Cenové bomby jsou tady! Vyber si z produktů za extrémně nízké ceny a přesvědč se sám!

Zpátky do školy Bazarové zboží
Zobrazit katalog

Starfield; wallpaper: cover

Starfield (INFO) – datum vydání, frakce, společníci atd.


(Update): Článek aktualizován o gameplay, příběh a trailer.

Sci-fi RPG Starfield vývojářů z Bethesda Game Studios se stalo prvním originálním projektem Bethesdy po 25 letech. Vydavatelský gigant Bethesda je známý třeba kultovní sérií The Elder Scrolls nebo postapokalyptickým RPG Fallout. Ve Starfield se vydáme do vesmíru řešit zásadní otázky lidstva. Co vše o titulu víme, si můžete přečíst v tomto článku.


Autor: Jiřina FormánkováInfo


Zdroj obrázku: Bethesda

Starfield ve zkratce

    Starfield

  • Žánr: Akční RPG
  • Vývojář: Bethesda Game Studios
  • Vydavatel: Bethesda Softworks
  • Čeština, česká lokalizace: Ne?

  • Datum vydání a platformy: první polovina roku 2023 na PC a Xbox Series X/S

Starfield (INFO) – OBSAH

Starfield: Datum vydání, platformy


Původně plánované datum vydání (11. 11. 2022) vývojáři zrušili a přesunuli vydání Starfieldu na první polovinu roku 2023, bez bližšího upřesnění data. Co zůstává beze změn, jsou platformy, na kterých hra vyjde, tedy PC a Xbox Series X/S. Na PS4 a PS5 se vydání neplánuje.

Starfield: Official Gameplay Reveal

zdroj: Bethesda Softworks

Starfield je nejambicioznější projekt Bethesdy za spoustu let, zbývá jen doufat, že se jim tak obrovský vesmír podaří opravdu rozumně zaplnit.

Starfield a PlayStation

Po (nejspíše) záměrném mlžení ze strany vedení Microsoftu ohledně exkluzivity na PC a Xbox se pár měsíců od plného oznámení hry vyrojily spekulace o tom, jak tedy reálně vypadá situace s potenciálním vydáním Starfieldu na PlayStation. Snaha vyjadřovat se nejednoznačně a pomyslně kroužit kolem „časové exkluzivity“ na už oznámené platformy ale nakonec vzala za své a na Twitteru se objevila jednoznačná odpověď. Podle slov marketingového šéfa Xboxu Aarona Greenberga se opravdu jedná o exkluzivitu (nejen časovou) na PC a Xbox. Naděje hráčů PlayStationu tím tedy v tomto případě pohasly.

Starfield: Čeština, česká lokalizace


Aktuálně nebyla oznámena oficiální česká lokalizace. Je ale vysoce nepravděpodobné, že by Starfield hned při vydání dostal češtinu, která by byla pod taktovkou tvůrců, protože Bethesda v minulosti vydávala díla pouze bez ní. Vyloučené ovšem není, že se časem obdobně jako u Fallout 4 či Prey dočkáme překladu od některého z týmů komunitních překladatelů ochotných pro dobro jiných obětovat stovky hodin svého volného času.

Starfield: Příběh


Jak nastínil Todd Howard (výkonný producent Bethesda Game Studios) na konferenci Xbox & Bethesda Games Showcase 2022, jste pozváni, abyste se stali členem Constellation, poslední skupiny vesmírných průzkumníků. Kvůli setkání s nimi musíte vyrazit do hlavního města New Atlantis na planetě Jemison. Z traileru výše je patrné, že celému uskupení jde o sběr jakýchsi „artefaktů“, které jsou rozptýleny po galaxii, a rozklíčování tajemství, které ukrývají.

Starfield – Official Announcement Teaser

zdroj: Bethesda Softworks

První teaser nám ukázal, že na lidem známé planetě se Starfield rozhodně odehrávat nebude.

Celé dobrodružství se bude odehrávat v otevřeném světě s více než stovkou hvězdných systémů a tisícovkou planet, které můžete libovolně prozkoumat. Všechny samozřejmě nebudou stejně bohaté na suroviny, flóru a faunu. Zvířata nemusí být na všech planetách nutně nepřátelská a je tak na vás, jestli je budete chtít pobíjet nebo nechat běžet. Zásadním prvkem hry by měla být naprostá svoboda rozhodování, včetně toho, jestli se budete chtít přidat třeba k pirátské organizaci Crimson Fleet (ukázané v traileru) nebo budete naopak za dobrou duši a bídáky budete potírat.

I když v případě Starfieldu došlo k nejrapidnější změně herního enginu (Creation Engine 2) za poslední léta, svého předchůdce úplně nezapře (přestože třeba tváře postav a mimika vypadají solidně).

Starfield: Gameplay


Ve Starfieldu budeme nejen kočovat z planety na planetu, ve snaze najít artefakty pro průzkumníky z Constellation, ale také těžit suroviny, stavět základny a dokonce najímat NPC postavy, aby se o ně v době naší nepřítomnosti postarali. Celou hru navíc nebude nutné trávit jen v jedné vesmírné lodi. Hráči si mohou postavit svou vlastní a dále ji podle možností vylepšovat a upravovat. Souboje se (podle záběrů) totiž nebudou odehrávat jen na pevné zemi, ale také na oběžných drahách planet.

Starfield; screenshot: Kosmonaut

zdroj: Bethesda Softworks

Minimálně podle obrázků ze starší verze Starfield by se mohl celek v určitých ohledech podobat předchozím hrám od Bethesdy.

Přestřelky z pohledu první osoby na zemi působí důvěrně známě (série Fallout), stejně jako zbraně a použití granátů. Hodinky na ruce hlavního hrdiny zase evokují starý dobrý Pip Boy. Co je naopak nové, je použití jakéhosi jet packu v jednom ze soubojů v traileru. Nepřekvapí ani velice podrobný editor tvorby postavy (měl by být ještě pokročilejší než v předchozích titulech studia), kterým je ostatně studio celkem známé. Kromě samotné vizáže své postavy si na počátku zvolíte i původ, který určí tři úvodní dovednosti a další rysy, které ovšem nepřináší jen samá pozitiva.

Starfield: Univerzum, herní svět


Ve videu The Settled Systems poodkryl design director (Bethesda Game Studios) Emil Pagliarulo roušku tajemství ohledně zasazení Starfieldu do časové a prostorové osy. Příběh se bude odehrávat asi 50 světelných let od Sluneční soustavy v malé kapse uvnitř Mléčné dráhy nazvané jako Settled Systems. Dvacet let před počátkem děje hry válčily dvě velké frakce (United Colonies a Freestar Collective), aby nakonec uzavřely křehký mír.

To ale neznamená, že je univerzum Starfieldu bezpečným místem. Je tomu totiž právě naopak. Potkat zde můžeme nejrůznější živly, od žoldáků sloužících bůhví komu přes vesmírné piráty až po fanatické příslušníky náboženské skupiny. Organizace známá jako Constellation, jejímž jste členem, se zavázala k odhalování záhad galaxie. To s sebou nejspíše ponese i řešení nastalých konfliktů jednotlivých frakcí a skupin obyvatel Starfieldu.

Starfield – The Settled Systems

zdroj: Bethesda

V krátkém videu můžete vidět i několik nových key artů z vesmíru v němž se Starfield bude odehrávat.

Starfield: Planety


Pro členy Constellation (komunitního klubu, do kterého se lidé mohou přihlásit na webových stránkách Starfieldu) zveřejnila Bethesda tři krátká videa, kde představila tři z lokalit, které bude moci hráč navštívit. První je metropole Nová Atlantida, hlavní město Spojených kolonií, které jsou nejmocnější a nejzavedenější vojenskou a politickou frakcí ve hře. 

Starfield: Location Insights (Developer Commentary) - New Atlantis

zdroj: Bethesda Softworks

Dalším místem je Akila City, hlavní město Free Star Collective, volné konfederace tří hvězdných systémů a bašty osobní svobody ve vesmíru. Posledním z odhalených je Neon, město, které začínalo jako rybářská kolonie, než korporace ZenoFresh zjistila, že jedna z místních rybek má psychotropní vlastnosti. To změnilo ráz oblasti bašty rybářství na baštu neřesti a radovánek.

Starfield: Location Insights (Developer Commentary) - Akila

zdroj: Bethesda Softworks

Starfield: Location Insights (Developer Commentary) - Neon

zdroj: Bethesda Softworks

Starfield: Multiplayer


V jednom z posledních vydaných rozhovorů Todd Howard prohlásil, že Starfield bude disponovat pouze hrou pro jednoho hráče. Je tu tím pádem téměř nulová šance na to, že by při vydání nabídl multiplayer. Časem však může být přidán moderskou komunitou, jako tomu bylo kupříkladu v případě The Elder Scrolls V: Skyrim.

Starfield; screenshot: loď

S kamarády si při vydání Starfield nezahrajete, počítat však lze s tím, že vás na cestě za úkoly budou ve vašem korábu doprovázet AI ovládaní společníci.

Starfield: Videa, trailery, screenshoty


Trailery a další videa můžete nalézt na oficiálním YouTube kanále vývojáře Bethesda Softworks a obrazové materiály na homepage stránkách hry Starfield.

Oficiální screenshoty a obrázky, galerie

Starfield; screenshot: stanice
Starfield; screenshot: logo Starfield; screenshot: výbuch

zdroj: Bethesda

(10. 6. 2018): Starfield – Official Announcement Teaser

Starfield – Official Announcement Teaser

zdroj: Bethesda

Nabízíme k nahlédnutí také neoficiální screenshoty. Insider s přezdívkou Skullzi na svém twitteru zveřejnil obrázky (údajně se jedná o snímky hry z roku 2018) a prohlásil, že na letošní akci E3 se pravděpodobně dočkáme dalších podrobnějších informací o hře.

Starfield, leak screenshot Starfield, leak screenshot

Na prvním obrázku jsou vidět útroby lodi, případně nějakého vesmírného objektu z pohledu první osoby. Na druhém můžeme naopak pozorovat postavu z pohledu třetí osoby. Je pravděpodobné, že pokud jsou snímky opravdu ze Starfieldu, bude možno mezi oběma pohledy přepínat, jak je u her z dílen Bethesda Game Studios zvykem.

Starfield: Hodnocení a metacritic


Vzhledem k datu vydání zatím žádné recenze nejsou k dispozici. Na konferenci E3 2021 zveřejnili autoři nejen datum vydání, ale také krátký trailer ze kterého si můžeme udělat rámcovou představu jak by mohlo toto očekávané RPG vypadat. Více o tom v kapitole zaměřené na gameplay.

Starfield: Hardwarové nároky na PC


Oficiální hardwarové nároky pro Starfield doposud nebyly představeny.


Minimální HW požadavky Doporučené HW požadavky
Operační systém bude oznámeno bude oznámeno
Procesor bude oznámeno bude oznámeno
Grafická karta bude oznámeno bude oznámeno
DirectX bude oznámeno bude oznámeno
Operační paměť bude oznámeno bude oznámeno
Pevný disk bude oznámeno bude oznámeno
i

• Zdroje: bethesda.net, GamesIndustry.biztwitter.com/shinobi602


Starfield
Hra na PC - krabicová verze, žánr: RPG - první nová frenchíza společnosti Bethesda za posledních 25 let. Vesmírný FPS/RPG hybrid s role-play prvky.

Cena nebyla stanovena
Těšíme se
Objednací kód: WG1092
Starfield - Xbox Series X
Hra na konzoli - Xbox Series X, krabicová verze, žánr: akční, RPG a dobrodružná

Novinka
1 689,-
Očekáváme červen 2023
Objednací kód: XBSE0074
Xbox Series S
Herní konzole - k TV, SSD 512 GB, bez mechaniky (nepřehrává fyzické disky), menu v češtině, 1x herní ovladač, barva bílá

+ ZDARMA Promo elektronický klíč Cestovní poukaz v hodnotě 100 EUR
+ ZDARMA Karetní hra Scratch Wars - Starter Lite

6 990,-
Můžete mít dnes od 8:00
Skladem > 5 ks
Objednací kód: MXO001s
Alza GameBox Core GTX1650
Herní PC Intel Core i3 10100F Comet Lake 4.3 GHz, NVIDIA GeForce GTX 1650 4GB, RAM 16GB DDR4, SSD 500 GB, Bez mechaniky, Wi-Fi, HDMI a DisplayPort, 2× USB 3.2, 4× USB 2.0, typ skříně: Midi Tower, Windows 11 Home - Originální produkt MS (nejedná se o druhotnou licenci)

+ ZDARMA Internet Security Bitdefender

Super cena
18 990,-
Můžete mít dnes od 8:00
Skladem > 5 ks
Objednací kód: sklRB4a6s9c
Alza GameBox RTX3060 Playzone
Herní PC Intel Core i5 11400F Rocket Lake 4.4 GHz, NVIDIA GeForce RTX 3060 12GB, RAM 16GB DDR4, SSD 1000 GB, Bez mechaniky, Wi-Fi, HDMI a DisplayPort, 3× USB 3.2, 3× USB 2.0, typ skříně: Midi Tower, Windows 11 Home - Originální produkt MS (nejedná se o druhotnou licenci)

+ ZDARMA Internet Security Bitdefender

Zlevněno -3 %
30 990,- 31 990,-
Můžete mít dnes od 8:00
Skladem poslední kus
Objednací kód: sklRB4b11d
Alza GameBox Core RTX3070
Herní PC Intel Core i7 10700F Comet Lake 4.8 GHz, NVIDIA GeForce RTX 3070 8GB, RAM 32GB DDR4, SSD 1000 GB, Bez mechaniky, Wi-Fi, HDMI a DisplayPort, 2× USB 3.2, 2× USB 2.0, typ skříně: Midi Tower, Windows 11 Home - Originální produkt MS (nejedná se o druhotnou licenci)

+ ZDARMA Internet Security Bitdefender

Super cena
39 990,-
Můžete mít dnes od 8:15
Skladem 4 ks
Objednací kód: sklRB4a7t9
0
Vytisknout
P-DC1-WEB09
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací