AlzaBoxy Q1 Aplikace

Od počátků ZenCash až k platformě Horizen! (VŠE, CO CHCETE VĚDĚT)

Zobrazit katalog

Článek

Aktualizováno

Pokud je řeč o světě kryptoměn, jistě jste již v mainstreamových médiích slyšeli alespoň o Bitcoinu. Slyšeli jste ale vůbec o Horizen (dříve ZenCash)? Horizen (ZEN) je jako drtivá většina kryptoměn založen na distribuované a decentralizované účetní knize nazývané blockchain. Zde je každá uskutečněná transakce trvale a transparentně uložena bez možnosti ji následně upravovat či jakkoli s ní manipulovat. V čem je Horizen unikátní a proč bychom měli tomuto projektu věnovat pozornost?

iZenCash: Plánovaný hard Fork úspěšně proběhl. Co vše se změnilo? – 20.07.201819. 7. proběhl dlouho plánovaný hard fork platformy ZenCash, který do sítě přinesl změny v rozložení odměn za emisi coinů / těžbu bloků a také nové síťové uzly označované jako Super Nodes. Právě provozovatelé těchto Super Nodes budou nyní pobírat 10 % z celkové odměny za vytěžený blok. Změn se ale dočkali také staří známý Secure Nodes – k nim poputuje namísto původních 3,5 % taktéž 10 % z celkové odměny, přičemž těžařům bude odměna snížena na 70 %. Zbývajících 10 % bude ukládáno do takzvané Treasury neboli do komunitního rozpočtu pro budoucí vývoj platformy. Vývojáři silně doporučují všem uživatelům upgradovat svůj systém na nejnovější verzi, aby se vyhnuli případným komplikacím. Shodou okolností minulý rok v téměř totožný čas proběhl také hard fork ZenCashe obsahující několik důležitých aktualizací – zde video o něm. Co myslíte vy, ušel od té doby ZenCash dlouhou cestu? Další ZenCash aktuality nejdete v kapitole ZenCash aktuality – co se událo ve světě populární platformy.

Co se v článku o Horizen (dříve ZenCash) dočtete?

  1. ZenCash se mění na Horizen. Co to znamená?
  2. Horizen – nejen kryptoměna, ale celá platforma zaměřující se na soukromí
  3. ZenCash / Horizen aktuality – co se událo ve světě populární platformy?
  4. Secure Nodes – šifrovaná komunikace mezi uzly
  5. Jak těžit Horizen (ZEN)?
  6. Jak koupit Horizen (ZEN)?
  7. Horizen (ZEN) peněženky
  8. ZEN a CZK – jaký je kurz a cena Horizen?
  9. Závěr: Proč investovat do platformy Horizen?

ZenCash se mění na Horizen. Co to znamená?

Představitelé ZenCash (ZEN) odhalili ve středu 22. srpna novou značku pro celou platformu – ta od nynějška ponese jméno Horizen. Současně bylo představeno také nové logo, webové stránky a celkově přepracovaný design platformy. Toto rozhodnutí bezpochyby není pouhým výkřikem do tmy či prostou snahou o zviditelnění. Nová značka Horizen totiž vznikala na základě téměř tříměsíčního výzkumu, do kterého se sice zapojily významní investoři spolu s vedoucím vývojářským týmem ZenCash, ale zároveň také členové komunity, správci síťových uzlů a těžaři. Proč ale vlastně bylo rozhodnuto pro takto „radikální“ změnu?

Horizen, ZenCash rebrand, změna značky, logo
Takto vypadá logo pro novou platformu Horizen.

Prvním důvodem je skutečnost, že název ZenCash je pro současnou podobu platformy do velké míry zavádějící. Přestože ve svých počátcích byl ZenCash opravdu téměř výhradně kryptoměnou, dnes se jedná o celou kolekci decentralizovaných nástrojů a aplikací s extrémním důrazem na soukromí. Jinak řečeno, ZenCash už není pouze kryptoměnou, jak ale může „Cash“ v názvu evokovat. Značka Horizen by pak měla přesně tuto proměnu reprezentovat – novou a komplexní blockchainovou platformu využívající ty nejmodernější technologie k ochraně soukromí a digitální stopy svých uživatelů. To potvrzují také vývojáři se svými slovy, že spíše než o rebranding se jedná o expanzi celé značky.

i Dalším nepříjemnost plynoucí z názvu ZenCash je ta, že platforma bývá často zaměňována s kryptoměnou Zcash a ZClassic (ZCL), ze kterých ostatně ZenCash (ZEN) také vzniknul. Nemluvě pak o mnoha dalších forcích kryptoměny Zcash, jejichž názvy v drtivé většině případů začínají rovněž velkým písmenem Z.

Teď ale to nejdůležitější, co tato změna (expanze) značky znamená pro investory, správce síťových uzlů a běžné uživatele decentralizovaných nástrojů ZenCash? Ve zkratce můžeme říct, že se jich prakticky nijak přímo nedotkne. Nativní token sítě tady s námi zůstává, a to dokonce pod stále stejnou zkratkou ZEN. Rovněž se nemění ani systém adres, síťové uzly (Secure Nodes, Super Nodes) a jejich provoz, těžba a samozřejmě všechny peněženky, které doteď podporovali ZenCash (ZEN), podporují také Horizen (ZEN).

Horizen – nejen kryptoměna, ale celá platforma zaměřující se na soukromí

Přední vlastností Horizen je důraz kladený na takzvanou privacy neboli nárok na soukromí. Zde se jedná o možnost uskutečňovat nejen transparentní transakce (jako například s Bitcoinem, Litecoinem nebo Ethereem), ale zároveň provádět i skryté transakce. Tato technologie nazývaná zk-SNARK pochází z projektu Zcash, z něhož se vydělil i ZenCash neboli dnešní Horizen. Zk-SNARK je algoritmus, který umožňuje vytvořit skryté transakce, kdy blockchain může potvrdit transakce jako validní, aniž by existovala možnost zjistit, kdo je odesílatelem, kdo je příjemcem a kolik bylo odesláno.

Zencash; ZEN; Horizen, infografika   Zencash; ZEN; Horizen, infografika
ZenCash (dnes Horizen) vždy kladl obrovský důraz na soukromí.

Jenže Horizen není pouze kryptoměna, která umožňuje provádění veřejných nebo skrytých transakcí. Tým, který stojí za Horizen (dříve ZenCash), měl hned od začátku projektu jasnou vizi: vytvořit otevřenou a rozšiřitelnou privátní platformu postavenou na blockchain technologii, s cílem vybudovat komplexní systém, který jde až nad rámec transakcí.

Jak ZenCash okomentoval jeden ze zakladatelů Etherea Charles Hoskinson?

Na platformu Horizen se zatím podařilo implementovat funkci ZenTalk, tzn. bezpečný a šifrovaný způsob komunikace mezi lidmi, a to v režimu 1 : 1 nebo 1 : many (týmový chat). Co je na tom zajímavého, když už existují systémy jako Whatsapp nebo Signal? Jde především o anonymitu. Abyste mohli používat Whatsapp nebo Signal, jedním z důležitých předpokladů je existence telefonního čísla, skrze nějž se provádí povinná registrace do systému.

Zatímco v některých demokratických státech máte stále šanci koupit předplacené telefonické karty anonymně, této možnosti ubývá. Pro informátory a osoby pracující s citlivými daty (žurnalisté, obhájci menšin, bojovníci proti korupci atd.) je však velmi žádoucí zcela anonymní komunikace, aniž by je státní organizace nebo kriminální skupiny měly možnost sledovat. Využití takové technologie nemusí sloužit jenom uživatelům žijícím v demokracii, ale může být rozšířeno i na části světa, kde panují autoritativní režimy. V tomto případě je ZenTalk ještě důležitější.

i Zajímají vás kryptoměny a rádi byste se o nich dozvěděli více? Připravili jsme pro vás sérii edukativních článků o těch nejpopulárnějších kryptoměnách současnosti. Co je to Bitcoin, Ethereum, Litecoin, Vertcoin nebo třeba Bitcoin cash?

Ovšem některé země (jako například Čínská lidová republika) jsou známé svým přísným a plošným monitorováním a cenzurou internetového provozu, což může při využívání této formy komunikace představovat problém. Projektový tým dřívějšího ZenCash se touto problematikou zabýval, a rozhodl se implementovat funkci „Domain Fronting“. Jedná se o metodu, která umožňuje narušit provoz Horizen blockchainu tak, aby se jevil jako regulérní síťový provoz skrze protokol http a port 80. Ten je normální komunikační bránou pro nešifrovaný provoz na webových stránkách, aktivita se pak jeví jako anonymní z hlediska případného cenzorujícího orgánu. Nejlepší na tom je, že celý provoz mezi uzly Horizen je šifrován přes TLS, a zavedení Secure Nodes (bezpečných uzlů) ještě navíc zpevňuje celkovou infrastrukturu sítě a zajišťuje větší míru anonymity a zabezpečení celého blockchainu.

iJane Lippencott pro Alza.cz
„Hlavním posláním společnosti Zen je poskytovat infrastrukturu a podpůrnou komunitu, která jednotlivcům umožní znovu nabýt své osobní soukromí a bezpečí v digitálním světě. V průběhu třech až pěti let bychom svým dílem rádi přispěli k celosvětovému posunu paradigmatu, kde lidé budou vyžadovat, aby kontrola nad jejich digitálními stopami a identitou byla navrácena do jejich rukou. Tento posun je možný jedině tehdy, pokud lidé o našich produktech budou vědět a využívat je. V Zen se intenzivně zabýváme výzkumem i vývojem, abychom svým uživatelům mohli nabídnout soukromí a spolehlivost s přívlastkem „nejlepší ve své kategorii“, a vytvořit tak prosperující globální komunitu.“

Jane Lippencott

Jane Lippencott

Jane Lippencott je spoluzakladatelkou společnosti Zen. Narodila se v Americe, vyrůstala v Hong Kongu, Bangkoku i New Yorku, a získala tak unikátní pohled, jenž zahrnuje hodnoty jak západní, tak východní kultury. Tato životní zkušenost se odráží v jejích světonázorech, které se vyznačují zejména důrazem na svobodu názoru, nárokem na soukromí a decentralizací obecně.

ZenCash / Horizen aktuality – co se událo ve světě populární platformy?

Svět kryptoměn a blockchainových technologií se dnes takřka neustále nachází ve víru změn. U platformy Horizen, která se vývojem nových technologií a revolučních řešení s důrazem na soukromí intenzivně zabývá to platí nadvakrát. My vám proto v roletce pod odstavcem stručně a přehledně přinášíme ty nejzajímavější novinky týkající se Horizen (dříve ZenCash) komunity.

ZenCash / Horizen novinky a aktuality

Vývoj platformy ZenCash. Co nám přineslo druhé čtvrtletí tohoto roku? – 16.07.2018

Nedávno se na veřejnost dostalo oficiální vyjádření vývojářů k zakončení druhého čtvrtletí roku 2018, které poukazuje na změny a vylepšení v celé ZenCash platformě. Dozvěděli jsme se například, jak tvorba DAO prototypu posouvá ZenCash na další úroveň – podle vývojářů nyní ZenCash zajišťuje inkluzivní, prokazatelně spravedlivý a zároveň transparentní ekonomický systém. Dokončen byl dále také vývoj oficiální softwarové peněženky, které disponuje povedeným uživatelským rozhraním a zlepšuje tak celkový pocit z produktu. Shrnuto a podtrženo, ZenCash zásluhou neutuchajícího vývoje a rostoucí uživatelské základy (více než 70 000 uživatelů) konečně začíná reálně přerůstat označení kryptoměny a mění se na komplexní platformu s velkým polem působnosti a širokou nabídkou služeb. Mnohem více informací a kompletní znění zprávy popisující Q2 2018 si můžete prohlédnout zde

ZenCash pod útokem. Je třeba se obávat? – 15.06.2018

Zkraje června se ZenCash dostal pod takzvaný double spend útok (útrata již jednou utracených prostředků), který využívá nedostatku kryptoměn založených na Proof of Work protokolu neboli klasické těžbě. Přesněji řečeno se jedná o 51% útok, kdy jeden těžař ovládne více než polovinu celkového těžebního výkonu sítě a snaží se znehodnotit danou kryptoměnu na trhu tak, že znehodnocuje již zrealizované transakce. ZenCash ihned po incidentu ujistili všechny uživatele, že se nejedná o narušení blockchainu – privátní klíče i finanční prostředky zůstaly v bezpečí. Vývojáři samozřejmě nechtějí nic ponechat náhodě a již vytvářejí vylepšení PoW protokolu, které bude funkční prevencí proti dalším podobným útokům.

