Drony DJI patří mezi ty nejznámější a nejrozšířenější koptéry mezi uživateli. Ať už vlastníte základní DJI dron, nebo nějaký dražší, jistě se vám bude hodit vědět o mobilních aplikacích a dalším softwaru, který má užitečné funkce. Od snadného sdílení nahraných videí po ovládání kamery dronu. Pojďme si představit software DJI GO 4, Litchi a další zajímavé a užitečné nástroje.
Pokud vlastníte novější dron DJI, bude se vám hodit aplikace DJI GO 4 (Android, iOS). Pro ty starší, konkrétně série DJI Phantom 3 a Inspire 1, je tu DJI GO app (Android, iOS). Tyto aplikace umožňují v reálném čase vidět, co natáčí samotný dron. To se hodí pro nastavení scény přesně tak, jak potřebujete, případně se můžete i porozhlédnout po okolí.
Živý náhled na snímanou lokaci ale není jediná vychytávka aplikace DJI Go. Stejně tak s ní můžete snímání ovládat. Nastavíte si třeba hodnotu ISO, rychlost závěrky apod. Pouhým tažením prstu po displeji svého telefonu či tabletu necháte dron DJI vzlétnout i přistát, dále ho máte neustále pod dohledem během letu, kdy se vám zobrazuje na mapě a na povel přistane zpět tam, kde se nacházíte.
DJI si v aplikaci DJI GO 4 připravila i exkluzivní ovládání určené pro různé situace. Nazvala je Inteligentní letecké módy (Intelligent Flight Modes) a je jich rovnou pět:
Ukázka rozhraní aplikace DJI Go 4.
Aplikace také nabízí přehled všech leteckých dat. Zajímavostí může být měření celkového počtu odlétaných kilometrů či nalétaných hodin. Dosti užitečnou součástí je videoeditor s efekty, který umožňuje vložit vlastní hudbu a výtvor pohodlně sdílet třeba na Instagram nebo Facebook. Vhod přijdou integrované manuály k dronům včetně video tutoriálů.
Další mobilní aplikace Litchi for DJI (pro iOS stojí 599 Kč, pro Android 650 Kč) nespadá do kategorie oficiálních DJI app, jako je tomu u dalšího zde zmíněného softwaru, protože není přímo od vývojářského týmu DJI. Přesto toho tenhle prográmek dokáže mnoho. Vývojáři slibují, že díky němu využijete plný potenciál všech koptér DJI. Mód virtuální reality spolupracuje se značkami VR brýlí, jako jsou Freefly VR, Durovis, Cardboard a Homido. V tomto módu ovládáte pohyby dronu svou hlavou.
Režim panorama nabízí kromě vertikálního a horizontálního také sférické panorama. V aplikaci Litchi jsou vylepšeny možnosti průletových bodů (waypoints), trasu lze předurčit na chytrém telefonu ještě před připojením dronu. Kreslené dráhy letu nemusí být rovné přímky, ale klidně křivky, takže video je plynulé. Zajímavé je živé streamování obrazu na Facebook. Pro natáčení vlastních videonávodů pro práci s programem stačí zapnout nahrávání obrazovky na mobilu přímo přes tlačítko v aplikaci.
Aplikace Litchi nabídné i hlasové oznámení v případě různých varování. Pro někoho může být Litchi až moc komplexní a složitá, ale netrvá dlouho se s ní naučit pracovat a mít tak nad svým DJI dronem náhle plnou kontrolu.
Dalším softwarem pro drony DJI je aplikace DJI Vision (iOS). Nabízí ji přímo společnost DJI a v mnohém se podobá předešlým aplikacím DJI GO 4 a Litchi. Je však určena pro dron Phantom 2 Vision. Aplikace má jednoduché rozhraní, ovšem oproti Litchi působí poměrně stroze. V menu naleznete 4 položky – Kamera, Album, Novinky a Nastavení. Telefon se spojí přes WiFi s dronem a pod kontrolou máte kameru dronu podobně jako v předchozích aplikacích. V albu si můžete prohlížet galerii všech fotek a videí na paměťové kartě dronu. Pokud tedy vlastníte Phantom 2 Vision, může vám tato aplikace dostačovat a nemusíte se prodírat mnoha možnostmi jiných aplikací.
DJI Assistant 2 je počítačový software pro správu dronů a dalších DJI produktů. Všechny produkty mají microUSB port pro připojení k počítači. Základní funkcionalitou je update firmwaru každého zařízení od DJI, jako jsou brýle nebo kamery. Nejvíce možností ale nabídne bezesporu právě pro drony. Z vašeho DJI Mavic, Spark či Phantom si do počítače přetáhnete všechna data, letové údaje z černé skříňky, obnovíte všechna nastavení či dron správně zkalibrujete.
Tyto gadgety jsou spíše jako létající počítače s kamerami, proto se dá spousta případných problémů vyřešit obnovou systému právě skrze program DJI Assistant 2. Mnohé další problémy může vyřešit dostupná kalibrace senzorů. Chystáte-li se například na delší cestu a chcete data v dronu zálohovat, jde to také v programu, a to přes funkci Data Upload. V integrovaném DJI simulátoru se dron na obrazovce chová tak, jak mu zadáváte údaje o poloze, dokonce i rychlosti větru. Ještě se zde nachází strohé nastavení WiFi sítě. Program DJI Assistant 2 je k dispozici zdarma pro systémy Windows a macOS na stránkách DJI.
Letecký simulátor DJI Flight Simulator působí spíše jako hra. V nabídce jsou 3 verze programu. Bezplatná verze vám zprostředkuje leteckou simulaci se základními drony v základních režimech. Konkrétně se jedná o drony DJI Mavic 2 Zoom, Mavic Air a Mavic Pro, Spark, Phantom 4 Pro a Inspire 1 Pro. Verze Enterprise přidává průmyslové drony a další drobnosti, poslední nabízenou verzí je Customized, kdy si můžete přizpůsobit parametry dle svého. Drony v simulaci ovládáte v různých prostředích a za použití klasického ovladače, takže se dá natrénovat létání bez rizika poškození skutečného dronu.
Více o programu, možnost stažení základní verze pro Windows 10 a informace o tom, kde pořídit ty pokročilé, se nachází na stránkách DJI.
Nabídka softwaru pro drony DJI je poměrně rozsáhlá, existuje i více programů od různých vývojářů či fanoušků dronů této značky. Mnohdy vás vyzkoušení softwaru nebude stát nic a může vám pomoci ve snazším používání a nastavení dronu samotného i jeho kamery.