Alza Dny květen 2. týden BOOST JBL

Assassin's Creed Origins: The Hidden Ones (RECENZE) – Sázka na jistotu

Zobrazit katalog

Recenze

Aktualizováno

S letošním dílem akční adventury Assassin's Creed Origins očividně zařadili v Ubisoftu vyšší rychlostní stupeň, protože se jim podařilo jejich oblíbenou sérii nejenom vymanit z průměru a stagnace, dokonce byli schopni zásobovat hru i týdny po vydání novým obsahem, a to zcela zdarma. Ačkoli je tedy Origins v zásadě singleplayer příběhovou hrou, po vzoru online titulů najdete v rámci četných aktualizací nový obsah, jemuž vévodí velmi zábavná Sobekova zkouška. Nyní přichází první slibované DLC a namísto Sobekovi zkoušky začíná zkouška pro samotný Ubisoft. Nabídne The Hidden Ones dostatek obsahu? Dozvíte se v naší recenzi.


• Žánr: Akční adventura • Multiplayer: Ne • Vývojář: Ubisoft Montreal • Vydavatel: Ubisoft • Platformy a Datum vydání: PCPS4 a Xbox One (23. ledna 2018) • Homepage: ubisoft.com/en-gb/game/assassins-creed-origins • Čeština: Ano (oficiální) 


Obsah recenze Assassin's Creed Origins: The Hidden Ones

 1. Jak si odemknout DLC The Hidden Ones
 2. The Hidden Ones jsou opět o záchraně Egypta
 3. Příběh The Hidden Ones dohrajete za několik hodin
 4. Sázka na jistotu
 5. Co čeká Assassin's Creed Origins po The Hidden Ones?
 6. HW nároky pro Assassin's Creed Origins: The Hidden Ones PC
 7. Recenze Assassin's Creed Origins: The Hidden Ones: závěrečné hodnocení

Jak si odemknout DLC The Hidden Ones

• Recenze: 29. 1. 2018 • Autor: Filip Němec

Pro někoho možná až stupidní informace, nicméně i mě samotnému nebylo zprvu nové rozšíření zpřístupněno. Assassin's Creed Origins jsem po dohrání příběhu vymazal z pevného disku (ani 1 TB bohužel není v dnešní době dostatečný), takže jsem byl nucen hru znovu instalovat. Po jejím spuštění a logicky i stažení samotného DLC (to vám ukousne z disku něco přes 7 GB) se mi však rozšíření neukázalo a Bayek se tvářil, že o svém novém dobrodružství nemá ani tušení. Je totiž třeba mít stažený i poslední patch, bez kterého zůstanete uvězněni na původní mapě. 

Assassin's Creed Origins: The Hidden Ones; Wallpaper: souboj, bitva, zbraně

Hlavními nepřáteli jsou v The Hidden Ones Římané, které poznáte díky jejích rudým zbrojním doplňkům už z dálky. A také podle toho, že na vás při sebemenší zámince útočí.

DLC The Hidden Ones lze přitom koupit samostatně za velmi pěkných 10 euro, tedy necelých 260 Kč, nebo jako součást season passu, v němž si předplatíte i nadcházející DLC The Curse of the Pharaohs a rovněž další obsah, skýtající zejména nové zbraně a další vybavení. Pokud však lačníte pouze po příběhových rozšířeních a nějaký ten nový meč či velbloud už vás tolik neláká, kupovat rozšíření samostatně se rozhodně vyplatí.

Pokud máte aktuální verzi hry i stažené DLC The Hidden Ones, po spuštění automaticky dostane quest, v němž vás Tahira, vůdkyně bratrstva v Sinaji, žádá o pomoc. Pokud jste však nevyždímali z Assassin's Creed Origins i tu poslední kapičku písečného dobrodružství, budete se do nových příběhových misí hrnout předčasně. Já sám jsem příběh původní hry dokončil na úrovni 34 (maximální úroveň původní hry byla 40) a mávaje rukou nad upozorněním na nízkou úroveň jsem se přesunul do nového prostředí. První příběhová mise však vyžaduje alespoň úroveň 39, tudíž má cenu se do Sinaje přesunout nejdříve na levelu 37, v opačném případě vás nečeká nic jiného než jistá smrt.

