Redukcí existuje spousta. Slouží nejen k prodloužení kabelu, ale i k vyměňování informací s různými druhy konektorů. Mnoho z nás redukce běžně využívá nebo by chtělo využívat, proto si ukážeme, jaké druhy redukcí existují, jak fungují a jak je správně zapojit.
Oblast zvukové techniky je na propojování jednotlivých komponentů závislá. Pro mnohé uživatele – tzv. audiofily, kteří jsou soustředěni na kvalitu zvuku a hledají způsob, jak ji vylepšit na maximální stupeň, je mnohdy použití toho správného kabelu tou nejzákladnější otázkou při budování a vylepšování jejich audio sestav. Jistě, vliv to má, ale pro běžné ucho prakticky neslyšitelný. Ale co by to bylo za kabely bez konektorů, do kterých se tyto připojují. A právě na konektory, audio redukce a také co a hlavně jak s čím propojit v oblasti audia, se zaměříme v této části.
Obecně vzato jde tedy o propojování jednotlivých komponentů sestavy, tj. připojení gramofonu, CD přehrávače, tape decku (kazetový magnetofon) apod. k receiveru/zesilovači (tj. jakémusi centru, kde se všechny komponenty sbíhají) a jeho následné připojení k reproduktorům. Druhou a neméně podstatnou rovinou je připojení sluchátek.
Oblast audia je ve své podstatě jednoduchá. Už roky se užívá univerzální sestava konektorů, která umožňuje velmi snadné propojení všech prvků sestavy.
Zaměřme se napřed na ideální a také častější stav, kdy konektory na obou připojených zařízeních sedí a není potřeba využívat redukce:
Pojďme se ale nyní zaměřit na ty případy, kdy konektor neodpovídá připojovanému zařízení. Je potřeba vypíchnout fakt, že se nejčastěji bude jednat o situaci, kdy budeme připojovat sluchátka, případně aktivní reproduktory. Ty mívají připojovací kabel nejčastěji zakončený vedle konektoru typu cinch asi nejznámějším audio konektorem, 3,5mm jackem. Většina zařízení (kromě nejrůznějších přehrávačů i mobilní telefony nebo notebooky) bývá tímto konektorem vybavena. Problém nastává ve chvíli, kdy je potřeba připojit 3,5mm jack do 6,3mm konektoru, který najdeme na zesilovačích/receiverech a podobných zařízeních. Redukce 6,3mm na 3,5mm jack je velmi jednoduché zařízení, které pořídíte za pár korun.
Vzhledem k tomu, že 3,5mm jack je velmi rozšířený, jsou na trhu redukce v podobě kabelů, které umožní jeho připojení i do zařízení, které tento výstup, označený i jako sluchátkový nebo AUX, nemají. Obecně tedy rozdělujme redukce 3,5mm jack na cinch do dvou skupin:
Propojení funguje i obráceně, např. pokud chcete připojit zařízení pouze se sluchátkovým výstupem (nejčastěji mobilní telefon) k domácí audio sestavě.
Výše jsme zmínili variantu 6,3mm jack z pohledu výstupu na audio zařízeních. Často se s ním setkáváme na nástrojových kabelech (např. při připojení elektrické kytary k zesilovači). Jenže mixážní pulty obvykle nemají tento typ vstupů. Proto je potřeba redukce 6,3mm jack na XLR3. Tato redukce by neměla chybět v cestovní brašně žádného muzikanta.
Řada moderních notebooků už ani nemá audio vstupy a výstupy, jen USB. V takovém případě je nutné využít malé zařízení do USB konektoru, do kterého se následně připojí sluchátkový kabel a kabel k mikrofonu, oba zakončené 3,5mm konektorem. Méně praktickou variantou je externí zvuková karta, která nabídne širší možnosti připojení. Toto řešení je však vhodnější pro stolní počítače než notebooky, obzvláště profesionální externí zvukové karty už nejsou zrovna malé.
Sluchátkové konektory přestávají být standardní výbavou mobilních telefonů. Ačkoliv dnes už vedou bezdrátová sluchátka, někteří uživatelé stále dávají přednost klasickému drátovému připojení, např. kvůli oblíbeným sluchátkům, která nechtějí měnit. V takovém případě jsou k dispozici nejrůznější typy redukcí. Jejich hlavní součástí je vždy 3,5mm jack (F), na druhém konci krátkého kabelu pak odpovídající konektor typu M, tedy:
Pokud budeme mít kombinaci USB-A – jack, nebude se jednat o pouhou redukci, ale vždy propojení obstará externí zvuková karta. Je to dáno tím, že se jedná o přechod z analogového na digitální signál a ten potřebuje napřed zpracovat. Takto to bude nezbytné u všech notebooků. V případě redukcí na USB-C a Lightning je situace trochu odlišná. Výrobci primárně spoléhají na to, že redukce bude využívána ve spojení s mobilními telefony, a využije se tak DA převodníku přímo integrovaného v těchto zařízeních.
Závěrem části o audio redukcích: Kvalita použitých materiálů má vliv na výsledný zvuk. Vyplatí se proto investovat do prověřených značek a vyhnout se bezejmenným variantám. Ty sice poslouží, posluchačskému zážitku ale mohou uškodit. Ošemetná je i oblast použití redukcí u mobilních telefonů (viz výše). Tam se rozhodně vyplatí sáhnout po originálním příslušenství přímo z dílny výrobce telefonu. Jen tak je možné zajistit 100% kompatibilitu.
Pokud máte doma starší monitor a chcete jej propojit například s notebookem nebo novějším počítačem, bude se vám hodit video redukce. Kromě monitorů nachází video kabel uplatnění i u televizí nebo třeba projektorů.
V dnešní době je zdaleka nejrozšířenějším kabelem/konektorem HDMI. Vyniká především tím, že je schopen obraz přenášet nekomprimovaný, tedy v maximální kvalitě, a lze ním přenášet i audio nebo ethernet, a to do monitoru, televizí, projektorů, telefonů, tabletů a vůbec takřka do čehokoliv. Se staršími monitory nebo televizemi si ale příliš nerozumí.
HDMI port v současnosti najdeme ve třech provedeních. HDMI, mini HDMI a micro HDMI. Klasické HDMI nachází své uplatnění u monitorů, televizí, projektorů atd. a je vůbec nejrozšířenější. Samotný standard HDMI nedefinuje maximální délku kabelu, nicméně v praxi se ale setkáváme s maximální délkou 5 až 10 metrů. Délka je totiž závislá na konstrukci kabelu a jeho kvalitě. Více než kde jinde platí, že pokud se chcete vyhnout chybám při přenosu obrazu, volte dražší kabely, které jsou schopné nabídnout i vyšší datovou propustnost. Obzvláště to platí při přenosu na delší vzdálenost.
Veškeré zmíněné redukce navíc samozřejmě existují i v obrácené variantě. Například nový monitor tak můžete obdobně propojit se starým počítačem. Co ovšem všechny konektory nemají, je schopnost přenášet zvuk a ethernet jako HDMI. Pro HDMI proto existují také redukce HDMI – cinch a HDMI – ethernet, jejichž využití je přesně takové, jaké byste čekali.
Starším a velmi zřídka užívaným konektorem je SCART. Přenáší analogové video a audio signály, ale v dnešní době už není rozšířený, jelikož si nerozumí s moderními video standardy jako např. RGB. Časté jsou ale redukce SCART – cinch nebo SCART – 3,5mm jack. SCART audio je totiž s tím moderním stále kompatibilní.
Napájecí redukce dnes potkáváme doslova na každém rohu. Cokoliv by teoreticky mohlo potřebovat elektřinu, pravděpodobně nějakou redukci používá. Zároveň je potřeba vypíchnout jeden podstatný fakt. Napájecí redukcí tečou i data – a obráceně. Neznamená to tedy, ačkoliv máme samostatnou kapitolu pro napájení i přenos dat, že byste potřebovali dva různé kabely.
Stále používanějším je v poslední době konektor USB-C, a to z jednoho prostého důvodu – je neskutečně univerzální. Na USB-C totiž přechází valná většina moderní elektroniky, ať už jde o telefony, tablety, notebooky, nebo třeba počítače. Přechod na tento formát nedávno podnikl Apple (ne však u iPhonů, které používají konektor Lightning), který se doposud od standardu USB držel stranou. Ve zkratce to znamená, že jeden kabel lze použít k nabíjení téměř všeho.
Formát USB má také své menší varianty mini a micro USB. Mini USB je běžné například pro nabíjení digitálních fotoaparátů nebo tabletů. Micro USB pak najdete u starších Android telefonů.
Sháníte-li nabíjecí adaptér pro notebook, který nemá USB-C, je potřeba se podívat na nabídku značky daného notebooku. Konektory notebooků se totiž většinou liší výrobce od výrobce. Alternativou je využití speciálních univerzálních adaptérů.
Na datových redukcích je v současné době závislých mnoho uživatelů. Využívají se především k práci a přináší lepší a jednodušší způsob, jak připojit klávesnici, myš nebo telefon k počítači. Jak jsme již zmínili v části o napájecích redukcích, kromě dat jimi protéká i proud. Není proto nutné k jednomu zařízení pořizovat dva totožné kabely.
Nejčastěji se jedná redukci USB-C (male) USB-A (female), kterou využijete na většinu počítačového příslušenství. Můžete tak propojit telefon, ale i klávesnici, myš, USB hub a mnoho dalšího. Redukce funguje také v opačném případě, kdy se z USB-C stane female konektor a USB-A male konektor.
Pokud vlastníte notebook bez HDMI či jiného grafického portu, ale s USB-C konektorem, využijte redukci USB-C (male) do HDMI (female). V případě, že chcete rozšířit svou pracovní plochu o další monitor s rozhraním DisplayPort, budete potřebovat redukci, která má 2 male konektory, a to: USB-C a DisplayPort. Jednoduše tak propojíte notebook s monitorem a nemusíte se starat o složité zapojování.
U zařízení, na nichž nefunguje či není možnost připojení Bluetooth, můžete využít také speciální redukce v podobě USB přijímače, který připojíte k počítači.
Síťové redukce slouží především k připojení zařízení k pevnému internetu. Je totiž dost možné, že při koupi nového notebooku, tabletu či počítače zjistíte, že nedisponuje LAN portem. Jaká jsou v tomto případě možná řešení?
Za zmínku stojí fakt, že ne všechny redukce se stejným konektorem nabízí vždy to samé. Některé zvládají rychlejší přenos internetu, většinou 10 / 100 / 1 000 Mbps. Některé mají vlastnost šetření energie nebo například LED identifikaci stavu. Existují také kombinované redukce, díky nimž lze připojit více zařízení k počítači najednou.
Anténní redukce slouží k propojování nebo spojování anténních kabelů. Tyto kabely, tzv. koaxiální, přenáší signál do kabelové televize, internetovým rozvodům apod. Při výběru je doporučeno volit si podle několika faktorů, jako je například stínění (složení z jednoho či více izolovaných kabelů) a především výběr správné koncovky.
V případě nesouladu kabelů při napojování různých zařízení poté existují anténní redukce, díky kterým tak zvládnete propojit televizi s jakýmkoliv kompatibilním zařízením.
Připojení set-top boxu nebo satelitního přijímače se řídí stejnými pravidly. Vždy budete využívat anténního vstupu televize (nepoužíváte-li nějaký typ internetové televize – taková zařízení se k televizi připojují pomocí HDMI), případně anténní zásuvky ve zdi. To znamená, že si vystačíte s koaxiálním kabelem.
I u vašeho stolního PC můžete pocítit absenci některých důležitých propojení. Takové redukce se hodí především při skládání nového počítače.
Přímo na základní desku také můžete připojit redukci na dva USB 3.0 konektory, která končí 20pinovým bracketem. Po připojení k základní desce tak máte 2 plně funkční USB porty.
Při velké spoustě úkonů s technikou je redukce v dnešní době neopomenutelnou součástí. Výběr té správné může být při počtu již existujících redukcí velká věda. Při roztřídění dle účelu si však může vybrat každý.