Povinná aktualizace softwaru a očekávaný hard fork – 10.05.2018

Na konci června, respektive na začátku července, nás čekají některé důležité aktualizace a změny pro celou ZenCash platformu. Současná verze systému Zen (2.0.11) bude oficiálně odstavena s blokem číslo 332576 – jinak řečeno proběhne takzvaný hard fork , při kterém ale nevzniknou žádné nové coiny. K události dojde velice pravděpodobně kolem 26. června 2018 a zbystřit by měli zejména všichni operátoři Secure Nodes. Ti budou totiž povinni dokončit aktualizaci na novou verzi softwaru Zen ještě před tímto rozdělením. Další povinná aktualizace je potom plánována zhruba o týden později – změny budou zahrnovat přidání nulových transakcí a také zvýšení odměn pro provozovatele Secure Nodes ze současných 3,5 % na 10 % z vytěženého bloku. ZenCash doporučuje všem uživatelům upgradovat na novější verzi systému co možná nejdříve po oficiálním vydání.

Nový white paper a hotová integrace ZEN do Ledger Nano S – 16.04.2018

Jak už bylo avizováno v předešlé aktualitě, vývojářský tým ZenCash si pro nás přichystal hned několik velice podstatných změn. Ty jsou nyní stvrzeny i oficiálně, a to formou nového white paperu, který funguje jako stručný, informativní průvodce celou ZenCash platformou. Pro čtenáře nejzajímavější částí bude pravděpodobně shrnutí upraveného systému odměňovaní a také spousta informací o nových síťových uzlech Super Nodes, kteří budou v síti brzy hrát velice významnou roli. Dalším, neméně důležitým krokem vpřed je finalizace začlenění kryptoměny ZenCash (ZEN) do hardwarové peněženky Ledger Nano S. Podle zpráv z oficiálního GitHub repositáře bylo vše schváleno hlavním vývojářem Ledgeru a díky bleskovému updatu můžete své ZENy v peněžence spravovat již dnes!

Středeční živý přenos a tuny zajímavých novinek – 06.04.2018

Ve středu proběhl další z pravidelných ZenCash biweekly calls neboli živých přenosů na internetovém serveru YouTube, jejichž formou představitelé platformy ZEN oznamují ty nejvýznamnější novinky za uplynulé dva týdny. A nutno podotknout, že tentokrát zachvátila sociální sítě vlna příspěvků velebících ZenCash platformu. Pravděpodobně největší představenou novinkou je změna systému odměňování – provozovatelům Secure Nodes bude odměna z vytěžených bloků zvýšena ze současných 3,5 % na 10 %. Zároveň přibude i zcela nová třída síťových uzlů s označením Super Nodes, k jejichž provozu bude třeba o něco výkonnější zařízení, než je tomu nyní v případe Secure Nodes. Dále stojí za zmínku také představení vůbec první HW peněženky pro chytré telefony – XEEDA. Ta přichází hned ze startu s plnou podporou pro ZenCash (ZEN). Zajímavých novinek bylo opravdu nespočet, a proto neváhejte a shlédněte celý živý přenos zde!

Update oficiální peněženky Arizen Wallet – 04.04.2018

Oficiální desktopová ZenCash peněženka Arizen Wallet přichází s významnou aktualizací. Od verze 1.1.5 bude její součástí také funkce Doman Fronting (DF), která nyní slouží jako nástroj k anonymnímu procházení ZenCash blockchainu. To mimo jiné znamená, že veškeré ZEN transakce, a vlastně i jakákoliv jiná činnost realizovaná skrze peněženku Arizen, bude ze síťového hlediska šifrována a přesměrována tak, aby nebylo možné určit skutečný cíl připojení – pokud by někdo sledoval vaše připojení, bude to vypadat jako kdybyste zrovna brouzdali internetem na google.com doméně. Jedná se tak o další sofistikovanou vrstvu platformy ZenCash, která bojuje proti cenzuře a omezování svobody na internetu.

ZenCash už brzy v HW peněžence Ledger – 02.04.2018

ZenCash už zanedlouho očekává další historicky velice významný milník. Jeden z předních ZEN vývojářů totiž odeslal v rámci github repositáře takzvaný pull request na integraci kryptoměny ZenCash do jedné z nejpopulárnějších hardwarových peněženek – Ledger. Pull request je zjednodušeně řečeno mechanismus, kterým dávají vývojáři ostatním členům týmu vědět, že dokončili některou z nových funkcí – v souvislosti se ZenCash (ZEN) to znamená, že se jeho integrace do peněženky Ledger nachází opravdu na pomyslné cílové rovince. Ještě lepší zprávou je, že vše bylo potvrzeno také z několika dalších nezávislých zdrojů.

ZenCash Secure Nodes už je přes 8 000! – 14.03.2018

Systém Secure Nodes byl platformou ZenCash spuštěn teprve během prosince roku 2017. Nabyl však na takové popularitě, že během pouhých tří měsíců se do sítě zapojilo více než 8 000 aktivních nodů. Jedná se o velký úspěch, jelikož právě Secure Nodes tvoří základní stavební kámen bezpečného, anonymního a odolného ekosystému ZenCash. Navíc je už dnes zřejmé, že jejich role v síti bude s postupem času stále důležitější – uživatelům budou poskytovat různorodé zabezpečené služby (anonymizace koncových bodů webového provozu, obsluha Proving Keys, hosting ZenCash služeb a aplikací). Více se o principu Secure Nodes dočtete v našem článku.

ZenCash (ZEN) nově na burze Indacoin – 09.03.2018

ZenCash (ZEN) je nyní oficiálně k dispozici také na burze Indacoin se sídlem v Londýně. Uživatelé z více než 100 zemí světa (včetně České republiky) si zde mohou jednoduše prostřednictvím kreditní/debetní karty MasterCard či Visa zakoupit přes 200 různých kryptoměn. Nečeká vás tak žádná složitá registrace – budete potřebovat pouze emailovou adresu, telefonní číslo, informace o kreditní či debetní kartě a adresu peněženky. Z klasických fiat měn můžete ZenCash (ZEN) na burze Indacoin zakoupit za dolary (USD), eura (EUR) a ruské rubly (RUB), přičemž v budoucnu by měla přibýt také britská libra (GBP).

Secure Nodes – šifrovaná komunikace mezi uzly

Horizen, stejně jako všechny na blockchainu založené měny, využívá takzvaných plných uzlů, což jsou uzly (počítače/servery), na kterých je uložená kompletní kopie blockchainu. Avšak Horizen má komunikaci mezi těmito uzly šifrovanou, a proto hovoříme o Secure Nodes.

ZenCash; Secure Nodes, Horizen   ZenCash; Secure Nodes, Horizen
Základní infografika k Secure Nodům, které se mimo jiné starají o potvrzování transakcí v síti kryptoměny ZEN.

Ve většině kryptoměn je provozování těchto plných uzlů dobrovolné a bez nároku na odměnu. Horizen má systém odměn, které jsou vypláceny těmto Security Nodes operátorům po splnění několika podmínek – vlastnictví alespoň 42 ZEN, TLS certifikát, nejméně 92% dostupnost aj. Tento systém umožňuje operátorům Security Nodes získávat další mince díky provozu těchto plných uzlů. Jejich zásluhou se síť stává více distribuovanou a odolnou například vůči pokusům vlád jednotlivých států o zákaz/regulaci dané měny. V současné době je v provozu více než 9 000 těchto plných kopií Horizen blockchainu.

i Užitečné odkazy
1.
Bitperia. Poznejte bitcoin a další kryptoměny v praxi s jednoduchou appkou pro zařízení Android a iOS.
2. ZenCash (ZEN). Článek o ZenCash na bitcoin wiki.
3. ZenCash.com – oficiální web kryptoměny ZenCash.
4. Kryptoměny (KURZY). Seznam nejdůležitějších kryptoměn.

Secure Nodes v ČR aneb ani my neotálíme

Je skvělé, že na to, jaká jsme země, se podílíme na decentralizaci internetu. I ve výčtu Secure Nodů najdete poměrně dost Secure Nodů běžících na doméně .cz. To ovšem samozřejmě neznamená, že jde o finální počet, spousta lokálních provozovatelů doménu s koncovkou .cz provozovat nemusí.

ZenCash Secure Nodes
Webová stránka s přehledem operujících Secure Nodů, které využívají šifrované komunikace mezi clientem a Secure Nodem pro potvrzování transakcí v síti kryptoměny ZEN. 

Jak těžit Horizen (ZEN)?

Horizen používá těžicí algoritmus equihash (stejně jako Zcash), který je odolný proti použití ASIC dedikovaných těžicích zařízení. Těžba ZENu vyžaduje použití špičkových a výkonných grafických karet, jako jsou například NVIDIA 1080 Ti. Systém vyžaduje na vytvoření jedné skryté transakce alespoň 4 GB paměti, což by v dnešní době neměl být problém. Stejně jako u drtivé většiny algoritmů, které jsou navržené pro práci s GPU (výpočetní procesor grafické karty), je zbytečné zaměřovat se na těžbu s procesorem. Výkon dodaný i tím nejsilnějším procesorem, jako je např. i9-7960X od Intelu, je tak slabý, že by těžba nebyla efektivní, ale naopak ztrátová. Proto se pro těžbu Horizen (ZEN) používá těžicí systém (mining rig) s levným procesorem, 4GB RAM pamětí, a naopak je potřeba využít vhodné a velmi výkonné grafické karty NVIDIA s architekturou Pascal.

Horizen (ZEN) lze těžit pomocí různých mining softwarů. Autor tohoto článku například používá EWBF s kartou NVIDIA a Claymore s kartou AMD. Existují ovšem i jiné varianty, například DSTM. Provozovatelům mining rigu, kteří již mají více těžicích systémů, se vyplatí použít dedikované řešení jako EthOS či SMOS apod. Co se týče solo miningu oproti pool miningu, jednoznačně doporučujeme připojit se k mining poolu, jelikož šance na nalezení alespoň jednoho bloku při solo miningu (s malým hashrate jednoho mining rigu) je velice malá. V současné době by to odpovídalo řádu týdnů.

Těžba ZEN se Simplemining.net

ZenCash; SMOS;Simplemining
Nastavení těžebního softwaru (miner) DSTM 0.5.8. v administraci Simplemining.net

Než se pustíte do nastavování přímo těžby ZENu, měli byste být seznámeni s návodem Michala Mikleho, který vám pomůže toto nastavení pochopit.

i Jak na těžbu kryptoměn s Simplemining.net? Přečtěte si návod.

S kartami NVIDIA architektury Pascal, které jsou pro těžební algoritmus equihash nejefektivnější, doporučuji používat DSTM miner, jenž je cca o 10 % výkonnější než EWBF. Váš mining pool si můžete vybrat ze seznamu na oficiálním webu projektu Horizen. 

i Mrkněte na naši nabídku procesorů, základních desek, pamětí, disků a PC zdrojů vhodných k těžbě kryptoměn.
ZenCash; ZEN; mining pool
Nastavení workerů na těžebním poolu pro kryptoměnu ZEN v administraci zen.suprnova.cc

U těžebního poolu zen.suprnova.cc se musíte zaregistrovat a v záložce menu My Account a následně My Workers si musíte vytvořit tzv. workery, které se v Simplemining vztahují k configu u příslušné skupiny v RigGroups. Config pak vypadá následovně:

--server zen.suprnova.cc --port 3618 --user Elkim.NVA --pass X

Server a port je jasná věc. --user je pak tvořen kombinací vašeho loginu do poolu a názvu workera. --pass je heslo pro připojení k poolu, ale nejde o nic tajného, jde spíše o čistě technickou záležitost sloužící k přihlášení těžebního rigu k poolu.

ZEN; ZENCASH; NVIDIA GTX 1060; hashrate
Hashování (těžení) v reálném čase přímo v konzoli SMOS

Nejlepším způsobem, jak ověřit správnost těžby se Simplemining.net, je podle nás kontrola pomocí SSH připojení přes jakoukoliv aplikaci umožňující spojení SSH.

Zda vše funguje (respektive těží) správně, můžete ověřit buď v administraci Simplemining.net v záložce RigList, nebo přímo pomocí monitoru napojeného na těžební rig. Další, a troufáme si říct nejlepší varianta, je kontrola pomocí SSH připojení přes jakoukoliv aplikaci umožňující spojení SSH. Michal Mikle používá např. MobaXterm. Do SMOS se přihlašuje defaultně přes uživatelské jméno: „miner“ a heslo: „miner“. S pomocí příkazu „screen -x miner“ se lze dostat na hlavní obrazovku těžícího programu (mineru), kde uvidíte výsledky těžení/hashování v reálném čase.

i Kontroverzní platební systém Ripple s digitálním tokenem XRP přinesl svým tvůrcům obrovské bohatství a moc. Co je příčinou oné kontroverze Ripplu a proč bychom správně neměli o XRP hovořit jako o kryptoměně? Dozvíte se v našem článku!

Jak patrno z obrázku výše, jedna přetaktovaná GTX 1060 dává přibližně 350 Sol/s (350 h/s). Jedná se o hodnoty, se kterými můžete počítat ve známém kalkulátoru Whattomine.com. Ten vám odpoví snad na všechny nejčastější otázky typu: Co těžit, na čem těžit, jaká je návratnost? apod.

Jak koupit Horizen (ZEN)?

Horizen (ZEN) lze zatím koupit jen v kryptosměnárně, lze s ním ale také platit u některých internetových prodejců. Následující seznam je aktuální k 20. 3. 2018:

zencash, směnárny, horizen
Kde koupit ZEN? Doporučujeme nejlépe na Bittrexu, pokud máte registraci.
i Věděli jste, že Alza.cz umožňuje nákup bitcoinu a litecoinu na kterékoliv prodejně? Jedná se aktuálně o největší nákupní síť v ČR!

Horizen (ZEN) peněženky

Horizen (ZEN) lze uložit do různých peněženek, a to jak v počítači, tak i v mobilním zařízení, nebo vytisknout papírovou peněženku. Oficiální peněženka na desktopy se nazývá Arizen. Čeští čtenáři jistě ocení fakt, že celý tým, který se podílí na vývoji Arizen, pochází z České republiky. Další oficiální peněženka pro mobilní zařízení se nazývá ZenCash Mobile Wallet. Je prozatím dostupná jen pro Android. iOS verze také existuje, pouze se čeká na její publikaci na App Store. Známá peněženka pro multi-kryptoměny, wallet Coinomi, je dostupná zatím jen pro Android, nicméně také podporuje ZEN. Poslední možností je neoficiální peněženka Zencash Swing Wallet UI. Ta je dostupná již od počátku projektu.

i Lukáš Bureš pro Alza.cz
"ZenCash není jen další z kryptoměn, je to celá platforma pro privátní komunikaci, platby, v budoucnu i sdílení dat a přístup na internet. Celý tento systém podtrhuje nutnost mít možnost využít služeb, které zaručují absolutní anonymitu a soukromí, když je potřebujete, a navíc v distribuované podobě bez zprostředkujícího komerčního subjektu. Oblast kryptoměn a blockchainu obecně se v roce 2018 a v blízké budoucnosti zaměří na oblast soukromí ještě více, než jak je tomu nyní. V tu chvíli bude právě ZenCash jedním z projektů, který bude udávat směr vývoje."
Massimiliano (Max) Mortillaro

Lukáš Bureš

Lukáš Bureš je Ph.D. studentem katedry kybernetiky na Západočeské univerzitě v Plzni, kde vyučuje Metody počítačového vidění. Aktivně se zajímá o kryptoměny, umělou inteligenci, data mining či strojové učení. Rovněž se plně orientuje v řadě programovacích jazycích a vývojářských knihovnách. Na vývoji ZenCash se podílí jako Team Leader Developer.

A co hardware peňeženky? Horizen (ZEN) je již od poloviny dubna 2018 úspěšně integrován s jednou z nejpoužívanějších peněženek světa – Ledger Nano S. Co se týče české peněženky Trezor od světově známé pražské firmy Satoshi Labs, k integraci s originálním modelem Trezor nedojde, ale blíží se integrace Trezoru T ve smyslu přihlašovacího způsobu k peněžence Arizen wallet a stejně tak tým vývojářů pracuje na samotné integraci do této horké novinky, která všem v kryptoměnovém světě dopomáhá k bezpečí a kvalitě spánku. Plnou podporu pro ZEN coiny nabízí hned od svého spuštění také vůbec první HW peněženka pro chytré telefony, která nese označení XEEDA.

ZEN a CZK – jaký je kurz a cena Horizen?

Společnou vlastností všech současných kryptoměn je bezpochyby extrémní volatilita. Často se tak i v případě Horizen (ZEN) můžeme setkat s prudkými výkyvy kurzu – výjimkou není ani pokles či růst hodnoty v řádech desítek procent během jediného týdne, nebo dokonce dne. Abyste mohli být stále v obraze, níže naleznete podrobný interaktivní graf sledující aktuální kurz (CZK), ale také vývoj kurzu Horizen (ZEN) za poslední měsíc.

i Na přehledném webu BTCtip.cz objevíte nejen pravidelné analýzy bitcoinového trhu.

Závěr: Proč investovat do platformy Horizen?

Existuje několik důvodů, proč do Horizen investovat. Především se jedná o projekt, který je aktivní, má jasně definovanou dlouhodobou vizi ve formě roadmapy a tým je distribuovaný všude po světě. Zároveň opakovaně prokázal, že umí dodržovat termíny, co se týče dodávání nových funkcí. Odpůrci projektu tvrdí, že nevidí důvod, proč do Horizen investovat, jelikož se jedná o odnož (fork) Zcash. Zde je velmi důležité pochopení rozdílů mezi Horizen (dříve ZenCash) a Zcash, protože není fork jako fork.

Projekt Zcash tvoří komerční společnost (The Zerocoin Company), která se zaměřuje na výzkum a vývoj v oblasti blockchainu a kryptografie, a která si v rámci řešení Zcash naúčtuje 20 % ze všech odměn z těžby. Především jde o vytvoření konkrétního use case (diagramu případů užití).

i IOHK Klíčovým bodem pro budoucnost ZenCash a zároveň další ukázkou důvěryhodnosti projektu je aktivní spolupráce s výzkumnou a vývojářskou firmou IOHK (Input Output Hong Kong) vedenou Charlesem Hoskinsonem, jedním ze čtyř spoluzakladatelů ničeho menšího než Etherea. Společnost IOHK (která mimochodem stojí za projektem Cardano a která se také výrazně podílí na vývoji pro projekt Ethereum Classic) se ZenCash Foundation oficiálně podepsala smlouvu o studiu a vývoji DAO, respektive Treasury System pro ZenCash. Jedním z účelů DAO je přesun z tradiční formy organizace (ve smyslu rozhodujících mechanismů, alokace prostředků a financování projektů) na decentralizovanou organizaci postavenou na ZenCash (dnes Horizen) blockchainu. Dále se tato spolupráce bude věnovat vývoji a výzkumu zaměřenému na vyřešení problému omezeného počtu transakcí za určitý čas. To pomůže síti do budoucna zvládat obrovské množství transakcí a dalších aktivit v blockchainu.

Horizen je tvořen distribuovanou přátelskou komunitou, která sice prozatím využívá stejnou technologii a těžící algoritmus jako Zcash, ale za zcela jiným účelem. Platforma je ve svém vývoji zaměřena na bezpečnou a soukromou komunikaci včetně uskutečnění transakcí. V budoucnu se Horizen dále zaměří na anonymní sdílení obsahu a přístup na internet.

Massimiliano (Max) Mortillaro

Massimiliano (Max) Mortillaro

Massimiliano (Max) Mortillaro je nezávislý konzultant datového centra specializující se na technologie virtualizace a ukládání dat. Kromě toho, že poskytuje služby firemním zákazníkům, je také spoluorganizátorem nezávislé IT konference TECHunplugged. Dále je vášnivým zastáncem online bezpečnosti, soukromí, šifrování a digitálních práv.

4,8 58×
EVGA 750 GQ Power Supply
Počítačový zdroj 750W, ATX, 80 PLUS Gold, účinnost 92%, 6 ks PCIe (8-pin / 6+2-pin), 9 × SATA, odpojitelné kabely, aktivní PFC, tepelná regulace otáček a síťový vypínač, 135 mm ventilátor, Semi modulární, hloubka 165 mm
2 569,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: EV300bb
4,7 1543×
WD Blue 1TB
Pevný disk 3.5", SATA III, maximální rychlost přenosu 150 MB/s, cache 64 MB, 7200 ot/min
1 359,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: FW138l
4,9
APC Smart-UPS 1000VA LCD
Záložní zdroj - záložní doba při 100% zátěži 5,88 min, záložní doba při 50% zátěži 18,63 min, skutečný a zdánlivý výkon 700 W / 1000 VA, line interactive, 2×IEC Jumpers, 8×IEC 320 C13, USB, 98% účinnost při 100% zátěži, 97% účinnost při 50% zátěži, rozměry 219 × 171 × 439 mm (V׊×H), hmotnost 18,86 kg
16 290,-
Skladem 2 ks
Objednací kód: NZ380l
Vytisknout
P-DC1-WEB14
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací