Nakupování budoucnosti HP + média Blýskněte se lepším fotomobilem

Linuxové distribuce pro rok 2020

Zobrazit katalog

Článek

Aktualizováno

Když přemýšlíme o operačním systému pro stolní počítače a notebooky, drtivé většině běžných uživatelů přijde okamžitě na mysl komerční Windows od Microsoftu anebo MacOS v ekosystému společnosti Apple. V pozadí obrovského byznysu se softwarem se však skrývá také nespočet šikovných linuxových distribucí, které jsou na internetu volně dostupné úplně všem! V čem se jednotlivé linuxové distribuce liší? A která z nich je ta pravá pro vás a váš počítač? Nejen to se dozvíte v našem článku!

linux distribuce; linux; operační systém;

Linuxové distribuce 2020 – OBSAH

 1. Co je to Linux a linuxová distribuce?
 2. Šíření a instalace linuxových distribucí
 3. V čem se liší jednotlivé linuxové distribuce?
 4. Linux Mint – nejlepší Linux pro začátečníky?
 5. Linux Ubuntu – prověřená volba pro každého
 6. MX Linux – novější distribuce s uživatelem v hlavní roli
 7. Arch Linux – rychlý, čistý, ale složitý
 8. Manjaro Linux – Arch Linux i pro začátečníky
 9. Puppy Linux – nenáročný OS pro starší počítače
 10. Fedora Linux – soběstačná a flexibilní linuxová distribuce
 11. Debian Linux – linuxová stálice už od roku 1996
 12. openSUSE Linux – distribuce bodující u vývojářů a sysadminů
 13. Kali Linux – distribuce Linuxu určená pro bezpečnostní testy
 14. Další Linux distribuce stojící za zmínku

Co je to Linux a linuxová distribuce?

Začněme pěkně popořadě – co to vlastně Linux je? Linux nebo někdy také GNU/Linux je běžné označení pro open-source operační systém, který je vybudován na linuxovém jádru (Linux kernel). Tento svobodný software je volně rozšiřován skrze takzvané linuxové distribuce tvořící jednoduše použitelné, a hlavně funkční seskupení linuxového jádra a dalšího doplňkového softwaru. Hlavní rozdíl mezi Linuxem a známými operačními systémy Windows či MacOS tkví pak v tom, že Linux lze (bez svazujících licencí) zdarma používat, upravovat a také dále distribuovat!

Šíření a instalace linuxových distribucí

Instalace drtivé většiny linuxových distribucí je i pro běžného a méně zkušeného uživatele snadnou záležitostí. Navíc, pro všechny používané distribuce je v současnosti na internetu k dispozici mnoho opravdu podrobných návodů, a to jak v anglickém, tak i českém jazyce. Samotná instalace vámi zvolené distribuce Linuxu začíná stažením její nejnovější verze z oficiálních webových stránek distributora.

linux distribuce; linux; operační systém;
Typická struktura linuxové distribuce.

Po stažení budete mít k dispozici ISO obraz s daty a metadaty, který můžete vypálit na optický disk či vložit na USB flash disk a následně jej z daného média nabootovat + nainstalovat do vašeho počítače. Průvodce instalací se může u různých distribucí lišit, avšak vždy platí, že vás v postupných a srozumitelných krocích dovede až ke zdárnému konci. Nakonec už jen jedna dobrá rada, vždy si před celým procesem instalace linuxové distribuce zálohujte všechna důležitá data!

i

Linux – live distribuce

Live neboli živá distribuce je stále populárnější možnost používání operačního systému s linuxovým jádrem. Oproti klasické distribuci je rozdíl v tom, že live distribuci lze z přenosného média (USB flash disk/Live USB, DVD/Live DVD, CD/Live CD) rovnou spustit – jinými slovy, nemusí být instalována a spouštěna z pevného disku vašeho počítače. Drtivá většina současných distribucí je k dispozici také ve variantně Linux live distribuce.

V čem se liší jednotlivé linuxové distribuce?

Jak už bylo naznačeno, linuxová distribuce je ve své podstatě plnohodnotná verze operačního systému, která úspěšně konkuruje svým komerčním kolegům. Od roku 1991, kdy Linux vznikl, bylo však distribucí vyvinuto nespočet, přičemž stále vznikají nové a lepší.

linux distribuce; linux; operační systém;
Jak se vyznat v linuxových distribucích? Vždy je důležité odhalit, pro jaký typ uživatele je daná distribuce primárně určena.

Jednotlivé distribuce Linuxu se pak kromě názvu liší především svým zaměřením. Některé jsou určeny pro naprosté začátečníky a často velice podobné operačnímu systému Windows, jiné zase slouží hlavně profesionálním vývojářům jako operační systémy pro servery nebo pro potřeby výuky a testování. V následujících kapitolách se stručně podíváme na aktuálně nejpopulárnější či jinak zajímavé linuxové distribuce!

i

Rufus

Jak nainstalovat Linux? Rufus pro Microsoft Windows je malá, ale šikovná utilita schopná vytvářet a formátovat spouštěcí USB flash disk nebo prostředí pro Live USB linuxovou distribuci.

Linux Mint – nejlepší Linux pro začátečníky?

Chystáte se vstoupit do svobodného světa Linuxu? S distribucí Linux Mint to půjde zaručeně jako po másle. Ať už jste spokojený uživatel Microsoft Windows, nebo MacOS, přechod na Linux bude v tomto případě opravdu snadnou záležitostí. Aby také ne, když distribuce Mint a její tři hlavní varianty (Linux Mint Cinnamon, Linux Mint MATE a Linux Mint Xfce) představují aktuálně asi nejsilnější linuxovou konkurenci pro tyto softwarové giganty!

linux distribuce; linux; operační systém;
Jak se distribuce Linux Mint líbí vám?

Jako hlavní výhodu distribuce Linux Mint se sluší uvést perfektně dotaženou snahu o rovnováhu. Myšleno tak, že není příliš náročná na hardware, ale zároveň nabídne uživatelům ihned po instalaci plně funkční, stabilní a propracovaný systém se širokými možnostmi přizpůsobení. Dále stojí za zmínku zabudovaná podpora pro různé mediální formáty, šikovná obnova počítače s funkcí Timeshift nebo přehledná práce s aktualizacemi.

Linux Ubuntu – prověřená volba pro každého

Linux Ubuntu je synonymem pro stabilní, bezpečnou, důkladně prověřenou a dlouhodobě populární linuxovou distribuci. Došlo to až do takové míry, kdy přední výrobci notebooků a stolních počítačů sami doporučují Ubuntu jako alternativní operační systém pro své stroje. Současně stále vznikají novější distribuce, které však při svém vývoji používají tuto linuxovou distribuci jako základní stavební kámen (např. Linux Kubuntu, Linux Lubuntu a Linux Xubuntu). Podobně jako v případě distribuce Mint, také Ubuntu skvěle poslouží nováčkům jako vstupní brána do linuxového prostředí. Různorodá nabídka programů, funkcí a snadná customizace je samozřejmostí.

linux distribuce; linux; operační systém;
Je libo stabilní a přehledný operační systém? Vyzkoušejte Linux Ubuntu!

Jednou za dva roky vydává společnost stojící za vývojem distribuce Ubuntu speciální LTS verzi. Ta sice využívá mírně odlišné desktopové prostředí, ale zároveň garantuje minimálně pětiletou podporu v podobě bezpečnostních a údržbových aktualizací. Pro porovnání, standardní verze garantuje pouze roční podporu. Zajímavostí pro hráče počítačových her může být fakt, že distribuce Ubuntu oficiálně spolupracuje s populární herní knihovnou Steam – bez problému tedy nainstalujete klasickou verzi Steam aplikace.

MX Linux – novější distribuce s uživatelem v hlavní roli

MX Linux je relativně nová distribuce Linuxu, která si i za krátký čas získala fanoušky napříč celou komunitou. Hlavní roli zde hraje průměrný, obyčejný uživatel – ten získá ihned po instalaci plně funkční a stabilní systém s veškerým důležitým nastavením. Současně se nemusíte bát, že by vás MX Linux, na rozdíl od některých jiných přednastavených distribucí, ochudil o svižnost, přehlednost a tolik žádané čisté uživatelské rozhraní. Velká část prvků je designována tak, aby uživateli co nejvíce zpříjemnila přechod ze systému Microsoft Windows nebo MacOS.

linux distribuce; linux; operační systém;
MX Linux se velice rychle zařadila mezi nejpoužívanější linuxové distribuce na světě.

Arch Linux – rychlý, čistý, ale složitý

Distribuce Arch Linux je v porovnání s těmi předchozími méně uživatelsky přívětivá, avšak ve správných rukou může být o to silnějším nástrojem. Obecně bychom mohli přístup distribuce Arch k operačnímu systému shrnout jako jednoduchý, čistý a minimalistický. Po instalaci tedy neočekávejte žádné předinstalované aplikace a balíčky – každý uživatel si musí sám systém nakonfigurovat a přizpůsobit svým potřebám. A právě proto je Arch Linux populární distribucí pro pokročilejší uživatele, kteří chtějí mít ve svém zařízení skutečně pořádek.

linux distribuce; linux; operační systém;
S distribucí Arch Linux může mít nezkušený uživatel často problémy. V rukou ostříleného vývojáře se naopak jedná o mocný nástroj.

Není divu, že v případě distribuce Arch už konečně přichází ke slovu také časté používání terminálu. Skrze něj stahujete a instalujete nové softwarové balíčky nebo naopak odstraňujete ty, které se vám zrovna nehodí. Pokud byste při procesu učení nebo obecně při práci se systémem narazili na nějaký výrazný problém, není třeba panikařit – komunita obklopující distribuci Arch je pořád velice aktivní a ráda pomůže.

Manjaro Linux – Arch Linux i pro začátečníky

Líbí se vám koncept distribuce Arch Linux, ale nepovažujete se za zběhlého linuxového uživatele? Pak přesně pro vás je určena Manjaro Linux distribuce, která je, jak už asi sami tušíte, založena právě na Arch Linuxu. Distribuce Manjaro staví na výhodách svého předka, a proto poskytuje lehký, velice svižný operační systém, který je zároveň přívětivý také k méně zkušeným uživatelům a nováčkům! Hlavní rozdíly jsou skryty v maličkostech – Manjaro přichází s předinstalovaným desktopovým prostředím, základní mediální podporou, automatickou detekcí hardwaru a podporou pro nespočet na míru šitých grafických aplikací.

linux distribuce; linux; operační systém;
Manjaro patří mezi nejpopulárnější linuxové distribuce současnosti.

Puppy Linux – nenáročný OS pro starší počítače

Za dobu své existence si distribuce Puppy Linux vydobyla přední postavení v kategorii light-weight (lehkých) linuxových distribucí. Trumfem této distribuce je tedy logicky její nenáročnost a nízké paměťové nároky – jinými slovy a s trochou nadsázky, Puppy Linux nainstalujete a spustíte i na vašem pár let starém toustovači.

linux distribuce; linux; operační systém;
Puppy Linux myslí také na starší počítače a notebooky.

Celý systém zabere maximálně 600 MB a lze jej spustit pouze z RAM paměti, což je zejména pro starší počítače úžasná zpráva. Přesto všechno je ale Puppy Linux plnohodnotnou linuxovou distribucí, která obsahuje většinu kritických aplikací, jako jsou multimediální přehrávače, editory, lehké webové prohlížeče nebo nástroje pro stahování dalších softwarových balíčků.

Fedora Linux – soběstačná a flexibilní linuxová distribuce

Linuxová distribuce Fedora je do jisté míry unikátní, a to hlavně z toho důvodu, že byla vybudována zcela od základu – není založena na žádné existující distribuci a spoléhá téměř výhradně na rozsáhlou komunitu dobrovolníků a vývojářů z celého světa. Přesto ji však dodnes s radostí používá mnoho odlišných typů uživatelů. Jako důkaz toho, že Fedora se vývojářům opravdu povedla, slouží skutečnost, že jsou na ní založeny používané a novější systémy Red Hat (Enterprise) Linux nebo také CentOS.

linux distribuce; linux; operační systém;
Fedora je úzce propojena s další známou distribucí Red Hat (Enterprise) Linux.

Další ceněnou vlastností této linuxové distribuce je důraz na ty nejmodernější technologie. U Fedory se můžete spolehnout, že bude vždy obsahovat i ty nejnovější, avšak často ne úplně vyladěné/stabilní softwarové balíčky, aby si je nedočkaví uživatelé mohli co nejdříve osahat. Bohužel i tato vlastnost má svou trochu negativní stránku. Aby mohl být všechen software dostupný co nejdříve, je Fedora v porovnání s ostatními distribucemi Linuxu poněkud nestálá (častěji podrobována aktualizacím). Pokud ale jednou za čas přivřete oko nad malinkou chybičkou, budete mít při ruce intuitivní a přehledný systém, který jednoduše odmítá nejít s dobou!

Debian Linux – linuxová stálice už od roku 1996

Spolu s Red Hat Linux patří Debian Linux mezi nejstarší a pravděpodobně i nejznámější distribuce linuxové historie. V průběhu let si vydobyl renomé jako profesionální software pro servery a zároveň poskytl bázi pro vývoj moderních systémů jako je Ubuntu, Linux Mint či Kali Linux. Přestože i klasická desktopová verze distribuce Debian si v poslední době prošla hned několika významnými změnami, nejedná se o systém určený začátečníkům.

linux distribuce; linux; operační systém;
Nejnovější verzi linuxové distribuce Debian stojí za to vyzkoušet!

Linuxová distribuce Debian nabídne zdarma uživatelům enormní množství nejrůznějších softwarových balíčků, a tím pádem i široké možnosti přizpůsobení pracovního prostředí. V nejnovějších verzích jsou některé kritické aplikace sice již předinstalovány, ale to nic nemění na tom, že pánem jste tady pořád vy. Důraz je u distribuce Debian kladen především na stabilitu a neomezené možnosti při budování systému na míru uživatele (kreativitě se meze nekladou).

openSUSE Linux – distribuce bodující u vývojářů a sysadminů

Pokračujeme s distribucí openSUSE, dříve SUSE Linux, která se opět zaměřuje spíše na pokročilejší uživatele, zejména pak na vývojáře a správce systému. V těchto okruzích boduje openSUSE díky svému silnému zaměření na bezpečnost (implementuje přísné bezpečnostní protokoly) a flexibilitě rozhraní.

linux distribuce; linux; operační systém;
Bezpečnost je u distribuce openSUSE Linux na prvním místě.

Verze openSUSE Tumbleweed, založená na hlavní kolekci zdrojového kódu projektu, je pravidelně a spolehlivě aktualizována o ty nejnovější balíčky. Celá distribuce openSUSE je zajímavá také díky unikátnímu programu YaST, který představuje jakýsi portál pro správu nastavení počítače, jeho desktopového rozhraní a bezstarostné instalace doplňkových aplikací.

Kali Linux – distribuce Linuxu určená pro bezpečnostní testy

Poslední podrobnější kapitolu věnujeme jedné velice unikátní linuxové distribuci s názvem Kali Linux. Ta je s těmi ostatními nesrovnatelná, nejedná se totiž o distribuci pro běžné používání, ale spíše o úzce zaměřený nástroj kybernetické bezpečnosti. Kali Linux je zkrátka prostředí se vším, co můžete potřebovat pro výuku anebo profesionální penetrační testování a provádění bezpečnostních auditů. Díky povaze systému nemáte hned ze startu svázané ruce tím, jak potřebný software stáhnout a zprovoznit, ale řešíte pouze to, jak různé nástroje začít co nejrychleji používat!

linux distribuce; linux; operační systém;
Simulace nejrůznějších útoků jsou u distribuce Kali Linux na denním pořádku.

Další Linux distribuce stojící za zmínku

Jak už bylo řečeno v úvodních kapitolách, linuxových distribucí je mnoho a stále vznikají další. V následujících bodech proto ještě alespoň krátce uvedeme několik významných či rychle se rozvíjejících distribucí.

 • Linux Lite – rychlý, jednoduchý Linux pro začátečníky založený na distribuci Ubuntu LTS. Skvěle poslouží i na starších a méně vybavených počítačích.
 • Linux Deepin – distribuce vznikající v Číně dává uživatelům na výběr také škálu vlastních užitečných nástrojů a vyniká povedeným desktopovým rozhraním.  
 • Linux Zorin – linuxová distribuce s obrovským potenciálem. Už na první pohled je jasné, že se jedná o Linux podobný operačnímu systému Windows, což má své očividné výhody.
 • Elementary OS Linux – podle mnohých uživatelů i odborných serverů představuje pravděpodobně nejpovedenější distribuci, co se vzhledu týče. Tato distribuce je inspirována operačním systémem MacOS – opravdu radost pohledět.
 • CentOS Linux – odnož komerční distribuce Red Hat (Enterprise) Linux vytvářená komunitou. Základem je stabilita a spolehlivost, což z této distribuce činí ideálního kandidáta pro potřeby serveru.
 • Bodhi Linux – elegantní, ale zároveň nenáročná linuxová distribuce, která vyniká především minimalistickým přístupem. Mnoho možností customizace a nízký počet předinstalovaného softwaru.
 • Solus Linux – linuxová distribuce pro každého, která byla vybudována zcela od základů. Nabízí vlastní desktopové prostředí, slušnou sadu předinstalovaných programů a spoustu užitečných nástrojů pro vývojáře.
i Mohlo by vás zajímat

Ať už jste profesionální vývojář, technologický nadšenec, nebo si jen na svém starším počítači chcete brouzdat po internetu, buďte si jisti, že existuje linuxová distribuce určená přesně pro vás. Linux zvládá i jako svobodný a volně dostupný software konkurovat těm největším gigantům, kteří mají na poli operačních systémů takový svůj malý monopol. Proto se nebojte vyzkoušet něco nového, třeba vás některá z linuxových distribucí příjemně překvapí!


Tomáš Ševčík

Tomáš Ševčík

Jmenuji se Tomáš Ševčík a v současnosti jsem studentem Fakulty informatiky Masarykovy univerzity v Brně. Pro Alza.cz pracuji již od května 2017 a mou stopu můžete nalézt v mnoha různorodých článcích – zabývám se zejména jejich formátem, editací, finální grafickou/SEO podobou a občas i nějakým tím psaním. Ve volném čase nepohrdnu jakoukoliv hrou, ať už deskovou, nebo počítačovou, rád tvořím amatérskou grafiku, programuji a jsem nadšencem do moderních technologií.

Microsoft 365 pro rodiny (elektronická licence) - Kancelářský software
-28%
Microsoft 365 pro rodiny (elektronická licence)
Kancelářský software , maximální počet uživatelů v rámci licence: 6 uživatelů, obsahuje aplikace: Word, Excel, PowerPoint, Outlook, OneNote, Access, Publisher, OneDrive a Skype, Originální produkt MS (nejedná se o druhotnou licenci)

+ ZDARMA Internet Security KASPERSKY
+ ZDARMA Instalace na dálku NEJDETO.CZ

-28% 2 490,-
1 790,- bez DPH 1 479,-
Koupit
Akční cena
Ihned ke stažení
Objednací kód: SWOFFAe
Microsoft Office 2019 pro domácnosti a podnikatele CZ (BOX) - Kancelářský software
Microsoft Office 2019 pro domácnosti a podnikatele CZ (BOX)
Kancelářský software Microsoft Office 2019 určený pro 1 zařízení, maximální počet uživatelů v rámci licence: 1 uživatel, přenositelná, obsahuje aplikace: Word, Excel, PowerPoint, Outlook a OneNote, trvalá licence, způsob instalace: ke stažení (elektronicky), zeměpisné omezení: pouze v EU, Originální produkt MS (nejedná se o druhotnou licenci)

+ ZDARMA Internet Security KASPERSKY
+ ZDARMA Instalace na dálku NEJDETO.CZ

7 279,- bez DPH 6 016,-
Koupit
Můžete mít ihned na 20 prodejnách
Skladem > 5 ks
Objednací kód: SWOFHBCZb
Microsoft Windows 10 Home CZ (FPP)
Operační systém Microsoft Windows 10 Home určený pro 1 zařízení, jazyková verze: čeština, způsob instalace: flashdisk, vhodné pro domácnosti a pro školy, určeno pro PC, kompatibilní s operačním systémem Windows, Originální produkt MS (nejedná se o druhotnou licenci)

+ ZDARMA Internet Security KASPERSKY

3 649,- bez DPH 3 016,-
Koupit
Můžete mít ihned na 21 prodejnách
Skladem > 5 ks
Objednací kód: WZ079aCZ
Microsoft 365 pro rodiny CZ (BOX) - Kancelářský software
-28%
Microsoft 365 pro rodiny CZ (BOX)
Kancelářský software , maximální počet uživatelů v rámci licence: 6 uživatelů, obsahuje aplikace: Word, Excel, PowerPoint, Outlook, OneNote, Access, Publisher, OneDrive a Skype, Originální produkt MS (nejedná se o druhotnou licenci)

+ ZDARMA Internet Security KASPERSKY
+ ZDARMA Instalace na dálku NEJDETO.CZ

-28% 2 490,-
1 790,- bez DPH 1 479,-
Koupit
Akční cena
Můžete mít ihned na 17 prodejnách
Skladem > 5 ks
Objednací kód: SWOFFACZb
Microsoft Office 2019 pro domácnosti a studenty CZ (BOX) - Kancelářský software
-25%
Microsoft Office 2019 pro domácnosti a studenty CZ (BOX)
Kancelářský software , maximální počet uživatelů v rámci licence: 1 uživatel, obsahuje aplikace: Word, Excel a PowerPoint, Originální produkt MS (nejedná se o druhotnou licenci)

+ ZDARMA Internet Security KASPERSKY
+ ZDARMA Instalace na dálku NEJDETO.CZ

-25% 3 990,-
2 990,- bez DPH 2 471,-
Koupit
Akční cena
Můžete mít ihned na 24 prodejnách
Skladem > 5 ks
Objednací kód: SWOFHSCZb
Microsoft Windows 10 Pro CZ 64-bit (OEM) - Operační systém
-16%
Microsoft Windows 10 Pro CZ 64-bit (OEM)
Operační systém Microsoft Windows 10 Pro určený pro 1 zařízení, nepřenositelná, délka předplatného: bez omezení, trvalá licence, jazyková verze: čeština, způsob instalace: CD/DVD, vhodné pro domácnosti a pro firmy, určeno pro PC, kompatibilní s operačním systémem Windows, zeměpisné omezení: pouze v EU, Originální produkt MS (nejedná se o druhotnou licenci)

-16% 4 290,-
3 619,- bez DPH 2 991,-
Koupit
Můžete mít ihned na 16 prodejnách
Skladem > 5 ks
Objednací kód: WZ077h
ESET NOD32 Antivirus (elektronická licence)
Antivirus ESET NOD32 Antivirus, předplatné, jazyková verze: čeština, vhodné pro domácnosti, pro firmy, pro školy a pro státní správu, určeno pro PC, kompatibilní s operačním systémem Windows, zeměpisné omezení: pouze v ČR, lic. klíč naleznete v: "Moje knihovna" - "Licence"

1 209,- bez DPH 999,-
Detail
Dostupnost dle položek v sadě
Objednací kód: WZ528NAD
Microsoft 365 pro jednotlivce CZ (BOX) - Kancelářský software
Microsoft 365 pro jednotlivce CZ (BOX)
Kancelářský software , maximální počet uživatelů v rámci licence: 1 uživatel, obsahuje aplikace: Word, Excel, PowerPoint, Outlook, OneNote, Access, Publisher, OneDrive a Skype, Originální produkt MS (nejedná se o druhotnou licenci)

+ ZDARMA Instalace na dálku NEJDETO.CZ

1 859,- bez DPH 1 536,-
Koupit
Můžete mít ihned na 24 prodejnách
Skladem > 5 ks
Objednací kód: SWOFPECZb
Microsoft Windows 10 Home (elektronická licence)
Operační systém Microsoft Windows 10 Home určený pro 1 zařízení, přenositelná, délka předplatného: bez omezení, trvalá licence, jazyková verze: čeština, způsob instalace: ke stažení (elektronicky), vhodné pro domácnosti a pro školy, určeno pro PC, kompatibilní s operačním systémem Windows, lic. klíč naleznete v: "Moje knihovna" - "Licence", Originální produkt MS (nejedná se o druhotnou licenci)

+ ZDARMA Internet Security KASPERSKY

3 490,- bez DPH 2 884,-
Koupit
Ihned ke stažení
Objednací kód: WZ076h8a
0
Vytisknout
Zkuste nové Alza Premium Moje Alza Přihlásit Pro organizace Jak nakoupit
P-DC1-WEB27
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi