Co to je vlastně ten bitcoinový či jindy nazývaný blockchainový explorer? K čemu slouží a proč by měl základy používání exploreru umět každý uživatel? Jaké jsou nejčastější bitcoin explorery a v čem se liší? A to nejdůležitější, jak takový blockchain explorer používat správně, aniž byste se střelili do nohy? Více v dnešním článku.
Už máte svůj bitcoinový explorer?
Že ne? Nejvyšší čas si jeden pořídit. A pokud nějaký explorer potřebujete použít právě teď, raději použijte Tor Browser. Proč? To se dozvíte již za chvíli.
Bitcoin explorer je nejčastěji webová aplikace, která zpracovává transakční historii bitcoinu do čitelné podoby tak, aby jí rozuměl každý, kdo umí číst a psát. Vzhled a funkce takového exploreru se pak mohou velmi lišit a každému může vyhovovat co do grafického rozhraní (UI) a uživatelské zkušenosti (UX) jiný explorer.
V bitcoinovém exploreru pak můžete neomezeně zkoumat libovolné transakce už od počátku věků do dnešního dne. Můžete prozkoumat jednotlivé bitcoinové adresy a podívat se, kolik bitcoinů na ně přišlo a kolik z nich odešlo. Explorer vám odhalí neskrytá tajemství celých bitcoinových bloků, ze kterých se dají vyčíst nejrůznější zajímavé informace.
Bitcoinové explorery jsou ale zároveň využívány k transakční analýze, která v kombinaci s dalšími důmyslnými nástroji narušuje transakční soukromí všech uživatelů Bitcoinu a získané informace využívá ve svůj finanční či mocenský prospěch. A právě nejen z tohoto důvodu je důležité se naučit bitcoinový explorer ovládat, ale i rozumět tomu, jaké informace jsou veřejné a co vše z nich lze vyčíst.
Pokud porozumíte základům bitcoinového exploreru, pochopíte, jak fungují bitcoinové transakce, a budete schopni se podívat na své minulé transakce a lépe promyslet ty budoucí. V rámci transakčního soukromí a osobního bezpečí je důležité vědět, co se na pozadí děje, když bitcoin používáte.
Už tedy víte, k čemu je bitcoinový explorer dobrý a k čemu se hodí jej alespoň trochu ovládat. Dalším krokem je projít si nejznámější explorery a vyzkoušet si je na vlastní kůži. V této kapitole si jich tedy pár ukážeme a povíme si, co umí a k čemu jsou dobré.
Explorer od Blockstreamu je jeden z nejznámějších a nepoužívanějších bitcoin explorerů vůbec. Je plně open-source a budete-li chtít, můžete si jej zprovoznit i sami. Explorer je dostupný i za .onion adresou, a pokud jej otevřete v Tor prohlížeči, automaticky vás přesměruje do Tor sítě.
Na hlavní stránce exploreru uvidíte několik posledních bloků. Do vyhledávacího pole můžete vložit id transakce, adresu, hash či výšku bloku podle toho, co konkrétně hledáte. Blockstream explorer umí mimo jiné i Bitcoin testnet a Liquid.
V detailech transakce po vložení txid naleznete veškeré důležité informace o vyhledávané transakci. Tedy zda je transakce potvrzená, či nikoliv, v jakém bloku byla potvrzená a výši poplatku těžařům. Tento explorer upozorňuje na možnou úsporu při použití nativní SegWitové adresy a také nabízí základní analýzu z pohledu transakčního soukromí.
Tento explorer je jedním z nejpoužívanějších pro účely selfhostování. Jinými slovy, pokud chcete mít svůj vlastní prohlížeč, BTC RPC Explorer je jasná volba. Jde o opravdu bohatý nástroj nabušený funkcemi, který pokrývá většinu potřeb běžného i pokročilého uživatele. Je samozřejmě plně free open-source.
Na hlavní stránce tohoto exploreru naleznete rozsáhlé informace o bitcoinové síti a údaje o posledních několika vytěžených blocích. Např. jak dlouho trvalo blok vytěžit, kolik transakcí se v bloku nachází, celkový objem všech transakcí v bloku, průměrné mining fee, kolik BTC dělaly všechny poplatky (odměny těžařům ke coinbase transakci) a míra naplnění bloku jako takového.
V okně Tools pak naleznete hromadu zajímavých a užitečných nástrojů, které rozhodně stojí za hlubší prozkoumání. Ostatně na nic nemusíte čekat a můžete si vše vyzkoušet sami na stránce bitcoinexplorer.org
Detaily jednotlivých transakcí pak přehledně informují o základních údajích: číslo bloku, ve kterém byla transakce potvrzena a aktuální počet potvrzení, datum a čas potvrzení neboli vytěžení transakce a poplatek těžařům, se kterým byla transakce odeslána do sítě (mempoolu).
Blockchair je zajímavým multi-coin explorerem, který umí krom Bitcoinu i Ethereum, Ripple, Litecoin, Bitcoin Cash, Cardano, Stellar, Bitcoin SV, EOS, Monero, Tezos, Dash, Zcash, Dogecoin, Bitcoin ABC, Mixin a Groestlcoin. Je také dostupný přes Tor a nabízí velké množství zajímavých informací.
Landing page tohoto bitcoinového exploreru nabízí široké spektrum informací o bitcoinové síti. Naleznete zde aktuální údaje o miningu, transakcích a mempoolu.
Blockchair je zajímavý funkcí Privacy-o-meter, která vyhodnocuje soukromí vyhledávané transakce. Pokud byste si chtěli zkontrolovat privacy skóre vaší transakce, je nezbytné použít explorer přes Tor! A to platí obecně. Nikdy nepoužívejte jakýkoliv explorer z vaší reálné IP adresy.
OXT je tak trochu jiný bitcoin explorer. Na první pohled nevypadá nijak zajímavě, ale opak je pravdou, jelikož jde o velmi mocný nástroj. Explorer pochází z dílny týmu Samourai Wallet a jeho hlavní funkcí je transakční analýza. OXT je jednak odpovědí na veřejnosti nedostupné a velmi drahé nástroje, které proti uživatelům bitcoinu používají společnosti věnující se tomuto oboru.
Druhým účelem je neustálý boj proti zmíněným společnostem a tvorba nástrojů (Whirlpool, Cahoots), které pomáhají uživatelům bitcoinu se proti těmto praktikám bránit. Vedlejším projektem OXT je OXT Research, na kterém pracují transakční analytici týmu Samourai Wallet a publikují zde studie o nejrůznějších podvodech a krádežích typu PlusToken apod.
Pro názornou ukázku se podívejme na transakci, která byla vytvořena zmíněným nástrojem Whirlpool, což je implementace equal-output ZeroLink CoinJoinu od nejlepší mobilní peněženky Samourai Wallet, který má za úkol přerušit transakční historii bitcoinových UTXO. V souhrnu vidíme, že v transakci bylo celkem 5 UTXO na 5 adresách jak na vstupu, tak na výstupu.
Jak můžete vidět, na jedné straně vznikla transakce z 5 transakcí. Dvě UTXO na vstupu mají mírně vyšší hodnotu, jelikož se coinjoinují poprvé a platí mining fee za celou transakci. Zbylé tři už fee zaplatily při svém počátečním coinjoinu a od té doby se remixují zdarma. Na výstupu je pak 5 identických transakcí, které mají přerušenou transakční historii a mohou se účastnit v dalších kolech coinjoinu.
A zde se teprve ukazuje unikátnost tohoto exploreru. OXT dokáže graficky znázornit transakční graf jednotlivých transakcí, díky čemuž lze stopovat pohyb bitcoinových UTXOs. Zkuste si to sami, ale nezapomeňte použít Tor nebo minimálně důvěryhodnou VPN.
OXT explorer nabízí rozsáhlé funkce, pokud si založíte vlastní účet. Není potřeba žádného potvrzování ani verifikace. Účet slouží k uschování nejrůznějších metadat, jako jsou popisky transakcí a adres, které si můžete sami vytvořit.
#KeepUpTheGoodWork #ComplianceFlyingCircus pic.twitter.com/uNPBwZAEPb
— LaurentMT (@LaurentMT) May 6, 2021
LaurentMT je hlavní vývojář OXT exploreru, který si při příležitosti historicky prvního vytěženého compliance bloku všiml této vtipné situace. MARA je mining pool, který se pyšní netěžením transakcí, jež mají co do činění s blacklistovanými adresami na tzv. OFAC (Office of Foreign Assets Control) seznamu.
Že je netěžení těchto transakcí pouze divadlo, podporuje fakt, že tento stejný mining pool neměl žádný problém vytěžit transakci, která putovala na známé adresy nejznámějšího ruského DarkNet Marketu Hydra.
Know Your Coin Privacy (zkráceně KYCP) je další nástroj z dílny Samourai Wallet. KYCP má za účel vyhodnocovat soukromí bitcoinových UTXOs pomocí algoritmu jménem Boltzmann, který počítá informační entropii jednotlivých transakcí. Vyšší entropie (v bitech) v tomto případě znamená vyšší nepravděpodobnost neboli menší jistotu, se kterou může transakční analýza pracovat. Právě ta zakládá svou práci na pravděpodobnosti a běžné heuristice přiřazování bitcoinových UTXO určitým entitám.
KYCP zanalyzuje vyhledávanou transakci a informuje o počtu možných interpretací, kterými jde daná transakce vysvětlit. V tomto případě má Whirlpoolová transakce 1 496 možných vysvětlení, což je něco, s čím se z pohledu transakční analýzy nedá moc dobře pracovat. Právě z tohoto důvodu dochází k tzv. flagování CoinJoin transakcí ze třetích stran (nejčastěji burzy), které tyto nečitelné chaotické UTXOs odmítají a kvůli kterým svým zákazníkům ruší účty.
Je dobrou praxí si kontrolovat své transakce a mít přehled o tom, jakou dávku entropie vaše počínání s bitcoiny obsahuje. Nezapomeňte však vždy používat Tor Browser a mezi vyhledáváním jednotlivých transakcí změnit Tor identitu (Menu -> New Identity).
Pokud jste ještě neslyšeli o projektu Symfonie Blockchainů od Input Output Hong Kong, budete zírat. Tento unikátní explorer je spíše uměním a zaslouží si svou vlastní kapitolu.
O blockchainu jste už určitě slyšeli. Možná i víte, jak funguje a k čemu slouží. Nic ale nenahradí několikaminutový pobyt v bitcoinovém blockchainu osobně. To prostě musíte zažít.
Trefnější název pro tento bitcoinový explorer by byl timechainový simulátor. Pokud jste doposud měli problém si bitcoin představit a chyběl vám jakýkoliv vizuální vjem, rozhodně si udělejte nerušenou chvilku, pobuďte zde pár minut a vydejte se na cestu do minulosti.
Každý vytěžený blok je zde znázorněn čtvercatou platformou, na které rostou krystaly různé výšky a barvy. Každý krystal vydává unikátní zvuk podle hodnoty a poplatku těžařům. Uprostřed tohoto virtuálního místa se pak nachází Mempool, ve kterém čekají nepotvrzené transakce na vytěžení.
Jednu věc mají všechny bitcoinové explorery stejnou. Prohlížíte-li nějakou transakci, nalevo najdete vstupy (inputs) a napravo výstupy (outputs). Každá transakce může mít několik vstupů i několik výstupů. Pro zjednodušení se ale podívejme na nejběžnější transakci, kterou v exploreru najdeme.
Tato transakce má pouze jeden vstup, ale dva výstupy. Výstup číslo 1 je v tomto případě adresa, na kterou šly bitcoiny z adresy na vstupu 0. Výstup na adresu 0 je pak change transakce neboli drobné, které šly zpět majiteli adresy z výstupu 0. Change bitcoiny jdou vždy automaticky na novou adresu, jelikož znovupoužívání jedné adresy je to nejhorší, co lze z pohledu transakčního soukromí při používání bitcoinu udělat.
~ The Anatomy of a Bitcoin Transaction ~
— Danny Diekroeger (@dannydiekroeger) July 11, 2020
TXID, Outputs, Inputs, Transaction Fees, UTXOs - what do all these terms mean?
In this thread we will dissect a real bitcoin transaction and I'll explain its main components
To expand your background knowledge, read on 👇
Pokud vám slova, jako jsou vstupy, výstupy, change, UTXO nejsou úplně jasná, stojí Dannyho vlákno na twitteru rozhodně za hlubší prostudování.
Mempool je místo, kam bitcoinové full nody odesílají zvalidované, ale zatím nepotvrzené, resp. nevytěžené transakce. Z Mempoolu si pak těžaři vybírají, které transakce zařadí do následujícího bloku. Mempool explorery tedy zpracovávají do čitelné podoby data z Mempoolu tak, aby jim rozuměl běžný uživatel.
Mempool.space je asi ten nejznámější Mempool explorer, se kterým už většina z vás přišla do styku. Má výborné grafické zpracování a co víc, lze jej selfhostovat, jinými slovy můžete mít i vy svůj vlastní Mempool explorer.
Tento Mempool explorer je zároveň i plnohodnotným explorerem, a můžete v něm tedy vyhledat již starší, dávno potvrzenou transakci. Žluté bloky na levé straně znázorňují Mempool, modré na pravé straně již vytěžené a potvrzené bloky. V každém bloku je k dispozici informace o průměrném poplatku, rozsah minimální a maximální výše poplatků, velikost bloku a počet transakcí v bloku.
Na vytěžených blocích lze krásně vidět, jak někteří uživatelé naprosto nesmyslně přeplácejí na poplatcích. První blok na pravé straně pod číslem 684 536 měl průměrné poplatky kolem 30 sat/vB, přičemž někdo zaplatil 331 sat/vB, tedy 11× více, než bylo potřeba. Pokud by si chtěl být onen uživatel jistý vytěžením transakce v následujícím bloku, stačilo by připlatit jen mírně, kolem 35–40 sat/vB.
~ The Mempool ~
— Danny Diekroeger (@dannydiekroeger) October 29, 2020
The Bitcoin Mempool has been a hot topic of discussion lately, as transaction volumes have been increasing, causing congestion in the network, and driving fees higher.
In this thread I'll explain what the Mempool is and what is going on... pic.twitter.com/pnC0nHgGQV
Je tedy velmi dobrou praxí mrknout na tento mempoolový explorer vždy, než odešlete transakci podle toho, jak vám ji nastaví vaše peněženka. Zbytečným přeplácením nejenže zbytečně utrácíte cenné satoshi, ale zvedáte průměrnou cenu poplatků pro všechny další uživatele.
V neposlední řadě rozhodně stojí za zmínku mempool.observer, který je součástí projektu Mempool Observation od uživatele 0xb10c. Na stránce mempool.observer můžete detailně sledovat a filtrovat nejrůznější transakce v mempoolu dle velikosti, typu adresy, počtu vstupů a výstupů a mnoha dalších parametrů.
Projekt Mempool Observations skrývá ještě pár dalších zajímavostí, které se týkají tématu. Najdete je na: transactionfee.info a miningpool.observer
Pro zajímavost stojí za to zmínit ještě několik dalších mempool explorerů, které svým grafickým zpracováním mohou pomoci přiblížit, jak mempool vlastně funguje. Mrkněte na: Txstreet, Bitlisten a Bitbonkers.
A konečně se dostáváme k tomu, proč je dobré mít svůj vlastní bitcoin explorer. Vše začíná a končí u vlastního bitcoinového full nodu. Pokud chcete Bitcoin doopravdy používat, musíte z technické logiky věci používat svůj vlastní full node. Pokud nepoužíváte svůj vlastní full node, nepoužíváte ani Bitcoin. To je prostě základ, na kterém můžete dále stavět. Základ, na kterém si můžete například postavit svůj vlastní explorer.
Bez vlastního full nodu ani ránu!
Slyšíte o full nodu poprvé nebo stále svůj vlastní nepoužíváte? Doplňte si vzdělání, na nic nečekejte a honem to napravte: Co to je Bitcoin full node? (ZÁKLADY BITCOINU)
Než si povíme, jak si svůj vlastní bitcoin explorer pořídit, je na místě malá vsuvka. Pokud zadáváte do exploreru bitcoinovou adresu či transakci, vytváříte informaci, kterou majiteli exploreru něco sdělujete. V nejčastějších případech lidé používají explorery k tomu, aby si zkontrolovali transakci, s níž mají něco do činění, a pokud vyhledávají konkrétní adresu, je velká pravděpodobnost, že patří právě jim.
Pokud používáte cizí explorer a nepřipojujete se skrze Tor nebo minimálně důvěryhodnou VPN (např. ProtonVPN, Mullvad), vytváříte bod zájmu a zároveň ho spojujete se svou reálnou identitou (IP adresa), která pravděpodobně vede až k vašim dveřím. Důsledky, které z toho plynou, už musíte vyvodit sami, ale proč riskovat cokoliv, když můžete případné riziko minimalizovat či úplně eliminovat?
Full nodové projekty, které zmiňujeme v článku výše, nabízejí vlastní explorer téměř na jedno kliknutí. Většina z nich je vybavena BTC RPC Explorerem, některé mají i svůj Mempool.space Explorer. Pokud chcete doporučení, vydal bych se cestou Nodlu, který je ze všech mnou dlouhodobě testovaných full nodů nejstabilnější a na který je největší spoleh.
Nepotřebujete-li Lightning Network, pak stojí za doporučení RoninDojo, full node orientovaný na uživatele Samourai Wallet. Hledáte-li nadstandardní UI/UX, pak stojí za zmínku Umbrel, a chcete-li si vyzkoušet co nejvíce bitcoinových aplikací, pak je k dispozici projekt myNode.
Bitcoinové explorery jsou velmi užitečné a mocné nástroje, které rozhodně stojí za to mít vždy po ruce a naučit se je používat.
Michal Mikle
Vysloužilý extreme overclocker a příznivec hi-endového hardwaru. Nadšenec do bitcoinu, bezpečnosti a soukromí. Baví mě nacházet nové králičí nory – tou poslední je circadiánní a kvantová biologie a vliv světla, vody a magnetismu na život. Najdete mě na Xitteru @ElkimXOC