Česká společnost HD Crypto spouští novou službu Cryptopay.cz. Služba umožňuje příjímat a posílat běžné platby na bankovní účet pomocí Bitcoinu a Litecoinu. U Bitcoinu si navíc můžete vybrat, zda k placení chcete využít onchain transakci nebo Lightning Network. Co je to vůbec Lightning Network a jak se používá? Jak služba Cryptopay.cz funguje? Jaké jsou poplatky? A kdo za Cryptopay.cz stojí? Čtěte dále!
Služba Cryptopay.cz přispívá k rozšíření adopce kryptoměn propojením dvou světů – kryptoměn a tradičního bankovnictví. Výhodou je, že pomocí této služby můžeme:
Jde tak o elegantní způsob, jak zaplatit složenky a faktury pomocí Bitcoinu mrknutím oka s velmi nízkým poplatkem, nebo jak sobě či někomu poslat peníze na bankovní účet. Díky podpoře Lightning Network je služba Cryptopay.cz vhodná i pro (mikro)platby do 0.04294967 BTC.
i
Alza je smluvím partnerem společnosti HD Crypto, která provozuje službu Cryptopay.cz. Díky této spolupráci je možné hradit proforma faktury za zboží pořízené v Alze pomocí bitcoinu i pomocí Lightning Network.
Platíme bitcoinem/litecoinem, adresát přijímá ve fiatu:
Příjímáme ve fiatu, odesílatel platí v kryptoměnách:
i
Protip:
Při platbě bitcoinem skrze Lightning Network na žádné potvrzení transakce v síti čekat nemusíte. LN platby jsou instantní a okamžitě potvrzené.
Představme si situaci, že potřebujeme zaplatit fakturu, složenku či objednávku na eshopu a nebo jen někomu poslat peníze na bankovní účet.
V prohlížeči přejdeme na stránku cryptopay.cz.
Otevře se nám formulář s detaily platby.
Délka platby je stejná jako u normálního bankovního převodu. To znamená, že pokud pošleme peníze o víkendu, příjemci dojdou až následující pracovní den.
i
Cryptopay.cz má bankovní účet u FIO banky. Pokud zasíláte na FIO také, platba bude zpracována okamžitě, nejpozději ten stejný den.
Aktuální kurz Bitcoinu a Litecoinu bere služba Cryptopay.cz z burzy Coinmate. Poplatky činí 1% z posílané částky + poplatek za vytěžení transakce.
i
Společnost HD Crypto provozuje v Alze také payboxy, ve kterých si můžete koupit Bitcoin a Litecoin. Více informací zde.
Na jednoduchou otázku jednoduchá odpověď. Lightning Network umožňuje uživatelům posílat bitcoinové platby rychleji, s téměř nulovými poplatky a s daleko lepším transakčním soukromím, než u běžných onchain plateb.
Samotná síť Lightning Network funguje na druhé vrstvě blockchainu, neboli mimo něj. Řeší tak problém se škálovatelností při zachování bezpečnosti celé sítě a zároveň razantně vylepšuje transakční soukromí uživatelů Bitcoinu.
Zjednodušeně Lightning Network funguje tak, že Alice vytvoří transakční kanál s Bobem. Ten má vytvořený kanál s dalším uživatelem a tak dále. Eventuálně je pak Alice napojená do celé Lightningové sítě a může zaplatit či přijmout bitcoiny kamkoliv a odkudkoliv.
V rámci platebního kanálu si Alice vyměňuje bitcoiny s Bobem a prostřednictvím něj s kýmkoliv v síti, přičemž do blockchainu se zapíše až konečný zůstatek na peněženkách při uzavření kanálu. To znamená, že v kanálu mohlo dojít třeba k 10 platbám, ale v blockchainu lze vidět jen zápis konečného zůstatku. Lightning Network tak přináší bezkonkurenčně nejlevnější a nejrychlejší transakce v nejvíce zabezpečené platební síti na světě.
Pokud jste se rozhodli využít platbu pomocí Lightning Network, budeme potřebovat peněženku, která tuto technologii podporuje. Také se budeme muset rozhodnout, zda si pořídíme svůj vlastní Lightning node, nebo využijeme node třetích stran. Doporučujeme si pořídit svůj vlastní, jelikož jde fundamentálně o jediný správný způsob, jak Bitcoin a Lightning Network používat. Pro začátek ale postačí vyzkoušet šikovné Lightningové desktop peněženky a nebo některou z dobrých mobilních walletek pro iOS či Android.
i
Společnost HD Crypto provozuje svůj vlastní node. Na více podrobností se můžete podívat zde.
Při vybírání peněženky je obecně důležité rozlišovat 2 typy peněženek:
i
Custodial znamená v angličtině poručník, opatrovník. Je dobré mít na paměti, že některé peněženky sice mají non-custodial onchain peněženku, ale Lightning peněženka je custodial.
Velmi doporučujeme používat peněženky, u kterých vlastníme klíč přímo my. Nemůže tak dojít k tomu, že třetí strana má kontrolu nad našimi penězi.
Mezi vhodné peněženky podporující Lightning Network patří:
Breez je aktuálně nejjednodušší lightningová peněženka, se kterou to zvládne úplně každý.
Samotná síť Lightning Network a její implementace včetně nejpoužívanější LND jsou stále v betě. I přes to, že už je její používání celkem bezpečné, jde o tzv. hot wallet, ve kterých se obecně nedoporučuje mít víc, než o kolik si můžete dovolit přijít.
Jakmile je Breez synchronizovaná, vyzve vás k nabití prostředků na onchain bitcoin peněženku, která je vždy součástí každé LN walletky. Než si ale na Breez nějaké bitcoiny pošlete, vyzve vás k záloze na Google Drive.
Jakmile se zobrazí částka, kterou jste na Breez poslali, je rovněž i otevřený kanál a Breez je připravena pro posílání Lightningových plateb. Ihned po kliku na INVOICE a PAY se otevře fotoaparát a můžete nascanovat QR kód, který vám Cryptopay.cz ukáže (viz bod 4 v části článku: Jak zaplatit fakturu přes Cryptopay.cz v kryptoměnách). Po nascanování QR kódu stačí potvrdit tlačítkem Approve a je hotovo.
Stačí pod INVOICE kliknout na CREATE, zvolit ekvivalent fiat měny a částku, která bude následovně přepočítána na satoshi (nejmenší jednotka bitcoinu).
Jakmile druhá strana LN fakturu zaplatí, satoshi se vám objeví v přehledu plateb. Bitcoiny jsou okamžitě k použití, není třeba čekat na žádné potvrzení v síti.
!
Mějte na paměti, že Lightning Network je stále v betě a je tedy ve fázi vývoje. Sice nejsou známy případy ztrát finančních prostředků, ale i tak je potřeba k Lightning Network přistupovat opatrně a nenechávat v síti nijak závratné částky.
Pamatujte, že lightningové peněženky jsou tzv. hot wallet, tedy jsou nonstop připojené k internetu. Pro větší sumy je lepší používat cold wallet, nejlépe hardwarové peněženky, kterým se podrobně věnujeme v našem článku: Hardware peněženky – Jak bezpečně uchovávat bitcoin a další kryptoměny?
Lightning Network je velmi nadějné řešení nízké propustnosti transakcí na první vrstvě Bitcoinu. Další výhodou jsou rychlé a levné transakce.
Lightning Network funguje na principu výměny bitcoinů mimo blockchain, do kterého se nezapisují žádné transakce, ale pouze konečné zůstatky po uzavření kanálu. Díky tomu pak Lightning Network také poskytuje větší míru soukromí.
Jak se adopce Lightning Network bude zvyšovat, bude z těchto kanálů vznikat celá síť jednotlivých nodů, kdy jedna transakce přes Lightning Network projde například 10 nody než dojde ke konečnému adresátovi.
Lightning Network je však naprogramována tak, že jednotlivé nody znají pouze adresu toho nodu, ze kterého jim přišly peníze a adresu dalšího nodu v síti. Neznají tak ani původního odesílatele ani adresáta, proto se dá při použití Lightning Network hovořit o výrazně větším soukromí.
i
Pro zachování soukromí a částečné anonymity na Lightning Network je dobré doplnit prostředky na Lightning peněženku přes peněženku, která podporuje funkci CoinJoin, která zanonymizuje původ prostředků. Mezi takové peněženky patří například peněženka Wasabi.
Lightning Network může mít také své nevýhody. Vezměme si poslední zmíněný příklad, kdy transkace přes Lightning Network projde několika nody. Existuje předpoklad, že se v síti vytvoří určitá část nodů, která bude představovat operační centra Lightning Network a půjde přes ně velké množství transakcí. Zde se nám odkrývá potenciální riziko centralizace.
Celkově se však jedná o velmi zajímavý projekt, jak zlepšit škálovatelnost u Bitcoinu.
Společnost HD Crypto s.r.o., která službu Cryptopay.cz provozuje, má sídlo v České republice a je řádně zapsána v rejstříku firem. Společnost HD Crypto má zároveň navázanou spolupráci s Alzou, a jde tedy o důvěryhodnou společnost.
Šimon Kozák
Šimon Kozák je členem studentské organizace Students for Liberty. Je libertariánem a věří v budování paralelních společností po vzoru Paralelní Polis. S kryptoměnami se poprvé setkal v roce 2012, kdy chtěl nakoupit Bitcoin, ale rodiče mu to zatrhli. Kromě kryptoměn se věnuje IT, politické filosofii a kytaře.
Michal Mikle
Jsem overclocker a nadšený Bitcoiner. U počítačového hardwaru mne nevyužitý výkon nenechává chladným a pro své záliby leckdy sáhnu i po tekutém dusíku či po jiných extrémních metodách chlazení. Založil jsem službu pro optimalizaci Intel procesorů delid.cz, skládám PC na míru a baví mě téma soukromí a bezpečnosti. Mimo digitální svět se zajímám o permakulturu a další systémy nízké časové preference.