Foundation (DOJMY Z HRANÍ) – rychlé nakouknutí do temného středověku

Zobrazit katalog

Již brzy

Aktualizováno

Každý den k nám díky předběžnému přístupu dorazí minimálně pět až deset titulů, za nimiž nestojí velké vydavatelské domy, nýbrž malá nezávislá studia s velmi nejistou budoucností sázející vše na svůj aktuální projekt. Nedávno do těchto divokých vod vypustila své budovatelské dílo Foundation nepříliš zkušená indie společnost Polymorph Games. Jaké pocity v nás jejich první hra zanechala, vám nastíníme v našich dnešních dojmech z hraní.

Dojmy z hraní

Foundation; wallpaper: město

• Žánr: Budovatelská strategie • Multiplayer: Ne • Vývojář: Polymorph Games • Vydavatel: Polymorph Games • Platformy a Datum vydání: PC (1. února 2019 early access) • Homepage: www.polymorph.games • Čeština: Ano


Foundation – Dojmy z hraní

  1. Ve Foundation expandujete své území dosti neobvykle
  2. Při hraní novinky od Polymorph Games si občas vzpomenete na Settlers
  3. Rozhodující roli ve Foundation hrají tři vývojové směry
  4. Hry v předběžném přístupu jsou jako nevybroušené diamanty
  5. HW nároky pro Foundation PC

Ve Foundation expandujete své území dosti neobvykle

• Dojmy z hraní: 14. 3. 2019 • Autor: Ondřej Zeman

Ihned po spuštění hry jsem se ocitl v malém, nikým nekolonizovaném údolíčku, v němž se mohu podle instrukcí tvůrců usadit. Nabídnuto je mi několik kosočtvercových pozic, z nichž mě nakonec nejvíce zlákala přímořská pozice u nepříliš strmého útesu, na které jsem si dost dobře dokázal představit své budoucí šlechtické sídlo. Nakonec se ukázalo, že se nejednalo o nejlepší volbu, v úvodu jsem však nemohl plně vědět, jakým způsobem se ve Foundation expanduje teritorium, takže jsem si po čase odpustil. Můj lid na tom byl o něco hůře, protože byl až do prvního rozšíření území uvězněn na zcela nevyhovujícím kusu země, který jim dával k dispozici jen minimální množství surovin a materiálů.

Foundation – early access (trailer)

Foundation je budovatelská strategie, ve které se v kůži středověkého správce pustíte do výstavy svého vlastního města.

Popravdě jsem si zpočátku myslel, že se území ve Foundation bude expandovat podobně jako v sérii Settlers skrze strážní věže a dobře opevněné pevnosti plné vojáků. V Polymorph Games se rozhodli v tomto ohledu kráčet hodně odlišnou pěšinou. Namísto defenzivních pozic nabízí hráči mapu rozsekanou do řady kosočtvercových lokací, jež jsou navzájem pevně provázány, takže když se chcete dostat z jednoho konce světa na druhý, musíte nakoupit všechny body ležící vám v cestě. Za sebe musím říct, že mi tento koncept zrovna dvakrát nesedl, jelikož mi přijde zbytečně limitující. U budovatelských strategií preferuji spíše otevřená prostranství, nebo možnost svižné expanze za pomoci různých budov rozšiřujících sféru vašeho vlivu v prostoru, který skutečně chcete mít.

Při hraní novinky od Polymorph Games si občas vzpomenete na Settlers

Osobně jsem si na Settlers vzpomněl už v prvních vteřinách hraní Foundation, když jsem na mnou vybrané území umisťoval bod, ve kterém byli shromážděni všichni obyvatelé a zdroje dostupné ve vesnici. Totožnou situaci jsem totiž zažíval i v prvních Settlers, v nichž se hodně věcí točilo okolo ztroskotané lodi, či jiného počátečního políčka. Jak jistě většina fanoušků RTS ví, definováním startovní pozice v tomto žánru odstartují pouť, která bude nakonec trvat klidně několik desítek hodin. Trošku překvapivá pro ně však může být skutečnost, že žádný z dostupných obyvatel se tu ihned po vybudování dřevorubeckých kůlen, lomů a sběračských stanic nepustí do práce.

Foundation – pokročilá vesnice (gameplay)

Počáteční obtížnost není ve Foundation nikterak vysoká. Nakládat vám tato strategická hra začne až v pozdějších etapách.

Pokud ve Foundation chcete, aby se obyvatelstvo řádně činilo, musíte všem profesionálům vymezit prostor, ve kterém mohou stabilně operovat. Předem je jim nutné zadat místa, kde je možné stavět nové obytné struktury, která je možné zalesňovat, či naopak, v nichž je možná permanentní těžba materiálů nutných k budování. Zcela nezbytné je taktéž vesničany zacílit na určité profese a nenechávat je pendlovat mezi jednotlivými zaměstnáními. Značně jim touto cestou totiž zvýšíte pracovní efektivitu v oborech, jimiž se po delší dobu zabývají. V případě, že je stabilně přeřazujete z jedné šichty na druhou, nikdy si určitou práci neosvojí natolik, aby ji odváděli skutečně pořádně. Celkově se mi tento koncept nebývale zamlouvá, snad bude ve finální verzi ještě komplexnější.

Rozhodující roli ve Foundation hrají tři vývojové směry

V rámci elementárního konceptu se Foundation v aktuální verzi výrazně neodlišuje od tradičních budovatelských strategií, jichž není na trhu málo. Hlavním cílem je vytvořit soběstačnou středověkou vesnici, časem schopnou konkurovat svou vojenskou a produkční silou okolním osadám a městům. V jejím čele bude samozřejmě za všech okolností stát díky svému původu vaše postava, snažící se těšit svými skutky lokálního panovníka, církev a obyvatelstvo, jež není dobré moc dráždit.

Foundation; gameplay: vývoj Foundation; gameplay: kostel Foundation; gameplay: král

Vývoj je ve Foundation navržen velmi osobitě, namísto klasických technologií jsou tu evoluční stromy založené na tom, ke které z dostupných stran se připojíte.

Hra samotná mi do cesty v průběhu hraní stavěla rozličné typy úkolů, jež jsem mohl plnit buď pro jednu ze tří zmíněných stran, nebo se na ně zcela vykašlat. Problém spočíval v tom, že každý člen trojlístku nabízel mým poddaným jiné výdobytky. Král mě za mé služby odměňoval dovednostmi bodíky, otevíracími defenzivní struktury. Církev mi za pomoc darovala plány ke kostelům a klášterům, které mi můj lid dát nemohl. Ten mi naopak za mou přízeň poskytl knihy s nákresy nových produkčních budov a expanzí pro mé panské sídlo. Celkově mi aktuálně nabízená paleta staveb nepřišla ani s kousky v unikátních stromech moc rozsáhlá, počítám ale s tím, že časem vývojáři z Polymorph Games své dílko ještě značně obohatí.

Hry v předběžném přístupu jsou jako nevybroušené diamanty

Hlavním problémem předběžného přístupu je smutná skutečnost, že jen málokteré dílo ho skutečně opustí. U Foundation jsem si už nyní zcela jist, že se mezi ostatními Early Access projekty moc dlouho nezdrží, jelikož se jedná o kus, který by Polymorph Games mohli bez větších obtíží vydat už tento měsíc. Upřímně jsem ale rád, že to neudělali, protože tento kousek má neskutečně velký potenciál, jenž by byla škoda promarnit unáhleným vypuštěním. Prakticky se jedná o kvalitní budovatelskou strategii, u níž si můžete díky její propracovanosti a nenáročnosti řádně odpočinout od konkurenčních konceptů, jež vás svými survival mechanizmy nutí neustále se hnát kupředu.

Foundation; gameplay: strážní věž

Malé pevnosti vám v Foundation poslouží k verbování vojáků a zvyšování vlivu vaší zpočátku malé říše.

Budovatelská strategie Foundation patří mezi díla, jejichž nákup se vyplatí už v předběžném přístupu, protože dokáží člověku již v této fázi vývoje nabídnout desítky hodin kvalitní zábavy. V případě, že patříte mezi fanoušky přístupné hratelnosti a rádi pozorujete vzestup středověkých říší od píky, určitě tento kousek nepřehlédněte. Vyhnout by se mu prozatím měli hráči, kterým vadí nedodělanost, s níž se musí u her zastupujících velmi oblíbený Early Access do jisté míry počítat. Za sebe aktuálně investici kvůli vysoké znovuhratelnosti a zábavnosti celku vřele doporučuji.

• Zdroje: Vlastní

Ondřej Zeman

Ondřej Zeman

Mé jméno je Ondřej Zeman. Herní žurnalistice se věnuji už více než sedm let, během nichž jsem měl možnost vypracovat se z herního blogera na plnohodnotného žurnalistu na serveru Zing.cz, ze kterého jsem po čase odešel na Alza Magazín. I když jsem hrdým vlastníkem konzole Nintendo Switch, mou největší vášní je hraní na PC, kde jsem měl možnost zrecenzovat už více než dvě stovky různě kvalitních titulů. Slabost mám primárně pro tahová RPG, indie projekty, propracované FPS a komplexní strategie.

HW nároky pro Foundation PC


Minimální HW požadavky Doporučené HW požadavky
Operační systém Windows 7 64-bit Windows 7 64-bit
Procesor Intel Core 2 Duo E6850 3.0GHz / AMD Phenom 8750 Triple-Core Intel Core i5-3470 3.2GHz / AMD FX-8320
Grafická karta NVIDIA GeForce GTX 660 3GB / Radeon R7 370 MSI Gaming 4GB NVIDIA GeForce GTX 1060 / Radeon RX 480 4GB
DirectX
Operační paměť 4 GB 8 GB
Pevný disk 3 GB 3 GB

S jakým herním PC na Foundation?

Chcete si ulehčit výběr? Níže pro vás máme tipy na vhodné herní počítače podle náročnosti.

Alza GameBox GTX1060

Minimální požadavky:

Alza GameBox GTX1060

Alza GameBox GTX1070Ti

Doporučené požadavky:

Alza GameBox GTX1070Ti

Alza GameBox RTX2080

Pro náročné:

Alza GameBox RTX2080

i Mohlo by vás zajímat

Foundation vychází 1. února 2019 v early accessu exkluzivně na PC. O novinkách vás budeme informovat.

Vytisknout
P-DC1-WEB19
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací