AP+ nový vizuál Dyson

Starfield (RECENZE – Souhrn)

Zobrazit katalog

• Autor: Jiřina Formánková

(Update): Doplněny spekulace o vydání na PS5.

Nejambicióznější a zároveň zbrusu nová značka vývojářů z Bethesda Game Studios Starfield nás vezme do hlubin vesmíru a vyšle na epickou výpravu za záhadnými artefakty. Na co se v novém RPG můžeme těšit, se dozvíte v tomto článku.

Starfield; screenshot: cover

zdroj: Bethesda

Starfield ve zkratce

  Starfield

 • Žánr: Akční RPG
 • Vývojář: Bethesda Game Studios
 • Vydavatel: Bethesda Softworks
 • Čeština, česká lokalizace: Ne

 • Datum vydání a platformy: 6. 9. 2023 na PC a Xbox Series X/S | Dostupné v Game Passu

Starfield: Vše, co víme – OBSAH

Starfield: Datum vydání, platformy


Starfield vyšel 6. září 2023. Od počátku vývoje se jedná o titul plánovaný výhradně na PC a konzole Xbox Series X/S, ode dne vydání je také součástí knihovny Game Pass. V té navíc zůstane napořád (díky odkupu společnosti ZeniMax Media Microsoftem v roce 2021), na rozdíl od her vývojářů, kteří nespadají přímo pod Microsoft a objeví se v Game Passu vždy jen na určitou dobu, než jsou staženy.

Starfield: PlayStation 5

Podle prozatím oficiálně nepotvrzených zpráv by se mohli hraní Starfieldu dočkat i majitelé PlayStation konzolí. Podrobnosti si můžete přečíst v našem článku.

Starfield Official Gameplay Trailer

zdroj: Bethesda Softworks

Starfield: Updaty a novinky


Přesně jak se dalo očekávat, vývojáři se hodlají i v následujících letech o Starfield starat a nejnovější zpráva na redditu přibližuje, jakých oblastí se bude aktuální práce týkat. Kromě běžných oprav se dotkne hlavně map měst (o které měli hráči velký zájem) nebo nových způsobů cestování. Nový obsah by se měl objevovat v pravidelných intervalech šesti týdnů. Kromě toho se menší opravy mohou objevovat i mimo toto šestitýdenní okno. Mimoto se v průběhu roku 2024 čeká i spuštění oficiální podpory modů.

Starfield: Recenze a metacritic


Podle recenzí nabízí Starfield opravdu poutavou vesmírnou výpravu v obrovském světě, kde na hráče čeká nejedno překvapení. Spousta úkolů, zvláště pak pro jednotlivé frakce, je výborně zpracovaná, můžeme si užívat spoustu zábavy při stavbě a vylepšování lodí, správě základen a těžení, vesmírných soubojích a spoustě dalšího obsahu. Jedinou vadou na kráse zůstává to, že se hra v mnoha ohledech pokouší nabídnout všechno naráz a díky tomu se jí nedostává na hloubce, kterou by měla, kdyby se nepokoušela o tak obří rozsah.

Jak hodnotí svět?

Tato hodnocení jsou platná k 7. 9. 2023.

GamesRadar+ (PC 31. 8. 2023)

„Starfield je rozsáhlý a skvěle zpracovaný zážitek v otevřeném světě plný nekonečných objevů a možností.“ – 100 % celá recenze

Wccftech (PC 31. 8. 2023)

„Díky poutavému příběhu, propracovaným postavám a obrovskému množství smysluplného obsahu je Starfield jednou z nejlepších her společnosti Bethesda a jednou z nejlepších RPG her vydaných v posledních několika letech. Za zmínku stojí absence plynulého průzkumu a skutečné inovace typického herního vzorce studia, ale ti, kdo jsou ochotni se na tyto problémy vykašlat, najdou reaktivní a rozsáhlý sci-fi vesmír, ve kterém se ztratí na stovky, ne-li tisíce hodin.“ – 90 % celá recenze

Vandal (PC 31. 8. 2023)

„Starfield jsme si časem zamilovali, v některých částech hry jsme měli husí kůži, byli jsme zcela ponořeni do jeho vesmíru, jeho historie a všeho, co se v ní dá objevit, zatímco jindy nás nepřátelská umělá inteligence nebo chyby z minulosti frustrovaly a kazily nám celý zážitek. Co vám můžeme zaručit, je to, že se jedná o hru, kterou si milovníci space oper a sci-fi zamilují a že v následujících týdnech bude o čem mluvit, protože se objeví mnohá tajemství, která v jeho vesmíru existují.“ – 86 % celá recenze

Starfield: Soundtrack


O soundtrack ke Starfieldu se postaral uznávaný izraelský hudební skladatel Inon Zur, který už stojí za sérií Fallout (3, 4 a 76) poté, co vystřídal letitého dvorního skladatele Bethesdy Jeremyho Soulea, kterého má většina hráčů spojeného například s ikonickou hudbou série The Elder Scrolls. Od toho se ovšem studio distancovalo poté, co byl v roce 2019 obviněn ze sexuálního obtěžování ženami z videoherního průmyslu.

Inon Zur Performs Music from Starfield | gamescom Opening Night Live 2023

zdroj: The Game Awards

Na vystoupení Inona Zura na letošním Gamescomu se můžete podívat v záznamu.

Starfield: Sběratelská a premium edice a cena


i

Akční nabídka

Pro PC hráče přináší zajímavou možnost získání hry partnerství Starfield a firmy AMD. Právě probíhající (časově omezená) akce nabízí těm, kteří si koupí některý z vybraných procesorů, grafických karet nebo PC sestav či notebooků AMD hru Starfield (Standardní nebo Premium edici) zdarma.

Starfield si můžete koupit ve třech edicích, kromě standardní (fyzické i digitální), jsou to ještě Premium edice a edice Constellation.  

Standardní edici (základní hra) seženete v průměru za 69.99 až 79.99 eur v závislosti na platformě, kterou si vyberete.  

V Premium edici získáte (za 104.99 až 114.99 eur):

 • Základní hru 
 • Příběhové DLC rozšíření Shattered Space (dorazí někdy po vydání základní hry)
 • Dřívější přístup do hry o 5 dní
 • Balíček skinů Constellation: Laserová puška Equinox, skafandr, helma a balíček Boost Pack
 • Přístup k digitálnímu artbooku a soundtracku
Starfield; screenshot: premium edice

zdroj: Bethesda Softworks

Pokud už máte Starfield předobjednaný v základní edici a chcete získat obsah premium edice (bez základní hry), můžete si ho zakoupit i samostatně za zhruba 850 Kč.

Collectors Edition – Constellation Edition 

Sběratelskou edici seženete pod názvem Constellation Edition například na stránkách vývojáře Bethesda a vyjde zhruba na 300 USD. Obsahuje:  

 • Základní hru
 • Rozšíření Shattered Space Story (dorazí někdy po vydání základní hry)
 • Dřívější přístup do hry o 5 dní
 • Balíček skinů Constellation: Laserová puška Equinox, skafandr, helma a balíček Boost Pack
 • Přístup k digitálnímu artbooku a soundtracku
 • Pouzdro na steelbook  
 • Nášivka Constellation
 • Hodinky Starfield Chronomark a pouzdro
 • Kreditní karta s laserem vyrytým herním kódem
Starfield; screenshot: sběratelská edice

zdroj: Bethesda Softworks

Starfield: DLC Shattered Space

Na prezentaci Starfield Direct showcase bylo odhaleno první DLC pro Starfield jménem Shattered Space. Bude součástí Premium a Constellation edicí (zatím není známo datum jeho vydání). Mělo by se jednat o první z příběhových rozšíření, které chtějí vývojáři Bethesdy postupně do Starfieldu dodávat.

Starfield: Čeština, česká lokalizace


Oficiální českou lokalizaci Starfield neobsahuje. Budeme si tak muset počkat na neoficiální češtinu od některého z překladatelských týmů. U Starfieldu je ale otázkou, jestli se najde skupina lidí, která bude ochotna pustit se do tak náročné práce (pro představu, Starfield má mít 4krát více dialogů než Skyrim, který měl 60 tisíc řádků dialogů). Jako nejpravděpodobnější se tak prozatím jeví „strojový překlad“ pochybné kvality. Je to možná trochu překvapivé, ale hlavní hrdina/hrdinka nebude mít vlastní hlas, takže hrdina, kterého si vytvoříte, bude vlastně němý.

Starfield: Příběh


Příběh Starfieldu se odehrává asi 50 světelných let od Sluneční soustavy v malé kapse uvnitř Mléčné dráhy nazvané jako Settled Systems. Dvacet let před počátkem děje hry válčily dvě velké frakce (United Colonies a Freestar Collective), aby nakonec uzavřely křehký mír. Ve Starfieldu se stanete členem Constellation, poslední skupiny vesmírných průzkumníků, kteří si dali za cíl sesbírat tajemné artefakty rozeseté po celé galaxii, jelikož mají zásadní význam pro lidstvo a jeho budoucnost. 

Starfield: Official Launch Date Announcement

zdroj: Bethesda Softworks

Trailer odhalil jak datum vydání Starfieldu, tak akci Starfield Direct, která se uskutečnila 11. června 2023.

Kvůli setkání se členy Constellation musíte vyrazit do hlavního města New Atlantis na planetě Jemison. Děj se datuje do roku 2330, kdy lidstvo dávno opustilo svou zemskou základnu a kočuje vesmírem.

Starfield frakce

Jako ve všech oblíbených RPG Bethesdy, hrají i ve Starfieldu frakce, jejich vztahy a úkoly důležitou roli. Bez nich by se náplň hry smrskla jen na hlavní dějovou linku, a to by byla velká škoda (především proto, že frakční úkoly často bývají právě ty nejzajímavější). Ve Starfieldu tak najdete pestrou směsici nejrůznějších organizací, se kterými můžete buď spolupracovat, nebo jim naopak škodit a potírat je, kdekoliv na ně narazíte. Kromě velkých a zavedených uskupení tu najdete i řadu malých a zdánlivě nedůležitých (k těm většinou patří různá nábožensky orientovaná společenstva). Níže najdete jejich základní přehled.

Constellation

První frakce, se kterou se ve hře setkáte, jsou členové Constellation (skupina vesmírných průzkumníků), díky členství ve společenstvu můžete zároveň obchodovat s ostatními uskupeními. Ironií osudu jsou většinou obyvatel vnímáni buď jako báchorka pro děti, nebo o nich nikdo nic neví. Každopádně se mezi nimi nacházejí možní společníci vaší postavy, namátkou třeba Sarah Morganová nebo její kolega průzkumník Barrett. 

United Colonies

United Colonies platí za nejmocnější vojenskou a politickou frakci ve hře a během velkého konfliktu (dvacet let před začátkem děje Starfieldu) bojovali proti konkurenční Freestar Collective. Jejich sídlo najdete v New Atlantis (největší město Starfieldu). Jejich aktuálně největšími protivníky jsou ale vesmírní piráti známí jako Crimson Fleet.

Freestar Collective

Ve městě Akila City najdete další z uskupení, ke kterému se můžete přidat. Freestar Collective jsou obdobou vesmírných kovbojů, kteří v opozici k militantnímu a vysoce organizovanému uskupení United Colonies hájili ve velkém konfliktu osobní svobodu jednotlivce. V současnosti obývají Akila City obklopené zdí, za kterou se pohybují zdejší predátoři známí jako Ashta.

Crimson Fleet

Pokud byste hledali ve Starfieldu frakci záporáků, najdete je v podobě organizace Crimson Fleet na vesmírné stanici s názvem The Key. Jsou to vesmírní piráti a právě se snaží ztrpčovat životy členů dominantní frakce vesmíru United Colonies.

Ryujin Industries

Ve městě Neon (původně rybářské osadě) proslaveném jako „sídlo neřesti“ (hlavně díky zde legální droze Aurora), najdete i další z frakcí světa Starfieldu. V prostorných kancelářích najdete členy Ryujin Industries, kteří představují variaci na vesmírný megakorporát ovládající své sídelní město.                

Mezi další uskupení patří například: 

House of Va'ruun – kult fanatiků

Enlightened – ateistická skupina, která upřednostňuje humanitární a komunitní pomoc před uctíváním boha

Sanctum Universum – „církev univerza“ (opět náboženské uskupení)

Great Serpent worshippers – fanatický kult, který uctívá božstvo jménem Velký had 

Spacers – obdoba nájezdníků působících spíše jednotlivě a na vlastní pěst než organizovaně

Ecliptic Mercenaries – nájemní žoldáci a lovci odměn plnící zakázky pro své klienty

Starfield: Gameplay


Starfield je sci-fi singleplayerové RPG z pohledu první i třetí osoby, ve kterém bude naším hlavním úkolem spolupracovat s vesmírnými průzkumníky sdruženými ve skupině s názvem Constellation. Ve snaze po objevení neprozkoumaných artefaktů budeme ve vesmírné lodi putovat kosmem a prozkoumávat otevřený svět, který nabídne kolem tisícovky planet. 

V popředí bude ale i příběhová stránka, dialogy se spoustou NPC postav, které ve hře potkáme, i úkoly pro jednotlivé frakce. Nepřekvapí ani velice podrobný editor tvorby postavy (měl by být ještě pokročilejší než v předchozích titulech studia), kterým je ostatně Bethesda známá. 

Starfield: Official Gameplay Reveal

zdroj: Bethesda Softworks

V gameplay traileru se můžete podívat nejen na souboje (jak ty na pevné zemi, tak v lodích ve vesmíru), ale také na editor postavy, stavbu základen na planetách nebo to, jak mohou některé z nich vypadat.

Zásadním prvkem je naprostá svoboda rozhodování, včetně toho, ke které z frakcí ve hře se rozhodnete přidat, nebo které společníky z řad NPC s sebou vzít na výpravy. Rozhodnutí, která učiníte, výrazně ovlivní vztahové relace jak s konkrétními NPC, tak i s celými skupinami a (konkurenčními či vzájemně nepřátelskými) frakcemi. Celé dobrodružství se bude odehrávat v otevřeném světě s více než stovkou hvězdných systémů a tisícovkou planet, které můžete libovolně prozkoumat. 

Na některých z nich najdete život v mnoha formách, na jiných zase nerostné zdroje, které budete moci vytěžit. Pokud narazíte na místo s dostatkem zajímavých materiálů, můžete si zde vybudovat základnu a těžit zdroje, a to dokonce bez nutnosti být na místě fyzicky přítomní.

Starfield; screenshot: planeta

zdroj: Bethesda Softworks

Starfield: Tvorba postavy

Starfield nabízí čtyřicítku vytvořených obličejů postav z různých etnik, které vznikly naskenováním tváří skutečných lidí, které je pak možné dále podle libosti upravovat. Stejně tak si můžeme navolit historii postavy ze tří možností. Dalším, už ale nepovinným krokem, je navolení tří atributů postavy, z nichž každý s sebou přináší jak pozitivní, tak negativní dopady. Dobrou zprávou je, že pokud se v průběhu hraní rozhodnete, že vám některý (nebo třeba všechny) nevyhovuje, můžete jej jednoduše odstranit a dál pokračovat bez něj.

Starfield: New Game Plus (obsahuje spoilery)

Přestože Bethesda není známá přidáváním funkce New Game Plus do svých her (žádná z předchozích ji neměla), v případě Starfieldu udělali vývojáři výjimku. Před dokončením hlavního příběhu dostanete na výběr, jestli dál prozkoumávat stávající hru, nebo dokončit hlavní příběh a hrát v režimu New Game Plus. Technicky to znamená že pokračujete dál se stejnými XP, úrovněmi a se stejnými schopnostmi. (SPOILER) Přijdete však o své lodě, náklad, peníze, zbraně a vše, co máte v inventáři. Zároveň se resetují všechny mise (kromě hlavní příběhové), stejně jako vztahy se všemi členy Constellation včetně těch romantických.

(SPOILER) Dobrou zprávou ale je, že na druhou stranu získáte speciální skafandr a vesmírnou loď (jako náhradu za všechny ztracené věci) ale hlavně se můžete opět pustit do sběru artefaktů a sil s nimi spojených (tentokrát budou na jiných místech). Můžete tak dohledat ty, které vám ještě chybí, nebo najít vylepšené verze stávajících.

Starfield: Společníci a romance


Starfield nabízí nejen možnost vzít si s sebou NPC společníky, ale dokonce s některými z nich prožít romantické dobrodružství. Potenciální partneři by měli být ve Starfieldu celkem čtyři, a měli bychom mít možnost sblížit se s nimi při průzkumu vesmíru. Všichni zmiňovaní totiž zároveň patří k organizaci Constellation. Větší pozornosti by se mělo dostat i komplexnějšímu pojetí vztahů nad rámec „mám rád/nemám rád“ a emocionálním nuancím. Svého partnera můžete například dočasně naštvat něčím, co uděláte a tak podobně. Jisté také je, že hra nebude obsahovat žádné explicitní sexuální scény.

Kromě společnosti a milostných dobrodružství ale budou mít NPC i praktičtější využití. Každý z nich má totiž vlastní bonusové vlastnosti (boosty), které přímo ovlivní hru. Od jednoho můžete například získat bonus k váze nákladu, který s sebou máte, jiný třeba zajistí rychlejší sbližování s posádkou lodi. Kromě členů Constellation bychom samozřejmě měli ve Starfieldu potkat i další NPC postavy, se kterými se bude dát domluvit na spolupráci.

Vasco

První z NPC společníků se jmenuje Vasco (robot vytvořený přímo pro účely uskupení Constellation). Vaší postavě by měl pomoci při výpravách na planety s převážením těžkého nákladu a slouží tak hlavně jako rozšířený inventář a nákladní mula v jednom. Přestože má být schopný i nějaké obrany, rozhodně se nejedná o stroj primárně určený k boji. Žádnou velkou romantiku od něj ale bohužel čekat nemůžeme, protože (minimálně než se do práce pustí modeři) nebude patřit mezi postavy, se kterými jde navázat milostný vztah.

Starfield: Meet Vasco

zdroj: Bethesda

Sam Coe

Sam je jednou z postav, se kterými můžete utvořit partnerskou dvojici. Je to mimo jiné i člen Freestar Collective (hraničářské organizace spojené s městem Akila City) a schopný pilot.

Starfield; screenshot: Sam Coe

zdroj: Bethesda

Sarah Morgan

Bývalá vojanda a vůdčí členka skupiny Constellation, která vás zasvětí do jejího fungování a osvětlí cíle sdružení. 

Starfield; screenshot: sólo

zdroj: Bethesda

Barrett

K dalším členům Constellation patří do skafandru navlečený Barrett, jenž vám předá hodinky, které budou nepostradatelnou pomůckou na všech výpravách.

Starfield; screenshot: sólo

zdroj: Bethesda

„Zbožňující fanoušek“

Jako bonus se ve Starfieldu potkáme i s variací na zbožňujícího fanouška z RPG série The Elder Scrolls (konkrétně čtvrtého dílu Oblivion), kterého si mnozí pamatujeme jako neskutečně otravnou přítěž na cestách s asi třemi neustále se opakujícími hláškami. Jsme zvědaví, jestli nový fanda dokáže otravností trumfnout svého předchůdce. 

Starfield; screenshot: fanoušek

zdroj: Bethesda Softworks

Starfield: Univerzum, herní svět


Svět Starfieldu je plně otevřený a nabídne naprostou volnost prozkoumávání jednotlivých planet. Těch je kolem tisícovky ve zhruba stovce hvězdných systémů. Při tak obrovském množství samozřejmě nemůžou být všechny planety ručně vytvořené, na druhou stranu se ani nejedná o plně procedurálně generovaný obsah. Starfield oba přístupy kombinuje s tím, že důležité lokace budou ručně tvořené a detailně zpracované. 

Na deseti procentech všech planet je život i různorodé biomy (podle kterých se formy života mohou lišit), na jiných zase najdeme nerostné bohatství a zdroje, které půjdou vytěžit. Na planetách, kde je život, můžeme skenovat faunu i flóru a získaná data odprodávat. Na některých oběžnících bude biom pouze jeden, zatímco na jiných můžeme najít hned několik rozdílných, s vlastním systémem predátorů a mírumilovných zvířat a specifickým složením rostlin.

Dříve, než se na konkrétní planetu vypravíte, si o ní můžete zjistit základní informace ještě před přistáním, kdy se nacházíte na oběžné dráze. Podobná (i když podrobněji zpracovaná) mechanika se objevuje například v oblíbené sci-fi RPG trilogii Mass Effect, a že si z ní vzal Starfield inspiraci, je zřejmé. Tímto způsobem zjistíte například, jestli je na povrchu život, kolik je tu vody (nebo jestli vůbec), možné riziko toxicity a tak podobně. Máte tak možnost si dopředu připravit výbavu, která bude na tu či onu výpravu nezbytná, případně si výsadek rozmyslet dřív, než bude pozdě.

Starfield – The Settled Systems

zdroj: Bethesda

V krátkém videu se můžete podívat na několik key artů z vesmíru, v němž se Starfield bude odehrávat.

Starfield: Města

Ve Starfieldu je k vidění hned několik velkých metropolí a vzhledem k rozlehlosti hry i spousta menších měst a osad. Prvním a nejdůležitějším z nich je New Atlantis na planetě Jemison v hvězdném systému Alfa Centauri. Je to rozlohou největší město, které se kdy ve hrách od Bethesdy objevilo a jedná se zároveň o sídelní lokaci společnosti Constellation i hlavní město Spojených kolonií, které jsou nejmocnější a nejzavedenější vojenskou a politickou frakcí ve hře. Kromě toho je také domovem všemožných ras, etnik a vyznání a tím pádem obrovským multikulturním centrem.

Starfield: Location Insights (Developer Commentary) - New Atlantis

zdroj: Bethesda

Dalším důležitým městem hry je Akila City, hlavní město Free Star Collective, volné konfederace tří hvězdných systémů a bašty osobní svobody ve vesmíru. Sídlí zde i skupina s názvem Freestar Rangers, kteří v tomto regionu dohlížejí na dodržování zákonů. Okolo města stojí opevnění, které zabraňuje zdejším predátorům známým jako Ashta (kříženci vlků a velociraptorů) napadat obyvatele.

Starfield: Location Insights (Developer Commentary) - Akila City

zdroj: Bethesda

Město Neon vzniklo jako rybářská kolonie, než korporace Xenofresh zjistila, že jedna z místních rybek má psychotropní vlastnosti a vyrobila drogu jménem Aurora (legální je pouze na Neonu). To změnilo ráz oblasti bašty rybářství na baštu neřesti a radovánek.

Starfield: Location Insights (Developer Commentary) - Neon

zdroj: Bethesda

Ve Starfieldu je samozřejmě i spousta menších měst, jako například Cydonia. Ta patří mezi první města, která vznikla poté, co lidstvo expandovalo dál do vesmíru. Nachází se na planetě Mars a má být jednou z úkolových lokací hlavní příběhové linky.

The Key je hlavní sídlo pirátské organizace s názvem Crimson Fleet (což je zároveň jedna ze skupin, ke které se můžete přidat).

Starfield: Základny a těžba surovin

Kromě průzkumu planet na nás ve Starfieldu čeká také budování základen a těžba nerostných surovin. Nebude se ale jednat o stavbu jedné budovy z malých dílků (jako tomu bylo například ve Falloutu 4), ale skládání přednastavených modulů k sobě až k požadovanému výsledku. Jednotlivé části základen mají také různá zaměření, od hydroponních stanovišť pro pěstování rostlin až po ubytovací prostory pro vás a NPC.

Vzhledem k tomu, že základen můžete mít hned několik, rozesetých na různých místech po galaxii, bylo by opravdu těžké, možná i nemožné starat se o provoz všech osobně. Proto do nich můžete najímat NPC postavy, které se po dobu vaší nepřítomnosti postarají o jejich hladký chod a hromadění materiálu, pro které je vybudujete. Osádky základen mohou využívat extraktory k těžbě surovin, které se na planetě, kde základna stojí, nachází.

Starfield: Vesmírné lodě


Vesmírné lodě jsou jedním z hlavních lákadel hry, hlavně tedy možnosti jejich vylepšování a úprav, pomocí kterých si můžete své kocábky změnit přesně podle toho, co od nich očekáváte – vytvořit si lze rychlé pohyblivé plavidlo, pomalý nákladní koráb nebo cokoliv mezi tím. Změny se navíc nebudou týkat jen samotné funkčnosti a vnějšího vzhledu, ale i uspořádání lodi ve vnitřních prostorech, které se pak reálně uvnitř plavidla projeví, když jím budete procházet.

Po úspěšných soubojích s nepřáteli ve vesmírném prostoru můžete protivníkovo plavidlo dokonce obsadit a zabrat ho tak do své flotily. To znamená, že cílovou loď zneškodníte, fyzicky se na ní nalodíte, zlikvidujete odpor posádky a plavidlo je vaše. Pokud se vám ale nebude chtít zdržovat, nebo budete mít dost lepších lodí, můžete tu poraženou jednoduše připravit o její náklad automaticky přímo z kokpitu té vlastní. Důležité je taky pamatovat na skutečnost, že bude potřeba neustále hlídat množství paliva, které zbývá v nádržích.

Starfield; screenshot: vesmírné lodě

zdroj: Bethesda

Starfield: Cestování po planetách, dopravní prostředky

Přestože Starfield nabídne velkou variaci vesmírných lodí a nejrůznější možnosti úprav, co se týče pohybu po povrchu samotných planet nejsou vývojáři z Bethesdy ani zdaleka tak velkorysí. K přesunům tak budeme muset využít buď vlastní nohy (v tom nejhorším případě) nebo Jetpack. Ten ale půjde výrazně vylepšovat, takže to nakonec nemusí být až tak špatná zpráva. Nicméně zatím je tedy jasné, že při vydání se žádného vozítka ani ochočitelné mimozemské potvory, na které by se dalo jezdit, nedočkáme.

Starfield: Délka hry


Starfield mál podle vývojářů zabrat něco kolem 30 až 40 hodin na dokončení, pokud půjdete převážně jen po hlavní dějové lince. Vzhledem k rozsáhlosti světa a množství planet, které Starfield nabídne (byť mnohé z nich budou mít pouze generované, nikoliv ručně tvořené prostředí), by ale byla škoda nevyužít před dokončením hry více možností.

Starfield: Grafické režimy pro Xbox Series X a S


Vzhledem k náročnosti plně otevřeného světa se majitelé Xbox konzolí budou muset spokojit s 30 fps, a to při rozlišení 4K na Series X a 1440p na Series S. Rozhodnutí padlo v návaznosti na předpokládané propady, které by v některých sekvencích chtě nechtě nastávaly. V rozhovoru pro magazín IGN to prozradil výkonný producent Bethesda Game Studios Todd Howard, který uzamčení na 30 snímků za sekundu obhajuje snahou o konzistenci a stabilní framerate.

Starfield: Engine

I když v případě Starfieldu došlo k nejrapidnější změně herního enginu (Creation Engine 2) za poslední léta, svého předchůdce úplně nezapře (přestože třeba tváře postav a mimika vypadají, když už ne špičkově, tak alespoň solidně). Bethesda se od začátku snažila udržet vývoj ve svém ozkoušeném Creation Engine, hlavně z důvodu široké základny moderů, kteří jsou na něj zvyklí.

Starfield: Multiplayer, co-op


V jednom z vydaných rozhovorů Todd Howard prohlásil, že Starfield bude disponovat pouze hrou pro jednoho hráče. Multiplayer ani kooperaci Starfield momentálně nenabízí. Časem však může být přidán moderskou komunitou, jako tomu bylo kupříkladu v případě The Elder Scrolls V: Skyrim.

Starfield: Módy


Studio Bethesda už je dlouhou dobu známé podporou své moderské komunity, která dodává další obsah do jejích her. Příkladem může být třeba The Elder Scrolls V: Skyrim, kde dokázali vytvořit celé linie úkolů, zcela nová místa na mapě i spoustu nových zbraní a zbrojí.

S podporou moderské komunity tak samozřejmě počítají i u Starfieldu. Oficiální podporu ovšem mody dostanou až v průběhu roku 2024, což samozřejmě neznamená, že do té doby nebudou žádné mody k dispozici. Nedlouho po vydání začaly vycházet první z nich, zatím se ale jedná o drobnější úpravy. Na ty zásadní (které dovolí navštívit třeba nové planety) si ale budeme muset ještě počkat. Zároveň je pravděpodobné, že se podpory modů dočkají i hráči na Xboxu.

Starfield: Videa, trailery, screenshoty


Trailery a další videa můžete nalézt na oficiálním YouTube kanále vývojáře Bethesda Softworks a obrazové materiály na homepage stránkách hry Starfield.

Starfield: Hardwarové nároky na PC


Oficiální hardwarové nároky pro Starfield:


Minimální HW požadavky Doporučené HW požadavky
Operační systém Windows 10 Windows 10/11
Procesor AMD Ryzen 5 2600X | Intel Core i7-6800K AMD Ryzen 5 3600X | Intel i5-10600K
Grafická karta AMD Radeon RX 5700 | NVIDIA GeForce 1070 Ti AMD Radeon RX 6800 XT | NVIDIA GeForce RTX 2080
DirectX DirectX 12.0 DirectX 12.0
Operační paměť 16 GB 16 GB
Pevný disk 125 GB SSD 125 GB SSD

• Zdroj: Steam (23. 6. 2023)

S jakým herním PC na Starfield?

Chcete si ulehčit výběr? Níže pro vás máme tipy na vhodné herní počítače podle náročnosti.

Alza GameBox Alder i5 RTX4060

Základní sestava:

Alza GameBox Alder i5 RTX4060

Alza GameBox Raptor i5 RTX4070 - CS2 Reflex

Optimální sestava:

Alza GameBox Raptor i5 RTX4070 - CS2 Reflex

Alza BattleBox Raphael R5 RX7800XT

Sestava pro náročné:

Alza BattleBox Raphael R5 RX7800XT

i

• Zdroje: bethesda.net, GamesIndustry.biztwitter.com/shinobi602, IGN, YouTube


4,6
Starfield
Hra na PC - krabicová verze, žánr: RPG, - V roce 2330 se lidstvo vydalo mimo naši sluneční soustavu, osídluje nové planety a žije coby vesmírný národ. Vy se přidáte ke Constellation - k poslední skupině vesmírných objevitelů, kteří hledají vzácné artefakty po celé galaxii - a budete zkoumat rozsáhlý vesmír v největší a nejambicióznější hře od Bethesda Game Studios.
1 699,-
Momentálně nedostupné
Objednací kód: WG1092
5,0
Starfield - Xbox Series X
Hra na konzoli - Xbox Series X, krabicová verze, žánr: akční a RPG, - V roce 2330 se lidstvo vydalo mimo naši sluneční soustavu, osídluje nové planety a žije coby vesmírný národ. Vy se přidáte ke Constellation - k poslední skupině vesmírných objevitelů, kteří hledají vzácné artefakty po celé galaxii - a budete zkoumat rozsáhlý vesmír v největší a nejambicióznější hře od Bethesda Game Studios.
1 779,-
Skladem 2 ks u dodavatele
Objednací kód: XBSE0074
4,0
Starfield: Premium Edition Upgrade - Xbox Series X
Herní doplněk / DLC - Xbox Series X, Xbox Series S, elektronická licence, klíč pro Xbox Live, žánr: Akční a RPG, pro uplatnění je vyžadována základní hra - V roce 2330 se lidstvo vydalo mimo naši sluneční soustavu, osídluje nové planety a žije coby vesmírný národ. Vy se přidáte ke Constellation - k poslední skupině vesmírných objevitelů, kteří hledají vzácné artefakty po celé galaxii - a budete zkoumat rozsáhlý vesmír v největší a nejambicióznější hře od Bethesda Game Studios. Vyžaduje základní hru.
699,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: XBSE0074peu
Starfield: Standard Edition - Xbox Series X|S / Windows Digital
Hra na PC a XBOX - Xbox Series X, Xbox Series S, elektronická licence, klíč pro Xbox Live a Microsoft Store, žánr: akční a RPG, - V roce 2330 se lidstvo vydalo mimo naši sluneční soustavu, osídluje nové planety a žije coby vesmírný národ. Vy se přidáte ke Constellation - k poslední skupině vesmírných objevitelů, kteří hledají vzácné artefakty po celé galaxii - a budete zkoumat rozsáhlý vesmír v největší a nejambicióznější hře od Bethesda Game Studios.
1 899,-
Ihned ke stažení
Objednací kód: MXESD2141
5,0
Starfield: Premium Edition - Xbox Series X|S / Windows Digital
Hra na PC a XBOX - Xbox Series X, Xbox Series S, elektronická licence, klíč pro Xbox Live a Microsoft Store, žánr: akční a RPG, - V roce 2330 se lidstvo vydalo mimo naši sluneční soustavu, osídluje nové planety a žije coby vesmírný národ. Vy se přidáte ke Constellation - k poslední skupině vesmírných objevitelů, kteří hledají vzácné artefakty po celé galaxii - a budete zkoumat rozsáhlý vesmír v největší a nejambicióznější hře od Bethesda Game Studios.
2 599,-
Ihned ke stažení
Objednací kód: MXESD2142
Starfield: Premium Edition Upgrade - Xbox Series X|S / Windows Digital
Herní doplněk / DLC - Xbox Series X, Xbox Series S, elektronická licence, klíč pro Xbox Live, žánr: Akční a RPG, pro uplatnění je vyžadována základní hra
849,-
Ihned ke stažení
Objednací kód: MXESD2132
4,0
Starfield - Constellation - kšiltovka
Kšiltovka - velikost UNI,, Zahnutý kšilt, pro dospělé
499,-
Momentálně nedostupné
Objednací kód: GMERCHc2255
499,-
Skladem dle varianty
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: GMERCHc2259nad
499,-
Skladem dle varianty
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: GMERCHc2260nad
4,3 237×
Xbox Game Pass Ultimate - 3 měsíční předplatné
Dobíjecí karta - na PC (Win 10), mobilní telefon / tablet (Android), Xbox 360, Xbox One S / Xbox One X, Xbox Series X, Xbox Series S, licence ke stažení, klíč pro Xbox Live, Microsoft Store a Xbox Mobile app, doba členství 3 měsíce - 333 Kč/měsíc
999,-
Ihned ke stažení
Objednací kód: MX029gu2
4,3 237×
Xbox Game Pass Ultimate - 1 měsíční předplatné
Dobíjecí karta - na PC (Win 10), mobilní telefon / tablet (Android), Xbox 360, Xbox One S / Xbox One X, Xbox Series X, Xbox Series S, licence ke stažení, klíč pro Xbox Live, Microsoft Store a Xbox Mobile app, doba členství 1 měsíc
389,-
Ihned ke stažení
Objednací kód: MX029gu1
4,3 64×
Xbox Game Pass - 3 měsíční předplatné
Dobíjecí karta - na Xbox One S / Xbox One X, Xbox Series X, Xbox Series S, licence ke stažení, klíč pro Xbox Live, doba členství 3 měsíce - 249,67 Kč/měsíc
749,-
Ihned ke stažení
Objednací kód: MX029gp3
4,3 64×
Xbox Game Pass - 6 měsíční předplatné
Dobíjecí karta - na Xbox One S / Xbox One X, Xbox Series X, Xbox Series S, licence ke stažení, klíč pro Xbox Live, doba členství 6 měsíců - 249,83 Kč/měsíc
1 499,-
Ihned ke stažení
Objednací kód: MX029gp2
4,0
PC Game Pass - 3 měsíční předplatné (pro PC s Windows 10)
Dobíjecí karta - na PC (Win 10), licence ke stažení, klíč pro Microsoft Store, doba členství 3 měsíce - 249,67 Kč/měsíc
749,-
Ihned ke stažení
Objednací kód: MX029gpc1
4,6 593×
Xbox Game Pass Core - 12 měsíční členství
Dobíjecí karta - na Xbox 360, Xbox One S / Xbox One X, Xbox Series X, Xbox Series S, licence ke stažení, klíč pro Xbox Live, doba členství 12 měsíců - 124,92 Kč/měsíc
1 499,-
Ihned ke stažení
Objednací kód: MX029el8
4,6 593×
Xbox Game Pass Core - 6 měsíční členství
Dobíjecí karta - na Xbox 360, Xbox One S / Xbox One X, Xbox Series X, Xbox Series S, licence ke stažení, klíč pro Xbox Live, doba členství 6 měsíců - 124,83 Kč/měsíc
749,-
Ihned ke stažení
Objednací kód: MX029el80
4,6 593×
Xbox Game Pass Core - 3 měsíční členství
Dobíjecí karta - na Xbox 360, Xbox One S / Xbox One X, Xbox Series X, Xbox Series S, licence ke stažení, klíč pro Xbox Live, doba členství 3 měsíce - 166,33 Kč/měsíc
499,-
Ihned ke stažení
Objednací kód: MX029el9
5,0 10×
Mass Effect: Legendary Edition - PS4
Hra na konzoli - PS4 / PS4 Pro, PS5 (s mechanikou), krabicová verze, žánr: akční a RPG, - Mezi lidstvem a největší hrozbou v jeho dějinách stojí jedna jediná osoba. Připomeňte si legendu o veliteli Shepardovi / velitelce Shepardové z cenami ověnčené trilogie Mass Effect. Zahrnuje základní obsah pro jednoho hráče pro všechny tři hry a více než 40 položek ke stažení, s více než 100 hodinami obsahu, který je celý propojen v jedné sáze. Poznejte úžasně bohatý a podrobný svět s ohromujícími vizuálními detaily.
769,-
Momentálně nedostupné
Objednací kód: MSX971
4,0
Mass Effect: Andromeda (PC) DIGITAL
Hra na PC - elektronická licence, klíč pro Origin, žánr: akční a RPG,
835,-
Ihned ke stažení
Objednací kód: MVE002920
Mass Effect: Legendary Edition - Xbox Digital
Hra na konzoli - Xbox One S / Xbox One X, Xbox Series X, Xbox Series S, elektronická licence, klíč pro Xbox Live, žánr: RPG a střílečky, pro online hraní vyžaduje předplatné Xbox Live Gold, - Mezi lidstvem a největší hrozbou v jeho dějinách stojí jedna jediná osoba. Připomeňte si legendu o veliteli Shepardovi / velitelce Shepardové z cenami ověnčené trilogie Mass Effect. Zahrnuje základní obsah pro jednoho hráče pro všechny tři hry a více než 40 položek ke stažení, s více než 100 hodinami obsahu, který je celý propojen v jedné sáze. Poznejte úžasně bohatý a podrobný svět s ohromujícími vizuálními detaily.
1 799,-
Ihned ke stažení
Objednací kód: MXESD1752
5,0
Mass Effect: Legendary Edition - Xbox
Hra na konzoli - Xbox One S / Xbox One X, Xbox Series X, krabicová verze, žánr: RPG a střílečky, pro online hraní vyžaduje předplatné Xbox Live Gold, - Mezi lidstvem a největší hrozbou v jeho dějinách stojí jedna jediná osoba. Připomeňte si legendu o veliteli Shepardovi / velitelce Shepardové z cenami ověnčené trilogie Mass Effect. Zahrnuje základní obsah pro jednoho hráče pro všechny tři hry a více než 40 položek ke stažení, s více než 100 hodinami obsahu, který je celý propojen v jedné sáze. Poznejte úžasně bohatý a podrobný svět s ohromujícími vizuálními detaily.
Zlevněno -39 %
399,- 659,-
Momentálně nedostupné
Objednací kód: XBSE0029
4,0
Mass Effect: Odhalení
Kniha - autor Jeremy Barlow, 288 stran, česky, brožovaná bez přebalu lesklá
183,-
Skladem > 10 ks u dodavatele
Objednací kód: FKP0255963
Mass Effect 2 - Xbox Digital
Hra na konzoli - Xbox One S / Xbox One X, Xbox Series X, Xbox Series S, elektronická licence, klíč pro Xbox Live, žánr: akční a střílečky, pro online hraní vyžaduje předplatné Xbox Live Gold,
519,-
Ihned ke stažení
Objednací kód: MXESD0585
Mass Effect 3 - PC DIGITAL
Hra na PC - elektronická licence, klíč pro Origin, žánr: akční a RPG,
288,-
Ihned ke stažení
Objednací kód: MVE004994
Mass Effect Andromeda Iniciace
Kniha - autor Mac Walters; N. K. Jemisin, 288 stran, česky, brožovaná bez přebalu lesklá
Cenová bomba
208,- Ušetříte 60,-
Skladem > 10 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: FKP0301749
5,0
No Mans Sky - PS5
Hra na konzoli - PS5 (s mechanikou), kompatibilní s PS VR2, krabicová verze, žánr: RPG a simulátor, - Sci-fi průzkumná hra odehrávající se v procedurálně generovaném vesmíru. Může se pochlubit téměř nekonečným počtem dosud neviditelných planet a hvězdných systémů určených k průzkumu, z nichž každá překypuje životem, který je třeba objevit. Hráči si mohou vybrat, zda budou zkoumat, vyrábět, stavět, obchodovat, bojovat nebo se jen pokusit přežít na tomto rozsáhlém mezigalaktickém kurzu.
999,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: PSV0288
4,0
No Man's Sky - PC DIGITAL
Hra na PC - elektronická licence, klíč pro Steam, žánr: akční a dobrodružná,
831,-
Ihned ke stažení
Objednací kód: MVE005022
4,5
No Mans Sky - Nintendo Switch
Hra na konzoli - Nintendo Switch, krabicová verze, žánr: RPG a simulátor, - Sci-fi průzkumná hra odehrávající se v procedurálně generovaném vesmíru. Může se pochlubit téměř nekonečným počtem dosud neviditelných planet a hvězdných systémů určených k průzkumu, z nichž každá překypuje životem, který je třeba objevit. Hráči si mohou vybrat, zda budou zkoumat, vyrábět, stavět, obchodovat, bojovat nebo se jen pokusit přežít na tomto rozsáhlém mezigalaktickém kurzu.
939,-
Skladem 4 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: NSW1091
5,0
No Mans Sky - Xbox One
Hra na konzoli - Xbox One S / Xbox One X, krabicová verze, žánr: akční, RPG a simulátor, pro online hraní vyžaduje předplatné Xbox Live Gold,, ve které každá hvězda je světlem vzdáleného slunce, které obíhají planety plné života, a vy můžete navštívit úplně kteroukoliv. V tomto nekonečném, procedurálně generovaném vesmíru objevíte místa a tvory, které dosud žádný hráč neviděl – a možná už ani nikdy neuvidí.
599,-
Momentálně nedostupné
Objednací kód: MXO537
5,0
Horizon Forbidden West Complete Edition - PS5
Hra na konzoli - PS5 (s mechanikou), krabicová verze, české titulky, žánr: akční,
1 199,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: PSV0570
4,8 113×
Horizon Forbidden West - PS5
Hra na konzoli - PS5 (s mechanikou), krabicová verze, české titulky, žánr: akční, - Připojte se k Aloy na její nebezpečné cestě přes Zakázaný západ, kde na vás číhají záhadné nové hrozby. Prozkoumejte vzdálené země, bojujte s většími a děsivějšími stroji a setkávejte se překvapivými novými kmeny.
699,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: PSV0007
Vytisknout
P-DC1-WEB09
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací