Emise pro AP+ v app - všechny segmenty Emise pro AP+ v app - všechny segmenty

Baldur's Gate 3 – Vše, co víme

Zobrazit katalog

• Autor: Dominik Fait

(Update): Článek byl doplněn o informace k módům.

Baldur's Gate 3 – návrat legendární herní značky a také pokračování jedné z nejlepších RPG sérií vůbec. Nelehký úkol přivést na svět vytoužený třetí díl na svých bedrech nesli vývojáři z belgického studia Larian – a nyní už můžeme s jistotou prohlásit, že nejenže navázali na na fenomenální úspěch svého předešlého počinu, Divinity: Original Sin 2, ale ještě ho o několik řádů předčili. Co vše o Baldur's Gate 3 víme, se dozvíte z následujících řádků.

Baldur's Gate 3; screenshot: cover

zdroj: Larian Studios

Baldur's Gate 3 ve zkratce

  Baldur's Gate 3

 • Žánr: RPG
 • Vývojář: Larian Studios
 • Vydavatel: Larian Studios
 • Čeština, česká lokalizace: Ano, později po vydání hry

 • Datum vydání a platformy: 3. 8. 2023 na PC | 6. 9. 2023 na PS5 | 7. 12. 2023 na Xbox Series X/S

Baldur's Gate 3: Vše, co víme – OBSAH

Baldur's Gate 3: Módy, mods


Baldur's Gate 3 je podle kritiků i hráčů jednou z nejlepších her posledních (mnoha) let, přesto i takový majstrštyk lze vylepšit, upravit... anebo z něj udělat cosi, co s původní hrou nemá nic moc společného. Ano, řeč je samozřejmě o oblíbených PC módech, které v případě BG3 aktuálně zahrnují především rozšíření hráčových možností v rámci tvorby postavy, úpravu některých herních mechanik (zejména soubojových) nebo třeba kamery (je-li third-person pohled a la Dragon Age?).

Tvůrci hry, studio Larian, přitom plánuje oficiální podporu módů, a to nejen na PC, kde je to poměrně běžné, ale dokonce i na konzolích PlayStation a Xbox. Zatím nebylo stanoveno konkrétní datum, ale podle vyjádření zástupce studia na síti X (dříve Twitter) bychom se měli dočkat v tomto roce.

Baldur's Gate 3: Datum vydání a platformy


Baldur's Gate 3 vyšlo 3. srpna 2023 na PC (Steam a GoG), 6. září na PlayStation 5 a 21. září na Mac. Zahrát si mohou také uživatelé cloudové služby GeForce Now. Hra podporuje funkcí cross-progression mezi všemi platformami.

Baldur's Gate 3: Launch Trailer

zdroj: Larian Studios

Baldur's Gate 3 pro Xbox Series X/S

Baldur's Gate 3 je na Xbox Series X/S k dispozici od 7. prosince 2023. Stalo se tak po dlouhých peripetiích – vývojáři měli potíže s implementací co-op multiplayeru (konkrétně funkce split-screen) na slabší z dvojice zelených konzolí, tedy Series S. Microsoft původně vyžadoval, aby verze pro Series S rovněž režim rozdělené obrazovky obsahovala. Nicméně po osobním setkání hlavy studia Larian a šéfa Xboxu bylo vývojářům umožněno vydat Baldur's Gate 3 na Series S i bez split-screenu.

Jestli Baldur's Gate po vzoru Original Sin 2 vyjde i na Switchi, to můžeme zatím pouze hádat.

Baldur's Gate 3 - Official Announcement Trailer

zdroj: Larian Studios

Baldur's Gate 3 bylo oficiálně představeno 6. června 2019 během akce oznamující platformu Google Stadia (která mezitím už stačila zaniknout).

Předběžný přístup (Early Access)

Baldur's Gate 3, podobně jako předchozí projekty studia Larian, vyšlo nejprve v early accessu, a to 6. 10. 2020. Za nákup hry v předběžném přístupu bylo třeba zaplatit plnou cenu, což rozhodně nebývá zvykem, na druhou stranu je nutné uznat, že v early accessu najdete takové množství obsahu, které by se mnohé tituly nebály prodávat coby hotovou hru (20–30 hodin obsahu). Ve srovnání s tím, co nám Lariani naservírovali v Original Sin 2, obsahoval předběžný přístup Baldur's Gate 3 několikanásobně více dialogů, bojových i nebojových střetů či schopností/kouzel.

Při jediném průchodu hrou ale nebylo možné zažít je všechny – záleželo na tom, jak moc jste chtěli experimentovat a jste si zahráli vícekrát. Stejná hra to totiž opravdu nikdy nebyla... Tedy pokud jste si nevytvořili vždy stejnou postavu a všechny úkoly jste neplnili stejným způsobem atd. Ale i v takovém případě často záleželo na štěstí (mnoho akcí je přímo závislých na výsledku hodu virtuální kostkou – viz kapitola gameplay).

Baldur's Gate 3; gameplay: goblin shaman

zdroj: Larian Studios

V BG3 early accessu jsme narazili na velmi různorodá NPC. Oproti předběžnému přístupu Original Sin 2 zde bylo až 4x více NPC (ačkoli samozřejmě ne se všemi bylo možné mluvit).

Early Access Baldur's Gate 3 nabídl prolog a první akt, v němž jsme navštívili lokace Mečové pobřeží (Sword Coast), Podtemno (Underdark), prastarou pevnost Grymforge a mrkli jsme i do pekla. Maximální dosažitelná úroveň našich postav byla 5. (zvýšena z původní 4.), naverbovat jsme mohli 5 různých společníků.

I ti, kteří první akt znají z předběžného přístupu nazpaměť, v něm po vydání plné verze hry najdou něco nového. Jeho obsah bude rozšířen o zhruba 33 %, přičemž celý první akt tvoří pouze necelou čtvrtinu obsahu celé hry. Uložené pozice z předběžného přístupu do plné hry přenositelné nebudou, bude třeba začít novou hru.

Zajímavosti z vývoje Baldur's Gate 3

Značka „Baldur's Gate“ se nachází ve vlastnictví americké společnosti Wizards of the Coast a o vývoj třetího dílu této série se za poslední roky ucházelo několik velkých jmen, včetně Briana Farga (zakladatel inXile Entertainment) a Fearguse Urquharta (zakladatel Obsidian Entertainment). Úspěšný byl však až Swen Vincke a jeho studio Larian, které získalo uznání za RPG hity Divinity: Original Sin (2014) a hlavně Divinity: Original Sin 2 (2017). Firma Wizards of the Coast belgickým vývojářům poskytla práva na vývoj třetího dílu a práce na Baldur's Gate 3 začaly ještě před vydáním Divinity: Original Sin 2, tedy před září 2017.

Baldur's Gate 3 – Community Update 01

zdroj: Larian Studios

Na podrobnosti o tom, jak se Larianům podařilo ukořistit práva na vývoj třetího dílu milované série, se můžete podívat v prvním komunitním updatu z června 2019.

Podle slov tvůrců má jít o jejich zatím největší herní projekt, kvůli jehož náročnosti nabrali nové zaměstnance – v roce 2020 pracovalo na hře 250–350 lidí, ať už přímo ve studiu Larian, anebo externě. V roce 2022 už to bylo kolem 400 lidí, tedy 10 krát více, než kolik jich pracovalo na Divinity: Original Sin I.

Baldur's Gate 3: Fyzická, Deluxe a sběratelská edice


Baldur's Gate 3 vychází v několika edicích. Kromě té základní jde o digitální deluxe a sběratelskou edici, podrobnosti k nim najdete níže.

Digitální Deluxe edice obsahuje:

 • Základní hra
 • Skin pro hrací kostku – liší se podle platformy
 • Divinity Bard Song Pack – sada písní známých ze série Divinity, které můžete v Baldur's Gate 3 zahrát
 • Treasure of Rivellon Pack – legendární předměty z Divinity: Cape of the Red Prince, Lute of the Merryweather Bard, Needle of the Outlaw Rogue, Bicorne of the Sea Beast, a především Mask of the Shapeshifter, která vám umožní instantně měnit rasu a vzhled
 • Paintings from Rivellon – do hry přidá obrazy známé ze série Divinity
 • Adventurer's Pouch – do začátku hry dostanete několik táborových zásob a lektvarů
 • Digitální soundtrack
 • Digitální artbook
 • Digitální charakterový list
 • (pouze PlayStation 5 verze hry) Přístup do plné verze hry již 3. září 2023

Fyzická Deluxe edice obsahuje stejný digitální obsah, jako digitální deluxe edice. K tomu jsou tu však i další věcičky:

 • Obsah digitální deluxe edice
 • Krabička na hru
 • Originální soundtrack na 3 CD
 • Látková mapa světa
 • 32 nálepek
 • 2 látkové nášivky
 • Plakát mozkožrouta

PC verze je na jednom, PS5 na dvou a Xbox na třech discích.

Sběratelská edice obsahuje digitální deluxe edici, speciální skin pro hrací kostku a hlavně spoustu fyzického obsahu, viz oficiální stránky hry. Sběratelská edice je však již beznadějně vyprodaná.

Baldur's Gate 3: Čeština, česká lokalizace


Oficiální češtinu byste Baldur's Gate 3 hledali marně, nicméně nelehké a časově velmi náročné úlohy přeložit toto rozsáhlé RPG do naší mateřštiny se ujal (se souhlasem vývojářů) komunitní tým překladatelů – COTT tým ze serveru prekladyher.eu. Má na svědomí například i překlady pro Divinity Original Sin I a II.

Baldur's Gate 3 je podle dostupných informací jednou z textově nejrozsáhlejších her, které kdy vznikly. Dohromady obsahuje téměř 7500 normostran textu, což odpovídá například délce třinácti trilogií Pána prstenů. Je tedy zřejmé, že na finální dílo si budeme muset počkat. Nejedná se totiž o strojový překlad, autoři počítají i s testovací fází, a tak by se k fanouškům měla dostat až verze, která jim hru nerozbije a hlavně texty budou očištěny od hromady obsahových chyb, které zejména u ukecaných RPG mohou výrazně zkomplikovat hraní.

Aktuálně jsou přeloženy tři čtvrtiny textu. Postup a novinky ohledně lokalizace můžete sledovat zde.

Baldur's Gate 3 - The Game Awards Trailer 2160p - CZ titulky

zdroj: COTT tým

Baldur's Gate 3: Recenze a metacritic


Téměř žádná recenze o Baldur's Gate 3 nemluví jinak než v superlativech. Na platformě opencritic toto skvělé klasické RPG nachází dokonce okupuje pozici vůbec nejlépe hodnocené hry, ne metacriticu si nevede o mnoho hůře. Studiu Larian se povedlo vytvořit patrně nejvěrnější adaptaci populární deskové hry Dungeons and Dragons (u nás spíše Dračí Doupě) – ódy chvály kritici pěli na neskutečnou míru variability, kterou hráč má při řešení úkolů, soubojů či rozhovorů. Kouzelná grafika, perfektně sedící soundtrack a úctyhodná délka hry, kdy ani na okamžik nemáte pocit, že vývojáři recyklují.

Pokud se objevila kritika, téměř vždy směřovala k třetímu aktu hry, na kterém je přece jen patrné, že zejména po technické stránce potřeboval ještě doladit. 

A jak hodnotí svět?

Tato hodnocení jsou platná k 29. 2. 2024.

IGN (PC 18. 8. 2023)

„Baldur's Gate 3 je díky taktickým RPG soubojům, zapamatovatelnému příběhu s komplexními postavami, vysoce vybroušené filmové prezentaci a světu, který vždy odměňuje průzkum a kreativitu, novým vrcholem CRPG.“ – 10/10 celá recenze

PC Gamer (PC 16. 8. 2023)

„Baldur's Gate 3 je bezkonkurenční RPG, které vás pohltí.“ – 97 % celá recenze

Wccftech (PC 12. 8. 2023)

„Díky poutavému příběhu, okouzlujícím postavám, extrémně dynamickému světu, který neustále reaguje a přizpůsobuje se hráčovým činům a volbám, a solidnímu taktickému bojovému systému patří Baldur's Gate 3 k nejlepším cRPG, které kdy byly vydány. Trochu vachrlaté rozhraní, absence některých prvků kvality života a charakteristický design odměňující načítání od Larian Studios ovlivňují zážitek, ale jsou to jen drobné problémy, které příliš neubírají na celkovém zážitku. Po letech vývoje Baldur's Gate 3 rozhodně předčila všechna očekávání, a to tím nejlepším možným způsobem.“ – 95 % celá recenze

Push Square (PS5 5. 9. 2023)

„Baldur's Gate 3 je novým vládcem RPG, který si žádá vaši úctu díky své šílené hloubce a detailům. I když se jeho hratelnost může pro někoho pohybovat příliš pomalu, je těžké nebýt ohromen obrovským rozsahem tohoto dobrodružství. Nejnovější hra od Larianu je epická v pravém slova smyslu a může vás zcela pohltit na několik dní, týdnů, měsíců či dokonce let, pokud přijmete její genialitu.“ – 100 % celá recenze

Baldur's Gate 3: Příběh


Stejně jako v případě předchozích dílů, i příběh Baldur's Gate 3 se odehrává ve fiktivním fantasy světě Forgotten Realms, a to zhruba 100 let po událostech datadisku Baldur's Gate 2: Throne of Bhaal. Na ten však děj „trojky“ přímo nenavazuje, jde o nový příběh, ačkoli se například potkáme s některými starými známými (viz. Společníci) a narazíme i na další připomínky předešlých dílů.

Hlavní příběhová linka se točí kolem invaze tzv. mind flayerů (česky „mozkožrouti“, sami si říkají Illithidé), vysoce inteligentních potvor s chapadlovitými hlavami schopnými ovládat mysl nepřátel. Těmto bytostem obývajícím podzemní říši Underdark („Podtemno“) se povedlo sestrojit létající lodě (tzv. nautiloidy), pomocí nichž cestují mezi světy a podle svého (ne)dobrého zvyku zotročují či jinak terorizují místní obyvatelstvo. Zabránit by jim v tom zřejmě měl náš protagonista a ostatní primární postavy, které se k nám budou moci přidat.

zdroj: IGN

Baldur's Gate 3 - Official Cinematic Trailer

Jejich i naše pomoc však nebude čistě nezištná – všichni totiž byli infikováni parazitem, jenž své hostitele postupně mění na další mozkožrouty (v procesu metamorfózy, jejíž průběh nám předvedl nebohý voják řádu Planoucí pěsti v úvodním traileru, viz kapitola Datum vydání). Je tak jasné, že jedním z klíčových úkolů naší partičky bude zjistit, jak se těchto mršek zbavit – ačkoli mít v sobě tohoto mozkoužroutího pulce má i své výhody: umožní nám totiž nahlédnout do myslí jiných, podobně postižených jedinců...

Do Baldurovy Brány samotné se samozřejmě podíváme. Město není rozděleno do jednotlivých částí, pohybovat se v něm můžeme bez načítacích obrazovek. Podrobnější informace autoři publikovali v rámci traileru.

Illithidé, mozkožrouti, mind flayeři – poznej svého nepřítele

Naším primárním nepřítelem a zřejmě také hlavním hybatelem celého příběhu je starobylá rasa Illithidů, běžněji známá jako „mind flayeři“ (česky „mozkožrouti“). Pokud zabrousíte do rozsáhlého lore Dungeons and Dragons, zjistíte, že jde o „od přírody zlá“ a sadistická humanoidní monstra z podzemní říše zvané Underdark („Podtemno“). Obávají se jich téměř všechny inteligentní rasy všech světů (i sfér existence), a to kvůli jejich tyranské povaze a extrémně silným psionickým dovednostem. Kromě toho, že mozky s gustem skutečně požírají, jsou schopni své kořisti téměř dokonale ovládnout mysl. Tato praktika jim (právem) vynesla pověst obávaných otrokářů.

Baldur's Gate 3; screenshot: official Illithid

zdroj: Larian Studios

Illithidé provázejí stolní hru Dungeons and Dragons od jejích počátků v 70. let 20. století. Chapadlovitá vizáž nezapře svou inspiraci mýtem Cthulhu.

Problém pro všechny svobodu a svůj mozek milující rasy nastal ve chvíli, kdy nenechavá chapadélka těchto hrůzostrašných potvor odhalila tajemství užívání tzv. nautiloidů – obřích, škeble připomínajících létajících lodí, jež umožňují cestování mezi světy a sférami. Pomocí této technologie mozkožrouti kdysi vládli v Astrální sféře (což je jiná sféra existence, nikoli „normální svět“, kterému se zde říká Základní materiální sféra), nicméně o ni přišli a byli nuceni uprchnout před svými úhlavními nepřáteli, rasou Githyanki, právě do již zmiňovaného Podtemna. Jak jsme však viděli v úvodních trailerech, doba poníženého skrývání je zřejmě u konce, Illithidé jsou opět při chuti a ve svých létajících plavidlech plánují navštívit nejen Baldurovu Bránu.

Podrobnější informace o mozkožroutech naleznete v našem tematickém článku.

Baldur's Gate 3; screenshot: nautiloid

zdroj: Larian Studios

Obří nautiloid slouží mozkožroutům pro rychlé přesuny během jejich otrokářských nájezdů.

Stručná odpověď zní: ano, ale nikoli přímo. Nepůjde tedy o stejnou návaznost jako v případě prvního dílu a Baldur's Gate II: Shadows of Amn, kdy jste měli možnost pokračovat se stejnou postavou, kterou jste si vytvořili a vypiplali v jedničce. Děj Baldur's Gate 3 se odehrává zhruba 100 let po událostech datadisku Throne of Bhaal, uložené pozice spolu s oblíbenými hrdiny si tak nepřenesete.

Nicméně návaznost zde jednoznačně bude: „Nenazývali bychom to Baldur's Gate 3, kdyby tady nebylo nějaké spojení [s předchozími díly, pozn. red.]. Dovolte mi pouze říct, že se příběhu BG 1 a 2 dotýkáme podstatným způsobem, budou zde postavy z předchozích dílů a to, co se odehrálo v BG 1 a 2, má za následek děj BG3. Možná to neuvidíte hned na začátku příběhu, ale jakmile se dostanete dál, rychle to pochopíte," vyvrátil obavy fanoušků šéf studia Larian, Swen Vincke. 

Baldur's Gate; gameplay: Nashkel Baldur's Gate 2; screenshot: John Irenicus

zdroj: Black Isle Studios

Pokud jste se těšili, že s Baldur's Gate 3 navážete na konec datadisku k BG 2, Throne of Bhaal, musíme vás zklamat. Ale netřeba hned házet svazek dvaceti obyčejných šípů zpátky do koboldí mrtvoly, třetí díl není žádný remaster či reboot, v příběhu se pokračuje. Jen zhruba o sto let později.

Baldur's Gate 3: Gameplay, soubojový systém


Baldur's Gate 3 je klasické izometrické RPG, v němž ovládáte partu až 4 hrdinů (hrát však můžete i za jedinou, hlavní postavu) a řešíte nejrůznější úkoly a bojujete s roztodivnými nepřáteli. Hratelnost třetího dílu série Baldur's Gate je založena na pravidlech stolní hry Dungeons & Dragons, avšak zatímco jednička a dvojka vycházely z druhé edice pokročilých pravidel, Baldur's Gate 3 používá aktuální pátou edici. Zatímco průzkum světa se odehrává v reálném čase, souboje probíhají na tahy podobně jako v Divinity: Original Sin (více o soubojovém systému se dozvíte v roletce níže). 

Hrajeme za jednu z předdefinovaných postav, anebo vlastnoručně vytvořenou. Na výběr máme množství ras a povolání, která nabízí 5. edice pravidel. Volba rasy, povolání a příběhového pozadí má poměrně významný dopad na průběh hry. Maximální dosažitelný level postav je 12, což mimo jiné znamená kouzla 6. úrovně.

FULL Baldur's Gate 3 Live Gameplay Presentation

zdroj: IGN

Na celý záznam prezentace Baldur's Gate 3 během akce IGN Summer of Gaming se můžete podívat v přiloženém videu. To nejzajímavější jsme shrnuli v článku.

Podobně jako u deskové hry, i v zde o výsledku mnoha činností rozhoduje hod (virtuální) kostkou. Týká se to jak útočných či obranných akcí během bitev, tak i různých nebojových činností a situací. To, zda objevíte skryté tlačítko, přesvědčíte nevrlého strážného či zjistíte více informací nejen při rozhovoru, určí hod dvacetistěnnou kostkou (k20), který je však výrazně ovlivněn statistikami vaší postavy. Inteligentnější hrdina má větší šanci „vykecat“ se z prekérní situace než tupý hromotluk, který ale naopak spíše odsune těžké víko sarkofágu plného pokladů než jeho chytrý, avšak slaboučký kolega.

A pokud vám nebude štěstěna přát, můžete využít nového mechanismus tzv. inspirace, která vám umožní opakovaný hod v případě nepříznivého výsledku. Spousta těchto hodů probíhá automaticky, ať už v soubojích nebo při průzkumu světa, občas si však „hodíme“ manuálně, například v dialozích.

Soubojový systém a la Divinity... ale lepší

K nelibosti části fanoušků starších dílů Baldur's Gate se tvůrci rozhodli pro tahový systém soubojů. Ty se tak v mnohém podobají tomu, co známe z předchozích titulů studia Larian: jednotliví účastníci šarvátky táhnou v pořadí, které jim přiřadí iniciační hod kostkou. Navíc členové vaší party, kteří na časové ose skončí vedle sebe (tj. hodili si na iniciativu stejné nebo podobné číslo), potáhnou současně – můžeme tak mezi nimi volně přepínat (do vyčerpání jejich akcí) a vytvářet působivá a hlavně smrtící komba. A pokud hrajeme v kooperačním multiplayeru s přáteli, můžeme v případě shodného/podobného hodu na iniciativu táhnout současně.

Ještě větší míra interaktivity prostředí než v Divinity nám pak umožní využívat méně tradiční způsoby boje: nemáte-li nože, můžete vzít zavděk vlastními botami. Jak? Inu, mrštíte je coby improvizovanou vrhací zbraň po nepříteli, za něhož se na římsu ještě před začátkem souboje proplížil váš zloděj s úmyslem shodit na svou oběť dřevěnou bednu. A protože jste mezitím zničili přístupový žebřík, po němž váš zabiják vyšplhal, nemusíte se strachovat, že byste za tuto nebezpečnou akci zaplatili životem v obklíčení se ocitnuvšího zloděje. Celkově je v Baldur's Gate 3 kladen větší důraz na vertikalitu soubojů.

Provádění podobných kulišáren vám usnadní také možnost aktivovat tahový režim i mimo souboje, podobně jako třeba ve starých Falloutech. Vhod vám tato funkce přijde i v situacích, kdy musíte například správně načasovat svůj pohyb po místnosti poseté smrtícími pastmi. 

Baldur's Gate 3; gameplay: battle Baldur's Gate 3; gameplay: battle

zdroj: Larian Studios

Někteří fanoušci příklon k tahovým soubojům oplakali, ve finále jsme však dostali přehlednější a pro co-op určitě vhodnější systém.

Dungeons and Dragons: kterou edici vývojáři využívají a proč

Baldur's Gate 3 vychází z 5. edice Dungeons and Dragons pravidel (vyšla v roce 2014). Ta je oproti svým předchůdcům podstatně přístupnější a je také přeci jen vhodnější pro videohru modernějšího střihu. I přesto však bylo podle vývojářů nutné přistoupit k některým úpravám, které zajistili větší přístupnost hry – zejména zmírněním dopadů faktoru náhody – jinými slovy, kostky ve váš prospěch padají častěji než by tomu bylo ve skutečném světě). Studio Larian soudí, že takový přístup je nezbytný pro to, abyste si hru mohli více užít.

Baldur's Gate 3: Společníci, parta, romance


V Baldur's Gate 3 si podobně jako v předešlých dílech můžeme do party (o maximální velikosti 4 členové) zvát různé postavy. Ve hře potkáme 6 tzv. origin charakterů, tedy přednastavených postav, které si můžeme přibrat do kompanie a za které si můžeme i celou hru zahrát, podobně jako v Divinity Original Sin 2. Jsou to: půlelfí klerička Shadowheart, lidský kouzelník Gale, válečnice rasy githyanki Lae'zel, lidský černokněžník Wyll, elfí upír (a povoláním tulák) Astarion a barbarka Karlach, tiefling. 

Kromě toho se k nám mohou přidat další 4 parťáci, za které si ale na rozdíl od šestice origin charakterů nezahrajeme. Jsou to: elfí druid Halsin, drowí paladinka Minthara a dva navrátilci z předchozích dvou her, lidský hraničář Minsc a půlelfí druidka Jaheira.

Astarion - elfí tulák (zloděj)

Baldur's Gate 3; Gale

zdroj: Larian Studios

Astarion je Vznešený elf, tulák (v dřívější terminologii "zloděj"), se kterým se potkáme poměrně brzy na začátku hry. Jedná se o uprchlého sluhu jistého staršího upíra jménem Cazador a stejně jako vy má v hlavě mozkoužroutího pulce, jehož síla mu právě umožnila vymanit se z mentálního područí svého sadistického pána. Cazador bude pochopitelně chtít svůj "majetek" získat zpátky. Pokud Astariona přesvědčíte, aby se k vám přidal, budete se muset v průběhu hry vypořádat s jeho pronásledovateli.

Astarion vládne mnoha talentům, které byste očekávali od zdatného tuláka – zvládá třeba otevírat zamčené truhly stejně dobře jako záda nepřátel při zákeřných útocích ze stínů. Dávejte si ale pozor, Astarion je sám upírem a součástí jeho jídelníčku se můžete stát i vy (a překvapivě to s sebou nese jisté výhody).

Astarion je origin charakter.

Gale - lidský kouzelník

Baldur's Gate 3; Gale

zdroj: Larian Studios

Gale je lidský kouzelník, který kdysi býval arcimágem ve slovutné metropoli Hlubina (Waterdeep). Ve své nekonečné pýše se pokusil uzurpovat si božství Mystry (bohyně magie), za což byl potrestán – jeho rozsáhlé znalosti kouzel mu byly odebrány a navíc byl proklet zakázanou magií Netherilu. Také Gale má v hlavě mozkožroutího pulce, a pokud by se proměnil, představoval by vzhledem k účinkům netherilské magie obrovskou hrozbu pro všechno živé.

Gale je velmi schopný čaroděj, kterého si snadno naverbujete v začátcích hry v prvním aktu. Pokud si sami nezvolíte jako svou hlavní postavu kouzelníka, doporučujeme Galea do party přizvat (je to snadné), jelikož vám poskytne přístup k opravdu široké paletě kouzel vhodných pro většinu situací v boji i mimo něj.

Gale je jedním z origin charakterů.

Halsin - elfí druid

Baldur's Gate 3; Halsin

zdroj: Larian Studios

Lesní elf Halsin je druid, se kterým se potkáte v prvním aktu a můžete ho coby společníka naverbovat do party. Nejde však o origin charakter, zahrát si tak za něj není možné.

Hodit se vám bude zejména v případě, že si do party nevezmete Shadowheart. Stejně jako kouzla této půlelfí kleričky, i Halsin nabízí zejména léčivou a podpůrnou magii, ačkoli díky své schopnosti přeměnit se v medvěda najde uplatnění i kontaktním boji. A nejen tam...

Karlach - tiefling barbarka

Baldur's Gate 3; Karlach

zdroj: Larian Studios

Tiefling barbarka Karlach právě unikla z pekla. Čerstvě nabitou svobodu si však příliš neužívá, její bývalý pán, arcidémon Zariel, jí totiž na rozloučenou do hrudi nainstaloval pekelné zařízení, které hrozí, že její příští výbuch nemusí být jen od vzteku a zuřivosti. V každém případě musí zjistit, jak se tohoto pekelného stroje zbavit, a hlavně najít muže, který ji Zarielovi ještě coby dítě zaprodal.

Karlach byla představena jako vůbec poslední origin charakter. Vzhledem ke svému povolání je jasné, že ideální uplatnění najde v té nejdivočejší bitevní vřavě.

Lae'zel - githyanki bojovnice

Baldur's Gate 3; Lae'zel

zdroj: Larian Studios

Lae'zel je vůbec první společník, kterého potkáte. Do party si však tuto bojovnici militantní rasy githyanki budete moci vzít až později v první aktu. Ze všech origin charakterů snáší přítomnost mozkoužroutího parazita v hlavě nejhůře – a není divu, její národ je zapřisáhlým nepřítelem mozkožroutů a než se bude Lae'zel moci vrátit ke svým lidem, musí dokázat, že je toho hodna. Což dost dobře nepůjde s malým Illithidem v mozku.

Lae'zel je velmi schopná válečnice, i když má možná trochu omezený skill-set. Pokud však vaše parta postrádá nějaký ty svaly nebo potřebujete nějakého držáka do předních linií, neuděláte s touto poněkud krutou a nevrlou githyanki dívčinou chybu.

Minsc a Jaheira - lidský hraničár a půlelfí druidka

Baldur's Gate 3 - The Game Awards 2022 Teaser

zdroj: Larian Studios

Minsc a Boo se vrátí, a to přesto, že se BG3 odehrává asi 100 let po příběhu BG2 a jejího datadisku Throne of Bhaal. Kdysi se totiž stali obětí kouzla zkamenění a byli vystaveni v Baldurově Bráně, aniž by její obyvatelé tušili, že jde o skutečného Minsca a Booa a ne o sochy. Z jejich strnulé podoby je nyní vysvobodil náhodný zásah odkameňujícího zaklínadla.

Vývojáři již dříve potvrdili, že se v Baldur's Gate 3 potkáme s některými starými známými, dlouho se však spekulovalo, kteří to budou. Během slavnostního večera ankety The Game Awards 2022 nakonec došlo k odhalení, ve které fanoušci doufali. Na scénu se totiž vrátí Minsc, prostoduchý hraničář se srdcem (a obouručním mečem) na pravém místě, a to i se svým nerozlučným společníkem, miniaturním vesmírným hlodavcem, udatným křečkem jménem Boo. Minsca bude dabovat proslulý hlasový herec Matt Mercer (Pillars of Eternity, Death Stranding, Red Dead Redemption a spousta dalších).

Kromě populárního dynamického dua se potkáme také s Jaheirou, půlelfí druidkou a členkou tajné organizace Harfeníků. Tyto dvě (tedy tři, omlouváme se, Boo) postavy si budete moci přizvat do party, zároveň budou hrát důležitou roli v příběhu. Víme také, že na rozdíl od pětice dosud představených společníků si je nebudeme moci vybrat jako svou hlavní postavu na začátku hry (nepůjde tedy o origins charaktery). Minsc i Jaheira se také mohou stát vašimi nepřáteli, pokud se jim nebudou zamlouvat vaše činy a plány.

Baldur's Gate 3 - The Game Awards Trailer

zdroj: Larian Studios

V nejnovějším traileru představeném na akci The Game Awards 2022 se ukáže stará (oproti BG1 a 2 už pár vrásek na čele navíc, pravda, má) známá druidka Jaheira a v závěru nezdolný Minsc.

Minthara - drowí paladinka

Baldur's Gate 3; Minthara

zdroj: Larian Studios

Minthara je drowí paladinka, kterou si za určitých okolností budete moci najmout v plné hře. Navzdory jejímu povolání se nejedná o „dobrý“ charakter, a pokud se si jí budete chtít udržet v partě, zřejmě si budete muset dosti ušpinit ruce.

Shadowheart - půlelfí klerička

Baldur's Gate 3; Shadowheart

zdroj: Larian Studios

Shadowheart, půl-elfí klerička temné bohyně Shar, je na svaté misi s cílem doručit jistou mocnou relikvii do města Baldurova Brána... ale nic moc dalšího si nepamatuje, součástí mise byl také souhlas s vymazáním vzpomínek.

Shadowheart je jedna z vůbec nejužitečnějších postav ve hře, což je dáno jejím rozsáhlým repertoárem léčících a podpůrných kouzel. Jedná se také o origin charakter.

Wyll - lidský černokněžník

Baldur's Gate 3; Wyll

zdroj: Larian Studios

Navzdory tomu, že pro zisk úžasné síly uzavřel nerovnou smlouvu s jistou démonkou, je lidský černokněžník (warlock) Wyll česným mužem. Získat si jeho přízeň je tedy poměrně snadné, stačí páchat dobro. Nicméně i vzhledem k jeho pletkám s pekelnými silami je zřejmé, že tak snadné to nebude, sám se navíc z tohoto paktu chce vymanit.

Wyll coby warlock ovládá zbraně i magii a díky své vysoké odolnosti najde využití v předních liniích. Jedná se o origin charakter.

Stejně jako v předešlých dílech, i v BG3 mají vaši parťáci „svou hlavu“. Pokud se jim nelíbí, co vy nebo ostatní členové družiny děláte, dají to náležitě najevo.

Pokud vás zajímá, jak to bude se vztahy se společníky... tedy, zkraťme to, zda můžete mít v Baldur's Gate 3 sex, odpověď zní ANO. Pochopitelně, nikoli pouze tělesnými intimnostmi je moderní RPG živo, počítat tak můžeme s plnohodnotnou formou romance, která si podle všeho v ničem nezadá se šampiony na poli virtuální herní lásky, např. série Mass Effect či Dragon Age. Podobně jako ve zmíněných hitech studia BioWare, i zde většina námluv probíhá v táboře.

Baldur's Gate 3: Tvorba postavy, rasy a povolání


Stejně jako v případě Original Sin 2, i tentokrát si můžeme vybrat z předdefinovaných postav („origin characters“) s již vytvořeným příběhovým pozadím, anebo si navrhnout vlastního hrdinu. Nicméně na rozdíl od předchozího RPG od studia Larian nabízí Baldur's Gate 3 více možností při tvorbě vlastní postavy, a to právě i v souvislosti s příběhovým pozadím. „Hráči vytvořené postavy mají mnohem silnější spojení se světem a hlavní dějovou linkou... Jsme si jistí, že se nebudete cítit o nic ochuzeni, co se hloubky příběhu týče, pokud se rozhodnete hrát za vlastní postavu,“ slibují vývojáři.

Baldur's Gate 3; screenshot: origin character

zdroj: Larian Studios

Oproti Divinity: Original Sin 2 budou mít origin postavy předdefinované i povolání.

Významnou roli hraje volba rasy. Těch bylo při vydání hry 11, a jsou to: lidé, githyanki, půlorkové, elfové, půlelfové, drowové, trpaslíci, půlčíci, tieflingové, gnómové a drakorození. Kromě toho je na výběr z 31 sub-ras. Výběr rasy má vliv nejen na schopnosti postav, ale také na příběh.

Baldur's Gate 3; overview, races

zdroj: Larian Studios

Na rozdíl od série Divinity, kde měla „classa“ funkci spíše coby startující sada schopností a dovedností (nakonec se všichni mohli naučit téměř všechno), pro pravidla Dungeons and Dragons je povolání zásadním prvkem dlouhodobě definujícím schopnosti a herní styl dané postavy. Vybrat si můžeme ze všech 12 povolání (a těžko uvěřitelných 46 sub-povolání) páté edice pravidel.

Baldur's Gate 3; overview, class

zdroj: Larian Studios

Baldur's Gate 3: Herní svět, rozsah a délka hry


Herní svět Baldur's Gate 3 je obrovský, avšak nečekejte open-world ani velké množství menších lokací jako tomu bylo u prvního a druhého dílu této série. Mapy jsou velké a podobné tomu, co známe z Original Sin I a II, jsou však komplexnější a mají i další připojené části. Navštívíme nejrůznější místa v herním univerzu Forgotten Realms – od Mečového pobřeží (kde se odehrával i první díl série) přes peklo Avernus až po samotnou Baldurovu Bránu. Kromě toho se podíváme například i do Podtemna.

Standardní doba hraní Baldur's Gate 3 od začátku do konce se pohybuje mezi 75 a 100 hodinami. Nicméně v případě, že budete chtít zkusit opravdu všechno možné, počítejte prý až s 200. A to samozřejmě mluvíme pouze o jednom zahrání, vzhledem k obrovské znovuhratelnosti dané počtem ras, povolání a různých způsobů řešení vedlejších i hlavních úkolů bude toto číslo u některých náruživých RPG pařanů mnohem vyšší.

O neuvěřitelném rozsahu hry svědčí i celková délka in-game cut-scén, která by při vydání dosahovala opravdu úctyhodné stopáže 174 hodin.

Baldur's Gate 3; gameplay: stone, waterfall Baldur's Gate 3; gameplay: infernal land

zdroj: Larian Studios

V Baldur's Gate 3 zavítáme na nejrůznější místa.

Baldur's Gate 3: Multiplayer, cross-play


Baldur's Gate 3 jde ve šlépějích jedné z nejlepších co-op her posledních let, tedy Divinity: Original Sin 2. Kooperativní multiplayer si tak můžeme užít online až se třemi přáteli, anebo ve dvou hráčích lokálně s režimem split-screen.

Hra podporuje také funkci cross-play, tedy možnost hrát s přáteli na jiných platformách. Aktuálně se to týká pouze platforem PC (Steam a GoG) a Macu, v (nedaleké) budoucnosti by takto mělo být možné hrát i s kamarády na PlayStationu a Xboxu.

Vývojáři aktuálně nemají v plánu implementovat kreativní mód Pána jeskyně (Dungeon/Game Master), který byl k vidění v Divinity Original Sin 2.

Baldur's Gate 3; screenshot: parta

zdroj: Larian Studios

I přes své nepopiratelné kvality není Divinity: Original Sin 2 dokonalou hrou. Pokud však existoval prvek, který chválili v podstatě všichni kritici i hráči bez rozdílů, byl to právě co-op multiplayer. Stejně vysokou, ne-li vyšší úroveň si zachovalo i Baldur's Gate 3.

Baldur's Gate 3: Engine, grafika a zvuk


Jak už jste možná vypozorovali, Baldur's Gate 3 svou stylizovanou, líbivou grafikou velmi připomíná Divinity: Original Sin 2. A není to náhoda, běží na stejném, avšak výrazně upraveném enginu Original Sin 4.0, kterému vývojáři přezdívají (nepřekvapivě) Baldur's Gate 3 engine. Ze svého předchůdce použitého v Original Sin 2 si bere prý zhruba 20–30 %, vše ostatní bylo přepsáno a přidáno.

Hudební doprovod obstaral bulharský skladatel Borislav Slavov, jehož práce na předchozím larianovském RPG nás okouzlila natolik, že si vysloužila místo v našem přehledu nejpovedenějších herních soundtracků. Všechny postavy jsou plně nadabované.

Baldur's Gate 3; screenshot: nautiloid
Baldur's Gate 3; gameplay: campfire skulls Baldur's Gate 3; gameplay: grove cave Baldur's Gate 3; gameplay: sign in forest

zdroj: Larian Studios

Baldur's Gate 3: DLC a Baldur's Gate 4


Co se dalšího obsahu po vydání plné verze hry či možných DLC týče, studio Larian bohužel nemá v plánu žádná příběhová DLC a podle jejich slov jsou v tomto ohledu s Baldur's Gate 3 hotovi. Hráči však mohou počítat minimálně s patchi a updaty, které nebudou pouze kosmetického rázu. Vyloučena snad není v budoucnu i Definitivní edice, podobně jako v případě Divinity Original Sin 1 a 2.

Šéf studia Swen Vincke se navíc nechal slyšet, že na Baldur's Gate 4 Larian pracovat nebude a případného pokračování se tak budou muset ujmout jiné studio.

Baldur's Gate 3: Videa, trailery, screenshoty


Trailery ke hře Baldur's Gate 3 najdete na oficiálním YouTube kanále, více obrázků na stránkách hry.

Baldur's Gate 3: Hardwarové nároky pro PC


Hardwarové požadavky pro Baldur's Gate 3 se od října 2020, kdy hra vyšla na PC v předběžném přístupu, poměrně dost změnili. Zejména ty doporučené, kdy vám již podle vývojářů na pohodlný zážitek nebude stačit dříve udávaná GTX 1060. Pokud si chcete hru užít na plno, bude třeba, aby váš plechový miláček disponoval alespoň kartou RTX 2060 Super... pokrok holt nezastavíš.


Minimální HW požadavky Doporučené HW požadavky
Operační systém Windows 10 64-bit Windows 10 64-bit
Procesor Intel I5 4690 | AMD FX 8350 Intel i7 8700K | AMD r5 3600
Grafická karta Nvidia GTX 970 | RX 480 (4GB+ of VRAM) Nvidia 2060 Super | RX 5700 XT (8GB+ of VRAM)
Operační paměť 8 GB 16 GB
Pevný disk 150 GB 150 GB

• Zdroj: Steam (23. 9. 2023)

S jakým herním PC na Baldur's Gate 3?

Chcete si ulehčit výběr? Níže pro vás máme tipy na vhodné herní počítače podle náročnosti.

AlzaPC GameBox Core - i5 / A380 / 16GB RAM / 1TB SSD

Základní sestava:

AlzaPC GameBox Core - i5 / A380 / 16GB RAM / 1TB SSD

AlzaPC GameBox Prime - i5 / RTX4060 / 32GB RAM / 1TB SSD

Optimální sestava:

AlzaPC GameBox Prime - i5 / RTX4060 / 32GB RAM / 1TB SSD

Alza BattleBox Raphael R5 RX7800XT

Sestava pro náročné:

Alza BattleBox Raphael R5 RX7800XT

i

• Zdroje: baldursgate3.game, gamespot.com, pcgamer.comlarian.com, steam


2,1
Baldur's Gate Enhanced Edition (PC) DIGITAL
Hra na PC - elektronická licence, klíč pro Steam, české titulky, žánr: RPG,
143,-
Ihned ke stažení
Objednací kód: MVE003556
3,0
Baldur's Gate II Enhanced Edition - PC DIGITAL
Hra na PC - elektronická licence, klíč pro Steam, žánr: RPG a strategie,
155,-
Ihned ke stažení
Objednací kód: MVE004855
4,0
Octopath Traveler II - PS5
Hra na konzoli - PS5 (s mechanikou), krabicová verze, žánr: RPG, - Příběh se odehrává v Solistii, zemi zahrnující východní a západní kontinent rozdělený mořem. Je to rušná doba, kdy velká plavidla plují po rušných námořních trasách a síla páry dává vzniknout novým technologiím.
1 199,-
Momentálně nedostupné
Objednací kód: PSV0368
2,0
Deus Ex: Mankind Divided - PC DIGITAL
Hra na PC - elektronická licence, klíč pro Steam, žánr: akční a RPG,
151,-
Ihned ke stažení
Objednací kód: MVE005137
5,0
Deus Ex: Human Revolution - Director's Cut (PC) DIGITAL
Hra na PC - elektronická licence, klíč pro Steam, žánr: akční a RPG,
117,-
Ihned ke stažení
Objednací kód: MVE003041
Deus Ex Mankind Divided: Digital Deluxe Edition DIGITAL
Hra na konzoli - Xbox One S / Xbox One X, Xbox Series X, Xbox Series S, elektronická licence, klíč pro Xbox Live, žánr: akční,
2 499,-
Ihned ke stažení
Objednací kód: MXESD0063
Deus Ex Mankind Divided Season Pass - Xbox Digital
Herní doplněk / DLC - Xbox One S/Xbox One X, elektronická licence, klíč pro Xbox Live, žánr: Akční, pro uplatnění je vyžadována základní hra
769,-
Ihned ke stažení
Objednací kód: MXESD1017
Deus Ex Mankind Divided: System Rift - Xbox Digital
Herní doplněk / DLC - Xbox One S/Xbox One X, elektronická licence, klíč pro Xbox Live, žánr: Akční a Střílečky, pro uplatnění je vyžadována základní hra -
309,-
Ihned ke stažení
Objednací kód: MXESD0185
Deus Ex Mankind Divided: Standard Edition - Xbox Digital
Hra na konzoli - Xbox One S / Xbox One X, Xbox Series X, Xbox Series S, elektronická licence, klíč pro Xbox Live, žánr: akční a střílečky,
779,-
Ihned ke stažení
Objednací kód: MXESD0217
Fallout 3 Game Of The Year Edition - PC DIGITAL
Hra na PC - elektronická licence, klíč pro Steam, žánr: akční, RPG a střílečky,
313,-
Ihned ke stažení
Objednací kód: MVE004927
Fallout 76 - Xbox Digital
Hra na konzoli - Xbox One S / Xbox One X, Xbox Series X, Xbox Series S, elektronická licence, klíč pro Xbox Live, žánr: akční, RPG a střílečky, pro online hraní vyžaduje předplatné Xbox Live Gold,
999,-
Ihned ke stažení
Objednací kód: MXESD0849
5,0
Fallout 4: Nuka-World - Xbox Digital
Hra na konzoli - Xbox One S / Xbox One X, Xbox Series X, Xbox Series S, elektronická licence, klíč pro Xbox Live, žánr: akční, RPG a střílečky,.
519,-
Ihned ke stažení
Objednací kód: MXESD1016
Fallout 76: Steel Dawn Deluxe Edition - Xbox Digital
Hra na konzoli - Xbox One S / Xbox One X, Xbox Series X, Xbox Series S, elektronická licence, klíč pro Xbox Live, žánr: akční, RPG a střílečky, pro online hraní vyžaduje předplatné Xbox Live Gold,
1 799,-
Ihned ke stažení
Objednací kód: MXESD1740
3,0
Dragon Age 3: Inquisition - PC DIGITAL
Hra na PC - elektronická licence, klíč pro Origin, žánr: akční, RPG a strategie,
168,-
Ihned ke stažení
Objednací kód: MVE004910
Dragon Age II (PC) DIGITAL
Hra na PC - elektronická licence, klíč pro Origin, žánr: akční, RPG a střílečky,
380,-
Ihned ke stažení
Objednací kód: MVE001925
Dragon Age 3: Inquisition
Hra na konzoli - elektronická licence, klíč pro Origin, žánr: akční, RPG a strategie,
168,-
Ihned ke stažení
Objednací kód: Hranad0091
Dragon Age: Dread Wolf Rises
Hra na PC - krabicová verze, žánr: RPG, - návrat legendární franshisy
Novinka
1 049,-
Očekáváme prosinec 2024
Objednací kód: WG1109
4,7
Ukradený trůn
Elektronická kniha ze série Dragon Age, autor David Gaider, 320 stran
129,-
Ihned ke čtení
Objednací kód: EK3822
4,3
Volání
Elektronická kniha ze série Dragon Age, autor David Gaider, 368 stran
129,-
Ihned ke čtení
Objednací kód: EK1944
4,8
Rozštěpení
Elektronická kniha ze série Dragon Age, autor David Gaider, 368 stran
129,-
Ihned ke čtení
Objednací kód: EK2002
5,0
Císařství masek
Elektronická kniha ze série Dragon Age, autor Patrick Weekes, 384 stran
149,-
Ihned ke čtení
Objednací kód: EK10864
4,9 13×
Kingdom Come: Deliverance Royal Edition - PS4
Hra na konzoli - PS4 / PS4 Pro, PS5 (s mechanikou), krabicová verze, české titulky, žánr: RPG, - edice obsahuje všechny přídavky - Treasures of the Past, From the Ashes, The Amorous Adventures of Sir Hans Capon, Band of Bastards a A Woman's Lot
599,-
Skladem > 10 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: MSX617
5,0
KINGDOM COME: DELIVERANCE ROYAL EDITION - PC DIGITAL
Hra na PC - elektronická licence, klíč pro Steam, české titulky, žánr: akční, RPG a dobrodružná,
235,-
Ihned ke stažení
Objednací kód: MVE005200
5,0
Kingdom Come: Deliverance - From The Ashes (PC) DIGITAL
Hra na PC - elektronická licence, klíč pro Steam, české titulky, žánr: akční a RPG,
Ihned ke stažení
Objednací kód: MVE003910
Kingdom Come: Deliverance - Xbox Digital
Hra na konzoli - Xbox One S / Xbox One X, Xbox Series X, elektronická licence, klíč pro Xbox Live, české titulky, žánr: RPG,
749,-
Ihned ke stažení
Objednací kód: MXESD1894
Kingdom Come: Deliverance Royal Edition - Xbox Digital
Hra na konzoli - Xbox One S / Xbox One X, Xbox Series X, elektronická licence, klíč pro Xbox Live, žánr: RPG, - edice obsahuje všechny přídavky - Treasures of the Past, From the Ashes, The Amorous Adventures of Sir Hans Capon, Band of Bastards a A Woman's Lot
999,-
Ihned ke stažení
Objednací kód: MXESD1895
5,0
Kingdom Come: Deliverance - Kumánský lučištník - figurka
Figurka - soška, postavička, sběratelská, výška 9 cm, materiál cín a dřevo, nepohyblivá
1 599,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: GMERCHb613kcd4
5,0
Kingdom Come Deliverance
Kniha - 104 stran, česky, brožovaná bez přebalu lesklá
264,-
Skladem > 10 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: FKP0405114
Vytisknout
P-DC1-WEB08
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací