Vyberte prvek na stránce, kterého se chyba týká

Intel Optane Memory (PODROBNÝ TEST)

Zobrazit katalog
https://cdn.alza.cz/Foto/ImgGalery/Image/intel-optane-ssd.jpg

Nemáte trpělivost na klasický „plotňák“? Intel Optane Memory váš HDD nakopne takovou silou, že už se vám o SSD nebude ani zdát. Inteligentní cache pamět 3D Xpoint je tu a my už máme otestováno. Jaké jsou její rychlosti, jaké výhody a nevýhody? Zjistíte v naší podrobné recenzi.

Test Intel Optane Memory – obsah

Intel Optane Memory není SSD, ale spíše RAM

Aby bylo jasno, tato revoluční cacheovací paměť není náhradou za klasické SSD disky, ale určitým způsobem kapacitně nahrazuje operační paměť. Spojení "SSD Intel Optane" je tak mylné. Rozdíl je ten, že RAM je volatilní, což znamená, že po vypnutí či restartu PC ztratí veškerá data. Intel Optane Memory na rozdíl od RAM volatilní není, a proto v ní zůstávají uložená data i po ztrátě napětí. Tato cacheovací novinka má smysl především v kombinaci s klasickým HDD diskem. Poslouží totiž jako velmi výkonný urychlovač, který posune běžný plotnový disk na úroveň klasického SSD disku.

iIntel Optane 900p
Chcete nejrychlejší SSD na trhu? Pak pro vás máme naprostou novinku v podobě Intel Optane 900p s kapacitou 280 GB a 480 GB. Jedná se o SSD ve formátu přídavné karty do slotu PCI Express 3.0 ×4 nebo ve formátu U.2. Obě varianty jsou stejně výkonné a konkurenci převyšují svým výkonem zhruba pětinásobně. Společně s nákupem Intel Optane 900p od nás obdržíte i milou pozornost v podobě vesmírné lodi Sabre Raven do Star Citizen. A pokud jste o Star Citizen ještě neslyšeli, mrkněte na náš preview. Tahle hra totiž rozhodně stojí za pozornost.

Parametry, specifikace a cena Intel Optane Memory 16GB a 32GB

Cena Intel Optane Memory s ohledem k parametrům a specifikacím není nikterak závratná. Zvláště s přihlédnutím ke skutečnosti, že v kombinaci s běžným HDD dokáže zastoupit i SSD disk. Koneckonců posuďte sami.

Intel Optane MemoryIntel Optane Memory 16GBIntel Optane Memory 32GB
Random read190,000 IOPS240,000 IOPS
Random Write35,000 IOPS65,000 IOPS
Sekvenční čtení900 MB/s1,350 MB/s
Sekvenční zápis145 MB/s290 MB/s
Latence čtení7 us9 us
Latence zápis18 us30 us
Výdrž zápisu (TBW)182.5 TB182.5 TB
Záruka 5 let5 let
RozhraníPCIe NVMe 3.0 x2PCIe NVMe 3.0 x2
Cena1 449 Kč2 459 Kč

Představení Intel Optane Memory

Intel Optane Memory M.2 3D XPoint HDD cache acceleratorIntel Optane Memory 16GB M.2 ASUS MAXIMUS IX APEX

Paměťový modul Intel Optane Memory je formátu M.2 2280-S1-B-M. Rozměr (délka disku) je klasických a nejčastěji používaných 80 mm. Kompatibilní je pouze s procesory 7. generace Intel Core Kaby Lake a deskami s chipsetem řady Intel 200. Taktéž je zajištěna přímá podpora nové platformy Intel Basin Falls, která s sebou přináší až 12jádrové procesory Intel Skylake-X a 4jádrové Intel Kaby Lake-X. Jako operační systém pak slouží výhradně Windows 10 64bit, který musí být nainstalován na SATA zařízení (HDD, SSHD, SSD). 

Na jakém PC jsme Intel Optane Memory testovali?

Testy Intel Optane Memory založené na reálných scénářích

Benchmark PCMARK 8 od Futuremarku je zde sice už delší dobu, ale stále jde o poslední verzi sady testů, která dokáže relevantně otestovat úložné prostory na bázi reálných úkonů, s kterými se setkáme. Podíváme se tedy, jaký vliv má Intel Optane Memory při spouštění počítače, jak funguje v herním prostředí, jak na tom budete, když zrovna dostanete kreativní náladu (Adobe), a samozřejmě se nevyhneme klasické práci (Office).

Nabíhání počítače (Boot time) s Intel Optane Memory

BOOT TIME HDD Intel Optane Memory SSD NVMe

Pokud stále máte nainstalovaný operační systém na pevném disku, Intel Optane Memory vám vytrhne trn z paty. Otázkou ale je, proč mít OS na HDD, když už tu jsou dlouhou a předlouhou dobu SSD disky, které se primárně používají právě pro instalaci operačního systému. Pro zajímavost jsem tuto skutečnost ale změřil.

Intel Optane Memory a hra World of Warcraft v rychlostních testech 

World of Warcraft HDD Intel Optane Memory SSD NVMe

V testu je měřena doba, jak dlouho bude trvat, než se hráč dostane přímo do hry od chvíle, kdy hru spustí. S Intel Optane Memory byl klasický HDD rychlejší o 46,26 % než bez této nové cache paměti s technologií 3D XPoint.

Intel Optane Memory ve hře Battlefield 3 a zrychlení pevného disku

Battlefield 3 HDD Intel Optane Memory SSD NVMe

Adobe Photoshop, InDesign, After Effects a Illustrator s Intel Optane Memory

Adobe Photoshop Light HDD Intel Optane Memory SSD NVMe

PCMARK 8 má dva stupně testů pro Adobe Photoshop. Jeden je lehčí, čte a zapisuje méně dat, druhý těžší, který vykonává práci s více daty. S Intel Optane Memory byla práce z pevného disku (HDD) o 32,96% rychlejší než bez cachovacího M.2 modulu. Nikoho nepřekvapí, že SSD disk s protokolem NVMe závod vyhrál. Překvapit už ale může kombinace klasického SATA SSD disku s Intel Optane Memory, kde byl finální výsledek horší, jelikož byl horší i celkový zápis dat.

Adobe Photoshop Heavy HDD Intel Optane Memory SSD NVMe

Při práci s více soubory pak vychází rozdíl v rychlosti samostatného pevného disku o 24,51 % s Intel Optane Memory.

Adobe InDesign HDD Intel Optane Memory SSD NVMe

Při práci s Adobe InDesign jsou výsledky po přidání Intel Optane Memory ke klasickému plotnovému disku daleko zajímavější, úkony se nám zrychlí o 56,82 %, což je hodně slušný výsledek, který zaostává jen o pár procent za klasickým SSD diskem.

Adobe After Effects HDD Intel Optane Memory SSD NVMe

49,54 % – o tolik si zrychlíme klasický harddisk při práci s Adobe After Effects, pokud k němu připojíme Intel Optane Memory.

Adobe Ilustrator Intel Optane Memory SSD NVMe

V Adobe Illustrator je zrychlení také pěkně znát, mluvíme o zrychlení HDD o nějakých 51,79 % po přidání Intel Optane Memory.

Microsoft Office Word, Excel, PowerPoint a zrychlení HDD s Intel Optane Memory 

Microsoft Office Word Intel Optane Memory SSD NVMe

V klasické kancelářské práci nám Intel Optane Memory urychlí načítání a zápis dat z pevného disku o 33,64 %. 

Microsoft Office Excel Intel Optane Memory SSD NVMe

Ovšem při práci v Microsoft Excel se nám práce se soubory z HDD po zapojení Intel Optane Memory urychlí o více než polovinu, přesně o 54,23 %. Paráda.

Microsoft Office PowerPoint Intel Optane Memory SSD NVMe

Stejně milé zrychlení na nás čeká i v Microsoft PowerPoint, pokud ke klasickému hardisku přidáme cach pamět Intel Optane Memory. 54,19 % – to už ušetří nějaký ten čas a zvýší efektivitu práce, že? 

Benchmark testy Intel Optane Memory s HDD a SSD

V druhé části této recenze si porovnáme klasické výkonnostní testy ve známém benchmarku Anvil's Storage Utilities.

Anvil's Storage Utilities a HDD 2TB Seagate Barracuda

Anvils Storage Utilities Intel Optane Memory SSD NVMe

Výsledky klasického, samotného HDD bez Intel Optane Memory nejsou nic moc. 4K, malé soubory, u kterých jsou rychlosti nejdůležitější, jsou opravdu nízké. Pojďme se podívat na to, co se stane, když přidáme modul Intel Optane Memory.

Anvil's Storage Utilities a 2TB HDD Seagate Barracuda + Intel Optane Memory 16GB

Anvils Storage Utilities HDD Intel Optane Memory SSD NVMe

Překvapeni, že? Rychlosti včetně doby odezvy (Resp. time) jsou úplně někde jinde. Celý systém s Intel Optane Memory je krásně svěží a už nemusíte oplývat takovou mírou trpělivosti, jako kdybyste měli jen samotný pevný disk.

Anvil's Storage Utilities a Micron M1100

Anvils Storage Utilities HDD Intel Optane Memory SSD NVMe

Klasické SATA SSD, v našem případě Micron M1100, který se používá hlavně do notebooků, není po stránce čtení tak výkonný jako HDD v kombinaci s Intel Optane Memory, zato ale disponuje lepším zápisem. Pojďme zjistit, co se stane, když k SATA SSD připojíme tuto novou cache vychytávku s technologií 3D Xpoint.

Anvil's Storage Utilities a Micron M1100 + Intel Optane Memory 16GB

Anvils Storage Utilities HDD Intel Optane Memory SSD NVMe

Opět, částečně na úkor rychlostí zápisu se SATA SSD s Intel Optane Memory stává bleskurychlým SSD s krásně svižnou odezvou po stránce čtení. Na závěr si dáme pro porovnání ještě Samsung 960 EVO 256GB NVMe, který je velmi svižným M.2 SSD diskem.

Anvil's Storage Utilities a Samsung 960 EVO 256GB

Anvils Storage Utilities HDD Intel Optane Memory SSD NVMe

SSD disky do M.2 slotu s protokolem NVMe jsou už trochu jiná liga. Ve větší kapacitě jsou ale samozřejmě dražší, za 2TB variantu zaplatíte skoro 35 000 Kč, přitom 2TB HDD s Intel Optane Memory (32GB) vás vyjde na cca 4 588 Kč a s 16GB variantou na 3 608 Kč. Samozřejmě, není to jedno a to samé, ale s pomocí Intel Optane Memory jde o hodně slušnou a levnou cestu, jak zrychlit váš pevný disk. 

Závěr recenze aneb Intel Optane Memory vypadá super, ale?

Intel Optane Memory je revoluční novinkou. Dokáže totiž pevným diskům vrátit slávu, kterou měly, než se objevily první SSD disky. Zároveň tzv. inteligentní cacheování funguje velmi dobře, jelikož se zdá, že i menší Intel Optane Memory 16GB  nepředstavuje problém po stránce kapacity. Intel RST driver prostě moc dobře ví a umí vyhodnotit, čemu se má věnovat a čemu ne.  

Otázkou však zůstává, komu se Intel Optane Memory vyplatí, a to hlavně z důvodu omezení kompatibility na nejnovější hardware, kterým jsou základní desky s chipsetem Intel 200 a procesory Intel Core 7. generace Kaby Lake. Za zmínku možná stojí i nutnost operačního systému Windows 10. Já osobně, jako nadšenec a overclocker, samozřejmě provozuji vždy to nejnovější a ani se neřadím mezi zaryté odpůrce nejnovějšího operačního systému, ale to samozřejmě není případ všech. Tato inteligentní cache paměť s technologií 3D Xpoint je dle mého důvod k upgradu hlavně tehdy, pokud stále provozujete pevné disky. I přesto, že jsem se HDD již před lety vzdal, a to především kvůli hluku, pokud budu někdy pevný disk opět potřebovat, bude kombinace s Intel Optane Memory jasná volba. Pokud nemáte ve svém počítači klasický SSD disk, ale stále používáte HDD klasiku, měli byste tento super urychlovač pevného disku určitě zvážit. Osobně doporučuji si tuto vychytávku minimálně vyzkoušet, budete mile překvapeni.

Recenze Intel Optane Memory – hodnocení

Hodnocení95 % Alza.cz

Hlavní parametry

Výkon

100 %

Cena

80 %

Inteligentní cacheování

100 %

Klady

  • Výrazné zrychlení počítače založeném na HDD
  • Skvělé rychlosti čtení (hlavně) i zápisu
  • Výborná odezva celého systému (nízké latence)
  • Inteligentní cacheování (max. 32GB nepředstavuje problém)

Zápory

  • Omezení pouze na současnou platformu

Michal Mikle
Jmenuji se Michal Mikle, jsem overclocker a baví mě výkon. Tam, kde je možnost z hardwaru vymáčknout i tu poslední kapku síly, tam nesmím chybět. Na taktování miluji především adrenalin a posouvání limitů komponent a mne samotného. K této bohulibé aktivitě používám především tekutý dusík, kompresorové metody, ale rád si pohraji i s vodou (někdy podchlazenou) a nepohrdnu ani kvalitním vzduchovým chlazením.

Alza ocenění

Intel Optane Memory je inovativní novinkou, která velmi urychluje práci s pevnými disky, disponuje skvělými rychlostmi čtení a mnohonásobně zvyšuje responzivitu celého počítače, a proto jí udělujeme zlatého Alzáka jako naše nejvyšší ocenění!

V souvislosti s Intel Optane SSD a 3D XPoint čipem by vás mohlo zajímat

Intel Optane Memory 32GB M.2 80MM
SSD disk rozhraní M.2, PCIe NVMe 3.0 x2, čtení až 1350MB/s, zápis až 290MB/s, 22x80mm, kompatibilní s čipsety B250/ H270/ Z270/ Z370 + Kaby Lake Core CPU 7. generace a vyšší

Intel Optane Memory 32GB M.2 80MM - SSD disk
-32%
-32% 2 190,-
1 489,-
Koupit
Skladem > 5 ks
Objednací kód: NR111t7e
Intel Optane Memory 16GB M.2 80MM
SSD disk rozhraní M.2, PCIe NVMe 3.0 x2, čtení až 900MB/s, zápis až 145MB/s, 22x80mm, kompatibilní s čipsety B250/ H270/ Z270/ Z370 + Kaby Lake Core CPU 7. generace a vyšší

Intel Optane Memory 16GB M.2 80MM - SSD disk
-36%
-36% 1 390,-
889,-
Koupit
Skladem > 5 ks
a na 4 prodejnách
Objednací kód: NR111t7b
0
Vytisknout
Zkuste nové Alza Premium Moje Alza Přihlásit Jak nakoupit
WEB5