Alza.cz
Zobrazit katalog

Litecoin (VŠE, CO CHCETE VĚDĚT) - Digitální stříbro

Článek

Aktualizováno

Pokud bychom Bitcoin označili za „zlato“, pak Litecoin bude bezpochyby pomyslným stříbrem světa kryptoměn. Litecoin totiž staví na totožných základech jako Bitcoin, a nepřináší tak prakticky nic převratně nového. Přesto se však Litecoin v několika podstatných ohledech od Bitcoinu výrazně liší. O jaké odlišnosti se jedná, jak Litecoin těžit a jaký je aktuální kurz litecoinu? V našem článku se dozvíte vše, co chcete o Litecoinech vědět!

  1. Co je to Litecoin?
  2. Bitcoin vs. Litecoin – v čem jsou rozdíly?
  3. Litecoin mining – jak těžit litecoin?
  4. Jak a kde koupit litecoin?
  5. Jak vybrat nejlepší litecoin peněženku?
  6. Jak vidí budoucnost Litecoinu Karel Fillner?
  7. LTC a CZK – jaký je kurz a cena litecoinu?
  8. Budoucnost Litecoinu a aktuality

Co je to Litecoin?

Litecoin je jedna z nejpopulárnějších kryptoměn současnosti a také peer-to-peer platební síť, ve které se tato kryptoměna používá. Jak už je pro kryptoměny charakteristické, jedná se o zcela transparentní nástroj, založený na unikátní decentralizované databázi, která je schopna uchovávat a chránit záznamy o všech uskutečněných transakcích. V informatice se o této databázi hovoří jako o blockchainu. Tvůrcem Litecoinu je bývalý zaměstnanec společnosti Google Charlie Lee, jehož primárním cílem bylo vylepšit bitcoin. Což se nakonec také stalo – Litecoin je vlastně jen upravená kopie bitcoinu. Jednotkou Litecoinu je 1 LTC (Ł).

i Zajímají vás i jiné kryptoměny? Mrkněte na naši sérii článků o dvou nejpopulárnějších kryptoměnách současnosti – Bitcoin a Ethereum. Velké popularitě se aktuálně těší také digitální měna Ripple, která se však na rozdíl od výše zmíněných kryptoměn netěží, a i proto vzbuzuje nemalé kontroverze. Více se dozvíte v našem článku Ripple (XRP).

Bitcoin vs Litecoin – v čem jsou rozdíly?

Jak už bylo řečeno, Litecoin je v podstatě jen vylepšený Bitcoin. Pravděpodobně největší rozdíl mezi těmito dvěma měnami tkví v rychlosti zpracování transakce. Tento problém úzce souvisí s těžbou nových mincí – zatímco k vytěžení nového bloku obsahujícího všechny informace o transakcích (což je nutné k jejich potvrzení, a tím i provedení) dojde v bitcoinové síti každých 10 minut, v síti Litecoin je to v průměru každé 2,5 minuty. Právě z toho důvodu jsou transakce s Litecoinem až 4krát rychlejší, a tedy i vhodnější pro běžné platby.

litecoin; bitcoin

Další výhodou Litecoinu jsou menší poplatky za transakci. V únoru 2019 byl průměrný poplatek za transakci u Litecoinu 0.5 koruny, zatímco u Bitcoinu 3.66 korun. Je ovšem otázkou, nakolik nás budou v budoucnu poplatky za transakci trápit, když vezmeme v potaz přicházející technologické novinky, jako je například Lightning Network, které umožňují rychlé a levné platby.

i Díky předem známému vzorci pro vytváření nových mincí můžeme už dnes s předstihem určit, že celkový počet litecoinů nepřesáhne hranici 84 000 000, zatímco bitcoinů bude „pouhých“ 21 000 000.

Litecoin mining – jak těžit litecoin?

Těžit litecoin bez speciálního hardwaru v podobě ASIC čipů je dnes pro jednotlivce téměř jistě prodělečná záležitost. Přestože Litecoin využívá při těžbě odlišný, jednodušší algoritmus Scrypt, potkal jej totožný osud jako bitcoin – ASIC čipům se nakonec podařilo „ovládnout“ i zmíněný Scrypt, který tímto přišel o svou velkou přednost. Těžba Litecoinů za pomoci GPU poskládaných do tzv. mining rigu je tak sice stále možná, ale zároveň velice nevýhodná.

ASIC čip, Antminer L3+

Pokud uvažujete nad investicí do ASIC čipů, mějte na paměti, že tato zařízení jsou nákladná a vzhledem ke stále rostoucí náročnosti těžby může být jejich pořízení velkým rizikem. Jste-li přesto odhodláni s těžbou LTC začít, zaměřte se na ASIC zařízení počítající algoritmus Scrypt. Vhodnou volbou jsou například Antminery L3+ od společnosti Bitmain s výkonem 504 MH/s.

iAlza začíná přijímat platby v LTC! – 05.02.2018Od doby, co jsme na Alza.cz zavedli platby v bitcoinech, už uběhla nějaká doba. Nyní se naše rodina digitálních platidel rozrůstá o další populární kryptoměnu – Litecoin. Vzhledem k tomu, že litecoinové transakce jsou realizovány až několikrát rychleji než v případě Bitcoinu, je Litecoin pro běžné platby vhodnější. Další výhodou Litecoinu jsou nižší poplatky za provedení transakce, které se dlouhodobě pohybují v řádech několika desetihaléřů. A co vy, už máte svou LTC peněženku?

Jak a kde koupit litecoin?

Litecoin můžete zakoupit třemi různými způsoby:

  1. Na litecoin burze nebo ve směnárněBitfinex, Kraken, Coinbase, BitPanda.
  2. V LTC automatech – v automatu v našem showroomu Alza.cz nakoupíte LTC i za Kč.
  3. Dojednat nákup osobně – facebookové skupiny či internetová diskuzní fóra.

Různé směnárny a burzy poskytují online platformu pro směnu LTC za většinu tradičních (fiat) měn (EUR, USD, GBP), ale také za bitcoiny a další virtuální měny. Podmínkou pro nákup je aktivní Litecoin peněženka a registrace vyžadující ověření identity, kdy je zpravidla nutno doložit kopii občanského průkazu a libovolného dokumentu s vaší adresou (například výpis z účtu).

Jak koupit litecoin na burze Coinbase – NÁVOD

Nejjednodušší a zároveň i nejbezpečnější způsob, jak koupit litecoin, nabízejí bitcoinové burzy podporující litecoin.

Zde je návod, jak koupit litecoin skrze konkrétní burzu Coinbase v několika krocích:

  1. Zaregistrujte se a vytvořte si účet na stránkách Coinbase.
  2. Přidejte preferovaný způsob platby (kreditní karta, debetní karta, bankovní účet).
  3. Po ověření platební metody můžete začít ihned nakupovat litecoin v kategorii „Buy/Sell“.
  4. Zvolte požadovanou částku v LTC (litecoin).
  5. Potvrďte nákup kliknutím na „Buy Litecoin“.

litecoin; coinbase

Nyní jsou vaše litecoiny bezpečně uchovány a propojeny s vaším účtem na Coinbase. V případě potřeby si můžete stáhnout i elektronickou peněženku Coinbase, kde budete mít litecoiny stále k dispozici, a to pro platformu Android nebo iOS.

iNakupte litecoiny na kterékoliv pobočce Alza.cz!
Nově můžete nákup bitcoinu a litecoinu zrealizovat prostřednictvím platebních terminálů na kterékoliv pobočce Alza.cz – jedná se aktuálně o největší nákupní síť v ČR a časem bude nabídka rozšiřována o další populární altcoiny.

Jak vybrat nejlepší litecoin peněženku?

Podobně jako většina alternativních kryptoměn, i litecoin je typicky uchováván v prostředí digitální peněženky (litecoin wallet). Na počátku vývoje byl jejich výběr značně omezený, avšak dnes už litecoin podporuje většina desktopových, mobilních i online peněženek, které můžete snadno nainstalovat do svého počítače, telefonu či dokonce prohlížeče. Přehled těch nejlepších litecoin peněženek naleznete na stránkách coinsutra. Pokud se ale s výběrem nechcete příliš zatěžovat, odkazy na přímé stažení peněženky pro každý běžný operační systém se nacházejí na oficiální doméně litecoin.com.

litecoin; wallet; peněženka

Chcete mít své litecoiny uloženy vždy v maximálně bezpečném prostředí? V tom případě neváhejte a pořiďte si speciální hardwarovou peněženku. Jedná se o nejdůvěryhodnější a nejbezpečnější způsob ukládání kryptoměn. K počítači připojujete hardwarové zařízení uchovávající vaše soukromé klíče vždy pomocí USB kabelu, díky čemuž jsou vaše litecoiny nebo jiné kryptoměny v bezpečí a imunní vůči počítačovým virům a útokům hackerů.

i Jak vidí budoucnost Litecoinu Karel Fillner?

Litecoinu někteří vyčítají, že vlastně kromě rychlosti nic navíc oproti Bitcoinu nepřináší. Ale právě podobnost s Bitcoinem je podle mě tou výhodou, která oběma měnám do budoucna pomůže vytvořit "strategické partnerství", o kterém se zmiňuje i Charlie Lee ve své vizi z ledna loňského roku. Dobré načasování implementace Segwitu (Litecoin jej zavedl dříve než Bitcoin) společně s intenzivním vývojem a testováním dalších technologických vylepšení (Lightning Network, Atomic Swap, Confidential Transaction) je určitě nejen pro mě znamením, že je Litecoin na té nejlepší cestě, jak si vybudovat a dlouhodobě udržet výsadní postavení mezi platebními coiny. A to se velmi brzy projeví i na jeho ceně, kterou i přes nedávný nárůst stále považuji za velmi podhodnocenou.


Karel Fillner

Karel Fillner

Karel Fillner je bitcoinový nadšenec a známý člen české bitcoinové komunity. O kryptoměny se zajímá od r. 2012, nejdříve z pohledu tradingu a denního obchodování. Později však objevil další možnosti spojené s rozvojem kryptoměn a začal se celou problematikou zabývat více do hloubky. Je častým hostem konferencí, kde přednáší na téma bitcoin a technologie blockchainu, organizuje přednášky a školení a poskytuje konzultace zájemcům o využití bitcoinu v jejich podnikání. Dále provozuje také bitcoinový magazín www.btctip.cz.

LTC a CZK – jaký je kurz a cena litecoinu?

Po velkém kryptoměnovém boomu na konci roku 2017, kdy se kurz litecoinu vyšplhal až na 360 dolarů, je litecoin v korekci. V únoru 2019 se jeho cena pohybuje v pásmu 30-38 dolarů. Tržní kapitalizace litecoinu činí 2,22 miliardy dolarů.

Budoucnost Litecoinu a aktuality

Co se týče budoucnosti a vývoje Litecoinu, tak stále probíhají nejrůznější ostré testy technologií Lightning Network a Atomic Swaps. Technologie Lightning Network by měla přinést Litecoinu rychlejší a levnější transakce, zatímco Atomic Swaps umožňuje instantní konverzi mezi kryptoměnami (např. mezi Bitcoinem a Litecoinem).

V únoru 2019 oznámil zakladatel Litecoinu Charlie Lee možnou implementaci protokolu MimbleWimble na Litecoin. Ta by přinesla Litecoinu větší zaměnitelnost a soukromí. Více se můžete dozvědět v našich krypto zprávách zde!

i Mohlo by vás zajímat
1. Vertcoin (VTC). Kryptoměna i pro drobné těžaře.
2. ZenCash (ZEN). Tvoříme rozšiřitelnou privátní platformu.
3. STORJ. Decentralizované úložiště na bázi blockchainu.
4. Jak na těžbu kryptoměn? Odpovědí je služba Simplemining.net.
5. Kryptoměny (KURZY). Ty nejznámější a nejdůležitější kryptoměny!

Litecoin, jakožto pravděpodobně nejslavnější potomek bitcoinového blockchainu si za dobu své existence vydobyl na trhu silnou pozici mezi platebními coiny i kryptoměnami obecně. Zásluhu na tom nese stále rostoucí komunita, značná podpora ze strany průmyslu, ale především nekončící touha vývojářů pracovat na technologických vylepšeních a škálovatelnosti Litecoinu.

4,9
APC Smart-UPS 750VA LCD
Záložní zdroj - záložní doba při 100% zátěži 4,90 min, záložní doba při 50% zátěži 15,69 min, skutečný a zdánlivý výkon 500 W / 750 VA, line interactive, 2×IEC Jumpers, 6×IEC 320 C13, USB, 98% účinnost při 100% zátěži, 97% účinnost při 50% zátěži, rozměry 161 × 138 × 363 mm (V׊×H), hmotnost 13,18 kg
11 990,-
Na objednávku – termín upřesníme
Objednací kód: NZ371l
Vytisknout
P-DC1-WEB07
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Zkuste naše cookies My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies a další údaje k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a dalších údajů vč. jejich předání pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací
Alzak icon