AP+ nový vizuál AD mini

Intel Optane Memory (PODROBNÝ TEST) – Co přinesla aktualizace?

Zobrazit katalog

Recenze

Aktualizováno

Nemáte trpělivost na klasický „plotňák“? Intel Optane Memory váš datový HDD nakopne takovou silou, že už se vám o SSD nebude ani zdát. Inteligentní cache paměť 3D Xpoint je tu a my už máme otestováno. Jaké jsou její rychlosti, jaké výhody a nevýhody? A jakou roli hraje tato fičura v našich Alza herních a pracovních sestavách a laptopech? Zjistíte v naší podrobné recenzi.

i Jak jsme znovu testovali pevné disky s Intel Optane Memory? Recenze, kterou právě čtete, je updatnutou verzí té první, kdy Optane Memory fungovala pouze s diskem, na němž byl nainstalovaný operační systém. V tu dobu zařízení nedávalo moc velký smysl. Změna přišla před pár měsíci s ovladačem RTS 16, který začal umožňovat urychlení sekundárního úložiště, v našem případě urychlení tzv. pevného datového disku, na němž není nainstalovaný operační systém. Smyslem opětovného testování bylo zjistit, zda existuje reálné využití Intel Optane Memory v kombinaci s několika pevnými disky různé kapacity, které mimo jiné najdete v našich herních sestavách (GameBoxech), ale i v pracovních office PC a některých laptopech.

Intel Optane, vše co potřebujete vědět

Chcete ze svého počítače vymáčknout maximální výkon a máte stále pouze plotnový disk? Řešením je horká novinka v podobě revoluční Intel Optane Memory do slotu M.2. Právě s jeho pomocí zrychlíte počítač až o 28 %, a načítání her pak dokonce o neskutečných 65 %. Později ještě navíc dorazí nové SSD Intel Optane s pamětmi 3D XPoint. Co o nich víme? Jaký protitah chystá Samsung? Nebo vás zajímá cena a papírové specifikace společnosti Intel proti benchmark testům? Čtěte více!

Hlavní výhody Intel Optane Memory

 • Úplně první nasazení revolučních paměťových čipů s technologií Intel 3D XPoint
 • Až tisíckrát rychlejší než NAND paměti využívané v obyčejném SSD
 • Slouží jako cachovací úložiště s extrémně vysokou rychlostí pro čtení i zápis
 • Standardní PC s plotnovým diskem zrychlí o 28 %, načítání her až o 65 %
 • V domácím prostředí je Intel Optane Memory navržen pouze jako doplněk k plotnovému disku
 • Oproti běžným SSD diskům o několik řádů prodloužená životnost

Standardní SSD disk vs. cachovací Intel Optane Memory

Klasické SSD vždy funguje jako diskové úložiště. Slouží zejména k instalaci operačního systému a nejčastěji používaných programů. Kapacita startuje na úrovni 64 GB, kam se operační systém Windows 10 vejde docela snadno. Ideální velikost v dnešní době je však 256 GB. Oproti tomu nová Intel Optane Memory slouží výhradně jako cachovací prostor, do kterého si operační systém ve spolupráci s čipovou sadou ukládá nejčastěji používané soubory.

Intel tuto technologii pojmenoval Smart System Acceleration. Jedná se o spojení dvou předchozích generací Intel Smart Response a Intel Rapid Storage Technology, které se již kolem roku 2010 snažily mohutně rozšířit kombinaci SSD a HDD. To znamená, že se ke slovu opět dostává cachovací úložiště tvořené kapacitně malým, ale extrémně rychlým SSD.

i Cachovací paměť
Intel Optane Memory je navržena jako cachovací paměť. Jedná se o virtuální prostor, do kterého se na základě automatické analýzy ukládají nejčastěji používané soubory. Cachovací paměť má mnohem vyšší rychlost čtení i zápisu než plotnový disk, a proto jej dokáže urychlit na úroveň klasického SSD. Díky spolupráci klasického HDD a Intel Optane Memory dojde ke znatelnému zvýšení odezvy operačního systému i pravidelně používaných programů nebo her.

Jednoduše: Co je Intel Optane Memory? Hlavní klady a proč je tak revoluční?

Intel 3D XPoint, nová paměťová technologie pro Intel Optane SSD

Intel 3D XPoint je revoluční typ paměťových čipů určených výhradně pro SSD Intel Optane a představuje největší průlom v oblasti pamětí, kde hraje doposud hlavní roli typ NAND představený už v roce 1989. Úzká spolupráce společností Intel a Micron Technology konečně přináší potřebný revoluční krok. Jejich společná technologie pamětí 3D XPoint v sobě slučuje výkon, spolehlivost i zvýšenou hustotu zápisu. 

Jednou z největších předností Intel Optane SSD disku je odstranění největšího omezení aktuálně využívaných NAND pamětí, tedy omezené životnosti. U NAND paměti je totiž nutné promazat poměrně velké bloky i jen kvůli zápisu dat o velikosti několika bajtů. Kvůli tomu dochází k neustálému přepisování konkrétních oblastí disku a rychlejšímu opotřebení. Naproti tomu Intel 3D XPoint paměti mají jednotlivé bloky o velikosti pouze jednoho bajtu, takže vždy dojde k vymazání jen konkrétní části.

Intel Optane, 3D XPoint paměti

Dle oznámených specifikací můžeme počítat s nárůstem životnosti SSD disku v řádu stovek procent. Konkrétně u modelu Intel Optane DC P4800X můžete každý den 30× přepsat jeho velikost (375 GB) po dobu pětileté záruky, což dává možnost zapsat přibližně 12 PB dat. Dnešní SSD zvládnou jen 400 TB (dle kapacity).

SSD (Solid State Drive) úložiště

i NAND paměť je dnešní standard
SSD jsou tvořeny tištěným spojem s ovládací elektronikou a NAND flash paměťovými čipy, do nichž jsou ukládána data. NAND flash paměti si totiž udrží uložený stav i při vypnutém napájení (na rozdíl od SSD založených na pamětech DRAM). NAND paměť je používána ve všech moderních přístrojích počínaje různými multimediálními přehrávači a konče USB klíčenkami.

Intel Optane Memory (Optane 8000p), cachovací disk pro domácí PC

Začněme představením varianty Intel Optane Memory (dříve nazývané Intel Optane 8000p) s 3D XPoint paměťovými čipy, jejímž cílovým určením jsou domácí nebo kancelářské počítače. Jedná se o malou kartu určenou pro moderní slot M.2, která se postará o cachování nejčastěji používaných programů. V zásadě má posloužit jako náhrada za obyčejné SSD a přiznejme si, že po stránce přenosových rychlostí ho i velmi výrazně předčí. Přenosová rychlost sekvenčního čtení je totiž dle specifikací až 1 200 MB/s, zápis kolem 280 MB/s. Při čtení je tak zhruba 2× výkonnější než nejlepší SSD disk.

Intel Optane Memory

Kvůli vysokým výrobním nákladům a 3D XPoint technologii je kapacita na první pohled menší, což ale nepředstavuje žádný problém díky inteligentnímu cachování, kdy ovladač ví, kterým souborům věnovat pozornost a kterým ne. O tom jsme se přesvědčili v našich TESTECH. V nabídce je k dispozici úložiště v 16 nebo 32GB variantě. Intel Optane Memory tedy využijete vždy jen v kombinaci s mechanickým HDD diskem. V tomto případě docílíte nárůstu výkonu systému až o 28 % a načítání her může zrychlit až o 65 %. Ceny Intel Optane Memory očekáváme na úrovni 1 400 Kč (16 GB) nebo 2 400 Kč (32 GB). Uvedení na trh je naplánované už na 21. dubna.

Intel Optane Memory, grafy výkonu

Porovnání Intel Optane Memory, specifikace, předpokládaná cena a datum vydání

Porovnávaná oblast Intel Optane Memory 16 GB Intel Optane Memory 32 GB
Sekvenční čtení 900 MB/s 1 350 MB/s
Sekvenční zápis 145 MB/s 290 MB/s
Náhodné čtení 190 000 IOPS 240 000 IOPS
Náhodný zápis 35 000 IOPS 65 000 IOPS
Spotřeba 3,5 W 3,5 W
Maximálně zapsaná data 182,5 TB 182,5 TB
Formát M.2 M.2
Rozhraní PCIe NVMe 3.0 ×2 PCIe NVMe 3.0 ×2
Cena 1 400 Kč 2 400 Kč
Datum vydání 6. 5. 2017 6. 5. 2017
* Ceny k 17. 8. 2018
! S procesorem řady Skylake máte u Optane paměti smůlu
Ano, je to tak. Pokud chcete požívat výhody moderního úložiště Intel Optane Memory včetně 3D XPoint čipu, tak musíte kompletně přestoupit na platformu Kaby Lake a pořídit si odpovídající základní desku.

Intel Optane Memory pouze se základní deskou s čipovou sadou Z270, H270 a B250

Paměť Intel Optane Memory požaduje ke svému bezchybnému fungování potřebnou oporu v moderní čipové sadě neboli chipsetu. V této oblasti máme aktuální, ale poněkud nepříjemnou zprávu pro majitele starších PC. Cachovací paměť Intel Optane Memory lze využít jen s nejmodernějším hardwarem. Konkrétně jsou podporovány základní desky postavené na čipové sadě Z270, H270 nebo B250. Právě u nich je společností Intel garantovaná maximální kompatibilita v rámci modelových řad různých výrobců. Stejně tak je nutností operační systém Windows 10 64bit.

Intel Optane; instalace; vkládání do základní desky

CPU Kaby Lake a Intel Optane Memory, ideální základ pro nové PC

Kaby Lake je třetí generací procesorů Intel postavenou na 14nm výrobním procesu. Oproti předchozí řadě Skylake však nabízí mnohem lepší optimalizaci, což má za následek vyšší procesorový výkon i při stejných taktech. Pro stavbu moderního počítače tak nemá žádný smysl uvažovat nad jinou platformou. Procesory Intel Kaby Lake jsou sice plně funkční i na starších čipových sadách Z170, H170 a B150, ale přijdete tak o řadu moderních funkcí. Z těch hlavních musíme zmínit chybějící podporu pro revoluční Intel Optane Memory a kompatibilitu pro další plánovanou generaci procesorů nazvanou Coffee Lake.

Spolupráce Intel a Micron? Samsung reaguje oznámením Z-NAND

Spolupráce Intelu a Micronu rozhodně nenechává v klidu hlavní konkurenci, kterou ve sféře SSD bezpochyby představuje společnost Samsung. Její odpovědí na revoluční Intel 3D XPoint jsou SSD disky bez mechanických částí založené na pamětech Z-NAND. Nejde tedy o radikální změnu technologie, ale jen o vylepšenou verzi klasických pamětí NAND.

Ty jsou aktuálně velmi často využívány v režimech MLC a TLC. Jedná se v podstatě o dvojité a trojité přepisování jedné paměťové buňky, což má za následek menší přenosové rychlosti a nižší garantovanou životnost. Oproti tomu Z-NAND bude používáno čistě v režimu SLC, tedy půjde jen o uložení jednoho bitu do jedné buňky. Přínos je naprosto jasný v podobě citelného nárůstu přenosových rychlostí a prodloužení životnosti.

Intel Optane náhled

Serverový Intel Optane SSD DC P4800X využívá rozhraní NVM express

Intel však nezapomněl ani na firemní zákazníky s obřími servery nebo velká datacentra. Právě pro ně si nachystal profesionální řešení v podobě Optane SSD DC P4800X s kapacitou až 1,5 TB a rozhraním NVM express, aby potenciál spočívající v 3D XPoint čipu mohl být využit na maximum!

Právě u profesionálního nasazení je potřeba nakombinovat vysokou kapacitu s extrémní rychlostí. Intel proto vyvinul nízkoprofilovou kartu do slotu PCI Express 3.0 ×4, která využívá moderní rozhraní NVMe a pod pasivním chladičem se nachází nejen samotné paměťové čipy, ale i speciální diskový řadič od Intelu. Na výběr bude prozatím z kapacit 375 GB, 750 GB a 1,5 TB, přičemž cena u 375GB modelu se předpokládá kolem 45 000 Kč.

Intel Optane SSD DC P4800X

Benchmark testy serverového Intel Optane SSD

Úložiště Intel Optane SSD DC P4800X zamíří zcela určitě do mnoha serveroven a datacenter. Přínos v podobě rychlé a odolné cache 3D XPoint paměti je zcela zřetelný. Rychlost sekvenčního čtení se pohybuje kolem hodnoty 2,4 GB/s a čtení 2 GB/s. Hodnoty IOPS při větší zátěži pak nabízí zcela neskutečná čísla 550 000 (čtení) / 500 000 (zápis). Jedná se přibližně o pětinásobek dnes používaných SSD.

Intel Optane SSD DC P4800X, benchmark

Klíčový parametr SSD je IOPS

i Co znamená IOPS?
Pro zrychlení celého systému je klíčový parametr náhodného čtení a zápisu. Výrobci jej udávají v jednotkách IOPS (Input-output Operations Per Second, tedy vstupně-výstupní operace za vteřinu). Nejrychlejší SSD disky dosahují rychlostí až 100 000 IOPS při náhodném čtení a 90 000 IOPS při zápisu. Rozdíly mezi nimi a pevnými mechanickými disky s rychlostí kolem 125 až 150 IOPS tedy dosahují několika řádů.

Po technologické stránce nabízí Intel Optane Memory vysoké rychlosti a výrazně prodlouženou životnost. Z našeho pohledu je největší výhodou možnost urychlení vysokokapacitních pevných disků na úroveň klasických SSD disků, které stojí jen zlomek toho, co stojí varianty nejnovějších NVMe SSD o stejné kapacitě.  

Podrobný test Intel Optane Memory – OBSAH

 1. Intel Optane Memory není SSD, ale spíše RAM
 2. Parametry, specifikace a cena Intel Optane Memory 16 GB a 32 GB
 3. Představení Intel Optane Memory
 4. Na jakém PC jsme Intel Optane Memory testovali?
 5. Herní testy: Hrajeme z HDD disku s Intel Optane Memory
 6. Testy Intel Optane Memory založené na reálných scénářích
 7. Testujeme Intel Optane Memory v bechmarcích pro HDD a SSD
 8. Závěr recenze aneb Intel Optane Memory má konečně smysl
 9. Hodnocení Intel Optane Memory

Intel Optane Memory není SSD, ale spíše RAM

Aby bylo jasno, tato revoluční cachovací paměť není náhradou za klasické SSD disky, ale určitým způsobem kapacitně nahrazuje operační paměť. Spojení „SSD Intel Optane“ je tak mylné. Rozdíl je ten, že RAM je volatilní, což znamená, že po vypnutí či restartu PC ztratí veškerá data. Intel Optane Memory na rozdíl od RAM volatilní není, a proto v ní zůstávají uložená data i po ztrátě napětí. Tato cachovací novinka má smysl především v kombinaci s klasickým, datovým HDD diskem. Poslouží totiž jako velmi výkonný urychlovač, který posune běžný plotnový disk na úroveň klasického SSD disku.

iIntel Optane 900p
Chcete nejrychlejší SSD na trhu? Pak pro vás máme naprostou novinku v podobě Intel Optane 900p s kapacitou 280 GB a 480 GB. Jedná se o SSD ve formátu přídavné karty do slotu PCI Express 3.0 ×4 nebo ve formátu U.2. Obě varianty jsou stejně výkonné a konkurenci převyšují svým výkonem zhruba pětinásobně. Společně s nákupem Intel Optane 900p od nás obdržíte i milou pozornost v podobě vesmírné lodi Sabre Raven do Star Citizen. A pokud jste o Star Citizen ještě neslyšeli, mrkněte na naše preview. Tahle hra totiž rozhodně stojí za pozornost.

Parametry, specifikace a cena Intel Optane Memory 16 GB a 32 GB

Cena Intel Optane Memory s ohledem na parametry a specifikace není nikterak závratná. Zvláště s přihlédnutím ke skutečnosti, že v kombinaci s běžným HDD dokáže zastoupit i SSD disk. Koneckonců posuďte sami.

Intel Optane Memory Intel Optane Memory 16 GB Intel Optane Memory 32 GB
Random read 190,000 IOPS 240,000 IOPS
Random Write 35,000 IOPS 65,000 IOPS
Sekvenční čtení 900 MB/s 1,350 MB/s
Sekvenční zápis 145 MB/s 290 MB/s
Latence čtení 7 us 9 us
Latence zápis 18 us 30 us
Výdrž zápisu (TBW) 182,5 TB 182,5 TB
Záruka  5 let 5 let
Rozhraní PCIe NVMe 3.0 x2 PCIe NVMe 3.0 x2
Cena 889 Kč 1 539 Kč
* Ceny k 17. 8. 2018

Představení Intel Optane Memory

Intel Optane Memory M.2 3D XPoint HDD cache accelerator Intel Optane Memory 16GB M.2 ASUS MAXIMUS IX APEX

Paměťový modul Intel Optane Memory je formátu M.2 2280-S1-B-M. Rozměr (délka disku) je klasických a nejčastěji používaných 80 mm. Kompatibilní je s procesory Intel sedmé, osmé a nadcházející deváté generace Intel Core Kaby Lake, Coffee Lake (i Refresh) a deskami s chipsetem řady Intel 200 až 390 Intel Chipset. Taktéž je zajištěna přímá podpora nové platformy Intel Basin Falls, která s sebou přináší až 18jádrové procesory Intel Skylake-X a 4jádrové Intel Kaby Lake-X. Jako operační systém pak slouží výhradně Windows 10 64bit, který musí být nainstalován na SATA zařízení (HDD, SSHD, SSD). 

Na jakém PC jsme Intel Optane Memory testovali?

i Nové notebooky a PC s Intel Optane Memory  V naší nabídce naleznete počítače s Intel Optane, které urychlují sekundární, datový pevný HDD disk na úroveň rychlého SSD disku. V nabídce jsou jak GameBoxy, herní stroje, tak PC určená do kanceláře. A tím to nekončí. Pokud se poohlížíte po novém laptopu, máme pro vás připraveny i notebooky s Intel Optane.

Test: Hrajeme z HDD disku s Intel Optane Memory

Jak Intel Optane funguje a jaký rozdíl je mezi RAM operační pamětí a touto specialitkou, může být těžké pochopit. Proto věnujte následujícím řádkům pozornost. Asi se všichni shodneme, že v druhé řadě po nízkém FPS ve hrách dokážou zábavu otrávit dlouhé loadingy, jinými slovy nekonečně dlouhé načítání. Když poprvé načítáte hru, ale i lokaci či nějaké kolo, level nebo oblast, veškerá data se načítají z HDD disku do RAM, a v dalším případě, kdy jsou data potřeba, je pevný disk využíván jen minimálně. Drtivá většina dat je k dispozici v operačních pamětích. Ačkoliv jak uvidíte v jednom z testů, existují i výjimky a ty mohou, jak víme, leckdy tvořit pravidlo. 

Jak číst v grafech? Vysvětlení na CS: GO

Intel Optane Memory; CS:GO; loading

Jako první jsem zvolil nejhranější klasiku v podobě Counter Strike. Zprvu může graf vypadat složitě, ale opak je pravdou. Na obrázku můžete vidět dva základní stavy. HDD s údajem v závorce znamená test načítání hry pouze s pevným diskem. HDD + IOM (Intel Optane Memory) je rychlost, kdy pevnému disku pomáhá naše oblíbená fičura, Optane Memory.

1st run, tedy první načítání hry vždy probíhá z pevného disku. Pokud je v kombinaci s HDD zapojena Optane Memory, IOM se v podstatě učí a zjišťuje, jaká data si má zapamatovat a mít k dispozici, aby další načítání bylo bleskurychlé. 

2nd a 3rd run, tedy načítání hry podruhé a potřetí, máme ve dvou variantách. V červené barvě jde o loading pouze s HDD, kdy jsou herní data uložena v RAM, a v modré barvě jsou soubory uloženy v Intel Optane Memory. 

Coldboot je to, co nás na grafu zajímá nejvíce a proč dáváme Optane Memory do našich GameBoxů (herních sestav), kde jsou velké pevné disky, ale i do kancelářských PC i laptopů. Coldboot je stav, kdy dojde k restartu počítače, vypnutí či v krajních případech ztráty napájení, výpadku proudu, vybití baterky a podobně. Celý vtip spočívá v již zmíněné volatilitě paměťových čipů. Ve chvíli, kdy operační paměti přijdou o napájení, přijdou o všechna uložená data. Intel Optane Memory naopak volatilní není a i po dlouhé době, kdy máte vypnuté PC, máte k dispozici data, na která byste jinak čekali z nesmírně pomalého pevného disku.

Test Intel Optane Memory: World of Warcraft

Intel Optane Memory; World of Warcraft

Když jsme si vysvětlili, jak se orientovat v grafech, můžeme přeskočit k příkladu z praxe, který zná celkem dost z nás. World of Warcraft, nesmrtelná klasika. Klasický herní scénář se neobejde bez tuny loadingů. Chodíte Battlegroundy, Arény, každou chvíli máte loading. Cestujete po mapě, lezete do portálů a chodíte dungueony. V horším případě wipujete na raidech a váš raid leader na vás neustále řve, kde sakra jste, a marně mu vysvětlujete, že vám to trvá, protože máte WoWko na harddisku. PCMARK 8 testuje všechny možné příležitosti, s nimiž se při hraní setkáte, a množství scénářů můžete vidět zprůměrované právě v grafu. Právě vychází Battle for Azeroth a jistě se vyplatí mít svižné hraní.

Nehledě na to, že ač jde lehce o „nejhorší možný scénář“, všichni víme, že se začátky datadisků leckdy neobejdou bez disconnectů a někdy je provází i errory, kterým pomůže jedině restart PC. Díky Intel Optane Memory tak můžete váš PC restartovat třeba 50× za sebou, a stejně budete mít k dispozici ultrarychlé načítání, které vidíte na grafu v modré barvě.

Test Intel Optane Memory: Assassin's Creed – když ani RAM nepomůže 

Intel Optane Memory; Assassin's Creed: Origins

Jedním z nejčastějších argumentů proti Intel Optane Memory bývá, že to, co IOM nabízí, je práce RAM. Ano, je, ale platí to stoprocentně vždy? Nejnovější Assassin's Creed je tak trochu výjimkou. Jak vidíte na grafu, počáteční načítání hry trvalo 45 vteřin, dlouhá doba. Při druhém a třetím načítání (2nd a 3rd run) mělo ale vše být rychlejší bez pokoušení naší trpělivosti. Bohužel, klasický postup u této hry nefunguje a RAM urychlí další načítání pouze o cca 5 vteřin. 

Právě zde se ukazuje síla IOM tzv. Inteligentního Cachování, která si poradí i s touto záležitostí. Druhé a třetí načítání s IOM už trvá o 25,5 vteřiny méně než první načítání, a je tedy o cca 20 vteřin rychlejší, než jak to má fungovat s RAM operačními pamětmi. Série Assassin's Creed byla vždy co se týče práce s datovými úložišti trochu jedinečná. Pamatuji si doby, kdy na trh přicházely první SSD disky od Intelu a už tehdy byl znát rozdíl v plynulosti hry kvůli extrémnímu množství načítaní dat, které klasické plotnové disky nestíhaly. 

Test Intel Optane Memory: Playerunknown's Battlegrounds

Intel Optane Memory; PUBG

PUBG jsem opět jako u klasických testů prováděl z replaye, tedy ze záznamu hry. Na grafech lze vidět, že kombinace HDD a Intel Optane Memory je o něco rychlejší, a to i při prvním načítání. Hra si pravděpodobně už z načítání do menu připravuje data, která jsou opětovně použita při samotném loadingu do hry. Test jsem několikrát opakoval a pokaždé jsem dospěl ke stejnému výsledku. Stěžejní je opět rozdíl načítání hry po restartu a vypnutí/zapnutí PC, kde Intel Optane Memory přináší obrovské plus.

Test Intel Optane Memory: Rise of the Tomb Raider

Intel Optane Memory; Rise of the Tomb Raider

Za rohem máme jednu z nejočekávanějších pecek Shadows of the Tomb Rider, a tak není od věci si připomenout, jak to pravděpodobně bude vypadat. Pokud prožíváte dobrodružství s Larou z pevného disku, chvíli si prostě počkáte. V tomto případě na rozdíl od příkladu s Assassin's Creed fungují RAM skvěle a klasické načítání z Optane Memory a HDD je bez rozdílu. Razantní skok opět přichází v případě tzv. coldbootu, tedy ve chvíli, kdy potřebujete herní data po restartu PC či opětovném zapnutí vašeho stroje po nějaké době.

Test Intel Optane Memory: The Witcher 3

Intel Optane Memory; Witcher 3

Zaklínač 3 je jedna z těch her, kde člověk neustále cestuje a využívá funkce rychlého cestování po mapě, a tudíž se často dostane do kolize s loadingem. Stěžejní pointou výsledků ve grafu je opět rozdíl mezi kombinací HDD pevného disku s Intel Optane Memory a samotným pevným diskem po restartu/vypnutí PC, tedy po tzv. coldbootu.

Test Intel Optane Memory: Battlefield 3

Intel Optane Memory; Battlefield 3

Na závěr herních testů si opět odskočím ke starému dobrému PC MARKU 8. Battlefield 3 byl, je a bude vždy výjimečný dlouhými loading scénami, a protože širší záběr testování načítání obsahuje až moc proměnných, musíme si vystačit s aplikací, která je pro tyto výpočty speciálně vytvořena. PC MARK 8 bohužel více her nenabízí, ale lze předpokládat, že v určitých hrách rozdíl s Intel Optane Memory v kombinaci s pevným datovým diskem jistě pocítíte.

Test: Práce s Intel Optane Memory

Testy her máme za sebou. Jak ale funguje Intel Optane Memory při běžné práci? Napoví tato kapitola.

Nabíhání počítače (Boot time) s Intel Optane Memory

BOOT TIME HDD Intel Optane Memory SSD NVMe

Nejprve si zlehka připomeneme, jak Intel Optane Memory dokáže urychlit načítání operačního systému, tedy jak rychlý je start PC z HDD disku. Intel Optane Memory vám v tomto případě vytrhne trn z paty. Otázkou ale je, proč mít OS na HDD, když už tu jsou dlouhou a předlouhou dobu SSD disky, které se primárně používají právě pro instalaci operačního systému. Pro zajímavost jsem tuto skutečnost ale změřil.


Adobe Photoshop, InDesign, After Effects a Illustrator s Intel Optane Memory

Adobe Photoshop Light HDD Intel Optane Memory

PCMARK 8 má dva stupně testů pro Adobe Photoshop. Jeden je lehčí, čte a zapisuje méně dat, druhý těžší, který vykonává stejnou práci s více daty. S Intel Optane Memory je práce znatelně rychlejší než bez cachovacího M.2 modulu. 

Adobe Photoshop Heavy HDD Intel Optane Memory

Zrychlení práce při zapojení Intel Optane Memory s hromadou dat v Adobe Photoshop poznáte jakbysmet.

Adobe InDesign HDD Intel Optane Memory

Pokud patříte do skupiny lidí, kteří při práci s Adobe InDesign používají data z pevného disku, jistě po zapojení Intel Optane Memory, jež vyjde pouze na bezmála devět stovek, rozdíl pocítíte.

Adobe After Effects HDD Intel Optane Memory

Kdo by nezbožňoval filmové efekty, že? Obzvlášť videosoubory mohou být objemné a mít je hned po ruce a na nic nečekat může přijít vhod.

Adobe Ilustrator Intel Optane Memory

Podobné zjištění při otestování čtyř pevných disků od velikostí 1 TB–2 TB v kombinaci s Intel Optane Memory můžeme najít i u Adobe Illustrator. Nezapomínejme však, že stále je ve hře zrychlení i po restartu či vypnutí PC, které bez IOM nemáte.

Microsoft Office Word, Excel, PowerPoint a zrychlení HDD s Intel Optane Memory

Microsoft Office Word Intel Optane Memory

PCMARK 8 má ve svém testovacím portfoliu i věčnou klasiku, kterou je Microsoft Word. I v něm můžete mít pořádnou dávku dat, k nimž se hodí mít rychle přístup za každé situace, a to i přes to, že klasické operační paměti neposlouží v případě restartu či návratu k práci po znovuzapnutí počítače.  

Microsoft Office Excel Intel Optane Memory SSD NVMe

A zrovna Microsoft Excel je případ, kde se můžete setkat s pořádnými nároky na rychlost úložiště a načítání dat. Přes Excel se dost často zpracovává extrémní množství dat, pracuje se s řadou maker a souborů, které je potřeba mít okamžitě přístupné. A co si budeme povídat, lepší je mít tato data v nejrychlejších paměťových modulech technologie 3DXPoint než čekat, až se roztočí plotny.

Microsoft Office PowerPoint Intel Optane Memory

Prezentace v PowerPointu od Microsoftu jsou dalším příkladem, kde se můžeme setkat s objemem dat. Nejde samozřejmě o pravidlo, ale pokud z nějakého důvodu leží prezentačka na pevném disku a je potřeba se k ní opakovaně vracet, opět se nabízí dobré využití pro Intel Optane Memory.

Benchmark testy Intel Optane Memory s HDD a SSD

Ve druhé, původní části této recenze jsem pro orientaci ponechal porovnání klasických výkonnostních testů ve známém benchmarku Anvil's Storage Utilities.

Anvil's Storage Utilities a HDD 2TB Seagate Barracuda

Anvil's Storage Utilities Intel Optane Memory SSD NVMe

Výsledky klasického, samotného HDD bez Intel Optane Memory nejsou nic moc. 4K, malé soubory, u nichž jsou rychlosti nejdůležitější, jsou opravdu nízké. Pojďme se podívat na to, co se stane, když přidáme modul Intel Optane Memory.

Anvil's Storage Utilities a 2TB HDD Seagate Barracuda + Intel Optane Memory 16 GB

Anvils Storage Utilities HDD Intel Optane Memory SSD NVMe

Překvapeni, že? Rychlosti včetně doby odezvy (resp. time) jsou úplně někde jinde. Celý systém s Intel Optane Memory je krásně svěží a už nemusíte oplývat takovou mírou trpělivosti, jako kdybyste měli jen samotný pevný disk.

Závěr recenze aneb Intel Optane Memory má konečně smysl

Intel Optane Memory je na trhu už nějakou dobu. Jde o unikátní zařízení, které dokáže pevným diskům vrátit slávu, kterou měly, než se objevily první SSD disky. Zároveň tzv. inteligentní cachování funguje velmi dobře, jelikož se zdá, že i menší Intel Optane Memory 16 GB nepředstavuje problém po stránce kapacity. Intel RST driver od verze 16.0 umí urychlovat i sekundární, tzv. datový disk, na němž není nainstalovaný operační systém, což je zásadní změna, která otočila smysl a využitelnost Intel Optane Memory o 180°.

U Intel Optane Memory samozřejmě zůstává otázkou, kdo urychlovač pevného disku subjektivně potřebuje. Abych byl přesný, není to ani tak o tom, kdo potřebuje Optane Memory, ale kdo dnes potřebuje ve svém stroji HDD disk. Vše je totiž otázkou budgetu. Dnešní hry mají desítky GB a stačí vám leckdy 10–15 her pospolu s nějakými daty, jako jsou filmy, fotky, složky pro stahování, a rázem máte upotřebení pro 1TB a klidně i daleko větší pevný disk. Ultrarychlý a objemný SSD disk NVMe je samozřejmě luxus a pohoda, ale také je to věc, která potrápí vaši peněženku. Existuje mnoho odpůrců jakýchkoliv cache, kteří rádi házejí Intel Optane Memory do jednoho pytle s SSHD. Nerad zatracuji cokoliv jen proto, že to existuje, raději vnímám současnou funkci Intel Optane Memory jakou skvělou možnost volby, která je po ruce za pár korun.

Já osobně jsem se pevných disků vzdal už před lety, jelikož nemám potřebu uchovávat velké množství dat, ale kdybych se bez vibrujících plotňáků neobešel, nepřemýšlel bych ani minutu a Intel Optane Memory bych si pořídil. Obzvlášť za stávající cenu jde o pohodlí, luxus a šetření vaší trpělivosti, což považuji za velmi rozumnou investici.

Intel Optane Memory je inovativní novinkou, která velmi urychluje práci s pevnými disky, disponuje skvělými rychlostmi čtení a mnohonásobně zvyšuje responzivitu celého počítače, a proto pro ni máme jen slova chvály.

Intel Optane Memory – HODNOCENÍ

Hodnocení 95% Alza.cz
Hlavní parametry: Výkon
100%
Cena
95%
Inteligentní cachování
100%

Klady

 • Výrazné zrychlení počítače založeného na HDD
 • Urychlení sekundárního datového disku
 • Skvělé rychlosti čtení (hlavně) i zápisu
 • Výborná odezva celého systému (nízké latence)
 • Inteligentní cachování (max. 32 GB nepředstavuje problém) 
 • Nízká cena

Zápory


Michal Mikle

Michal Mikle

Jsem overclocker a nadšený Bitcoiner. U počítačového hardwaru mne nevyužitý výkon nenechává chladným a pro své záliby leckdy sáhnu i po tekutém dusíku či po jiných extrémních metodách chlazení. Založil jsem službu pro optimalizaci Intel procesorů delid.cz, skládám PC na míru a baví mě téma soukromí a bezpečnosti. Mimo digitální svět se zajímám o permakulturu a další systémy nízké časové preference.

V souvislosti s Intel Optane SSD a 3D XPoint čipem by vás mohlo zajímat

V souvislosti s Intel Optane SSD a 3D XPoint čipem by vás mohlo zajímat

Chcete si přečíst o tématu více? Výhody technologie Intel Optane podrobně shrnuje společnost Intel na svých webových stránkách. Přednosti nové generace SSD disků spočívají zejména v revoluční paměti Intel 3D XPoint. O její historii a dalších souvislostech se lze dočíst na Wikipedii. Oba odkazy jsou bohužel zatím pouze v anglickém jazyce.

Vytisknout
P-DC1-WEB03
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací