Alza.cz
Zobrazit katalog

STORJ (VŠE, CO CHCETE VĚDĚT)

Článek

Aktualizováno

Blockchain je základním stavebním kamenem drtivé většiny kryptoměn, které jej využívají jako velkou účetní knihu. Dnes se dozvíme, že pro tuto technologii existují i další možnosti využití. Jednou z nich je vytvoření decentralizovaného úložiště, což je také cílem projektu STORJ, jehož součástí je stejnojmenný digitální token. V čem jsou výhody decentralizovaného úložiště, jak vlastně STORJ funguje a jak se můžete stát součástí tohoto projektu i vy? Dozvíte se v našem článku!

i Na začátku června se uskuteční online komunitní setkání STORJ. O čem bude? – 23.05.2018Přesně minulý týden ve středu oznámili vývojáři STROJ termín plánovaného komunitního online srazu, na kterém by měl s hlavní řečí vystoupit samotný CEO společnosti – Ben Golub. Přímý přenos proběhne už 5. června a na jeho začátku bude Ben hovořit o vývoji a aktualizacích platformy, nové architektuře sítě a také o změnách v systému odměn pro takzvané farmery. Zbytek času pak bude věnován odpovědím na dotazy přicházející z řad online publika. Pro vývojáře se jedná o skvělou příležitost, jak od své komunity získat cennou zpětnou vazbu a posunout celý projekt opět o úroveň výše. Kompletní živé vysílání bude posléze ke zhlédnutí na oficiálním Youtube kanálu STORJ, avšak pro online účast je nutno se nejprve zaregistrovat skrze tento odkaz.Další STORJ aktuality najdete v kapitole STORJ aktuality – co se událo ve světě populárního blockchain projektu.

Co se v článku o STORJ dozvíte?

  1. Jak funguje STORJ?
  2. Proč využívat STORJ?
  3. STORJ vs podobné projekty?
  4. STORJ aktuality – co se událo ve světě populárního blockchain projektu?
  5. Kde nejlépe uchovat tokeny STORJ?
  6. Jak mohu poskytovat místo?
  7. Jak je možné STORJ používat?
  8. Jak je možné STORJ získat?
  9. Vývoj ceny tokenu STORJ

Jak funguje STORJ?

Jak již bylo zmíněno, STORJ je projekt, který cílí na vytvoření decentralizovaného úložiště. Decentralizované úložiště se liší od běžných úložišť tím, že data nejsou fyzicky uložená na jednom nebo několika místech, ale přenášejí se a ukládají mezi uživateli v distribuované síti. Příkladem distribuované sítě je třeba stahování přes torrent. STORJ síť pro ukládání dat funguje podobně. Napadá vás, že ve chvíli, kdy svěříte svá data jiným uživatelům, může dojít k jejich duplikaci nebo odcizení? Tohoto se ovšem nemusíte bát. Data jsou šifrována a přístup k nim nemá nikdo jiný než jejich majitel.

i Zajímáte se o kryptoměny a rádi byste o nich měli obecný přehled? Máme pro vás připraveno několik edukativních článků, kde jsme si posvítili na jedny z nejpopulárnějších kryptoměn současnosti, a to konkrétně na Bitcoin, Ethereum, Litecoin a Bitcoin Cash.

Proč využívat STORJ?

V čem je výhoda decentralizovaného úložiště, které nabízí projekt STORJ? První výhodou je samotná podstata decentralizace. Jelikož vaše data nejsou centralizovaná na jednom místě, je mnohem náročnější, aby došlo k jejich ztrátě. Představte si, že veškerá vaše data jsou uložena v jedné budově na jednom počítači a tento počítač se začne potýkat s technickými problémy. V lepším případě dojde pouze k dočasnému výpadku a vy nebudete mít po určitou dobu přístup ke svým datům. V horším případě může dojít k poškození, nebo dokonce hackerskému útoku na zařízení, které obsahuje vaše data, čímž o ně přicházíte. Pokud však data nejsou centralizovaná na jednom nebo několika místech, ale budou distribuována po síti, nemůže podobná situace nastat.

storj, cloud
Vzhledem k tomu, že všechna data uložená na STORJ jsou distribuována po síti, je opravdu velice nepravděpodobné, že by došlo k jejich ztrátě.

Další pozitivní vlastností je šifrování dat. Šifrování uložených dat samozřejmě není žádným přelomovým objevem. U úložiště STORJ se však využívá asymetrického šifrování, tedy stejného šifrování, jako využívá Bitcoin, Litecoin a spousta dalších kryptoměn. Jak již bylo zmíněno, k vašemu uloženému obsahu se nedostane nikdo jiný než vy sám, a to prostřednictvím privátního klíče. To znamená, že žádná autorita, jako například administrátor či správce sítě, nemá možnost získat vámi uložený obsah, pokud nezná váš privátní klíč. S rozvojem výpočetních technologií je důležité svá data chránit čím dál více, jelikož k odcizení a úniku důvěryhodných informací dochází mnohem častěji. To je důvodem vzniku projektů, jako je právě STORJ.

STORJ vs podobné projekty?

Vzhledem k neustálému nárůstu počtu nových projektů není STORJ jediným projektem ve světě kryptoměn, který cílí na tuto myšlenku. Nejčastěji se jako podobné projekty uvádí SIA a MaidSafe. Zatímco STORJ vytváří decentralizované úložiště, které využívá technologii blockchain a šifrování pro zabezpečení ukládání dat, projekt SIA vytváří decentralizované úložiště, ale blockchain využívá pro zajištění a zabezpečení plateb za ukládání dat.

i Názor dlouhodobého investora do projektu Storj
Technologie Storj, rychlost provedení funkce produktu a emitace měny na bázi zisku (korekce počtu mincí vůči ceně na bázi poskytovaného úložného prostoru, který je ziskem v rámci produktu) jsou faktory, které nutí investora přemýšlet o potenciálu hodnoty celého projektu. Má počáteční investice, v době kdy mince stála 11 Kč, pramenila z analýzy produktu a jeho potenciálu ziskovosti v řádu 2 let. Rychlost provedení funkce a promítnutí využitelnosti do světa však předčila má očekávání a trh je v ceně zhodnotil. Na závěr bych dodal, že tento potenciál jsem neviděl sám. Byl reálně oceněn v roce 2013 společnostmi jako Microsoft, FinTech Stars a Google.

Jiří Procházka

Jiří Procházka

Zkušenosti Jiřího Procházky s obchodováním kryptoměn sahají do roku 2013. Aktuálně je finančním ředitelem burzy NakamotoX.

Tyto dva projekty jsou velmi podobné, s tím rozdílem, že projekt SIA využívá pro platby za poskytnutou kapacitu kryptoměnu s názvem Siacoin. Tato kryptoměna je těžitelná, tudíž pro vytváření jednotlivých mincí musí být vynaložen velký výpočetní výkon. Byť je tu projekt SIA déle, uživatelé se potýkají s poněkud nepraktickými faktory. Jedním z těchto faktorů je, že uživatel, který má zájem poskytovat kapacitu svého disku skrze úložiště SIA, musí stahovat celý blockchain, což je poměrně velké množství dat. U těchto projektů se přímo nedá říci, zda je jeden lepší než druhý. Někteří nadšenci dokonce tvrdí, že v budoucnu může dojít ke vzájemné spolupráci.

cloudové úložiště, storj
STORJ není prvním pokusem o vytvoření decentralizovaného cloudového úložiště – ještě před ním vznikly projekty SIA a MaidSafe, ovšem žádný z nich nenabízí natolik reálné a jednoduché využití jako právě STORJ.

Dále tu máme projekt MaidSafe. Tento projekt necílí pouze na decentralizaci úložiště, ale celého internetu. I zde existuje digitální token jako prostředek platby. Token se nazývá MaidSafeCoin a je vytvořen jako aplikační vrstva na blockchainu Bitcoinu. Byť je MaidSafe z těchto tří projektů nejstarší, doposud neexistuje reálný produkt. Ovšem není divu, vzhledem k tomu, jak vysoký cíl si projekt MaidSafe stanovil.

STORJ aktuality – co se událo ve světě populárního blockchain projektu?

Svět kryptoměn a blockchainových technologií je velice proměnlivé a dynamické místo, kde nejeden člověk již ztratil hlavu. Neustále dochází k vývoji nových aplikací, rozšiřování služeb či technologickému pokroku, což má silný dopad na budoucnost jednotlivých projektů. My vám proto v našem článku poskytneme přehled těch skutečně nejpodstatnějších událostí týkajících se projektu STORJ.

Storj novinky a aktuality

STORJ ukončuje dotace farmerům. Svůj účel již splnili. – 09.05.2018

Projekt STORJ oznámil, že ukončí veškeré dotování takzvaných farmerům (provozovatelé uzlů v síti STORJ). Proč se tak stalo? V prvé řadě je nutné si uvědomit, že celý systém dotací byl již od počátku klasifikován jako dočasný, a to pouze za účelem zvýšení kapacity operačního prostoru. Jednalo se tedy o testovací fázi, během které bylo zjištěno, že řada farmerů je placena i za poměrně nekvalitní práci, přičemž celková velikost operační kapacity je mnohem větší, než se očekávalo. Vývojáři jsou si plně vědomi množství uživatelů, kteří kvůli tomuto kroku ukončí svou činnost a přestanou poskytovat úložnou kapacitu svého zařízení – na druhou stranu budou pokračovat pouze ti, kterým se to díky jejich vysoké dostupnosti, kvalitě připojení i dostatečně velké kapacitě poskytovaného úložiště vyplatí. V konečném důsledku se tak zvýší výkon i stabilita poskytovaných služeb namísto pouhého zvyšování syrového operačního prostoru, který je již teď zcela dostačující.

Ben Golub v pořadu theCUBE: „Chceme do popředí s větší transparentností.“ – 05.04.2018

Výkonný ředitel společnosti STORJ, Ben Golub, byl nedávno pozván k rozhovoru do pořadu theCUBE, kde kromě jiného hovořil také o aktuálních výsledcích a rozvoji celého projektu. Ben prozradil, že hlavním cílem STORJ je snaha být stále více transparentní se svou strategií. V současnosti je v síti aktivních již přes 150 000 datových uzlů ve 180 zemích světa. Do projektu se také zapojilo více než 70 000 takzvaných farmářů/farmerů (nikoliv minerů), přičemž nezanedbatelnou část z nich tvoří bývalí těžaři bitcoinu (BTC), kteří kvůli vysoké náročnosti těžby využívají své výkonné stroje raději k rozšíření decentralizovaného datového uložiště STORJ. Celý rozhovor najdete ke zhlednutí zde.

Kde nejlépe uchovat tokeny STORJ?

Projekt STORJ využívá stejnojmenné digitální tokeny jako platební prostředek za poskytnutou kapacitu. Rozdíl mezi digitálním tokenem a kryptoměnou je ten, že digitální token nemá svůj vlastní blockchain, proto využívá blockchain nějaké kryptoměny jako platformu, na které běží. STORJ využívá blockchain kryptoměny s druhou největší kapitalizací, tedy Etherea. Dříve byla využívána jako platforma kryptoměna Counterparty (derivace Bitcoin blockchainu), na níž existoval token s názvem Storjcoin X. K přechodu na blockchain Ethereum došlo z ekonomických důvodů, jimiž byly vysoké poplatky.

i Jak by mohla vypadat budoucnost kontroverzního platebního systému a digitální měny Ripple (XRP)? A proč není vhodné označovat XRP jako kryptoměnu? Mrkněte se na náš článek, kde se dozvíte vše, co chcete o Ripplu vědět!

Uchovat si své tokeny STORJ můžete tedy na Ethereum peněžence, která podporuje ERC20 tokeny. Seznam těchto peněženek naleznete na theethereum.wiki. Nejlepší doposud možnou variantou je peněženka jménem MyEtherWallet, kde máte možnost si svůj privátní klíč uložit do hardwarové peněženky, a tím dosáhnout největšího zabezpečení proti počítačovým virům a hackerským útokům.

Jak mohu poskytovat místo?

Na oficiálních webových stránkách storj.io si můžete stáhnout klienta, jehož prostřednictvím máte možnost poskytovat svoji kapacitu na disku a stát se součástí projektu STORJ. Ve staženém klientovi nastavíte následující parametry:

  • adresa složky, kam se budou ukládat zasílaná data
  • kapacita, kterou chcete poskytovat
  • port, který lze náhodně vygenerovat
  • adresa peněženky, kam bude zasílána odměna v tokenech STORJ

Odměna se určuje na základě aktivity v síti a velikosti sdíleného místa. Doporučuje se provozovat se stabilním připojením na zařízení, které bude nepřetržitě zapnuté, aby síť měla přístup k datům. Každý měsíc je uživatelům poskytujícím svou kapacitu na disku zasílán ekvivalent dolarové hodnoty v tokenech STORJ. Neznamená to tedy, že pokud uživatel obdržel například 10 jednotek STORJ a cena během následujícího měsíce vzroste, dostane stejný počet jednotek i příští měsíc.

i Už jste slyšeli o kryptoměnách Vertcoin a ZenCash? Obě tyto kryptoměny jsou odolné proti použití ASIC dedikovaných těžicích zařízení, a tudíž jako stvořené pro malé těžaře. Více se dočtete v našich článcích!

Jak je možné STORJ používat?

Projekt STORJ je výjimečný tím, že jako jeden z mála projektů založených na technologii blockchain již nabízí reálný produkt. Dobrým příkladem je platforma s názvem Filezilla, která slouží jako FTP klient pro posílání a ukládání dat na internetu, stejně jako například velice známý software jménem Total Commander. STORJ je v této platformě integrován i s možností platit za jeho využití digitálními tokeny STORJ.

storj, návod

Jeho používání je snadné. Nejdříve si vytvoříte účet na stránkách app.storj.io, kam máte možnost si nabít finanční prostředky prostřednictvím kreditní karty, bitcoinů a samozřejmě tokenů STORJ, jimiž budete následně platit za najímané místo. Poté, co si zde vytvoříte účet, stáhnete klienta Filezilla na webových stránkách filezilla-project.org. Tohoto klienta nainstalujete, otevřete a zvolíte ikonu Otevřít správce míst.

storj, návod

Zde vytvoříte nové místo. Do pole Hostitel zadáte adresu api.storj.io, zvolíte port 443 a zadáte stejné přihlašovací údaje jako při registraci účtu sloužícího pro nabití prostředků. V poli Protokol zvolíte možnost Storj – Decentralizované cloudové úložiště. Uživatel má možnost si zvolit či vygenerovat seznam obsahující 12 různých slov. Tento seznam slov slouží k obnově vašeho účtu a jako hlavní zabezpečovací faktor, který je využíván i pro zabezpečení peněženek pro uchování kryptoměn. Po stisknutí možnosti Připojit jste přihlášeni a můžete využívat produkt projektu STORJ. 

i Přemýšlíte nad klasickou těžbou kryptoměn? Základním stavebním kamenem efektivního těžicího zařízení je výkonná grafická karta (více karet), zdroj a základní deska s dostatečným počtem PCI-E 3.0 x16 slotů. Procesor naopak zastává pouze doplňkovou roli – nesmí brzdit sestavu, ale důraz je u něj kladen především na nízkou spotřebu. Nakonec postačí paměť i disk s nižší kapacitou.

Jak je možné STORJ získat?

  1. Burzy a směnárny – STORJ, stejně jako jiné digitální tokeny a kryptoměny, je možné zakoupit na řadě burz a ve směnárnách. Nejznámější z nich jsou Poloniex, Bittrex, Binance, Huobi. Přehled veškerých obchodních platforem, obsahující ceny a páry, naleznete na portálu Coinmarketcap – více si o této populární stránce můžete přečíst v našem článku Coinmarketcap (VŠE, CO CHCETE VĚDĚT).
  2. Být součástí projektu – poskytovat na místo na svém disku a získávat každý měsíc odměnu v tokenech STORJ.
  3. Dojednat nákup osobně – na diskuzních fórech a sociálních sítích je mnoho komunit, kde se lze domluvit na osobním setkání.
i Kde koupit bitcoin a litecoin? Alza.cz spouští největší nákupní síť v celé České republice – navštivte jeden ze 72 platebních terminálů na kterékoliv naší pobočce!

Vývoj ceny tokenu STORJ

Digitální token STORJ byl dlouhou dobu považován za velmi podhodnocený vzhledem k tomu, že již dlouho disponuje s reálným a velice fundamentálně zajímavým produktem. Cena za jednotku se dlouhou dobu pohybovala kolem 0,5 USD (11 Kč) a celková kapitalizace dosahovala 50 000 000 USD (1,1 mld. Kč).

V minulosti cena STORJ rapidně vystoupala až na 2 USD (44 Kč) za jednotku, avšak tuto cenu si token neudržel a zanedlouho se vrátil ke své původní hodnotě. V průběhu prosince 2017 a ledna 2018 došlo k oznámení novinek spojených s projektem, což cenu pozitivně ovlivnilo a stoupla opět na 2 USD (44 Kč) za jednotku.

i Užitečné odkazy
1. BTCtip.cz – aktuální informace o kryptoměnách a pravidelné analýzy trhu bitcoinu.
2. Bitperia. Unikátní mobilní aplikace zamřená na kryptoměny (zdarma pro Android a iOS).
3. STORJ.io – oficiální webové stránky projektu STORJ.
4. Kryptoměny (NOVINKY A ZPRÁVY) Ty nejvýznamnější kryptonovinky!
5. Kryptoměny (KURZY). TOP 15 nejznámějších kryptoměn!

Stejně jako kryptoměny a ostatní digitální aktiva s nimi spojená, i hodnota tokenů STORJ je velmi volatilní. Pokud se rozhodnete investovat za účelem spekulace, doporučujeme nejdříve se rozmyslet a investovat takovou částku, kterou nebudete později postrádat.

Václav Křivan

Václav Křivan

Považuji se za nadšence do kryptoměn. Zajímám se o obory, jako je IT a ekonomie. Rád bych tyto dva obory ve svém životě propojil a kryptoměny mi přijdou jako ideální příležitost. Zároveň je považuji za skutečnou inovaci a veřím v brzkou masovou adaptaci.

Vytisknout
P-DC1-WEB13
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Zkuste naše cookies My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies a další údaje k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a dalších údajů vč. jejich předání pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací
Alzak icon