Vyberte prvek na stránce, kterého se chyba týká
Aktuální rychlost doručení Alza prodejny Alzaboxy AlzaExpres Nejvýhodnější doručení domů Partnerská odběrná místa Česká pošta
dnes nebo zítra dnes nebo zítra 1-2 dny 1-2 dny 1-2 dny 1-2 dny
Black Friday je zpět a s ním až 80% slevy! Nepropásněte ideální čas na nákup, nyní navíc s dopravou zdarma!

SAFE Network (VŠE, CO CHCETE VĚDĚT) – Projekt slibující decentralizovaný internet

Zobrazit katalog
SAFE Network (VŠE, CO CHCETE VĚDĚT) – Projekt slibující decentralizovaný internet

Článek

Aktualizováno

Přestože SAFE network není standardní projekt v oblasti kryptoměn, může mnohé zaskočit, že původní návrh této decentralizované sítě existoval ještě před Bitcoinem. V hlavě zakladatele Davida Irvina se začal rýsovat dokonce již v roce 2002, přičemž oficiálně na sebe nechal SAFE Network čekat do roku 2006. Tehdy ještě ale žádné MAID Safe Coiny v síti neexistovaly, nejedná se tedy o kryptoměnu před Bitcoinem. Hlavním cílem SAFE Network je osvobodit internet a vytvořit tzv. decentralizovaný internet s důrazem na naše soukromí. Má naději na úspěch?

Co se v článku o SAFE Network dočtete?

  1. MaidSafe není standartní kryptoměnou
  2. MaidSafe coin a safecoin
  3. Proč právě SAFE Network?
  4. Jak je na tom SAFE Network dnes?
  5. Kde nakoupit MaidSafe coiny?
  6. Kde ukládat MaidSafe coiny?
  7. MAID a CZK – jaký je kurz a cena MaidSafeCoinu?
  8. Subjektivní pohled na SAFE Network

MaidSafe není standartní kryptoměnou

Je potřeba zdůraznit, že projekt MaidSafe není standardní kryptoměnou, jelikož SAFE Network nemá fungovat na blockchainu. Stejně tak tu nejsou těžaři, ale tzv. farmáři, kteří poskytují své místo na disku, výpočetní výkon nebo datové připojení pro ostatní, a za to dostávají token systému, safecoin. Tento systém se nazývá Proof of Resource a umožnuje síti ověřovat akce a služby pomocí matematicky dokazatelného mechanismu.

i Proof of Work vs. Proof of Stake

Výše v článku jste se mohli dočíst o systému Proof of Resource, který pomáhá zajištovat základní funkcionalitu sítě SAFE Network. Zdaleka se však nejedná o jediný takový systém – ve světě kryptoměn se mnohem častěji setkáte s Proof of Work (Bitcoin) a Proof of Stake (NEO).

Proof of Work systém charakterizuje klasickou těžbu drtivé většiny současných kryptoměn, a to včetně bitcoinu či etherea. Těžaři poskytují síti výpočetní výkon, tím pomáhají k ověřování transakcí na blockchainu a jsou za to náležitě odměněni jednotkami měny, které vznikají při tomto procesu. Zásluhou vysokých nároků na výkon je tento systém energeticky velmi náročný.

Proof of Stake vznikl později jako alternativní a energeticky mnohem méně náročný proces potvrzování transakcí na blockchainu. V tomto případě zpravidla nejsou mince postupně těženy, ale všechny vznikají s počátkem sítě (jejich počet v oběhu je fixní). Odměňováni potom mohou být jen ti, kteří nějaké mince vlastní, a to na základě pseudonáhodného algoritmu a pravděpodobnosti. Představitelem je například kryptoměna StealthCoin či NEO.

SAFE Network – jak bude fungovat? 

Pokud budete chtít něco uložit do SAFE Networku, vaše data se rozdělí na menší části, zašifrují se (self-encryption) a rozešlou různým farmářům. Ti nebudou mít k datům přístup a ani nebudou vědět, od koho jsou, stejně jako vy nebudete vědět, kde se vaše data nacházejí. V systému nebude existovat stejná verze dat od dvou uživatelů. To znamená, že data od druhého uživatele, která se nahrají do SAFE Networku a budou stejná, se automaticky smažou. Přesto budou existovat kopie dat, která byla rozdělena, zašifrována a rozeslána více uživatelům. Důvodem je přístupnost údajů, aby se k nim majitel dostal v případě např. vypnutého počítače farmáře.

SAFE Network představuje alternativu k současnému internetu a sítím. Internet si běžný uživatel představuje jako místo, přes které vzduchem létají data a příkazy. Tak jednoduché to ale není. Na provoz a údržbu internetu (sítě) jsou potřeba obrovská datová centra s obrovským odběrem elektřiny a chlazením. Tato centra a celkově současná centralizovaná podoba internetu jsou snáze napadnutelné, než by měl být v budoucnosti SAFE Network, který bude plně decentralizovaný.

i Užitečné odkazy
1.
Bitperia. Svět kryptoměn jako na dlani s jednoduchou aplikací pro zařízení Android a iOS.
2. SAFE Network Wiki. Oficiální encyklopedie projektu SAFE Network. 
3. MaidSafe.net – oficiální web kryptoměny MaidSafeCoin.

MaidSafeCoin a SafeCoin

Co je MaidSafeCoin?

MaidSafe coin je v podstatě token, který se prodával prostřednictvím dnes už velmi známého ICO. ICO MaidSafe coinu se konalo v dubnu 2014, kdy vývojáři pustili do oběhu 452 mil. Maidsafe coins, které jsou na trhu dodnes a prodávají se na burzách. Za 30 dní vybrali prostřednictvím ICO 6,4 miliónu dolarů. Samotný MaidSafe coin je jedinou částí projektu, která běží na blockchainu, jelikož se jedná proxy coin fungující na tzv. Omni protokolu. Vybrané finanční prostředky rozdělili následovně:

Největší část peněžních prostředků, které byly nabyty při prvotním vpuštění MaidSafeCoinu do oběhu (ICO), putovala na outsourcing vývoje.

Co je SafeCoin?

SafeCoin je tokenem systému, který bude existovat pouze v rámci SAFE Networku a bude mít hodnotu jako MaidSafe coin, jelikož po jeho spuštění by se měl vyměňovat v poměru 1:1. Safecoin funguje jako hnací síla celého systému. Jeho účelem bude odměňovat v systému všechny, kteří jsou pro SAFE Network přínosem, ať už jsou to farmáři, vývojáři nebo majitelé aplikací. Na konci vývoje by mělo být v oběhu maximálně 4,3 miliardy Safecoinů. Stejně tak se budou vracet do systému, pokud uživatelé zaplatí SAFE Networku v rámci některé z aplikací. Ve finále bude SAFE Network tvořit vlastní ekosystém, tedy internet 2.0, který bude plně decentralizovaný. Pod ekosystémem si můžeme představit všechny aplikace, stránky, prohlížeče a ostatní funkce, které má současný centralizovaný internet.

Proč právě SAFE Network?

Samotní vývojáři deklarují, že po úplném spuštění sítě budeme mít možnost změnit současnou situaci, kdy jsou naše data spravována třetí stranou, která navíc prodává formou reklamy naše soukromí, na systém, kde si vše budeme řídit sami. Také bychom zvládli zabezpečit ochranu svých dat, jež by byla ukládána bez přístupu třetí strany.

iVývojáři se opírají o výrok Marka Zuckerberga "V 90. letech a v prvním desetiletí nového milénia mnoho lidí věřilo, že technologie budou decentralizované, avšak v současnosti již většina ztratila v tento slib důvěru. S růstem velkých technologických společností – vládami, které používají technologie na sledování svých lidí – lidé věří, že technologie jen centralizují moc namísto toho, aby ji decentralizovali."

Jak je na tom SAFE Network dnes?

SAFE Network se v současnosti nachází ve druhé fázi Alpha verze. V rámci Alpha 2 verze máte dostupný autentifikátor, skrze nějž si v síti vytvoříte účet. Máte možnost používat prohlížeč a základní aplikace. To znamená, že můžete využívat chat, e-mail nebo si vytvořit vlastní stránku.

SAFE Network se dnes nachází teprve ve druhé fázi Alpha verze (dvě další zbývají) – využívat tak můžete prohlížeč a několik základních komunikačních aplikací.

Jak vypadá Alpha 2 verze?

Já osobně jsem neměl přístup do prohlížeče a základních nástrojů SAFE Networku, protože je potřeba určitých oprávnění a účast ve fórech. Proto přikládám několik screenshotů, jak uživatelské prostředí vypadá, a samotný link, který vám ve 13 minutách ukáže, jak zatím vypadá SAFE Network.

safe networksafe networksafe network

Takto dnes vypadá Safe Autentifikátor pro přihlášení do SAFE Network, základní uživatelské prostředí a Safe Wallet.

Kde nakoupit MaidSafe coiny?

V současnosti se dá MaidSafe coin nakoupit na 9 burzách, většinou za bitcoin, přičemž nejvyšší likviditou aktuálně disponují HitBTC, PoloniexBittrex. Ostatní burzy se dají dohledat na www.coinmarketcap.com – s orientací na populárních stránkách vám pomůže náš článek Coinmarketcap (VŠE, CO CHCETE VĚDĚT).

i Začínáte se orientovat ve světe digitálních platidel? Mrkněte na naše články, kde jsem se zaměřili na jedny z nejpopulárnějších kryptoměn současnosti – Bitcoin, Ethereum a Litecoin.

Kde ukládat MaidSafe coiny?

Uložení nakoupených MaidSafe coinů je problematické. Nejbezpečnějším, avšak trochu komplikovaným řešením je uložení na tzv. paper wallet, jejíž správné zřízení si vyžaduje určitý čas a zručnost. Druhou možností je uložení na www.omniwallet.org, odkud také můžete posílat samotné MaidSafe coiny, pokud sem adresu paper walletu importujete.  Poslední možností je uložení přímo na burze, avšak tato alternativa nepatří mezi nejbezpečnější.

i Mohlo by vás zajímat
1. ZenCash (ZEN). Platforma, která klade důraz na soukromí.
2. Vertcoin (VTC). ASIC resistentní kryptoměna pro drobné těžaře.
3. Ripple (XRP). Kontroverzní platební systém rozděluje komunitu.
4. STORJ. Decentralizované úložiště na bázi blockchainu.
5. Bitcoin vs. Bitcoin Cash. Jaký je mezi nimi rozdíl?
6. KodakCoin. Kryptoměna určená fotografům.

MAID a CZK – jaký je kurz a cena MaidSafeCoinu?

Svou tržní kapitalizací spadá MaidSafeCoin v době psaní článku na konec první stovky nejhodnotnějších projektů. Aktuální kurz (CZK) naleznete v infografice pod odstavcem.

i Na webu BTCtip.cz najdete pravidelné analýzy bitcoinového trhu spolu s mnoha dalšími informacemi ze světa kryptoměn.

Autorův pohled na SAFE Network

SAFE Network se vytváří již velmi dlouho. Samozřejmě, poskytnout plnohodnotnou, a navíc decentralizovanou alternativu současnému internetu není nic snadného. Přesto řada podporovatelů na projekt zanevřela a přestala s jeho sledováním. Pokud se však vývojářům podaří decentralizovaný SAFE Network dotáhnout až do samotného konce, bude to nepochybně mimořádný úspěch. Vzniklo dokonce i několik článků, které porovnávají projekty jako STORJ, Golem, a právě SAFE Network, dle mého názoru ale srovnávají něco zcela neporovnatelného. Nevím sice v čem přesně se technologicky odlišují, ale zatímco SAFE Network řeší všechny oblasti komplexně, jmenované projekty se zaměřují pouze na dílčí úkoly. SAFE Network je zkrátka něco mnohem širšího než Golem nebo STORJ, a může změnit internet, jak ho v současné době známe.

Jen čas ukáže, zda se projekt podaří a bude úspěšný – kritiku si už vysloužil například i od Bitcoin developera Petra Todda.

Martin Lindák

Martin Lindák

O kryptoměnách píše pravidelně více než dva roky pro ekonomické deníky a weby. V současné době pracuje jako analytik IAD investments.

WD Green 3D NAND SSD 120GB 2.5"
SSD disk 2.5", SATA III, čtení až 545MB/s, zápis až 430MB/s, 7mm

WD Green 3D NAND SSD 120GB 2.5" - SSD disk
Více než98%spolehlivost
-55%
-55% 1 499,-
679,-
Koupit
Skladem > 5 ks
Můžete mít ihned na 14 prodejnách
Objednací kód: FW137b2b
Patriot 4GB DDR4 2400Mhz CL17 Signature Line (16x256) s chladičem
Operační paměť PC4-19200, napětí 1.2 V

Patriot 4GB DDR4 2400Mhz CL17  Signature Line (16x256) s chladičem - Operační paměť
-6%
-6% 929,-
869,-
Koupit
Skladem > 5 ks
Můžete mít dnes
Objednací kód: DP079d4a
GIGABYTE H110-D3A
Základní deska Intel H110, PCIe x16, 5x PCIe x1, DDR4 2133, M.2, SATA III, USB 3.1 Gen 1, ATX, sc1151

1 399,-
Koupit
Skladem > 5 ks
Můžete mít dnes
Objednací kód: AG169u5
Ledger Bitcoin Wallet Nano S
Hardware peněženka šifrovací, snadné použítí na Windows, OS X, Linux, BIP39/ BIP44, micro USB

Ledger Bitcoin Wallet Nano S - Hardware peněženka
-20%
-20% 2 499,-
1 990,-
Koupit
Akční cena
Skladem > 5 ks
Můžete mít ihned na 4 prodejnách
Objednací kód: TREZBIT6
Intel Pentium G4560
Procesor Dual-Core, HT, 3.5GHz (54W), Intel HD Graphics 610 (1050MHz), 3MB L3 cache, socket 1151, Kaby Lake 14nm, BOX

1 749,-
Koupit
Skladem > 5 ks
Můžete mít ihned na 2 prodejnách
Objednací kód: BO421u5d
APC Back-UPS BX 650
Záložní zdroj - 650VA/ 325W, Line-interactive, AVR, 4x IEC320 C13

APC Back-UPS BX 650 - Záložní zdroj
-8%
-8% 1 199,-
1 099,-
Koupit
Skladem > 5 ks
Můžete mít ihned na prodejně Praha - Holešovice
Objednací kód: NZ126c
CyberPower BU600E-FR
Záložní zdroj 600VA / 360W, 3x zásuvka

CyberPower BU600E-FR - Záložní zdroj
-10%
-10% 1 099,-
990,-
Koupit
Akční cena
Skladem > 5 ks
Můžete mít ihned na 2 prodejnách
Objednací kód: NZ991a
EATON Protection Strip 6 FR
Přepěťová ochrana 6x zásuvka, 1m kabel, adekvátní náhrada za POWERFIX zásuvková lišta

EATON Protection Strip 6 FR - Přepěťová ochrana
Více než99%spolehlivost
-14%
-14% 369,-
319,-
Koupit
Skladem > 10 ks
Můžete mít ihned na 13 prodejnách
Objednací kód: NZE006
EATON Ellipse PRO 1600 FR USB
Záložní zdroj 1600VA - 1000W, Line-Interactive, 8x zásuvka, USB, RJ45

EATON Ellipse PRO 1600 FR USB - Záložní zdroj
-10%
-10% 9 099,-
8 190,-
Info
Není dostupné
Objednací kód: NZE106r7
0
Vytisknout
Pomohla vám tato informace?
Tento formulář slouží pouze k hodnocení informací na stránce.
Pokud máte dotaz, či požadavek, využijte zákaznické podpory.
Chybí Vám něco? Je něco uvedeno špatně?
Zkuste nové Alza Premium Moje Alza Přihlásit Jak nakoupit
WEB12
Váš osobní asistent
Alza Premium
Rád pro vás zjistím stav objednávky či pomohu s výběrem zboží.
Napsat dotaz
Zavolejte mi
Nová konverzace
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi