Alza.cz
Zobrazit katalog

SAFE Network (VŠE, CO CHCETE VĚDĚT) – Projekt slibující decentralizovaný internet

Článek

Aktualizováno

Přestože SAFE network není standardní projekt v oblasti kryptoměn, může mnohé zaskočit, že původní návrh této decentralizované sítě existoval ještě před Bitcoinem. V hlavě zakladatele Davida Irvina se začal rýsovat dokonce již v roce 2002, přičemž oficiálně na sebe nechal SAFE Network čekat do roku 2006. Tehdy ještě ale žádné MAID Safe Coiny v síti neexistovaly, nejedná se tedy o kryptoměnu před Bitcoinem. Hlavním cílem SAFE Network je osvobodit internet a vytvořit tzv. decentralizovaný internet s důrazem na naše soukromí. Má naději na úspěch?

Co se v článku o SAFE Network dočtete?

  1. MaidSafe není standartní kryptoměnou
  2. MaidSafe coin a safecoin
  3. Proč právě SAFE Network?
  4. Jak je na tom SAFE Network dnes?
  5. Kde nakoupit MaidSafe coiny?
  6. Kde ukládat MaidSafe coiny?
  7. MAID a CZK – jaký je kurz a cena MaidSafeCoinu?
  8. Subjektivní pohled na SAFE Network

MaidSafe není standartní kryptoměnou

Je potřeba zdůraznit, že projekt MaidSafe není standardní kryptoměnou, jelikož SAFE Network nemá fungovat na blockchainu. Stejně tak tu nejsou těžaři, ale tzv. farmáři, kteří poskytují své místo na disku, výpočetní výkon nebo datové připojení pro ostatní, a za to dostávají token systému, safecoin. Tento systém se nazývá Proof of Resource a umožnuje síti ověřovat akce a služby pomocí matematicky dokazatelného mechanismu.

i Proof of Work vs. Proof of Stake

Výše v článku jste se mohli dočíst o systému Proof of Resource, který pomáhá zajištovat základní funkcionalitu sítě SAFE Network. Zdaleka se však nejedná o jediný takový systém – ve světě kryptoměn se mnohem častěji setkáte s Proof of Work (Bitcoin) a Proof of Stake (NEO).

Proof of Work systém charakterizuje klasickou těžbu drtivé většiny současných kryptoměn, a to včetně bitcoinu či etherea. Těžaři poskytují síti výpočetní výkon, tím pomáhají k ověřování transakcí na blockchainu a jsou za to náležitě odměněni jednotkami měny, které vznikají při tomto procesu. Zásluhou vysokých nároků na výkon je tento systém energeticky velmi náročný.

Proof of Stake vznikl později jako alternativní a energeticky mnohem méně náročný proces potvrzování transakcí na blockchainu. V tomto případě zpravidla nejsou mince postupně těženy, ale všechny vznikají s počátkem sítě (jejich počet v oběhu je fixní). Odměňováni potom mohou být jen ti, kteří nějaké mince vlastní, a to na základě pseudonáhodného algoritmu a pravděpodobnosti. Představitelem je například kryptoměna StealthCoin či NEO.

SAFE Network – jak bude fungovat? 

Pokud budete chtít něco uložit do SAFE Networku, vaše data se rozdělí na menší části, zašifrují se (self-encryption) a rozešlou různým farmářům. Ti nebudou mít k datům přístup a ani nebudou vědět, od koho jsou, stejně jako vy nebudete vědět, kde se vaše data nacházejí. V systému nebude existovat stejná verze dat od dvou uživatelů. To znamená, že data od druhého uživatele, která se nahrají do SAFE Networku a budou stejná, se automaticky smažou. Přesto budou existovat kopie dat, která byla rozdělena, zašifrována a rozeslána více uživatelům. Důvodem je přístupnost údajů, aby se k nim majitel dostal v případě např. vypnutého počítače farmáře.

SAFE Network představuje alternativu k současnému internetu a sítím. Internet si běžný uživatel představuje jako místo, přes které vzduchem létají data a příkazy. Tak jednoduché to ale není. Na provoz a údržbu internetu (sítě) jsou potřeba obrovská datová centra s obrovským odběrem elektřiny a chlazením. Tato centra a celkově současná centralizovaná podoba internetu jsou snáze napadnutelné, než by měl být v budoucnosti SAFE Network, který bude plně decentralizovaný.

i Užitečné odkazy
1.
Bitperia. Svět kryptoměn jako na dlani s jednoduchou aplikací pro zařízení Android a iOS.
2. SAFE Network Wiki. Oficiální encyklopedie projektu SAFE Network. 
3. MaidSafe.net – oficiální web kryptoměny MaidSafeCoin.

MaidSafeCoin a SafeCoin

Co je MaidSafeCoin?

MaidSafe coin je v podstatě token, který se prodával prostřednictvím dnes už velmi známého ICO. ICO MaidSafe coinu se konalo v dubnu 2014, kdy vývojáři pustili do oběhu 452 mil. Maidsafe coins, které jsou na trhu dodnes a prodávají se na burzách. Za 30 dní vybrali prostřednictvím ICO 6,4 miliónu dolarů. Samotný MaidSafe coin je jedinou částí projektu, která běží na blockchainu, jelikož se jedná proxy coin fungující na tzv. Omni protokolu. Vybrané finanční prostředky rozdělili následovně:

Největší část peněžních prostředků, které byly nabyty při prvotním vpuštění MaidSafeCoinu do oběhu (ICO), putovala na outsourcing vývoje.

Co je SafeCoin?

SafeCoin je tokenem systému, který bude existovat pouze v rámci SAFE Networku a bude mít hodnotu jako MaidSafe coin, jelikož po jeho spuštění by se měl vyměňovat v poměru 1:1. Safecoin funguje jako hnací síla celého systému. Jeho účelem bude odměňovat v systému všechny, kteří jsou pro SAFE Network přínosem, ať už jsou to farmáři, vývojáři nebo majitelé aplikací. Na konci vývoje by mělo být v oběhu maximálně 4,3 miliardy Safecoinů. Stejně tak se budou vracet do systému, pokud uživatelé zaplatí SAFE Networku v rámci některé z aplikací. Ve finále bude SAFE Network tvořit vlastní ekosystém, tedy internet 2.0, který bude plně decentralizovaný. Pod ekosystémem si můžeme představit všechny aplikace, stránky, prohlížeče a ostatní funkce, které má současný centralizovaný internet.

Proč právě SAFE Network?

Samotní vývojáři deklarují, že po úplném spuštění sítě budeme mít možnost změnit současnou situaci, kdy jsou naše data spravována třetí stranou, která navíc prodává formou reklamy naše soukromí, na systém, kde si vše budeme řídit sami. Také bychom zvládli zabezpečit ochranu svých dat, jež by byla ukládána bez přístupu třetí strany.

iVývojáři se opírají o výrok Marka Zuckerberga "V 90. letech a v prvním desetiletí nového milénia mnoho lidí věřilo, že technologie budou decentralizované, avšak v současnosti již většina ztratila v tento slib důvěru. S růstem velkých technologických společností – vládami, které používají technologie na sledování svých lidí – lidé věří, že technologie jen centralizují moc namísto toho, aby ji decentralizovali."

Jak je na tom SAFE Network dnes?

SAFE Network se v současnosti nachází ve druhé fázi Alpha verze. V rámci Alpha 2 verze máte dostupný autentifikátor, skrze nějž si v síti vytvoříte účet. Máte možnost používat prohlížeč a základní aplikace. To znamená, že můžete využívat chat, e-mail nebo si vytvořit vlastní stránku.

SAFE Network se dnes nachází teprve ve druhé fázi Alpha verze (dvě další zbývají) – využívat tak můžete prohlížeč a několik základních komunikačních aplikací.

Jak vypadá Alpha 2 verze?

Já osobně jsem neměl přístup do prohlížeče a základních nástrojů SAFE Networku, protože je potřeba určitých oprávnění a účast ve fórech. Proto přikládám několik screenshotů, jak uživatelské prostředí vypadá, a samotný link, který vám ve 13 minutách ukáže, jak zatím vypadá SAFE Network.

safe network safe network safe network

Takto dnes vypadá Safe Autentifikátor pro přihlášení do SAFE Network, základní uživatelské prostředí a Safe Wallet.

Kde nakoupit MaidSafe coiny?

V současnosti se dá MaidSafe coin nakoupit na 9 burzách, většinou za bitcoin, přičemž nejvyšší likviditou aktuálně disponují HitBTC, PoloniexBittrex. Ostatní burzy se dají dohledat na www.coinmarketcap.com – s orientací na populárních stránkách vám pomůže náš článek Coinmarketcap (VŠE, CO CHCETE VĚDĚT).

i Začínáte se orientovat ve světe digitálních platidel? Mrkněte na naše články, kde jsem se zaměřili na jedny z nejpopulárnějších kryptoměn současnosti – Bitcoin, Ethereum a Litecoin.

Kde ukládat MaidSafe coiny?

Uložení nakoupených MaidSafe coinů je problematické. Nejbezpečnějším, avšak trochu komplikovaným řešením je uložení na tzv. paper wallet, jejíž správné zřízení si vyžaduje určitý čas a zručnost. Druhou možností je uložení na www.omniwallet.org, odkud také můžete posílat samotné MaidSafe coiny, pokud sem adresu paper walletu importujete.  Poslední možností je uložení přímo na burze, avšak tato alternativa nepatří mezi nejbezpečnější.

i Mohlo by vás zajímat
1. ZenCash (ZEN). Platforma, která klade důraz na soukromí.
2. Vertcoin (VTC). ASIC resistentní kryptoměna pro drobné těžaře.
3. Ripple (XRP). Kontroverzní platební systém rozděluje komunitu.
4. STORJ. Decentralizované úložiště na bázi blockchainu.
5. Bitcoin vs. Bitcoin Cash. Jaký je mezi nimi rozdíl?
6. KodakCoin. Kryptoměna určená fotografům.
7. Kryptoměny (KURZY). Ty nejznámější a nejdůležitější kryptoměny!

MAID a CZK – jaký je kurz a cena MaidSafeCoinu?

Svou tržní kapitalizací spadá MaidSafeCoin v době psaní článku na konec první stovky nejhodnotnějších projektů. Aktuální kurz (CZK) naleznete v infografice pod odstavcem.

i Na webu BTCtip.cz najdete pravidelné analýzy bitcoinového trhu spolu s mnoha dalšími informacemi ze světa kryptoměn.

Autorův pohled na SAFE Network

SAFE Network se vytváří již velmi dlouho. Samozřejmě, poskytnout plnohodnotnou, a navíc decentralizovanou alternativu současnému internetu není nic snadného. Přesto řada podporovatelů na projekt zanevřela a přestala s jeho sledováním. Pokud se však vývojářům podaří decentralizovaný SAFE Network dotáhnout až do samotného konce, bude to nepochybně mimořádný úspěch. Vzniklo dokonce i několik článků, které porovnávají projekty jako STORJ, Golem, a právě SAFE Network, dle mého názoru ale srovnávají něco zcela neporovnatelného. Nevím sice v čem přesně se technologicky odlišují, ale zatímco SAFE Network řeší všechny oblasti komplexně, jmenované projekty se zaměřují pouze na dílčí úkoly. SAFE Network je zkrátka něco mnohem širšího než Golem nebo STORJ, a může změnit internet, jak ho v současné době známe.

Jen čas ukáže, zda se projekt podaří a bude úspěšný – kritiku si už vysloužil například i od Bitcoin developera Petra Todda.

Martin Lindák

Martin Lindák

O kryptoměnách píše pravidelně více než dva roky pro ekonomické deníky a weby. V současné době pracuje jako analytik IAD investments.

4,8 624×
Trezor Model One - Black
Hardware peněženka - podpora 600 kryptoměn (Bitcoin, Litecoin, Ethereum…), U2F a další funkce pro správu digitální identity, OLED displej 128x64, snadné použítí na Windows, OS X, Linux, USB
1 249,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: TREZBIT1
4,8 624×
Trezor Model One - White
Hardware peněženka - podpora 600 kryptoměn (Bitcoin, Litecoin, Ethereum…), U2F a další funkce pro správu digitální identity, OLED displej 128x64, snadné použítí na Windows, OS X, Linux, USB
1 249,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: TREZBIT
4,7 13×
EATON Ellipse PRO 1600 FR USB
Záložní zdroj - Rack/Tower UPS, záložní doba při 100% zátěži 1 min, záložní doba při 50% zátěži 9 min, skutečný a zdánlivý výkon 1000 W / 1600 VA, maximální výstupní napětí 284 V, line interactive, 8×FR, ochrana datové sítě RJ-45 a USB, LCD displej a možnost vertikální i horizontální polohy, rozměry 275 × 82 × 390 mm (V׊×H), hmotnost 11,3 kg
12 480,-
Skladem > 5 ks u dodavatele
Objednací kód: NZE106r7
Vytisknout
P-DC1-WEB19
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Zkuste naše cookies My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies a další údaje k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a dalších údajů vč. jejich předání pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací
Alzak icon