aplikace.

Apple iPad; widgety
V iPadOS lze mít na ploše trvale připnuté widgety.

Rychlé poznámky pro bleskovou produktivitu

S iPadem lze být skutečně bleskově produktivní. Od iOS 15 stačí táhnout od pravého spodního rohu obrazovky a objeví se okno pro zaznamenání rychlé poznámky. Tu můžete napsat či načrtnout, ale zároveň lze takto přetáhnout odkaz z prohlížeče Safari, kontakty apod. Snadno se k těmto rychlým poznámkám dostanete v přehledu aplikace Poznámky. Pro snazší vyhledání nyní aplikace podporuje možnost vložit hashtagy.

Apple iPad; rychlé poznámky
Takto přehledně si v aplikaci Poznámky můžete zobrazit všechny své Quick Notes.

Vylepšený multitasking

Při typické práci na notebooku nebo PC máte jistě otevřeno mnoho aplikací současně, což vám dovolí pracovat rychle a efektivně. Součástí nových funkcí systému iPadOS jsou režimy Slide Over a Split View. Ve Slide Over máte přehled o všech svých aplikacích, mezi nimiž můžete přecházet pouhým přejetím. V režimu Split View v rámci jedné aplikace otevřete více jejích oken najednou, díky čemuž můžete například pracovat se dvěma dokumenty umístěnými vedle sebe. Takto můžete ve spojení s fyzickou klávesnicí psát i opravdu dlouhé texty, dělat rešerše nebo cokoli jiného.

i

Funkční kontrola českého pravopisu

Při psaní textů se vám bude jistě hodit dlouho očekávaná podpora českého pravopisu. Zapněte si ji v Nastavení – Obecné – Klávesnice.

Sidecar – iPad jako druhá obrazovka k Macu

Jasně, už dříve šlo pomocí různých aplikací spárovat iPad s Macem a využívat ho jako rozšířenou plochu, ale až s iPadOS je tato funkce nedílnou součástí systému. Sidecar funguje jako jakýkoli jiný sekundární displej, který můžete použít s vaším Macem. Okna se dají přetahovat z počítače Mac do iPadu a naopak a s oběma lze pracovat pomocí trackpadu Macu. Jedním z nejčastějších způsobů používání je tvorba grafiky, kdy na iPadu pomocí Apple Pencil upravujete v aplikacích Photoshop a Illustrator. A výsledek máte na Macu okamžitě k dispozici pro další úkony.

Apple iPad; multitasking
Konečně dobře funkční multitasking na Apple iPad.

Pro korektní fungování Sidecar musí být obě zařízení přihlášena k iCloudu se stejným Apple ID pomocí dvoufaktorového ověření. Sidecar přitom můžete používat bezdrátově či po kabelu. Pro bezdrátové používání Sidecaru je potřeba mít obě zařízení do 10 metrů od sebe se zapnutým připojením Bluetooth, WiFi a Handoff.

V iOS 15 se iPad jako rozšířená plocha počítače dočkal ještě o kus lepší schopnosti. Tou je možnost ovládat ho klávesnicí, myší či trackpadem z Macu. Stačí mít zařízení vedle sebe, kurzorem najet na okraj obrazovky Mac směrem, kde leží iPad, a rázem se kurzor ocitne na dipleji tabletu. Takto lze i přetahovat soubory, čí začít na Mac klávesnici psát, text se bude objevovat na iPadu.

Tmavý režim

Tmavý režim v iPadOS funguje úplně stejně jako na iPhonech. Celé rozhraní ztmavne, což nejen že dobře vypadá, ale i šetří zrak. Nativní aplikace jsou na tento režim připravené. U aplikací třetích stran můžeme konstatovat, že Tmavý režim je u těch populárních dostupný. Vždy však závisí na konkrétním výrobci.

i

Aktivace tmavého režimu

Tmavý režim si můžete zapnout v Nastavení – Zobrazení a jas. K dispozici je například automatický režim dle aktuální denní doby.

Podpora USB disků

Operační systém iPadOS přináší zcela přepracovanou práci se soubory. Nově je totiž možné připojit USB disk a pohodlně z něj překopírovat soubory do iPadu. U iPadů Pro s USB-C konektorem to je snadná záležitost, u těch starších s Lightning konektorem je nutné využít Apple redukci s USB výstupem. Například takový profi fotograf už s sebou nemusí tahat celý notebook, ale rychlou publikaci snímků zvládne rovnou z iPadu. Stačí přes patřičný adaptér připojit k iPadu čtečku SD karet, vybrané fotografie překopírovat do iPadu a následně odeslat do agentury nebo je rovnou publikovat.

Apple iPad
Apple iPad je k dispozici v několika modelech, barvách, kapacitách paměti a samozřejmě je dostupná i celá řada příslušenství včetně klávesnic nebo Apple Pencil.

Která zařízení podporují iPadOS?

Pokud nemáte mimořádně starý iPad, můžete si být jisti, že je instalace operačního systému iPadOS možná. Apple totiž garantuje podporu pro veškerá zařízení minimálně 5 let od jejich uvedení na trh.

iPadOS je výkonný operační systém, kterému jsme dali nový název, abychom vyzdvihli jedinečný zážitek z práce na iPadu. iPadOS staví na stejných základech jako iOS, navíc však nabízí vysoce výkonné nástroje a intuitivní funkce šité na míru velké obrazovce a všestrannosti iPadu.

4,9 10×
iPad mini 64GB Hvězdně Bílý 2021
Tablet - displej 8,3" QHD 2266 × 1488 IPS, Apple A15 Bionic, kapacita úložiště 64 GB, WiFi, Bluetooth, zadní fotoaparát 12 Mpx (f/1,8) (f/2,4), USB-C, baterie 5124 mAh, iPadOS
14 690,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: NL201p1c
5,0
iPad mini 256GB Fialový 2021
Tablet - displej 8,3" QHD 2266 × 1488 IPS, Apple A15 Bionic, kapacita úložiště 256 GB, WiFi, Bluetooth, zadní fotoaparát 12 Mpx (f/1,8) (f/2,4), USB-C, baterie 5124 mAh, iPadOS
18 890,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: NL201p1i
4,9 45×
iPad Air M1 64GB WiFi Modrý 2022
Tablet - displej 10,9" QHD 2360 × 1640 IPS, Apple M1 s 8jádrovou GPU, RAM 8 GB, kapacita úložiště 64 GB, WiFi, Bluetooth, zadní fotoaparát 12 Mpx (f/1,8), přední fotoaparát 12 Mpx (f/2,4), USB-C, 20W rychlé nabíjení, iPadOS
17 290,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: NL202s4z1d
iPad Air M1 256GB WiFi Vesmírně šedý 2022 - Tablet
Doručení na
prodejnu zdarma
4,8 12×
iPad Air M1 256GB WiFi Vesmírně šedý 2022
Tablet - displej 10,9" QHD 2360 × 1640 IPS, Apple M1 s 8jádrovou GPU, RAM 8 GB, kapacita úložiště 256 GB, WiFi, Bluetooth, zadní fotoaparát 12 Mpx (f/1,8), přední fotoaparát 12 Mpx (f/2,4), USB-C, 20W rychlé nabíjení, iPadOS
21 490,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: NL202s4z1k
Vytisknout
P-DC1-WEB19
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací