S nástupem bezrámečkových telefonů se výrobci museli vypořádat s umístěním předního fotoaparátu a dalších senzorů. A právě tzv. notch, v češtině výřez, je vykrojení displeje, používané v telefonech, které chtějí mít co největší plochu displeje bez rámečků. Alternativou pro notch pak je tzv. průstřel, který známe například z řady Samsung Galaxy S21 a mnoha dalších dnešních telefonů.
Toto řešení se poprvé objevilo u telefonu Essential Phone, kde byla ve výřezu do displeje umístěna kamera. Koncept však zpopularizoval hlavně iPhone X, jenž do tzv. notche umístil nejen fotoaparát, ale i čidla nezbytná pro chod Face ID, tedy zabezpečení v podobě rozpoznávání obličeje. Po jeho úspěchu se vykrojení ujalo, s oblibou ho využívaly mnohé čínské telefony.
Postupně se ale výřezy obrazovky zmenšovaly do minimalisticky pojatých vykrojení ve tvaru kapky. I ty ale zažívají svůj ústup ze slávy a přední kamery nachází své místo v již zmíněných průstřelech.
Další kroky výrobců budou v blízké budoucnosti nejspíše směřovat k umístění kamery pod displej telefonu, takže jednolitou plochu obrazovky nebude narušovat už vůbec nic. Prvním takovým telefonem se stal skládací Samsung Galaxy Z Fold3 5G, zatím je ale v tomto osamocený a teprve se ještě ukáže, zda jej výrobce začne nasazovat i do ostatních svých mobilů.
Výřez v displeji pomalu zažívá svůj ústup ze slávy, ve své době ale plnil i designovou funkci. Jak už to ale tak bývá u každé technologie, i notch měl, resp. má, své výhody i nevýhody. Ty nejzásadnější otázky před pořízením takového přístroje jsou následující.
Notch byl svého času zásadním prvkem bezrámečkových telefonů. Nyní už je na ústupu na úkor průstřelu. Přesto se výřez stal zásadní vývojovou fází v designovém provedení smartphonů.
Chytré telefony