Assassin's Creed Origins: The Hidden Ones; Gameplay: Tahira, rozhovor Assassin's Creed Origins: The Hidden Ones; Wallpaper: souboj, luk

Obrázek 1:  Tahira je vůdkyní nově vzniklého bratrstva Skrytých v Sinaji. Obrázek 2: Jednou z nových zbraní, jež DLC nabídne, je legendární luk s honosným egyptským designem.

The Hidden Ones jsou opět o záchraně Egypta

Dost možná tedy jako já strávíte pár hodin plněním četných vedlejších misí z původní hry, abyste nebyli v nově odemčené Sinaji jen cvičným terčem. Nemusíte se však trápit více, než je to nutné. Zatímco vedlejší úkoly původní hry kolem levelu 37 nabízí povětšinou zhruba 3000 zkušenostních bodů, v Sinaji už za příběhové i vedlejší mise dostáváte od 10 až po 20 tisíc zkušeností. Autoři ale mohli přijít s nějakou berličkou v podobě jednorázového vylepšení na minimální úroveň The Hidden Ones, protože můžete mít původní příběh dohraný, a přesto strávit jako já klidně i pět hodin plněním vedlejších úkolů, jen abyste se mohli pustit do nového dobrodružství.

Assassin's Creed Origins: The Hidden Ones: Wallpaper: velitelský stan, Rufio Assassin's Creed Origins: The Hidden Ones; Gameplay: úkoly Assassin's Creed Origins: The Hidden Ones; Gameplay: pověšení na kříži

Obrázek 1: Rufio si nerad špiní ruce, takže za sebe posílá do akce své následovníky. Obrázek 2: Questy určené pro DLC The Hidden Ones jsou v nabídce úkolů graficky odlišeny. Obrázek 3: Dojde i na Římany oblíbené ukřižování.

Jak už jsem prozradil, DLC The Hidden Ones vás zavede do zcela nové oblasti Sinaj, jež je očividně inspirována skutečným Sinajským poloostrovem. Pokud však budete hledat biblickou horu Sinaj (tzv. Mojžíšova hora), hledání bude marné, místo toho vás ale čeká až téměř biblické ukřižování. Nicméně první seznámení s novým prostředím je téměř dech beroucí. Nacházíte se v přístavu, jež zároveň slouží jako kamenolom. Mírně načervenalá žula je ve velkých kvádrech přemisťována po charakteristických dřevěných saních a všude kolem pracují dobové kladkostroje, dřevěné výtahy či pohyblivé plošiny.

Egyptská idylka je však narušena Římany, jež si území Sinaje uzurpují pro sebe, a nejen že zotročují egyptský lid, dokonce i rozebírají místní památky v čele s pyramidami, v nichž hledají prastaré poklady. Bayekovým úkolem tak nebude nic jiného než znovu osvobodit egyptský lid, tentokrát už ale jako vůdce bratrstva Skrytých (The Hidden Ones). Autoři vsadili na jistotu, a tak bude vašimi prvními úkoly zabít tři vysoko postavené Římany, abyste vylákali jejich vůdce Rufia. Je potěšující, že příběh si drží nastavenou laťku, jež je po předchozích dílech relativně dost vysoko.

Assassin's Creed Origins: The Hidden Ones; Gameplay: Kamenolom Assassin's Creed Origins: The Hidden Ones; Gameplay: rozebírání pyramidy

Obrázek 1:  Autoři se opět vyřádili v nejrůznějších detailech, na které je kamenolom v sinajském přístavu velmi bohatý. Obrázek 2: Tato pyramida se nestaví, jak by se mohlo na první pohled zdát. Římané ji rozebírají, aby se dostali k jejím pokladům.

