Aktuální rychlost doručení: 
AlzaBoxy
Prodejny
Partnerská odběrná místa
Doručení na adresu

0-1 den
0-1 den
1-2 dny
0-2 dny
Vánoce? Stíháme! Vánoční trháky

Srovnání QLED TV a OLED TV

Zobrazit katalog

Článek

Aktualizováno

V lednu Samsung oficiálně představil novou řadu televizí označenou QLED. Co má QLED společného s OLED? A pozná běžný divák rozdíl mezi QLED a OLED televizí? Pokusíme se vám vzájemným porovnáním obou typů televizí na tyto čím dál častější dotazy odpovědět.

Panasonic OLED televize

Srovnání QLED TV a OLED TV – OBSAH

  1. Co má QLED TV společného s LED televizí
  2. QLED aneb jak Samsung inovoval LED TV
  3. Jak funguje OLED TV
  4. Zobrazení černé barvy u QLED TV a OLED TV
  5. QLED má nižší kontrast než OLED
  6. Jaký vliv má Quantum Dot na jas QLED TV
  7. QLED TV i OLED TV jsou plnohodnotné Smart TV
  8. Je QLED TV energeticky šetrnější než OLED TV?
  9. Jak tedy srovnání QLED a OLED dopadlo?

Co má QLED TV společného s LED televizí

Ještě předtím, než se pustíme do srovnání QLED TV a OLED TV, je třeba (zjednodušeně) vysvětlit, jak fungují LCD a LED televize, protože to je pro pochopení rozdílů mezi QLED a OLED důležité.

U LCD televize je zdrojem základního světelného paprsku fluorescenční podsvícení. Odtud paprsek prochází vrstvou tekutých krystalů, následně projde barevným filtrem, v němž je obarven, a po překonání dalších dvou „dešifrovacích“ filtrů se paprsek konečně objevuje na obrazovce, kde jej již vnímáme jako srozumitelný obraz.

LED televize funguje na stejné bázi jako LCD televize, ale s tím rozdílem, že zdrojem podsvícení není fluorescenční vrstva, ale LED diody. Na tomto principu LED technologie ve skutečnosti fungují i QLED televize.

Quantum Dot
U LED televizí jsou zdrojem podsvícení LED diody.

QLED aneb jak Samsung inovoval LED TV

I když QLED televize svým názvem vzbuzují dojem, že by se mohlo jednat o něco podobného technologii OLED, ve skutečnosti s ní nemají prakticky nic společného.

QLED TV má základ v LCD televizi podsvícené LED diodami. Rozdíl oproti „obyčejným“ LEDkám ale tkví v aplikaci Quantum Dot technologie. A tak vznikl název Samsung QLED TV. QLED tedy technicky vzato není žádná revoluční technologie, ale „jen“ označení inovace starých známých LCD/LED televizí. Nutno ale objektivně říci, že v podání Samsungu je to inovace zdařilá, jak si ukážeme dále v článku.

iJak funguje Quantum Dot
Quantum Dot, zkráceně QD, je technologie, jejíž základem jsou světelné diody, které dokáží pohlcovat a následně vyzařovat základní světelný paprsek. A protože každá základní barva má svoji diodu, má tak každá barva i svůj vlastní paprsek. To v praxi znamená, že barvy na obrazovce jsou krásné a čisté. Proto mají televize s QD technologií kvalitnější barvy než televize disponující obyčejným barevným filtrem. Výhodou Quantum Dot je rovněž energetická nenáročnost.

Jak funguje OLED TV

Oproti QLED televizím OLED funguje již zcela nezávisle na starších LCD/LED technologiích. Displej OLED TV se totiž skládá z organických světelných bodů (nebo také pixelů), z nichž každý produkuje vlastní světlo. Miliony světelných bodů OLED technologie dokáže generovat složitou mozaiku barev, kterou pak naše oči při sledování televize vnímají jako kompletní obraz.

Protože u OLED TV každý světelný bod produkuje plnohodnotný jas, odpadá u této technologie nutnost podsvícení, což je rozdíl oproti LED/QLED televizím.

OLED TV vycházejí z LG displejů

Pro OLED technologii je rovněž charakteristická její složitost při výrobě: panely velkých úhlopříček umí aktuálně vyrobit jen LG. Výrobců OLED televizí je sice více (SonyPhilipsPanasonic), ale ti všichni přebírají OLED panely od LG.

Každý výrobce při kompletaci hotových OLED TV využívá vlastní komponenty a své know-how, takže se dá objektivně říci, že každá značka nabízí plnohodnotné a nezaměnitelné OLED televize.

LG OLED televize
Velké OLED obrazovky umí momentálně vyrobit jen LG.

Takové postupy výroby jsou ale nákladné, a proto si koncový zákazník musí za OLED TV připlatit. To ostatně platí i o QLED TV: v obchodech oba typy televizí cenově začínají na desítkách tisíc korun (záleží na šířce úhlopříčky a konkrétním modelu).

Rozdíl mezi OLED TV a QLED TV v praxi

Začneme pro běžného televizního diváka důležitým kritériem, kvalitou barev. Můžeme konstatovat, že v této kategorii vítězí Samsung a jeho QLED TV, která pokrývá téměř celý barevný gamut DCI-P3. Nutno ale říci, že vítězství je to velmi těsné, jelikož i OLED televize (například modely od LG nebo SONY) dosahují pokrytí škály DCI-P3 výrazně nad 90 %.

Zobrazení černé barvy u QLED TV a OLED TV

Ovšem z hlediska barev je zde jedna oblast, ve které ani Quantum Dot technologie Samsungu nemá na OLED nárok, a to je zobrazovaní černé barvy. QLED TV totiž jakožto klasický LCD/LED displej produkuje světlo celou svou plochou, a tudíž i ta nejtmavší místa na obrazovce nedokáží „zhasnout“ na 100 %.

Tohle je devíza OLED TV: díky jednotlivým světelným bodům může při tmavých scénách každý pixel úplně vypnout a nezářit. V místech obrazu, kde má být černá barva, bude skutečně plnohodnotná černá, žádná vybledlá černá nebo, chraň bože, tmavě šedivá barva.

Černá barva
OLED televize umí zobrazit zcela černou barvu.
iPokud rozmýšlíte mezi QLED a OLED televizí, budete si muset zvolit, zda u televize chcete opravodovou černou (OLED), či širší pokrytí barevného prostoru (QLED). Nelze objektivně říci, co je lepší, jelikož záleží na vašich osobních preferencích.

QLED má nižší kontrast než OLED

S kvalitní černou barvou rovněž souvisí i kontrast: když budete mít černou „černější,“ bude rozsah mezi černou a bílou barvou širší. Je tedy jasné, že když má OLED TV kvalitnější čerň než QLED, bude mít rovněž i vyšší kontrast. Více o barevném gamutu a kontrastu se můžete dočíst v našem článku Co je HDR a jak funguje.

Jaký vliv má Quantum Dot na jas QLED TV

Ohledně obrazu zmíníme ještě jednu kategorii: jas. Vyšších hodnot dosahují televize Samsung QLED, a to díky kvantovým bodům. Špičkové OLED TV mají svítivost kolem 700 cd/m2, zatímco nové QLED modely disponují jasem i přes 1 500 cd/m2. QLED televize tak mají lepší předpoklady pro produkování obrazu ve světlých místnostech bez potřeby zatemnění.

QLED televize
QLED televize mají vysoký jas a dobře zobrazí obsah i v prosvětlených místnostech.

QLED TV i OLED TV jsou plnohodnotné Smart TV

Co se týče funkcí, zde porovnání asi nemá příliš smysl. S ohledem na fakt, že OLED i QLED televize jsou prémiové produkty svých výrobců, je jasné, že budou mít vše, co správné Smart TV mají mít. HDR, 4K rozlišení, HDMI, DLNA nebo koketování se Smart domácností je u OLED i QLED televizí samozřejmost.

Je QLED TV energeticky šetrnější než OLED TV?

Ohledně spotřeby pravděpodobně narazíte na jeden zažitý mýtus: všeobecně se má za to, že OLED TV mají vyšší spotřebu než LED, potažmo QLED TV. Vychází to asi z představy, že elektřina u OLED displejů musí „vyživovat“ každičký pixel zvlášť. Pravdou je, že takhle jednoznačně to říci nelze.

Samsung QLED
Čím tmavější obraz, tím bude OLED TV energeticky šetrnější.
U LCD/LED/QLED záleží kromě jiného na síle podsvícení: to je kritérium, které můžete sami ovlivnit nastavením jasu. Takže pokud vám bude stačit slabší jas, budete logicky mít i nižší spotřebu.

U OLED je princip spotřeby odlišný s ohledem na pixely, které můžou zcela „zhasnout“. Při sledování temného thrilleru, jenž se odehrává převážně v noci, bude zářit méně obrazových bodů, a tudíž bude OLED TV „spalovat“ méně. U velmi světlé scény, například když budete koukat na hokej s bílou ledovou plochou, to bude přesně naopak.

iPodpořte kvalitní obrazovku i kvalitním Blu-ray obsahem. Pokud potřebujete o Blu-Rayi více informací, přečtěte si náš článek Co je Blu-ray?

Při výběru podle energetické náročnosti je tedy třeba se dívat na spotřebu konkrétních modelů televizí a počítat při tom i s odchylkami podle individuálního nastavení nebo zobrazované scény.

Jak tedy srovnání QLED TV a OLED TV dopadlo?

Tak jaké televize jsou z uživatelského pohledu lepší? OLED TV nebo QLED TV? Rozhodující ortel jednoznačně říci zkrátka nelze, jelikož obě televize nabízejí svá vlastní specifika a vždy závisí na konkrétním modelu televize.

Zdroje článku:
http://www.rtings.com
http://televisions.reviewed.com
https://www.cnet.com

i Mohlo by vás zajímat
Rozhodnutí, zda pořídit OLED či QLED televizi záleží na vkusu a preferencích uživatele: na základě našeho článku si již určitě dokážete udělat představu, co která televize umí lépe, a podle toho vybírat. Jedno je ale jisté: ať už si vyberete OLED TV či QLED TV, sledování televize pro vás bude prvotřídní zážitek.
0
Vytisknout
P-DC1-WEB17
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací