Co nabízí Android TV?
Android TV je operační systém vyvinutý společností Google, který obohacuje tradiční televizory a další multimediální zařízení o chytré funkce. Můžete se tak těšit na přístup k tuně aplikací, jako je třeba Spotify, Netflix, YouTube a řada dalších. Navíc lze mnohé televize s Androidem intuitivně ovládat hlasem skrze Google Assistant či Amazon Alexa, díky kterým můžete vyhledávat oblíbený obsah a spravovat chytrá zařízení v domácnosti.
i
Chcete si počíst, co všechno Android televize dokáže? Přečtěte si náš článek Co je to Smart TV a co všechno umí oproti „hloupé“ televizi?
Vybíráme Android TV
Před zakoupením nové Android TV byste neměli zapomenout na několik velmi důležitých parametrů. Výběr ideální televize závisí na řadě faktorů, jako je například úhlopříčka obrazovky, její technologie, rozlišení, chytré funkce a další. Na ty se podíváme v následující části.
Rozlišení je pro Android TV důležité
Ostrost obrazu každé Android TV je určena podle počtu pixelů na obrazovce, tedy rozlišením. Obecně lze říci, že čím více pixelů obrazovka má, tím detailnější a realističtější obraz může nabídnout. V našem obchodě se nejčastěji můžete setkat s rozlišením 4K Ultra HD (3 840 × 2 160 px), které je skvělou volbou pro drtivou většinu uživatelů, jelikož si díky němu můžete dopřát detailní obraz i na obrazovkách s vyššími úhlopříčkami. Setkat se ale můžete i s 8K Android TV (7 680 × 4 320 px), která dodá extrémní množství detailů. Kvůli nedostatku
nativního obsahu je ale jejich využití zatím spíše omezené.
Full HD
4K
Dostupnou možností jsou také televize s Androidem v rozlišení Full HD či HD Ready, za které zaplatíte nejméně peněz.
S jakou úhlopříčkou Android TV vybrat?
Úhlopříčka, kterou Android TV disponuje, je jedním z jejích klíčových parametrů. S příliš malou úhlopříčkou se nemusíte dočkat dostatečného vizuálního komfortu, zatímco s příliš velkou může být sledování televize z menší vzdálenosti nepohodlné. Obecně byste tak měli vybírat podle toho, že optimální pozorovací vzdálenost by měla být 2,3 až 3 krát větší než velikost úhlopříčky.
Android TV a její obnovovací frekvence
Obnovovací frekvence u Android TV v zásadě určuje, jak plynulým obrazem se může pyšnit – popisuje, kolikrát se sekundu je její obraz aktualizován. Většina televizí v našem obchodě disponuje obnovovací frekvencí 60 Hz, která je dostačující pro běžné sledování pořadů a filmů. Pokud ale rádi sledujete sportovní přenosy či plánujete Android Smart TV využívat na hraní her, měli byste zvolit zařízení s frekvencí 120 Hz. Některé televize navíc disponují i herním režimem, který zvyšuje obnovovací frekvenci na 144 či na 240 Hz, a minimalizuje tak délku odezvy panelu.
Některé modely podporují i funkci VRR (Variable Refresh Rate), která dynamicky přizpůsobuje obnovovací frekvenci televize Android v závislosti na zobrazovaném obsahu. Tuto i další zajímavé funkce si můžete prohlédnout v parametrickém filtru vlevo.
Jaké typy displeje mohou Android TV nabídnout?
Kromě výše popisovaných parametrů byste neměli zapomenout ani na to, jakou technologií obrazovky vybraná Android TV nabízí. Typ displeje totiž ovlivňuje barvy, podání černé i její kontrast. U televize s Androidem se v našem obchodě setkáte se třemi typy panelu.
- LED (Light Emitting Diodes) je cenově nejdostupnější a nejrozšířenější technologie. Je charakteristická použitím LED diod pro podsvícení, díky čemuž se můžete těšit na nízkou spotřebu energie a dobrý jas. Mínusem je ale horší podání černé a omezený kontrast.
- QLED (Quantum Dot Light Emitting Diodes) je vylepšenou variantou LED panelu, která pro lepší barevnou reprodukci využívá kvantové tečky. Disponuje vyšším jasem než OLED, stále však využívá podsvícení, takže oproti OLED obrazovkám nenabídne tak hlubokou černou.
- OLED (Organic Light Emitting Diodes) nabídne věrné barvy, prémiový kontrast a zřejmě nejlepší podání černé. V tomto typu panelu svítí každý pixel samostatně, díky čemuž působí výsledný obraz velmi realisticky. Je tak ideální volbou pro filmové nadšence.
i
Bezdrátové hrátky s Android TV
Android TV se může pyšnit širokými možnostmi v oblasti bezdrátové konektivity, které vám umožní snadný přístup k internetu a připojení k dalším okolním zařízením. Kromě WiFi můžete počítat například s technologií Bluetooth, díky které si můžete k televizi připojit bezdrátová sluchátka. Mnohé Android televize nabídnou i Chromecast či Airplay, pomocí kterých lze sdílet obsah z mobilu přímo na obrazovku.
Android TV – spousta multimediálního obsahu i aplikací
Jednou z nejdůležitějších předností Android TV je velká nabídka dostupných aplikací. Můžete se tak těšit například na oblíbené streamovací platformy, jako je Netflix, Disney+ či HBO Max. Kromě toho vám televize s Androidem dovolí poslouchat muziku či podcasty skrze Spotify či YouTube Music a těšit se můžete i na snadnou správu dalších chytrých zařízení. Všechny aplikace, které jsou v televizi již předinstalované, si můžete prohlédnout v parametrickém filtru.
Chcete zjistit, jak připojit k Android TV váš telefon? Přečtěte si návod Jak propojit mobil/tablet s TV.
Skrýt popis