Příběh The Hidden Ones dohrajete za několik hodin

Čeká vás několik zajímavých zvratů, seznámení s novými postavami asasínského odboje a rovněž návrat starých známých. Skladba hlavních misí je podobně rozmanitá jako v původní hře, takže se opravdu nudit nebudete. A dost možná vás i překvapí jedna pasáž s logickým puzzlem, který byste v jiné hře okamžitě prokoukli, v rámci série Assassin's Creed jde však o velmi milé překvapení. Vyzdvihnout si však zaslouží i vedlejší mise, jež jsem vlastně vnímal jako dobře mířené dovětky misí hlavních. Rozhodně nepůsobí jako něco rychle spíchnutého – naopak dokreslují celkový příběh. Což je u vedlejších questů opravdu příjemný trend, kterým se řídí např. i aktuální RPG novinka Kingdom Come: Deliverance

Bohužel jak těch hlavních, tak i vedlejších misí je na můj vkus málo. Ani se nenadějete a máte před sebou závěrečnou příběhovou misi. DLC The Hidden Ones, alespoň co se týče hlavní linky, zvládnete dohrát za 3 až 4 hodiny, přičemž se splněním všech vedlejších misí se dostanete téměř na dvojnásobek. To je vzhledem k cenovce rozhodně dobrý výsledek, nicméně pokud se podíváte na to, kolik prostoru Sinaj nabízí, mohla se zde odehrávat téměř celá hra. Nicméně i tentokrát nechybí nepřátelské tábory vybízející k podmanění a spousta předmětů k nalezení, včetně tajemství v pyramidě, jeskyních či na mořském dně. Ze hry však jasně cítím, že alespoň vedlejších úkolů mohlo být podstatně více. 

Assassin's Creed Origins: The Hidden Ones: Gameplay: nové vybavení Assassin's Creed Origins: The Hidden Ones; Gameplay: tajemství pyramidy Assassin's Creed Origins: The Hidden Ones; Gameplay: Sinaj

Obrázek 1: S nárůstem maximální úrovně logicky vzroste i poškození zbraní. Obrázek 2: Opět se podíváme do útrob pyramid. Obrázek 3: Mapa nové oblasti Sinaj už na první pohled potěší svou rozlohou.

Sázka na jistotu

Vzhledem ke komplexnosti základní hry je téměř pošetilé očekávat nějaké výraznější překopání základních mechanik, na druhou stranu autoři mohli přidat alespoň nové schopnosti. Za každou dosaženou úroveň stále dostáváte skill pointy, ale investujete je do původních schopností. Podobně na tom jsou i všechny další aspekty The Hidden Ones. Dobývání nepřátelských táborů, objevování vyvýšených míst a stejně tak došlo i na alternaci Fylaků z původní hry, jež tentokrát zastoupí Stín jihu a Stín severu. Rozhodně doporučuji věnovat se vedlejšímu úkolu spojenému s jejich likvidací, protože nabídne nečekané rozuzlení.

Tak trochu jsem očekával nějakou zajímavou minihru nebo novou aktivitu. Vzhledem k tomu, že se snažíte nejdříve o udržení a posléze také rozšíření asasínské základny, vytváří tím hra podmínky pro modernější alternaci některých prvků třeba z Assassin's Creed: Brotherhood. Zbývá nám jen doufat, že v tomto směru bude příští rozšíření bohatší. Může se však také stát, že autoři vyslyší volání hráčů a obohatí Sinaj o něco svěžího a nového v rámci bezplatných updatů.

Assassin's Creed Origins: The Hidden Ones; Wallpaper: město, vyhlídka Assassin's Creed Origins: The Hidden Ones; Gameplay: souboj

Obrázek 1: Bayek nebude na svém novém dobrodružství sám, doprovodí ho ostatní členové bratrstva Skrytých. Obrázek 2: Jeden z vedlejších úkolů překvapí soubojem se „starým známým“.

Co čeká Assassin's Creed Origins po The Hidden Ones?

Bude to zejména další várka bezplatného obsahu, oči fanoušků už však směřují na v pořadí druhé DLC s názvem Curse of the Pharaohs. Na scénu se opět vrátí Bayek a řešit bude o něco mystičtější problémy. Středobodem dění totiž bude egyptská mytologie, včetně nejrůznějších magických artefaktů a fantasy prvků, jež zahrnují boj s mytologickými stvůrami a třeba i mrtvými faraony. Už nyní je po zobrazení mapy světa vidět plánované nové prostředí, jež vdechne život legendárnímu Údolí králů, přičemž by mohlo jít o podstatně delší dobrodružství. 

Assassin's Creed Origins: The Hidden Ones; Gameplay: mapa, údolí králů, Sinaj, Egypt

Na mapě světa už teď můžete vidět Údolí Králů, kam se podíváme v dalším příběhovém rozšíření Curse of the Pharaohs.

Zatímco The Hidden Ones posouvají levelový strop pouze o pět úrovní, tedy na 45, s Curse of the Pharaohs se budeme moci vyšplhat o rovných deset stupínků výše. Vzhledem k většímu příklonu k fantasy lze očekávat významnější ochotu vývojářů riskovat, co se nového a originálního obsahu týče. To je koneckonců snad mou jedinou výtkou, jež směřuji na toto rozšíření. Rozhodně vás nezklame, ale nepřináší nic v zásadě nového, jako třeba rozšíření The Frozen Wilds do Horizon Zero Dawn, jež dokázalo nabídnout i nové herní prvky a obohatit tak hratelnost.

Sinaj je však krásným místem, a přestože by si zasloužilo alespoň více vedlejších questů a dalších nepovinných aktivit, za necelých 260 Kč jde o velmi solidní herní porci. Fanoušci Assassin's Creed Origins v zásadě nemají co řešit. Je třeba se rozhodnout pouze o tom, zdali koupit DLC The Hidden Ones jako součást Season passu, nebo samostatně. DLC vyšlo 23. ledna 2018 na platformách PC, Xbox One a PS4. Tato recenze byla napsána pro PS4 verzi.

Assassin's Creed Origins: The Hidden Ones; Gameplay: poušť

Fotografický režim není v Assassin´s Creed Origins jen do počtu. I nově odemčená Sinaj nabízí nespočet zajímavých míst, kde ukojíte své umělecké touhy.

HW nároky pro Assassin's Creed Origins: The Hidden Ones PC


Minimální HW požadavky Doporučené HW požadavky
Operační systém Windows 7 64-bit Windows 10 64-bit
Procesor Intel Core i5-2400s / AMD FX-6350 Intel Core i7-3770 / AMD FX-8350
Grafická karta NVIDIA GeForce GTX 660 / AMD R9 270 NVIDIA GeForce GTX 760 / AMD R9 280X
DirectX DirectX 11.0 DirectX 11.0
Operační paměť  6 GB RAM 8 GB RAM
HDD 42 GB 42 GB

Recenze Assassin's Creed Origins: The Hidden Ones: závěrečné hodnocení

Hodnocení 85% Alza.cz
Hlavní parametry: Hratelnost
85%
Audiovizuální zpracování
95%
Znovuhratelnost
70%
Assassin's Creed Origins: The Hidden Ones; recenze

Klady

 • Zajímavý příběh
 • Poutavé vedlejší úkoly
 • Krásně zpracovaná Sinaj
 • Velmi slušná cena

Zápory

 • Menší množství vedlejších aktivit
 • Žádné větší novinky
Filip Němec

Filip Němec

Hry byly mým nejlepším přítelem i milenkou již od dětství. O hrách jsem začal psát už na střední škole, čímž jsem vysedávání u herních strojů ospravedlňoval nejdříve před rodiči i přítelkyní a nyní před manželkou. V minulosti jsem ve formě textu i herních pořadů přispíval pro magazíny jako Games.cz, Eurogamer.cz či Zing.cz. V Alza Magazínu a GEMu mám na starosti herní konzole všeho druhu, videoobsah a z her pak zejména závody. V osobní rovině jsem navíc hlavním strůjcem vyostřených diskusí mezi konzolisty a PC Master Race, do které jsem se nenápadně také přidal, přestože moje herní srdce bije zejména pro pohodlné gaučové hraní.

i Mohlo by vás zajímat

5,0
Assassin's Creed Origins: Season pass - Xbox Digital
Herní doplněk / DLC - Xbox One S/Xbox One X, elektronická licence, klíč pro Xbox Live, žánr: Akční, pro uplatnění je vyžadována základní hra
1 039,-
Ihned ke stažení
Objednací kód: MXESD0448
Vytisknout
P-DC1-WEB08
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací