Vyberte prvek na stránce, kterého se chyba týká
Black Friday je zpět a s ním až 80% slevy! Nepropásněte ideální čas na nákup, nyní navíc s dopravou zdarma!

Litecoin (VŠE, CO CHCETE VĚDĚT)

Zobrazit katalog
Litecoin (VŠE, CO CHCETE VĚDĚT)

Článek

Aktualizováno

Pokud bychom bitcoin označili za „zlato“, pak litecoin bude bezpochyby pomyslným stříbrem světa krytopměn. Litecoin totiž staví na totožných základech jako bitcoin, a nepřináší tak prakticky nic převratně nového. Přesto se však litecoin v několika podstatných ohledech od bitcoinu výrazně liší. O jaké odlišnosti se jedná, jak litecoin těžit a jaký je aktuální kurz litecoinu? V našem článku se dozvíte vše, co chcete o litecoinech vědět!

iLitecoin vs. Litecoin Cash – 18.02.2018Mnoho povyku vzbudily zprávy o plánovaném forku kryptoměny Litecoin a souvisejícím vzniku nové kryptoměny Litecoin Cash. Ačkoliv název Litecoin Cash na první pohled připodobňuje tuto událost ke známému rozdělení bitcoin databáze a vzniku Bitcoin Cash, jedná se o něco naprosto odlišného. Na rozdíl od Bitcoin Cash jde totiž o neoficiální rozvětvení, se kterým nemají vývojáři Litecoinu vůbec nic společného. Přestože ani samotní představitelé Litecoin Cash netvrdí, že by byli s Litecoinem jakkoliv spjatí, chtějí svým záměrem s velkou pravděpodobností jen parazitovat na známém jménu. K forku se vyjádřil i tvůrce Litecoinu Charlie Lee, který jej ve svém příspěvku na sociální síti Twitter označil za podvod (scam) a varoval všechny případné zájemce. Více se o Litecoin Cash (LCC) dozvíte například zde. Další litecoin aktuality nejdete v kapitole Litecoin aktuality – co se událo ve světě populární kryptoměny.
 1. Co je to Litecoin?
 2. Bitcoin vs. Litecoin – v čem jsou rozdíly?
 3. Litecoin aktuality – co se událo ve světě populární kryptoměny?
 4. Litecoin mining – jak těžit litecoin?
 5. Jak a kde koupit litecoin?
 6. Jak vybrat nejlepší litecoin peněženku?
 7. Jak vidí budoucnost Litecoinu Karel Fillner?
 8. LTC a CZK – jaký je kurz a cena litecoinu?

Co je to Litecoin?

Litecoin je jedna z nejpopulárnějších kryptoměn současnosti a také peer-to-peer platební síť, ve které se tato kryptoměna používá. Jak už je pro kryptoměny charakteristické, jedná se o zcela transparentní nástroj, založený na unikátní decentralizované databázi, která je schopna uchovávat a chránit záznamy o všech uskutečněných transakcích. V informatice se o této databázi hovoří jako o blockchainu. Tvůrcem litecoinu je bývalý zaměstnanec společnosti Google Charlie Lee, jehož primárním cílem bylo vylepšit bitcoin. Což se nakonec také stalo – litecoin je vlastně jen upravená kopie bitcoinu. Jednotkou litecoinu je 1 LTC (Ł).

i Zajímají vás i jiné kryptoměny? Mrkněte na naši sérii článků o dvou nejpopulárnějších kryptoměnách současnosti – bitcoin a ethereum. Velké popularitě se aktuálně těší také digitální měna Ripple, která se však na rozdíl od výše zmíněných kryptoměn netěží, a i proto vzbuzuje nemalé kontroverze. Více se dozvíte v našem článku Ripple (XRP).

Bitcoin vs Litecoin – v čem jsou rozdíly?

Jak už bylo řečeno, litecoin je v podstatě jen vylepšený bitcoin. Pravděpodobně největší rozdíl mezi těmito dvěma měnami tkví v rychlosti zpracování transakce. Tento problém úzce souvisí s těžbou nových mincí – zatímco k vytěžení nového bloku obsahujícího všechny informace o transakcích (což je nutné k jejich potvrzení, a tím i provedení) dojde v bitcoinové síti každých 10 minut, v síti Litecoin je to v průměru každé 2,5 minuty. Právě z toho důvodu jsou transakce s litecoinem až 4krát rychlejší, a tedy i vhodnější pro běžné platby.

litecoin; bitcoin

Se stále rostoucí popularitou bitcoinů začaly v přetížené bitcoinové síti rapidně růst také poplatky za každou provedenou transakci. Dokonce do takové míry, že z několika korun se poplatek vyšplhal nad hranici 300 Kč. Z této skutečnosti vyvstává další výhoda litecoinu – je levnější, jelikož poplatky za transakce v litecoinové síti jsou spíše symbolické a dlouhodobě se pohybují v řádech několika korun.

i Díky předem známému vzorci pro vytváření nových mincí můžeme už dnes s předstihem určit, že celkový počet litecoinů nepřesáhne hranici 84 000 000, zatímco bitcoinů bude „pouhých“ 21 000 000.

Litecoin aktuality – co se událo ve světě populární kryptoměny?

Extrémní popularita kryptoměn znamená jediné – neustále se o něčem spekuluje, něco se mění, vyvíjí, vylepšuje a tak dále. Tento masivní tok informací ale může být pro běžného smrtelníka dosti matoucí a také náročný na sledování. My vám proto přinášíme přehledně ty nejdůležitější novinky a zajímavosti týkající se komunity a dění kolem litecoinu, které naleznete v roletce níže.

Litecoin novinky a aktuality

Možný náznak spolupráce Litecoinu a Monera? – 28.01.2018

Série tweetů zveřejněných na sociální síti Twitter takzvaně nasadila brouka do hlavy všem fanouškům kryptoměn Monero (XMR) a Litecoin (LTC). Přední vývojáři obou táborů (Charlie Lee – litecoin, Riccardo Spagni – monero) v nich popisovali potenciální spolupráci populárních altcoinů, přičemž byla vůbec poprvé zmíněna i možnost jejich splynutí. Přestože je nutné brát tyto zprávy a diskuze s velkým nadhledem, tvůrce litecoinu Charlie Lee se již v minulosti několikrát pozitivně vyjadřoval na adresu konkurenční kryptoměny a nyní znovu zdůraznil, že likvidita litecoinu by byla skvělým doplňkem k anonymitě a směnitelnosti, kterou poskytuje právě monero.

Tvůrce Litecoinu se vzdal všech svých LTC – 20.12.2017

Tvůrce a v současnosti hlavní developer Litecoinu Charlie Lee oznámil na sociálních sítích Reddit a Twitter, že již není vlastníkem ani jediné LTC mince. Tato zpráva vyvolala v celé komunitě nejdříve velké pozdvižení a následně i obavy o tom, zdali se nejedná o znamení jeho odchodu. Avšak opak je pravdou – Charlie Lee takto učinil z důvodu, aby již nadále nemusel čelit obviněním, že jeho práce a vliv na vývoj litecoinu mu přináší osobní prospěch. Dále také ujistil všechny pochybovače, že v žádném případě nehodlá opustit svůj výtvor a bude se i nadále naplno věnovat budoucnosti populární kryptoměny.

i Mohlo by vás zajímat
1. Vertcoin (VTC). Kryptoměna i pro drobné těžaře.
2. ZenCash (ZEN). Tvoříme rozšiřitelnou privátní platformu.
3. STORJ. Decentralizované úložiště na bázi blockchainu.
4. Jak na těžbu kryptoměn? Odpovědí je služba Simplemining.net.

Litecoin mining – jak těžit litecoin?

Těžit litecoin bez speciálního hardwaru v podobě ASIC čipů je dnes pro jednotlivce téměř jistě prodělečná záležitost. Přestože litecoin využívá při těžbě odlišný, jednodušší algoritmus Scrypt, potkal jej totožný osud jako bitcoin – ASIC čipům se nakonec podařilo „ovládnout“ i zmíněný Scrypt, který tímto přišel o svou velkou přednost. Těžba litecoinů za pomoci GPU poskládaných do tzv. mining rigu je tak sice stále možná, ale zároveň velice nevýhodná.

ASIC čip, Antminer L3+

Pokud uvažujete nad investicí do ASIC čipů, mějte na paměti, že tato zařízení jsou nákladná a vzhledem ke stále rostoucí náročnosti těžby může být jejich pořízení velkým rizikem. Jste-li přesto odhodláni s těžbou LTC začít, zaměřte se na ASIC zařízení počítající algoritmus Scrypt. Vhodnou volbou jsou například Antminery L3+ od společnosti Bitmain s výkonem 504 MH/s.

iAlza začíná přijímat platby v LTC! – 05.02.2018Od doby, co jsme na Alza.cz zavedli platby v bitcoinech, už uběhla nějaká doba. Nyní se naše rodina digitálních platidel rozrůstá o další populární kryptoměnu – Litecoin. Vzhledem k tomu, že litecoinové transakce jsou realizovány až několikrát rychleji než v případě bitcoinu, je litecoin pro běžné platby vhodnější. Další výhodou litecoinu jsou nižší poplatky za provedení transakce, které se dlouhodobě pohybují v řádech několika korun. A co vy, už máte svou LTC peněženku?

Jak a kde koupit litecoin?

Litecoin můžete zakoupit třemi různými způsoby:

 1. Na litecoin burze nebo ve směnárněBitfinex, Kraken, Coinbase, BitPanda.
 2. V LTC automatech – v automatu v našem showroomu Alza.cz nakoupíte LTC i za Kč.
 3. Dojednat nákup osobně – facebookové skupiny či internetová diskuzní fóra.

Různé směnárny a burzy poskytují online platformu pro směnu LTC za většinu tradičních (fiat) měn (EUR, USD, GBP), ale také za bitcoiny a další virtuální měny. Podmínkou pro nákup je aktivní litecoin peněženka a registrace vyžadující ověření identity, kdy je zpravidla nutno doložit kopii občanského průkazu a libovolného dokumentu s vaší adresou (například výpis z účtu).

Jak koupit litecoin na burze Coinbase – NÁVOD

Nejjednodušší a zároveň i nejbezpečnější způsob, jak koupit litecoin, nabízejí bitcoinové burzy podporující litecoin.

Zde je návod, jak koupit litecoin skrze konkrétní burzu Coinbase v několika krocích:

 1. Zaregistrujte se a vytvořte si účet na stránkách Coinbase.
 2. Přidejte preferovaný způsob platby (kreditní karta, debetní karta, bankovní účet).
 3. Po ověření platební metody můžete začít ihned nakupovat litecoin v kategorii „Buy/Sell“.
 4. Zvolte požadovanou částku v LTC (litecoin).
 5. Potvrďte nákup kliknutím na „Buy Litecoin“.

litecoin; coinbase

Nyní jsou vaše litecoiny bezpečně uchovány a propojeny s vaším účtem na Coinbase. V případě potřeby si můžete stáhnout i elektronickou peněženku Coinbase, kde budete mít litecoiny stále k dispozici, a to pro platformu Android nebo iOS.

iNakupte litecoiny na kterékoliv pobočce Alza.cz!
Nově můžete nákup bitcoinu a litecoinu zrealizovat prostřednictvím platebních terminálů na kterékoliv pobočce Alza.cz – jedná se aktuálně o největší nákupní síť v ČR a časem bude nabídka rozšiřována o další populární altcoiny.

Jak vybrat nejlepší litecoin peněženku?

Podobně jako většina alternativních kryptoměn, i litecoin je typicky uchováván v prostředí digitální peněženky (litecoin wallet). Na počátku vývoje byl jejich výběr značně omezený, avšak dnes už litecoin podporuje většina desktopových, mobilních i online peněženek, které můžete snadno nainstalovat do svého počítače, telefonu či dokonce prohlížeče. Přehled těch nejlepších litecoin peněženek naleznete na stránkách coinsutra. Pokud se ale s výběrem nechcete příliš zatěžovat, odkazy na přímé stažení peněženky pro každý běžný operační systém se nacházejí na oficiální doméně litecoin.com.

litecoin; wallet; peněženka

Chcete mít své litecoiny uloženy vždy v maximálně bezpečném prostředí? V tom případě neváhejte a pořiďte si speciální hardwarovou peněženku. Jedná se o nejdůvěryhodnější a nejbezpečnější způsob ukládání kryptoměn. K počítači připojujete hardwarové zařízení uchovávající vaše soukromé klíče vždy pomocí USB kabelu, díky čemuž jsou vaše litecoiny nebo jiné kryptoměny v bezpečí a imunní vůči počítačovým virům a útokům hackerů.

i Jak vidí budoucnost Litecoinu Karel Fillner?

Litecoinu někteří vyčítají, že vlastně kromě rychlosti nic navíc oproti Bitcoinu nepřináší. Ale právě podobnost s Bitcoinem je podle mě tou výhodou, která oběma měnám do budoucna pomůže vytvořit "strategické partnerství", o kterém se zmiňuje i Charlie Lee ve své vizi z ledna loňského roku. Dobré načasování implementace Segwitu (Litecoin jej zavedl dříve než Bitcoin) společně s intenzivním vývojem a testováním dalších technologických vylepšení (Lightning Network, Atomic Swap, Confidential Transaction) je určitě nejen pro mě znamením, že je Litecoin na té nejlepší cestě, jak si vybudovat a dlouhodobě udržet výsadní postavení mezi platebními coiny. A to se velmi brzy projeví i na jeho ceně, kterou i přes nedávný nárůst stále považuji za velmi podhodnocenou.


Karel Fillner

Karel Fillner

Karel Fillner je bitcoinový nadšenec a známý člen české bitcoinové komunity. O kryptoměny se zajímá od r. 2012, nejdříve z pohledu tradingu a denního obchodování. Později však objevil další možnosti spojené s rozvojem kryptoměn a začal se celou problematikou zabývat více do hloubky. Je častým hostem konferencí, kde přednáší na téma bitcoin a technologie blockchainu, organizuje přednášky a školení a poskytuje konzultace zájemcům o využití bitcoinu v jejich podnikání. Dále provozuje také bitcoinový magazín www.btctip.cz.

LTC a CZK – jaký je kurz a cena litecoinu?

Litecoin zažil po dvou nepříliš úspěšných letech, kdy se jeho hodnota pohybovala kolem 3 dolarů (65 Kč), rekordní růst. Avšak nikdy se ani zdaleka nepřiblížil hodnotě bitcoinu. Aktuální kurz (CZK) k listopadu 2017 se pohybuje na hranici 70 dolarů (1 500 Kč) při nákupu za 1 LTC. Celková tržní kapacita litecoinu se odhaduje na 2,47 mld. USD.

Jak už to u kryptoměn bývá, hodnota litecoinu se může změnit z minuty na minutu. Z toho důvodu si můžete prohlédnout přehledný interaktivní graf výše. Ten znázorňuje hodnotu 1 LTC v závislosti na čase.

i Užitečné odkazy
1. BTCtip.cz – pravidelné analýzy bitcoinového trhu a velké množství užitečných informací z prostředí kryptoměn.
2. Bitperia. Mějte přehled o světě kryptoměn s jednoduchou aplikací pro vaše Android či iOS zařízení.
3. Litecoin (LTC) – Jak na toto téma hovoří web Wikipedia.org?

Litecoin, jakožto pravděpodobně nejslavnější potomek bitcoinového blockchainu si za dobu své existence vydobyl na trhu silnou pozici mezi platebními coiny i kryptoměnami obecně. Zásluhu na tom nese stále rostoucí komunita, značná podpora ze strany průmyslu, ale především nekončící touha vývojářů pracovat na technologických vylepšeních a škálovatelnosti Litecoinu.

GIGABYTE H110-D3A
Základní deska Intel H110, PCIe x16, 5x PCIe x1, DDR4 2133, M.2, SATA III, USB 3.1 Gen 1, ATX, sc1151

1 399,-
Koupit
Skladem > 5 ks
Můžete mít dnes
Objednací kód: AG169u5
APC Back-UPS BX 1400 eurozásuvky
Záložní zdroj - 1400VA/ 700W, line-interactive, AVR, USB

APC Back-UPS BX 1400 eurozásuvky - Záložní zdroj
Více než98%spolehlivost
-1%
-1% 4 189,-
4 139,-
Koupit
Skladem > 5 ks
Můžete mít ihned na prodejně Praha - Holešovice
Objednací kód: NZ126l
APC Smart-UPS 750VA LCD
Záložní zdroj 500W, SmartSlot, USB+RS-232, černá

APC Smart-UPS 750VA LCD - Záložní zdroj
Více než99%spolehlivost
8 469,-
Koupit
Zboží na Třetinku
Skladem
Můžete mít dnes
Objednací kód: NZ371l
0
Vytisknout
Pomohla vám tato informace?
Tento formulář slouží pouze k hodnocení informací na stránce.
Pokud máte dotaz, či požadavek, využijte zákaznické podpory.
Chybí Vám něco? Je něco uvedeno špatně?
Zkuste nové Alza Premium Moje Alza Přihlásit Jak nakoupit
WEB7
Váš osobní asistent
Alza Premium
Rád pro vás zjistím stav objednávky či pomohu s výběrem zboží.
Napsat dotaz
Zavolejte mi
Nová konverzace
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi