Garance výhodné ceny Zažij rychlé doručení.

Bitcoin explorer (VŠE, CO POTŘEBUJETE VĚDĚT)

Zobrazit katalog

Recenze

Aktualizováno

Co to je vlastně ten bitcoinový či jindy nazývaný blockchainový explorer? K čemu slouží a proč by měl základy používání exploreru umět každý uživatel? Jaké jsou nejčastější bitcoin explorery a v čem se liší? A to nejdůležitější, jak takový blockchain explorer používat správně, aniž byste se střelili do nohy? Více v dnešním článku.

Bitcoin explorer – OBSAH

  1. Co to je bitcoin explorer?
  2. Nejznámější bitcoin explorery
  3. Do hlubin exploreru se Symphony of Blockchains
  4. Mempool explorery
  5. Jak se v bitcoinovém exploreru zorientovat?
  6. Jak na svůj vlastní bitcoin explorer?
i

Už máte svůj bitcoinový explorer?

Že ne? Nejvyšší čas si jeden pořídit. A pokud nějaký explorer potřebujete použít právě teď, raději použijte Tor Browser. Proč? To se dozvíte již za chvíli.

Co to je bitcoin explorer?

Bitcoin explorer je nejčastěji webová aplikace, která zpracovává transakční historii bitcoinu do čitelné podoby tak, aby jí rozuměl každý, kdo umí číst a psát. Vzhled a funkce takového exploreru se pak mohou velmi lišit a každému může vyhovovat co do grafického rozhraní (UI) a uživatelské zkušenosti (UX) jiný explorer.

V bitcoinovém exploreru pak můžete neomezeně zkoumat libovolné transakce už od počátku věků do dnešního dne. Můžete prozkoumat jednotlivé bitcoinové adresy a podívat se, kolik bitcoinů na ně přišlo a kolik z nich odešlo. Explorer vám odhalí neskrytá tajemství celých bitcoinových bloků, ze kterých se dají vyčíst nejrůznější zajímavé informace.

Bitcoinové explorery jsou ale zároveň využívány k transakční analýze, která v kombinaci s dalšími důmyslnými nástroji narušuje transakční soukromí všech uživatelů Bitcoinu a získané informace využívá ve svůj finanční či mocenský prospěch. A právě nejen z tohoto důvodu je důležité se naučit bitcoinový explorer ovládat, ale i rozumět tomu, jaké informace jsou veřejné a co vše z nich lze vyčíst.

Pokud porozumíte základům bitcoinového exploreru, pochopíte, jak fungují bitcoinové transakce, a budete schopni se podívat na své minulé transakce a lépe promyslet ty budoucí. V rámci transakčního soukromí a osobního bezpečí je důležité vědět, co se na pozadí děje, když bitcoin používáte.

Nejznámější bitcoin explorery

Už tedy víte, k čemu je bitcoinový explorer dobrý a k čemu se hodí jej alespoň trochu ovládat. Dalším krokem je projít si nejznámější explorery a vyzkoušet si je na vlastní kůži. V této kapitole si jich tedy pár ukážeme a povíme si, co umí a k čemu jsou dobré.

Blockstream.info

Explorer od Blockstreamu je jeden z nejznámějších a nepoužívanějších bitcoin explorerů vůbec. Je plně open-source a budete-li chtít, můžete si jej zprovoznit i sami. Explorer je dostupný i za .onion adresou, a pokud jej otevřete v Tor prohlížeči, automaticky vás přesměruje do Tor sítě.

Bitcoin explorer
Landing page Blockstream.info.

Na hlavní stránce exploreru uvidíte několik posledních bloků. Do vyhledávacího pole můžete vložit id transakce, adresu, hash či výšku bloku podle toho, co konkrétně hledáte. Blockstream explorer umí mimo jiné i Bitcoin testnet a Liquid.

Bitcoin explorer
Detaily transakce v bitcoinovém exploreru.

V detailech transakce po vložení txid naleznete veškeré důležité informace o vyhledávané transakci. Tedy zda je transakce potvrzená, či nikoliv, v jakém bloku byla potvrzená a výši poplatku těžařům. Tento explorer upozorňuje na možnou úsporu při použití nativní SegWitové adresy a také nabízí základní analýzu z pohledu transakčního soukromí.

BTC RPC explorer

Tento explorer je jedním z nejpoužívanějších pro účely selfhostování. Jinými slovy, pokud chcete mít svůj vlastní prohlížeč, BTC RPC Explorer je jasná volba. Jde o opravdu bohatý nástroj nabušený funkcemi, který pokrývá většinu potřeb běžného i pokročilého uživatele. Je samozřejmě plně free open-source.

Bitcoin explorer
Hlavní stránka BTC RPC Exploreru.

Na hlavní stránce tohoto exploreru naleznete rozsáhlé informace o bitcoinové síti a údaje o posledních několika vytěžených blocích. Např. jak dlouho trvalo blok vytěžit, kolik transakcí se v bloku nachází, celkový objem všech transakcí v bloku, průměrné mining fee, kolik BTC dělaly všechny poplatky (odměny těžařům ke coinbase transakci) a míra naplnění bloku jako takového.

Bitcoin explorer
Rozsáhlé možnosti a nástroje BTC RPC Exploreru.

V okně Tools pak naleznete hromadu zajímavých a užitečných nástrojů, které rozhodně stojí za hlubší prozkoumání. Ostatně na nic nemusíte čekat a můžete si vše vyzkoušet sami na stránce bitcoinexplorer.org

Bitcoin explorer
Detaily transakce v BTC RPC Exploreru.

Detaily jednotlivých transakcí pak přehledně informují o základních údajích: číslo bloku, ve kterém byla transakce potvrzena a aktuální počet potvrzení, datum a čas potvrzení neboli vytěžení transakce a poplatek těžařům, se kterým byla transakce odeslána do sítě (mempoolu).

Blockchair.com

Blockchair je zajímavým multi-coin explorerem, který umí krom Bitcoinu i Ethereum, Ripple, Litecoin, Bitcoin Cash, Cardano, Stellar, Bitcoin SV, EOS, Monero, Tezos, Dash, Zcash, Dogecoin, Bitcoin ABC, Mixin a Groestlcoin. Je také dostupný přes Tor a nabízí velké množství zajímavých informací.

Bitcoin explorer
Hlavní stránka bitcoinového exploreru na blockchair.com.

Landing page tohoto bitcoinového exploreru nabízí široké spektrum informací o bitcoinové síti. Naleznete zde aktuální údaje o miningu, transakcích a mempoolu.

Bitcoin explorer
Detaily transakce na blockchair.com.

Blockchair je zajímavý funkcí Privacy-o-meter, která vyhodnocuje soukromí vyhledávané transakce. Pokud byste si chtěli zkontrolovat privacy skóre vaší transakce, je nezbytné použít explorer přes Tor! A to platí obecně. Nikdy nepoužívejte jakýkoliv explorer z vaší reálné IP adresy.

OXT.me

OXT je tak trochu jiný bitcoin explorer. Na první pohled nevypadá nijak zajímavě, ale opak je pravdou, jelikož jde o velmi mocný nástroj. Explorer pochází z dílny týmu Samourai Wallet a jeho hlavní funkcí je transakční analýza. OXT je jednak odpovědí na veřejnosti nedostupné a velmi drahé nástroje, které proti uživatelům bitcoinu používají společnosti věnující se tomuto oboru.

Druhým účelem je neustálý boj proti zmíněným společnostem a tvorba nástrojů (Whirlpool, Cahoots), které pomáhají uživatelům bitcoinu se proti těmto praktikám bránit. Vedlejším projektem OXT je OXT Research, na kterém pracují transakční analytici týmu Samourai Wallet a publikují zde studie o nejrůznějších podvodech a krádežích typu PlusToken apod.

Bitcoin explorer
Základní údaje o vyhledávané transakci.

Pro názornou ukázku se podívejme na transakci, která byla vytvořena zmíněným nástrojem Whirlpool, což je implementace equal-output ZeroLink CoinJoinu od nejlepší mobilní peněženky Samourai Wallet, který má za úkol přerušit transakční historii bitcoinových UTXO. V souhrnu vidíme, že v transakci bylo celkem 5 UTXO na 5 adresách jak na vstupu, tak na výstupu.

Bitcoin explorer
Vstupy a výstupy Whirlpool transakce.

Jak můžete vidět, na jedné straně vznikla transakce z 5 transakcí. Dvě UTXO na vstupu mají mírně vyšší hodnotu, jelikož se coinjoinují poprvé a platí mining fee za celou transakci. Zbylé tři už fee zaplatily při svém počátečním coinjoinu a od té doby se remixují zdarma. Na výstupu je pak 5 identických transakcí, které mají přerušenou transakční historii a mohou se účastnit v dalších kolech coinjoinu.

Bitcoin explorer
Všimněte si trojice tlačítek pod názvem Tool po levé straně.

A zde se teprve ukazuje unikátnost tohoto exploreru. OXT dokáže graficky znázornit transakční graf jednotlivých transakcí, díky čemuž lze stopovat pohyb bitcoinových UTXOs. Zkuste si to sami, ale nezapomeňte použít Tor nebo minimálně důvěryhodnou VPN.

Bitcoin explorer
Rozplétání transakce Whirlpoolu v OXT prohlížeči.

OXT explorer nabízí rozsáhlé funkce, pokud si založíte vlastní účet. Není potřeba žádného potvrzování ani verifikace. Účet slouží k uschování nejrůznějších metadat, jako jsou popisky transakcí a adres, které si můžete sami vytvořit.

Nebýt OXT exploreru, možná by si tohoto pokrytectví nikdo nevšiml.

LaurentMT je hlavní vývojář OXT exploreru, který si při příležitosti historicky prvního vytěženého compliance bloku všiml této vtipné situace. MARA je mining pool, který se pyšní netěžením transakcí, jež mají co do činění s blacklistovanými adresami na tzv. OFAC (Office of Foreign Assets Control) seznamu.

Že je netěžení těchto transakcí pouze divadlo, podporuje fakt, že tento stejný mining pool neměl žádný problém vytěžit transakci, která putovala na známé adresy nejznámějšího ruského DarkNet Marketu Hydra.

KYCP.org

Know Your Coin Privacy (zkráceně KYCP) je další nástroj z dílny Samourai Wallet. KYCP má za účel vyhodnocovat soukromí bitcoinových UTXOs pomocí algoritmu jménem Boltzmann, který počítá informační entropii jednotlivých transakcí. Vyšší entropie (v bitech) v tomto případě znamená vyšší nepravděpodobnost neboli menší jistotu, se kterou může transakční analýza pracovat. Právě ta zakládá svou práci na pravděpodobnosti a běžné heuristice přiřazování bitcoinových UTXO určitým entitám.

Bitcoin explorer
Jak vypadá Whirlpoolová transakce v podání KYCP?

KYCP zanalyzuje vyhledávanou transakci a informuje o počtu možných interpretací, kterými jde daná transakce vysvětlit. V tomto případě má Whirlpoolová transakce 1 496 možných vysvětlení, což je něco, s čím se z pohledu transakční analýzy nedá moc dobře pracovat. Právě z tohoto důvodu dochází k tzv. flagování CoinJoin transakcí ze třetích stran (nejčastěji burzy), které tyto nečitelné chaotické UTXOs odmítají a kvůli kterým svým zákazníkům ruší účty.

Je dobrou praxí si kontrolovat své transakce a mít přehled o tom, jakou dávku entropie vaše počínání s bitcoiny obsahuje. Nezapomeňte však vždy používat Tor Browser a mezi vyhledáváním jednotlivých transakcí změnit Tor identitu (Menu -> New Identity).

Do hlubin exploreru se Symphony of Blockchains

Pokud jste ještě neslyšeli o projektu Symfonie Blockchainů od Input Output Hong Kong, budete zírat. Tento unikátní explorer je spíše uměním a zaslouží si svou vlastní kapitolu.

Bitcoin explorer
Vítejte v bitcoinovém blockchainu.

O blockchainu jste už určitě slyšeli. Možná i víte, jak funguje a k čemu slouží. Nic ale nenahradí několikaminutový pobyt v bitcoinovém blockchainu osobně. To prostě musíte zažít.

Bitcoin explorer
Hráli jste si někdy s myšlenkou cestování v čase? Teď máte možnost.

Trefnější název pro tento bitcoinový explorer by byl timechainový simulátor. Pokud jste doposud měli problém si bitcoin představit a chyběl vám jakýkoliv vizuální vjem, rozhodně si udělejte nerušenou chvilku, pobuďte zde pár minut a vydejte se na cestu do minulosti.

Každý vytěžený blok je zde znázorněn čtvercatou platformou, na které rostou krystaly různé výšky a barvy. Každý krystal vydává unikátní zvuk podle hodnoty a poplatku těžařům. Uprostřed tohoto virtuálního místa se pak nachází Mempool, ve kterém čekají nepotvrzené transakce na vytěžení.

Jak se v bitcoinovém exploreru zorientovat?

Jednu věc mají všechny bitcoinové explorery stejnou. Prohlížíte-li nějakou transakci, nalevo najdete vstupy (inputs) a napravo výstupy (outputs). Každá transakce může mít několik vstupů i několik výstupů. Pro zjednodušení se ale podívejme na nejběžnější transakci, kterou v exploreru najdeme.

Bitcoin explorer
Odkud, kudy a kam?

Tato transakce má pouze jeden vstup, ale dva výstupy. Výstup číslo 1 je v tomto případě adresa, na kterou šly bitcoiny z adresy na vstupu 0. Výstup na adresu 0 je pak change transakce neboli drobné, které šly zpět majiteli adresy z výstupu 0. Change bitcoiny jdou vždy automaticky na novou adresu, jelikož znovupoužívání jedné adresy je to nejhorší, co lze z pohledu transakčního soukromí při používání bitcoinu udělat.

Danny vysvětluje strukturu bitcoinových transakcí a to, jak se zorientovat v exploreru.

Pokud vám slova, jako jsou vstupy, výstupy, change, UTXO nejsou úplně jasná, stojí Dannyho vlákno na twitteru rozhodně za hlubší prostudování.

Mempool explorery

Mempool je místo, kam bitcoinové full nody odesílají zvalidované, ale zatím nepotvrzené, resp. nevytěžené transakce. Z Mempoolu si pak těžaři vybírají, které transakce zařadí do následujícího bloku. Mempool explorery tedy zpracovávají do čitelné podoby data z Mempoolu tak, aby jim rozuměl běžný uživatel.

Mempool.space

Mempool.space je asi ten nejznámější Mempool explorer, se kterým už většina z vás přišla do styku. Má výborné grafické zpracování a co víc, lze jej selfhostovat, jinými slovy můžete mít i vy svůj vlastní Mempool explorer.

Bitcoin explorer
Mempool.space je ideální místo ke zjištění aktuální výše poplatků za vytěžení transakce.

Tento Mempool explorer je zároveň i plnohodnotným explorerem, a můžete v něm tedy vyhledat již starší, dávno potvrzenou transakci. Žluté bloky na levé straně znázorňují Mempool, modré na pravé straně již vytěžené a potvrzené bloky. V každém bloku je k dispozici informace o průměrném poplatku, rozsah minimální a maximální výše poplatků, velikost bloku a počet transakcí v bloku.

Na vytěžených blocích lze krásně vidět, jak někteří uživatelé naprosto nesmyslně přeplácejí na poplatcích. První blok na pravé straně pod číslem 684 536 měl průměrné poplatky kolem 30 sat/vB, přičemž někdo zaplatil 331 sat/vB, tedy 11× více, než bylo potřeba. Pokud by si chtěl být onen uživatel jistý vytěžením transakce v následujícím bloku, stačilo by připlatit jen mírně, kolem 35–40 sat/vB.

Chcete se dozvědět o bájném Mempoolu víc? Danny vysvětluje v dalším, famózním twitter vlákně.

Je tedy velmi dobrou praxí mrknout na tento mempoolový explorer vždy, než odešlete transakci podle toho, jak vám ji nastaví vaše peněženka. Zbytečným přeplácením nejenže zbytečně utrácíte cenné satoshi, ale zvedáte průměrnou cenu poplatků pro všechny další uživatele.

mempool.observer

V neposlední řadě rozhodně stojí za zmínku mempool.observer, který je součástí projektu Mempool Observation od uživatele 0xb10c. Na stránce mempool.observer můžete detailně sledovat a filtrovat nejrůznější transakce v mempoolu dle velikosti, typu adresy, počtu vstupů a výstupů a mnoha dalších parametrů.

Bitcoin explorer
Mempool.observer není rozhodně žádný obyčejný explorer, jak by se mohlo na první pohled zdát.

Projekt Mempool Observations skrývá ještě pár dalších zajímavostí, které se týkají tématu. Najdete je na: transactionfee.info a miningpool.observer

Další mempool explorery

Pro zajímavost stojí za to zmínit ještě několik dalších mempool explorerů, které svým grafickým zpracováním mohou pomoci přiblížit, jak mempool vlastně funguje. Mrkněte na: Txstreet, Bitlisten a Bitbonkers.  

Jak na svůj vlastní bitcoin explorer?

A konečně se dostáváme k tomu, proč je dobré mít svůj vlastní bitcoin explorer. Vše začíná a končí u vlastního bitcoinového full nodu. Pokud chcete Bitcoin doopravdy používat, musíte z technické logiky věci používat svůj vlastní full node. Pokud nepoužíváte svůj vlastní full node, nepoužíváte ani Bitcoin. To je prostě základ, na kterém můžete dále stavět. Základ, na kterém si můžete například postavit svůj vlastní explorer.

i

Bez vlastního full nodu ani ránu!

Slyšíte o full nodu poprvé nebo stále svůj vlastní nepoužíváte? Doplňte si vzdělání, na nic nečekejte a honem to napravte: Co to je Bitcoin full node? (ZÁKLADY BITCOINU)

Než si povíme, jak si svůj vlastní bitcoin explorer pořídit, je na místě malá vsuvka. Pokud zadáváte do exploreru bitcoinovou adresu či transakci, vytváříte informaci, kterou majiteli exploreru něco sdělujete. V nejčastějších případech lidé používají explorery k tomu, aby si zkontrolovali transakci, s níž mají něco do činění, a pokud vyhledávají konkrétní adresu, je velká pravděpodobnost, že patří právě jim.

Pokud používáte cizí explorer a nepřipojujete se skrze Tor nebo minimálně důvěryhodnou VPN (např. ProtonVPN, Mullvad), vytváříte bod zájmu a zároveň ho spojujete se svou reálnou identitou (IP adresa), která pravděpodobně vede až k vašim dveřím. Důsledky, které z toho plynou, už musíte vyvodit sami, ale proč riskovat cokoliv, když můžete případné riziko minimalizovat či úplně eliminovat?

Svůj vlastní bitcoin explorer = svůj vlastní full node

Full nodové projekty, které zmiňujeme v článku výše, nabízejí vlastní explorer téměř na jedno kliknutí. Většina z nich je vybavena BTC RPC Explorerem, některé mají i svůj Mempool.space Explorer. Pokud chcete doporučení, vydal bych se cestou Nodlu, který je ze všech mnou dlouhodobě testovaných full nodů nejstabilnější a na který je největší spoleh.

Nepotřebujete-li Lightning Network, pak stojí za doporučení RoninDojo, full node orientovaný na uživatele Samourai Wallet. Hledáte-li nadstandardní UI/UX, pak stojí za zmínku Umbrel, a chcete-li si vyzkoušet co nejvíce bitcoinových aplikací, pak je k dispozici projekt myNode.

Bitcoinové explorery jsou velmi užitečné a mocné nástroje, které rozhodně stojí za to mít vždy po ruce a naučit se je používat.

Michal Mikle

Michal Mikle

Jsem overclocker a nadšený Bitcoiner. U počítačového hardwaru mne nevyužitý výkon nenechává chladným a pro své záliby leckdy sáhnu i po tekutém dusíku či po jiných extrémních metodách chlazení. Založil jsem službu pro optimalizaci Intel procesorů delid.cz, skládám PC na míru a baví mě téma soukromí a bezpečnosti. Mimo digitální svět se zajímám o permakulturu a další systémy nízké časové preference.TREZOR Model T
Hardware peněženka šifrovací, podporuje více než 500 měn, USB-C, microSD, Password Manager

Předp. cena
7 390,-
Těšíme se
Objednací kód: TREZBIT1d
TREZOR One White
Hardware peněženka - podpora 600 kryptoměn (Bitcoin, Litecoin, Ethereum…), Password manager, U2F a další funkce pro správu digitální identity, OLED displej 128x64, snadné použítí na Windows, OS X, Linux, USB

2 049,-
Můžete mít ihned na 30 prodejnách
Skladem > 5 ks
Objednací kód: TREZBIT
Ledger Nano S
Hardware peněženka šifrovací, snadné použítí na Windows, OS X, Linux, BIP39/ BIP44, micro USB

-6% 1 599,-
1 499,-
Můžete mít ihned na 28 prodejnách
Skladem > 5 ks
Objednací kód: TREZBIT6
Ledger Nano X
Hardware peněženka - šifrovací, snadné použítí na Windows, OS X, Linux nebo smartphone(iOS, Android), certifikace CC EAL5+, chipy: ST33J2M0 + STM32WB55, podpora velkého množství měn, možnost bezdrátového připojení pomocí bluetooth, jednoduché ovládání

3 749,-
Můžete mít ihned na 29 prodejnách
Skladem > 5 ks
Objednací kód: TREZBIT7d
TREZOR One Black
Hardware peněženka - podpora 600 kryptoměn (Bitcoin, Litecoin, Ethereum…), Password manager, U2F a další funkce pro správu digitální identity, OLED displej 128x64, snadné použítí na Windows, OS X, Linux, USB

2 049,-
Můžete mít ihned na 36 prodejnách
Skladem > 5 ks
Objednací kód: TREZBIT1
Elektronický poukaz na nákup Bitcoinu a dalších kryptoměn v hodnotě 25 000 Kč
Voucher na nákup kryptoměn podporovaných HD Crypto s.r.o.

25 000,-
Ihned ke stažení
Objednací kód: XXhdc103c
Elektronický poukaz na nákup Bitcoinu a dalších kryptoměn v hodnotě 1000 Kč
Voucher na nákup kryptoměn podporovaných HD Crypto s.r.o.

1 000,-
Ihned ke stažení
Objednací kód: XXhdc101c
Dárkový poukaz na nákup Bitcoinu a dalších kryptoměn v hodnotě 1000 Kč
Voucher (přenositelný) k výběru kryptoměny, uplatnit lze na více měn podporovaných HD Crypto s.r.o.

1 000,-
Můžete mít zítra od 8:00
Skladem > 5 ks
Objednací kód: XXhdc001
Dárkový poukaz na nákup Bitcoinu a dalších kryptoměn v hodnotě 5000 Kč
Voucher (přenositelný) k výběru kryptoměny, uplatnit lze na více měn podporovaných HD Crypto s.r.o.

5 000,-
Můžete mít ihned na prodejně Praha - Holešovice
Skladem > 5 ks
Objednací kód: XXhdc002
Elektronický poukaz na nákup Bitcoinu a dalších kryptoměn v hodnotě 5000 Kč
Voucher na nákup kryptoměn podporovaných HD Crypto s.r.o.

5 000,-
Ihned ke stažení
Objednací kód: XXhdc102c
Bitcoin a jiné kryptopeníze budoucnosti
Elektronická kniha - autor Dominik Stroukal, 200 stran

195,-
Ihned ke čtení
Objednací kód: EK25934
Bitcoin: Peníze budoucnosti
Elektronická kniha - autor Dominik Stroukal a Jan Skalický, 170 stran

99,-
Ihned ke čtení
Objednací kód: EK22762
Kryptomeny: Bitcoin, Ethereum, Blockchain, ICO&Co. jednoducho a zrozumiteľne
Kniha - autor Julian Hosp, 172 stran, slovensky, Brožovaná bez přebalu lesklá

-26% 418,-
310,-
Můžete mít ve středa 25.5. od 12:30
Skladem > 10 ks u partnera
Objednací kód: FKP0274319
0
Vytisknout
P-DC1-WEB23
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací