OxygenOS je grafická nástavba operačního systému Android, kterou jsou vybaveny telefony čínského výrobce OnePlus. Toto uživatelské rozhraní se chlubí především jednoduchým a elegantním vzhledem a velkou spoustou funkcí, které uživateli velice ulehčují práci s telefonem. Poslední představenou verzí této nástavby je OxygenOS 10, založená na Androidu 10. Desátá generace přichází s velkou řadou novinek, jako například s globálně tmavým režimem, novými živými tapetami a spoustou dalšího.
Když si uživatel do ruky poprvé vezme telefon OnePluss nástavbou OxygenOS, hned si všimne čistého a elegantního vzhledu, který dělá z této nástavby rozhodně jednu z těch hezčích v rámci Androidu. K dispozici je řada vzhledů, ale i funkcí, díky nimž je snadné přizpůsobit si prostředí podle svého gusta.
Společnost je také známá tím, že si velice zakládá na spokojenosti svých uživatelů a na komunikaci se svou komunitou. To dokazují velmi rychlé reakce na zpětnou vazbu uživatelů a následné opravy chyb.
Na oficiálním webu OnePlus také například 5. března 2020 spustila příležitost přispět svými nápady a náměty na vylepšení příští verze OxygenOS 11. Přidávat náměty zde mohli všichni, kteří mají svůj komunitní účet na oficiálním webu, a měli tak možnost vyhrát zajímavé ceny v podobě VIP lístku na jednu ze svých oficiálních OnePlus událostí, bezdrátových sluchátek OnePlus Bullets Wirelles Z a dalších.
Jednou z oblíbených funkcí nástavby OxygenOS je App Locker, jenž uživateli umožňuje zamknout libovolnou aplikaci na telefonu, a zabránit tak úniku citlivých informací k ostatním uživatelům, kteří zrovna daný telefon používají. Na čistém Androidu je nutné pro zamykání aplikací stahovat aplikaci ze třetích stran, v OxygenOS se tato funkce nachází v nastavení a uživatel nic stahovat nemusí.
Jedna z funkcí, která však zatím na rozdíl od většiny ostatních nástaveb na této nástavbě chybí, je Always on Display. Ta funguje především na telefonech vybavených AMOLED displejem, kterým ale disponuje většina telefonů OnePlus. Zavedení funkce je nicméně jedním z nejlépe hodnocených komunitních námětů, tudíž je velice pravděpodobné, že se jí v nové verzi OxygenOS 11 dočkáme. I to by byl důkaz, že se společnost snaží svým zákazníkům vycházet vstříc.
Nejnovější verze OxygenOS 10 byla představena v září roku 2019 a oproti OxygenOS 9 přinesla řadu novinek, které například zlepšují produktivitu s telefonem.
S novou aktualizací došlo ke zlepšení globálně tmavého režimu, který již funguje kompletně na celý telefon a také na všechny nainstalované aplikace, jež tento režim podporují. V nastavení jej lze zapnout permanentně nebo jen ve zvolené hodiny. Je potvrzeno, že tato funkce na displejích OLED velice šetří baterii, což je bezesporu příjemný bonus.
V neposlední řadě je zde nová funkce nastavení tzv. živých tapet. Tato funkce je propojena s aktuálním stavem počasí, a tapeta se tak uživateli mění v závislosti na počasí v reálném čase. Telefon tímto dostane značnou část elegance, a člověk tak bude stále v obraze.
Telefony OnePlus včetně nové vlajkové lodě OnePlus 8 Pro v této nástavbě budou mít také nově zavedenou hlasovou asistentku Alexa společnosti Amazon. Uživatelé tak budou mít možnost přehrávat hudbu, kontrolovat počasí, vytáčet hovory atd. pouhým hlasem.
První verze OxygenOS 1.0 byla představena 15. září 2015. Byla založena na operačním systému Android 5.0.1 Lollipop a jednalo se o ZIP soubor, který bylo možné stáhnout pouze na stránkách čínského výrobce OnePlus. Od té doby uběhla již spousta let a dalo by se říct, že tato nástavba udělala velký krok kupředu a dnes se již jedná o jednu z nejlepších nástaveb Androidu na světě.
OxygenOS je funkčně i graficky velice povedená nástavba. Pokud hledáte telefon, se kterým bude vaše práce efektivní a zároveň bude zařízení vypadat elegantně, telefony OnePlus s nástavbou OxygenOS byste rozhodně neměli ve svém výběru vynechat.