Alza days prosinec VIP BOOST LEGO

BlackBerry KEY2 – bezpečnost a efektivita s fyzickou klávesnicí

Zobrazit katalog

Článek

Aktualizováno

Ač se telefon BlackBerry KEY2 představil již minulý rok, stále má lidem, kteří nechtějí jít s davem, co nabídnout. Sází na skvělou hardwarovou klávesnici se zajímavými vychytávkami, vysokou míru zabezpečení a produktivity a v neposlední řadě neokopírovaný ikonický design v robustním zpracování. A nyní tento pracant přichází v povedené červené barvě s názvem Red edition. Čím vším si KEY2 získává své uživatele?

BlackBerry KEY2 – OBSAH

  1. BlackBerry KEY2 prošel omlazovací kúrou, klávesnice ale zůstává
  2. Zabezpečení a ochrana dat jsou pro BlackBerry KEY2 prioritou
  3. KEY2 je první BlackBerry s duálním fotoaparátem
  4. BlackBerry KEY2 – výkon a hardware
  5. Červená barva je pro BlackBerry KEY2 novinkou roku 2019
  6. Jak si vede BlackBerry KEY2 v recenzích?
  7. BlackBerry KEY2 vs. BlackBerry KeyOne

BlackBerry KEY2 nabízí hardwarovou klávesnici s chytrými funkcemi

Poznávacím znamením telefonů BlackBerry je od nepaměti hardwarová klávesnice, která se statečně probourává záplavou iPhonů a telefonů s Androidem se stále většími obrazovkami. A nechybí samozřejmě ani manažerskému telefonu pro náročné, BlackBerry KEY2. Ten míří na uživatele, kteří vědí, co chtějí, a tomu odpovídá nejen jeho výbava, ale i vylepšené zpracování. Díky němu telefon lépe vypadá a lépe se i ovládá. 

Blackberry KeyTwo
BlackBerry KEY2 si samozřejmě ponechal svůj ikonický design včetně diamantové textury. Tento styl totiž i v dnešní době působí elegantně a moderně.

Záda pokrývá diamantová textura s matným provedením, která napomáhá předejít případnému poškrábání. Přední straně dominuje displej v poměru 3 : 2 a o 20 % větší tlačítka než u předchůdce, KEYone. Celý telefon navíc zpevňuje kovová konstrukce, což zařízení dodává na odolnosti.

Klávesnice umí klávesové zkratky i chytrá gesta

Silnou zbraní telefonu BlackBerry Key2 je produktivita. Tu notně zvýší novinka, klávesa „Speed Key“, díky níž si můžete nastavit klávesové zkratky ke svým nejpoužívanějším aplikacím. V praxi vás pak například Speed Key + T přepne do aplikace Twitter, Speed Key + I do Instagramu atd., aniž byste se museli vracet na plochu a hledat potřebnou aplikaci. Klávesa navíc rozpoznává dlouhý a krátký stisk, takže zkratek můžete být až 52.

i BlackBerry Key2 LE (RECENZE) – Charismatický hrdina s fyzickou klávesnicí!

Dalším krokem, kterým jde BlackBerry KEY2 naproti produktivitě svého uživatele, je inteligentní klávesnice. Nejenže má rozměrná tlačítka a klávesu Speed Key, ale umí ještě jednu funkci. Přizpůsobitelná gesta. Nastavte si třeba, že když prstem přejedete hardwarovou klávesnici zespodu nahoru, odešlete zprávu. Jsou to detaily, ale z detailů se skládá celek a po rychlém osvojení to uživateli opravdu může pomoci ušetřit cenné vteřiny, a tím pracovat efektivněji.

BlackBerry Key2, červená varianta, zadní strana BlackBerry Key2, stříbrná varianta, displej BlackBerry Key2, stříbrná varianta, zadní strana

BlackBerry KEY2 byl nejdříve dostupný v černé a stříbrné. Nyní, v roce 2019, do prodeje vešla i červená varianta.

Prioritou BlackBerry KEY2 je zabezpečení a ochrana dat

Jak nejspíše víte, telefony BlackBerry se také silně zaměřují na bezpečnost. O tom svědčí přesná čtečka otisků prstů zabudovaná přímo v mezerníku. Ačkoliv se u některých telefonů prosazuje odemykání pomocí rozpoznání obličeje, ne vždy se jedná o bezpečnou technologii. V TCL, což je výrobce ostružinových telefonů, proto sáhli po osvědčené metodě, která je spolehlivá a jednoduchá.

Kromě čtečky otisků prstů v mezerníku nabídne BlackBerry KEY2 i spoustu softwarových vychytávek, které se o vaše data postarají. O tom, že BlackBerry chce své telefony učinit atraktivnějšími i pro běžné zákazníky, svědčí mimo jiné použití operačního systému Android 8.1 Oreo. Noví uživatelé telefonů se zeleným robotem tak nepřijdou do zcela neprobádaného rozhraní. Nemějte však obavy, KEY2 tím nijak neztrácí. Veškeré aplikace exkluzivní pro BlackBerry, včetně těch bezpečnostních, zůstávají. Těšit se tak můžete mimo jiné i na populární BlackBerry Hub, který všechny zprávy shrnuje do jednoho přehledného místa.

První z exkluzivních aplikací pro telefony BlackBerry je DTEK Security. Díky ní získáte okamžitý přehled o stavu bezpečnosti a soukromí svého operačního systému spolu s tipy, jak zabezpečení vylepšit. Aplikace zároveň funguje jako antivirus a také vás varuje před podezřelou aktivitou jako např. focení bez vašeho vědomí, zapínání mikrofonu apod. Další novinkou je aplikace Locker, tedy jakási „skříňka“. Do ní si můžete zavřít aplikace, které obsahují vaše osobní data, jako např. sociální sítě, zprávy, atd. Do aplikace Locker pak vstoupíte pouze pomocí otisku prstu nebo vámi nastaveného hesla. 

KEY2 je první BlackBerry s duálním fotoaparátem

Důležitou roli u KEY2 hraje i fotoaparát, který je duální. Hlavnímu snímači o rozlišení 12 Mpx a světelnosti f/1,8 zde sekunduje druhý 12Mpx senzor. Ten je obdařený optikou s 2násobným zoomem a světelností f/2,6. K dispozici je také oblíbený bokeh efekt nebo podpora HDR. Kvitujeme i možnost nahrávání ve 4K při 30 FPS.

Videohovory má na starosti 8Mpx čočka nad displejem s rozšířenou podporou pro selfíčka. To nesmí chybět ani u typicky manažerského telefonu. Můžeme potvrdit, že kvalita fotoaparátu je na velmi slušné úrovni.

BlackBerry Key2
Fotoaparát je u červené verze samozřejmě stejně dobrý jako u ostatních barevných variant. Přidanou hodnotu tvoří slušivé červené rámečky.

Všudypřítomné zabezpečení najdete i na poli fotografování. Jedním přiložením prstu ke čtečce otisků totiž můžete poslat pořízené fotografie přímo do již zmíněné aplikace Locker. Fotky si pak budete prohlížet na Full HD displeji s úhlopříčkou 4,5" s rozlišením 1 620 × 1 080 px a technologií displeje IPS. Někteří uživatelé se těšili na AMOLED obrazovku, ale výrobce zůstal u osvědčené technologie s povedeným a mimořádně jasným panelem.

BlackBerry KEY2 – výkon a hardware

A jak si stojí BlackBerry KEY2 po výkonnostní stránce? Ačkoliv vyšel již minulý rok, nelze říci, že by výrazně ztrácel. Mezi konkurencí jistě najdete výkonnější modely, KEY2 si ovšem nižší výkon vynahrazuje špičkovým zpracováním a skvělým zabezpečením. Použitý procesor střední třídy Qualcomm Snapdragon 660 je ve smartphonu spárovaný se solidní 6GB pamětí RAM. Vnitřní úložiště nabízí 64 GB s možností připojení microSDXC karty o maximální velikosti až 256 GB.

i Chcete být na poli mobilních telefonů vždy v obraze? Sledujte náš článek Mobilní telefony (Novinky a zprávy)

Ačkoliv má baterie KEY2 prakticky stejnou kapacitu jako předchůdce, tedy 3 500 mAh, optimalizace je zde výrazně lepší. Avizovány jsou dva dny v plném pracovním tempu a díky nezávislým testům již víme, že se reálné hodnoty těm uváděným velmi blíží. Telefon vydrží asi 30 hodin volání nebo 12 hodin surfování po internetu a sledování videí. Nabíjení probíhá přes USB-C a zůstal i sluchátkový jack, opět umístěný na horní straně. 

BlackBerry KEY2, černý
Telefon BlackBerry KEY2 není žádným módním výstřelkem. Sází na osvědčenou taktiku, tedy střídmý, a přitom originální design.

Své místo na boční straně telefonu si vysloužilo speciální tlačítko „Convenience key“, které umožňuje rychlé přepínaní mezi přednastavenými profily, jež mění hlasitost, vibrace, jas atd. Zároveň také urychluje přístup až ke třem nejpoužívanějším aplikacím.

Červená barva je pro BlackBerry KEY2 novinkou roku 2019

Ačkoliv smartphone BlackBerry KEY2 vyšel již v červnu 2018, výrobci na něj rozhodně nezanevřeli. Svědčí o tom nové barevné zpracování Red edition, které nedávno vešlo do prodeje. Poznávacím znamením KEY2 pro rok 2019 jsou tak červené rámečky spojené s klasickým minimalistickým zadním krytem. Ten si černou barvu ponechal a výsledkem je neotřelý a zajímavý design.

BlackBerry KEY2, červený
Červené barevné zpracování je u BlackBerry KEY2 žhavou novinkou pro rok 2019.

Jak si vede BlackBerry KEY2 v recenzích?

Za tu dobu, co se BlackBerry KEY2 pohybuje na trhu, si už spousta zahraničních recenzentů stačila o telefonu udělat obrázek. A hodnocení vůbec nejsou špatná.

Blackberry KeyTwo Blackberry KeyOne má ještě fotoaparát s jedním s nímačem

Vlevo můžeme vidět konečnou podobu BlackBerry KEY2. Vpravo loňský BlackBerry KeyOne. Dvojice si je podobná, KEY2 je ale hezčí než jednička.

Tým GSMArena.com si například pochvaluje špičkové zpracování klávesnice, líbivý design a softwarové obohacení vůči předchůdci. Negativum vidí hlavně ve fotoaparátu. Ten totiž podle nich nesplnil očekávání, a přestože je dvojitý, fotografiím něco schází. Ve své recenzi uvádí: „KEY2 je pro řadu KEY krokem správným směrem. Tvoří dobrý základ. Stále je tu ovšem spousta prostoru pro zlepšení.“

Matt Swider z techradar.com s tímto stanoviskem víceméně souhlasí. Vylepšení fyzické klávesnice jsou dle jeho recenze znát a značně telefonu napomáhají v praktičnosti. Co ovšem Matt kritizuje, je design displeje. Poměr displeje 3 : 2 totiž může vyhlížet trochu podivně, obzvláště pro uživatele klasických smartphonů. Fotoaparát pak kritizuje spíše po softwarové stránce. Jeho verdikt zní: „BlackBerry KEY2 je telefon zcela navržený pro skalní fanoušky BlackBerry. Pokud upgradujete např. z Galaxy S7 a vaše svalová paměť je cvičená na dotykové klávesnice, tohle nejspíš není telefon pro vás. Pro starší fanoušky, kteří zápasí s rádoby klávesnicemi a autocorrectem, je ovšem na fyzické klávesnici cosi magického.“

BlackBerry KEY2 vs. BlackBerry KeyOne

A jak si mobil BlackBerry KEY2 stojí oproti svému předchůdci? O pár rozdílech jsme si již řekli, v následující tabulce je najdete všechny pohromadě.

Parametry/Model BlackBerry KEY2 BlackBerry KeyOne
Úhlopříčka displeje 4,5" 4,5"
Rozlišení a typ displeje 1 620 × 1 080 px, IPS 1 620 × 1 080 px, IPS
Jemnost displeje 433 ppi 433 ppi
Notch (výřez v displeji)
QWERTY klávesnice
Velikost plochy displeje 55,5 % 55,5 %
Procesor Qualcomm Snapdragon 660 Qualcomm Snapdragon 625
Operační paměť RAM 6 GB 3/4 GB
Interní úložiště 64 GB, microSDXC (až 256 GB) 32/64 GB, microSD (až 256 GB)
Zadní fotoaparát 12 Mpx (f/1,8) + 12 Mpx (f/2,6) 12 Mpx (f/2,0)
Přední fotoaparát 8 Mpx (f/2,0) 8 Mpx (f/2,2)
Baterie 3 500 mAh 3 505 mAh
Rychlonabíjení
USB-C
3,5mm jack
Rozměry 151,4 × 71,8 × 8,5 mm 149,3 × 72,5 × 9,4 mm
Hmotnost 168 g 180 g
Stupeň krytí
Umělá inteligence
Rozpoznávání obličeje
Cena 14 990–19 990 Kč 12 000 Kč

*Ceny jsou platné k 6. 4. 2019

i Mohlo by vás také zajímat

BlackBerry KEY2 je velice povedený telefon. Hlavní roli hraje bezkonkurenční zabezpečení, hardwarová klávesnice a minimalistický design. Kroky výrobce naznačují, že se chce zavděčit nejen skalním ostružinovým fanouškům, ale i novým příchozím z řad konkurenčních operačních systémů. A to se mu daří. Celkově vzdává KEY2 hold svojí sérii a rozhodně tvoří významný milník ve vývoji hardwarových telefonů.

Vytisknout
P-DC1-WEB17
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací