PES 2019 (RECENZE) – Absenci licencí navzdory

Zobrazit katalog

Recenze

Aktualizováno

Každý fanoušek Pro Evolution Soccer 2019 jistě sledoval naše časté aktualizace, v nichž jsme se postupně zabývali všemi dostupnými novinkami, jež byly završeny dojmy z hraní dema. Dnes přichází na řadu finální verdikt, který musíme nad PES 2019 vynést, protože 30. srpna 2019 přistála plná a dokončená verze na discích našich počítačů, PS4 a Xbox One. V rámci redakce jsme se pustili do soubojů na zelených trávnících na systému PS4 Pro a následující řádky detailně shrnou naše pocity. Podaří se vydavateli Konami zredukovat odliv svých příznivců po ztrátě Ligy mistrů pomocí kvalitní hry? Dozvíte se v naší recenzi.

PES 2019 (hra) | PES (IP)

Sportovní hra PES 2019 je 18. dílem herní série PES (Pro Evolution Soccer). Titul vyvíjí studio PES Productions (Konami) a vydává společnost Konami. Hra vyšla 30. 8. 2018 na PC, PS4 a Xbox One bez české lokalizace. Hra obsahuje multiplayer . | Homepage


Články: | Recenze

PES 2019 (PS4) – Recenze

 1. Sprinteři si v PES 2019 sednou na zadek
 2. Výkon na hřišti je v PES 2019 jako na houpačce
 3. Obrana v PES 2019 trpí
 4. Fotbalová nirvána v PES 2019 s hvězdičkou
 5. Kde udělali soudruzi z Japonska chybu?
 6. PES 2019 je nadějným vykročením
 7. Recenze PES 2019: závěrečné hodnocení
 8. HW nároky pro PES 2019 PC

Sprinteři si v PES 2019 sednou na zadek

• Recenze: 7. 9. 2018 • Autor: Jakub Němec

Pro některé čtenáře začne tato recenze možná trošku zhurta, ale o to výživněji. Nový fotbálek od Konami totiž není pro slečinky a každý vyjukaný nováček zvyklý ze série FIFA držet tlačítko sprintu i při nástupu na hřiště dostane pořádně za vyučenou. Pro Evolution Soccer 19, nebo také PES či familiárně zvaný Pro Evo, totiž na trhu uspěl v přímé konkurenci proti kopané od EA především díky své realističnosti. Co to znamená pro svátečního hráče s chutí zahrát si jeden zápas jako relax po práci? Utrpení, nulu na počítadle vlastního skóre a nelichotivé číslo na druhé straně.

PES 2019; screenshot: rozehrávka

Některé vyvolené týmy umožnily PES 2019 exkluzivní spolupráci, Borussia Dortmund si to bohužel pár měsíců před vydáním rozmyslela.

Japonská vize prohánění se po zeleném trávníku se zaměřuje spíše na hardcore komunitu schopnou ocenit každý nový detail, jenž se v novém ročníku objeví. A musím přiznat, že jich není málo. Pro mě nejvýraznější nový prvek a zároveň nejkladněji hodnocené překvapení PES 2019 tkví ve specializovaných dovednostech hráčů. Tvůrci sledovali největší hvězdy světového fotbalu, vyseparovali z jejich hry ty nejsignifikantnější znaky a zapracovali je do své simulace. Někteří kopálisti jsou tak téměř nadpřirozeně rychlí (Mbappé), umí vytvářet nečekané přihrávky (Messi), jdou dravě za míčem (Costa) či dokáží motivovat svůj tým (Ramos). 

V průběhu manažerských módů dokonce můžete rozhodovat, jestli se někteří z vašich svěřenců podobným trikům přiučí na tréninku. Podle jejich dispozic jim to bude různou dobu trvat a zároveň se mohou ke zlepšení dopracovat častějším nasazováním do ostrých zápasů a zkoušením podobných triků přímo na hřišti. Na druhou stranu se může stát, že se i velmi perspektivní hráč zasekne ve svém vývoji, protože nemá vaši důvěru. Místo toho půl zápasu prosedí na lavičce a zakrní. Přesto se můžete spolehnout i na frajery, kteří mají v oblibě vstoupit jako tajné trumfy až do druhého poločasu a rozhodnout celý mač v jeho závěrečné fázi. Prostě během sezóny musíte svůj tým poznat do posledního detailu a využít jeho předností, abyste redukovali negativa.

PES 2019; gameplay: patička PES 2019; gameplay: souboj PES 2019; gameplay: skill

Obrázek 1: První dotek je pro zpracování míče v PES 2019 klíčový. Obrázek 2: Správné načasování může pomoci vyhrát hlavičkový souboj i proti silově vyspělejšímu fotbalistovi. Obrázek 3: Vaši hráči se v zápasové a tréninkové zátěži učí novým dovednostem.

Výkon na hřišti je v PES 2019 jako na houpačce

Ikony mužstva ovšem samy zápas v PES 2019 nevyhrají. Cesta k úspěchu vede přes společnou práci celého mančaftu, který můžete přes jednoduché pokyny spravovat i během zápasu. Celkově máte pět úrovní předváděné hry – od defenzivní, přes neutrální až po dvojici útočných, k nimž jsou přiřazeny také speciální instrukce. Lépe bude vše vysvětlit na příkladu – útočné pojetí Barcelony tkví v systému krátkých přihrávek tiki-taka. Ovšem při maximálním útoku se na hrot vytáhne Piqué a vyplatí se hrát na nakopávané míče. Trpí tak ovšem obrana, jež je náchylnější na rychlé breaky soupeře.

Podle mě se Konami povedlo velmi dobře vybalancovat pojetí nejsledovanějších mužstev současného fotbalu. Jestli si nelibujete ve smrtících protiútocích, zřejmě nesáhnete po Liverpoolu, naopak pokud milujete kombinační hru ve svižném tempu, bude PSG vaší jasnou volbou. Musím ale připustit, že se zmenšující se potenciální fanouškovskou základnou klesá také pečlivost tvůrců Pro Eva 2019. Nejvíce se problém projevuje u týmů na nižších příčkách nelicencovaných lig, po kterých mimo dané země ani pes neštěkne.

PES 2019 – E3 trailer

Už trailer z E3 představil většinu klíčových novinek pro PES 2019.

Co se ovšem vývojářům povedlo velmi dobře odladit, je samotná hra přímo na zeleném pažitu. Na rozdíl od FIFA 19 se celý prožitek PES 2019 točí kolem taktického rozestavení, jež lze libovolně upravovat v týmovém režimu. Hráči reagují na své umístění v jednotlivých sektorech hřiště a podle toho předvádí své výkony (Cristiano Ronaldo jako stoper opravdu zářit nebude). Během zápasu tak bude záležet na rozpoložení každého jedince, jeho únavě a aktuální formě. Nervózní nováček ve velkém zápase nezpracuje míč, bude mu odskakovat a nabídne tak příležitost soupeři. Odebrání kulatého nesmyslu pak bude pro oponenta snadné jako krádež cukrátka nemluvněti.

Obrana v PES 2019 trpí

O výsledku každého zápasu nakonec rozhodne řada faktorů, jež se v průběhu mače projeví na hřišti. Osobně mám pocit, že útočná fáze je zpracována mnohem věrněji a její ovládnutí je snazší než práce v obraně. Což se dá pochopit vzhledem k tomu, že ofenzivní styl hry je divácky mnohem atraktivnější. Při defenzivní činnosti se skutečně o dost více zapotíte, protože odzbrojení soupeře je v prvních střetnutích očistec a ani po dvou desítkách hodin nemohu říct, že bych byl odborníkem. Mnohem častěji využívám zdvojování protihráčů, kdy pomocí stisku jednoho tlačítka ovladače vystartuju v tandemu proti útočníkovi s míčem.

PES 2019; gameplay: na doraz PES 2019; gameplay: frustrace PES 2019; gameplay: na čáře

Obrázek 1: Horké chvilky v obraně můžou končit velmi tvrdými střety, z nichž však hráči vyjdou podivuhodně nezraněni. Obrázek 2: Když vaši obranu soupeř v PES 2019 kompletně rozebere, k frustraci není daleko. Obrázek 3: Zákroky na poslední chvilku nejsou výjimkou.

Přesto se často musím spoléhat na osamoceného muže v brance. Gólmani se sice občas vytasí s nějakou hrubicí, ale nic tak tragického jako výkon Kariuse ve finále Ligy mistrů. Naopak se většinou předvádí v pozitivním světle a jejich zákroky jsou mnohdy úžasně realistické. Na uvěřitelnosti zážitku je totiž celý koncept PES 2019 založený, což se projevuje především v ofenzivě, kde si můžete doslova užívat dovednosti svých útočníků. Přešlapávačky, kličky, vedení míče u nohy či akrobatická zakončení dovedou zvednout ze židle. Riskantní operace ovšem musíte pečlivě načasovat, jinak míč nakopnutý z voleje budou kustodi ještě dlouho hledat za branami stadionu.

Důraz na komplexní zpracování ovšem přináší v PES 2019 také řadu překážek. Především splašené přihrávky v běhu, které končí kdovíkde. Chápu, že v maximální rychlosti běhu po překonání padesátimetrové distance se ukopne i Maradona, ale u nebráněného defenzivního záložníka na středovém puntíku bych takový kolaps nečekal. Tento nešvar se dá vyřešit poměrně elegantně úpravou nastavení a redukcí automatického zaměřování, takže můžete směřovat kolmice podle svého nejlepšího uvážení. Pokud se váš útočící pacholek nerozběhne, tak je to stejně jedno.

PES 2019; gameplay: střela PES 2019; gameplay: radost PES 2019; gameplay: trestňák

Obrázek 1: Zákroky brankářů konečně vypadají jako z televizního přenosu. Obrázek 2: Přesto ovšem nedokáží chytit úplně všechno. Obrázek 3: Přímé kopy se v PES 2019 kopou velmi pohodlně. 

Fotbalová nirvána v PES 2019 s hvězdičkou

Jak vidno, celkový pocit ze samotných zápasů je až na malé připomínky velmi dobrý. Konami se ovšem nepovedlo svou kvalitní práci zabalit do lákavého obalu, aby přitáhli další potenciální fanoušky. Nabídka režimů je velmi strohá – pohár, liga nebo komplexní manažerská správa týmu včetně přestupů, jednání s majiteli klubu, skauty a další činnosti, do nichž smrtelníci v hledišti stadionu nevidí. Což samo o sobě nevypadá špatně, ale chybí tomu show, jakou umí vytvořit konkurenti z EA. O veškerém dění jste informováni formou strohých tabulek, posunujete se od zápasu k zápasu a nic moc vás nevychýlí z klidu.

Na můj vkus se v zápasech zraňuje relativně málo fotbalistů, takže nemusíte řešit ani problémy v kabině. Vlastně celkově je agresivita soupeře na nižší obtížnosti v PES 2019 dost slabá a počet trestných kopů na vaší straně je minimální (alespoň pro konzervativně hrající umělou inteligenci). V momentě, kdy jsem pohodlně vedl o tři branky a zbaběle si přihrával míč v hloubi své poloviny, vystartovali proti mně jen tři soupeři při jejich maximálně ofenzivní snaze. To je trošku málo. Taktické varianty AI nevyužívají nabízený potenciál, což je trošku škoda. Naopak mnohem lépe jde počítači bránění a dostupování vašich hráčů. Na vyšší obtížnosti už vám AI ale řádně zavaří.

PES 2019; gameplay: Become a Legend PES 2019; gameplay: city PES 2019; gameplay: Anfield

Obrázek 1: Relativně strohé tabulky nabízí množství statistik ve všech módech PES 2019. Obrázek 2: U nelicencovaných týmů chybí oficiální dresy a znak, sestavy jsou jinak aktuální (pro kompletní výbavu licencí je nutné vyhledat komunitní patch). Obrázek 3: Plně licencované kluby mají naopak od PES 2019 absolutně dokonalé zpracování. 

Ze slabé nabídky režimů vás tak může vytrhnout možnost podstoupit profesionální život jednoho hráče v režimu Become a Legend (ovšem bez příběhového pozadí jako v posledních dílech FIFA) nebo online soupeření v rámci módu My Club. Ve své podstatě před sebou máte alternativu FUT ligy, takže si nakupujete hráče na hostování a svůj tým se snažíte přivést na vrchol v řadě zápasů proti reálným hráčům či umělé inteligenci. I přes mé osobní antipatie kvůli obsaženým mikrotransakcím (i když nejsou nijak agresivní, lze v PES 2019 utopit spoustu peněz) musím uznat, že se jedná o jednu z nejlepších možností, jak v letošním Pro Evu trávit čas. 

Dlouhodobost My Club je jasným tahákem pro řadu příznivců japonské fotbalové série. Letos se povedlo podpořit jeho atraktivitu angažováním některých dosud chybějících fotbalových ikon, které můžete do svého mančaftu naverbovat. Jasnou dominanci v seznamu hvězd má David Beckham, který se v Legend Edici vyskytuje v mladší i vyzrálejší variantě. Našince zcela jistě zaujme přítomnost české superstar Pavla Nedvěda, jenž v digitální úpravě opráší kopačky, které už doma pověsil na hřebík. Nabízí se otázka, zda angažování kopáčů dob minulých vyváží ztrátu licencí v aktuálním ročníku PES 2019.

PES 2019; gameplay: Beckham PES 2019; gameplay: Derossi PES 2019; gameplay: Bale

Obrázek 1: David Beckham patří k nejlépe zpracovaným fotbalistům PES 2019. Obrázek 2: Ale ani na další hvězdy současné kopané se nezapomnělo. Obrázek 3: Gareth Bale ve smyšleném dresu Realu Madrid vypadá překvapeně. 

Kde udělali soudruzi z Japonska chybu?

Nyní přijde část, v níž budu Konami trochu hanit, i když v některých bodech obžaloby budou zcela bez viny. Zásadní úder pod žebra PES 2019 přilétl ze strany EA, když vyfoukli Ligu mistrů, Evropskou ligu a příslušné atraktivní zápasy. Fandové japonské kopané si Pro Evo koupí i tak, ale už se nemůžou holedbat před fifáky, že mají něco navíc. Exkluzivní ruská liga jim trn z paty asi nevytrhne. Přitom se marketingové oddělení snažilo: povedlo se mu zařídit lákavou pro Evropana lákavou francouzskou a italskou soutěž (i když bez Juventusu). Zajímavou zkušenost může poskytnout soupeření v Portugalsku, Turecku nebo Švýcarsku. Ovšem mimo exkluzivní spolupráce se týmů z Anglie, Španělska či Německa nedočkáte. Ale zato zde najdeme Slavii Praha.

PES 2019; screenshot: atmosféra

Atmosféra na hřišti podle oficiálních obrázků pulsuje energií, v reálu je situace mírně odlišná.

Druhá výtka směřuje k podání atmosféry točící se kolem velkých zápasů. Jasně, už jen když místo proti Manchesteru United nastupujete proti „Man Red“ (i když hráčské hvězdy jsou samy za sebe – fanouškovský patch už je ke stažení), trochu to degraduje atmosféru, ale přece jen mi nástup na hřiště i přelety nad stadiony přijdou mírně sterilní. Možná za to mohou komentátoři, kteří se po chvilce začnou dost opakovat, pokus o zpěv hymny při hře národních týmů s podivnou artikulací nebo méně atmosférické prostřihy do hlediště. FIFA umí vyždímat větší emoce, ač netuším, jakým způsobem to dělá.

Konami se přitom pochlapit umí a opakované záběry s jejich editací jsou skvost, stejně jako grafická stránka titulu, jak sami můžete posoudit z přiložených snímků. Opět ale narazíme na skutečnost, že největší pozornosti se dostalo pouze vyvoleným, zatímco méně známí čutálisti mají podobné jen některé rysy a hráči horších týmů by se asi v zrcadle opravdu nepoznali. Právě tyto kontrasty nejvíce sráží PES 2019 v celkovém hodnocení. Připočtěte k tomu občasné bugy, podivné reakce hráčů při ztrátě míče a sporadické srážení spoluhráčů či jejich pletení pod nohy a dostáváme se na číslo, které vidíte pod samotným textem.

PES 2019; gameplay: bug PES 2019; gameplay: nástup PES 2019; gameplay: Barcelona

Obrázek 1: Občasné bugy spíše pobaví a překvapí, podobně jako vyděsil své spoluhráče brankář Celticu Glasgow. Obrázek 2: Budování atmosféry pomocí nástupu hráčů na hřiště… Obrázek 3: …a jejich představení by v PES 2019 chtělo ještě vyšperkovat.

PES 2019 je nadějným vykročením

K hraní díla od Konami si zkrátka musíte nasadit růžové brýle. PES 2019 totiž nabízí v jádru velmi kvalitní simulaci fotbalu, jež nadchne především fanoušky graficky vytříbeného obrazu a propracovaných akcí s důrazem na taktiku, jimž nevoní arkádovější přístup FIFA orientovaný na čistou zábavu pro občasné hráče. Podařené mechaniky ovšem sráží nemastná nabídka herních režimů, slabší budování atmosféry, občasné chyby a absence silnějšího licenčního zázemí. Přesto se nebojím PES 2019 doporučit s tím, ať si vyzkoušíte volně přístupné demo. Osobně budu doufat, že se všechny výtky budou ztrácet s jednotlivými patchi, popř. příští rok dostaneme vypulírovaný dokonalý produkt. Je k němu velmi dobře našlápnuto. 

Tato recenze byla napsaná pro PS4 verzi.

Recenze PES 2019: závěrečné hodnocení

Hodnocení 85 % GEM
Hlavní parametry: Hratelnost
90 %
Audiovizuální zpracování
90 %
Znovuhratelnost
99 %
PES 2019; recenze

Klady

 • Realističnost fotbalové simulace
 • Pocit kontaktu s míčem
 • Fyzikální model
 • Důraz na zpracování míče
 • Unikátní dovednosti největších hvězd
 • Dopad zvolené týmové taktiky v průběhu zápasu
 • Správa týmu během plánování taktiky
 • Nové, i když méně sledované ligy (Portugalsko, Dánsko, Belgie, Skotsko, Rusko, Argentina, Švýcarsko)
 • Fotbalové legendy v čele s Davidem Beckhamem
 • Obtížnost přizpůsobitelná dovednostem hráče
 • Videoeditor
 • Grafická stránka

Zápory

 • Ve srovnání s FIFA sterilnější atmosféra zápasu i menu jednotlivých módů
 • Absence největších licencí (lze řešit komunitním patchem, ale komentář to nezachrání)
 • Sporadicky nelogické chování AI
 • Občasné grafické bugy
 • Podoba méně slavných fotbalistů moc neodpovídá
Jakub Němec

Jakub Němec

Hraní her, ať už počítačových či deskových, se stalo součástí mého života už s prvním úspěšným umístěním plastové čepičky v Kloboučku, hop! a s archaickým počítačem, na kterém téměř neustále běžela trojice Rayman, Pharaoh a FIFA 2000. Od té doby se rád nechávám překvapovat unikátními zážitky, silnými příběhy a originální hratelností, kterou dokáží vývojáři vykouzlit. Jsem v redakci Alza Magazínu a GEMu sice vedený jako sporťák a deskovkář, ale rád se ponořím do akčních adventur, RPG, závodů nebo plošinovek, ale vlastně nepohrdnu ničím zajímavým a netradičním.

HW nároky pro PES 2019 PC

Minimální HW požadavky Doporučené HW požadavky
Operační systém Windows 7 64-bit Windows 10 64-bit
Procesor Intel Core i5-3470 3.2GHz / AMD FX-4350 Intel Core i7-3770 4-Core 3.4GHz / AMD FX-8350
Grafická karta NVIDIA GeForce GTX 670 / Radeon HD 7870 NVIDIA GeForce GTX 760 / Radeon R9 270X
DirectX DirectX 11.0 DirectX 11.0
Operační paměť 8 GB 8 GB
HDD 30 GB 30 GB

S jakým herním PC na PES 2019?

Chcete si ulehčit výběr? Níže pro vás máme tipy na vhodné herní počítače podle náročnosti.

Alza GameBox Lite GTX1050

Minimální požadavky:

Alza GameBox Lite GTX1050

Alza GameBox Lite GTX1060+

Doporučené požadavky:

Alza GameBox Lite GTX1060+

Alza GameBox GTX1080Ti

Pro náročné:

Alza GameBox GTX1080Ti

i Mohlo by vás zajímat

PES 2019 vyšlo 30. srpna 2018 na PC, PS4 a Xbox One. Další detaily o sérii pro vás samozřejmě budeme sledovat.


PES 2019 – Dojmy z hraní (PS4)

 1. První pohlazení od PES 2019
 2. Fotbalové hody
 3. Trenérské okénko jen naznačeno
 4. PES 2019 vyniká grafikou
 5. V PES 2019 není všechno zlato, co se třpytí
 6. HW nároky pro PES 2019 PC

První pohlazení od PES 2019

• Dojmy z hraní: 21. 8. 2018 • Autor: Jakub Němec

Mé prsty nedočkavě drtily ovladač, zatímco oči tlačily instalační proužek asi čtyřgigového souboru PES 2019. Při prvním spuštění se nakonfigurovalo rozložení ovládání a mohl jsem se pustit do výběru týmů. V demu máme k dispozici tucet mužstev, z nichž je šest evropských – Barcelona, Shalke 04, Liverpool, Monaco a milánský Inter a AC. Dále se setkáme s argentinskou a francouzskou reprezentací, které doplňují čtyři týmy z amerických lig. Se zvolenou jedenáctkou se budete prohánět po katalánském nebo gelsenkirchenském stadionu, ať už ve slunném odpoledni, nebo za deštivé noci. 

PES 2019 – Demo (trailer)

Demo trailer dokáže navnadit na velkolepou atmosféru světového fotbalu

Přišel čas na první rychlý zápas. Odolal jsem vábení španělského velkoklubu a sáhl po finalistovi letošní Ligy mistrů (která bude v PES 2019 po delší době chybět, jak již víte z našich novinek). FC Liverpool měl sestavu aktualizovanou ke květnu letošního roku, takže svatyni stále ještě strážil nešťastník Karius a v týmu mého soupeře z Barcelony ještě pobíhal Andres Iniesta. Nástup obou týmů přinesl do mého pokoje televizní atmosféru, která mě naladila na lítý boj proti jednomu z nejlepších klubů planety.

Hvizd rozhodčího a jde se na věc! Díky jednoduchému ovládání přednastavené taktiky jsem zvýšil agresivitu pressingu a posunul své řady více dopředu. Alespoň to byl můj plán proti barcelonskému přihrávkovému šílenství známému pod jménem Tiky taka. Kombinace napadání a rychlých protiútoků slavila úspěch, protože s rychlíkem jménem Salah utečete jakékoliv obraně jako pták uličník kojotovi. Po vstřelené brance jsem opět přenastavil řady do více obranného módu a útočné akce nechal na trojici ofenzivních hráčů. Barcelonští byli v koncích, dominanci na hřišti potvrdil druhý gól a šlo se do kabin.

PES 2019; gameplay: parádičky PES 2019; gameplay: první dotek PES 2019; gameplay: šibenice

Obrázek 1: Akrobatická zakončení vypadají v PES 2019 úchvatně. Obrázek 2: Tvůrci z Konami zdokonalili zpracování míče a přihrávky z prvního doteku. Obrázek 3: Na zásah přesně do růžku nemají šanci dosáhnout ani největší brankářské superhvězdy.

Fotbalové hody

Musím přiznat, že jsem si digitální kopanou od Konami užíval od prvního zápasu a všem můžu dostupné demo doporučit, aby sami poznali, jak se japonské pojetí fotbalu posunulo. Zápasy sice mají pouhých pět minut (už se těším na delší boje v plné verzi), takže vyzkoušíte několik útočných akcí a pomalu končíte, ale přesto ve vás zanechají veskrze pozitivní dojem. Mám pocit, že se oproti posledním dílům průběh zápasu mírně zrychlil. Ještě sice nejde o arkádově laděnou FIFU, ale rozvážné zápasy v PES 2019 moc nenajdete (i když tempo zápasu lze přizpůsobit dle vlastních preferencí).

Herní projev fotbalistů ovšem rychlostí netrpí, spíše naopak. Dynamický pohyb na trávníku, svižné parádičky, krytí míče a osobní souboje se povedlo tvůrcům vyšperkovat, takže je radost zkoušet nové finesy. Například kličky s pokopnutím míče do protisměru obránce jsou sice docela těžké na naučení, ale po jejich ovládnutí se budete po hřišti prohánět jako bůh. Sice mě občas pozlobilo směřování přihrávek, ale s rostoucím počtem zápasů v PES 2019 se vše postupně vylaďovalo. Vše vyvrcholilo nádhernou akcí zakončenou třicetimetrovým centrem a nůžkami k tyči. 

PES 2019; gameplay: stadion PES 2019; gameplay: zázemí PES 2019; gameplay: atmosféra

Obrázek 1: Licencované fotbalové svatostánky jsou v PES 2019 zpracovány s nejvyšším citem pro detail. Obrázek 2: Napětí před zápasem by se dalo krájet. Obrázek 3: Tím spíš, že fotbalové hrdiny očekávají tisíce fanoušků.

Trenérské okénko jen naznačeno

Je jasné, že se v demu neobjeví všechny mechaniky plánované na plnou verzi. Přesto si můžete vyzkoušet přednastavené taktické varianty, jež spouštíte během zápasu pomocí rychlých voleb. Dle mého mínění nejsou jen do počtu a opravdu ovlivňují průběh zápasu. Při důrazu na útočení hráči jinak nabíhají a nabízejí se do výhodných pozic, zatímco při obranné strategii se soustřeďují na vykrývání volných prostorů. Umělá inteligence sice občas škobrtne (třeba když do vás narazí vlastní spoluhráč a zbaví vás míče), ale její fotbalové myšlení mě spíše mile překvapilo, hlavně u přebírání pozic v defenzivě.

V PES 2019 nadále zůstává trenérská mechanika, během níž můžete ručně poupravovat rozložení hráčů na hřišti. Bez problémů si tak můžete vymyslet rozestavení 3-1-2-1-2-1 a vyzkoušet, jestli bude fungovat. Pozor ovšem na umístění fotbalisty na pozici, k níž nemá dispozice, protože se tam rozhodně nebude cítit pohodlně a jeho statistiky rapidně klesnou. Postavení fotbalistů má významný dopad také u standartních situací, v nichž můžete kombinovat různé signály vedoucí k oklamání soupeřovy obrany. Taktický aspekt tedy udržel svou vysokou laťku stejně jako v minulých dílech, takže se na plnou verzi vycházející 30. srpna s klidem začněte těšit.

PES 2019; gameplay: Mbappé PES 2019; gameplay: Salah PES 2019; gameplay: Messi

Obrázek 1: Mezi největší hvězdy dema PES 2019 patří Kilian Mbappé… Obrázek 2: …Mohamed Salah… Obrázek 3: …a samozřejmě Lionel Messi hned ve dvojí roli (Barcelona a Argentina).

PES 2019 vyniká grafikou

Co ovšem fanoušky Pro Eva zaujme na první pohled, je vylepšená grafika. Už vloni stála vizuální stránka za více než jeden odstaveček v recenzi a letos se dostáváme ještě dál. Je na místě připomenout, že týmy vyskytující se v demu mají s Konami hlubší spolupráci, takže mohou vypadat lépe. Přesto budu doufat, že v PES 2019 budou vypadat podobně dobře i ostatní celky. Spoléhal bych se především na licencované ligy, kterých stále přibývá (mezi posledními přírůstky se objevila skotská a turecká nejvyšší soutěž), ale nepodceňoval bych ani vyšperkování anglické či španělské ligy, i když budou obdařeny neexistujícími jmény hráčů a týmů.

Grafické orgie v PES 2019 nezůstávají pouze u oku lahodících opakovaných záběrů, s nimiž si budete moci pohrát v editoru stejně jako v minulých ročnících, ale také během samotných zápasů. Pomocí vylepšené fyziky hráčů a nových pohybů, jež jim tvůrci dali do vínku, se nabízí nová řešení zapeklitých situací. Především přihrávky z první a střely bez přípravy vypadají velmi dobře i v průběhu hraní. Samozřejmě u méně zkušených hráčů mohou dopadnout katastrofálně, takže to s jejich užíváním nesmíte přehánět.

PES 2019; gameplay: volej PES 2019; gameplay: zákrok PES 2019; gameplay: zakončení

Obrázek 1: Zakončení z voleje dokáže překvapit celou obranu. Obrázek 2: Brankáři v PES 2019 se naučili nové typy zákroků. Obrázek 3: Ale ani ty jim nepomůžou v soubojích tváří v tvář proti nejlepším střelcům planety.

V PES 2019 není všechno zlato, co se třpytí

Ač dostupné demo představilo PES 2019 ve veskrze pozitivním světle, ukázaly se také některé nešvary. Snad se je ale do vypuštění plné verze podaří odstranit. Brankáři zřejmě prošli od minulého ročníku intenzivním tréninkem, zkratovité jednání se však stejně občas objeví. Do očí přímo bije touha fanaticky zakročit při odraženém míči směřujícím na roh. Robinzonáda na malém vápně sice vrátila balón zpět do hřiště, ale brankář nechal odkrytou celou bránu, kam soupeř kulatý nesmysl spolehlivě uklidil. Ve valné většině případů se ale strážci svatyně dokáží předvést ve slušné formě.

Některé nedostatky se projevily také v grafickém rozhraní. Sice se jedná o poměrně drobné pihy na kráse, ale docela kazí celkový dojem. Za všechny případy vyberu třeba fotbalistu čekajícího na hlavičku, který ve zpevněném postoji klouže po hřišti jako na ledě. Jako nejděsivější zážitek z celého dema bych hodnotil národní hvězdy hrdě pějící hymnu. Pohyb rtů se opravdu nepovedlo zpracovat, takže ať jsou kluci snad raději potichu. Přes menší jmenované nedostatky během svého hraní se však na konec srpna těším a jsem zvědav, jestli plná verze PES 2019 nezklame má očekávání.

PES 2019; gameplay: detail grafiky

Grafické zpracování je po většinu času úchvatné. Detaily trávníků ve zpomalených záběrech berou dech.

Tyto dojmy z hraní byly napsány pro PS4 verzi.


PES 2019 – Novinky

 1. (29. 7. 2018) V PES 2019 se objeví nejen evropské, ale také jihoamerické ligy
 2. (23. 7. 2018) AS Monaco v Pro Evolution Soccer 2019
 3. (15. 6. 2018) Snoubí PES 2019 realističnost s grafikou?
 4. (15. 5. 2018) Reálnější a hezčí fotbálek?
 5. HW nároky pro PES 2019 PC

V PES 2019 se objeví nejen evropské, ale také jihoamerické ligy

• Novinka: 29. 7. 2018 • Autor: Jakub Němec

Zoufalý závod o exkluzivní licence k nejlepším fotbalovým soutěžím světa Konami jistě prohrává, ale nemůžeme říct, že by zbaběle zahazovala flintu do žita. V PES 2019 najdeme řadu plně zpracovaných lig, které bylo marketingové oddělení schopno nasmlouvat. Mezi nejnovějšími přírůstky se objevuje ruská Premier liga. Vzhledem k exponenciálnímu nárůstu popularity kopané po mistrovství světa v největším evropském státě se nemůžeme kroku japonského vydavatele divit, protože Rusko otevírá potenciálně velký trh s novými hráči. Navíc se ruské týmy pravidelně účastní evropských pohárů, kde umí potrápit i velké favority, takže kvalita místní soutěže není úplně špatná.

Ruská soutěž, na níž má Konami výhradní právo, se tak přiřadila k šesti potvrzeným ligám z Argentiny, Dánska, Portugalska, Švýcarska, Skotska a Belgie. Samozřejmě se nejedná ani o jednu z asociací velké pětky (Anglie, Francie, Německo, Španělsko, Itálie), ale z těchto zemí si pojistil aktuální díl některé slavné týmy, jak jsme již zmiňovali v minulé novince. Navíc můžeme očekávat, že se Konami opět pustí do plného zpracování hráčů všech týmů nejsledovanějších soutěží, které se později díky práci komunity upraví neoficiálním patchem. Co naplat, PES 2019 absencí koncesí trpí, ale podařenou hratelnost to nepoznamená.

PES 2019; screenshot: licencované ligy

Licencované ligy v Pro Evolution Soccer 2019.AS Monaco v Pro Evolution Soccer 2019

• Novinka: 23. 7. 2018 • Autor: Jakub Němec

Nejnovější trailer japonského vydavatele Konami určitě potěší všechny příznivce francouzské ligy, přesněji AS Monaca. Pro francouzský velkoklub z knížecího Monaca to samozřejmě znamená propůjčení oficiálního ztvárnění dresů, stadionu a detailního provedení hráčů. Jeden z nejbohatších týmů Ligue 1 se postaví po bok španělské Barceloně a Atleticu Madrid, italské dvojici Inter a AC Milán a anglickému Arsenalu s Liverpoolem. PES 2019 také nutně potřebovalo najít nového partnera po odstoupení německé Borussie Dortmund, jež byla nahrazena ve světě méně známým družstvem FC Schalke 04, které ve své soutěži skončilo hned za Bayernem na druhém místě. 

Doufejme, že se Konami povede na zeleném trávníku získat na svou stranu ještě další evropské, potažmo světové velkokluby, aby se v rámci licencí alespoň mohli přiblížit fotbálku FIFA 19 od EA. V ostatních ohledech totiž PES 2019 dlouhodobě nejúspěšnější sérii Electronic Arts statečně dohání, pokud ji už v některých atributech dokonce nepřekonal. Však na vlastní kůži brzy poznáme, jak se PES 2019 hraje, protože si japonský vydavatel připravil pro všechny zvědavce překvapení na závěrečném turnaji PES ligy v Barceloně (koná se 21. 7. 2018). 

Už 8. srpna si totiž budete moci vyzkoušet v demu lokální i multiplayerový rychlý zápas sami i v kooperaci. Samotný souboj o fanoušky digitálního fotbalu však započne vydáním Pro Evolution Soccer 2019 na konci prázdnin 30. srpna na PC, PS4 a Xbox One, zatímco FIFA 19 vyjde o měsíc později.Snoubí PES 2019 realističnost s grafikou?

• Novinka: 15. 6. 2018 • Autor: Jakub Němec

První záběry k populární sérii Pro Evolution Soccer 2019 (Pro Evo, nebo PES) ukázaly, že japonští tvůrci z Konami začínají šlapat na paty vývojářům FIFA 19. PES 2019 bude samozřejmě sázet na svou hráčskou základnu, která si cení více realističtějšího pojetí nejoblíbenější hry světa v čele s povedenou fyzikou míče. Podle prvních videí zůstává neposednost kulatého nesmyslu na svém místě, takže sprintování a kličkování v blízkosti soupeře bude často znamenat přechod z útoku do obrany. Vývojáři myslí na takové detaily jako převzetí míče v klidu, kdy vám podle schopností fotbalisty zůstane více méně u nohy, a převzetí v rychlosti, kdy může balón odskočit o několik decimetrů dále, čímž dává příležitost soupeři k jeho odebrání.

V E3 traileru nám autoři PES 2019 představili novinky v podobě různých druhů střelby, možnosti tvořit kličky na základě prvního dvojdoteku s míčem nebo kontroly hráče při každém pohybu s míčem. V jedenáctce nových skillů se také objevuje aktivní obrana při přerušování nahrávek, načež útočící tým může reagovat přihrávkami bez pohledu fotbalisty v daném směru (v tom byl svého času extratřída Ronaldinho). Tvůrci PES 2019 se letos také zaměřili na kopání penalt. Najdete tak neomylné exekutory pokutových kopů, kteří své síly srovnají se specialisty na jejich lapání v bráně. Nové dovednosti se povedlo hodně pěkně rozhýbat, ale nemůžeme je posoudit, dokud si je nezkusíme na vlastním ovladači.

Přes představení implementovaných skillů nemůžeme mluvit o omezení realističnosti série. Fanoušci série od Konami už si zkrátka zvykli na spíše pomalejší a taktičtěji laděné boje místo arkádověji pojaté FIFY. Každý hráčův krok tak musí mít své opodstatnění, jež v průběhu zápasu vede k příslušné reakci. Zatím nejsme schopni posoudit umělou inteligenci dávající člověku sedícímu před obrazovkou dostatečnou motivaci hrát. Podle gameplayů si ovšem myslíme, že spoluhráči se nabízeli docela obstojně a nabíhání při útočných akcích se docela blíží realitě. Jsme také hodně zvědaví na různé efekty počasí, od nichž si vývojáři slibují nuntnost přizpůsobit herní styl aktuálním podnebným podmínkám. Inu, už za dva měsíce uvidíme sami, jak se vše bude ovládat ve skutečnosti.

Rozhodně se autorům PES 2019 nedá upřít snaha, aby dohnali FIFU také po grafické stránce, což se jim docela daří. Jedno z uvolněných videí se přímo zaměřilo na detailní zpracování hráčů přímo na hřišti. Fanoušci série si tak mohou v editoru opakovaných záběrů prohlédnout působivé zpracování tváří největších současných hvězd, ale nezapomnělo se ani na legendy zelených trávníků. Nabízí se otázka, zda důraz na přesné zpracování hráčů nebude jen u licencovaných lig a národních týmů, ale to se dozvíme až s uvolněním plné verze hry v srpnu.

PES 2019 se vrací do boje o licence

Největším postrachem pro japonské Konami je ztráta exkluzivní licence na Ligu mistrů a Evropskou ligu, o níž jsme se obšírněji rozepisovali v minulé novince. Na absenci nejslavnějších klubových soutěží světa zareagovalo oddělení starající se o atraktivitu titulu po svém. Získali výhradní práva na ruskou Premier ligu a další méně atraktivní soutěže. Můžeme se pouze domnívat, zda Konami tímto krokem iniciuje své působení spíše směrem do Asie, kde se kopaná stává čím dál populárnějším sportem. 

Druhým krokem je angažování týmu superhvězd v důchodě, jimž velí David Beckham, ale myslelo se také na Maradonu, Roberta Carlose či Pavla Nedvěda, což potěší české publikum obzvlášť. PES 2019 by mohla pomoci také spolupráce s velkokluby, mezi nimiž je také Liverpool, ale to je pouze slabá náplast za ztrátu Champions League. Už 30. srpna se tedy na PC, Xbox One a PS4 dozvíme, zda bude absence licencí nahrazena o to lepší hratelností.

PES 2019; screenshot: Coutinho

Tváří letošního ročníku PES 2019 bude barcelonský hráč Coutinho.Reálnější a hezčí fotbálek?

• Novinka: 15. 5. 2018 • Autor: Jakub Němec

Trailery o oznámení nového titulu jsou jako vždy plné slibů. Musím ovšem pokorně přiznat, že u sportovních her se jich poslední dobou větší část opravdu plní. Tvůrci z Konami si letos pro příznivce virtuálního čutání připravili novou grafiku, která by měla potěšit oko ve 4k HDR rozlišení. Je pravda, že v tomto ohledu museli přitlačit japonští vydavatelé na pilu, protože Frostbite engine FIFY umí vykouzlit věrné fotbalové prostředí. Pokud se povede přenést vizuál z ukázky na nový PES 2019, tak se opravdu máme na co těšit. Skutečnosti se blížící modely hráčů, práce s počasím a velmi pěkně vypadající trávník. Co více si přát od simulace kopané?

Licence! Sérii Pro Evolution Soccer trápí odjakživa uzurpování kompletního oprávnění organizace FIFA jejich přímým konkurentem a Konami tak musí shánět po kouscích povolení na zpracování různých lig celého světa. Letos se přidají další země, prozatím však nevíme které. Na druhou stranu se objevuje nový problém – PES 2019 už netřímá exkluzivitu na populární Champions League, protože licence od UEFY platila do loňského roku. Uvidíme, jak se s touto nepříjemností popasují, prozatím kontrují předsezónním turnajem klubů (ICC). Kvůli absenci značek se možná tvůrci více zaměřují na propagaci individuality samotných hráčů a především módu My Club, což není nic menšího než alternativa fifovské FUT ligy.

Uvidíme, jak se PES 2019 popasuje se svou konkurencí. Kampaň začali dříve (FIFA se věnuje propagaci neplaceného módu pro světový šampionát) a pro její zviditelnění ulovila brazilského kouzelníka Coutinha, jenž se stane tváří standardní edice. Kovaní příznivci, kteří se nebojí sáhnout hlouběji do peněženky, se však mohou těšit na speciální edici s přítomností proslulého Davida Beckhama či legendární edici, v níž se blýskne i Pavel Nedvěd. Skórovat na svých obrazovkách můžete od 30. srpna 2018, kdy je stanoveno oficiální vydání pro PC, Xbox One a PS4.

PES 2019; Wallpaper: Liverpool, nástup na hriště PES 2019; Wallpaper: stadion v Dortmundu PES 2019; Wallpaper: střelba

Obrázek 1: Liverpool je jedním z prvních oficiálních partnerů PES 2019. Obrázek 2: Audiovizuální zpracování by mělo plnit vysoké nároky hráčů před HD obrazovkami. Obrázek 3: Atmosféra na hřišti i v hledišti má být plná života.

Vytisknout
P-DC1-WEB03
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací