Celosvětová krize kolem nového koronaviru pořádně zamotala hlavu pořadatelům velkých společenských akcí, technologické veletrhy nevyjímaje. Berlínská IFA patřila vždy k vrcholům sezóny a firmy na ní představovaly řadu svých novinek. Letošní IFA 2020, ačkoliv to vypadalo na úplné zrušení, se nakonec uskuteční, byť v omezené podobě.
Veletrh IFA 2020 se bude konat na obvyklém místě, tedy v Berlíně, od 3. do 5. září 2020. V tu dobu by už měla být většina opatření proti koronaviru u konce. Přesto se akce dotkne několik omezení. Obvykle trvala přibližně týden, nyní bude pouze třídenní, a navíc proběhne bez účasti laické veřejnosti.
Kapacita celé akce se omezí na pět tisíc návštěvníků, přičemž pouze tisíc se jich bude moci nacházet v jedné sekci výstavního areálu. Takové sekce budou celkem čtyři, tou nejdůležitější bude sekce s názvem IFA Global Press Conference. Na ni dostane pozvánku asi 800 novinářů z celého světa.
Náplní sekce budou, jak již název napovídá, tiskové konference jednotlivých vystavovatelů z oblasti mobilních telefonů, počítačů, fotoaparátů a další spotřební elektroniky.
V každém případě, od původně ohlášené podoby veletrhu, která by stála na on-line tiskových konferencích, je to výrazný posun. Otazníky nicméně stále visí nad tím, kteří výrobci se akce v této okleštěné podobě zúčastní. Na potvrzení zatím čekáme.
IFA Berlín je jedním z největších světových veletrhů spotřební elektroniky. Výrobci zde prezentují stovky svých novinek. Navzdory koronaviru a z toho plynoucích omezení se vrátí i letos.
Další ročník veletrhu se spotřební elektronikou, IFA 2019, je za námi. Jaké novinky byly představeny? Ty nejlepší mobilní telefony, notebooky a další zajímavosti ze světa elektroniky přehledně zde.
Samsung se na IFA 2019 rozjel ve velkém stylu a do áčkové řady přidává nejvyšší model v podobě Galaxy A90. Jeho klíčovým benefitem je 5G čip, s nímž se připojíte do nejnovějších mobilních sítí. Zatím však spíše v zahraničí, protože u nás se pomalu rozjíždí spíše jen lokální testy.
Kromě 5G však telefon láká na ohromný 6,7" displej s kapkovitým výřezem, integrovanou čtečku otisků prstů a hned tři kamery na zadní straně. Jde o typickou kombinaci hlavního a širokoúhlého snímače, který doplňuje kamerka pro práci s hloubkou ostrosti. Můžeme tak očekávat vynikající výsledky. Po hardwarové stránce potěší přítomnost výkonného čipu Snapdragon 855 nebo akumulátoru s kapacitou 4 500 mAh.
Jednu lahůdku jsme si nechali na závěr. Telefon Samsung Galaxy A90 5G totiž podporuje speciální desktopový režim DeX. Tato vychytávka bleskově promění telefon v počítač. Stačí připojit kompatibilní monitor USB-C kabelem a rázem pracujete jako na počítači včetně typických aplikací, jako jsou MS Office.
Populární řada chytrých telefonů Motorola One dostává novou posilu v podobě modelu Zoom. Čím se nový smartphone odlišuje od konkurence ve vyšší střední třídě? Jednoznačně to jsou hned čtyři čočky zadního fotoaparátu a efektně podsvícené logo.
Jistě se vám někdy stalo, že fotografovaný objekt byl od vás přeci jen daleko. V ten okamžik by se vám právě hodil telefon Motorola One Zoom, protože ve své výbavě má mimo jiné kamerku s trojnásobným optickým přiblížením, doplněnou o až desetinásobný zoom. To je na poli fotomobilů docela rarita. Když k tomu přičteme 48Mpx primární snímač, 16Mpx širokoúhlý objektiv a kameru pro práci s hloubkou ostrosti, máme tu najednou opravdové lákadlo pro všechny fandy mobilního fotografování.
Ti však nebudou strádat ani při každodenní práci s telefonem Motorola One Zoom. Super AMOLED displej s úhlopříčkou 6,39" je zabalen do těla z kvalitních materiálů. Navíc je vybaven integrovanou čtečkou otisků prstů. Výbava dále čítá procesor Snapdragon 675, 4 GB paměti RAM, 128 GB interního úložiště a 4 000mAh baterii. Jasnou věcí je aktuální Android 9 Pie s již chystanou aktualizací na nejnovější Android 10.
Telefon Motorola One Zoom již máme skladem za sympatických 10 990 Kč.
Zajímavé novinky byly na veletrhu IFA 2019 představeny i v segmentu audiotechniky. Jednou z nich je příspěvek společnosti do neustále se rozšiřující rodiny populárních bezdrátových reproduktorů. Jejich Sonos Move se chlubí jednoduchostí použití, kvalitním zvukem i dlouhou výdrží a cílí hlavně na aktivní zákazníky, kteří jen nevysedávají doma, ale vyráží do přírody, do hor, na pláž. Kombinuje se v něm univerzálnost s vymoženostmi moderních inteligentních zařízení, jako je třeba podpora hlasových asistentů Amazon Alexa a Google Assistant.
Reproduktor Sonos Move je všestranný, jeho zvuk se přizpůsobí akustickým podmínkám prostředí, do kterého jej umístíte. Kalibrace zvuku probíhá automaticky pomocí technologie TruePlay. Díky tomu se vždy daří dosáhnout výsledků, které nezklamou ani velmi náročné posluchače. Reproduktor je navíc velmi jednoduché propojit s dalšími zařízeními od Sonos. Zdrojem zvuku může být chytrý telefon nebo se uživatel může spolehnout na výběr ze stovky streamovacích služeb.
Oku lahodí jednoduchý, zaoblený design, který je navíc vysoce odolný. Reproduktor je co se týče ochrany proti vlhkosti a prachu certifikován na úroveň IP56, poradí si tak i s deštěm, prachem či agresivním UV zářením. Baterie zvládne deset hodin nepřetržitého přehrávání – a to je hodnota na de facto outdoorový reproduktor velmi příznivá.
Prodávat se začne ve druhé polovině září za přijatelných deset a půl tisíce.
Společnost Garmin rozšiřuje své portfolio chytrých hodinek. Na veletrhu IFA 2019 přišel s novou verzí z nejvyšší řady, rozšířil i oblíbenou střední třídu Vivoactive. Mezi ně se nyní, byť stále blíže k Vivoactive, rozhodl vklínit i novinku Garmin Venu.
Osadil je kvalitním 1,2" OLED displejem (rozlišení příjemných a velmi dostatečných 390 na 390 pixelů). Je to velký krok kupředu, na kvalitě displeje totiž chytré hodinky od Garminu lehce ztrácely. Nyní se nám dostává přirozených, živých barev a ostrého vykreslení veškerého potřebného obsahu. A vůbec nejzajímavější je, že se to nepodepisuje na výdrži. I se spárovaným mobilem (a tedy notifikacemi všeho možného) výrobce udává výdrž pět dnů, na pracovní týden tak v pohodě vystačí. Nepříjemně se zde ale projeví zapnutá GPS. To jsme najednou na výdrži pouhých 6 hodin – a to už je dost podstatný skok.
Pochválit lze i odolnost. Problémem není ani potápění a bariérou proti poškrábání je ochranné sklo Gorilla Glass 3. Samotné hodinky mají tělo vyrobeno z nerezové oceli a odolného polymeru, v základu k nim dostanete silikonový řemínek. K dispozici budou ve stříbrné, černé a zlatorůžové.
K dispozici je možnost záznamu aktivit a sledování všemožných tělesných funkcí – je zde i čidlo, jež měří úroveň okysličení krve či srdeční tep. Samozřejmostí už je dnes GPS, hodinky Garmin však spolupracují i s evropským lokalizačním systémem Galileo, systémem GLONASS, změří nadmořskou výšku, teplotu, najdeme v nich gyroskop i akcelerometr. Určitě využijete i přímou podporu streamovacích služeb Spotify, Deezer a Amazon Music, problém není ani placení pomocí systému Garmin Pay. Hodinky spolupracují jak s Androidem, tak s iOS. I přes docela širokou nabídku funkcí cílí Garmin novinkou hlavně na příznivce fitness – ty nadchnou již nativně obsažené animace správného provedení některých cviků.
A kolik za to všechno bude Garmin chtít? U nás je pořídíte za 8 999 Kč, s největší pravděpodobností už od října.
Pokud se živíte jako profesionální grafik a pro svoji práci vyžadujete jen to nejlepší, ASUS ProArt StudioBook One je přesně pro vás. Výrobci se jím totiž na IFA oháněli jako graficky nejvýkonnějším notebookem světa. Zpočátku se to mohlo zdát jako marketingová nadsázka, ovšem testy prokazují, že tomu tak opravdu je. ASUS tímto notebookem cílí na ty zcela nejnáročnější zákazníky, kteří chtějí pro svoji práci zařízení prémiové kvality.
Notebook pohání extrémně výkonná grafická karta NVIDIA Quadro RTX 6000, která se v noteboocích objeví vůbec poprvé. Nabízí opravdu úctyhodných 24 GB VRAM a více než 4 500 jader CUDA. O takovém výkonu se mnohým může jen zdát, ale samozřejmě se to projeví i na ceně. Tu sice zatím neznáme, ale cena samotné grafické karty se pohybuje okolo 100 tisíc Kč, a to za desktopovou verzi. Co se týče ostatních komponentů, těšit se můžete třeba na procesor Intel Core i9-9980HK, který se svými osmi jádry dosahuje základní frekvence až 2,4 GHz. Spolu se 32 GB paměti RAM se z notebooku stává zvíře schopné složitých výpočtů a chodu graficky náročných aplikací.
Co se týče LG a jeho nejnovějšího smartphonu LG G8X ThinQ, je jasné, že se výrobci snaží vydat výkonný telefon pokud možno nenásilnou cestou. Vylepšení stávajícího modelu se tedy zdálo jako dobrý nápad. Celkově se od své předlohy příliš neliší. Displej je sice o něco větší, ale smartphone je postaven na stejném čipsetu a stejná je i kapacita paměti RAM a interního úložiště. Zásadní rozdíl je ve fotoaparátu. Ten zadní je totiž oproti LG G8 jen dvojitý. Dalo by se ovšem říct, že se ten třetí přesunul dopředu. Selfie kamera má totiž hned 32 Mpx a světelnost f/1,9. Rozšíření se dočkala i baterie, která má nyní 4 000 mAh, což je o pěkných 500 více než u předchůdce.
Čím ovšem LG G8X ThinQ opravdu vyniká, je specifický kus příslušenství. Pamatujete si na LG V50 ThinQ? Tento smartphone umožňoval dokoupení speciálního pouzdra, jež rozšířilo telefon hned o další celý displej. Provedení ovšem nebylo moc vkusné ani praktické, a tak se příliš neujalo. S novým modelem Dual Screen pouzdra pro LG G8X ThinQ se však LG pokouší tuto pověst napravit a zatím to vypadá, že poměrně úspěšně. Druhý displej nyní tvarem přesně kopíruje ten první a je možné ho otočit, ať už je to z jakéhokoliv důvodu, o 360 stupňů. Přibyl i třetí, malý, černobílý displej, který slouží k zobrazení oznámení. Jedinou nevýhodou Dual Screen pouzdra je absence vlastní baterie. Telefon se s ním tedy vybíjí o něco rychleji.
Zase po roce se na berlínksém veletrhu IFA objevil i známý Razer. Výrobce herního příslušenství, počítačů anebo toustovače velmi rád experimentuje. Letos v září uvede na trh dosud nemyslitelnou kombinaci – herní notebook v těle designového lehkého ultrabooku s dostačujícím výkonem, výdrží baterie po celý den a skvělým displejem.
Razer Blade Stealth 13 na první pohled zaujme svým netradičním vzhledem. Jedná se totiž o herní notebook s tloušťkou pouhých 15 mm a váhou, jež nepřesahuje fantastických 1,3 kilogramů. Blade Stealth 13 od Razeru se díky tomu stává prvním ultrabookem s herními charakteristikami na světě.
Herní výkon v tenkém kovovém těle zajišťuje 4jádrový Core i7-1065G7 procesor 10. generace od Intelu o taktu 1,3 GHz s maximální frekvencí až 3,9 GHz. Součástí je též šifrovací kryptoprocesor TPM 2.0 či inteligentní čip sloužící k efektivnímu dekódování grafiky ve vysoké kvalitě. O grafický výkon se zde stará dle konfigurace buď integrovaný čip Intel Iris Plus Graphics, anebo dedikovaná grafická karta NVIDIA GeForce GTX 1650 se 4 GB vnitřní paměti.
Požadujete-li výkon několikanásobně vyšší, vhod přijde externí box pro grafickou kartu (tzv. eGPU) Razer Core X. Ten lze pomocí USB-C Thunderbolt 3 portu propojit s Blade Stealth ultrabookem a získat výkon kterékoliv kompatibilní grafické karty NVIDIA GeForce RTX a AMD Radeon VII (PCI-E). Výhodou je podpora grafické karty až do velikosti 3 slotů. Dobíjení skrze jedno USB-C je samozřejmostí, o niž se postará Power Delivery technologie s výkonem skvělých 100 W.
i
Ve stejné řadě jako Razer blade Stealth 13 byl už v létě oznámen plnohodnotný herní notebook Razer Blade Pro 17.
Herní ultrabook Razer Blade Stealth 13 bude k dispozici, jak již název trochu napovídá, ve variantě se 13,3" displejem a pozorovacími úhly až 170°. V základní variantě s Full HD rozlišením, v té rozšířené získáte 4K rozlišení a dotykovou vrstvu krytou Gorilla Glass. Displej dále nabídne 100% sRGB zobrazení, odbornou kalibraci displeje přímo z výroby anebo 4,9mm rámečky.
Třešničkou na dortu už je snad jen podsvícená klávesnice s funkcí anti-ghosting pro zamezení opakovaného stisknutí klávesy, 256/512GB SSD úložiště, 16 GB operační paměti RAM, skleněný touchpad či 10hodinová výdrž na baterii. Za cenu okolo 32 000 Kč jej pořídíte v černé anebo Mercury White (bílo-šedé) barvě.
Kuriózní výstřelky výrobců jsou nedílnou součástí uvádění nových produktů na trh. Nejinak se zachoval i Acer na berlínském IFA veletrhu. Letošní ročník doslova ovládl počin z minulého roku, herní křeslo Predator Thronos, jež Acer letos vylepšil a přidal mu přídomek „Air“.
Abychom byli přesní, Acer Predator Thronos není jen křeslo, jedná se takřka doslova o plnohodnotný kokpit pro hráče na plný úvazek. O tom svědčí i jeho cenovka, jež atakuje hranici 14 tisíc dolarů a v českých korunách po připočtení daně a cla se lze dostat až k půlmilionové částce. Acer pravděpodobně cílí především na známé herní streamery, pro něž se může jednat o výhodnou investici.
Součástí Thronos Air je sedačka ze syntetické kůže, stůl s herní klávesnicí i myší a zpoza křesla nad hlavou hráče vystupuje masivní ocelové rameno obsluhující až 3 širokoúhlé prohnuté herní monitory. Samotný netradiční design křesla navíc podtrhuje decentní herní LED osvětlení a masážní funkce zabudovaná v konstrukci křesla. Thronos Air je proto skvělý pro dlouhodobé hraní a potěší i nosností až 220 kilogramů.
Své zastoupení na IFA 2019 má i německý výrobce sportovních potřeb Adidas. Zaměřuje se především na oblečení, obuv či další doplňky pro sportovce, tentokrát ale zabrousil do vod elektroniky. Představil dvoje bezdrátová sluchátka, která dle jeho mínění pomohou běžcům s jejich tréninky.
Adidas na sluchátkách spolupracoval se společností zabývající se vývojem zvukových technologií Zound Industries, která stojí i za sluchátky Marshall a Urbanears. Jsou zaměřena na pohyb a výdrž a mají mít kvalitní zvuk a design uzpůsobený tomu, aby je atleti mohli pohodlně nosit během celého tréninku. Výrobce se však bohužel nezmínil o zvukových technologiích a parametrech sluchátek, poskytl jen základní informace.
Prvním modelem novinek jsou špunty Adidas FWD-01s. Slibují výdrž 16 hodin a nabíjí se přes rychlé USB-C. Pohodlí mají zachovat vyměnitelné silikonové nástavce a háčky. Špunty jsou propojeny pleteným kabelem s ovládacími prvky, takže se v batohu nezamotají a nebude ani tak snadno hrozit jejich ztráta jako v případě True Wireless sluchátek. Jsou odolné dle specifikace IPX4, před potem tedy obstojí. Sluchátka Adidas FWD-01s budou dostupná od 25. září za cenu přibližně 3 800 Kč.
Adidas představil také bezdrátová náhlavní sluchátka na uši. Jejich hlavní předností má být skvělá, až 40hodinová výdrž na baterii. Rovněž ustojí pot či mrholení (IPX4) a vnější vzhled budou reprezentovat odnímatelné a omyvatelné pletené náušníky i hlavový most. Na trh přijdou spolu se špunty za cenu přibližně 4 000 Kč. Ovšem zda i na ten náš, se teprve uvidí.
ASUS toho letos na veletrhu IFA předvedl celkem hodně. Zdaleka největší poprask ale vyvolala nová série grafických notebooků s názvem ProArt. Jejich grafický výkon je totiž opravdu neskutečný. Nejvýkonnější model ASUS ProArt StudioBook One dokonce sami výrobci popsali jako graficky nejvýkonnější notebook světa. Všechno ale napovídá faktu, že byli úplně v právu.
Vedle notebooků jsme se dočkali také tradičně nového routeru, který však tentokrát běží na nejnovějším standardu WiFi 6, jenž drasticky zvyšuje šířku pásma, a tím navyšuje maximální rychlost a hlavně maximální počet připojených zařízení. Svých pár minut slávy dostaly i chytré hodinky ASUS VivoWatch SP, které se nejvíce pyšní propracovaným systémem kontroly životních funkcí. V zásadě však nejde ve světě chytrých hodinek o žádný unikát.
Na letošní IFA v Berlíně se ASUS oháněl hlavně řadou notebooků ProArt a ze všeho nejvíce právě modelem ProArt StudioBook One. Důvod je zcela prostý. Tento velmi profesionální notebook se totiž pravděpodobně opravdu stane tím graficky nejvýkonnějším vůbec. V první řadě tomu napovídá profesionální grafická karta NVIDIA Quadro RTX 6000, která se v notebooku objevuje poprvé. Se svými 24 GB VRAM a více než 4 500 CUDA jádry si můžete být jisti, že tento notebook nebude jen tak pro někoho. ASUS zde zcela jednoznačně cílí na přední firmy a absolutní špičky na poli designu.
Kromě extrémně výkonné grafické karty najdete v nových noteboocích procesor Intel Core i9-9980HK, tedy osmijádro o základní frekvenci 2,4 GHz. 4K displej se u notebooku takovéto třídy zdá jako samozřejmost, a tak není divu, že nechybí. Celek klíčových komponentů poté doplňuje 32 GB operační paměti a 1TB SSD disk. Cenu ani datum vydání ASUS zatím nezveřejnil. Ovšem vzhledem k tomu, že samotná grafická karta se cenou pohybuje okolo sta tisíc, můžeme si být jisti, že běžným smrtelníkům se notebook do rukou nedostane.
Další grafickou bestií série je notebook ProArt StudioBook Pro X. Ten sice nemá tak výkonnou grafickou kartu jako předchozí model, zato však své kvality ukazuje jinde. Velkou zajímavostí modelu jsou hned dva displeje. Ten primární se pyšní úhlopříčkou 17" (bude i verze s 15") a minimem rámečků. Malým zklamáním je zde rozlišení 1 920 × 1 200 px, protože od grafického notebooku takovéto úrovně bychom nejspíš čekali více. Velmi zajímavý je ovšem sekundární displej, který najdete na místě běžného touchpadu. ASUS jej obchodně označil „ScreenPad 2.0“ a jeho úkolem je zvýšit efektivitu při práci s grafickými programy. Nejlépe prý funguje pro software firem Adobe a Autodesk.
Ačkoliv tento notebook nemá grafickou kartu z 6tisícové série, je v něm stále extrémně výkonná grafická karta NVIDIA RTX Quadro 5000. Ta se pyšní 16GB virtuální pamětí a 3 072 CUDA jádry, čímž notebooku poskytuje opravdu úctyhodný výkon. Z hlediska procesorů se zde ASUS uchýlil ke grafickému procesoru Intel Xeon E-2276M, tedy šestijádru s frekvencí 2,8 GHz. Notebook je velmi zajímavý i z hlediska paměti. Té operační totiž může mít až 128 GB, interní pak dokonce až 6 TB. Velkou výhodou pro velké firmy může být také možnost napojení na serverový systém úložiště RAID 0 nebo RAID 1. Ani u tohoto modelu ale o ceně a dostupnosti zatím nemáme žádné informace.
Garmin před pár dny představil své nabušené sportovní hodinky Fénix 6 a nyní na samotném veletrhu IFA ukázal další novinky. Jsou jimi kompletně nové hodinky Garmin Venu a updatované řady Garmin Vivoactive a Vivomove.
Chytré hodinky Garmin Venu jsou novou řadou a v portfoliu výrobce prvními hodinkami s GPS a barevným OLED displejem. S úhlopříčkou 1,2" a rozlišením 390 × 390 pixelů se chtějí stát jedním z konkurentů Apple Watch. K tomu jim mají kromě sportovních funkcí pomáhat i ty zdravotní. Garmin Venu monitorují hydrataci, tedy příjem vody, srdeční tep, okysličení krve, dýchání, spánek, stres či menstruační cyklus. Na trh dorazí v září za cenu přibližně 12 tisíc korun.
Multisportovní chytré hodinky Garmin Vivoactive 4 a 4S jsou inovované modely s několika vylepšeními. Vivoactive 4 (45 mm) nyní vydrží v režimu chytrých hodinek až 8 dní a s GPS 6 hodin, menší Vivoactive 4S (40 mm) až 7 dní a 5 hodin s GPS. Mají stejné funkce jako modely Venu, jen displej obdržely transreflektivní a dobře viditelný na slunci, a nikoli OLED. K prvním zákazníkům doputují tento měsíc za cenu přibližně 11 tisíc korun.
Updatu se dočkala i řada módních hodinek, Garmin Vivomove s kombinací mechanických ručiček a displeje. K dispozici je v modelech Vivomove 3/3S, Style a Luxe, které nyní nabídnou GPS, Garmin Pay, monitorování srdečního tepu, spánku a další zdravotní funkce podobné těm u řad Vivoactive a Venu. Luxe k tomu přidává nerezovou ocel, safírové sklíčko či možnost koženého pásku. Výdrž všech modelů řady činí až 5 dní a cena se pohybuje přibližně od 7 do 14 tisíc Kč.
Zdroj: theverge.com
I tchajwanský výrobce cenově dostupných laptopů se letos objevil na konferenci IFA v Berlíně. Primárně namísto nových produktů představil lepší, aktualizované modely populárních řad svých notebooků. Patří mezi ně studenty oblíbené Chromebooky, Acer Swift notebooky či pro počítačové hráče herní dělo Predator Triton 500. Aby však nebyla celá prezentace postavena jen na noteboocích, Acer zazářil esem schovaným v rukávu, v podobě herního křesla, jež vás doslova obklopí.
Spekulace o aktualizaci nového Aceru Predator Triton 500 prosakovaly na internetu už na počátku léta. Málokdo by však tehdy věřil, že jeho aktualizovaný nástupce nabídne displej s nevídanou obnovovací frekvencí. Ta činí dosud zřídka používaných 300 Hz, a Acer se tak stává výrobcem prvního takového herního notebooku. Samotný displej disponuje úhlopříčkou o velikosti 15,6", rozlišením Full HD a skvělou odezvou 3 ms.
Srdcem celého notebooku je šestijádrový procesor Intel Core i7 8750H se základním taktem 2,2 GHz, s Turbo Boostem o frekvenci až 4,1 GHz. Na tu se hráč dostane snadno, díky vestavěné aplikaci Predator Sense, s níž není nutné počítač restartovat. Frekvenci je možné okamžitě změnit za chodu operačního systému. Nedílnou součástí je taktéž software Aura Sync, jenž se mimo jiné stará o nastavení RGB podsvícení integrované herní klávesnice.
Fanoušci náročných her jistě ocení grafickou kartu NVIDIA GeForce RTX ve variantě 2060 anebo 2080 v provedení Max-Q či přítomnost až 32 GB operační paměti RAM. V této kombinaci se jedná o výkonné herní dělo s adekvátní cenovkou, jež činí 2 699 EUR, respektive (orientačně) 70 000 Kč.
V duchu aktualizací stávajících modelů se neslo téměř celé představení. Acer totiž myslí také na studenty, kteří požadují přenosný, lehký a všestranný notebook. To splňují vylepšené Chromebooky ve velikostních variantách s úhlopříčkou o 15,6; 14 i 11 palcích. Od Aceru je to velice taktický krok, neboť si v nabídce vybere takřka každý.
Po designové stránce získaly nové Chromebooky od Aceru užší rámečky okolo displeje obnažující IPS Full HD panel, v případě nejlevnějšího modelu Acer Chromebook 311 se jedná o 11palcový displej s HD rozlišením. Oba větší Chromebooky 315 a 314 budou k dispozici též ve volitelné variantě s dotykovým displejem a plnohodnotným numerickým blokem napravo od klávesnice. Nabídnou 8 GB RAM paměti a úložiště v podobě 128 GB u 15palcového a 64 GB u 14palcového modelu.
Menší verze s úhlopříčkou o velikosti 11,6" je k dispozici ve dvou variantách – Chromebook 311 a Chromebook Spin 311, jenž nabídne displej otočný až o 180°. Dražší Spin varianta s 8 GB RAM a 64 GB úložiště vyjde na 7 500 Kč, levnější verze bez plně otočného displeje bude k dispozici v konfiguraci se 4 GB RAM a pouze 32GB úložištěm za cenu mírně přes 5 a půl tisíce korun.
Cenový rozdíl mezi herním notebookem Triton 500 a Chromebookem, skvělým na přednášky, je zcela propastný. Acer se proto rozhodl oživit aktualizací i nižší střední třídu notebooků s Windows – Acer Swift.
U přenosnosti Chromebooků ale zůstaneme, nový 14" Acer Swift 5 totiž váží rovných 0,99 kilogramu, což z něj dělá skvělého parťáka na cestování. Jeho bratříček Acer Swift 3 je se svými 1,19 kg o 200 gramů těžší, nabídne však až 12,5 hodin výdrže na baterii. Oba notebooky jsou obdařeny grafickou kartou NVIDIA GeForce MX250 a až 16 GB operační paměti RAM spolu s 512 GB interního SSD úložiště. Ceny budou startovat na 20 000 Kč pro model Swift 5 a 15 000 Kč zaplatíte za verzi Swift 3.
Pro náruživé (a majetné) hráče počítačových her má Acer naprostou specialitu v podobě unikátního herního křesla. Nikoliv však takového, jaká běžně znáte u pracovních stolů. Stůl totiž v tomto případě absolutně nepotřebujete.
Za cenu bezmála půl milionu korun dostanete poctivé herní křeslo, herní monitor s pořádným zakřivením, prostorem na další celkem až 3 monitory, herní klávesnici a myš. Tím to však nekončí, herní křeslo disponuje masážními funkcemi, jež se aktivují stiskem jediného tlačítka. Součástí křesla může dále být webkamera, držák na pití, pevná aretace sedačky a další volitelné příslušenství.
Nokia, respektive mateřská společnost HMD Global, přišla na výstavu IFA s jasnou vizí potěšit jak moderní geeky, tak i klasiky. Kromě nových verzí známých smartphonů jsme se tak samozřejmě dočkali i tlačítkových telefonů, jimiž je Nokia známá.
Do světa smartphonů Nokia přinesla hned dva nové modely, které jsou si na první pohled dost podobné. Jak šestka, tak sedmička má trojitý zadní fotoaparát, avšak liší se parametry. Zatímco Nokia 6.2 nabízí se svou cenou asi 6 500 Kč 16Mpx hlavní snímač, o tisícovku dražší sedmička má megapixelů hned 48. Další části fotoaparátu jsou shodné, a mluvíme tedy o 8Mpx ultraširokém snímači a 5Mpx hloubkovém senzoru. Telefony budou pohánět Snapdragony z šestistovkové řady a vývojáři slibují nejnovější Android 10 s až dvouletou podporou aktualizací.
Na výstavě IFA se ukázaly i tři výraznější tlačítkové telefony. V první řadě je to Nokia 2720 Flip – „véčkový“ telefon, který se poněkud překvapivě pyšní procesorem Qualcomm. Nokia 800 Tough je zástupcem odolných telefonů, který má dokonce armádní certifikaci. I zde pak najdete Qualcomm procesor. Dále mají oba zmíněné telefony operační systém KaiOS, který umožňuje stahování jednodušších „chytrých aplikací“, jako je například WhatsApp, Facebook apod. Posledním tlačítkovým telefonem je Nokia 110 (2019). Ta potěší opravdové pragmatiky, protože nenabízí téměř žádné moderní vychytávky, zato ale údajnou výdrž baterie až 18 dní na jedno nabití.
Po nechvalně známé eskapádě problémů s předchozí generací ohebného telefonu od Samsungu se na letošní konferenci IFA výrobce vytasil s vylepšeným modelem skládacího telefonu Samsung Galaxy Fold 5G. Podle všeho to vypadá, že se Samsung poučil a chyby vychytal. Druhým představeným telefonem je nástupce „áčkové“ produktové linie, Samsung Galaxy A90 5G s obřím Super AMOLED displejem a vysokým výkonem.
Po téměř půl roce jsme se dočkali aktualizace skládacího telefonu Samsung Galaxy Fold. Zásadní změnou oproti předchozí verzi Foldu je přepracování otevíracího pantu. Nyní je odolnější díky výztuži z kovových plíšků a před vniknutím prachu brání ochranná fólie. Tou je u letošního modelu zakrytý celý hlavní 7,3" displej a po stranách fólie končí až v útrobách telefonu.
Co se týče designu, ten se prakticky nezměnil. Na vnější straně nalezneme menší 4,6" HD+ Super AMOLED displej, na zádech pak trojici čoček – ultraširokoúhlou (16 Mpx), širokoúhlou (12 Mpx) a teleobjektiv (12 Mpx). Poslední dva senzory disponují optickou stabilizací a teleobjektiv navíc ještě 10násobným digitálním zoomem.
Jak je z názvu patrné, jihokorejský výrobce vybavil telefon též podporou 5G sítí. Samsung Galaxy Fold 5G by měl být dostupný na pultech obchodů už v září tohoto roku, a to v konfiguraci 12 GB RAM a 512 GB interního úložiště za 2 000 EUR (45 tisíc korun).
Podporou 5G sítí Samsung vylepšil i přírůstek do „áčkové“ řady mobilních telefonů, jímž je Samsung Galaxy A90 5G. Telefony v této řadě jsou známé především pro svou nižší cenu. To však pro nově představenou A90 na IFA v Berlíně neplatí. Cena základního modelu by se měla vyšplhat na více než 20 tisíc korun. Co nám za to Samsung nabídne?
Galaxy A90 bude vlajkovou lodí své kategorie, nabídne totiž nevídaný výkon v podobě procesoru Snapdragon 855, který v kombinaci s 8 GB RAM s přehledem překoná všechny dosavadní „A“ modely. A90 se dále může pochlubit obrovským 6,7palcovým Super AMOLED displejem s bezrámečkovým designem a decentním kapkovitým výřezem na přední 32Mpx selfie kameru. Dvojice zadních čoček poskytuje rozlišení 48 a 8 Mpx pro širokoúhlý snímač.
Překvapivá je implementace DeX prostředí pro vytvoření přenosné počítačové stanice z klasického mobilního telefonu, rychlonabíjení či již zmíněná podpora budoucích 5G sítí a dlouhá výdrž baterie o kapacitě 4 500 mAh.
Zatímco většina mobilních společností na IFA 2019 ukazuje své nejnovější vlajkové modely, Huawei si odhalení nechal na později. Smartphonu Huawei Mate 30 se totiž dočkáme až za necelé dva týdny – 19. září v Mnichově. Huawei zato předvedl své vlajkové procesory Kirin 990 a 990 5G.
Oba představené modely procesorů jsou si vesměs dost podobné. Huawei Kirin 990 má 8 jader, dvě běží na frekvenci 2,86 GHz a další dvě na 2,09 GHz. Zbylá čtyři si pak drží stále skvělou hodnotu 1,86 GHz. Verze 5G má frekvenci jen o něco málo vyšší, ale její hlavní potenciál tkví jinde. Už z názvu je totiž poznat, že procesor v sobě bude mít 5G modem. Bude se tak jednat o první komerční procesor, který bude umožňovat využití této doposud neprobádané technologie. Procesory by se měly objevit i v již zmíněném vlajkovém smartphonu Huawei Mate 30.
Ačkoliv byste od Honoru možná čekali nový špičkový fotomobil nebo jiné chytré zařízení, na IFA se firma chlubila spíše na softwarové rovině. Honor 20 Pro sice dostal velmi pěknou novou barevnou variantu Icelandic Frost a přinesl i svoji Vision TV, mnohem zajímavější ale byla AI aplikace, která za pomoci fotoaparátu pomáhá zrakově postiženým.
PocketVision je pro tuto novou aplikaci od Honoru/Huawei poměrně výstižný název. Zrakově postiženým se totiž bude snažit co nejvíce zjednodušit život za pomoci moderních technologií. Aplikace poháněná umělou inteligencí je schopna pracovat ve třech režimech. První převede text v reálném světě do mluveného slova, druhý jej přiblíží pro lepší čtení a třetí pozmění barvy obrazu, což ocení barvoslepí. Škoda jen, že aplikace nepodporuje český jazyk (doufejme jen dočasně). I když je aplikace designovaná hlavně pro Honor 20 Pro, měla by dle všeho fungovat i na několika starších zařízeních. Ke stažení je už teď prostřednictvím Huawei AppGallery.
Asi nejzajímavějším z oznámení LG, která na IFA proběhla, byl smartphone LG G8X ThinQ. Jedná se samozřejmě o vylepšenou verzi již vydaného modelu LG G8 a telefon má v podstatě vše, co byste očekávali od vlajkové lodě. Zajímavostí je podpora Dual Screen pouzdra, které jsme dříve viděli u LG V50 (kde se bohužel nedočkalo valného úspěchu). Na výstavě se objevily i nové 8K OLED televize, které ale svojí cenou značně převyšují hodnotu nového vozu střední třídy.
Zatímco se model LG G8 řadí někam do vyšší střední třídy, u jeho „Xkové“ varianty je směr jasně daný. LG chce vydat svoji vlajkovou loď a napovídají tomu parametry nově oznámeného telefonu. Stejně jako u starších modelů zde sice najdeme procesor Qualcomm Snapdragon 855, ale telefon má o něco větší displej, a hlavně se na přední straně zabydlel hned 32Mpx selfie fotoaparát. Teoreticky řečeno byste ale za pomoci Dual Screen pouzdra mohli selfie kameru využít jako hlavní fotoaparát, což možná byl i trochu šibalský záměr výrobce.
I když se pouzdro pro LG G8X nazývá Dual Screen, můžeme říci, že název je trochu zavádějící. Oproti tomu, co měl LG V50, má totiž pouzdro o jeden displej navíc. Celkově tedy máte telefon se třemi displeji – hlavním, sekundárním (který dokonale kopíruje vzhled hlavního) a nakonec terciárním, který je značně menší a černobílý. Slouží k zobrazení notifikací, aniž byste museli telefon otevírat.
Na výstavě IFA 2019 se samozřejmě objevilo i pár menších oznámení. Krátce si některá z nich shrneme níže.