Ujíždíme na zimních sportech Garmin fēnix® 7
Zobrazit katalog

Steam Deck; wallpaper: cover

Steam Deck: datum vydání, cena, výkon a další info

(Update): Aktualizace data vydání, přidány informace o systému kompatibility se Steam hrami.

Po měsících spekulací společnost Valve oficiálně představila Steam Deck, přenosné herní zařízení, které podobně jako Nintendo Switch kombinuje kompaktní handheld se stolní konzolí. Vyjde v únoru 2022 a nabízí téměř nabízí kompletní knihovnu her ze Steamu a dostatečně vysoký výkon na to, aby zvládl nejnovější hry i programy pro Windows a Linux. Vše, co o této konzoli potřebujete vědět, zjistíte v tomto článku.


Autor: Filip NěmecSpeciál


Zdroj obrázku: Valve

Steam Deck: Vše, co víme – OBSAH

Steam Deck: Recenze, dojmy z hraní


Vzhledem k tomu, že Steam Deck vyjde až v únoru 2022, nejsou dostupné žádné recenze.

Redaktor magazínu IGN však mohl přímo v kancelářích společnosti Valve handheld vyzkoušet a dojmy jsou velmi pozitivní. Bo Moore z IGN chválí ovládací prvky, jejichž rozmístění může působit zvláštně, ale je prý velmi pohodlné. Největším překvapením pak je trackpad, který údajně nemá daleko do citlivosti a přesnosti klasické myši. Moore si vyzkoušel také hraní v dokovacím režimu, a pokud by prý neviděl dok přímo vedle monitoru, myslel by si, že hraje na klasickém PC. Chválí také SteamOS, který bude prý velmi povědomý i majitelům Windows. Co se grafiky týče, novější hry jako Control, Doom nebo Death Stranding prý běží na Decku na střední až vysoké detaily bez jakéhokoliv zasekávání obrazu a vypadají velmi dobře.

Steam Deck - Gameplay (Valve's Handheld Gaming PC)

zdroj: RepsUp100

Valve představilo Steam Deck 15. července, oznámení přitom nedoprovodil žádný líbivý trailer, ale jen kusé záběry, které sestříhal do jednoho videa Youtube kanál RepsUp100.

Magazín The Verge rovněž chválí vysoký výkon schopný rozjet velké AAA hry na střední detaily a vyzdvihuje zejména relativně velké rozměry konzole, které ale nebrání tomu, aby se prý Steam Deck držel lépe než menší a lehčí Nintendo Switch. Ke stejným závěrům týkajícím se velikosti a ergonomie došel také redaktor serveru PC Gamer, který zdůrazňuje, že při hraní na Steam Decku budete zapomínat, že spuštěné hry původně vůbec nebyly navržené pro handheldové hraní a ovládání pomocí analogových páček je daleko přesnější než v případě Switche. Dodává však, že nutně nemusí jít o náhradu konzole od Nintenda. 

Redaktor magazínu Tom's Hardware rovněž sdílí všeobecné nadšení, a přestože hry nevypadají tak dobře jako na stolním PC, jde podle něj o splněný sen PC hráčů o handheldovém hraní. K pozitivním ohlasům se připojili také první vývojáři, kteří chválí, že jejich hry běží na Steam Decku většinou velmi dobře.

Steam Deck: Datum vydání, cena, modely


Handheld Steam Deck vyjde v průběhu února 2022 a prodávat se bude ve třech variantách. Nejlevnější s interní pamětí 64 GB a pomalejším diskem bude stát 419 euro (zhruba necelých 11 000 Kč), prostřední varianta s 256 GB SSD diskem vyjde na 549 euro (zhruba 14 000 Kč) a nejdražší verze s 512 GB a ještě rychlejším SSD diskem a dalšími bonusy vyjde na 679 euro (něco přes 17 300 Kč).

Předobjednávky jsou spuštěny od 16. 7. a jsou dostupné i pro obyvatele České a Slovenské republiky. Pro vyplnění předobjednávky je potřeba mít aktivní účet na Steamu a zaplatit poplatek 5 euro sloužící jako ochrana proti hromadným předobjednávkám překupníků. Na jeden účet lze předobjednat pouze jednu konzoli. Lze očekávat, že podobně jako v případě PlayStationu 5 a Xboxu Series X minimálně z počátku převýší poptávka dostupné množství. I tentokrát bude rozhodovat pořadí rezervací.

Vydání Steam Decku bylo v listopadu 2021 posunuto o dva měsíce, původně měla vyjít konzole už v prosinci téhož roku. Důvodem je podle Valve nedostatek některých komponent.

Steam Deck; screenshot: cena a předobjednávka

zdroj: Valve

Gabe Newell, spoluzakladatel a ředitel společnosti Valve, po oznámení Steam Decku prozradil, že stanovení ceny nebylo jednoduché a naznačil, že Steam Deck budou nějaký čas dotovat.

Steam Deck: Hry


Navzdory původním prohlášením Steam Deck nebude podporovat všechny hry, které najdete na Steamu. Valve proto přišlo se systémem kompatibility, který bude u každé hry pomocí ikony oznamovat její úroveň kompatibility se Steam Deckem. Plná (Verified) znamená, že danou hru můžete okamžitě spustit a bude bez jakýchkoliv problémů fungovat. Částečná (Playable) kompatibilita znamená, že bude hra při spuštění vyžadovat úpravu nastavení či nutnost spokojit se s nějakými nedostatky. Nulová (Unsupported) znamená, že daný titul aktuálně na Steam Decku nespustíte a Neznámá (Unknown) označuje titulky, které Valve zatím nestihlo otestovat.

Steam Deck; screenshot: úroveň kompatibility

zdroj: Valve

Hodnocení kompatibility se může u her průběžně měnit, například když autoři po jejím vydání opraví některé nedostatky.

Podle Valve by měly všechny tituly na Steam Decku běžet bez problémů, u těch novějších a na výkon náročnějších titulů je samozřejmě třeba počítat se slabším vizuálním zpracováním. Zatím si však na gameplay záběry přímo ze Steam Decku a podrobnější informace o případných ústupcích musíme počkat. Herní vývojář Pierre-Loup Griffais z Valve pro magazín IGN prohlásil, že Steam Deck potěší zejména ty hráče, kterým nejde ani tak o nejlepší grafiku jako o plynulý zážitek, což samo o sobě naznačuje, na jaké atributy se handheld soustředí.

Pochopitelně pokud jste si hru již dříve koupili na Steamu na PC, není třeba daný titul kupovat znovu, abyste jej spustili na Steam Decku. Vlastnictví pak samozřejmě funguje i opačně. Nechybí ani cross-save podpora, pokud tedy rozehrajete nějakou hru na PC, budete moci pokračovat v hraní na Decku a naopak.

Steam Deck; screenshot: hry

zdroj: Valve

Velkou výhodou Steam Decku bude už v den vydání gigantická nabídka her digitální platformy Steam. O tom se většině nových konzolí může pouze zdát.

Steam Deck: Hardwarové specifikace


„Největší herní výkon, jaký jste kdy drželi v rukou,“ stojí na oficiálních stránkách Steam Decku a nejde jen o planá slova. Oproti Nintendu Switch je totiž Steam Deck násobně výkonnější. Srdcem konzole je Zen 2 procesor postavený na moderní RDNA 2 architektuře se čtyřmi jádry s frekvencí 2,4 až 3,5 GHz. O grafiku se stará 8 jader rovněž z architektury RDNA 2 s celkovým výpočetním výkonem 1,6 TFLOPS. Pro srovnání: Nintendo Switch vládne výkonem 0,5 TFLOPS, Xbox One S 1,4 a PlayStation 4 1,8 TFLOPS. RAM paměť bude mít 16 GB DDR5 a interní paměť konzole bude od 64 do 512 GB, v závislosti na modelu, který si vyberete.

Steam Deck; screenshot: analogové páčky Steam Deck; screenshot: touchpad

zdroj: Valve

Steam Deck by mohl posunout možnosti, jakým ovládáme hry na konzolích. Analogové páčky jsou vybaveny kapacitními senzory, konzole tedy pozná, když máte prst na páčce. V takový moment může například umožnit míření pomocí naklánění konzole, což může zlepšit herní zážitek kupříkladu ze stříleček z první osoby.

Právě interní paměť bude hrát zásadní roli v rychlosti načítání her, ale i ceně samotného zařízení. Základní varianta s 64 GB pamětí nabídne eMMC disk, což je levnější a méně výkonná varianta SSD disku. Verze s 256 GB a 512 GB už nabídnou rychlý NVMe SSD, přičemž nejdražší varianta má mít ještě vyšší rychlost zápisu a čtení dat. Paměť všech tří variant přitom lze rozšířit pomocí Micro SD karet, z nichž je možné hry rovnou spouštět, po stránce výkonu však logicky nepůjde o tak elegantní řešení jako v případě interní paměti.

Svým vzhledem Steam Deck vychází ze zaběhlých pořádků, které nastolily handheldy jako PlayStation Portable, pozdější PS Vita či samozřejmě aktuální leader trhu přenosných konzolí Nintendo Switch. Dvě analogové páčky, směrový kříž a čtveřice tlačítek vycházejících z xboxového ovladače nejsou překvapením. Naopak jako příjemná inovace působí dvojice trackpadů, které mohou v určitých chvílích posloužit lépe než analogové páčky a slibně zní také čtveřice tlačítek ze spodní strany, podobně jako to má Xbox Elite ovladač. Většinu přední strany konzole pak zabírá 7“ LCD displej s rozlišením 1280 × 800 px a maximální frekvencí 60 Hz. Výdrž konzole výrobce udává mezi 2 a 8 hodinami, podle náročnosti hry či spuštěné aplikace.


Steam Deck Nintendo Switch Nintendo Switch OLED
Cena Od 11 000 Kč Od 8 000 Kč 9 490 Kč
Datum vydání v ČR Prosinec 2021 3. března 2017 8. října 2021
Typ konzole Hybridní (nutnost dokoupit dokovací stanici) Hybridní Hybridní
Herní režimy Handheld, Tabletop, TV konzole Handheld, Tabletop, TV konzole Handheld, Tabletop, TV konzole
CPU Zen 2 procesor s taktem 2,4 – 3,5 GHz Custom Nvidia Tegra Processor Custom Nvidia Tegra Processor
GPU 8 RDNA 2 jader s taktem 1,0 – 1,6 GHz (až 1,6 TFLOPS) Custom Nvidia Tegra Processor (až 0,5 TFLOPS) Custom Nvidia Tegra Processor (až 0,5 TFLOPS)
RAM 16 GB LPDDR5 4 GB LPDDR4 4 GB LPDDR4
Paměť 64 – 512 GB (eMMC nebo NVMe SSD) + možnost rozšíření Micro SD kartou 32 GB interní paměť + možnost rozšíření Micro SD, HC a XC kartou (až 2 TB) 64 GB interní paměť + možnost rozšíření Micro SD, HC a XC kartou (až 2 TB)
Výdrž baterie 2 až 8 hodin (v závislosti na náročnosti hry/aplikace) 4,5 až 9 hodin (v závislosti na náročnosti hry/aplikace) 4,5 až 9 hodin (v závislosti na náročnosti hry/aplikace)
Video výstup Až 8K a 60 fps při TV režimu, 720p při handheld režimu Až 1080p přes HDMI při TV režimu, až 720p při handheld a tabletop režimu Až 1080p přes HDMI při TV režimu, až 720p při handheld a tabletop režimu
Rozměry (Š x V x H) 298 mm x 117 mm x 49 mm (ŠxVxH) 239 x 102 x 13,9 mm (ŠxVxH) 242 x 102 x 14 mm (ŠxVxH)
Typ displeje LCD LCD OLED
Velikost displeje 7 palců 6,2 palce 7 palců
Rozlišení displeje 1 280 × 720 pixelů (HD) 1 280 × 720 pixelů (HD) 1 280 × 720 pixelů (HD)
Senzor pro automatickou regulaci jasu Ano Ano Ano
Váha 669 g 400 g 420 g
Ovladače Ovládací prvky jsou součástí těla konzole, možnost připojit PC příslušenství Joy-Con ovladače, Pro controller Joy-Con ovladače, Pro controller
HD Rumble (vibrace) Pravděpodobně ne Ano Ano
Wi-Fi Wireless LAN IEEE 802.11 a/b/g/n/ac Wireless LAN IEEE 802.11 a/b/g/n/ac Wireless LAN IEEE 802.11 a/b/g/n/ac
Ethernet Ano (v doku) Ne Ano (dock)
Bluetooth Bluetooth 5.0 Bluetooth 4.1 Bluetooth 4.1

• Zdroj: Valve, Nintendo

Steam Deck: Dokovací stanice a další příslušenství


Na rozdíl od Nintenda Switch dokovací stanice není součástí balení, tu je potřeba dokoupit samostatně a mnoho detailů o ni zatím Valve neprozradilo. Hlavním účelem však stejně jako v případě Switche je možnost přenášet obraz na monitor nebo televizi a udělat tak ze Steam Decku klasickou stolní konzoli, v tomto případě vzhledem k širokým možnostem využití spíše stolní PC.

Steam Deck; screenshot: konzole

zdroj: Valve

Na rozdíl od Nintenda Switch nebude součástí ani té nejdražší verze Steam Decku dokovací stanice umožňující připojení konzole k televizi nebo monitoru, dok navíc bude v prodeji až později. Podle Valve však lze využít jakoukoliv stanici napájenou pomocí USB-C.

Výsledný obraz může být až v 8K rozlišení při 60 Hz nebo 4K až při 120 Hz. Steam Deck se ke stanici připojí pomocí USB-C kabelu, přičemž obraz může jít z konzole díky HDMI výstupu ale také DisplayPortu. Dokovací stanice se do prodeje dostane až později a více se o ní máme dozvědět již brzy. Podle Valve však budeme moci využít pro připojení k monitoru nebo televizi jakýkoliv USB hub napájený pomocí USB-C.

Další příslušenství v současnosti Valve neoznámilo, lze však brzy očekávat představení přinejmenším oficiálního doplňkového příslušenství, jako jsou nejrůznější pouzdra a další vybavení. Díky operačnímu systému na bázi Linuxu a s nadstavbou Proton bychom však měli připojit k Decku všechny periferie podporované na PC, a to včetně myší i klávesnic.

Steam Deck; screenshot: příslušenství

zdroj: Valve

Jednou z konkurenčních výhod Steam Decku může být skutečnost, že ačkoli je ve svém jádru přenosným PC, na první pohled jde o konzoli, ke které lze připojit běžné PC periferie. Díky tomu se snoubí svět jednoduchých a přenosných konzolí a také ovládacích prvků, jež najdeme naopak jen na PC.

Steam Deck: Operační systém a uživatelské rozhraní


Steam Deck pohání operační systém SteamOS postavený na Linuxu, využívá však nadstavby Proton, která umožňuje spouštět na Linuxu aplikace, tedy i hry, fungující na Windows. To má vedle podpory prakticky všech PC her (Valve zatím neoznámilo, jestli jsou mezi hrami nějaké výjimky, nebo na handheldu spustíme skutečně vše, co Steam na PC podporuje) také za následek podporu jiných desktopových aplikací, Steam Deck tak půjde využít téměř jako plnohodnotné PC, zejména po připojení do dokovací stanice, kdy lze k zařízení připojit také myš a klávesnici.

Vzhledem ke svému výkonu by měl zvládat minimálně nejen kancelářské programy, ale pochopitelně také například streamovací platformy, jako je například Netflix nebo Xbox Cloud Gaming. Vzhledem k PC architektuře handheldu a skutečnosti, že operační systém funguje na bázi Linuxu, by dokonce nemělo být složité nainstalovat na Steam Deck plnohodnotné Windows.

Samotné uživatelské rozhraní zatím nebylo blíže představeno, půjde však o upravenou verzi stolního Steamu přizpůsobenou menší obrazovce či dotykovému ovládání. Nemají chybět žádné hlavní prvky, jako jsou notifikace nebo sociální funkce v čele se Steam chatem.

Steam Deck; screenshot: SteamOS

zdroj: Valve

Uživatelské prostředí SteamOS vychází z PC verze Steamu. Pro pohyb v nabídkách bude možné použít i dotykové ovládání.

Steam Deck: Čeština, česká lokalizace


Prozatím nemáme žádné oficiální informace o jazykové podpoře Steam Decku, ovšem minimálně samotná aplikace Steamu by měla být počeštěna už jen díky tomu, že PC verze Steamu je již dlouhá letá v českém jazyce. Jestli bude podporovat český jazyk celý operační systém, zatím nevíme, i to je však možné.

Co se jednotlivých her týče, tam bude pochopitelně záležet na vývojářích. Pokud bude obsahovat českou lokalizaci PC verze distribuovaná na Steamu, pak bude český překlad dostupný také na Steam Decku a díky operačnímu systému postaveném na Linuxu je dost možné, že půjde instalovat také neoficiální fanouškovské překlady.

Steam Deck: Streamování, cloudové hraní, VR


Steam Deck bude podporovat Remote Play, umožňující streamovat z vašeho stolního PC hry přímo do vašeho Steam Decku, stačit vám bude kvalitní internetové připojení. Více informací zatím o Remote Play na Decku nemáme.

Protože je konzole v podstatě klasickým počítačem, neměl by být problém streamovat hry i prostřednictvím služeb jako GeForce Now nebo Google Stadia, které na PC fungují v internetovém prohlížeči. Bezproblémové fungování Xbox Cloud Gaming a tím pádem i služby Xbox Game Pass potvrdil vedoucí Xbox divize Phil Spencer.

Co se podpory virtuální reality týče, Valve zatím nevydalo žádné oficiální vyjádření, zakladatel a ředitel společnosti Gabe Newell však v rozhovoru pro magazín IGN prohlásil, že díky otevřenosti platformy umožní Steam Deck také připojit headsety pro virtuální realitu, přičemž vysloveně zmínil Oculus Quest, který nabízí jak klasické kabelové, tak i bezdrátové připojení. Vzhledem k náročnosti VR titulů na výkon však bude hraní ve virtuální realitě jistě doprovázeno nějakými kompromisy. Více však zatím o podpoře VR na Steam Decku nevíme.

Steam Deck: Multimédia a aplikace


Valve zatím neoznámilo žádný oficiální seznam podporovaných aplikací a pravděpodobně se ho ani nedočkáme, vzhledem k použitému operačnímu systému totiž na Steam Decku půjde spustit celá řada nejen multimediálních aplikací napsaných pro Linux a Windows. Oproti například Nintendu Switch tak Deck nabídne daleko širší spektrum využití, od samotného hraní až po sledování filmů či poslouchání hudby skrze nativní aplikace či internetový prohlížeč.

Steam Deck; screenshot: dotykové ovládání

zdroj: Valve

Díky dotykovému ovládání bude možné Steam Deck pohodlněji používat i při jiných činnostech, než je hraní.

i

• Zdroje: steamdeck.com, store.steampowered.com


0
Vytisknout
P-DC1-WEB13
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací